PDA

Επιστροφή στο Forum : i diatrofi mou gia gramwsi...



AntwnhsSs
10-08-11, 15:04
λοιπόν είναι λίγο μπερδεμένα αλλα θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω όσο καλά μπορώ έχουμε και λέμε
μέχρι πέρσι το χειμώνα ήμουνα 110 κιλά και 1,85 ύψος, πέρσι το καλοκαίρι έπεσα στα 90 κιλά και
μέχρι πριν 3 μήνες ήμουνα 60 κιλά με 1,85 ύψος πάλι τον Οκτώβριο κλείνω τα 17, είχα χάσει
πολύ μυϊκή μάζα, τώρα εδώ και 1,5 μηνα με την βοήθεια διατροφολόγου έχω φτάσει τα 65 κιλά και συνεχίζω,
αλλα έφτιαξα ένα πρόγραμμα διατροφής γράμμωσηs με τα λίγα που ξέρω για όταν πάω 70-75 κιλά, θέλω να mou πείτε άμα είναι
σωστό τι να αλλάξω και θα το συζητήσω και με
την διατροφολόγο μου για να δούμε τι θα γίνει, και η τελευταία μέτρηση (πριν 2 weeks) ήτανε fat% 8,2
και fat mass 5,3kg
gym πάω 2 χρονια τώρα αλλα εδώ και 6 μήνες είμαι p γυμνάζομαι σωστά,
(με ενδιαφέρει πάντα η γράμμωση και δεν ξέρω κατά ποσο είναι σωστό το πρόγραμμα)


πρωί : 60gr βρώμη + 250ml gala 1% +4 αυγά(1 ολόκληρο-3 ασπράδια)+whey

δεκατιανό:1 tost "ολοκις" με 2 φέτες γαλοπούλα + 1 φέτα light τυρί + μαρούλι +ντομάτα

μεσημέρι : 200gr στήθος κοτόπουλου η μοσχαράκι γάλακτος η μπιφτέκι γαλοπούλας η 300gr σολωμό η κανένα όσπριο
(φακές και τέτοια) η μακαρόνια ολικής (2φλιτζάνια) με γαρίδες η μίdια
και θα συνοδεύω το κρέας με 1 1/2 φλιτζάνι ρύζι βρασμένο η 150 gr πατάτα μαζί με 1 πράσινη σαλάτα και 1 k.s ελαιόλαδο

προπόνηση ( 4:00 με 5:00 η με 5:30)
μετά την προπόνηση whey και μετά από 1 ώρα (6:30) 1 μπανάνα + 20 αμύγδαλα

βραδινό : ίδιο με το μεσημεριανό απλά σε μικρότερη ποσότητα 100gr κρέας 180gr σολωμό 1 flit μακαρόνια ,
1 φλιτζάνι ρύζι 100gr πατάτα η τονοσαλάτα με 1 ks ελαιόλαδο

πριν κοιμηθώ γηρο στις 11:30
1 γιαούρτι 0% με 6 καρυδια και 1 k.g meli η 1 cottage low fat

e τώρα τις κυριακές αποφάσισα free day did νταξή το πρωί με το βραδυ πάνω κάτω τα ίδια το μεσημέρι kana
σουβλάκια (2 με κοτόπουλο και ντομάτα μονο αλάδωτες πίτες)

όλα τα σχόλια "καλοδεχουμενα" και όπου μπορείτε να βοηθήσετε ώστε να γίνει πιο ολοκληρωμένο
και καλο το πρόγραμμα θα ήταν υπέροχο :)

kostas_med13
10-08-11, 15:16
αρκετα καλη η διατροφη σου θα ελεγα!! θα εβγαζα το μελι το βραδυ και μονο σαν μεταπροπονητικο θα το χρησιμοποιουσα.
Επισης θα ανεβαζα λιγο την πρωτεινη στο δεκατιανο( καμια φετα γαλοπουλα παραπανω) και θα εβγαζα τους ξηρους καρπους μετα την προπονηση;)
το θεμα ειναι ομως πρωτα να παρεις κιλα αρκετα για να κανεις σοβαρη γραμμωση;)

AntwnhsSs
10-08-11, 15:55
thn, ναι το κσερω εχω δρομο ακομα :)

thanasis76
10-08-11, 15:57
βασικα πανω κατω μια χαρα ειναι η διατροφη που γραφεις αλλα εχω την εξης ερωτηση...
εισαι στο 8% λιπος, και σκεφτεσαι την γραμμωση??? ακομα και να παρεις κιλα οπως λες οτι θελεις ,
αν τα παρεις σωστα το πολυ να φτασεις 10-11%
πιο καλα φτασε στα κιλα που θελεις με καθαρη διατροφη και αν τοτε δεις το σωμα σου οτι χρειαζεσαι γραμμωση κανεις...
παντος το βασικο και το δυσκολο ειναι να βαλεις καθαρα κιλα...:thumbup::thumbup:

kostas_med13
10-08-11, 16:00
βασικα πανω κατω μια χαρα ειναι η διατροφη που γραφεις αλλα εχω την εξης ερωτηση...
εισαι στο 8% λιπος, και σκεφτεσαι την γραμμωση??? ακομα και να παρεις κιλα οπως λες οτι θελεις ,
αν τα παρεις σωστα το πολυ να φτασεις 10-11%
πιο καλα φτασε στα κιλα που θελεις με καθαρη διατροφη και αν τοτε δεις το σωμα σου οτι χρειαζεσαι γραμμωση κανεις...
παντος το βασικο και το δυσκολο ειναι να βαλεις καθαρα κιλα...:thumbup::thumbup:

+1:clap::thumbup:

AntwnhsSs
10-08-11, 16:03
ναι , απλα δεν φενετε τπτ μονο δερμα και μου τιν δινι λιγο ε και πεταγεται και μια κιλιτσα εκσω ισως ανεβασω καμια pic μου αργοτερα για να σου δικσω τι εννοώ, παντος thn τορα για τα καθαρα κιλα με την βοήθεια του διατροφολόγου ελπίζω να τα καταφέρω

thanasis76
10-08-11, 16:12
ναι , απλα δεν φενετε τπτ μονο δερμα και μου τιν δινι λιγο ε και πεταγεται και μια κιλιτσα εκσω ισως ανεβασω καμια pic μου αργοτερα για να σου δικσω τι εννοώ, παντος thn τορα για τα καθαρα κιλα με την βοήθεια του διατροφολόγου ελπίζω να τα καταφέρω

φενεται μονο δερμα γιατι εισαι πολυ αδυνατος και χωρις μυικη μαζα!!! οταν με το καλο παρεις μυικα κιλα , θα φενεται πολυ διαφορετικα και θα χαθει και η κοιλιτσα γιατι με καλη διατροφη και γυμναστικη το σωμα σου θα αλλαζει συνεχος προς το καλητερο.:thumbup:

AntwnhsSs
10-08-11, 16:16
φενεται μονο δερμα γιατι εισαι πολυ αδυνατος και χωρις μυικη μαζα!!! οταν με το καλο παρεις μυικα κιλα , θα φενεται πολυ διαφορετικα και θα χαθει και η κοιλιτσα γιατι με καλη διατροφη και γυμναστικη το σωμα σου θα αλλαζει συνεχος προς το καλητερο.:thumbup:

ε τοτε οκ , thn a lot gia to help , "προστοπαρον" αυτό το πρόγραμμα θα το έχω στη γωνια για μετά

thanasis76
10-08-11, 16:29
ε τοτε οκ , thn a lot gia to help , "προστοπαρον" αυτό το πρόγραμμα θα το έχω στη γωνια για μετά

:thumbup::thumbup:

Txc
10-08-11, 18:15
1) Προσθεσε και αλλη πρωτεινη στο δεκατιανο σου και κανα φρουτο ( οχι μπανανα )...

2) Γιατι το μελι δεν το βαζεις με το πρωινο και το βαζεις στο γευμα πριν τον υπνο?

3) Μεταπροπονητικα πινεις whey και μετα απο καμια ωρα μπανανα και 20 αμυγδαλα? Τα λιπη τι τα θελεις στο μεταπροπονητικο σου? Φαε την μπανανα καπακι μετα την whey και κανεις γευμα μια ωρα μετα...

4) Τα αμυγδαλα καντα καμια 10αρια θα ελεγα και να τα βαλεις πριν τον υπνο ( βγαλε το μελι )...

Αυτο δεν ειναι διατροφη γραμμωσης για να ξερεις, ουτε προκειτε να κανεις γραμμωση, βαλε ποιοτικα κιλα..

AntwnhsSs
10-08-11, 20:44
1) Προσθεσε και αλλη πρωτεινη στο δεκατιανο σου και κανα φρουτο ( οχι μπανανα )...

2) Γιατι το μελι δεν το βαζεις με το πρωινο και το βαζεις στο γευμα πριν τον υπνο?

3) Μεταπροπονητικα πινεις whey και μετα απο καμια ωρα μπανανα και 20 αμυγδαλα? Τα λιπη τι τα θελεις στο μεταπροπονητικο σου? Φαε την μπανανα καπακι μετα την whey και κανεις γευμα μια ωρα μετα...

4) Τα αμυγδαλα καντα καμια 10αρια θα ελεγα και να τα βαλεις πριν τον υπνο ( βγαλε το μελι )...

Αυτο δεν ειναι διατροφη γραμμωσης για να ξερεις, ουτε προκειτε να κανεις γραμμωση, βαλε ποιοτικα κιλα..

όταν λέs ποιοτικα κιλα εννοείς?

Txc
11-08-11, 02:23
Εννοω περισσοτερο μυικα και λιγοτερα σε λιπος...

Με 1.85 υψος και 65 κιλα, δεν εισαι σε καμια περιπτωση για γραμμωση...

Ακομα και 85 κιλα να πας, θα εισαι μια χαρα...

Η διατροφη που ακολουθεις, δεν ειναι σε καμια περιπτωση για γραμμωση...

Οταν βαζεις κιλα, οπως ειπε πηγες απο 60 στα 65, αυτα δεν ειναι καθαρα μυικα κιλα...

Με την σωστη και καθαρη διατροφη, απλα επιδιωκεις να βαλεις ποιοτικα κιλα ( περισσοτερο μυικα και λιγοτερο σε λιπος, αλλα λιπος θα βαλεις οπως και να εχει για να ανεβεις σε κιλα, σκοπος ειναι να βαλεις οσο το δυνατον λιγοτερα κανωντας μια σωστη διατροφη )

AntwnhsSs
11-08-11, 07:51
Εννοω περισσοτερο μυικα και λιγοτερα σε λιπος...

Με 1.85 υψος και 65 κιλα, δεν εισαι σε καμια περιπτωση για γραμμωση...

Ακομα και 85 κιλα να πας, θα εισαι μια χαρα...

Η διατροφη που ακολουθεις, δεν ειναι σε καμια περιπτωση για γραμμωση...

Οταν βαζεις κιλα, οπως ειπε πηγες απο 60 στα 65, αυτα δεν ειναι καθαρα μυικα κιλα...

Με την σωστη και καθαρη διατροφη, απλα επιδιωκεις να βαλεις ποιοτικα κιλα ( περισσοτερο μυικα και λιγοτερο σε λιπος, αλλα λιπος θα βαλεις οπως και να εχει για να ανεβεις σε κιλα, σκοπος ειναι να βαλεις οσο το δυνατον λιγοτερα κανωντας μια σωστη διατροφη )

thn , τώρα το κατάλαβα :)

AntwnhsSs
11-08-11, 14:54
να κάνω μια ερώτηση?στα κιλά που είμαι μπορώ να πάρω προτείνει (συγκεκριμένα reflex whey) ώστε να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα?

Giannistzn
12-08-11, 08:22
να κάνω μια ερώτηση?στα κιλά που είμαι μπορώ να πάρω προτείνει (συγκεκριμένα reflex whey) ώστε να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα?

An εννοεις πρωτεΐνη όγκου, εγω θα ελεγα οχι, τσαμπα λεφτα ειναι, καλυτερη δουλεια θα κανεις με το φαγητο.

Εαν εννοεις μια οποιαδηποτε πρωτεΐνη, μπορεις να παρεις, αλλα να ξερεις οτι θαυματα δεν κανει, δηλαδη δεν θα σε κανει να παρεις κιλα σε χρονο ρεκορ. Απλα θα συμπληρωσει τις αναγκες σου σε ημερησια δοση πρωτεΐνης.

thanasis76
12-08-11, 09:05
να κάνω μια ερώτηση?στα κιλά που είμαι μπορώ να πάρω προτείνει (συγκεκριμένα reflex whey) ώστε να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα?

την πρωτεινη θα την παρεις μονο αν δεν μπορεις στα γευματα σου να εχεις 25- 30γρ πρωτεινη περιπου.
αν μπορεις να εχεις σε καθε σου γευμα την πρωτεινη που χρειαζεσαι τοτε η πρωτεινη δεν θα σου δωσει κατι παραπανω.
να ξαναπω οτι αν προσπαθησεις να παρεις γρηγορα ογκο, θα ειναι πιο πολυ λιπος και οχι μυες και αυτο ειναι λαθος!!!
25-30γρ πρωτεινη δεν ειναι πολλα , μην σε αγχωνει αυτο...:thumbup::thumbup:

AntwnhsSs
12-08-11, 12:42
όχι όγκου, και ούτε προσπαθώ να πάρω γρήγορα τα κιλά , γιατί όπως σωστά είπες θα είναι το περισσότερο λίπος, απλά η διατροφή που κάνω τώρα από την διατροφολόγο είναι για να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα, και m είπε να πάρω την προτείνει Protifar,να βάζω στο φαγητό και με νερό η gala, απλά είναι ακριβή και δεν συμφέρει πολύ,k είπα αντί να πάρω αυτήν να πάρω tis Reflex Instant Whey...

john john
17-08-11, 11:34
ισως την micro-whey??

thanasis76
17-08-11, 13:41
αν στα γευματα σου συμπληρωνεις 30γρ πρωτεινη τοτε δεν χρειαζεσαι να παρεις εξτρα...
εγω που εχω πινω το πρωι που δεν μπορω να φαω πολυ λογο ξυπνηματος, και μετα την προπ για κατι αμεσο για τους μυες...