PDA

Επιστροφή στο Forum : H διατροφή μου !!! παρακαλώ την γνώμη σας !!!



kounis12
24-08-11, 21:57
Γεια σας

Είμαι 19 χρονών είμαι 70 κιλά και εχω ύψος 1,80.
Γυμνάζομαι εδώ και ένα χρόνο και κάτι μήνες συστηματικά τώρα τον τελευταίο μήνα αποφάσισα να κάνω και διατροφή.Πήγα σε διατροφολόγο και μου εβγαλε αυτήν την διατροφή για να πάρω κιλά.Εσεις πιστευετε οτι μπορώ να πάρω κιλά με αυτήν την διατροφή ;
Συμπλήρωματα χρησιμοποιοώ την micro whey της Reflex και πολυβιτμίνη το Vitakic της Muscletech.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας κάθε γνώμη είναι δεκτή.

(8:00)Το πρωί

Πρωτείνη + φρούτο

(10:00)

7 ασπράδια αυγού + 220 γραμμάρια κοτόπουλο +250 γραμμάρια γιαούρτι

(12:00)

500 ml γάλα 1,5% με δημητριακά και πολυβιταμίνη

(2:00)

Μεσημεριανό το οποίο είναι ελευθερο

(4:00)

Προπόνηση

(6:00)

πρωτείνη + φρούτο

(7:30)

7 αυγα + 500 ml γάλα

(9:30)

500 γραμμάρια τόνο

και πριν τον ύπνο πρωτείνη

Kostas95
24-08-11, 22:04
Μια χαρα καλο μου φαινεται..!αυτο που μου φανηκε λιγο ακυρο και που θα επρεπε να διευκρινισεις ειναι οταν λες μεσημεριανο ελευθερο ποσο ελευθερο.τι δηλαδη τρως οτι θες 2πιτογυρα απο ολα με κεμπαμ φουλ στο λαδι και ενα μπουκαλι
johnie walker για να το συνοδευσεις..διευκρινισε ποια τροφιμα τρως ξερω εγω(κοτοπουλο με ρυζι,γαλοπουλα με ρυζι,σολομο)

kounis12
24-08-11, 22:11
Φίλε μου κώστα σωστή η ερώτηση σου αυτο μου έκανε και εμένα εντύπωση το μεσημεριανό μου όταν λέω εννόω ότι θέλω και συγκεκριμένα ο ίδιος ο διατροφολόγος μου είπε άμα θες για μεσημέρι φάε μία πίτσα δύο σουβλάκι ότι θες απλώς θα προσέξεις το λάδι και το αλάτι, λίγο λάδι εως καθόλου και καθόλου μα καθόλου αλάτι.Μου είπε ότι να σου βάλω να φάς για μεσημέρι θα το κάψεις στο γυμναστήριο οπότε φάε οτι θές.

Kostas95
24-08-11, 22:26
Φίλε μου κώστα σωστή η ερώτηση σου αυτο μου έκανε και εμένα εντύπωση το μεσημεριανό μου όταν λέω εννόω ότι θέλω και συγκεκριμένα ο ίδιος ο διατροφολόγος μου είπε άμα θες για μεσημέρι φάε μία πίτσα δύο σουβλάκι ότι θες απλώς θα προσέξεις το λάδι και το αλάτι, λίγο λάδι εως καθόλου και καθόλου μα καθόλου αλάτι.Μου είπε ότι να σου βάλω να φάς για μεσημέρι θα το κάψεις στο γυμναστήριο οπότε φάε οτι θές.

αμα φας δηλαδη 2τουρτες ολοκληρες(και τα κερακια μαζι) θα της καψεις στο γυμναστηριο?:P..αυτο πρωτη φορα το ακουω..:P

beefmeup
24-08-11, 22:27
φιλε ποση πρωτεινη σε γρ περνεις την μερα?
κ απο φαγητο,κ απο συμπληρωμα συνολο δλδ..
αυτο εδω το γευμα το κανεις οπως το γραφεις,δλδ ολα μαζι η εννοεις η το ενα η το αλλο?


7 ασπράδια αυγού + 220 γραμμάρια κοτόπουλο +250 γραμμάρια γιαούρτι

Stamer
24-08-11, 22:30
παντως θεωρω πως η πρωτεινη ειναι υπερβολικη για τα κιλά σου..

kounis12
24-08-11, 22:31
Αυτό μου είπε οτι επειδή θες να πάρεις κιλά το μεσημεριανό σου είναι ελευθερο και συγκεκριμένα μου είπε ξέρεις τι θα πεί να φας φαί ; να φάς και να σκάσεις αλλα το μόνο που θα προσέχεις είναι λάδι και αλάτι.

Txc
24-08-11, 22:33
παντως θεωρω πως η πρωτεινη ειναι υπερβολικη για τα κιλά σου..

+1, αλλα αν δεις και την διατροφη ογκου του κυριου Τσοπουριδη που ειναι sticky, απο 8 γευματα που κανει τα 4 ειναι διπλες δοσεις scoop whey, χωρια τα υπολοιπα 4 γευματα. Σιγουρα ξεφευγει η πρωτεινη του...

Κανενα σχολιο?

kounis12
24-08-11, 22:36
φιλε ποση πρωτεινη σε γρ περνεις την μερα?
κ απο φαγητο,κ απο συμπληρωμα συνολο δλδ..
αυτο εδω το γευμα το κανεις οπως το γραφεις,δλδ ολα μαζι η εννοεις η το ενα η το αλλο?

Ναι φίλε μου είναι όλα μαζί

Από το συμπλήρωμα πέρνω 234 γραμμάρια
και απο το φαί 200 γραμμάρια.

Έτσι τα εβγάλα μαζί του

Αντωνης
24-08-11, 22:38
μου είπε ξέρεις τι θα πεί να φας φαί ; να φάς και να σκάσεις αλλα το μόνο που θα προσέχεις είναι λάδι και αλάτι.

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Ε ναι μωρε,να φας μεχρι να σκασεις,δηλαδη καμια 700αρα προσθετες θερμιδες απ αυτες που θα τρωγες πριν,αλλα μην βαλεις αλατι και λαδι,μπορει να παρεις λιπος:bowdown:

Φιλε αλλαξε διατροφολογο,η' ακομα καλυτερα ψαξε,ρωτα και μαθε μονος σου,μην πετας και τζαμπα τα λεφτα σου:green:

kounis12
24-08-11, 22:39
Παιδία μιλατε άφοβα δεν θα σας παραξεγείσω ότι και να μου πείτε...γιαυτό το λόγο και ζήτησα και την γνώμη σας !!!

beefmeup
24-08-11, 22:39
φιλε δεν παιζει 400τοσα γρ πρωτεινης ανα μερα?
λολ!μηπως γραφεις κατι λαθος?
καλα,καντα 150γρ ΟΛΑ μαζι κ εισαι κομπλε...
απο συμπληρωμα μην περνεις πανω απο 60-80γρ κ αυτα μονο στην περιπτωση που δεν σου φτανουν απο φαγητο..
εισαι σιγουρος οτι στην εδωσε διατροφολογος αυτη την διατροφη?
ειναι πολυ λαθος.

σε καθε γευμα κοιτα να τρως περι τα 130γρ κοτοπουλο/κρεας/ψαρι.

Txc
24-08-11, 22:43
φιλε δεν παιζει 400τοσα γρ πρωτεινης ανα μερα?
λολ!μηπως γραφεις κατι λαθος?
καλα,καντα 150γρ ΟΛΑ μαζι κ εισαι κομπλε...
απο συμπληρωμα μην περνεις πανω απο 60-80γρ κ αυτα μονο στην περιπτωση που δεν σου φτανουν απο φαγητο..
εισαι σιγουρος οτι στην εδωσε διατροφολογος αυτη την διατροφη?
ειναι πολυ λαθος.

σε καθε γευμα κοιτα να τρως περι τα 130γρ κοτοπουλο/κρεας/ψαρι.

Ρε συ, την διατροφη του κυριου Τσοπουριδη που ειναι sticky, την ειδες?
Συμφονω εχει υπερβολικη πρωτεινη...

Απλα ο κυριος Τσοπουριδης απο τα 8 γευματα που κανει στον ογκο, τα 5 ειναι διπλες δοσεις scoop whey...
Πως το εξηγεις αυτο? Λαθος διατροφη? Αφου ειναι sticky...
Την βρισκεις φυσιολογικη αυτη την ποσοτητα?
Ειναι αγωνιστικος, οκ και?

60-80γρ πρωτεινη απο την whey ειναι 4 μονες δοσεις στην καλυτερη, μην πω 3...

kounis12
24-08-11, 22:46
φιλε δεν παιζει 400τοσα γρ πρωτεινης ανα μερα?
λολ!μηπως γραφεις κατι λαθος?
καλα,καντα 150γρ ΟΛΑ μαζι κ εισαι κομπλε...
απο συμπληρωμα μην περνεις πανω απο 60-80γρ κ αυτα μονο στην περιπτωση που δεν σου φτανουν απο φαγητο..
εισαι σιγουρος οτι στην εδωσε διατροφολογος αυτη την διατροφη?
ειναι πολυ λαθος.

σε καθε γευμα κοιτα να τρως περι τα 130γρ κοτοπουλο/κρεας/ψαρι.


Ναι φίλε μου διατροφολόγος μου την έδωσε δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλω τέτοιο πράγμα να το βγάλω μόνος μου....Κάθε φορα που παίρνω πρωτείνη μου είπε να ρίχνω μέσα 3 scoop = 90 γραμμάρια απο αυτά τα 90 τα 78 είναι η πρωτείνη.Δλδ στο σύνολο παίρνω 9 scoop την ημέρα.

beefmeup
24-08-11, 22:47
Ρε συ, την διατροφη του κυριου Τσοπουριδη που ειναι sticky, την ειδες?
Συμφονω εχει υπερβολικη πρωτεινη...

Απλα ο κυριος Τσοπουριδης απο τα 8 γευματα που κανει στον ογκο, τα 5 ειναι διπλες δοσεις scoop whey...
Πως το εξηγεις αυτο? Λαθος διατροφη? Αφου ειναι sticky...
Την βρισκεις φυσιολογικη αυτη την ποσοτητα?
Ειναι αγωνιστικος, οκ και?

εσυ διαβασες το αρχικο ποστ?
ειναι για ογκο σε αγωνιστικο με πολλα χρονια εμπηριας(ιωαννης)..τι ε,και που ειναι αγωνιστικος,το ιδιο ειναι με μενα κ με σενα κ το παιδι 19 χρονων που ρωτησε αρχικα?:unsure:
η διατροφη του τσοπουριδη δεν ξερω αν ειναι λαθος,αλλα σιγουρα δεν ειναι σωστη για μενα κ σενα.

beefmeup
24-08-11, 22:48
Ναι φίλε μου διατροφολόγος μου την έδωσε δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλω τέτοιο πράγμα να το βγάλω μόνος μου....Κάθε φορα που παίρνω πρωτείνη μου είπε να ρίχνω μέσα 3 scoop = 90 γραμμάρια απο αυτά τα 90 τα 78 είναι η πρωτείνη.Δλδ στο σύνολο παίρνω 9 scoop την ημέρα.

φιλε χεστα,ειναι πολυ λαθος.
υπολογισε αυτο που σου ειπα..περιπου 120-130γρ κρεας ανα γευμα,κ οτι περισευει το συμπληρωνεις απο σκονη,μεχρι να φτασεις τα 150γρ.
να του πεις του τυπου που στην εδωσε,που σπουδασε να παω να παρω μια τυροπιτα.

Txc
24-08-11, 22:51
Ναι φίλε μου διατροφολόγος μου την έδωσε δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλω τέτοιο πράγμα να το βγάλω μόνος μου....Κάθε φορα που παίρνω πρωτείνη μου είπε να ρίχνω μέσα 3 scoop = 90 γραμμάρια απο αυτά τα 90 τα 78 είναι η πρωτείνη.Δλδ στο σύνολο παίρνω 9 scoop την ημέρα.

Ποσα scoops?????
Πως ειπατε? :shock:

Φευγουν τρελα λεφτα, οχι αστεια :shock:

kounis12
24-08-11, 22:56
Ποσα scoops?????
Πως ειπατε? :shock:

Φευγουν τρελα λεφτα, οχι αστεια :shock:


Ναι 9:
3 το πρωί.
3 μετα την προπόνηση.
3 πρίν τον ύπνο.
Αφησε τα με έχει μαμησει τώρα 2 μήνες αυτό το πράγμα....και είναι και ακριβή η Micro.

giorgos_
24-08-11, 23:56
Καλησπερα νεο μελος εδω περα.Θελω να σας πω οτι εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα και εχω αποκτησει ορισμενες γνωσεις.
Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σε αυτο το θρεντ ή καποιος μοντ να ανοιξει καινουργιο αφου εγω ειμαι λιγο ασχετος.
Κοιταξτε ειμαι 16 χρονων 1,80 υψος, 67 κιλα,16% λιπος.Πρεπει να σας πω οτι ημουν χοντρος πριν ενα χρονο και εχασα αποτομα τα κιλα μου με αποτελεσμα να γινει το σωμα σαν πατσας:) και για αυτο τον λογο αποφασισα να αρχισω γυμναστικη.
Εχω οργανο για βαρη και διαδρομο σπιτι και γυμναζομαι καθημερινα εδω και 2 μηνες και μπορω να πω οτι εχω δει θεαματικα αποτελεσματα στο σωμα μου.
Στην αρχη εκανα λιγο διαδρομο στην αρχη της προπονησης μετα βαρη και κοιλιακους.Εκανα ομως εντελως λαθος διατροφη(ενω νομιζα οτι ηταν καλη) μιας και δεν ειχα ιδεα.Αλλα εκατσα διαβασα και εφτιαξα ενα προγραμμα γυμναστικης και διατροφης.
Λοιπον εδω εχω και το προγραμμα μου.

50 λεπτα διαδρομο το πρωι νηστικος στο 7

1ο γευμα-πρωινο
4 ασπραδια με λιγο αλατι
250ml γαλα 2% με 60γρ κουακερ
2ο γευμα-δεκατιανο
τοστ με μαυρο ψωμι 4 γαλοπουλες 1 τυρι λιγη ντοματα και μαρουλι.
3ο γευμα-μεσημεριανο
πρωτεινη απο κρεας και ψαρι(μετρια ποσοτητα οπως πχ.2 μπιφτεκια με κουακερ,1 τσιπουρα)+50 γρ υδατανθρακα(ρυζι,πατατα βραστη,μακαρονια)+μιαμιση ντοματα με μια κουταλια λαδι και βαλσαμικο

μετα απο κανα 2ωρο κανω βαρη 1.30 ωρα την μια μερα και την αλλη(το παω εναλλαξ) 1.00 ωρα περιπου και αφου τελειωσω γυμναζω και τους κοιλιακους μου κανα 40λεπτο (γι'αυτο κανω μια ωρα βαρη την δευτερη μερα για να εχω αντοχη για τους κοιλιακους)
Οι ασκησεις για τους κοιλιακους ειναι με μονοζυγο,κλασσικοι κοιλιακοι κλπ...βγαινουν 9 ασκησεις

μεταπροπονητικο γευμα
1 μπανανα
4 ασπραδια
βραδινο
Μετα απο καμια ωρα τρωω μια σαλατα με μαρουλι,βαλσαμικο και cottage+πρωτεινη(οτι το μεσημερι ή καμια φορα τονο)+50γρ υδατανθρακα
πριν απο τον υπνο
1 γιαουρτι 2%+10 αμυγδαλα

Στοχος μου ειναι να χασω ολο το λιπος γυρω απο την κοιλια αλλα ταυτοχρονα να δυναμωνω με τα βαρη και να διατηρησω τα κιλα μου.Θελω να σας πω επισης οτι αυτους τους 2 μηνες που κανω γυμναστικη εχουν φτιαξει τα χερια μου και το στηθος μου αρκετα και οτι εχουν γραμμωσει η πανω κοιλιακοι.Αλλα εχω ακομα λιπος γυρω απο την μεση.

Περιμενω πρατηρησεις.Ευχαριστω πολυ.

kounis12
25-08-11, 01:05
φιλε δεν παιζει 400τοσα γρ πρωτεινης ανα μερα?
λολ!μηπως γραφεις κατι λαθος?
καλα,καντα 150γρ ΟΛΑ μαζι κ εισαι κομπλε...
απο συμπληρωμα μην περνεις πανω απο 60-80γρ κ αυτα μονο στην περιπτωση που δεν σου φτανουν απο φαγητο..
εισαι σιγουρος οτι στην εδωσε διατροφολογος αυτη την διατροφη?
ειναι πολυ λαθος.

σε καθε γευμα κοιτα να τρως περι τα 130γρ κοτοπουλο/κρεας/ψαρι.

Ναι φίλε μου έγινε παρεξήγηση συγγνώμη απο το συμπληρωμα παίρνω 86 γραμμάρια πρωτεινης στο σύνολο απο τα 9 σκουπς την ημερα.3 σκουπ σε κάθε δόση !!!! άλλο ηθελα να γράψω και μπερδέυτικα....συγγνώμη και πάλι.

giorgos_
25-08-11, 10:45
Kαμια γνωμη;

thegravijia
25-08-11, 10:55
Γεια σας

Είμαι 19 χρονών είμαι 70 κιλά και εχω ύψος 1,80.
Γυμνάζομαι εδώ και ένα χρόνο και κάτι μήνες συστηματικά τώρα τον τελευταίο μήνα αποφάσισα να κάνω και διατροφή.Πήγα σε διατροφολόγο:bowdown::bowdown:και μου εβγαλε αυτήν την διατροφή για να πάρω κιλά.Εσεις πιστευετε οτι μπορώ να πάρω κιλά με αυτήν την διατροφή ;
Συμπλήρωματα χρησιμοποιοώ την micro whey της Reflex και πολυβιτμίνη το Vitakic της Muscletech.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας κάθε γνώμη είναι δεκτή.

(8:00)Το πρωί

Πρωτείνη + φρούτο

(10:00)

7 ασπράδια αυγού + 220 γραμμάρια κοτόπουλο +250 γραμμάρια γιαούρτι

(12:00)

500 ml γάλα 1,5% με δημητριακά και πολυβιταμίνη

(2:00)

Μεσημεριανό το οποίο είναι ελευθερο

(4:00)

Προπόνηση

(6:00)

πρωτείνη + φρούτο

(7:30)

7 αυγα + 500 ml γάλα

(9:30)

500 γραμμάρια τόνο

και πριν τον ύπνο πρωτείνη

φιλε εχεις κανει λαθος τις ποσοτητες !!!!
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΩς ΤΟΣΟ !

η διατροφη ειναι οτι να ναι -
αν τρως τοσο που δεν παιζει μια εξεταση στα νεφρα θα σε πεισει ποσο χαλια ειναι

-------------

Txc
25-08-11, 11:11
Απο ελληνικο ΑΕΙ αυτος ο διατροφολογος? χα0αχ0χα00αχ0αχ0αχ0χα00αχ, χαβαλε κανω :)

kounis12
25-08-11, 14:17
φιλε εχεις κανει λαθος τις ποσοτητες !!!!
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΩς ΤΟΣΟ !

η διατροφη ειναι οτι να ναι -
αν τρως τοσο που δεν παιζει μια εξεταση στα νεφρα θα σε πεισει ποσο χαλια ειναι

-------------

Οχι δεν κάνω λάθος ολα μπαίνουν σε ζυγαριά πρώτα.....

kounis12
25-08-11, 14:19
Απο ελληνικο ΑΕΙ αυτος ο διατροφολογος? χα0αχ0χα00αχ0αχ0αχ0χα00αχ, χαβαλε κανω :)

0χ0αχ0α0χα0χ0α0χα0χ0αχ0α00αχ μαλλον......

spyros1979
26-08-11, 01:03
πήγαινε και πάρε τα λεφτά σου πίσω και απαίτησε να σου πληρώσει γενική ιατρική εξέταση γιατί αυτός πάει να σε πεθάνει.
Δεν παίζει να τρως 500γρ τόνο το βράδυ (το πιο τρανταχτό για εμένα) όσο για τα 9 scoop ας μην το σχολιάσω καλύτερα.
Ψάξου στο forum, πάρε διατροφές που θεωρούνται καλές απο άλλα παιδιά και προσάρμοσέ τες σε εσένα. Σίγουρα θα δείς καλύτερα αποτελέσματα, πιο υγιεινά και φυσικά οικονομικότερα.