PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή όγκου και προτάσεις για αλλαγές!!



panagos159
20-08-11, 19:22
Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι 20 χρονών 70 κιλά και 1.78 ύψος. Θέλω να μπω σε πρόγραμμα διατροφής για να χτίσω μυικό όγκο χωρίς όμως να πάρω περιττό λίπος. Μία διατροφή που είχα συναντήσει και μου φάνηκε καλή είναι η εξής:

ΠΡΩΙΝΟ
200ml γάλα 2%
120γρ βρώμη
1 κουτ. μέλι
4 ασπράδια αυγών
+αμύγδαλα ωμά

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
Ψωμί ολικής με γαλοπούλα και cotagge

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
250γρ βρασμένος υδατάνθρακας (πατάτες, μακαρόνια, ρύζι)
120γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
5 ασπράδια
1 μπανάνα

1 ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
100γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΒΡΑΔΥΝΟ
200γρ γιαούρτι 2%
+ αμύγδαλα ωμά

Αυτό που θα ήθελα είναι να με βοηθήσετε προτείνοντας αλλαγές για να γίνει πιο καλό το πρόγραμμα ωστέ να είναι πιο αποτελεσματικό. (μειώσεις ή αυξήσεις ποσοτήτων αλλαγές γευμάτων ή οτιδήποτε). Ευχαριστώ προκαταβολικά!

tolis93
20-08-11, 23:16
Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι 20 χρονών 70 κιλά και 1.78 ύψος. Θέλω να μπω σε πρόγραμμα διατροφής για να χτίσω μυικό όγκο χωρίς όμως να πάρω περιττό λίπος. Μία διατροφή που είχα συναντήσει και μου φάνηκε καλή είναι η εξής:

ΠΡΩΙΝΟ
200ml γάλα 2%
120γρ βρώμη
1 κουτ. μέλι
4 ασπράδια αυγών
+αμύγδαλα ωμά

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
Ψωμί ολικής με γαλοπούλα και cotagge

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
250γρ βρασμένος υδατάνθρακας (πατάτες, μακαρόνια, ρύζι)
120γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
5 ασπράδια
1 μπανάνα

1 ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
100γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΒΡΑΔΥΝΟ
200γρ γιαούρτι 2%
+ αμύγδαλα ωμά

Αυτό που θα ήθελα είναι να με βοηθήσετε προτείνοντας αλλαγές για να γίνει πιο καλό το πρόγραμμα ωστέ να είναι πιο αποτελεσματικό. (μειώσεις ή αυξήσεις ποσοτήτων αλλαγές γευμάτων ή οτιδήποτε). Ευχαριστώ προκαταβολικά!
250 γρ μαζεμενα?κατα τη γνωμη μου χωρισε τα κ βαλε κ στο μεταπροπονητικο σου παραπανω υδατανθρακα.σαλατα μη τη φοβασαι βαλε κ 300 γραμμαρια σιγα... ολα τα αλλα μαρεσαν μπορω να πω

panosbardas
21-08-11, 00:37
Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι 20 χρονών 70 κιλά και 1.78 ύψος. Θέλω να μπω σε πρόγραμμα διατροφής για να χτίσω μυικό όγκο χωρίς όμως να πάρω περιττό λίπος. Μία διατροφή που είχα συναντήσει και μου φάνηκε καλή είναι η εξής:

ΠΡΩΙΝΟ
200ml γάλα 2%
120γρ βρώμη
1 κουτ. μέλι
4 ασπράδια αυγών
+αμύγδαλα ωμά

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
Ψωμί ολικής με γαλοπούλα και cotagge

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
250γρ βρασμένος υδατάνθρακας (πατάτες, μακαρόνια, ρύζι)
120γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
5 ασπράδια
1 μπανάνα

1 ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
100γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΒΡΑΔΥΝΟ
200γρ γιαούρτι 2%
+ αμύγδαλα ωμά

Αυτό που θα ήθελα είναι να με βοηθήσετε προτείνοντας αλλαγές για να γίνει πιο καλό το πρόγραμμα ωστέ να είναι πιο αποτελεσματικό. (μειώσεις ή αυξήσεις ποσοτήτων αλλαγές γευμάτων ή οτιδήποτε). Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Φιλε αν δεν βλεπεις διαφορα αυξησε ποσοτητες.. :thumbup::thumbup:

jannous44
21-08-11, 00:39
Κομπλε εισαι σε διατροφη. οπως ειπε και ο απο πανω αν βλεπεις οτι δεν ανεβαζεις αυξησε ποσοτητες:thumbup:

Txc
21-08-11, 11:11
Παρα πολυ καλη διατροφη ογκου μπορω να πω, αν αλλαζα κατι θα ηταν τα αμυγδαλα πριν τον υπνο, θα τα εκανα καρυδια ( περισσοτερες θερμιδες, ω3 ) και βασικα στο πρωτο σου στερεο γευμα μετα την προπονηση βαλε μια ποσοτητα υδατανθρακα περα απο την σαλατα και το κρεας...

TToni Shark
21-08-11, 11:52
Και στο μεσημεριανό βάλε και ψάρι:thumbup:

jannous44
21-08-11, 12:00
Παρα πολυ καλη διατροφη ογκου μπορω να πω, αν αλλαζα κατι θα ηταν τα αμυγδαλα πριν τον υπνο, θα τα εκανα καρυδια ( περισσοτερες θερμιδες, ω3 ) και βασικα στο πρωτο σου στερεο γευμα μετα την προπονηση βαλε μια ποσοτητα υδατανθρακα περα απο την σαλατα και το κρεας...

+1 , αν ημουν στα κιλα σου θα αυξηνα τη πρωτεινη στο 200-220γ

panagos159
21-08-11, 14:34
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Με τις αλλαγές που προτείνετε η διατροφή γίνεται κάπως έτσι..

ΠΡΩΙΝΟ
200ml γάλα 2%
120γρ βρώμη
1 κουτ. μέλι
4 ασπράδια αυγών
+αμύγδαλα ωμά

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
Ψωμί ολικής με γαλοπούλα και cotagge

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ
150γρ βρασμένος υδατάνθρακας (πατάτες, μακαρόνια, ρύζι)
120γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ
5 ασπράδια
1 μπανάνα

1 ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
100γρ βρασμένος υδατάνθρακας (πατάτες, μακαρόνια, ρύζι)
100γρ κρέας
1κουτ. λάδι
150γρ σαλάτα

ΒΡΑΔΥΝΟ
200γρ γιαούρτι 2%
+ καρύδια

Λοιπόν?? :)

Stamer
21-08-11, 21:49
φιλε ξερεις μηπως ποσες θερμιδες ειναι η διατροφη σου??

Txc
22-08-11, 21:07
φιλε ξερεις μηπως ποσες θερμιδες ειναι η διατροφη σου??

+1

Πρεπει να ειναι πολυ παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης του βαρους σου...
Αρχικα θα ηταν καλο να επισκεφτεις εναν διαιτολογο / διατροφολογο και να σου κανει μια λεπτομερης λιπομετρηση, ποσα κιλα καθαρη μυικη μαζα εχεις, ποσα κιλα λιπος και ποσα κιλα σκελετο. Να σου πει ποιες ειναι θερμιδες συντηρησης του βαρους σου, ισως και ενα διατροφικο πλανο, το οποιο δεν χρειαζετε να ακολουθησεις, αλλα θα παρεις ιδεες και απο εκει και περα καλυτερα να αυξανεις προοδευτικα τις θερμιδες σου, καθε εβδομαδα ξερω γω και οχι αποτομα...

Βαλε 100γρ υδατανθρακα στο μεσημεριανο και 150γρ υδατανθρακα στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο...
Τα υπολοιπα ειναι super...

panosbardas
24-08-11, 02:13
+1

Πρεπει να ειναι πολυ παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης του βαρους σου...
Αρχικα θα ηταν καλο να επισκεφτεις εναν διαιτολογο / διατροφολογο και να σου κανει μια λεπτομερης λιπομετρηση, ποσα κιλα καθαρη μυικη μαζα εχεις, ποσα κιλα λιπος και ποσα κιλα σκελετο. Να σου πει ποιες ειναι θερμιδες συντηρησης του βαρους σου, ισως και ενα διατροφικο πλανο, το οποιο δεν χρειαζετε να ακολουθησεις, αλλα θα παρεις ιδεες και απο εκει και περα καλυτερα να αυξανεις προοδευτικα τις θερμιδες σου, καθε εβδομαδα ξερω γω και οχι αποτομα...

Βαλε 100γρ υδατανθρακα στο μεσημεριανο και 150γρ υδατανθρακα στο πρωτο στερεο μεταπροπονητικο...
Τα υπολοιπα ειναι super...

Και παλι δεν ειναι στανταρ.. η συμβουλη μου ειναι για αρχη να τρως απλα συχνα και πολυ σαν βοδι που λεμε.. :P μην μπλεκεσε πολυ με τα νουμερα..