PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα διατροφής SOS!!!!!



Skotino fistiki
13-08-11, 23:48
Γεια χαρά !

Πρόκειται από τον Σεπτέμβριο να φοιτήσω μακρυά από το σπίτι των γονιών όπου μου μαγείρευαν, γενικά ξέρω να μαγειρεύω τα βασικά και όχι πολύπλοκες συνταγές, αφού ο,τι μαγειρεύεται εύκολα είναι και full υγιές,
και φυσικά προσέχω πολύ τι τρώω και κοιτάζω να είναι σωστό. Μιλάμε για πράσινη τροφή κυρίως αφού τα ψάρια και τα κρέατα είναι πανάκριβα!
Συνεχίζω με ερώτησεις.
1ον: Θα φτάνει ενα συμπλήρωμα μουρουνέλαιου ή ιχθυέλαιου ανά 2-3 μέρες και 1 φορά την βδομάδα μπακαλιάρος ή γαύρος ?
2on: επειδή θα το τρώω επίσης 1 φορά την βδομάδα κρέας, υπάρχει (εκτός απο σκόνες) κάποιο φαγώσιμο που έχει φουσκοτικές ουσίες? (κρεατίνη, γλουταμίνη)
3ον: Θα είχε κάποιος την καλοσύνη να προτείνει κάποιο πρόγραμμα διατροφής με βάσει των παραπάνω δεδομένων που θα έχει σωστό αντίκτυπο στην γυμναστική που θα κάνω καθημερινός ?

΄Μην νομίζετε παιδιά πως δεν εχω ψάξει προγράμματα διατροφής, απλά είναι λίγο δαπανηρό χρηματικά και χρονικά να το εφαρμόσω
΄΄Ισως αν υπάρχει και συνταγολόγιο απο κάποιο site για ΓΡΉΓΟΡΗ υγιεινή διατροφή θα βοηθούσε πάρα πολύ!

ΗΔΗ έχω πάρει χαρτί και μολύβι για να κρατάω σημειώσεις! ελπίζω να έχω άμεση ανταπόκριση από τους γνώστες!:green::green:

MusclesOfShadow
14-08-11, 00:04
Αν σαρεσει η σογια μπορεις να την βαλεις στην διατροφη σου! Παρολα αυτα δεν ειναι και τελεια... Τουλαχιστον εχει πρωτεινη... (http://www.vita.gr/html/ent/986/ent.1986.asp)
Καλη επιτυχια με το προγραμμα διατροφης σου, ;)!

Skotino fistiki
14-08-11, 00:06
είσαι φοβερός φίλε μου!!!! Και το site σωστότατο! Η σόγια μ'αρέσει άπειρα!...έχω την αίσθηση πως έκανα λίγο δύσκολες ερωτήσεις! :S

MusclesOfShadow
14-08-11, 00:22
Χαχαχ, καθολου δυσκολες ερωτησεις απλα καποιοι ξερουν καλυτερα διατροφες και τετοια απο μενα γιαυτο δισταζω...:unsure:
Σου εχω ομως μια καλη απαντηση για το 2). Σου παραθετω φαγητα που μπορεις ευκολα να αγορασεις στην φοιτητικη σου ζωη(πιστευω)/ Μπορεις να τρως αυγα που περιεχουν γλουταμινη, ρεγγα (παστη ή κονσερβα) περιεχει την περισσοτερη ποσοτητα κρεατινης (ψααξε για "herring"). Φυσικα μην περιμενεις και τιποτα εκπληκτικο, τουλαχιστον ομως καποιες τροφες ειναι παουερ! Σογια επισης (ψαξε στο σουπερμαρκετ για σογια-κεμπαπ, υπαρχει!).

Μπορει να σε βοηθησει και καποιος αλλος που τα ξερει καλυτερα. ;)

DimitrisT
14-08-11, 00:45
Γεια χαρά !

Πρόκειται από τον Σεπτέμβριο να φοιτήσω μακρυά από το σπίτι των γονιών όπου μου μαγείρευαν, γενικά ξέρω να μαγειρεύω τα βασικά και όχι πολύπλοκες συνταγές, αφού ο,τι μαγειρεύεται εύκολα είναι και full υγιές,
και φυσικά προσέχω πολύ τι τρώω και κοιτάζω να είναι σωστό. Μιλάμε για πράσινη τροφή κυρίως αφού τα ψάρια και τα κρέατα είναι πανάκριβα!
Συνεχίζω με ερώτησεις.
1ον: Θα φτάνει ενα συμπλήρωμα μουρουνέλαιου ή ιχθυέλαιου ανά 2-3 μέρες και 1 φορά την βδομάδα μπακαλιάρος ή γαύρος ?
2on: επειδή θα το τρώω επίσης 1 φορά την βδομάδα κρέας, υπάρχει (εκτός απο σκόνες) κάποιο φαγώσιμο που έχει φουσκοτικές ουσίες? (κρεατίνη, γλουταμίνη)
3ον: Θα είχε κάποιος την καλοσύνη να προτείνει κάποιο πρόγραμμα διατροφής με βάσει των παραπάνω δεδομένων που θα έχει σωστό αντίκτυπο στην γυμναστική που θα κάνω καθημερινός ?

΄Μην νομίζετε παιδιά πως δεν εχω ψάξει προγράμματα διατροφής, απλά είναι λίγο δαπανηρό χρηματικά και χρονικά να το εφαρμόσω
΄΄Ισως αν υπάρχει και συνταγολόγιο απο κάποιο site για ΓΡΉΓΟΡΗ υγιεινή διατροφή θα βοηθούσε πάρα πολύ!

ΗΔΗ έχω πάρει χαρτί και μολύβι για να κρατάω σημειώσεις! ελπίζω να έχω άμεση ανταπόκριση από τους γνώστες!:green::green:

1) Το καλυτερο θα ηταν να παιρνεις Ω3 λιπαρα καθε μερα, ειτε αυτα ειναι απο ξηρους καρπους ειτε απο συμπληρωμα.
2)Δηλαδη θα τρως 1 φορα τη βδομαδα κρεας και αλλη 1 ψαρι.. Τις υπολοιπες τι; :unsure: Κρεατινη εχουν ολα τα κοκκινα κρεατα..
3)Μη περιμενεις να βρεις κατι ετοιμο. Με πιο απλα λογια : Αρχισε να διαβαζεις το φορουμ!

Παντως γενικα καλο θα ηταν να ενταξεις στη διατροφη σου φαγητα με αρκετη πρωτεινη οπως αυγα, κοκκινο κρεας, κοτοπουλο, γιαουρτι, τυρι cottage, γαλοπουλα, τονο.

Skotino fistiki
14-08-11, 00:55
1) Το καλυτερο θα ηταν να παιρνεις Ω3 λιπαρα καθε μερα, ειτε αυτα ειναι απο ξηρους καρπους ειτε απο συμπληρωμα.
2)Δηλαδη θα τρως 1 φορα τη βδομαδα κρεας και αλλη 1 ψαρι.. Τις υπολοιπες τι; :unsure: Κρεατινη εχουν ολα τα κοκκινα κρεατα..
3)Μη περιμενεις να βρεις κατι ετοιμο. Με πιο απλα λογια : Αρχισε να διαβαζεις το φορουμ!

Παντως γενικα καλο θα ηταν να ενταξεις στη διατροφη σου φαγητα με αρκετη πρωτεινη οπως αυγα, κοκκινο κρεας, κοτοπουλο, γιαουρτι, τυρι cottage, γαλοπουλα, τονο.

έχω δεί πάρα πολλά προγράμματα και κάθε μέρα το μενου περιλαμβάνει κρέας και μάλιστα κόκκινο και σολομούς , περίπου 50 ευρό...

τις υπόλοιπες μέρες , σπανάκι , ραδίκαι , βλήτα, φακες , ρεβύθια , κολοκύθια και όχι κωλοκυθια και τέτοια πράγματα xD xD ! ....δεν υπάρχει λύτρωση για έναν φτωχούλη φοιτητάκο ? μόνο κΡέας ?

Skotino fistiki
14-08-11, 00:57
Γνωρίζει μήπως κάποιος κάποιο βιβλίο σχετικά με την διατροφή όγκου-(ύστερα)γράμμωσης ??

ginus
14-08-11, 02:14
αμυγδαλα και καρυδια για ω
κρεας ψαρι η supplement για πρωτεινη
ασε καλυτερα την σογια να μην εχεις θεμα με οιστραδιολη...(την ανεβαζει)
ολα θεμα επιλογων ειναι...ενα ολοκληρο κοτοπουλο ετοιμο ψημενο κανει 4 ευρω απο αλυσιδα σουπερμαρκετ...
το βιβλιο δεν θα σε βοηθησει αν δεν εισαι ικανος να ανταπεξελθεις στις 1ες υλες

Skotino fistiki
14-08-11, 03:23
αμυγδαλα και καρυδια για ω
κρεας ψαρι η supplement για πρωτεινη
ασε καλυτερα την σογια να μην εχεις θεμα με οιστραδιολη...(την ανεβαζει)
ολα θεμα επιλογων ειναι...ενα ολοκληρο κοτοπουλο ετοιμο ψημενο κανει 4 ευρω απο αλυσιδα σουπερμαρκετ...
το βιβλιο δεν θα σε βοηθησει αν δεν εισαι ικανος να ανταπεξελθεις στις 1ες υλες

τι είναι η οιστραδιόλη? χιχιχιχι!

Txc
14-08-11, 09:06
Κοιτα ενα συμπληρωμα πρωτεινης ειναι και οικονομικο και πρακτικο...
Δεν σου πρωτεινω να παρεις καπποιο αλλο συμπληρωμα περα απο πρωτεινη και πολυβιταμινη, τα οποια τα θεορω απαραιτητα για ολους...

Απο εκει και περα 2-3 γευματα πιστευω μπορεις να τα κανεις την ημερα μονος σου...

Πχ γαλα ή γιαουρτι το πρωι με βρωμη ( αντε και μελι για την γευση ), κανα φρουτο ξερω γω...

Δεκατιανο κανα κρυο σαντουιτσακι με μαυρο ψωμι ή πολυσπορο με φετες γαλοπουλας, cottage, ντοματα, κανα φρουτο και κανα ποτηρι γαλα...

Πολυ απλα πραγματα...

Πριν τον υπνο κανα γιαουρτακι με ωμα-αναλατα αμυγδαλα ή καρυδια ( Ω3 )...

Δεν χρειαζεσε συμπληρωμα Ω3...

Ε κρεας τωρα μια φορα την εβδομαδα ειναι ακραιο...
Μια φορα την ημερα πρεπει να τρως κρεας...

Τωρα απο και περα αν δεν μπορεις να τρως καθημερινα κρεας, δοκιμασε τα φασολια, τα οποια ειναι πλουσια σε πρωτεινη, γι'αυτο και αλλωστε τα λεγανε το κρεας του φτωχου...

4-5 γευματα την ημερα ειναι υπερ αρκετα κατεμε, τα 6 ή 7 ειναι υπερβολη...


Ογκος = Βαζω κιλα
Γραμμωση = Χανω κιλα

Κρατα την πρωτεινη σου ψηλα, φυσιολογικα επιππεδα υδατανθρακα και χαμηλα λιπαρα. Αυτο ειναι κανονας και δουλευει σε ολους...

Στον ογκο απλα καταναλωνεις παραπανω υδατανθρακα στα γευματα σου...
Στην γραμμωση ριχνεις υδατανθρακα ωστε να χασεις...

Η ποσοτητα πρωτεινης δεν μεταβαλλετε για να διατηρησεις οσο μπορεις την μυικη μαζα που εχτισες στον ογκο...

Πολυ απλη πραγματα...

thegravijia
14-08-11, 18:21
δηλαδη τι σκοπευεις να τρως ολη μερα οταν θα σαι φοιτητης??
μηπως βαριεσαι να μαγειρευεις η μου φενετε?

Skotino fistiki
14-08-11, 18:31
δηλαδη τι σκοπευεις να τρως ολη μερα οταν θα σαι φοιτητης??
μηπως βαριεσαι να μαγειρευεις η μου φενετε?

Κάθε άλλο!! αγαπώ μαγειρική !!
Εδώ το σπανάκι το καθαρίζω φύλλο φύλλο να φανταστείς! που παίρνει και μιση ώρα!
Απλά το κρέας είναι πανάκριβο ειδικά το κόκκινο που είναι μαστ!

Γενικά τρώω μόνο στον ατμό (καθολου τιγανιτα , μον ογια ομελετα,) ψητά.

Σουπες μακαρόνια,μπροκολα,καροτα, σπανακια , ραδικια φασολια, φακες ρεβιδθια , μαυρο ριζι, ψωμη ολικης, μουσλι , αυγα, φρουτα , γενικότερα όλα τα λαχανικα και με άκρος υγιεινό τρόπο μαγειρέματος...α
αφού κάποιες φορές και σκατούλες να έχω να φάω και να είανι τέρμα υγιεινές τις τρώω!:cursing: Oπως πχ η γύρη που εχει απαίσια γεύση ή το gapefruit τα τρώω γιατί είναι full θρεπτικά και υγιεινά ! Απλά η βασική ερώτηση είναι αν θα
μπορέσω να πλησιάσω ενα πρόγραμμα όγκου με βάσει τα παραπάνω φαγητά με 1-2 φορές την βδομάδα κρέας (χώρια του κοτόπουλου) ..αν υπάρχει ήδη κάποιο πρόγραμμα .....


και να που μου ήρθε μια ερώτηση ίσως off του θέματος : μπορεί ένας βετζετέριαν να γίνει bodybuilder?

Αντωνης
14-08-11, 18:51
Κάθε άλλο!! αγαπώ μαγειρική !!
Εδώ το σπανάκι το καθαρίζω φύλλο φύλλο να φανταστείς! που παίρνει και μιση ώρα!
Απλά το κρέας είναι πανάκριβο ειδικά το κόκκινο που είναι μαστ!

Γενικά τρώω μόνο στον ατμό (καθολου τιγανιτα , μον ογια ομελετα,) ψητά.

Σουπες μακαρόνια,μπροκολα,καροτα, σπανακια , ραδικια φασολια, φακες ρεβιδθια , μαυρο ριζι, ψωμη ολικης, μουσλι , αυγα, φρουτα , γενικότερα όλα τα λαχανικα και με άκρος υγιεινό τρόπο μαγειρέματος...α
αφού κάποιες φορές και σκατούλες να έχω να φάω και να είανι τέρμα υγιεινές τις τρώω!:cursing: Oπως πχ η γύρη που εχει απαίσια γεύση ή το gapefruit τα τρώω γιατί είναι full θρεπτικά και υγιεινά ! Απλά η βασική ερώτηση είναι αν θα
μπορέσω να πλησιάσω ενα πρόγραμμα όγκου με βάσει τα παραπάνω φαγητά με 1-2 φορές την βδομάδα κρέας (χώρια του κοτόπουλου) ..αν υπάρχει ήδη κάποιο πρόγραμμα .....


και να που μου ήρθε μια ερώτηση ίσως off του θέματος : μπορεί ένας βετζετέριαν να γίνει bodybuilder?

Μαν στο ειπε και πιο πανω o ginus,4 ευρω κανει το ψημενο κοτοπουλο απο αλυσιδα σ/μ.Φαε καθημερινα 200 γρ. απ αυτο και ενα λιτρο γαλα.Συνολο μας βγαζει γυρω στα 100 γρ. πρωτεινης.Βαλε και αλλα 15-20 π θα τσιμπησεις απο αλλες τροφες και εισαι κομπλε για το επιπεδο σου.

Skotino fistiki
14-08-11, 19:02
Ευχαριστώ φίλε.

Σίγουρα έχετε ακούσει για συνδιασμούς τροφών, για παράδειγμα, γιαούρτη με ρίζει = χειμική δίαιτα , ο συνδυασμός δημιουργεί τις τάδε ουσίες που βοηθούν σε αυτό και σε αυτό
παραπλήσιους συνδιασμούς τροφών έχετε να μου προτείνετε ?

Αντωνης
14-08-11, 19:15
Ευχαριστώ φίλε.

Σίγουρα έχετε ακούσει για συνδιασμούς τροφών, για παράδειγμα, γιαούρτη με ρίζει = χειμική δίαιτα , ο συνδυασμός δημιουργεί τις τάδε ουσίες που βοηθούν σε αυτό και σε αυτό
παραπλήσιους συνδιασμούς τροφών έχετε να μου προτείνετε ?

Γνωμη μου ειναι να μην ασχολεισαι με τετοια.Οι συνδυασμοι τροφων ειναι ωφελιμοι μονο στις φυτικες τροφες,για να συμπληρωθουν τ απαραιτητα αμινοξεα(βεβαια και δω υπαρχει διχογνωμια,μερικοι λενε να προσμετραμε τις φυτικες πρωτεινες και ας μην γινονται συνδυασμοι).

Γενικα η προσωπικη μου αποψη ειναι,ως αρχαριος π εισαι,να σταματησεις να ψιριζεις διατροφικα θεματα και να ριξεις ολο το βαρος στην προπονηση και γενικα να ψαχνεσαι σε νεες γνωσεις πανω σε αυτην.Απο διατροφη προς το παρον να κοιτας μονο να παιρνεις τις απαραιτητες πρωτεινες(αναλογα τα αλιπα κιλα σου)και οι θερμιδες π λαμβανεις να μην εχουν μεγαλη αποκλιση απο μερα σε μερα,π.χ μην τρως μια μερα 1.500 και την αλλη 3.500(νταξ και να το κανεις αυτο αραια κ που δεν εγινε κατι,απλα να υπαρχει μια συνεπεια).This is my opinion.

Giannistzn
14-08-11, 19:19
Μια προταση απο εμενα. Εαν ειναι τοσο προβλημα το οικονομικο, βολεψου και καμια μερα με το φαγητο της λεσχης.

Δες ποιες μερες εχει π.χ. κρεας με ρυζι ή καποιο γευμα που να εχει καλες ποσοτητες πρωτεΐνης και υδ/κα. Και τις υπολοιπες που εχει σαβουροφαγητο, μαγειρευε.

Δεν γινεται δουλεια μονο με γιαουρτι - ρυζι και 2 φορες την εβδομαδα μονο κρεας (πιστευω). Εαν κανεις 5 γευματα τη μερα, δηλαδη 35 την εβδομαδα, απο αυτα μονο τα 2-4 θα εχουν κρεας? Μου φαινονται ελαχιστα..

Skotino fistiki
14-08-11, 19:21
Γνωμη μου ειναι να μην ασχολεισαι με τετοια.Οι συνδυασμοι τροφων ειναι ωφελιμοι μονο στις φυτικες τροφες,για να συμπληρωθουν τ απαραιτητα αμινοξεα(βεβαια και δω υπαρχει διχογνωμια,μερικοι λενε να προσμετραμε τις φυτικες πρωτεινες και ας μην γινονται συνδυασμοι).

Γενικα η προσωπικη μου αποψη ειναι,ως αρχαριος π εισαι,να σταματησεις να ψιριζεις διατροφικα θεματα και να ριξεις ολο το βαρος στην προπονηση και γενικα να ψαχνεσαι σε νεες γνωσεις πανω σε αυτην.Απο διατροφη προς το παρον να κοιτας μονο να παιρνεις τις απαραιτητες πρωτεινες(αναλογα τα αλιπα κιλα σου)και οι θερμιδες π λαμβανεις να μην εχουν μεγαλη αποκλιση απο μερα σε μερα,π.χ μην τρως μια μερα 1.500 και την αλλη 3.500(νταξ και να το κανεις αυτο αραια κ που δεν εγινε κατι,απλα να υπαρχει μια συνεπεια).This is my opinion.

Αρχάριο θα με έλεγε κάποιος μάστερ bodybuilder!
Έχω μάθει πως "είσαι ο,τι τρώς" γιαυτό και το ψάχνω , θα συμφωνήσω πως είναι ερώτηση για ειδικούς στην διατροφή
σε μεγάλο επίπεδο...
Συμφωνώ απόλυτα πάντως φίλε μου Αντωνης! :green:

Skotino fistiki
14-08-11, 19:24
Μια προταση απο εμενα. Εαν ειναι τοσο προβλημα το οικονομικο, βολεψου και καμια μερα με το φαγητο της λεσχης.

Δες ποιες μερες εχει π.χ. κρεας με ρυζι ή καποιο γευμα που να εχει καλες ποσοτητες πρωτεΐνης και υδ/κα. Και τις υπολοιπες που εχει σαβουροφαγητο, μαγειρευε.

Δεν γινεται δουλεια μονο με γιαουρτι - ρυζι και 2 φορες την εβδομαδα μονο κρεας (πιστευω). Εαν κανεις 5 γευματα τη μερα, δηλαδη 35 την εβδομαδα, απο αυτα μονο τα 2-4 θα εχουν κρεας? Μου φαινονται ελαχιστα..

Όντως τα φαγητά τις λέσχης δίνει λύση! εχεις πολύ δίκιο! :S
αλλά φοβάμαι λίγο τα "δημόσια" φαγητά ! :S

Αντωνης
14-08-11, 19:37
Το εισαι οτι τρως ισχυει εν μερει οταν μιλαμε για προσπαθεια αλλαγης εικονας σωματος,αλλα οχι στον εξευτιλιστικα εξειδικευμενο βαθμο που εχει περαστει σημερα.Μην ξεχναμε και οτι ο οργανισμος υπολογιζει τα παντα κατα προσεγγιση,δεν υπαρχει κομπιουτερακι στο σωμα να μετραει και τις 0.04 θερμιδες.
Αν θες να ριξεις καπου το βαρος,ριξτο στην αποκομιση γνωσεων περι προπονησης και θα με θυμηθεις.Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι κανουν ''σωστη''(δεν αναφερομαι σε καποιο συγκεκριμενο μονοπατι προπονητικης σκεψης) προπονηση,αλλα στο συνολο ελαχιστοι ειναι αυτοι π το κανουν.

Skotino fistiki
14-08-11, 19:45
Το εισαι οτι τρως ισχυει εν μερει οταν μιλαμε για προσπαθεια αλλαγης εικονας σωματος,αλλα οχι στον εξευτιλιστικα εξειδικευμενο βαθμο που εχει περαστει σημερα.Μην ξεχναμε και οτι ο οργανισμος υπολογιζει τα παντα κατα προσεγγιση,δεν υπαρχει κομπιουτερακι στο σωμα να μετραει και τις 0.04 θερμιδες.
Αν θες να ριξεις καπου το βαρος,ριξτο στην αποκομιση γνωσεων περι προπονησης και θα με θυμηθεις.Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι κανουν ''σωστη''(δεν αναφερομαι σε καποιο συγκεκριμενο μονοπατι προπονητικης σκεψης) προπονηση,αλλα στο συνολο ελαχιστοι ειναι αυτοι π το κανουν.

Eδώ μπερδέυομμαι, οταν δεν αναφέρεσαι σε κάποιο μονοπάτι προπονητικής σκέψης, που κολλάει η η αποκόμιση γνώσεων περι προπόνησης?

Οταν διαβάζω και ενημερώνομαι σχετικά με την προπόνηση, δεν διαμορφώνω "μονοπάτι προπονητικής σκέψης" ?



ΠΡΟΣΟΧΗ: O ήλιος με έχει ξανθίνει!:P:P:P

thegravijia
14-08-11, 19:52
θες να πεις δεν εχεις 5 ευρω να διαθετεις για ενα ολοκληρο κοτοπουλο που θα σου κραταΕι στανταρ 2 μερες
?

Αντωνης
14-08-11, 20:06
Eδώ μπερδέυομμαι, οταν δεν αναφέρεσαι σε κάποιο μονοπάτι προπονητικής σκέψης, που κολλάει η η αποκόμιση γνώσεων περι προπόνησης?

Οταν διαβάζω και ενημερώνομαι σχετικά με την προπόνηση, δεν διαμορφώνω "μονοπάτι προπονητικής σκέψης" ?



ΠΡΟΣΟΧΗ: O ήλιος με έχει ξανθίνει!:P:P:P

Με το παραπανω εννοουσα οτι δεν υπαρχει το αγιο δισκοποτηρο προπονησης(η' τουλαχιστον δεν υπαρχουν επαρκεις αποδειξεις οτι υπαρχει).

Εν ολιγοις λεω οτι μπορει καποιος να ακολουθει μια προπονητικη φιλοσοφια,αλλα να μην την εφαρμοζει σωστα και να μην βλεπει τα αποτελεσματα π ηλπιζε.Και οι περισσοτεροι προπονητικοι δρομοι αν εφαρμοστουν σωστα θα σου δωσουν αποτελεσμα.Για αυτο κ οταν αποφασισεις να ακολουθησεις καποιον να εισαι 100% σιγουρος οτι τον κανεις σωστα.Και 100% σιγουρος θα γινεις αμα ψαχνεις να μαθεις.Και αν δεις οτι το σωμα σου δεν ανταποκρινεται σε αυτον οσο θα ηθελες,αλλαξε τον.

Skotino fistiki
14-08-11, 20:06
θες να πεις δεν εχεις 5 ευρω να διαθετεις για ενα ολοκληρο κοτοπουλο που θα σου κραταΕι στανταρ 2 μερες
?


Όχι βέβαια! δεν ήξερα πως πήγαν τόσο φθηνά , συνήθως 8 ευρό ήταν και το θεωρώ ακριβό ,
γιατί, βάλε τα έξοδα στις βενζίνες, γενικά έξοδα τις σχολής, με το φαγητό θα βγαίνουν πολλά.
Κλαμπακια ,ποτάκια, και φραπεδομαχίες του κλασικού φοιτητή δε με χαρακτηρίζουν, οπότε τα σύνηθες έξοδα
του κλασικού φοιτητή δεν θα υπάρχουν

Skotino fistiki
14-08-11, 20:08
Με το παραπανω εννοουσα οτι δεν υπαρχει το αγιο δισκοποτηρο προπονησης(η' τουλαχιστον δεν υπαρχουν επαρκεις αποδειξεις οτι υπαρχει).

Εν ολιγοις λεω οτι μπορει καποιος να ακολουθει μια προπονητικη φιλοσοφια,αλλα να μην την εφαρμοζει σωστα και να μην βλεπει τα αποτελεσματα π ηλπιζε.Και οι περισσοτεροι προπονητικοι δρομοι αν εφαρμοστουν σωστα θα σου δωσουν αποτελεσμα.Για αυτο κ οταν αποφασισεις να ακολουθησεις καποιον να εισαι 100% σιγουρος οτι τον κανεις σωστα.Και 100% σιγουρος θα γινεις αμα ψαχνεις να μαθεις.Και αν δεις οτι το σωμα σου δεν ανταποκρινεται σε αυτον οσο θα ηθελες,αλλαξε τον.

Κατάλαβα απόλυτα και έχει απόλυτο δίκιο! +1 points! Ευχαριστώ πολύ !

Txc
14-08-11, 20:10
Προσωπικα μετα απο εντονο workout στηθους, χαλαρα το τσακιζω ολοκληρο το κοτοπουλο...
Ποιες 2 μερες?

thegravijia
14-08-11, 20:46
Προσωπικα μετα απο εντονο workout στηθους, χαλαρα το τσακιζω ολοκληρο το κοτοπουλο...
Ποιες 2 μερες?

αμα εσυ τρως στην καθησια σου μισο κιλο κοτοπουλο δεν σ φταιει κανενας

ανα γευμα 100-150γρ πρωτεινης προτεινεται στους αρχαριους -αμα τα κανει 100 μια χαρα βγαινουν 2 μερες

μονο μετα απο workout στηθους τρως ολοκληρο κοτοπουλο εσυ?


Όχι βέβαια! δεν ήξερα πως πήγαν τόσο φθηνά , συνήθως 8 ευρό ήταν και το θεωρώ ακριβό ,
γιατί, βάλε τα έξοδα στις βενζίνες, γενικά έξοδα τις σχολής, με το φαγητό θα βγαίνουν πολλά.
Κλαμπακια ,ποτάκια, και φραπεδομαχίες του κλασικού φοιτητή δε με χαρακτηρίζουν, οπότε τα σύνηθες έξοδα
του κλασικού φοιτητή δεν θα υπάρχουν
η σχολη τη εξοδα εχει?
+οτι μπορεις να τρως κ στη σχολη αν εχει εστιατορια

thanasis76
14-08-11, 20:52
ανα γευμα 100-150γρ πρωτεινης προτεινεται στους αρχαριους -αμα τα κανει 100 μια χαρα βγαινουν 2 μερες



μια χαρα τα λες αλλα μην βιαζεσε... :P:P θα στειλεις κανεναν με 100-150γρ πρωτεινη ανα γευμα....
100-150 γρ κρεατικο θελεις να πεις φανταμαι...:thumbup::thumbup:

thegravijia
14-08-11, 21:22
μια χαρα τα λες αλλα μην βιαζεσε... :P:P θα στειλεις κανεναν με 100-150γρ πρωτεινη ανα γευμα....
100-150 γρ κρεατικο θελεις να πεις φανταμαι...:thumbup::thumbup::P:toast:

Txc
14-08-11, 22:41
Καθημερινα τροω κοτοπουλο...
Εχω φαει και ολοκληρο μια φορα μετα την προπονα...

Συνηθως καταναλωνω καθημερινα κοτοπουλο ή ψαρι, τεινω να καταλανωνω κοκκινο κρεας 1 φορα την εβδομαδα, αλλα το κρεας το εχω καθημερινα στην διατροφη μου...