PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμωση Κοιλιακων: Διατροφή + Προπόνηση



Neo_Valbonne
04-08-11, 02:04
Ξέρω οτι είναι ένα πολυσυζητημένο θεμα, αλλα με όσα έχω διβάσει έχω μπερδευτει.

Μπορει σας παρακαλώ καποιος να μπει στον κόπο να μ πει (έστω επιγραμματικά) ποιες τροφες και γενικα τι τυπου διατροφη βοηθα στην εμφάνιση των κοιλιακων.

Επίσης μια σειρα ασκήσεων όπως η παρακατω 3 φορές τη βδομάδα μπορεί να κάνει σωστη δουλεια??


1 x 12 Κυκλικές άρσεις ποδιών απο μονόζυγο
2 x 15 άρσεις ποδιών στην ρωμαϊκή καρέκλα
4 x 15 ευθειοι (σε πάγκο, με κρατηματα στα πόδια)
4 x 15 αριστερα - δεξια (σε πάγκο, με κρατηματα στα πόδια)




Σημ.: ειμαι 1.72 υψος και 58 κιλά βάρος.

Τhn-x εκ των προτέρων!

NASSER
04-08-11, 10:24
Φίλε μου αρχίζεις με λάθος ερωτηση γιαυτο δεν προκειται να πάρεις την απάντηση που θέλεις.
Το σωστό είναι να ρωτησεις πρωτα πως θα καθαρίσει η κοιλια σου για να φαίνονται οι κοιλιακοι σου. Η απάντηση είναι : διατροφη-αεροβικη-γυμναστικη-ξεκουραση.
Για να φύγει τοπικά το λίπος, δεν είναι εφικτο με φυσικό τρόπο. Το λίπος φευγει απο παντου και παραλληλα και απο την κοιλιά. Μερικοι ανθρωποι έχουν τοπικα σημεια συσσώρευσης λίπους και μερικοί τοπικα σημεια που δεν πιάνουν λίπος. Σ' αυτά τα σημεια συμπεριλαμβάνεται και η κοιλιά .
Ελπίζω μεχρι εδω να έχεις ξεκαθαρίσει καποια πράγματα. Η επομενη ερώτηση είναι τι διατροφή να ακολουθήσεις, εφόσον μας πεις ύψος-βάρος-δραστηριότητες. ;)

Neo_Valbonne
05-08-11, 13:36
Ευχαριστω για την απάντηση σου Nasser. Σωστός ο τρόπος που το έθεσες.

Λπν όπως ανέφερα και στο πρωτο μου ποστ ειμαι 1.72 υψος και 58 κιλά βάρος.

Οσον αφορα τη γυμναστικη που ακολουθω στο (πλυν του kick box καθε μερα), στο γυμανστηριο έχω :

3 φορες τη βδομαδα:

Διάδρομο 30 λεπτα στους 150-160 παλμους.
Βάρη (αναλογα τη μέρα-στηθος-δικεφαλα, πλατη-τρικεφαλα, ποδια-ωμοι)
και τα σετάκια που ανεφερα προηγουμενως για τους κοιλιακους

1 x 12 Κυκλικές άρσεις ποδιών απο μονόζυγο
2 x 15 άρσεις ποδιών στην ρωμαϊκή καρέκλα
4 x 15 ευθειοι (σε πάγκο, με κρατηματα στα πόδια)
4 x 15 αριστερα - δεξια (σε πάγκο, με κρατηματα στα πόδια)


Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Αν λείπει κάποιο στοιχειο πες μου να συπληρωσω.

DimitrisT
05-08-11, 16:19
Ευχαριστω για την απάντηση σου Nasser. Σωστός ο τρόπος που το έθεσες.

Λπν όπως ανέφερα και στο πρωτο μου ποστ ειμαι 1.72 υψος και 58 κιλά βάρος.

Οσον αφορα τη γυμναστικη που ακολουθω στο (πλυν του kick box καθε μερα), στο γυμανστηριο έχω :

3 φορες τη βδομαδα:

Διάδρομο 30 λεπτα στους 150-160 παλμους.
Βάρη (αναλογα τη μέρα-στηθος-δικεφαλα, πλατη-τρικεφαλα, ποδια-ωμοι)
και τα σετάκια που ανεφερα προηγουμενως για τους κοιλιακους

1 x 12 Κυκλικές άρσεις ποδιών απο μονόζυγο
2 x 15 άρσεις ποδιών στην ρωμαϊκή καρέκλα
4 x 15 ευθειοι (σε πάγκο, με κρατηματα στα πόδια)
4 x 15 αριστερα - δεξια (σε πάγκο, με κρατηματα στα πόδια)


Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Αν λείπει κάποιο στοιχειο πες μου να συπληρωσω.
Βρε παιδι μου αλλο σου τονισε ο Nasser πιο πανω, οχι να κανεις copy paste το πρωτο ποστ.
Πρωτα παει η διατροφη και μετα η προπονηση..
Με αλλα λογια σου ειπε να γραψεις τη διατροφη σου! ;)

Vasilis32
05-08-11, 17:04
Πανω απ'ολα σημασια εχει η διατροφη, εγω το χειμωνα που μας περασε εκανα κοιλιακους μονο μια φορα τη βδομαδα με ενα 15κιλο δισκο.
Αλλα ειχα κοιλιακους, οχι τερμα φετες αλλα διακρινοταν μια χαρα. Πιστευω και η ασκησεις για πλατη βοηθουν στους κοιλιακους. Και μετα απο καθε προπονα
45 λεπτσ τρεξιμο στο 9.6 και ολα καλα.

Βεβαια εδω 3μιση μηνες εχω σταματησει λογω διαβασματος, αλλα απο Σεπτεμβρη θα επανερθω. Διατροφη ομως δεν σταματησα. Καθολου ζαχαρη τις καθημερινες και κομμενα τα ασπρα αλευρια. Το Σκ μια πιτσα οικογενιακη για cheat και μερικα γλυκα -παγωτα και ειμαι κομπλε.

Βασικα απο τοτε που εκοψα μαχαιρι τη ζαχαρη, ειδα πρωτη φορα να γραμμωνω ετσι χωρις να λιωνω στην αεροβια !!!

Neo_Valbonne
15-08-11, 03:02
λπν, εχουμε και λέμε...εν γένει ακολουθω την τακτική των 5-6 γευμάτων ανα 2-3 ωρες ημερισιως με ίδιο μεσημεριανο-βραδυνό (σε λιγότερη ποσότητα απο το μεσημεριανο). και πρωι θα τρώω τπτ κορν φλεικσ με γάλα ή χύμο με ένα μικρο κρουασάν η σκέτο χυμο. ενδιάμεσα (δεκατιανο και απογευματινο) ή χυμό ή γλυκό άν με πιασεί καμοια υπογλυκαιμια.

Οσον αφορα το κυριως γεύμα ειναι πρωτεινουχο (κρέας:π.χ κοτοπουλο, μπριζόλα, μπιφτέκι) με σαλάτα, υδατάνθρακα μια φορα τη βδομαδα μόνο (μακαρονια συνηθως) και 2 φορες τη βδομάδα όσπριο (φασολακια ή μπαμιες ή γενικα κατι με φυτικές ίνες)....

Παρόλαυτα έχω ακούσει πως υπάρχουν τροφες που θολώνουν τους κοιλιακούς όπως π.χ ντομάτα ή φακές. Ισχύει? αν ναι ποιές τροφές πρπ να αποφεύγονται???


(σορρυ για την αργη απαντηση αλλα μας φάγαν οι δικοπές!! :P )

Txc
15-08-11, 06:45
1.72 και 58 κιλα? Γυναικα εισαι?

Τι διατροφη να κανεις...

Καθαρη διατροφη θελει και αεροβια...

Skotino fistiki
15-08-11, 20:23
Είχα ενα θέμα με τους κοιλιακούς και την λύσει την βρήκα με 2 βίντεακια!! Σε παρακαλώ , στείλε εγκαίρως αν δείς αποτελέσματα :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=l7AnkFPjMLg&feature=related ακολούθησε πιστά τις ασκήσεις !! (την πρώτη άσκηση δεν την κάνω γιατί πιάνομαι αλλού εκτός των κοιλιακών *ισως την κανω λαθος)