PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώμες για την νέα διατροφή



giorgos_
25-08-11, 11:16
Τελικα καταλαβα πως γινεται να δημιουργησω νεο θεμα.

Καλησπερα νεο μελος εδω περα.Θελω να σας πω οτι εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα και εχω αποκτησει ορισμενες γνωσεις.
Κοιταξτε ειμαι 16 χρονων 1,80 υψος, 67 κιλα,16% λιπος.Πρεπει να σας πω οτι ημουν χοντρος πριν ενα χρονο και εχασα αποτομα τα κιλα μου με αποτελεσμα να γινει το σωμα σαν πατσας:) και για αυτο τον λογο αποφασισα να αρχισω γυμναστικη.
Εχω οργανο για βαρη και διαδρομο σπιτι και γυμναζομαι καθημερινα εδω και 2 μηνες και μπορω να πω οτι εχω δει θεαματικα αποτελεσματα στο σωμα μου.
Στην αρχη εκανα λιγο διαδρομο στην αρχη της προπονησης μετα βαρη και κοιλιακους.Εκανα ομως εντελως λαθος διατροφη(ενω νομιζα οτι ηταν καλη) μιας και δεν ειχα ιδεα.Αλλα εκατσα διαβασα και εφτιαξα ενα προγραμμα γυμναστικης και διατροφης.
Λοιπον εδω εχω και το προγραμμα μου.

50 λεπτα διαδρομο το πρωι νηστικος στο 7

1ο γευμα-πρωινο
4 ασπραδια με λιγο αλατι
250ml γαλα 2% με 60γρ κουακερ
2ο γευμα-δεκατιανο
τοστ με μαυρο ψωμι 4 γαλοπουλες 1 τυρι λιγη ντοματα και μαρουλι.
3ο γευμα-μεσημεριανο
πρωτεινη απο κρεας και ψαρι(μετρια ποσοτητα οπως πχ.2 μπιφτεκια με κουακερ,1 τσιπουρα)+50 γρ υδατανθρακα(ρυζι,πατατα βραστη,μακαρονια)+μιαμιση ντοματα με μια κουταλια λαδι και βαλσαμικο

μετα απο κανα 2ωρο κανω βαρη 1.30 ωρα την μια μερα και την αλλη(το παω εναλλαξ) 1.00 ωρα περιπου και αφου τελειωσω γυμναζω και τους κοιλιακους μου κανα 40λεπτο (γι'αυτο κανω μια ωρα βαρη την δευτερη μερα για να εχω αντοχη για τους κοιλιακους)
Οι ασκησεις για τους κοιλιακους ειναι με μονοζυγο,κλασσικοι κοιλιακοι κλπ...βγαινουν 9 ασκησεις

μεταπροπονητικο γευμα
1 μπανανα
4 ασπραδια
βραδινο
Μετα απο καμια ωρα τρωω μια σαλατα με μαρουλι,βαλσαμικο και cottage+πρωτεινη(οτι το μεσημερι ή καμια φορα τονο)+50γρ υδατανθρακα
πριν απο τον υπνο
1 γιαουρτι 2%+10 αμυγδαλα

Στοχος μου ειναι να χασω ολο το λιπος γυρω απο την κοιλια αλλα ταυτοχρονα να δυναμωνω με τα βαρη και να διατηρησω τα κιλα μου.Θελω να σας πω επισης οτι αυτους τους 2 μηνες που κανω γυμναστικη εχουν φτιαξει τα χερια μου και το στηθος μου αρκετα και οτι εχουν γραμμωσει η πανω κοιλιακοι.Αλλα εχω ακομα λιπος γυρω απο την μεση.

Περιμενω πρατηρησεις.Ευχαριστω πολυ.

hungerstrike
25-08-11, 15:51
Γεια σου φιλε! λιπον σε παρομια φαση ειμαι και γω..
Το λιπος γυρω απο τη μεση θα φυγει με τον καιρο μη σε νιαζει ετσι κ αλιως τοπικο χασιμο λιπους δεν υπαρχει..θα χανεις απο παντου εφοσον κανεις και αεροβιο το πρωι.
Για την διατροφη σου τωρα δεν εχω ιδιαιτερες παρατηρησεις γιατι και γω καινουριος ειμαι...
το αλατι στο πρωινο γιατι? φανταζωμαι οτι αν θα κολαγε καπου 8α ηταν στο μεταπροπονητικο αλλα οκ...
Στο βραδυνο σου βαλε και λιγο καλα λιπαρα (λαδι) οπως και στο πρωινο σου (ταχινι καρυδια η αμυγδαλα)
Νομιζω οτι εχεις μπολικα ζωικα λιπαρα σε σχεση με τα καλα λιπαρα (ω6 ω3)που θελεις περα απο το μεσημεριανο και το γευμα πριν τον υπνο δεν εχεις πουθενα..
το cottage στο βραδυνο σου εγω 8α το εβαζα πριν τον υπνο.
θερμιδες κλπ εχεις υπολογισει?
α επισης μην ξεχνας να πινεις μπολικο νερακι.
Αυτα απο μενα αν εχω κανει καπου λαθος ελπιζω να με διορθωσει καπιος απο το forum
Καλη δυναμη!

sTeLaKoS
25-08-11, 21:47
Είσαι σε καλό δρόμο, δούλεψε με αυτή τη διατροφή. Θα σου πρότεινα να μείνεις ισοθερμιδικά το πρώτο διάστημα, αρκετά κιλά έχασες.
Ξεκίνα με αυτές τις ποσότητες που γράφεις, δες σε 1-2 βδομάδες αν χάνεις ή παίρνεις βάρος και άλλαξε αν χρειαστεί.
Η σωστή διατροφή μαζί με αερόβια άσκηση θα βελτιώσει την εικόνα σου. :thumbup:


Υ.Γ Μη σε πιάνει ψύχωση με τις ασκήσεις κοιλιακών, 2 φορές τη βδομάδα είναι αρκετές.

TToni Shark
25-08-11, 21:56
Είσαι σε καλό δρόμο, δούλεψε με αυτή τη διατροφή. Θα σου πρότεινα να μείνεις ισοθερμιδικά το πρώτο διάστημα, αρκετά κιλά έχασες.
Ξεκίνα με αυτές τις ποσότητες που γράφεις, δες σε 1-2 βδομάδες αν χάνεις ή παίρνεις βάρος και άλλαξε αν χρειαστεί.
Η σωστή διατροφή μαζί με αερόβια άσκηση θα βελτιώσει την εικόνα σου. :thumbup:


Υ.Γ Μη σε πιάνει ψύχωση με τις ασκήσεις κοιλιακών, 2 φορές τη βδομάδα είναι αρκετές.

+1000:thumbup:

giorgos_
25-08-11, 22:45
Σας ευχαριστω ολους παιδια,να ειστε καλα.



Υ.Γ Μη σε πιάνει ψύχωση με τις ασκήσεις κοιλιακών, 2 φορές τη βδομάδα είναι αρκετές.
Δεν με πιανει ψυχωση με τους κοιλιακους με το λιπος μς πιανει.:)

sTeLaKoS
25-08-11, 22:51
Το λίπος φεύγει με καθαρή διατροφή και αερόβια άσκηση, τα ροκανίσματα και οι λοιπές ασκήσεις κοιλιακών δε βοηθούν στη καύση του. ;)

spyros1979
26-08-11, 00:56
Για βραδυνό δεν χρειάζεται να βάλεις ελαιόλαδο όπως σου πρότειναν, αφού και τα αμύγδαλα είναι καλά λιπαρά, άρα είσαι οκ.

+1000 :clap: που ψάχτηκες μόνος σου και δεν περίμενες μασημένη τροφή/συμβουλές.
Απο τα λίγα που ξέρω, μπορώ να πω πως είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο. Συνέχισε έτσι!

hungerstrike
26-08-11, 14:12
Για βραδυνό δεν χρειάζεται να βάλεις ελαιόλαδο όπως σου πρότειναν, αφού και τα αμύγδαλα είναι καλά λιπαρά, άρα είσαι οκ.

+1000 :clap: που ψάχτηκες μόνος σου και δεν περίμενες μασημένη τροφή/συμβουλές.
Απο τα λίγα που ξέρω, μπορώ να πω πως είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο. Συνέχισε έτσι!

Οχι φιλε μου μαλον δεν το διατυπωσα σωστα δεν εννοουσα στο γευμα πριν τον υπνο γτ εχει τα αμυγδαλα αλλα στο βραδινο του αν δε χρειαζεταιοκ παω πασο..Ετσι κ αλιως μια χαρα ειναι η διατροφη:thumbup:.

spyros1979
26-08-11, 23:13
ε, καλά δεν θα μαλώσουμε κιόλας :toast: