PDA

Επιστροφή στο Forum : Τετρακεφαλοι - Δικεφαλοι / Μηρ. Δικεφαλοι - Τρικεφαλοι ;;



deluxe
23-08-11, 00:51
Τι λετε για ενα τετοιο σπλιτ;


Τετρακεφαλοι - Καθισματα, Leg Press/Leg Extension χ4
Γαμπες - Αρσεις γαμπων χ4
Δικεφαλοι - Καμψεις σε στραβομπαρα καθιστος, Ασκηση 21 χ4

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Μηρ. Δικεφαλοι - Leg Curl, Υπερεκτασεις χ4
Τρικεφαλοι - Γαλλικες, Πιεσεις παγκο κλειστη λαβη, Pushdowns στη τροχαλια, Βυθισεις χ3



Ολοκληρο το σπλιτ παει ετσι :


Ωμοι, Πλατη, Στηθος, Τετρακεφαλοι/Δικεφαλοι, Μηρ. Δικεφαλοι/Τρικεφαλοι

Eddie
23-08-11, 01:36
Oχι,δε το συνιστω με τιποτα.
Πρεπει να προσπαθησεις σκληροτερα αν θες να βγαλεις πιο ακυρο προγραμμα,απορω τι αλλο θα σκεφτεις ρε ντελουξ..μηπως αριστερο χερι δεξι ποδι και κοιλιακους σε τρισετ? :doh:

deluxe
23-08-11, 02:10
Και ομως αρκετοι το κανουν. Ειπαμε οτι ο συνδιασμος ποδια με χερια ειναι απο τους καλυτερους, γιατι εκκρινεται μεγαλη ποσοτητα αυξητικης ορμονης με αποτελεσμα να εχουμε και μεγαλυτερη αναπτυξη στα χερια. Τι το κανει τοσο ασχημο το προγραμμα; :unsure:

Απο το να κανω ξεχωριστα ποδια και ξεχωριστα χερια, τα συνδιαζω για καλυτερα αποτελεσματα. Πολλοι ειναι αυτοι που χωριζουν τα τετρακεφαλα με τα μηρ. δικεφαλα, αναμεσα τους και αρκετοι προς.

Eddie
23-08-11, 02:21
Καλα κανουν και τους χωριζουν..αυτοι κανουν και 2 προπονησεις τη μερα,μια πρωι μια απογευμα οποτε ακυρη η συγκριση.

Καταρχην τα χερια μπορει να ειναι μικρη ομαδα αλλα τραβανε πολυ αιμα,δηλαδη αν κανεις τετρακεφαλο και μετα κανεις δικεφαλα στα χερια δε ξερω που θα πρωτοπαει το αιμα..τεσπα,μπορει να λεω και βλακειες,εγω αυτη την αρχη ειχα παντως ολα αυτα τα χρονια.

Μπορεις να χωρισεις δικεφαλο μηριαιο με γλουτους,η με γαμπες..αλλα ο τρικεφαλος που κολλαει?Τεσπα,εγω τη γνωμη μου σου λεω.

geo28
23-08-11, 04:24
Και ομως αρκετοι το κανουν. Ειπαμε οτι ο συνδιασμος ποδια με χερια ειναι απο τους καλυτερους, γιατι εκκρινεται μεγαλη ποσοτητα αυξητικης ορμονης με αποτελεσμα να εχουμε και μεγαλυτερη αναπτυξη στα χερια. Τι το κανει τοσο ασχημο το προγραμμα; :unsure:

Απο το να κανω ξεχωριστα ποδια και ξεχωριστα χερια, τα συνδιαζω για καλυτερα αποτελεσματα. Πολλοι ειναι αυτοι που χωριζουν τα τετρακεφαλα με τα μηρ. δικεφαλα, αναμεσα τους και αρκετοι προς.

εκκριση αυξητικη ορμονης κατα τη διαρκεια της ασκησης? γιατι αυτη η συγκεκριμενη εκκριση στην προπονηση ΔΕ συνδεεται με μυικη πρωτεινοσυνθεση α.κ.α υπετροφια που λες κ συ..το χουμε πει τοσες φορες..

xristosgaz
23-08-11, 09:30
Προφανως το κανεις για αλλαγη....τα αποτελεσματα δεν τα ξερω γτ δεν το εχω δοκιμασει.Ενδιαφερον πειραμα δοκιμασε το απλα καντο καπως αλλιως κολλα π.χ τους ωμους με καποια αλλη μερα γτ ωμοι μονοι τους μου φαινεται πολυ λιγο για να πω οτι γυμναστηκα.επισης βαλε τις μερες που δεν κανεις ποδια κοιλιακους τραπεζιους και πηχεις οχι ολα μαζι χωριστα.κοιλιακους 2 φορες πηχεις τραπεζιους μια.δουλεψε το και κρινε απο τα αποτελεσματα.Τι επαναληψεις θα παιξεις;

deluxe
23-08-11, 17:25
Επαναληψεις 12-10-8-6 ή 10-8-6

Το προγραμμα :


Α)
Ωμοι-Τραπεζιοι :
Εμπροσθολαιμιες στο smith χ3
Εμπροσθιες ανυψωσεις στη τροχαλια χ3
Πλαγιες εκτασεις αλτηρων χ3
Ορθια κωπηλατικη στη τροχαλια ανοιχτη λαβη χ3
Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες σκυφτος ή Κωπηλατικη ωμων καθιστος στη τροχαλια ανοικτη λαβη ή κωπηλατικη με μπαρα ανοικτη λαβη χ4
Shrugs χ3



Β)
Πλατη :
Ελξεις χ2
Οπισθολαιμιες χ3
Εμπροσθολαιμιες κλειστη/ανοικτη λαβη χ3
Κωπηλατικη μηχανημα χ3
κωπηλατικη με αλτηρες/μπαρα χ3
Αρσεις Θανατου χ3
Ραχιαιοι ή Good Mornings χ3





Γ)
Στηθος :
Πιεσεις παγκου χ4
Εκτασεις αλτηρες σε ισιο χ3
Πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη χ4
Εκτασεις αλτηρες σε επικλινη χ3
Pullover χ3
Βυθισεις χ3



Δ)
Τετρακεφαλοι-Γαμπες:
Full Squat χ4
Leg Press/Leg Extension χ4
Αρσεις γαμπων χ4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Δικεφαλοι:
Καμψεις σε στραβομπαρα καθιστος χ4
Ασκηση 21 χ4



Ε)
Μηρ. Δικεφαλοι:
Leg Curl χ4
Υπερεκτασεις χ4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Τρικεφαλοι:
Γαλλικες χ3
Πιεσεις παγκο κλειστη λαβη χ3
Pushdowns στη τροχαλια χ3
Βυθισεις χ3


Ειναι ενα προγραμμα το οποιο μου αρεσει. Εχει λιγες ασκησεις, κραταει το πολυ 45 λεπτα με μεγιστο 2 λεπτα ξεκουραση στα βαρια σετ και δε το βαριεμαι, γιατι υπαρχει αυτος ο συνδιασμος ποδια-χερια.