PDA

Επιστροφή στο Forum : Απογλυκογονωση



OldDog
17-12-10, 11:18
Τι πρέπει να προσέχει κανείς όταν ρίχνει τον υδατάνθρακα στο 0 ?

Και από θέμα διατροφής και από θέμα προπονήσεων ( π.χ πρέπει να κάνει προπόνηση ή θα λιποθυμήσει? )
:turtle:

PMalamas
17-12-10, 12:46
παντως πιστευω να μη το σκεφτεσαι τωρα μες το κρυο.. ε?

noz1989
17-12-10, 12:49
παντως πιστευω να μη το σκεφτεσαι τωρα μες το κρυο.. ε?
Γιατι το λες αυτο?

PMalamas
17-12-10, 13:39
οσο να ναι ο καιρος ειναι για περισσοτερες θερμιδες και ογκο..
κατι τετοιο θα προκαλεσει αδυναμια κακη διαθεση νευρα.. μπορει και διατυροφικες υπερβολες οταν τελειωσει.
τι πιστευεις εσυ?

Antonis Giannoulis
17-12-10, 13:59
Παιδιά ο υδατάνθρακας δεν πρέπει να πηγαίνει στο μηδέν ποτέ. Ακόμα και στο τελευταίο στάδιο πριν τον διαγωνισμό ειναι απαγορευτικό..

noz1989
17-12-10, 14:01
οσο να ναι ο καιρος ειναι για περισσοτερες θερμιδες και ογκο..
κατι τετοιο θα προκαλεσει αδυναμια κακη διαθεση νευρα.. μπορει και διατυροφικες υπερβολες οταν τελειωσει.
τι πιστευεις εσυ?
Εγω θεωρω οτι για να κανεις απογλυκογονωση και φανταζομαι μετα ''γεμισμα'' θα πρεπει να εχεις λογο... Και κυριως να εχεις μια σεβαστη μυικοτητα και χαμηλο % λιπους!

Το αν εχει κρυο η ζεστη δεν εχει σχεση νομιζω...

OldDog
17-12-10, 14:08
Κόβεις τον υδατάνθρακα ξέροντας πως μπορεί να χάσεις μύες εάν δεν είσαι 1000% προσεκτικός.

Δεν έχει σχέση αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι, και το φαγητό δεν έχει καμία σχέση στα νεύρα κτλ κτλ, εάν είσαι τραμπούκος,θα είσαι και χωρίς υδατάνθρακα, εάν είσαι ήρεμος,το ίδιο ισχύει και εδώ :green::green:

Συνήθως ναι,το χειμώνα κάνουμε όγκο και κόβουμε πριν το καλοκαίρι,αλλά δεν έχει καμία σχέση τι προτιμάμε εμείς να κάνουμε,κάποιος μπορεί να αισθάνεται την ανάγκη να κάνει κάτι διαφορετικό :bblifthard::squat::)

Άνοιξα το topic αυτό για να σχολιάσουν ( όσοι ξέρουν ) τι πρέπει να προσέχει κάποιος σε αυτή τη φάση, αν πρέπει να κάνει προπόνηση και τι προπόνηση, και μετά με γνώμονα την πείρα του να πει πως θα φόρτωνε πάλι υδατάνθρακες! :toast: :turtle:

Όλες οι γνώμες περί αυτών δεκτές :)

PMalamas
17-12-10, 14:23
Εγω θεωρω οτι για να κανεις απογλυκογονωση και φανταζομαι μετα ''γεμισμα'' θα πρεπει να εχεις λογο... Και κυριως να εχεις μια σεβαστη μυικοτητα και χαμηλο % λιπους!

Το αν εχει κρυο η ζεστη δεν εχει σχεση νομιζω...

ναι σχεση μπορει να μην εχει, αλλα πιο δυσκολο ειναι σιγουρα αφου ολοι αυτο τον καιρο προσλαμβανουμε περισσοτερες θερμιδες.
Εκτος οτι δεν κανει. Θεωρω οτι το 0 ειναι ανεφικτο! Τα περισσοτερα φαγητα εχουν εστω λιγο υδατανθρακα

OldDog
17-12-10, 14:58
μπορεις να εχεις 0 υδατανθρακα! εχω βρει διατροφη 6 γευματων με 190γρ πρωτεινης/κοντα στις 1000 θερμιδες και 0 υδατανθρακα (λίγα λίποι επίσης)

αλλα και παλι,αυτα που λεμε μεχρι τωρα ειναι εκτος θεματος :rolf:

arisfwtis
17-12-10, 15:00
φιλε μου ολα τα φαγητα εχουν ποσοτητες υδατανθρακα
ακομα και το κοτοπουλο και η γαλοπουλα και φυσικα τα γαλακτοκομικα:toast:

Devil
17-12-10, 15:08
Κόβεις τον υδατάνθρακα ξέροντας πως μπορεί να χάσεις μύες εάν δεν είσαι 1000% προσεκτικός.

Δεν έχει σχέση αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι, και το φαγητό δεν έχει καμία σχέση στα νεύρα κτλ κτλ, εάν είσαι τραμπούκος,θα είσαι και χωρίς υδατάνθρακα, εάν είσαι ήρεμος,το ίδιο ισχύει και εδώ :green::green:

Συνήθως ναι,το χειμώνα κάνουμε όγκο και κόβουμε πριν το καλοκαίρι,αλλά δεν έχει καμία σχέση τι προτιμάμε εμείς να κάνουμε,κάποιος μπορεί να αισθάνεται την ανάγκη να κάνει κάτι διαφορετικό :bblifthard::squat::)

Άνοιξα το topic αυτό για να σχολιάσουν ( όσοι ξέρουν ) τι πρέπει να προσέχει κάποιος σε αυτή τη φάση, αν πρέπει να κάνει προπόνηση και τι προπόνηση, και μετά με γνώμονα την πείρα του να πει πως θα φόρτωνε πάλι υδατάνθρακες! :toast: :turtle:

Όλες οι γνώμες περί αυτών δεκτές :)

καταρχην αν μιλαμε για low carb/zero carb οπου υπαρχουν λιπαρα....οκ
αν μιλαμε για low carb low fat.... δεν συμφωνω με κατι τετοιο

τα βασικα για εμενα ειναι ενα καλο multivitamin και εξτρα βιταμινη C και Ε μαζι με αλλα αντιοξιδοτικα...

αρκετα λαχανικα... κυριως πρασιναδα...

μερικα καλα λιπαρα πχ Ω3

τωρα απο προπονηση μπορεις να κανεις οτι θες....

βεβαια αμ θες αυτο που λες απογλυκονωση τοτε θα πηγαινα σε μια κυκλικη full body 2-3 ημερων μαζι με τιποτα 30' απο cardio... ετσι σε διαστημα 3-4 ημερων εισαι με χαμηλο γλυκογονο...

τωρα το φορτωμα παει ως εξεις....

λογικα κραταει απο 24 μεχρι 48 ωρες οπου εκει καταναλωνεις μεχρι και 16γρ υδατανθρακα ανα κιλο βαρους... εγω θα ελεγα καπου στα 10-14γρ ειναι καλα
αλλα εξαρταται απο τον ποσο καιρο κανεις 0 carb...

PMalamas
17-12-10, 15:28
τοτε στειλε τη διατροφη, σε πμ αν νομιζεις οτι ειναι τοσο οφ τοπικ..
να σ πω ποσσους υδατανθρακες εχει :P

NASSER
17-12-10, 15:43
Τι πρέπει να προσέχει κανείς όταν ρίχνει τον υδατάνθρακα στο 0 ?

Και από θέμα διατροφής και από θέμα προπονήσεων ( π.χ πρέπει να κάνει προπόνηση ή θα λιποθυμήσει? )
:turtle:

Ανεβάζεις λιγο την πρωτεινη και τα λιπαρά, οπως επίσης προσθετεις πολυβιταμινη, ηλεκτρολύτες και αμινοξέα. Πινεις σταθερά αρκετό νερό.
Απο υδατανθρακες κρατας κατι για μετα την προπονηση. Ενα φρουτο (πρασινο μηλο η καλυτερη επιλογη) και εχεις πρασινη σαλατα στα γευματα σου.
Η προπονηση ειναι συντομη σε χσρονο και σετ, αλλα θα εχει ενταση. Αεροβικη συνεχιζεις σε μικροτερο χρονο (υποτιθεται πως κανεις μέρα παρα μέρα- η σωστη επιλογη)
Αυτα τα λιγα. Δεν ξερω αν σε καλυψα ή αν ηθελες αυτα να διαβασεις.

OldDog
18-12-10, 04:52
Τα κάνω όλα αυτά. Θα βάλω πολύ ελάχιστο υδατάνθρακα ίσα ίσα για λίγη πρασινάδα και κάτι μετά τη προπόνηση. Νερό,βιταμίνες-αντιοξειδοτικά και ηλεκτρολύτες παίρνω και τώρα.

Όταν λέω φόρτωση εννοώ πως μπορώ μετά την απογλυκόνοση να πάω σε πρόγραμμα όγκου (να βάλω υδατάνθρακα) ωστε να υπαρχουν τα καλυτερα αποτελεσματα... :toast: αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικα με σώζει :)


και κάτι τελευταίο : πείτε μου ποια είναι τα οφέλοι της απογλυκόνοσης και ποια τα αρνητικά :turtle:

noz1989
18-12-10, 11:01
Αν ξερεις αγγλικα, κατεβασε και διαβασε to championship bodybuilding του chris aceto!! Ειναι πολυ καλο βιβλιο γενικα για το bodybuilding.

Ενα κομματι του αναφερετε αναλυτικα στην διαδικασια απογλυκογονωσης-υδατανθρακωσης!

Devil
18-12-10, 13:53
Τα κάνω όλα αυτά. Θα βάλω πολύ ελάχιστο υδατάνθρακα ίσα ίσα για λίγη πρασινάδα και κάτι μετά τη προπόνηση. Νερό,βιταμίνες-αντιοξειδοτικά και ηλεκτρολύτες παίρνω και τώρα.

Όταν λέω φόρτωση εννοώ πως μπορώ μετά την απογλυκόνοση να πάω σε πρόγραμμα όγκου (να βάλω υδατάνθρακα) ωστε να υπαρχουν τα καλυτερα αποτελεσματα... :toast: αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικα με σώζει :)


και κάτι τελευταίο : πείτε μου ποια είναι τα οφέλοι της απογλυκόνοσης και ποια τα αρνητικά :turtle:

για να μπεις σε διατροφη ογκου.... θα πρεπει να αναιβασεις τοτε θερμιδες και υδατανθρακες πιο χαλαρα... για να μην γεμισεις νερα...
δλδ ξεκινας απο τις θερμιδες που εισαι και βαζεις 200 ανα 10-15 μερες...

αν δεν ξερεις τα οφελοι για πιο λογο την κανεις?

PMalamas
18-12-10, 14:05
Οφελη δεν υπαρχουν περα απο το οτι θα μειωσεις κιλα αν αυτο θες, σιγουρα λιπος και νερα, ισως και λιγους μυς.
Ειναι κατι που μπορει να γινει πριν απο αγωνες για στεγνωμα. Η διαιτα που λεμε. Πιθανα αρνητικα σ ειπα αδυναμια κακη διαθεση νευρα.


Λοιπον, με το χρονο εγινε ξεκαθαρο σε πολλους αντρες που γυμναζονται οτι η μακροχρονια δομιση μυικης μαζας ειναι πολυ δυσκολη ακολουθωντας μια χαμηλη σε υδατανθρακες διαιτα. Για μερικους δε ιεναι αδυνατη.

Θα δεις απωλεια δυναμης και μυικης μαζας.
Μειωση ινσουλινης η οποια αναστελει την πρωτεολυση (δασπαση της μυικης πρωτεινης)
και προαγει την εισροη γλυκοζης στους ιστους.

Επιδραση της ισοροπιας μεταξυ της τεστοστερονης και τησ στεροειδους ορμονης κορτιζολης.
Μειωση Τεσστοστερονης, ελευθερης ή/και ολικης.

Η προσληψη υδατανθρακων σχετιζεται με την ισορροπια μεταξυ των αναβολικων και καταβολικων διαδηκασιων κατα τη διαρκεια εντονης ασκησης.

Αποτελεσμ: καθυστερημενος χρονος αντιδρασης, απωλεια μυικης μαζας και δυναμης, διαταραχεσ στον υπνο και στη διαθεση.

Συχνα οι υδατανθρακες ειναι θερμιδες της πρωτεινης που εχουν θυσιαστει για να διατηρηθει η αλιπη μαζα.

Πιστευω να σε καλυψα πληρως.. και να μη σε μπερδεψα αρκετα ;)
Εσυ αποφασιζεις. :P

OldDog
18-12-10, 14:48
για να μπεις σε διατροφη ογκου.... θα πρεπει να αναιβασεις τοτε θερμιδες και υδατανθρακες πιο χαλαρα... για να μην γεμισεις νερα...
δλδ ξεκινας απο τις θερμιδες που εισαι και βαζεις 200 ανα 10-15 μερες...

αν δεν ξερεις τα οφελοι για πιο λογο την κανεις?

ξέρω τα οφέλοι,απλά για να μην κάνω κάποιο λάθος ζητάω να μου τα πείτε και εσείς :):)

όσο για τις θερμίδες,αν από 1000 θερμίδες που είμαι πάω κάθε 10 μέρες 200+ θα κάνω αιώνες να πάω σε διατροφή όγκου :rolf::rolf:

OldDog
18-12-10, 14:49
Οφελη δεν υπαρχουν περα απο το οτι θα μειωσεις κιλα αν αυτο θες, σιγουρα λιπος και νερα, ισως και λιγους μυς.
Ειναι κατι που μπορει να γινει πριν απο αγωνες για στεγνωμα. Η διαιτα που λεμε. Πιθανα αρνητικα σ ειπα αδυναμια κακη διαθεση νευρα.


Λοιπον, με το χρονο εγινε ξεκαθαρο σε πολλους αντρες που γυμναζονται οτι η μακροχρονια δομιση μυικης μαζας ειναι πολυ δυσκολη ακολουθωντας μια χαμηλη σε υδατανθρακες διαιτα. Για μερικους δε ιεναι αδυνατη.

Θα δεις απωλεια δυναμης και μυικης μαζας.
Μειωση ινσουλινης η οποια αναστελει την πρωτεολυση (δασπαση της μυικης πρωτεινης)
και προαγει την εισροη γλυκοζης στους ιστους.

Επιδραση της ισοροπιας μεταξυ της τεστοστερονης και τησ στεροειδους ορμονης κορτιζολης.
Μειωση Τεσστοστερονης, ελευθερης ή/και ολικης.

Η προσληψη υδατανθρακων σχετιζεται με την ισορροπια μεταξυ των αναβολικων και καταβολικων διαδηκασιων κατα τη διαρκεια εντονης ασκησης.

Αποτελεσμ: καθυστερημενος χρονος αντιδρασης, απωλεια μυικης μαζας και δυναμης, διαταραχεσ στον υπνο και στη διαθεση.

Συχνα οι υδατανθρακες ειναι θερμιδες της πρωτεινης που εχουν θυσιαστει για να διατηρηθει η αλιπη μαζα.

Πιστευω να σε καλυψα πληρως.. και να μη σε μπερδεψα αρκετα ;)
Εσυ αποφασιζεις. :P




με κάλυψες φίλε μου,ευχαριστω! :turtle::turtle::green:

PMalamas
18-12-10, 14:56
σωστο ειναι παντως αυτο με τις 200 θερμιδες/εβδομαδα..
οχι και αιωνες ρε μαν.. σε 2 μηνες

Andrikos
18-12-10, 15:05
Στις δίαιτες χαμηλού υδατάνθρακα παράγεται ινσουλίνη, οι πρωτεΐνες είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές στο να διεγείρουν το πάγκρεας για ινσουλίνη. Η μυική μάζα συνήθως χάνεται από συνδυασμό υποθερμιδικής διατροφής, υπερβολικής αερόβιας και υπερβολικού όγκου προπόνησης. Είναι σύνθετο ζήτημα , δεν είναι τόσο εύκολο να καταβολιστεί μυικός ιστός σε κάποιον που κάνει βάρη και τρώει αρκετή πρωτεΐνη. Νομίζω ότι κάποιες πληροφορίες για αυτό το θέμα έχουν διαδοθεί από το διαδίκτυο χωρίς κατανόηση της φυσιολογίας του ανθρώπου και χωρίς καμία πρακτική εμπειρία επί του θέματος.

Devil
18-12-10, 15:13
ξέρω τα οφέλοι,απλά για να μην κάνω κάποιο λάθος ζητάω να μου τα πείτε και εσείς :):)

όσο για τις θερμίδες,αν από 1000 θερμίδες που είμαι πάω κάθε 10 μέρες 200+ θα κάνω αιώνες να πάω σε διατροφή όγκου :rolf::rolf:

δεν χρειαζετε να πας στις 1000... ειναι πολυ λιγες...

τοτε κανεις μια μερα recarb και μετα μπαινεις σε ισοθερμιδικη και μετα ανεβαζεις

PMalamas
19-12-10, 13:25
* Οι δίαιτες που απουσιάζουν οι υδατάνθρακες, «αναγκάζουν» τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει, αντί της γλυκόζης, τα λιπαρά οξέα ως πηγή ενέργειας, με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται έκκριση στο αίμα κάποιων ουσιών που ονομάζονται κετόνες. Οι κετόνες είναι ουσίες που περιορίζουν το αίσθημα της όρεξης. Η παρουσία των κετονών μπορεί να προκαλέσει: πονοκεφάλους, ζαλάδες, κόπωση, αναγούλα και άσχημη οσμή στο στόμα, ενώ τα άτομα που ακολουθούν τέτοιες δίαιτες νιώθουν συχνά κουρασμένα και ληθαργικά.
* Μια διατροφή με ψηλές ποσότητες πρωτεϊνών, μπορεί να επιταχύνει την απώλεια νεφρικής λειτουργίας, ιδιαίτερα σε άτομα τα οποία ήδη πάσχουν από ήπια νεφρική ανεπάρκεια
* Η δίαιτα συστήνει την υψηλή κατανάλωση ολόπαχων γαλακτοκομικών και κρεάτων, που σχετίζεται με μεγάλη πρόσληψη λίπους και κυρίως κορεσμένου.Έτσι, είναι φυσικό να οδηγεί σε αύξηση της χοληστερόλης του αίματος και σε αυξημένο κίνδυνο καρδιοπάθειας.
* Η αυξημένη πρόσληψη νατρίου (κρέας, τυριά, τυποποιημένα τρόφιμα όπως αλλαντικά) σε συνδυασμό με τη μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών συμβάλουν στην αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
* Τροφές όπως το κρέας, τα θαλασσινά, το αυγό είναι πλούσιες σε πουρίνες, οι οποίες μεταβολίζονται σε ουρικό οξύ που δημιουργεί ουρική αρθρίτιδα, ειδικότερα σε άτομα που με προδιάθεση.
* Ο αποκλεισμός τροφών όπως όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, ορισμένα λαχανικά αυξάνουν το κίνδυνο εμφάνισης δυσλειτουργίας του εντέρου, λόγω της πολύ χαμηλής πρόσληψης φυτικών ινών

__________________

OldDog
19-12-10, 14:31
δεν υπαρχει σκοπος να συνεχιστει μια τετοια διαιτα για πολυ χρονο ωστε να υπαρξουν προβληματα,σκοπος ειναι να γινει για να χαθει καποιο λιπος που δεν φευγει εαν δεν κοπει ο υδατανθρακας απο την διατροφη :turtle:

φυσικα αν ακολουθησεις κατι τετοιο για παρα πολυ καιρο,μπορει να εχει και επιπτωσεις,ομως με μια μικρη περιοδο εφαρμογης και προσοχη να παιρνεις τις βιταμινες και τα αντιοξειδοτικα σου,εισαι οκ :green:

PMalamas
19-12-10, 14:43
περιμενουμε να μας γραψεις εδω τα αποτελεσματα μαν... σε μια εβδομαδα

Andrikos
19-12-10, 18:36
* Οι δίαιτες που απουσιάζουν οι υδατάνθρακες, «αναγκάζουν» τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει, αντί της γλυκόζης, τα λιπαρά οξέα ως πηγή ενέργειας, με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται έκκριση στο αίμα κάποιων ουσιών που ονομάζονται κετόνες. Οι κετόνες είναι ουσίες που περιορίζουν το αίσθημα της όρεξης. Η παρουσία των κετονών μπορεί να προκαλέσει: πονοκεφάλους, ζαλάδες, κόπωση, αναγούλα και άσχημη οσμή στο στόμα, ενώ τα άτομα που ακολουθούν τέτοιες δίαιτες νιώθουν συχνά κουρασμένα και ληθαργικά.
* Μια διατροφή με ψηλές ποσότητες πρωτεϊνών, μπορεί να επιταχύνει την απώλεια νεφρικής λειτουργίας, ιδιαίτερα σε άτομα τα οποία ήδη πάσχουν από ήπια νεφρική ανεπάρκεια
* Η δίαιτα συστήνει την υψηλή κατανάλωση ολόπαχων γαλακτοκομικών και κρεάτων, που σχετίζεται με μεγάλη πρόσληψη λίπους και κυρίως κορεσμένου.Έτσι, είναι φυσικό να οδηγεί σε αύξηση της χοληστερόλης του αίματος και σε αυξημένο κίνδυνο καρδιοπάθειας.
* Η αυξημένη πρόσληψη νατρίου (κρέας, τυριά, τυποποιημένα τρόφιμα όπως αλλαντικά) σε συνδυασμό με τη μειωμένη πρόσληψη διαιτητικών ινών συμβάλουν στην αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
* Τροφές όπως το κρέας, τα θαλασσινά, το αυγό είναι πλούσιες σε πουρίνες, οι οποίες μεταβολίζονται σε ουρικό οξύ που δημιουργεί ουρική αρθρίτιδα, ειδικότερα σε άτομα που με προδιάθεση.
* Ο αποκλεισμός τροφών όπως όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, φρούτα, ορισμένα λαχανικά αυξάνουν το κίνδυνο εμφάνισης δυσλειτουργίας του εντέρου, λόγω της πολύ χαμηλής πρόσληψης φυτικών ινών

__________________

Βιβλιογραφία (προσοχή, είναι διαφορετικό από την πηγή) για όλα αυτά υπάρχει κάπου να τα διασταυρώσουμε? :green:

Αχ, πολύ ράδιο αρβύλα ρε παιδιά με τις κετογενικές δίαιτες, λίγη ηρεμία , και εμείς ξέρουμε να κάνουμε google αλλά δεν είναι ότι μας βγει πρώτο στην αναζήτηση το πιο έγκυρο, ούτε όταν ένα άρθρο είναι σε site με το πρόθεμα med, iatro, nutri , health είναι τεκμηριωμένο. Ειδικά στα ελληνόφωνα άρθρα γίνεται χαμός από άρθρα με μπούρδες.
PMalama συμπάθα με φίλε μου, δεν φταις εσύ για αυτό το φαινόμενο , και εσύ το ψάχνεις όπως μπορείς αλλά το έργο σου είναι πιο δύσκολο απ' όσο φαίνεται. Αν ασχοληθείς με βιοχημεία ή/ και κάνεις ποτέ μία κετογενική δίαιτα ίσως καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζονται.

Devil
19-12-10, 18:45
^^^ αυτο αν δεν κανω λαθος ειναι απο το iatronet....

το ειχε ποσταρει καπου η eri_87 και το ειχα σχολιασει...

εχει δικιο ο αντρικος παρουσιαζουν πολυ τραγικα τα πραγματα...

δεν ειναι ετσι....

beefmeup
19-12-10, 18:56
Στις δίαιτες χαμηλού υδατάνθρακα παράγεται ινσουλίνη, οι πρωτεΐνες είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές στο να διεγείρουν το πάγκρεας για ινσουλίνη. Η μυική μάζα συνήθως χάνεται από συνδυασμό υποθερμιδικής διατροφής, υπερβολικής αερόβιας και υπερβολικού όγκου προπόνησης. Είναι σύνθετο ζήτημα , δεν είναι τόσο εύκολο να καταβολιστεί μυικός ιστός σε κάποιον που κάνει βάρη και τρώει αρκετή πρωτεΐνη. Νομίζω ότι κάποιες πληροφορίες για αυτό το θέμα έχουν διαδοθεί από το διαδίκτυο χωρίς κατανόηση της φυσιολογίας του ανθρώπου και χωρίς καμία πρακτική εμπειρία επί του θέματος.

στον ουρανο σε εψαχνα στην γη σε βρηκα..:toast:

εχει μαλλιασει το χερακι μου να τα γραφω..

kutsup
19-12-10, 20:23
δεν υπαρχει σκοπος να συνεχιστει μια τετοια διαιτα για πολυ χρονο ωστε να υπαρξουν προβληματα,σκοπος ειναι να γινει για να χαθει καποιο λιπος που δεν φευγει εαν δεν κοπει ο υδατανθρακας απο την διατροφη

Το "άδειασμα" που λένε δεν γίνεται για να χάσεις λίπος ρε παλικάρι. Μην κάνεις ότι σου κατεβαίνει στο κεφάλι. Αυτό που πας να κάνεις είναι ο χειρότερος τρόπος για να χάσεις λίπος γιατί απλά θα "χαθείς" ολόκληρος.
Όταν γίνεται πριν τους αγώνες σκέψου ότι γίνεται από άτομα που έχουν 5-6% λίπος και έχει εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα που κρατάει κάποιες ώρες.

a.minidis
19-12-10, 20:24
Το "άδειασμα" που λένε δεν γίνεται για να χάσεις λίπος ρε παλικάρι. Μην κάνεις ότι σου κατεβαίνει στο κεφάλι. Αυτό που πας να κάνεις είναι ο χειρότερος τρόπος για να χάσεις λίπος γιατί απλά θα "χαθείς" ολόκληρος.
Όταν γίνεται πριν τους αγώνες σκέψου ότι γίνεται από άτομα που έχουν 5-6% λίπος και έχει εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα που κρατάει κάποιες ώρες.:thumbup::thumbup::thumbup:

OldDog
19-12-10, 20:35
9% λίπος έχω,για να χάσω με άλλον τρόπο πρέπει να κάνω 2 ώρες αερόβιο τη μέρα,ο μεταβολισμός μου είναι περίεργος :toast:

kutsup
19-12-10, 20:41
9% λίπος έχω,για να χάσω με άλλον τρόπο πρέπει να κάνω 2 ώρες αερόβιο τη μέρα,ο μεταβολισμός μου είναι περίεργος :toast:

Το θέμα είναι πόσους μυες έχεις για να χάσεις κατεβαίνοντας σε χαμηλότερο ποσοστό και για πιο λόγο?

Devil
19-12-10, 21:17
ναι βασικα εχει δικιο ο kutsup....

δεν νομιζω οτι πρεπει να θησιασεις μυς για να κατεβεις πιο κατω απο 9%

ειναι τραβηγμενο για ενα ατομο που δεν καταβαινει σε αγωνες...

PMalamas
20-12-10, 00:35
Βιβλιογραφία (προσοχή, είναι διαφορετικό από την πηγή) για όλα αυτά υπάρχει κάπου να τα διασταυρώσουμε? :green:

Αχ, πολύ ράδιο αρβύλα ρε παιδιά με τις κετογενικές δίαιτες, λίγη ηρεμία , και εμείς ξέρουμε να κάνουμε google αλλά δεν είναι ότι μας βγει πρώτο στην αναζήτηση το πιο έγκυρο, ούτε όταν ένα άρθρο είναι σε site με το πρόθεμα med, iatro, nutri , health είναι τεκμηριωμένο. Ειδικά στα ελληνόφωνα άρθρα γίνεται χαμός από άρθρα με μπούρδες.
PMalama συμπάθα με φίλε μου, δεν φταις εσύ για αυτό το φαινόμενο , και εσύ το ψάχνεις όπως μπορείς αλλά το έργο σου είναι πιο δύσκολο απ' όσο φαίνεται. Αν ασχοληθείς με βιοχημεία ή/ και κάνεις ποτέ μία κετογενική δίαιτα ίσως καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζονται.

ναι ειναι απο αλλα θρεντ το ποστ μου.. δε γραφω σε αυτο την αποψη μου φιλε μου.. γι αυτο και δε πειραζει οτι και να μ πεις, αν δεις πιο πισω θα δεις ποια ειναι η δικη μου..

OldDog
20-12-10, 02:48
μπορει εσεις να μην το κανατε,αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ηθελα να καταιβω πιο κατω :green:

ο καθενας μας βλεπει τον εαυτο του και διορθωνει οτι δεν του αρεσει,ακριβως αυτο προσπαθω να κανω,πειτε το κολλημα αλλα ετσι ειναι :rolf:


εχω αρκετους μυες ωστε να με περνει να κατεβω πιο κατω,επισης τα μυικα κιλα μπαινουν (τουλαχιστων σε μενα) πολυ ευκολα..οποτε... :turtle:

Devil
20-12-10, 05:10
οκ τοτε δοκιμασε...

δεν εχεις να χασεις και κατι... δηλαδη εχεις... να χασεις μυς αλλα αμα για εσενα ειναι οκ τοτε νο προμπλεμ...

απλα κανε αυτο που σου ειπα και πιο πριν... βαλε λιπαρα ;)

OldDog
20-12-10, 08:38
;);)
:toast:

gspyropo
08-08-11, 23:33
Στην απογλυκογονωση ποια είναι καλύτερη μορφή πρωτεινης;; Μπακαλιαρος, ασπραδια, κοτόπουλο;;; Και απο λαχανικά τι ποσότητες επιτρέπονται;;;

asdf
12-07-13, 13:54
Εχω κανει σχετικη ερευνα αλλα θα με ενδιαφερε να ανταλλαξω αποψεις ετσι ωστε να ειμαι σιγουρος τι καταλαβαινω και τι οχι. Απο οτι λοιπον εχω καταλαβει "Carb Depletion & Carb Loading period" ονομαζεται μια περιοδος 6-7 ημερων (οι τελευταιες 6-7 ημερες της περιοδου γραμμωσης) οπου στις 3-4 πρωτες μερες σταματαμε να καταναλωνουμε τελειως υδατανθρακες (η max 50γρ ΣΥΝΟΛΟ ανα μερα), αλατι και μετα για τις επομενες εναπομειναντες μερες "φορτωνουμε" με υδατανθρακες, περι τα 50-70γρ ανα γευμα. Σημειωση οτι καθ'ολη την διαρκεια της περιοδου καταναλωνετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ... κοντα στα 10 λιτρα / μερα.


Ολη αυτη η διαδικασια βασιζεται στην εξης λογικη. Ουσιαστικα το νερο και το γλυκογονο που ειναι μεσα στους μυες δινει αυτη την θολουρα και γενικα δεν επιτρεπει στην εμφανιση του σωματος να δειχνει ΕΝΤΟΝΑ γραμμωμενη (δλδ επιπεδα fitness model κτλ).


Carb Depletion: α) Οποτε σταματώντας το αλατι αλλα και αυξανωντας την καταναλωση νερου ο οργανισμος μπαινει σε μια διουριτικη φαση οπου προφανως αποβαλλει νερο αντι να το κραταει (συνυθως συνδιαζεται και με διουριτικες καψουλες σε επαγγελματικα επιπεδα). β) Επιπροσθετως η μειωση της καταναλωσης υδατανθρακα σε ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ οδηγει στην απομακρυνση του γλυκογονου απο τους μυες με αποτελεσμα να στεγνωνουνε περισσοτερο. Μετα λοιπον απο μια περιοδο 3-4 ημερων - οπου η καταναλωση πρωτεινης+λιπους δεν μειωνεται στο ελαχιστο αλλα και ακολουθωντας τα α), β),- ακολουθειτε η |Carb loading φαση.

Carb Loading: Ξαφνικα ανεβαινουν οι υδατανθρακες στα 50-70 γρ / γευμα για διαστημα 1-3 ημερων. Αυτο θα κανει τους μυες να ρουφανε σαν σφουγγαρι ολα εκεινα τα απαραιτητα συστατικα ετσι ωστε να ξεπερασουν το sock των 3-4 ημερων απο την αποχη υδατανθρακων. Αυτο οδηγει τους μυες να σκλυρηνουν περισσοτερο αλλα και να "μεγαλωσουν" σε τετοιο βαθμο με αποτελεσμα να πιεζουν το δερμα και να φαινονται πιο εντονοι.


Εγω προσωπικα αυτα εχω καταλαβει σε ενα γενικο... Τωρα βεβαια δεν εχω καταφερει να ξεκαθαρισω αν κατα την διαρκεια του Carb Depletion phase ενδεικνυται η καταναλωση λαχανικων οπως ντοματες, λαχανο, αρακας κτλ. Το αλατι επισης ειναι ενα σημειο το οποιο ειναι αμφιλεγομενο. Καποια αρθρα υποστιριζουν οτι κοβεται τελειως και καποια αλλα οτι ανεβαινει full (peri ta 4gr ημερισιως) κατα το carb loading. Επισης δεν εχω βρει κανενα αρθρο το οποιο να προτεινει πιο ειναι το thershold του ποσοστου λιπους οπου προτεινετε καποιος να ξεκινησει να το κανει. Αλλο αμφιλεγομενο σημειο ειναι η ποσοτητα σε γρ υδατανθρακων ανα μερα... υπηρξαν αρθρα τα οποια υποστηριζαν ΚΑΘΟΛΟΥ carbs το οποιο με παραξενεψε.


Ολη η παραπανω διαδικασια ενδεικνυται για ατομα τα οποια περι την 7η ημερα εχουν καποιο show η φωτογραφηση η θελουν να εχουν μια πιο στεγνη εμφανιση γενικα. Επισης νομιζω χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος οτι μπορει να επαναλαμβανετε η ολη διαδικασια μεσα σε ευλογο χρονικο διαστημα.

Your inputs please.....



Υ.Γ. Νομιζω οτι θα επρεπε να ειναι sticky ενα τετοιο θεμα