PDA

Επιστροφή στο Forum : Oριακη Τεστοστερονη 40 ετων



iliasana
22-08-11, 16:44
εχω να κανω μια απλη ερωτηση,
εκανα εξετασεις για ασχετο λογο απο τη γυμναστηκη και τα αποτελεσματα ηταν οτι η total testo ηταν παραπολυ χαμηλη οριακη και η ελευθερη τεστο το ιδιο.
ο μικροβιολογος μου ειπε να δω ουρολογο ,μαλλον εχω δευτερευον υπογοναδισμο?? οσο θυμαμε τον εαυτο μου ειμαι 40 τωρα οσο και να γυμναζομουν ειχα παντα πολυ λιποσ στην κοιλια ενω ολο το υπολοιπο σωμα ηταν αδυνατο
τωρα ειμαι 173 υψος με 69 κιλα αλλα περιφερια στην κοιλια 1 μετρο 100cm.
διαβασα οτι αυτο ειναι κλασικο συμπτωμα χαμηλησ τεστο.
η ερωτηση ειναι απλη αν λεω αν ο ουρολογος μου δωσει θεραπεια υποκαταστασης θα μπορω να γυμναζομαι? θα ηταν καλο να το εκμεταλευτω?η ειναι αδιαφορο .
ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΛΟΓΟ .

iliasana
22-08-11, 16:49
χω να κανω μια απλη ερωτηση,
εκανα εξετασεις για ασχετο λογο απο τη γυμναστηκη και τα αποτελεσματα ηταν οτι η total testo ηταν παραπολυ χαμηλη οριακη και η ελευθερη τεστο το ιδιο.
ο μικροβιολογος μου ειπε να δω ουρολογο ,μαλλον εχω δευτερευον υπογοναδισμο?? οσο θυμαμε τον εαυτο μου ειμαι 40 τωρα οσο και να γυμναζομουν ειχα παντα πολυ λιποσ στην κοιλια ενω ολο το υπολοιπο σωμα ηταν αδυνατο
τωρα ειμαι 173 υψος με 69 κιλα αλλα περιφερια στην κοιλια 1 μετρο 100cm.
διαβασα οτι αυτο ειναι κλασικο συμπτωμα χαμηλησ τεστο.
η ερωτηση ειναι απλη
αν λεω αν
ο ουρολογος μου δωσει θεραπεια υποκαταστασης θα μπορω να γυμναζομαι? θα ηταν καλο να το εκμεταλευτω?η ειναι αδιαφορο .αν γυμναζομε θα δω αποτελεσματα καλυτερα απο πριν
ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΛΟΓΟ .
ο λογοσ ειναι TTC KAI 4 FALIED IFV ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ

beefmeup
22-08-11, 19:51
ξεκινας με λαθος προσεγγιση..
κατ αρχας καλο ειναι να γυμναζεσαι οσο γινεται,ασχετως των τιμων της τεστο σου..
κατα δευτερον,καλο ειναι επισης να κανεις μια υποτυπωδη διατροφη..εδω κ λαμβανοντας υποψιν την ηλικια σου,δεν μιλαμε για θαυματα αρχικα,αλλα για μια καλη κ ρεαλιστικη διατροφικη προσεγγιση..
δλδ,ελατωνεις σαβουρα,ποτα,γλυκα κλπ,κ κοιτας λιγο τις ημερισιες θερμιδες σου..μην μπλεξεις με πρωτεινες,αναλογιες κλπ..τα βασικα κανε.
οφελη θα εχεις σιγουρα πανω σου ειτε εχεις χαμηλη τεστο ειτε οχι..

στο θεμα σου τωρα..αν τελικα σου γραψει θεραπεια αποκαταστασης μαλλον θα εχεις καλυτερα οφελη απο την ασκηση αλλα μην περιμενεις κ τπτ το σπουδαιο δεδομενο οτι οι δοσεις για αυτη την θεραπεια δεν νομιζω οτι θα καλυψουν τις αναγκες για αυξημενη μυικη υπερτοφια.
φυσικα κ δεν θα εχεις προβλημα να γυμναστεις παραλληλα..

οποτε ξεκινα.

iliasana
22-08-11, 20:07
thank you for the reply εδω και 20 ημερες εκοψα γλυκα αναψυκτικα και προσεχω γενικα τι διατροφη μου.
λιπαρα σχεδον μηδεν και αναλογια carb με πρωτεηνες 60-40 προσπαθω δε να κανω 60 λεπτα cardio ΚΑΙ 3Ο λεπτα βαροι.
μερα παρα μερα.

ξερω κορμαρα δεν θα κανω αλλα με τα χρονια εγινα ολιγον λαπας και δεν παει αλλο .
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ.

Andrikos
22-08-11, 20:08
χω να κανω μια απλη ερωτηση,
εκανα εξετασεις για ασχετο λογο απο τη γυμναστηκη και τα αποτελεσματα ηταν οτι η total testo ηταν παραπολυ χαμηλη οριακη και η ελευθερη τεστο το ιδιο.
ο μικροβιολογος μου ειπε να δω ουρολογο ,μαλλον εχω δευτερευον υπογοναδισμο?? οσο θυμαμε τον εαυτο μου ειμαι 40 τωρα οσο και να γυμναζομουν ειχα παντα πολυ λιποσ στην κοιλια ενω ολο το υπολοιπο σωμα ηταν αδυνατο
τωρα ειμαι 173 υψος με 69 κιλα αλλα περιφερια στην κοιλια 1 μετρο 100cm.
διαβασα οτι αυτο ειναι κλασικο συμπτωμα χαμηλησ τεστο.
η ερωτηση ειναι απλη
αν λεω αν
ο ουρολογος μου δωσει θεραπεια υποκαταστασης θα μπορω να γυμναζομαι? θα ηταν καλο να το εκμεταλευτω?η ειναι αδιαφορο .αν γυμναζομε θα δω αποτελεσματα καλυτερα απο πριν
ΛΕΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΛΟΓΟ .
ο λογοσ ειναι TTC KAI 4 FALIED IFV ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ


Δεν έχεις υπογοναδισμό , καμία σχέση, εχεις πολύ λίπος, από εκεί αρχίζουν όλα, 100 εκατοστά μέση είναι νούμερο που πρέπει να σε ανησυχεί για καρδιοπάθειες και διαβήτη. Ο λόγος που έχεις χαμηλή σχετικά τεστοστερόνη είναι ότι έχεις πολύ λίπος και το λίπος μεταβολίζει όση τεστοστερόνη βγάζεις σε οιστρογόνα. Τα πολλά οιστρογόνα , όταν έχεις πολύ λίπος καλή ώρα , κόβουν την παραγωγη τεστοστερόνης γι' αυτό και είσαι στο χαμηλό όριο. Χάσε 10 κιλά λίπος , άρχισε και λίγο γυμναστική και ξανακάνε εξετάσεις.

beefmeup
22-08-11, 20:08
^^^

τα λιπαρα δεν ειναι εχθρος,που λες οτι τα χεις στο μηδεν..απαραιτητα ειναι για μια ισσοροπημενη διατροφη.
απλα να κοιτας να ειναι απο καλες πηγες,κ να μην υπερβαλεις στις ποσοτητες.

iliasana
22-08-11, 20:14
ΟΚ αμυγδαλα και cottage τρωω το μηδεν ηταν υπερβολη,
η αναλογια 60 cardio 30 βαροι πρεπει να ειναι καλη παντως ,εχασα 3 κιλα σε ενα μηνα ....ξερω δεν ειναι ολο λιποδης ιστος αλλα ειναι μια αρχη, ετσι?
αν επερνα και cla 5-6 γραμ θα το εδιωχνα πιο γρηγορα ?

beefmeup
22-08-11, 20:17
ΟΚ αμυγδαλα και cottage τρωω το μηδεν ηταν υπερβολη,
η αναλογια 60 cardio 30 βαροι πρεπει να ειναι καλη παντως ,εχασα 3 κιλα σε ενα μηνα ....ξερω δεν ειναι ολο λιποδης ιστος αλλα ειναι μια αρχη, ετσι?
αν επερνα και cla 5-6 γραμ θα το εδιωχνα πιο γρηγορα ?

μπα,εχεις αρκετο λιπος κ οτι κ να κανεις απο πλευρας σωστης διατροφης σε συνδιασμο με ασκηση θα σε κανει να το ελλατωσεις πανω σου..
μην κοιτας το "πιο γρηγορα" κ ασε τα cla..λεφτα για το τπτ.
κ αυτες οι αναλογιες οσον αφορα τα βαρη κ την αεροβια ειναι λιγο κομπογιανιτικες..
οτι θες αεροβια ειναι σιγουρο,αλλα μην παραμελεις τα βαρη..

iliasana
22-08-11, 20:29
κομπογιαννητικες ??
κοιτα λογο δουλιας ταξυδευω παρα πολυ συχνα και εβαλα προσωπικο στοχο ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ 60 λαπτα ποδηλατο οταν ειμαι σπιτι Η 60 λεπτα περπατημα - τρεξημο
ΚΑΙ 30 λεπτα βαροι οταν ειμαι σπιτι (εχω αλτηρες μπαρα παγκο μονοζυγο τροχαλια στο υπογειο)
Η 30 ΛΕΠΤΑ me resistance band οταν ειμαι σε ταξυδη .
μεχρι τωρα το τηρισα πιστα.

beefmeup
22-08-11, 20:38
ναι εννοω οτι δεν υπαρχει καμια ιδανικη αναλογια σχεσης αεροβιας/βαρη για καλυτερα αποτελεσματα..δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι λαθος αυτο που κανεις,απλα οτι δεν υπαρχει πουθενα σαν κανονας.
κ τα 2 βοηθουν..

iliasana
22-08-11, 20:47
ok ησουν ξεκαθαρος .
ευχαρηστω παιδια.

NASSER
23-08-11, 09:55
Καλωσηρθες στο φόρουμ :welcome:
Αν ο γιατρός σου συστήνει μια θεραπεία σε συνδιασμό ασκηση με βάρη ή καποια άλλη έντονη δραστηριότητα, θα είναι καλός συνδιασμός θεραπείας.

Polyneikos
24-08-11, 08:15
Μεταφερθηκαν αυτα τα μηνυματα στην Ενότητα Υγεια/Τραυματισμοι/αποθεραπεία απο τα νεα μελη καθως εδω αρμοζει καλύτερα η ερωτηση του μελους και θα λαβει λογικα περισσότερες απαντησεις.

iliasana
24-08-11, 10:53
Καλωσηρθες στο φόρουμ :welcome:
Αν ο γιατρός σου συστήνει μια θεραπεία σε συνδιασμό ασκηση με βάρη ή καποια άλλη έντονη δραστηριότητα, θα είναι καλός συνδιασμός θεραπείας.

ο ενδοκρινολογος ειδες την τεστο 1,74 και 18,5 ελευθερη ειπε ειναι πολυ χαμηλα και ζητησε εξεταση fsh lh θα τις κανω αυριο και βλεπουμε με προστατη δεν εχω προβλημα οποτε ειπε μπορει να μου δωσει κατι .για να φτιαξουμε το σπερμα που ειναι και αυτο οκ 39.000.000ανα μλ αλλα παιδια δεν εχουμε ακομα μετα απο 4 εξωσοματικες και πολλες χιλιαδες ευρω, οπως και ναναι θα με βοηθησει πιστευω ρε παιδια τοσο καιρο ογκο δεν περνω κοιλια δεν χανω τι να πω.

iliasana
24-08-11, 10:56
το προβλημα ειναι η τεκνοποιηση για να ειμαι ξεκαθαρος ,αλλα αν ειναι με εναν σπαρο 2 τρυγονια ΔΕΝ θα με χαλαγε .

Andrikos
24-08-11, 12:14
το προβλημα ειναι η τεκνοποιηση για να ειμαι ξεκαθαρος ,αλλα αν ειναι με εναν σπαρο 2 τρυγονια ΔΕΝ θα με χαλαγε .


Το σύμπτωμα είναι η τεκνοποιήση. Η ΑΙΤΙΑ είναι το λίπος σου.

iliasana
24-08-11, 22:27
Το σύμπτωμα είναι η τεκνοποιήση. Η ΑΙΤΙΑ είναι το λίπος σου.
πολυ πιθανο αλλα ρε συ ειμαι 174 υψος 70 κιλα και λιπος μονο σπλαχνικο .Λες να παιζει τοσο σημαντικο ρολο? Εχεις καποια γνωση που θα με βοηθουσε? Δεν σε αμφησβητω πιστευω οτι το γεγονος οτι αφησα λιγο τον εαυτο μου παιζει ρολο αλλα ισως οχι τον πρωταρχηκο , παντως η αποφαση μου να ξαναγυμναστω ειναι οριστικη και αμετακλητη .Μονο καλο μπορει να μου κανει
στοχος μου ειναι απο 100 ποντους κοιλια να εχω σε 9 μηνες 87 και στηθος απο 90 ποντους 95 επησεις απο 24%λιποδη ιστο να πεσω σε 12 μηνες στο 18% ,το θεωρεις εφηκτο ; η να θεσω πιο ρεαλιστικο στοχο; καθε βοηθεια δεκτη παιδια .
Εσεις ξερεται περισσοτερα και εχεται την εμπειρια.

Andrikos
25-08-11, 13:42
πολυ πιθανο αλλα ρε συ ειμαι 174 υψος 70 κιλα και λιπος μονο σπλαχνικο .Λες να παιζει τοσο σημαντικο ρολο? Εχεις καποια γνωση που θα με βοηθουσε? Δεν σε αμφησβητω πιστευω οτι το γεγονος οτι αφησα λιγο τον εαυτο μου παιζει ρολο αλλα ισως οχι τον πρωταρχηκο , παντως η αποφαση μου να ξαναγυμναστω ειναι οριστικη και αμετακλητη .Μονο καλο μπορει να μου κανει
στοχος μου ειναι απο 100 ποντους κοιλια να εχω σε 9 μηνες 87 και στηθος απο 90 ποντους 95 επησεις απο 24%λιποδη ιστο να πεσω σε 12 μηνες στο 18% ,το θεωρεις εφηκτο ; η να θεσω πιο ρεαλιστικο στοχο; καθε βοηθεια δεκτη παιδια .
Εσεις ξερεται περισσοτερα και εχεται την εμπειρια.

Α, μόνο σπλαχνικό :green: Σου έχω νέα, το σπλαχνικό είναι το πιο βλαβερό λίπος ! Τι εννοείς να έχω "κάποια γνώση που θα σε βοηθούσε"? Είμαι στον χώρο της υγείας και έχω σχετικό πτυχίο. Άκου , το σπλαχνικό είναι πολυ βλαβερό λίπος για την υγεία σου γιατί είναι κοντά στα ζωτικά σου όργανα. Όλα αυτά που γράφεις είναι πολύ εφιχτά και σε μικρότερο χρονικό διάστημα. Η θεραπεία σου είναι να χάσεις το λίπος σου και να αρχίσεις γυμναστική. Ότι μελέτη και να δεις σε άτομα που έχουν προβλήματα όπως το δικό σου λύνονται όταν χάνουν βάρος.

iliasana
02-09-11, 11:17
τελικα ο γιατρος μου ζητησε μαγνητικη υποφυσης που κοστειζει 470 ευρω
την εκανα και δεν υπηρξαν ευρηματα
μου εδωσε *************** 3 φορες την εβδομαδα για 3 μηνες
μετα να τσεκαρω την τεστο και σε 3 μηνες σπερμοδιαγραμμα τι να πω βλεποντας και κανιντας
εντω μεταξυ επεσα στα 68 κιλα και περηφερια 97cm απο 1 μετρο.

την θεραπεια την ξεκηνησσα χτεσ.

manos_
02-09-11, 15:15
το ξερεις οτι βγαζει οιστρογονα το ************* ε?

Andrikos
02-09-11, 15:44
τελικα ο γιατρος μου ζητησε μαγνητικη υποφυσης που κοστειζει 470 ευρω
την εκανα και δεν υπηρξαν ευρηματα
μου εδωσε ************ 3 φορες την εβδομαδα για 3 μηνες
μετα να τσεκαρω την τεστο και σε 3 μηνες σπερμοδιαγραμμα τι να πω βλεποντας και κανιντας
εντω μεταξυ επεσα στα 68 κιλα και περηφερια 97cm απο 1 μετρο.

την θεραπεια την ξεκηνησσα χτεσ.


Είναι προφανές ότι ο γιατρός σου δεν ξέρει και πολλά από ενδοκρινολογία.Σε άλλη περίπτωση ο λόγος που δεν σου είπε το αυτονόητο , δηλαδή να χάσεις βάρος και να επαναλάβεις δείχνει ότι απλά θέλει να σε κάνει πελάτη της εταιρίας που πλήρωσε τα αεροπορικά εισιτήρια για να πάει σε κάποιο συνέδριο. Σου δίνει θεραπεία για κάτι που δεν έχεις.

TRIANTAFYLLOU
06-09-11, 17:12
λοιπόν κοίταξε να αποβάλεις το άγχος κατ αρχήν , εσύ και η γυναίκα σου γιατι ακόμη και όλα τέλεια να είναι πολλες φορές ζευγάρια δεν μπορούν να κάνουν παιδί ακόμη και αν κάνουν ενα σωρό θεραπείες και μετα εκεί που δεν κάνουν τίποτε και λένε θα το πάρουμε απόφαση ότι δεν θα κάνουμε σε 1-2 μήνες γίνετε κανονικα η σύλληψη και χωρίς καμία επιπλοκή .
και οι ορμόνες είναι στα ίδια επίπεδα και χωρίς να αλλάξει τίποτε

επίσης όλα καλα τα μετράτε αλλα το στρές δεν είναι κατι μετρήσιμο και κακώς δεν λαμβάνετε υπόψιν

η γυμναστική είναι ενα φάρμακο , γι αυτό επαναφέρει σωματική και ψυχική υγεία και τα αποτελέσματα των εξετάσεων και καλή ψυχολογία .

επίσης το θέμα σύλληψης δεν είναι κάτι πολυ εύκολο ειδικα τα τελευταία χρόνια , δηλαδή κάθε μέρα να το κάνει το ζευγάρι με νορμάλ συνθήκες μπορεί να πάρει και μήνες .

επίσης ο υπογοναδισμός στον άντρα σχεδόν πάντα καταπολεμείτε και διορθώνετε , η γυμναστική βοηθάει στην ανάταξη του οργανισμού και κυρίως τα βάρη στο θέμα των ορμονών , σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφή για μείωση του σωματικού λίπους .

και όταν ενα ζευγάρι προσπαθεί καιρό για το θέμα της σύλληψης , αυτο αυτόματα ρίχνει την ψυχολογία με αρνητικές συνέπειες , επίσης όταν λέει ο γιατρός τωρα είναι οι γόνιμες μέρες και πρέπει οπωσδήποτε να το κάνετε σήμερα , ε δεν είναι ο άνθρωπος και μηχανή , αν δεν υπάρχει διάθεση ,μπορεί εκείνη την ημέρα ο άντρας κυρίως να μην έχει όρεξη , γιατι αυτο δημιουργεί επιπλέον στρές και πώς θα δουλέψει το εργαλείο με φούλ απόδοση , γιατι αυτα παίζουν ρόλο .

επίσης στα 40 οι ορμόνες δεν μπορεί να είναι και σε επίπεδο εφηβείας είναι λογικό να βρίσκονται σε χαμηλά επίπεδα , απλα με την ζωή που κάνουμε και τις δραστηριότητες μπορούμε να τα κρατάμε σε κανονικά επίπεδα .

όχι άγχος , όλα γίνονται , μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται:toast::toast::toast:

iliasana
06-09-11, 18:35
λοιπόν κοίταξε να αποβάλεις το άγχος κατ αρχήν , εσύ και η γυναίκα σου γιατι ακόμη και όλα τέλεια να είναι πολλες φορές ζευγάρια δεν μπορούν να κάνουν παιδί ακόμη και αν κάνουν ενα σωρό θεραπείες και μετα εκεί που δεν κάνουν τίποτε και λένε θα το πάρουμε απόφαση ότι δεν θα κάνουμε σε 1-2 μήνες γίνετε κανονικα η σύλληψη και χωρίς καμία επιπλοκή .
και οι ορμόνες είναι στα ίδια επίπεδα και χωρίς να αλλάξει τίποτε

επίσης όλα καλα τα μετράτε αλλα το στρές δεν είναι κατι μετρήσιμο και κακώς δεν λαμβάνετε υπόψιν

η γυμναστική είναι ενα φάρμακο , γι αυτό επαναφέρει σωματική και ψυχική υγεία και τα αποτελέσματα των εξετάσεων και καλή ψυχολογία .

επίσης το θέμα σύλληψης δεν είναι κάτι πολυ εύκολο ειδικα τα τελευταία χρόνια , δηλαδή κάθε μέρα να το κάνει το ζευγάρι με νορμάλ συνθήκες μπορεί να πάρει και μήνες .

επίσης ο υπογοναδισμός στον άντρα σχεδόν πάντα καταπολεμείτε και διορθώνετε , η γυμναστική βοηθάει στην ανάταξη του οργανισμού και κυρίως τα βάρη στο θέμα των ορμονών , σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφή για μείωση του σωματικού λίπους .

και όταν ενα ζευγάρι προσπαθεί καιρό για το θέμα της σύλληψης , αυτο αυτόματα ρίχνει την ψυχολογία με αρνητικές συνέπειες , επίσης όταν λέει ο γιατρός τωρα είναι οι γόνιμες μέρες και πρέπει οπωσδήποτε να το κάνετε σήμερα , ε δεν είναι ο άνθρωπος και μηχανή , αν δεν υπάρχει διάθεση ,μπορεί εκείνη την ημέρα ο άντρας κυρίως να μην έχει όρεξη , γιατι αυτο δημιουργεί επιπλέον στρές και πώς θα δουλέψει το εργαλείο με φούλ απόδοση , γιατι αυτα παίζουν ρόλο .

επίσης στα 40 οι ορμόνες δεν μπορεί να είναι και σε επίπεδο εφηβείας είναι λογικό να βρίσκονται σε χαμηλά επίπεδα , απλα με την ζωή που κάνουμε και τις δραστηριότητες μπορούμε να τα κρατάμε σε κανονικά επίπεδα .

όχι άγχος , όλα γίνονται , μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται:toast::toast::toast:

συνονοματε σε ευχαρηστω πολυ για τις συμβουλες σου

TRIANTAFYLLOU
06-09-11, 19:47
συνονοματε σε ευχαρηστω πολυ για τις συμβουλες σου

τα ξέρω καλα τα γράμματα αυτα και τα λέω γιατι ξέρω όταν κάτι το θές πολυ πόσο δύσκολο είναι και αγχωτικό , εγω είχα φίλο που 11 χρόνια προσπαθούσαν με ενα σωρο μεθόδους να κάνουν παιδί και ξοδεύοντας πολλα λεφτα και τίποτε και μετα το πήρε απόφαση και λέει τι να κάνουμε δεν ήταν γραφτό , ε λοιπόν σε 3-4 μήνες βλέπουν σημάδια εγκυμοσύνης που επιβεβαιώθηκαν και εντελώς φυσιολογικα γεννηθηκε η πρώτη κόρη τους και στο καπάκι μετα κανενα χρόνο ακόμη ενα παιδί τελείως φυσιολογικά χωρίς ούτε καν να κοιτάν γόνιμες μέρες και τα σχετικα , αφου και γω που τον έζησα και είδα πόσο το χάρηκε το χάρηκα και γω .

γι αυτο προπόνηση με βάρη αερόβια όσο μπορείς σωστή διατροφή χωρίς ακραία και υπερβολές και όλα θα πάνε καλα και αν χρειαστείς βοήθεια φαρμακευτικη δεν είναι τίποτε πολυ γρήγορα επανέρχονται οι ορμόνες και η ποιότητα του σπέρματος :thumbup:

sadistic
06-09-11, 23:20
τα ξέρω καλα τα γράμματα αυτα και τα λέω γιατι ξέρω όταν κάτι το θές πολυ πόσο δύσκολο είναι και αγχωτικό , εγω είχα φίλο που 11 χρόνια προσπαθούσαν με ενα σωρο μεθόδους να κάνουν παιδί και ξοδεύοντας πολλα λεφτα και τίποτε και μετα το πήρε απόφαση και λέει τι να κάνουμε δεν ήταν γραφτό , ε λοιπόν σε 3-4 μήνες βλέπουν σημάδια εγκυμοσύνης που επιβεβαιώθηκαν και εντελώς φυσιολογικα γεννηθηκε η πρώτη κόρη τους Ετσι ακριβως!το ιδιο συνεβη σε φιλικο ζευγαρι στο εξωτερικο.ενα καρω λεφτα ειχαν χαλασει και η στεναχωρια με το τσουβαλι.και τελικα οταν το αποδεκτικαν οτι δεν γινετε τιποτα τους ηρθε ξαφνικα και το θειο δωρο!!

iliasana
04-11-11, 23:16
τα ξέρω καλα τα γράμματα αυτα και τα λέω γιατι ξέρω όταν κάτι το θές πολυ πόσο δύσκολο είναι και αγχωτικό , εγω είχα φίλο που 11 χρόνια προσπαθούσαν με ενα σωρο μεθόδους να κάνουν παιδί και ξοδεύοντας πολλα λεφτα και τίποτε και μετα το πήρε απόφαση και λέει τι να κάνουμε δεν ήταν γραφτό , ε λοιπόν σε 3-4 μήνες βλέπουν σημάδια εγκυμοσύνης που επιβεβαιώθηκαν και εντελώς φυσιολογικα γεννηθηκε η πρώτη κόρη τους και στο καπάκι μετα κανενα χρόνο ακόμη ενα παιδί τελείως φυσιολογικά χωρίς ούτε καν να κοιτάν γόνιμες μέρες και τα σχετικα , αφου και γω που τον έζησα και είδα πόσο το χάρηκε το χάρηκα και γω .

γι αυτο προπόνηση με βάρη αερόβια όσο μπορείς σωστή διατροφή χωρίς ακραία και υπερβολές και όλα θα πάνε καλα και αν χρειαστείς βοήθεια φαρμακευτικη δεν είναι τίποτε πολυ γρήγορα επανέρχονται οι ορμόνες και η ποιότητα του σπέρματος :thumbup:

οι ελευθερη τεστο μου ανεβηκε μετα απο 2 μηνες ******* με ******** γυμναστηκη με βαροι 3φορες την εβδομαδα αεροβια 2 φορες την εβδομαδα πολυ καλλη διατροφη ακολουθω ακριβως τις συμβουλες του devil , ανεβηκε λοιπον απο 1.7 σε 5.8 ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΕΕΕΕΕΕ εχω ακομα ενα μηνα θεραπεια και αισθανομαι σουπερ εκτος απο ολα εχω να δω το σωμα μου ετσι οπως ειναι τωρα απο οταν ειμουν 25 χρονων αν δεις τις φωτο μου στο αντιστοιχο τοπικ.


***Απαγορεύεται κάθε αναφορά σε φαρμακευτικές ουσίες*** Mods Team

iliasana
05-11-11, 00:16
ωχ σορρυ εχεται δικιο παρασυρθηκα απο τη χαρα μου για τα αποτελεσματα συγνωμη παιδια.

Devil
05-11-11, 00:22
ωχ σορρυ εχεται δικιο παρασυρθηκα απο τη χαρα μου για τα αποτελεσματα συγνωμη παιδια.

οι υπολοιπες ορμονες πως ηταν?

iliasana
05-11-11, 00:51
lh 1.0 fsh 2.6 στις 25/8 τωρα ο ενδοκρινολογος δεν μου τις ζητησε , ζητησε μονο τεστο που σας εγραψα ποσο ηταν και που εφτασε.

Devil
05-11-11, 01:11
lh 1.0 fsh 2.6 στις 25/8 τωρα ο ενδοκρινολογος δεν μου τις ζητησε , ζητησε μονο τεστο που σας εγραψα ποσο ηταν και που εφτασε.

καλο θα ηταν να τις κανεις ολες μαζι...για να εχεις ολοκληρωμενη εικονα...

συν του οτι η θεραπια που κανεις δεν αυξανει μονο την τεστο...

iliasana
05-11-11, 12:33
αρα μου προτεινης να κοιταξω lh fsh , μονο η καικατι ακομα , αν θες και μπορεις απο εδω πες μου τι να προσεχω θυμηζω η θεραπεια γινεται λογο μη τεκνοποιησης με νορμσλ ομως σπερμοδιαγραμμα .η εστω βαλε με στο private forum
Pm καπου να μηλησουμε ανοικτα ρε ντεβιλ.Τους ξερεις τους γιατρους μην τρεχω και δε φτανω.

COBRA_STYLE
05-11-11, 13:06
αρα μου προτεινης να κοιταξω lh fsh , μονο η καικατι ακομα , αν θες και μπορεις απο εδω πες μου τι να προσεχω θυμηζω η θεραπεια γινεται λογο μη τεκνοποιησης με νορμσλ ομως σπερμοδιαγραμμα .η εστω βαλε με στο private forum
Pm καπου να μηλησουμε ανοικτα ρε ντεβιλ.Τους ξερεις τους γιατρους μην τρεχω και δε φτανω.

ο ντεβιλ εννοει,οτι μαζι με την τεστο ανεβαινουν και τα οιστρογονα...οποτε καλυτερα να κοιταξεις και την οιστραδιολη,προλακτινη

Devil
05-11-11, 13:38
ο ντεβιλ εννοει,οτι μαζι με την τεστο ανεβαινουν και τα οιστρογονα...οποτε καλυτερα να κοιταξεις και την οιστραδιολη,προλακτινη

αυτο που σου ειπε ο κομπρα απο πανω... ουσιαστικα ο γιατρος σου κανει τη θεραπεια για να αυξηση την τεστο... αλλα το κακο ειναι οτι ελενχει μονο την τεστο... με αυτη τη θεραπεια επειρεαζει και αλλες ορμονες.... οποτε ζητα να κανεις και τις παρακατω εξετασεις...

lh,fsh,ολικη τεστοστερονη,ελευθερη τεστοστερονη, οιστρογονα,προλακτινη... μονο ετσι θα εχεις μια συνολικη εικονα...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-09-15, 16:29
Για να γίνει ορθή εκτίμηση τόσο του υπογοναδισμού, είναι απαραίτητη όχι μόνο η ολική μέτρηση των αντίστοιχων ορμονών, αλλά και των ελεύθερων τιμών τους. Οι ορμόνες αυτές είναι συνδεδεμένες και δεσμευμένες με μια πρωτεΐνη που τη μεταφέρει στο αίμα (SGBH), όμως η ενεργή τους μορφή είναι ουσιαστικά η αδέσμευτη που κυκλοφορεί ελεύθερη στο αίμα.Όσο μεγαλύτερη η τιμή της πρωτείνης αυτής,τόσο περισσότερη ελεύθερη-ενεργός μορφή-τεστοστερόνη δεσμεύεται και η τιμή της ελαττώνεται. Γι αυτό πριν βγάλουμε επιπόλαια και αυθαίρετα συμπεράσματα περί ορμονικής ανεπάρκειας, θα πρέπει να γίνει σφαιρική εκτίμηση και πλήρης ορμονικός έλεγχος.Μετά την ηλικία των 40 ξεκινά η λεγόμενη ανδρόπαυση της μέσης ηλικίας,όπου η κατάσταση επιδεινώνεται εάν υπάρχει και παχυσαρκία (Μεταβολικό Σύνδρομο)
Στον πρωτοπαθή υπογοναδισμό έχουμε φυσιολογικές τιμές των LH,FSH ενώ η ολική και ελεύθερη τεστοστερόνη είναι χαμηλές. αυτό πρακτικά μεταφράζεται σε μικρότερο μέγεθος των όρχεων με φυσιολογική σπερματογένεση που ανακτάται με τη χορήγηση βήτα χοριακής γοναδοτροπίνης.
Στο δευτεροπαθή υπογοναδισμό όλες οι παραπάνω μετρήσεις είναι κάτω του φυσιολογικού ορίου και ο πάσχων έχει επηρεασμένο όλο τον άξονα (υποθάλαμος-υπόφυση-γονάδες). Εκεί χρειάζεται και η χορήγηση SERM's, που θα προκαλέσει την αύξηση της GnRH από τον εγκέφαλο,μέσω ελάττωσης των οιστρογόνων (βήτα οιστραδιόλη).
Οι εξετάσεις που απαιτούνται για έναν πλήρη γοναδικό έλεγχο είναι οι εξής:
-Τεστοστερόνη ολική
-Τεστοστερόνη ελεύθερη
-Ωχρινοτρόπος ορμόνη (LH)
-Θυλακιοτρόπος ορμόνη(FSH)
-Bήτα οιστραδιόλη (Ε2)
-SHBG

http://gtoul.com/?p=3135

TRIANTAFYLLOU
16-09-15, 20:53
θεωρώ χρήσιμες αυτες οι πληροφορίες ώστε οι ενδιαφερόμενοι να ξέρουν συγκεκρημένα ποιες εξετάσεις να ζητήσουν να κάνουν για μια σωστη ολοκληρωμένη εικόνα :thumbup: