PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειαζομε γενικες συμβουλες! Βοηθεια :)



Lucif3r
23-08-11, 02:52
Γεια σας παιδια.
Ειμαι 17 χρονων ειμουν πριν 2 μηνες 85 κιλα και τωρα ειμαι 72..Με τον χασιμο τον κιλων αυτων μου εχει μεινει λιπος στην κοιλια..
Επισης δε θελω να χασω παραπανω βαρος για να μπορεσω να φτιαξω σωμα.
Εχω βαλει καποιες βασικες τροφες στην καθημερινοτητα μου για αυτο οπως : βρωμη, μαυρα μακαρονια/ρυζι, αυγο, τονο, φρουτα!
Θελω να ζητησω τη γνωμη σας και μερικες προτασεις οπως συγκεκριμενες ασκησεις η τροφες!

Ευχαριστω κ συγνωμη για τα ορθωγραφικα!

Txc
23-08-11, 20:49
Τι υψος εχεις?
Παιρνεις συμπληρωματα?
Στοχος σου δλδ ειναι να χτισεις?
Γραψε μας το διατροφικο σου πλανο..
Τι εννοω?

Πρωινο ( ωρα ): ...
Δεκατιανο ( ωρα ): ...

Ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του βαρους σου?
Ποση ειναι η αλιπη μυικη σου μαζα?
Εχεις συμβουλευτει διαιτολογο / διατροφολογο?
Αγορασε εναν πληρη θερμιδομετρητη...

Θα σου πρωτεινα να κανεις κυκλικο προγραμμα ασκησεων...
Τι εννοω?
Εννοω σε καθε workout σου, θα κανεις 1-2 ασκησεις απο καθε μυικη ομαδα για κανα 2 μηνο, ωστε σιγα σιγα το σωμα σου να εγκλιματιστει με τα βαρυ ομοιομορφα...
Ποσα workouts κανεις την εβδομαδα?
Workout = Προπονηση...

Lucif3r
24-08-11, 16:01
*Ειμαι περιπου στο 1.80 (17 χρονων, 72 κιλα)
*Στοχος μου δεν ειναι να γινω bodybuilder oπως αυτων αλλα να χτισω ενα ωραιο σωμα, οχι κατι πολυ συγκεκριμενο!
*Κανω πρωινο γαλα με βρωμη, μετα απο 3-4 ωρες τρωω μεσημεριανο (αν δεν μου κανει το φαγητο της μαμας φτιαχνω εγω μαυρα μακαρονια), μετα απο 3 ωρες τρωω φρουτα (οτιδηποτε) και μετα για βραδινο οτι κατσει (αν ειμαι βολτα περνω κανα καλαμακι κοτοπουλο, αν ειμαι σπιτι ή γαλα με βρωμη ή κανα τονο με σαλατα)
*Θα υπολογιζα οτι οι θερμιδες που παιρνω καθημερινα ειναι γυρω στις 2.000!
*Δεν ξερω την αλιπη μυικη μου μαζα , δεν εχω συμβουλευτει καποιον ειδικο!
*Γυμναζομαι καθημερινα : Διαφορες ασκησεις με βαρακια, κοιλιακους, πους-απσ μεχρι να κουραστω..Τα κανω εντονα μου βγαινει λιγοτερο απο μιση ωρα τη μερα. Επισης παω για μπασκετ, τρεξιμο 2-3 φορες τη βδομαδα!

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου! Πραγματικα..

Txc
24-08-11, 17:03
*Ειμαι περιπου στο 1.80 (17 χρονων, 72 κιλα)
*Στοχος μου δεν ειναι να γινω bodybuilder oπως αυτων αλλα να χτισω ενα ωραιο σωμα, οχι κατι πολυ συγκεκριμενο!
*Κανω πρωινο γαλα με βρωμη, μετα απο 3-4 ωρες τρωω μεσημεριανο (αν δεν μου κανει το φαγητο της μαμας φτιαχνω εγω μαυρα μακαρονια), μετα απο 3 ωρες τρωω φρουτα (οτιδηποτε) και μετα για βραδινο οτι κατσει (αν ειμαι βολτα περνω κανα καλαμακι κοτοπουλο, αν ειμαι σπιτι ή γαλα με βρωμη ή κανα τονο με σαλατα)
*Θα υπολογιζα οτι οι θερμιδες που παιρνω καθημερινα ειναι γυρω στις 2.000!
*Δεν ξερω την αλιπη μυικη μου μαζα , δεν εχω συμβουλευτει καποιον ειδικο!
*Γυμναζομαι καθημερινα : Διαφορες ασκησεις με βαρακια, κοιλιακους, πους-απσ μεχρι να κουραστω..Τα κανω εντονα μου βγαινει λιγοτερο απο μιση ωρα τη μερα. Επισης παω για μπασκετ, τρεξιμο 2-3 φορες τη βδομαδα!

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου! Πραγματικα..

Δυσκολα τα πραγματα....
Με την καμια δεν ειναι 2000 θερμιδες αυτο, ετσι οπως το περιεγραψες, βαρια βαρια να ειναι 1000...
Ουτε εγω ειμαι bodybuilder ετσι οπως το εννοεις...
O στοχος ολων μας αρχικα ειναι ενα φτιαξουμε ενα υγιες, δυνατο, ομορφο σωμα, να εχουμε καλη φυσικη κατασταση, υγιεια, να νιωθουμε ομορφα, να μας αρεσει αυτο που βλεπουμε στον καθρεφτη, τιποτα ακραιο, τουλαχιστον εγω..
Αυτο βεβαια απαιτει καπποιες προυποθεσεις, καπποιες θυσιες και ειναι αποτελεσμα διαφορων μεταβλητων...
Ποιων μεταβλητων?

1) Σκληρη προπονηση
2) Καθαρη διατροφη
3) Καλη ξεκουραση
4) Πειθαρχια
5) Υπομονη
6) Επιμονη

Οπλισου με σιδερενια θεληση, γιατι το γυμναστηριο και η διατροφη ειναι τροπος ζωης...
Καπποιοι το εχουν και καπποιοι δεν το εχουν...
Αυτοι που δεν το εχουν ειναι αδυναμοι και στο σωμα, αλλα και στο μυαλο...

Γυμναζεσε καθημερινα...
Που γυμναζεσε?
Σπιτι σου ή πηγαινεις σε γυμναστηριο?

Θα σε συμβουλευα να μιλησεις με καπποιον ειδικο, να του πεις, ποιοι ειναι οι στοχοι σου, να κανεις μια λιπομετρηση, να ξερεις ποσα κιλα αλιπης μυικης μαζας εχεις, ωστε να υπολογισεις ποση πρωτεινη χρειαζεσε την ημερα πανω κατω απο τα γευματα σου, να σου δωσει ενα διατροφικο πλανο, το οποιο δεν χρειαζετε να ακολουθησεις, θα παρεις ομως ιδεες, ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης στο βαρος που εισαι, ωστε να διαμορφωσεις ενα διατροφικο πλανο με παραπανω θερμιδες ωστε να χτισεις κτλ...

Αγορασε εναν πληρη θερμιδομετρητη, που να γραφει αναλογια πρωτεινης, υδατανθρακα και λιπαρα ανα 100γρ της ταδε τροφης...

Οπως διαπιστωνεις θελει δουλεια...
Αν εχεις την θεληση, γινετε...

Καλο ειναι να κανεις 6 γευματα την ημερα και οχι 3 μεγαλα, γιατι αν κανεις 3 ΜΕΓΑΛΑ γευματα, ο οργανισμος σου θα παρει οτι χρειαζετε απο αυτα τα γευματα και το υπολοιπο, θα τα κανει λιπος, οποτε με 6 μικρα γευματα ανα 3 ωρες δινεις στον οργανισμο σου, οτι χρειαζετε και υπαρχει μια συνεχης ροη θρεπτικων συστατικων στο σωμα σου...

Σε καθε γευμα πρεπει να εχει μια πηγη πρωτεινης...
Μονο φρουτα ή μονο μακαρονια ολικης δεν λεει...

Βαλε ενα scoop whey με γαλα και κανα φρουτο πχ...
Βαλε ενα κομματι κοτοπουλο ή μοσχαρι μαζι με τα μακαρονια ολικης...

Καπποιοι βασικοι κανονες σωστης διατροφης:

1) Τελος τα γλυκα ( φρουτα επιτρεποντε, ΟΧΙ φρουτοχυμοι )
2) Τελος τα τηγανιτα
3) Τελος τα χοιρινα ( το χοιρινο εχει περισσοτερο λιπος απο οτι πρωτεινη, συμφωνα με τον θερμιδομετρητη μου )
4) Τελος τα ΠΛΗΡΗ γαλακτομικα ( ειναι πλουσια σε κορεσμενα λιπαρα )
5) Τελος το junk food ( goodys, γυραδικα κτλ )
6) Τελος οτιδιποτε απο πιτσαρια ( ειναι σκουπιδια ολα )
7) Τελος το αλκοολ

Να προτιμας τροφιμα, τα οποια εχουν υποστει οσο το δυνατον λιγοτερη επεξεργασια πχ Βρωμη αντι δημητριακα στυλ Kellogs, τα οποια εχουν υποστει τρελη επεξεργασια...

Η βρωμη ειναι 100% φυσικη τροφη...

Λιπαρα την ημερα κοιταξε να παιρνεις απο το ελαιολαδο στην σαλατα σου ή απο κανα ξυρο καρπο ( καρυδια ή αμυγδαλα ωμα και αναλατα )...

Κρατα την πρωτεινη σου ψηλα, τον υδατανθρακα σου σε φυσιολογικα επιππεδα και τα λιπαρα σου χαμηλα...

Μπορω να γραψω ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΚΟΜΑ, αλλα δεν θα σου πω, ψαξε και μονος σου λιγο...

Να θυμασε, αυτο το φορουμ ειναι η βιβλος του ελληνικου bodybuilding...

Lucif3r
24-08-11, 18:42
Δυσκολα τα πραγματα....
Με την καμια δεν ειναι 2000 θερμιδες αυτο, ετσι οπως το περιεγραψες, βαρια βαρια να ειναι 1000...
Ουτε εγω ειμαι bodybuilder ετσι οπως το εννοεις...
O στοχος ολων μας αρχικα ειναι ενα φτιαξουμε ενα υγιες, δυνατο, ομορφο σωμα, να εχουμε καλη φυσικη κατασταση, υγιεια, να νιωθουμε ομορφα, να μας αρεσει αυτο που βλεπουμε στον καθρεφτη, τιποτα ακραιο, τουλαχιστον εγω..
Αυτο βεβαια απαιτει καπποιες προυποθεσεις, καπποιες θυσιες και ειναι αποτελεσμα διαφορων μεταβλητων...
Ποιων μεταβλητων?

1) Σκληρη προπονηση
2) Καθαρη διατροφη
3) Καλη ξεκουραση
4) Πειθαρχια
5) Υπομονη
6) Επιμονη

Οπλισου με σιδερενια θεληση, γιατι το γυμναστηριο και η διατροφη ειναι τροπος ζωης...
Καπποιοι το εχουν και καπποιοι δεν το εχουν...
Αυτοι που δεν το εχουν ειναι αδυναμοι και στο σωμα, αλλα και στο μυαλο...

Γυμναζεσε καθημερινα...
Που γυμναζεσε?
Σπιτι σου ή πηγαινεις σε γυμναστηριο?

Θα σε συμβουλευα να μιλησεις με καπποιον ειδικο, να του πεις, ποιοι ειναι οι στοχοι σου, να κανεις μια λιπομετρηση, να ξερεις ποσα κιλα αλιπης μυικης μαζας εχεις, ωστε να υπολογισεις ποση πρωτεινη χρειαζεσε την ημερα πανω κατω απο τα γευματα σου, να σου δωσει ενα διατροφικο πλανο, το οποιο δεν χρειαζετε να ακολουθησεις, θα παρεις ομως ιδεες, ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης στο βαρος που εισαι, ωστε να διαμορφωσεις ενα διατροφικο πλανο με παραπανω θερμιδες ωστε να χτισεις κτλ...

Αγορασε εναν πληρη θερμιδομετρητη, που να γραφει αναλογια πρωτεινης, υδατανθρακα και λιπαρα ανα 100γρ της ταδε τροφης...

Οπως διαπιστωνεις θελει δουλεια...
Αν εχεις την θεληση, γινετε...

Καλο ειναι να κανεις 6 γευματα την ημερα και οχι 3 μεγαλα, γιατι αν κανεις 3 ΜΕΓΑΛΑ γευματα, ο οργανισμος σου θα παρει οτι χρειαζετε απο αυτα τα γευματα και το υπολοιπο, θα τα κανει λιπος, οποτε με 6 μικρα γευματα ανα 3 ωρες δινεις στον οργανισμο σου, οτι χρειαζετε και υπαρχει μια συνεχης ροη θρεπτικων συστατικων στο σωμα σου...

Σε καθε γευμα πρεπει να εχει μια πηγη πρωτεινης...
Μονο φρουτα ή μονο μακαρονια ολικης δεν λεει...

Βαλε ενα scoop whey με γαλα και κανα φρουτο πχ...
Βαλε ενα κομματι κοτοπουλο ή μοσχαρι μαζι με τα μακαρονια ολικης...

Καπποιοι βασικοι κανονες σωστης διατροφης:

1) Τελος τα γλυκα ( φρουτα επιτρεποντε, ΟΧΙ φρουτοχυμοι )
2) Τελος τα τηγανιτα
3) Τελος τα χοιρινα ( το χοιρινο εχει περισσοτερο λιπος απο οτι πρωτεινη, συμφωνα με τον θερμιδομετρητη μου )
4) Τελος τα ΠΛΗΡΗ γαλακτομικα ( ειναι πλουσια σε κορεσμενα λιπαρα )
5) Τελος το junk food ( goodys, γυραδικα κτλ )
6) Τελος οτιδιποτε απο πιτσαρια ( ειναι σκουπιδια ολα )
7) Τελος το αλκοολ

Να προτιμας τροφιμα, τα οποια εχουν υποστει οσο το δυνατον λιγοτερη επεξεργασια πχ Βρωμη αντι δημητριακα στυλ Kellogs, τα οποια εχουν υποστει τρελη επεξεργασια...

Η βρωμη ειναι 100% φυσικη τροφη...

Λιπαρα την ημερα κοιταξε να παιρνεις απο το ελαιολαδο στην σαλατα σου ή απο κανα ξυρο καρπο ( καρυδια ή αμυγδαλα ωμα και αναλατα )...

Κρατα την πρωτεινη σου ψηλα, τον υδατανθρακα σου σε φυσιολογικα επιππεδα και τα λιπαρα σου χαμηλα...

Μπορω να γραψω ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΚΟΜΑ, αλλα δεν θα σου πω, ψαξε και μονος σου λιγο...

Να θυμασε, αυτο το φορουμ ειναι η βιβλος του ελληνικου bodybuilding...

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες ειναι σιγουρα πολυ χρησιμες για μενα!
Θα προσπαθησω να καταναλωνω παραπανω "καλες" θερμιδες καθημερινα
και οσο αναφορα την γυμναστικη, γυμναζομαι σπιτι μου οποτε δε εχω πολλες επιλογες απο θεμα ποικιλια ασκησεων.
Κοιλιακους, πους-απς, διαφορες ασκησεις με βαρακια (για 2κεφαλους,3κεφαλους, στηθος) και τωρα θα παρω κ ενα μονοζυγο που εχω ακουσει πως ειναι πολυ σημαντικο!

Txc
24-08-11, 18:54
Καλυτερα να πηγαινες σε ενα γυμναστηριο...

Lucif3r
24-08-11, 20:56
Καλυτερα να πηγαινες σε ενα γυμναστηριο...

Σιγουρα, αλλα δυστυχως δε εχω την δυνατοτητα! Με θεληση και στο σπιτι κανεις δουλεια!

Kostas95
24-08-11, 20:59
Καλα 13κιλα σε 2μηνες την διαιτα του νερου εκανες?

Lucif3r
24-08-11, 22:36
Καλα 13κιλα σε 2μηνες την διαιτα του νερου εκανες?

Χαχα, οχι απλα ετρωγα λιγο. Δε ετρωγα καθολου παχυντικα φαγητα, κ ετρωγα πολλα φρουτα. (+ οτι γυμναζομουν)