PDA

Επιστροφή στο Forum : Να ξεκινησω υπερθερμιδικη με γυμναστικη για ογκο?



backy1993
24-08-11, 17:25
Γεια σας παιδια παλαιοτερα ανοιξα ενα θεμα ζητωντας για βοηθεια και ενας φιλος απο εδω μεσα με βοηθεισαι τωρα ομως ειμαι παλι σε διλημα!

Λοιπον με λιγα λογια ξεκινησα πριν 2 περιποθ μηνες διατροφη και εχασα αρκετα απο κοιλια και γενικοτερα απο παντου.
Τώρα αναρωτιεμαι εαν ειμαι ετοιμος να κανω γυμναστικη για ογκο και να αρχισω υπερθερμιδικη διατροφη, η απορεια μου με λιγα λογια ειναι ειμαι σε καλο σημειο για να ξεκινησω η να περιμενω κι αλλο με την διατροφη που κανω τωρα;

Ειμαι 18 χρονων 1,67 περιπου υψος και το σωμα ειναι τωρα σε αυτην την κατασταση!: 30398

Txc
24-08-11, 17:37
Ποσα κιλα εισαι τωρα?
Εχεις ενα διατροφικο πλανο πανω κατω?
Ξερεις ποιες ειναι οι θερμιδες συντηρησης στο βαρος που εισαι?

Ειναι λαθος να αυξησεις τις θερμιδες σου αποτομα...
Το σωστο ειναι να τις αυξησεις σταδιακα...
200 θερμιδες την πρωτη εβδομαδα, αλλες 200 την δευτερη εβδομαδα, ωστε να εγκλιματιστει και ο μεταβολισμος σου...
Ποσα κιλα αλιπης μυικης μαζας εχεις πανω κατω?
Ξερεις ποση πρωτεινη χρειαζεσε στο περιπου την ημερα απο τα γευματα σου?
Αγορασε εναν πληρη θερμιδομετρητη ( να γραφει και πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα για καθε τροφη, περα απο τις θερμιδες )...

backy1993
24-08-11, 17:40
ειμαι 63 κιλα! και η διατροφη ποθ εκανα ηταν στισ 2600 θερμιδες! πως βρισκω το καθαρο μυικο μκου βαρος?

Txc
24-08-11, 17:50
Η διατροφη που εκανες ηταν στις 2600 και εχασες κιλα με τοσες θερμιδες?

Θα σου ελεγα να συμβουλευτεις εναν διαιτολογο / διατροφολογο και να εκανες μια λεπτομερης λιπομετρηση, να του πεις τους στοχους σου κτλ...
Μαθε ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του βαρους σου και αναλογα τις αυξανεις σταδιακα με την διατροφη σου, σε καμια περιπτωση αποτομα...
Μαθε επισης ποση καθαρη μυικη μαζα εχεις στο περιπου, ωστε να υπολογισεις την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζεσε την ημερα απο τα γευματα σου...
Θα σου δωσει και ενα διατροφικο πλανο, το οποιο δεν χρειαζετε να ακολουθησεις, θα παρεις ομως ιδεες ξερω γω...
Αγορασε εναν πληρη θερμιδομετρητη και υπολογισε σε καθε γευμα σου θερμιδες, πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα, να ξερεις που βαδιζεις πανω κατω...

lila_1
24-08-11, 17:54
Όχι μη κάνεις υπερθερμιδική, κάνε τη διατροφή που κάνεις τώρα (ισοθερμιδική), όσο καθαρή μπορείς, θα στρώσεις με τη γυμναστική έτσι κ αλλιώς....το βλέπεις για αργότερα με τις υπερθερμιδικές και τους όγκους...

backy1993
25-08-11, 09:09
Σας ευχαριστω ολους για την συμετωχη σας! Lila_1 με τρελανε η φωτο με τον Γουντι τελεια τελεια! :P