PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση Βάρους!!



Mortonas
20-08-11, 10:26
Καλημέρα σας. Είμαι νέο μέλος και επικοινωνώ για να έχω την βοήθεια σας οσο αφορά την αύξηση βάρους. Είμαι αθλητής kick-box semi contact, οπότε βάρη σαν καθαρή προπόνηση δεν κάνω τόσο συχνά. Το θέμα το δικό μου ειίναι οτι είμαι 55 κιλά και ύψος 1,75. Σε αυτά τα κιλά είμαι αρκέτα χρόνια και πολύ πιο εύκολα τα χάνω παρά κερδίζω. Επίσης δεν γνωρίζω απο σκεύασματα πρωτεινών και τα παρεμφερή οπότε θα ήθελα πρώτα να δοκιμάσω με διατροφή μόνο να κερδίσω βάρος. Έχω διαβάσει πολλές διατροφές εδώ στο forum αλλά μονο με βρώμη το πρωί , γιαούρτια το βράδυ, ρυζι και κοτόπουλο μεσημεριανό και ασπράδια απο αυγά στα ενδιάμεσα θα ειμαι ενταξει??

thanasis76
20-08-11, 10:34
Καλημέρα σας. Είμαι νέο μέλος και επικοινωνώ για να έχω την βοήθεια σας οσο αφορά την αύξηση βάρους. Είμαι αθλητής kick-box semi contact, οπότε βάρη σαν καθαρή προπόνηση δεν κάνω τόσο συχνά. Το θέμα το δικό μου ειίναι οτι είμαι 55 κιλά και ύψος 1,75. Σε αυτά τα κιλά είμαι αρκέτα χρόνια και πολύ πιο εύκολα τα χάνω παρά κερδίζω. Επίσης δεν γνωρίζω απο σκεύασματα πρωτεινών και τα παρεμφερή οπότε θα ήθελα πρώτα να δοκιμάσω με διατροφή μόνο να κερδίσω βάρος. Έχω διαβάσει πολλές διατροφές εδώ στο forum αλλά μονο με βρώμη το πρωί , γιαούρτια το βράδυ, ρυζι και κοτόπουλο μεσημεριανό και ασπράδια απο αυγά στα ενδιάμεσα θα ειμαι ενταξει??

καλημερα φιλε μου!!!! θα σου πω πως τα βλεπω τα πραγματα και εσυ αποφασιζεις μιας και ξερεις πιο καλα τι θελεις.
απο την στιγμη που ασχολεισε με KICK-BOX και γενικα αθληματα με δυναμη το κυριο που χρειαζεσαι ειναι μυες...
για να φτιαξεις μυες χρειαζεσαι καλη διατροφη και ενα καλο προγραμμα με βαρη.
στο λεω αυτο με το σκεπτικο οτι θελεις να ανεβεις σε κιλα αλλα οχι σε λιπος, οποτε πρεπει να παρεις μυικα κιλα και λιγο λιπος.
αυτο θα γινει μονο με ενα καλο προγραμμα με βαρη και μην φοβασε οτι ξαφνικα θα γινει τερας και δεν θα χασεις την ελαστικοτητα σου...
για εμενα διαβασε αυτο το αρθρο.....
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?107-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF_

φτιαξε μια διατροφη αναλογη για τις αναγκες σου και μαζι με ενα καλο προγραμμα με βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα θα παρεις σιγα σιγα τα κιλα που θελεις....
παντος μην βιαστεις, και μην σαβουριασεις οτι βρεις, γιατι θα παρεις πολυ λιπος και δεν το θελεις....

Αντωνης
20-08-11, 11:05
Αδερφε εισαι 20 κιλα κατω απ το υψος σου,μην μπεις στο λουκι της ''καθαρης'' διατροφης,ελεος...
Φαε περισσοτερο απο πριν και παρε κανα 1,2-1,5 γρ. πρωτεινης ανα κιλο και μην σε απασχολει,επειδη εισαι λιποβαρης θα βαλεις μυες πολυ γρηγορα

Καλη αρχη:thumbup:

Tasos Green
20-08-11, 11:45
Αδερφε εισαι 20 κιλα κατω απ το υψος σου,μην μπεις στο λουκι της ''καθαρης'' διατροφης,ελεος...
Φαε περισσοτερο απο πριν και παρε κανα 1,2-1,5 γρ. πρωτεινης ανα κιλο και μην σε απασχολει,επειδη εισαι λιποβαρης θα βαλεις μυες πολυ γρηγορα

Καλη αρχη:thumbup:

+1:thumbup:

Mortonas
20-08-11, 12:29
Αδερφε εισαι 20 κιλα κατω απ το υψος σου,μην μπεις στο λουκι της ''καθαρης'' διατροφης,ελεος...
Φαε περισσοτερο απο πριν και παρε κανα 1,2-1,5 γρ. πρωτεινης ανα κιλο και μην σε απασχολει,επειδη εισαι λιποβαρης θα βαλεις μυες πολυ γρηγορα

Καλη αρχη:thumbup:

τρωω αρκετά παραπάνω απο οσο μπορει να φάει ενας ανλθρωπος στα κιλά μου ,αλλα όντως τρώω περισσότερο βλακείες. Απλά είπα , πριν πάω σε σκεύασμα, να δοκιμάσω να παρω όσα μπορώ με διατροφή μόνο.

Tasos Green
20-08-11, 12:40
τρωω αρκετά παραπάνω απο οσο μπορει να φάει ενας ανλθρωπος στα κιλά μου ,αλλα όντως τρώω περισσότερο βλακείες. Απλά είπα , πριν πάω σε σκεύασμα, να δοκιμάσω να παρω όσα μπορώ με διατροφή μόνο.

αυξησε και αλο τις θερμίδες σου... θελει να τρως περισοτερο... και σκευασμα πρωτεινης να παρεις δεν θα δεις διαφορα αν δεν αυξησεις θερμιδες...

το kick δεν βοηθαει ιδιαιτερα στην αυξηση των κιλων αν δεν τρως αρκετες θερμιδες.....

καις αρκετες θερμίδες στις προπονησεις και αν δεν λαμβανεις αρκετα περισοτερες απο αυτες που κες θα μενεις στασημος στα ιδια κιλα.

προσπαθησε να τρως περισσότερο και τα γευματα σου να εχουν καλες ποσότητες πρωτεινης.

Kagias
20-08-11, 12:57
Φαε και τα κορεσμενα σου τα λιπαρα με μετρο, ανεβασε και τις ποσοτητες σιγα σιγα στα γευματα σου μεχρι να συνηθισει και το στομαχι σου και αν δεν δεις προκοπη, που δε το πιστευω, το συζητας να προσθεσεις και κανα weight gain προιον.

thanasis76
20-08-11, 13:05
τρωω αρκετά παραπάνω απο οσο μπορει να φάει ενας ανλθρωπος στα κιλά μου

αυτο μην το βλεπεις ετσι.
μπορει ατομα που εχουν τα ιδια κιλα να εχουν αλλες αναγκες σε θερμιδες. παιζει μεγαλο ρολο η καθημερινη δραστηριοτητα σου και ο μεταβολισμος!!!
θα ανεβαζεις θερμιδες ανα εβδομαδα και θα δεις οτι απο καποιο σημειο και μετα θα αρχισεις να περνεις...

Mortonas
20-08-11, 13:44
αυτο μην το βλεπεις ετσι.
μπορει ατομα που εχουν τα ιδια κιλα να εχουν αλλες αναγκες σε θερμιδες. παιζει μεγαλο ρολο η καθημερινη δραστηριοτητα σου και ο μεταβολισμος!!!
θα ανεβαζεις θερμιδες ανα εβδομαδα και θα δεις οτι απο καποιο σημειο και μετα θα αρχισεις να περνεις...

ναι οκ,απλα δε ξερω πως να ανεβαζω θερμιδες και πρωτεινες και ποια γευματα βοηθανε σε αυτον τον σκοπο.απλα θα προσπαθησω να εχω 6 γευματα καθημερινα με λιγο πολυ οσα ανεφερουν οι υπολοιποι χρηστες.και ο θεος βοηθος :P. Αλλοι προσπαθουν να αδυνατισουν και αλλοι να παχυνουν...ετσι παει

TRIANTAFYLLOU
22-08-11, 03:11
μην σε αγχώνει το γεγονός ότι δεν παίρνεις εύκολα κιλα το κικ μπόξ σε συνδιασμό με τον γρήγορο μεταβολισμό σου ευθύνονται γι αυτο , οπότε μην τα ψηρίζεις στο φαγητό και τρώγε αλήτικα , δηλαδή δεν λέμε ζωικά λιπαρα και τέτοια , αλλα μετα το φαγητό θα φάς και το γλυκό σου , παίζει μεγάλο ρόλο αυτο για να φορτώσεις καλύτερα , ξεκίνησε να παίρνεις και μια πρωτείνη 25-30%να συμπληρώσεις θερμίδες αλλα και πρωτείνη και βεβαίως ανάλογα με τις δυνατότητές σου μπορείς να πάρεις και κάποια άλλα συμπληρώματα εφόσον γυμνάζεσαι συστηματικα και έντονα με βασικότερο ειδικα τώρα το καλοκαίρι μέταλα και ηλεκτρολύτες .

έτσι ήμουν εγω έπαιρνα 6500 θερμίδες και δεν έβαζα γραμμάριο λίπους , μπορεί να έβαζα 3 κιλα τον χρόνο αλλα μόνο μυς και σ αυτο έπαιζε ρόλο ο μεταβολισμός μου σε συνδιασμό με την υπερβολική προπόνηση και δουλεια .

οπότε όσο και να λές οτι τρώς πάει να πεί δεν φτάνει και με το ψήρισμα και τα νερόβραστα δουλεια δεν γίνετε για περιπτώσεις σαν την δική σου , τρώγε και ξηρούς καρπούς που έχουν θερμίδες αλλα και καλά λιπαρα και έτσι δίνεις επιπλέον θερμίδες με μικρό όγκο τροφής , προτημότερο ωμούς , επίσης το καλοκαίρι και τα παγωτά βοηθάν , αλλα το γλυκάκι μετα το φαγητό κάνει καλή δουλεια γιατι ανεβάζει την ινσουλίνη που είναι ο αποθηκάριος του οργανισμού και φορτώνει αυτα που έφαγες καλύτερα

μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται και αν δείς ότι σε σύντομο διάστημα αυτα σε ανεβάζουν το βάρος περισσότερο απο αυτο που περίμενες η θέλεις, απλα το ρεγουλάρεις μειώνοντας τις θερμίδες