PDA

Επιστροφή στο Forum : Για τους εφήβους-Ογκος



nikos221
18-08-11, 23:29
Γεια σας . Ξεκινησα αυτο το θεμα γιατι ακουω <<συχνα τρωγε τα παντα ... γλυκα φαγητα και οτι αλλο βρεις>> απο ατομα που προσπαθουν τον ογκο. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ποτε μα ποτε ..... Δεν χρειαζεται να κανεται υπερβολες για να παρετε τον ογκο... και ουτε να κατσετε να κανετε διατροφες.. ειδικα απο τα 19 και κατω οι μυες ακομα μεγαλωνουν και δεν εχουν <<δεσει> οποτε δεν θα βλεπεται τρελα αποτελεσματα. Κοιταχτε να τρωτε καθαρα πραγματα π.χ. Απ ολα τα υγιεινά χορτα ρυζια κρεας φρουτα . Τωρα για προχειρα θα σας προτεινα μια φορα τον μηνα ...και απο γλυκα κανα γλυκακι μια φορα την εβδομαδα για να παιρνει ενεργεια ο οργανισμός και αυτα που χανει στην προπονηση..Επισης μην κανεται υπερβολες με το κρεας .. ναι το κρεας τρεφει τους μυεις, αλλα τα κρεατα ψεκαζονται παρα πολυ για να συντηρουντε αλλιως θα βρομουσαν .Οποτε μετρο και με αυτο.
Και κατι εξίσου σημαντικό ποτε μα ποτεεεεεεεεεεεεεε πολλα κιλα μαθαινουμε την ασκηση σωστα και μετα βαζουμε μεχρι εκει που θα μας επιτρεπει να παιζουμε σωστα τις επαναληψεις. Υπαρχουν πολλα περιστατικα με ζημιες απο εφηβους που παθαίνουν σε κοκαλα οι μυεις γιατι ειναι ακομα στην αναπτυξη και τα κοκαλα και οι μυες αναπτυσονται.

Με λιγα λογια οχι στις υπερβολες ..και με υπομονη !!!!

tolis93
19-08-11, 00:01
Γεια σας . Ξεκινησα αυτο το θεμα γιατι ακουω <<συχνα τρωγε τα παντα ... γλυκα φαγητα και οτι αλλο βρεις>> απο ατομα που προσπαθουν τον ογκο. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ποτε μα ποτε ..... Δεν χρειαζεται να κανεται υπερβολες για να παρετε τον ογκο... και ουτε να κατσετε να κανετε διατροφες.. ειδικα απο τα 19 και κατω οι μυες ακομα μεγαλωνουν και δεν εχουν <<δεσει> οποτε δεν θα βλεπεται τρελα αποτελεσματα. Κοιταχτε να τρωτε καθαρα πραγματα π.χ. Απ ολα τα υγιεινά χορτα ρυζια κρεας φρουτα . Τωρα για προχειρα θα σας προτεινα μια φορα τον μηνα ...και απο γλυκα κανα γλυκακι μια φορα την εβδομαδα για να παιρνει ενεργεια ο οργανισμός και αυτα που χανει στην προπονηση..Επισης μην κανεται υπερβολες με το κρεας .. ναι το κρεας τρεφει τους μυεις, αλλα τα κρεατα ψεκαζονται παρα πολυ για να συντηρουντε αλλιως θα βρομουσαν .Οποτε μετρο και με αυτο.
Και κατι εξίσου σημαντικό ποτε μα ποτεεεεεεεεεεεεεε πολλα κιλα μαθαινουμε την ασκηση σωστα και μετα βαζουμε μεχρι εκει που θα μας επιτρεπει να παιζουμε σωστα τις επαναληψεις. Υπαρχουν πολλα περιστατικα με ζημιες απο εφηβους που παθαίνουν σε κοκαλα οι μυεις γιατι ειναι ακομα στην αναπτυξη και τα κοκαλα και οι μυες αναπτυσονται.

Με λιγα λογια οχι στις υπερβολες ..και με υπομονη !!!!
ερωτηση για πρωτεινη το κρεας με τι μπορουμε να το αντικαταστισουμε?γιατι το πουλερικο π εχω φαει δε λεγεται.συν του οτι θελω κ 150 ευρω το μηνα μονο για τα κοτοπουλα:green:

worfel
19-08-11, 00:52
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Είμαι 17 χρονών 94 κιλά με 17% λιπος και γυμνάζομαι συστηματικά δυόμιση χρόνια (δηλαδή πριν καλά-καλά κλείσω τα δεκαπέντε). Έχω δει τρελή διαφορά στο σώμα μου. Αυτό που λες, ότι δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά κέρδη πριν τα 19 εν μέρη είναι σωστό. Δεν συμβαίνει όμως πάντα. Εγώ τώρα στα 17, έχω παρατηρήσει πως "πατάω" πολλούς 20άρηδες, και 30άρηδες στα κιλά (και για να σε προλάβω, εκτελώ την άσκηση καλύτερα και απο τον γυμναστή) με διαφορά. Δεν σημαίνει πως αν δεν είναι κάποιος 19 χρονών δεν μπορεί να πάρει σε όγκο. Μπορεί και παραμπορεί. Βασικά, εξαρτάται από το σώμα του καθενός. Βλέπω φιλους (συνομηλίκους μου) που ζυγίζουν 50 κιλά με ρουχα και δεν μπορουν να παρουν γραμμάριο, και απο την άλλη βλέπω εμένα που ποτέ δεν με θυμάμαι κάτω απο 85 κιλά. Δεν υπάρχει καποιος κανόνας που να βρίσκει εφαρμογή σε όλους.

Όσο για την διατροφή που λες για τα ψεκασμένα κρέατα. Πλέον, στην σήμερον ημέρα τα πάντα ειναι "σκάρτα". Δεν ξέρουμε πραγματικά τι βάζουμε μέσα στο σπίτι μας. Τα λαχάνικα και τα φρούτα ειναι γεμάτο φάρμακα, οι γαλοπουλες και τα κρεατα ειναι βουτιγμενα στα συντηρητικά, τα γιαουρτάκια και το γάλα επίσης. Όλα τα ίδια σκ*τά ειναι. Ελάχιστοι είμαστε οι εφηβοι που κάνουμε προσεγμένη διατροφή. Από το να τρώει ενας έφηβος λοιπόν όλες τις αηδίες (διότι περι αηδιών πρόκειται) που μας πλασάρουν (όπως μπουγάτσες, Goodys, γύρους και μπιφτέκια) χίλιες φορές να φάει το κοτοπουλάκι και την βρώμη του (όποιος βέβαια έχει την οικονομική δυνατότητα).

Έχουμε και από την άλλη τους γονείς οι οποίοι είναι εντελώς άσχετοι και νομιζουν πως η πρωτείνη ειναι ΑΑΣ. Μακάρι να εμπαινε ο πατέρας μου στο φόρουμ να ξεστραβωθει και να μην μου την μπαινει καθε φορα που με βλεπει με τα αμινοξεα και νομιζει πως παιρνω φαρμακο. Αλλά δεν φταινε αυτοι, ο κάθε παπ*ρας που το παίζει και γνώστης βγαινοντας στα καναλια φταίει που τρομοκρατεί τον κόσμο. Εδώ η μάνα μου με παρακαλάει να φαω κανα σουβλακι να με "πιάσει", γιατι λέει έρεψα τωρα το καλοκαίρι. Αν είναι δυνατόν.

Φιλικά, Νίκος.

(σόρρυ για το όφφ)

nikos221
19-08-11, 20:45
Οπως λεω και στην αρχη.. οχι στις υπερβολες...παραδειγμα ατομα που ξερω πλακωνονται στο κοτοπουλο.. (δεν παει για σενα Τολυ) ...αλλα οταν λεμε πλακωνονται.. λες και πινουν νερο... δεν λεω θα δωσει αλλα παιδια οτι και διατροφη να κανουμε το σωμα γινεται αργα αργα.... υπαρχουν και εξαιρεσεις δεν λεω!! Οπως ελεγα και πριν για ατομα που πλακωνονται με κατι συγκεκριμενο... ο οργανισμος κραταει μονο αυτο που πρεπει...

Kagias
19-08-11, 21:11
Γαλακτοκομικα tolis ... Εμενα πανω απ το 50% των πρωτεινικων μου προσληψεων ειναι γαλακτοκομικα ( 1 λιτρο γαλα + 1 κεσεδακι κοτατζ + πολυ φετα = 30 + 20 + κανα 20αρι κι απο κει (100g σταντε καθε μερα) = 70g ... Κι αμα χωσεις και ενα κεσεδακι γιαουρτι καπου αναμεσα αλλα 20 ;)

Txc
19-08-11, 21:18
Γαλακτοκομικα tolis ... Εμενα πανω απ το 50% των πρωτεινικων μου προσληψεων ειναι γαλακτοκομικα ( 1 λιτρο γαλα + 1 κεσεδακι κοτατζ + πολυ φετα = 30 + 20 + κανα 20αρι κι απο κει (100g σταντε καθε μερα) = 70g ... Κι αμα χωσεις και ενα κεσεδακι γιαουρτι καπου αναμεσα αλλα 20 ;)

Παραπανω υδατανθρακα παιρνεις απο οτι πρωτεινη...

πολυ φετα = πολλαααααααααααααααααααααααααα λιπαρα και αλατια...

Worfel αψογο ποστ φιλε +1000 :thumbup:

Kagias
19-08-11, 23:09
Μπα πιστεψε με τα καιω. Το παραδειγμα που ανεφερα ισως ειναι εξτριμ περιπτωση αλλα πολυ ανετα αντι για κοτοπουλα και τα ρεστα ενα γιαουρτακι ή ενα κοτατζ ειναι μια χαρα.
edit: Και btw σε εφηβεια φαση καιγονται ολα. Αν δεν παρεις στα 16 σου υδατανθρακα ....

tolis93
19-08-11, 23:47
3 γιαούρτια τη μέρα κ 1 κοτατζ τρωω πόσο πια:p. Κ σιγά τον υδατανθρακα π έχουν 7 γρ το κεσεδακι ούτε σε κετο να μασταν

Kagias
19-08-11, 23:49
4*20=80 ρε μαν !!! Ποσα κιλα εισαι;;

tolis93
19-08-11, 23:55
4*20=80 ρε μαν !!! Ποσα κιλα εισαι;;

78. 5 αλλά π τα βρήκες τα 20 γρ στο γιαούρτι; ακόμα κ το τοταλ 17-18 βγάζει. Εκτός αν μιλάμε για όλυμπος 200 αρακια

Kagias
19-08-11, 23:58
Οχι ρε συ εμενα total 2% γραφει 9,9 στα 100g => 19,8 ... Μπας και εχει διαφορα με το πληρες; Και δε ξερω τι παιζει και με αγελαδιτσα ...

tolis93
20-08-11, 00:02
Οχι ρε συ εμενα total 2% γραφει 9,9 στα 100g => 19,8 ... Μπας και εχει διαφορα με το πληρες; Και δε ξερω τι παιζει και με αγελαδιτσα ...

Εγώ παίρνω τα 0 π βγαίνουν. 170 αριά γιαυτο. 2% παίρνω το κομπλε