PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στους καρπούς!



PerroMalo
11-08-11, 20:43
Καλησπέρες!!
Είχα σταματήσει γύρω στον ένα μήνα τις προπονήσεις μου και λέω από βδομάδα να ξεκινήσω και πάλι κανονικά...
Πολλές φορές (και ειδικά την επόμενη μέρα από τη προπό στήθους) ένιωθα κάποιες μικροενοχλήσεις στους καρπούς...πόνο βασικά...αλλά τίποτα
ανησυχητικό...λέω λογικό είναι την "άκουσαν" γερά.
Την τελευταία εβδομάδα όμως πριν σταματήσω μιλάμε πως ότι και να γύμναζα, το βράδυ δεν μπορούσα να γυρίσω το πόμολο της πόρτας από το
πόνο!! Και αυτό ήταν και μια αφορμή για να πω ας χαλαρώσω ένα μήνα...
Τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω αυτή τη φορά??Ξέρει κανείς??Φοβάμαι πως είτε πάρω γάντια με περικάρπια είτε βάλω μπαντάζ δε θα
γλιτώσω κάτι... :(

141004
11-08-11, 21:11
Καλησπέρες!!
Είχα σταματήσει γύρω στον ένα μήνα τις προπονήσεις μου και λέω από βδομάδα να ξεκινήσω και πάλι κανονικά...
Πολλές φορές (και ειδικά την επόμενη μέρα από τη προπό στήθους) ένιωθα κάποιες μικροενοχλήσεις στους καρπούς...πόνο βασικά...αλλά τίποτα
ανησυχητικό...λέω λογικό είναι την "άκουσαν" γερά.
Την τελευταία εβδομάδα όμως πριν σταματήσω μιλάμε πως ότι και να γύμναζα, το βράδυ δεν μπορούσα να γυρίσω το πόμολο της πόρτας από το
πόνο!! Και αυτό ήταν και μια αφορμή για να πω ας χαλαρώσω ένα μήνα...
Τι μπορώ να κάνω για να το αποφύγω αυτή τη φορά??Ξέρει κανείς??Φοβάμαι πως είτε πάρω γάντια με περικάρπια είτε βάλω μπαντάζ δε θα
γλιτώσω κάτι... :(

ειχα το προβλημα αυτο οταν εκτελουσα ασκηση για δικεφαλα με ισια μπαρα και οχι στραβομπαρα..
εβαζα τα χερια μου πιο μεσα απο το ανοιγμα των ωμων με αποτελεσμα να ασκειται πιεση στους καρπους...μολις το σταματησα ολα εφτιαξαν.. για τσεκαρε το μηπως κανεις το ιδιο ;)

Spyrous
11-08-11, 21:16
8εμα συνη8ειας ειναι 8α σκληρινουν μην ανυσιχεις φιλε !δωσε πονο

MusclesOfShadow
11-08-11, 21:20
To να πονας μετα την προπονηση μου φαινεται ανησυχητικο! Ψαξτο μηπως ειναι τιποτα ασχημο, δες γιατρο! ποναει και χωρις να το κουνας?

PerroMalo
11-08-11, 21:22
ειχα το προβλημα αυτο οταν εκτελουσα ασκηση για δικεφαλα με ισια μπαρα και οχι στραβομπαρα..
εβαζα τα χερια μου πιο μεσα απο το ανοιγμα των ωμων με αποτελεσμα να ασκειται πιεση στους καρπους...μολις το σταματησα ολα εφτιαξαν.. για τσεκαρε το μηπως κανεις το ιδιο ;)

Στο gym δεν χρησιμοποίησα ποτέ μου ίσια μπάρα για δικέφαλα...Και έτσι και αλλιώς στις τελευταίες προπόνες πάντα με πιάνανε...ανεξαρτήτως
μυικής ομάδας! :/


8εμα συνη8ειας ειναι 8α σκληρινουν μην ανυσιχεις φιλε !δωσε πονο

Η αλήθεια είναι ότι κατά τη διάρκεια της προπόνας δεν νιώθω πόνο...οπότε παίζω στο full!! Όταν κρυώσω μετά από κανα 3ωρο-4ωρο δηλαδή με πιάνει συνήθως...
αλλά το θέμα είναι ότι είμαι 21 ακόμα και θέλω να προσέχω αρκετά!!Μη γίνει καμιά στραβή από τώρα και μετά έχω προβλήματα που με κρατήσουν μακρυά από τα σίδερα!!

PerroMalo
11-08-11, 21:25
To να πονας μετα την προπονηση μου φαινεται ανησυχητικο! Ψαξτο μηπως ειναι τιποτα ασχημο, δες γιατρο! ποναει και χωρις να το κουνας?

Όχι, μόνο όταν κάνω κινήσεις που δημιουργούν γωνία ανάμεσα σε παλάμη και πήχη!

Manos1989
11-08-11, 21:25
To να πονάς στους καρπούς μάλλον δεν είναι φυσιολογικό(εκτός αν εννοείς χαμηλά στους καμπτήρες/πήχεις ξέρω γω).....κάτι κάνεις λάθος και τους πιέζεις. Ρώτα κανά γυμναστή εκεί όταν κάνεις τις ασκήσεις να σου πει αν έχεις σωστές λαβές.(αν ξέρει κιόλας λολ)
Πάντως μη δώσεις πόνο όπως είπε κάποιος πιο πάνω.......

PerroMalo
11-08-11, 21:38
Πωω ρε γαμώτο με ρίχνετε ψυχολογικά πάνω στο comeback!! :P
Άν ρωτήσω τον γυμναστή θα μου πει τίποτα του στυλ "μισό, ψήνω το γκομενάκι και έρχομαι"...οπότε πάσο!
Όσο για τις λαβές ρε παιδιά, δε ξέρω...δε το παίζω δάσκαλος ούτε pro αλλά 1μιση χρόνο ασχολούμαι, εδώ το forum το έχω λιώσει, έχω διαβάσει και 2 βιβλία που λέει ο λόγος...ε του ομοφυλόφιλου αν κάνω λάθος στη λαβή!!
Μάλλον για γιατρό με κόβω...και αυτό τι θέλει τώρα??Ορθοπαιδικό λογικά??

ginus
11-08-11, 22:14
μην τρελενεσαι φιλε μου...να υποθεσω οτι εχεις και σχετικα λεπτους καρπους-πηχεις?
το παθαινα και εγω οταν ανεβαζα οταν πρωτοξεκινησα κιλα...ειναι μεχρι να δυναμωσουν..