PDA

Επιστροφή στο Forum : Squats και γόνατο!



Metal Machione
21-08-11, 20:20
Καλησπερίζω όλα τα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το οποίο άλλοι μου λένε αυτό και άλλοι εκείνο...Ο γυμναστής στο γυμναστήριο, ο οποίος είναι και καθηγητής φυσικής αγωγής, ενώ έχω κάνει προόδους και γενικότερα είμαι σε ένα πολύ καλό επίπεδο, μου έχει πει πως λόγω παλαιού τραυματισμού στο αριστερό γόνατο -κάκωση μηνίσκου- να μην βάζω πολλά κιλά όταν κάνω squats. Δηλαδή μου έχει βάλει ταβάνι τα 50 κιλά σύνολο, ενώ εγώ νιώθω ότι μπορώ να πάω τουλάχιστον στα διπλάσια....δεν μου έχει πονέσει το γόνατο καθόλου τους 4 συνεχόμενους μήνες που επέστρεψα στο γυμναστήριο έως τώρα.
Άλλοι μού έχουν πει πως μπορώ να ανέβω περισσότερο και δεν θα έχω πρόβλημα με μια παλιά απλή κάκωση...Δεν ξέρω τί να κάνω...βοήθεια!

vaggos@
21-08-11, 20:26
να ακουσεις τον καθηγητη και αν θεσ μηνε στα ιδια κιλα και προσθεσε σετ αποψη μου βεβαια φιλε μου εξαλου παρχουν τοσεσ ασκησεια αλλεσ πο μπορεισ να κανεισ!

Kagias
21-08-11, 20:34
Αν νιωθεις οτι μπορεις να κανεις παραπανω και δεν εισαι απολυτα σιγουρος επισκεψου εναν αθλιατρο. Παντως γενικα η κακωση μηνισκου δεν ειναι κατι τοσο τρομακτικο που να σου απαγορευει να κανεις οτιδηποτε κανει ενας υγιης αθλουμενος. Πιστευω οτι ο αθλιατρος θα στο δωσει το οκ αν δε δει κατι ανησυχητικο.

Tasos Green
21-08-11, 20:44
Αν νιωθεις οτι μπορεις να κανεις παραπανω και δεν εισαι απολυτα σιγουρος επισκεψου εναν αθλιατρο. Παντως γενικα η κακωση μηνισκου δεν ειναι κατι τοσο τρομακτικο που να σου απαγορευει να κανεις οτιδηποτε κανει ενας υγιης αθλουμενος. Πιστευω οτι ο αθλιατρος θα στο δωσει το οκ αν δε δει κατι ανησυχητικο.

+1 :thumbup:

αθλιατρο η ορθοπεδικό ρωτα.. οποιοσδήποτε αλος πιστεύω οτι θα εχει ελλειπή γνωσεις πανω στο θεμα...

ginus
21-08-11, 21:22
εντιτ...

φιλε μου ρωτα αθλιατρο...λογικα μπορεις να ανεβεις αλλα σιγα σιγα...και οι ποδοσφαιριστες που τυγχαινει να το παθουν...συνεχιζουν κανονικα τα βαρη μετα την αποθεραπεια..αλλα καλου κακου ρωτα

Qlim4X
22-08-11, 11:02
εγω ειχα στο ενα γονατο ριξη μοινισκου και στο αλλο κακοση. μετα απο 3 χρονια φυσικοθεραπιες και αποχη απο την ασκηση αναρωσα αλλα εχω ενοχλησης καμια φορα.

μην τα φοβασε τα κηλα βαλε οσα πιστευεις οτι θα αντεξεις. σιγα σιγα ανεβαζεις μεχρι να δεις αν εχεις καποια ενοχληση. προλιπτικα μπορεις να τα δεσεις με ελαστικους υμαντες για καλυτερη σταθεροτιτα.

Polyneikos
22-08-11, 11:49
Eχω κανει 3 αρθροσκοπησεις στο δεξι γόνατο.Ρηξη προσθιου χιαστου-αποκατασταση με μοσχευμα, μετα από καιρο και ρηξη μηνισκου ,καθαρισμα του μηνισκου.Η 3η αρθροσκοπηση δεν πολυκαταλαβα γιατι:green:. Οταν επαθα ρηξη χιαστου και στο αλλο γονατο,σιχτιρισα και δεν το εγχειρισα ποτε.Εκανα φυσικη αποκατασταση.
Αυτη την στιγμη τα κιλα μου στο σκουωτ ειναι αρκετα καλα.Αν κανω πολλα κιλα αποφευγω να κατεβαίνω κατω από το παραλληλο.Σπανιως τα νιωθω να βαραινουν.
Ο μηνισκος είναι τα "αμορτισερ" του γονατου και οι κακωσεις ή οι ρηξεις δημιουργουνται συνηθως από ταχυδυναμικες κινησεις,στροφικες κινησεις που κολλαει το πελμα και δεν ακολουθει το υπόλοιπο πόδι,κακες προσγειωσεις από αλματα κτλ.Στις στατικες κινησεις πρεπει να παθεις κατι τετοιο για να τραυματισεις τον μηνισκο.


30304

θεωρω ότι με συνετη συμπεριφορα στα κιλα δεν θα εχεις προβλημα.

Metal Machione
22-08-11, 18:32
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά. Το πήρα απόφαση να πάω σε έναν καλό ορθοπεδικό που γνωρίζω, νομίζω είναι το καλύτερο που έχω να κάνω. Ελπίζω ταυτόχρονα πως δεν θα χρειαστεί να κάνω την μία εξέταση μετά την άλλη....

(παρεπιπτόντως επειδή γενικά είμαι λίγο αγύριστο κεφάλι, σήμερα που έκανα πόδια, έκανα squats το συγκεκριμένο πρόγραμμα...-1χ18 (40 κιλά) / 1χ15(50 κιλά)/1χ12(60 κιλά)/2χ10(70 κιλά) και δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση.

Για το παλληκάρι που λέει εναλλακτικές ασκήσεις από τα squats μπορεί να προτείνει κάτι? Μου έχουν πει πάντως πολύ ότι τα squats είναι η καλύτερη άσκηση για κάψιμο λίπους...

loukiss
22-08-11, 19:11
τα squats είναι η καλύτερη άσκηση ...

now that's right.

lila_1
23-08-11, 00:04
Για το παλληκάρι που λέει εναλλακτικές ασκήσεις από τα squats μπορεί να προτείνει κάτι? Μου έχουν πει πάντως πολύ ότι τα squats είναι η καλύτερη άσκηση για κάψιμο λίπους...

Πρέσσα ποδιών για το 1ο
Για το 2ο, όπου ακους πολλά, κράτα το μικρό...

TRIANTAFYLLOU
23-08-11, 01:01
το βασικότερο ακόμη και να μην έχεις πρόβλημα, είναι το ζέσταμα και οι διατάσεις και το σκουώτ όταν εκτελείτε σωστα και έχουν προηγηθεί ζέσταμα καλές διατάσεις δεν είναι επικίνδυνη άσκηση , μάλιστα με σωστη εκτέλεση μπορεί να είναι πιο ακίνδυνη απο τις θεωρητικα ακίνδυνες ασκήσεις , είναι μια φυσικότατη κίνηση και στο τελος πάλι διατάσεις , πολυ βασικό

απο κεί και πέρα μπορείς να φοράς επιγονατίδες και σωστη καθοδήγηση ως πρός την εκτέλεση, πολλες φορές γυμναστές η γιατροί επειδη βαριούνται να εξηγούν και να δείχνουν σωστο τρόπο εκτέλεσης και παρακολούθηση , για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο λένε δεν κάνει το ένα δεν κάνει το άλλο, το έχω δεί το έργο πολλες φορες και με ασθενείς που ερχόταν στο γυμναστήριο μετα απο εγχειρήσεις και δεν τούς έλεγε ο θεράπων ιατρός συγκεκριμένα πράγματα να κάνουν και έπαιρνα εγω τηλέφωνο τον γιατρό να ρωτήσω τι ακριβώς επέμβαση έκανε και τι ενδείκνειτε να κάνουμε .
η έχω δεί ατομα να έρχονται στο γυμναστήριο και να λένε γυμνάζονται χρόνια εκεί που σπούδαζαν και εγω δεν έδινα σημασία λέω ξέρουν , παρ όλα αυτα όμως είδα τραγικά λάθη στην εκτέλεση ασκήσεων , όχι ώς προς την αποτελεσματικότητα που αυτο είναι το λιγότερο , αλλα ώς πρός την ασφάλεια
επίσης πολυ βασικό είναι ο πόνος και οι ενοχλήσεις που αν υπάρχουν μας δείχνουν πως κατι δεν πάει καλα στην άρθρωση και έχουμε το νού μας

Metal Machione
25-08-11, 10:53
Επέστρεψα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα στον ορθοπεδικό. Είναι πεντακάθαρες οι πλάκες, μου έκανε κάποιες ασκήσεις και διαπίστωσε ότι δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα. Ο κύριος Τριανταφύλλου από πάνω έχει δίκιο 100% σ'αυτά που λέει διότι και ο γιατρός -ο οποίος είναι σε αθλητική ομάδα- μου είπε αυτά τα πράγματα..Επιγονατίδες ελαστικές με δέσιμο, εντάξει μην το παρακάνουμε και με την αντίσταση σε βάρος, σωστή εκτέλεση και δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα...
Να είστε καλά για την παρότρυνσή σας να πάω στον γιατρό..