PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφή για αύξηση άλιπης μάζας



Tyrant
04-08-11, 12:06
γειά σας παιδιά και ευχαριστό που ασχοληθήκατε με αύτο το post.O στόχος μου είναι να αυξήσω τήν σωματική μου μάζα χωρίς να προσθέσο καποιο βάρος πάνω μου ο λόγος που το κάνω αύτο είναι επειδή ήμουν πάρα πολύ χοντρός (130 κιλα).προσπαθώ να μείνω στο ίδιο βάρος και να δουλέψω στήν μυική μου μάζα.Τώρα είμαι στα 90 κίλα και έχω ύψος 1,85 ακουλουθώ τήν παρακάτω διατροφή(τρωω ανα 2:30 με 3 ώρες)
1 γεύμα:8 ασπράδια αύγου(1κροκος),100 γρ βρώμη,1 μήλο,1 πόλυβιταμινη.250ml γάλα 1,5%
2 γεύμα:75 γρ κάστανο ρύζι,160 γρ κρέας(μοσχάρι η κοτόπουλο η γαλοπούλα) +φρούτο (ανάλογα την εποχή)
3 γεύμα: 200 γρ βραστή πατάτα,160 γρ κρέας(μοσχάρι η κοτόπουλο η γαλοπούλα) ίδιο δλδ + φρούτο (ανάλογα την εποχή)*1 κούταλια ελαιόλαδο
4 γεύμα: 75 γρ κάστανο ρύζι,160 γρ κρέας(>>)κουνουπίδι 200 γρ
μεταπροπονητικο: 1 scoop whey isolate,1 μπανάνα
5 γεύμα: 200 γρ βραστή πατάτα,160 γρ κρέας (>>) σπανάκι 200 γρ*1 κούταλια ελαιόλαδο
6 γεύμα: 1 γιαούρτι 2% με 30 γρ ξηρούς καρπούς
η παραπάνω διατροφή έχει 3048 θερμίδες 200 γρ Πρωτεΐνη,266 υδατάνθρακες,50(5 γρ ακόρεστα) γρ φυτικά λίπη
αναλογίες 26Πρωτεΐνη/35υδατάνθρακες/15λίπη
ευχαριστώ.

Tyrant
04-08-11, 13:58
'Εχω χαλαρότητα στο δέρμα και κυρίως στήν κοιλιά μου χρειάζομαι αερόβια?τι μου προτείνετε?ευχαριστώ

ArgoSixna
04-08-11, 17:09
Για την χαλαρότητα στην κοιλιά μην αγχωνεσαι καθολου , θέλει καιρό να έρθει στα κανονικά της οπότε υπομονή ! Και όταν έρθει δύσκολα να ξαναχαλαρώσει!! Είχες αρκετά παραπανισια κιλά τα οποια έχασες και χαλάρωσε? Γιατί απ οτι βλέπω έχεις καλή διατροφή..

Tyrant
04-08-11, 21:28
Για την χαλαρότητα στην κοιλιά μην αγχωνεσαι καθολου , θέλει καιρό να έρθει στα κανονικά της οπότε υπομονή ! Και όταν έρθει δύσκολα να ξαναχαλαρώσει!! Είχες αρκετά παραπανισια κιλά τα οποια έχασες και χαλάρωσε? Γιατί απ οτι βλέπω έχεις καλή διατροφή..
Ναί όπως τα λες είχα παραπανίσια κυρίως στήν κοιλιά και γενικά σε όλο το σώμα

ChestBrah
04-08-11, 22:51
Φίλε εγώ θα συνιστούσα να εστιάσεις στο πως θα κατεβάσεις το ποσοστό λίπους γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι σχετικά υψηλό. Απλά καθάρισε όσο μπορείς την διατροφή σου και φυσικά μην κάνεις υπερθερμιδική διατροφή. Δεν υπάρχει διατροφή για άλιπη μυική μάζα. Υπάρχει διατροφή π βάζεις όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος. Άρα όσο προσεγμένη διατροφή όγκου και αν κάνεις πάλι το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αυξάνεις και το ποσοστό λίπους και αυτό δεν σε συμφέρει.

pizzass
04-08-11, 22:52
για μενα θες τουλαχιστον τους 2πλασιους υδατανθρακες ;)

jGod
04-08-11, 23:45
γειά σας παιδιά και ευχαριστό που ασχοληθήκατε με αύτο το post.O στόχος μου είναι να αυξήσω τήν σωματική μου μάζα χωρίς να προσθέσο καποιο βάρος πάνω μου ο λόγος που το κάνω αύτο είναι επειδή ήμουν πάρα πολύ χοντρός (130 κιλα).προσπαθώ να μείνω στο ίδιο βάρος και να δουλέψω στήν μυική μου μάζα.Τώρα είμαι στα 90 κίλα και έχω ύψος 1,85 ακουλουθώ τήν παρακάτω διατροφή(τρωω ανα 2:30 με 3 ώρες)
1 γεύμα:8 ασπράδια αύγου(1κροκος),100 γρ βρώμη,1 μήλο,1 πόλυβιταμινη.250ml γάλα 1,5%
2 γεύμα:75 γρ κάστανο ρύζι,160 γρ κρέας(μοσχάρι η κοτόπουλο η γαλοπούλα) +φρούτο (ανάλογα την εποχή)
3 γεύμα: 200 γρ βραστή πατάτα,160 γρ κρέας(μοσχάρι η κοτόπουλο η γαλοπούλα) ίδιο δλδ + φρούτο (ανάλογα την εποχή)*1 κούταλια ελαιόλαδο
4 γεύμα: 75 γρ κάστανο ρύζι,160 γρ κρέας(>>)κουνουπίδι 200 γρ
μεταπροπονητικο: 1 scoop whey isolate,1 μπανάνα
5 γεύμα: 200 γρ βραστή πατάτα,160 γρ κρέας (>>) σπανάκι 200 γρ*1 κούταλια ελαιόλαδο
6 γεύμα: 1 γιαούρτι 2% με 30 γρ ξηρούς καρπούς
η παραπάνω διατροφή έχει 3048 θερμίδες 200 γρ Πρωτεΐνη,266 υδατάνθρακες,50(5 γρ ακόρεστα) γρ φυτικά λίπη
αναλογίες 26Πρωτεΐνη/35υδατάνθρακες/15λίπη
ευχαριστώ.



γενικα μου αρεσε πολυ η διατροφη σου!!!!:clap: σαν θερμιδες και σαν ποσοτητες τροφιμων δεν μπορω να σου υποδειξω κατι αλλα σαν επιλογες τροφων συμφωνω αρκετα,ισως λιγο διαφωνω με την πατατα πριν την προπονηση θα την εκανα ρυζι μαυρο και στο βραδινο βαλε παραπανω πρωτεινη ή βαλε ενα κοτατζ αντι για γιαουρτι!πολυ καλα γενικα

thanasis76
05-08-11, 07:47
στο θεμα της διατροφης σου στα ειπαν τα παιδια πιο πανω, σε γενικες γραμμες ειναι καλη με λιγες αλλαγες γινετε καλλητερη...
στο θεμα της χαλαρωσης του δερματος στην κοιλια ( το ειχα κι εγω και μικρενει ειμουν 133κιλ. και τωρα 86 ) θα κοιταξεις να ακολουθεις την διατροφη σου, θα γυμναζεσαι με βαρη κανονικα και καθε μερα θα κανεις διαδρομο.
δεν ξερω σε τι κατασταση εισαι για αεροβικη αλλα προσπαθησε γυρο στο 5-6.5 ταχυτητα και οσο μπορεις ανηφορα, και μερα με την μερα να ανεβαζεις ανηφορα οσο συνηθιζεις...

TToni Shark
05-08-11, 08:44
Η διατροφή πολύ καλή.όσο για την χαλάρωση είναι και θέμα δέρματος...Συνέχισε γερά:clap:

Tyrant
05-08-11, 08:59
Eυχαριστώ παιδιά να στε καλά

Tyrant
05-08-11, 09:00
γενικα μου αρεσε πολυ η διατροφη σου!!!!:clap: σαν θερμιδες και σαν ποσοτητες τροφιμων δεν μπορω να σου υποδειξω κατι αλλα σαν επιλογες τροφων συμφωνω αρκετα,ισως λιγο διαφωνω με την πατατα πριν την προπονηση θα την εκανα ρυζι μαυρο και στο βραδινο βαλε παραπανω πρωτεινη ή βαλε ενα κοτατζ αντι για γιαουρτι!πολυ καλα γενικα
το ρύζι έχω πριν την προπόνηση :)