PDA

Επιστροφή στο Forum : οσοι πιστοι βοηθηστε...



adam_antios
13-08-11, 01:19
για τσεκαρετε μια και οποιος μπορεσει ας βοηθησει γιατι εχω κενα...

(ξυπνημα...)
Προπόνηση!!! (τρέξιμο 40’ )

-Γεύμα 1ο
Δημητριακά βρώμης, 1 scoop whey, βιταμίνη vital Q 10

-Γεύμα 2ο
150γρ κοτόπουλο ή ψάρι(σολωμό, τόνο)
50γρ καστανό ρύζι ή βραστή πατάτα ή μακαρονια
200γρ λαχανικά (αγγούρι, μαρούλι)
1ΚΣ ελαιόλαδο

-Γεύμα 3ο
Τοστ (μαύρο ψωμί, γαλοπούλα, τυρί)

Προπόνηση!!! (βαρη)

-Γεύμα 4ο
Μεταπροπονητικό (whey, μπανάνα)

-Γεύμα 5ο
150γρ κοτόπουλο ή ψάρι(σολωμό, τόνο)
200γρ λαχανικά (αγγούρι, μαρούλι)
1ΚΣ ελαιόλαδο

-Γεύμα 6ο
4 ασπράδια + 10 αμύγδαλα

-Γεύμα 7ο
Γιαούρτι ή cottage


για αρχη οσον αφορα τα δημητριακα βρωμης...ξερω οτι δεν υπαρχει συγκριση με την κανονικη βρωμη αλλα ειναι αδυνατον να βαλω στο στομα μου την κανονικη βρωμη...δεν ειναι απλως οτι μου ρχεται αναγουλα με το που την βλεπω, δεν ειναι απλως οτι εχω κανει εμετο με αυτην, ειναι περισσοτερο το ψυχολογικο που εχω παθει...εχω προσπαθησει να την φαω με πιτακι, με γιαουρτι κ.ά. αλλα δεν γινεται τιποτα...αν ξερει καποιος αλλο κολπο για να μην την αισθανομαι καθολου στο στομα προτιθεμαι να το ακουσω και να το εκτελεσω;)

επισης να σημειωσω ειμαι 19 χρονων 1.71 υψος, 70 κιλά...

και το προβλημα μου ειναι το εξης...οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι 2627,79...και οι στο συνολο οι θερμιδες απ την διατροφη που εχω φτιαξει, με οποιο συνδυασμο κι αν τις κανω δεν βγαινουν πανω απο 1900-2000...σημειωτεον οτι παιζω υποθερμιδικη αλλα ουτε ετσι ειμαι καλυμενος...μια μικρη βοηθεια παρακαλω!:)

(αν θελετε μου λετε να γραψω θερ., πρωτ., υδατ. και λιπ. για καθε γευμα...)

tasos2
13-08-11, 02:13
-Γεύμα 3ο
Τοστ (μαύρο ψωμί, γαλοπούλα, τυρί)


Moνο αυτο δε μ αρεσει. Η γαλοπουλα που λες ειναι αλλαντικο? Αν ναι τοτε αλλαξε το, αν ειναι κανονικη γαλοπουλα μια χαρα.
Κατα τα αλλα μια χαρα ειναι.

adam_antios
13-08-11, 02:56
Moνο αυτο δε μ αρεσει. Η γαλοπουλα που λες ειναι αλλαντικο? Αν ναι τοτε αλλαξε το, αν ειναι κανονικη γαλοπουλα μια χαρα.
Κατα τα αλλα μια χαρα ειναι.

ναι αλλαντικο...καμμια προταση αντι του τοστ?

και ευχαριστω που τα υπολοιπα τα βρισκεις μια χαρα, αν και δεν ειναι, λογω των θερμιδων;)

tasos2
13-08-11, 03:04
ναι αλλαντικο...καμμια προταση αντι του τοστ?

και ευχαριστω που τα υπολοιπα τα βρισκεις μια χαρα, αν και δεν ειναι, λογω των θερμιδων;)

Να σου πω δεν εκατσα να υπολογισω θεμριδες. Παντως να χεις βαλει σε σωστες στιγμες και δεν λειπει κατι. Τωρα για τις ποσοτητες αν θες παραπανω ή λιγοτερο το κανονιζεις.

Προταση αντι του τοστ->τοστ με κανονικο κοτοπουλο ή γαλοπουλα. Εγω παιρνω μπιφτεκι κοτοπουλο και βαζω σε ψωμι του τοστ

thanasis76
13-08-11, 07:38
η διατροφη σου ειναι μια χαρα, και οπως ειπε και ο φιλος σωστες ωρες σωστο φαγητο και σε καθε γευμα εχεις την πρωτεινη που χρειαζεσαι.
για το τοστ αν τα φαγητα σου δεν τα παστονεις στο αλλατι θα ελεγα οτι δεν εχεις προβλημα, απλα θα πρεπει να υπολιγιζεις να βαζεις στο τοστ 4-5 φετες γαλοπουλα.
αλλιως μπορεις να βαζεις ασπραδια, τονο, κοτα, μπιφτεκι και βαζε και λιγο μαρουλι να νοστιμευει...

Txc
13-08-11, 10:13
Γιατι δεν τρως κανα φρουτο?
Η πολυβιταμινη σου ειναι φαρμακειου και ειναι εξαιρετικα αδυναμη...
Τα αμυγδαλα βαλτα πριν τον υπνο...
Πιες και κανα ποτηρι γαλα 0%...
Εχεις μπανανα μεταπροπονητικα, βαλε αλλο ενα πριν την προπονηση...
Μια χαρα ειναι το κρυο σαντουιτσακι για μενα, βαλε 4-5 φετες γαλοπουλα και τυρι milner χαμηλο σε λιπαρα και καμια ντοματα...
Ποσες ωρες μεσολαβουν απο καθε γευμα σου? 2-3? Αν ναι, καλα εισαι...

tasos2
13-08-11, 11:01
Γιατι δεν τρως κανα φρουτο?
Η πολυβιταμινη σου ειναι φαρμακειου και ειναι εξαιρετικα αδυναμη...


Γιατι το λες αυτο? Κι εγω αυτη παιρνω και μου παν οτι ειναι απο τις καλυτερες. Τι εννοεις αδυναμη? Δεν εχει μεγαλες ποσοτητες?

Giannistzn
13-08-11, 12:16
Βασικα σε αυτο που γραφεις στο τελος του ποστ μπερδευτηκα.

Εχεις συντηρηση 2627,79 και οι θερμιδες σου δεν βγαινουν πανω απο 1900-2000. Θελεις να ανεβασεις ή θες να κατεβασεις?

Δεν καταλαβαινω ξεκαθαρα τον στοχο σου απο το 1ο σου ποστ.

Txc
13-08-11, 16:58
Γιατι το λες αυτο? Κι εγω αυτη παιρνω και μου παν οτι ειναι απο τις καλυτερες. Τι εννοεις αδυναμη? Δεν εχει μεγαλες ποσοτητες?

Ναι αυτο εννοω. Απο φαρμακειο δεν ειναι? Vital Q10 αναβραζον με Σιβηριανο Ginjeng? Ε μα απο τις ποσοτητες κρινεις την πολυβιταμινη...
Ποιοι σου το ειπαν αυτο? Σου την πρωτειναν απο εδω ή ο φαρμακοποιος?

adam_antios
13-08-11, 18:42
Βασικα σε αυτο που γραφεις στο τελος του ποστ μπερδευτηκα.

Εχεις συντηρηση 2627,79 και οι θερμιδες σου δεν βγαινουν πανω απο 1900-2000. Θελεις να ανεβασεις ή θες να κατεβασεις?

Δεν καταλαβαινω ξεκαθαρα τον στοχο σου απο το 1ο σου ποστ.

να ανεβασω...για να παιξω σωστη υποθερμιδικη πρεπει να ειμαι καπου στις 2370, συμφωνα παντα με οσα εχω ακουσει κι οσα εχω δει;)



Γιατι δεν τρως κανα φρουτο?
Η πολυβιταμινη σου ειναι φαρμακειου και ειναι εξαιρετικα αδυναμη...
Τα αμυγδαλα βαλτα πριν τον υπνο...
Πιες και κανα ποτηρι γαλα 0%...
Εχεις μπανανα μεταπροπονητικα, βαλε αλλο ενα πριν την προπονηση...
Μια χαρα ειναι το κρυο σαντουιτσακι για μενα, βαλε 4-5 φετες γαλοπουλα και τυρι milner χαμηλο σε λιπαρα και καμια ντοματα...
Ποσες ωρες μεσολαβουν απο καθε γευμα σου? 2-3? Αν ναι, καλα εισαι...

για την vital Q 10 ειχα δει και δω μεσα που γραφοντουσαν καλα λογια...τωρα οσον αφορα ομως τις ποσοτητες κλπ τι να πω παω πασο...δεν γνωριζω περαιτερω

για αμυγδαλα, γαλα, φρουτο και για το τοστ θα το κοιταξω...ευχαριστω για τις συμβουλες;) και ναι μεσολαβουν 2-3 ωρες μεταξυ των γευματων...

σκεφτομαι αν ειναι να βαλω γαλα το πρωι, συν τις επιπλεον φετες γαλοπουλας στο τοστ, συν κανα φρουτακι οποτε βλεπω να τις καλυπτω τις θερμιδες:)

τα δημητριακα βρωμης ομως, να τα αφησω? ειναι οκ?

Giannistzn
13-08-11, 18:58
Εγω θα σου προτεινα τα εξης :

Aφου θες να χασεις, απεφευγε το ψωμι πρωτον. Επισης, το 2ο γευμα, βαλτο 3ο (πριν την προπονηση) και για 2ο γευμα μπορεις να βαλεις αυγα ή cottage με λιγη σαλατα και 1κ.σ. λαδι οποτε θα καλυψεις θερμιδες.

Εαν θες απλα να καλυψεις χωρις να αλλαξεις κατι, βαλε πριν τον υπνο μαζι με το γιαουρτι ή το cottage μερικα ξηροκαρπια (30-40γρ) αμυγδαλα, καρυδια, φουντουκια κλπ και δοκιμασε και ταχινι. Πολυ θρεπτικο, αρκετες θερμιδες και χαμηλο σε υδ/κες. Με ξηροκαρπια και ταχινι ανεβαζεις 300 θερμιδες για πλακα ;)

thegravijia
13-08-11, 20:46
το 6ο και το 7ογευμα βαλτα σε ενα μπορεις
το τυρι βγαλε απο το 3ο γευμα - η το πολυ κανα κοταζτ
νατξ σημερα πηρα και γω δημητριακα βρωμης
μαμανε σε γευση εχουν κ ξηρους καρπους μεσα αλλα εχουν κ ζαχαρη

αλλα αφου δεν μπορεις να φας την κανονικη οκ κρατατα

η διατροφη σου ειναι οκ κατα την γνωμη μ!

-------
αμα θες να ανεβασεις θερμιδες ανεβΑσε απο καλα λιπαρα - μουρουνελαιο κ τετοια
η παιξε 3 μερες χαμηλο υδατανθρακα - μια πανω !

adam_antios
14-08-11, 01:37
ευχαριστω για τις προτασεις...θα το δουλεψω μια βδομαδα με οτιδηποτε προτεινε ο καθενας, θα μοιρασω και τις μεριδες κι αναλογως τι μου παει καλυτερα και τι με βοηθαει περισσοτερο θα το κρατησω...και παλι ευχαριστω;)