PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Ογκου



Kostas95
26-08-11, 13:41
Ειμαι 16χρονων,70κιλα και 1.78υψος και ακολουθω αυτην την διατροφη ογκου που μου προτεινε ο δασκαλος και φιλος TakisV..

Γεύμα 1ο(8:00)
1 ποτηρι γαλα
2 ολόκληρα αυγά
100 γραμμάρια βρώμης-κουακερ
1 μήλο ή μπανανα ή αλλο φρουτο εποχης
Γεύμα 2ο(11:00)
150 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος ή ψαρι ή αλλο απαχο κρεας
1 ½ κούπες βρασμένο ρύζι
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο
η μια μπαγκετα με μαυρο ψωμι φετες γαλοπουλα,τυρι απαχο,μαρουλι,ντοματα η κοτοπουλο στηθος αντι γαλοπουλα)
Γευμα3ο(14:00)
10 βρασμένα ασπράδια αυγού ή ψαρι ή κοτοπουλο η απαχο κρεας 150-200γραμμαρια οταν ειναι ψαρι βαζε 200γρ.
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Πράσινη σαλάτα
Γευμα4ο(16:00)
500ml γαλα 1%
100γραμμαρια σταρενιο ψωμι η μπανανα η ρυζογκοφρετα η μαυρο ψωμι-παξιμαδι η δημητριακα all bran

ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ

Μεταπροπονητική διατροφή 30 λεπτα μετα το γυμναστηριο
500 ml γάλα 1%
1 μπανανα και 1 κουταλια μελι
Γεύμα 5ο (20:30)
150-200 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι ή αλλο απαχο κρεας ή ψαρι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
Πράσινη σαλάτα με 2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Γεύμα 6ο(23:00)
200 γρ γιουρτι τοταλ 2% μαζι με
200 γραμμάρια τυρί cottage χαμηλών λιπαρών
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο + Πράσινη σαλάτα
Γνωμες Ελευθερα!!:)

Kostas95
26-08-11, 17:18
Κανεις καμια γνωμη?:unsure:

tolis93
26-08-11, 17:24
κατσε ρε φιλαρακι ποσα κιλα εισαι κ τι θερμιδες συντηρησης εχεις?και ποσες θερμιδες βγαινουν αυτα?γιατι κατι μ λεει πως βγαζεις πανω απο 3χιλιαρο

Txc
26-08-11, 19:26
Αψογη διατροφη μπορω να πω, αλλα θα σου πρωτεινα να μην αυξησεις τις θερμιδες σου αποτομα...
Τι εννοω? Ας πουμε για να μεινεις στα 70 κιλα, χρειαζεσε 2000 θερμιδες ( λεω ενα τυχαιο νουμερο )...
Καλυτερο ειναι να αυξησεις πχ την πρωτη εβδομαδα 200 θερμιδες, την δευτερη αλλες 200 και την τριτη αλλες 200, σταδιακα γιατι αν το κανεις αποτομα θα ειναι καταστροφικο για τον μεταβολισμο σου...

Παρε και μια whey, εστω μια δοση στο μεταπροπονητικο σου ροφημα και μια στο πρωινο...
Καλο θα σου κανει...

Αν τωρα δεν θελεις whey, βαλε ασπραδια 3-4 ασπραδια στο μεταπρονητικο σου ροφημα, 16γρ πρωτεινης εχεις μονο απο τα 500μλ γαλα, βαλε 4 ασπραδια να πιασεις τα 35γρ πρωτεινης σε εκεινο το γευμα...

Απο συμπληρωματα τιποτα?
Ουτε whey, ουτε πολυβιταμινη?

Μονο μια μπανανα την ημερα, οχι παραπανω...
Φαε το μηλο το πρωι και ασε την μπανανα μετα την προπονα...

Προσωπικα δεν τροω μπανανα μεταπροπονητικα ( πλεον )...

jackaction
26-08-11, 21:33
γραφεις 2 φορες 200γρ πατατα..μπανανα μαυρο ψωμι κτλ κτλ
κατι μ λεει οτι εχεις βαλει υ/α για 100 κιλα ατομο :unsure:

Kostas95
26-08-11, 23:13
γραφεις 2 φορες 200γρ πατατα..μπανανα μαυρο ψωμι κτλ κτλ
κατι μ λεει οτι εχεις βαλει υ/α για 100 κιλα ατομο :unsure:

οταν ειναι ψαρι βαζε 200γρ.
αυτο εννουσα αμα δεις στο ψαρι δεν εχω βαλει τα γραμμαρια..την μερα που τρωω στο μεσημεριανο ψαρι η ποσοτητα θα ειναι 200γρ αυτο εννοω απλα επειδη δεν χωραγε εχει παει στην κατω γραμμη..

Kostas95
26-08-11, 23:15
Αψογη διατροφη μπορω να πω, αλλα θα σου πρωτεινα να μην αυξησεις τις θερμιδες σου αποτομα...
Τι εννοω? Ας πουμε για να μεινεις στα 70 κιλα, χρειαζεσε 2000 θερμιδες ( λεω ενα τυχαιο νουμερο )...
Καλυτερο ειναι να αυξησεις πχ την πρωτη εβδομαδα 200 θερμιδες, την δευτερη αλλες 200 και την τριτη αλλες 200, σταδιακα γιατι αν το κανεις αποτομα θα ειναι καταστροφικο για τον μεταβολισμο σου...

Παρε και μια whey, εστω μια δοση στο μεταπροπονητικο σου ροφημα και μια στο πρωινο...
Καλο θα σου κανει...

Αν τωρα δεν θελεις whey, βαλε ασπραδια 3-4 ασπραδια στο μεταπρονητικο σου ροφημα, 16γρ πρωτεινης εχεις μονο απο τα 500μλ γαλα, βαλε 4 ασπραδια να πιασεις τα 35γρ πρωτεινης σε εκεινο το γευμα...

Απο συμπληρωματα τιποτα?
Ουτε whey, ουτε πολυβιταμινη?

Μονο μια μπανανα την ημερα, οχι παραπανω...
Φαε το μηλο το πρωι και ασε την μπανανα μετα την προπονα...

Προσωπικα δεν τροω μπανανα μεταπροπονητικα ( πλεον )...

Συμπληρωματα θα βαλω αλλα αργοτερα(σε κανα 1-2μηνες) οχι δεν αυξανω τις θερμιδες αποτομα τα εχω ολα υπολογισει..

Kostas95
26-08-11, 23:44
κατσε ρε φιλαρακι ποσα κιλα εισαι κ τι θερμιδες συντηρησης εχεις?και ποσες θερμιδες βγαινουν αυτα?γιατι κατι μ λεει πως βγαζεις πανω απο 3χιλιαρο

70κιλα,θερμιδες συντηρησης 2800..

Δεν ανεφερα κατι σημαντικο πως για αρχη βαζω 100γραμμαρια βραστης πατατας οχι 200,50γραμμαρια ψωμι..
Οσω αφορα το μεταπροπονητικο το μελι και την μπανανα θα της αντικαταστησω με 3ασπραδια αυγο και την ιδια ποσοτητα γαλα απλα θα βαζω μεσα δεξτροζη..
Πρωτεινη θα παρω(myofusion Gaspari Nutrition) απλα ειχε εξαντληθει..Πιθανο και πολυβιταμινη..Την πρωτεινη θα την εχω στο πρωινο που θα αντικαταστησει το γαλα και στο μεταπροπονητικο..

jackaction
27-08-11, 00:09
τα λενε αυτα φιλος γιατι μετρισα στα γρηγορα 650 γρ θ/α :shock::shock::shock:
καλη συνεχεια παντος φενεται τοχεις παρει ζεστα με το φαι αλιμονο στους φοιτιτες εκτος πολης που για να τα φας αυτα πρεπει να πιασω δουλεια να τα παρω :P:green:

Kostas95
27-08-11, 00:21
τα λενε αυτα φιλος γιατι μετρισα στα γρηγορα 650 γρ θ/α :shock::shock::shock:
καλη συνεχεια παντος φενεται τοχεις παρει ζεστα με το φαι αλιμονο στους φοιτιτες εκτος πολης που για να τα φας αυτα πρεπει να πιασω δουλεια να τα παρω :P:green:

Ευχαριστω πολυ!!:) Ειμαι τυχερος γιατι για κανα 2χρονακια ακομα με συντηρουνε οι γονεις μου,μετα θα δειξει που θα περασω φοιτητης(αμα περασω),αμα περασω στην Πολη μου θα ειμαι τυχερος οποτε δεν θα εχω εξοδα για κατοικια..
Το χω παρει ζεστα ναι,αλλα την διατροφη μου την εχει οργανωσει ενα πολυ εμπειρο ατομο στον χωρο,δεν νομιζω πως το χω εγω τοσο:P,σιγουρα φαινεται πως αυτην την διατροφη δεν την εχει οργανωσει 16χρονος πιστευω..

Txc
27-08-11, 06:05
Ειναι παρα πολυ καλη διατροφη, βεβαια αναλογα με τις θερμιδικες αναγκες που εχει ο καθενας, τους στοχους του κτλ...
Το λινελαιο ειναι εξαιρετικη πηγη καλων λιπαρων και ω3...

Απλα απο την δικη μου εμπειρια η whey ειναι απαραιτητη σε οποιαδηποτε διατροφη, γιατι ειναι πρακτικη...
Ακομα και δεξτροζη να μην παρεις, εισαι μια χαρα με μπανανα - ρυζογκοφρετα ή μελι - ρυζογκοφρετα post workout...

Προτιμω μελι - ρυζογκοφρετα post workout και μπανανα το πρωι με την whey, γιατι οταν ξυπνας το πρωι, οι αποθηκες γλυκογονου στο σωμα σου ειναι σε πολυ χαμηλα επιππεδα και το σωμα σου πειναει...

Γενικα το timing στην διατροφη σου και οι σωστες επιλογες παιζουν καθοριστικο λογο στο progress σου, περα απο την προπονηση...

Πχ Βρωμη τρως μονο pre workout...

Η whey και η πολυβιταμινη ειναι must για ολους...

Kostas95
27-08-11, 10:00
Πολυβιταμινη θα βαλω στην διατροφη απο μεσα σεπτεβρη..δεν εβαλα στην διατροφη μου γιατι ειχε τελειωσει απο το γυμναστηριο μου..και απλα περνω myofusion gaspari nutrition στο συμπληρωμα αντι whey για ενα ποιο οικονομικο συμπληρωμα..

Kostas95
29-08-11, 14:29
Καμια αλλη γνωμη παιδια για την διατροφη μου να περνω ιδεες και να δω αν ειναι καλη?

exkaliber
30-08-11, 16:34
Ειμαι 16χρονων,70κιλα και 1.78υψος και ακολουθω αυτην την διατροφη ογκου που μου προτεινε ο δασκαλος και φιλος TakisV..

Γεύμα 1ο(8:00)

100 γραμμάρια βρώμης-κουακερ
1 μήλο ή μπανανα ή αλλο φρουτο εποχης
1 ½ κούπες βρασμένο ρύζι

η μια μπαγκετα με μαυρο ψωμι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
100γραμμαρια σταρενιο ψωμι η μπανανα η ρυζογκοφρετα η μαυρο ψωμι-παξιμαδι η δημητριακα all bran


1 μπανανα και 1 κουταλια μελι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα


ολα αυτα ειναι υ/α,και ειναι υπερ κομπλε,αν υπολογισεις θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι τοσο
και σε αυτο το προγραμμα σου εγραψε ο γυμναστης σου την δεξτροζη για να συμπλησωσεις υ/α?
μαλλον για να αντικαταστησεις το μελι ή την μπανανα θα σου το πε



περνω myofusion gaspari nutrition στο συμπληρωμα αντι whey για ενα ποιο οικονομικο συμπληρωμα..

μια whey consetrate θα ειναι πιο οικονομικη απο την myofusion που ειναι blend



Μεταπροπονητική διατροφή 30 λεπτα μετα το γυμναστηριο
500 ml γάλα 1%
1 μπανανα και 1 κουταλια μελι


υπερβολη,ή την μπανανα 'η το μελι
γνωμη μου το μελι ή και τπτ,εφοσον θα φας την πατατα λιγο αργοτερα

Kostas95
30-08-11, 16:38
ολα αυτα ειναι υ/α,και ειναι υπερ κομπλε,αν υπολογισεις θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι τοσο
και σε αυτο το προγραμμα σου εγραψε ο γυμναστης σου την δεξτροζη για να συμπλησωσεις υ/α?
μαλλον για να αντικαταστησεις το μελι ή την μπανανα θα σου το πε




μια whey consetrate θα ειναι πιο οικονομικη απο την myofusion που ειναι blend




υπερβολη,ή την μπανανα 'η το μελι
γνωμη μου το μελι ή και τπτ,εφοσον θα φας την πατατα λιγο αργοτερα

τους εχω υπολογισει τους υδατανθρακες βγαινουν κανονικα..ιδια τιμη ειναι η γουει με την μυοφιουζιον...την δεξτροζη την εχω στο μεταπροπονητικο..

exkaliber
30-08-11, 16:41
τους εχω υπολογισει τους υδατανθρακες βγαινουν κανονικα..ιδια τιμη ειναι η γουει με την μυοφιουζιον...την δεξτροζη την εχω στο μεταπροπονητικο..

ποσο βγαινουν???
απο που ψωνιζεις?
απλα ανεβαζει την ινσουλινη η δεξτροζη και αυτο δεν ειναι καλο

Kostas95
30-08-11, 16:44
ποσο βγαινουν???
απο που ψωνιζεις?
απλα ανεβαζει την ινσουλινη η δεξτροζη και αυτο δεν ειναι καλο

αυγα εχω κοτετσι:P.
τα βασικα(γαλα κοττατζ γιαουρτια βρωμη)
τα περνω απο Λιδλ
κρεατα απο Βασιλοπουλο η κρεοπωλειο..
Οικονομικα βγαινουνε δεν ειναι τοσο ακριβη διατροφη..

deluxe
30-08-11, 16:50
2800 θερμιδες συντηρης στα 70 κιλα; Κατι κανεις λαθος. Δεν ειναι παραπανω απο 2500, και πολλες λεω παλι.

exkaliber
30-08-11, 16:51
ιδια τιμη ειναι η γουει με την μυοφιουζιον




απο που ψωνιζεις?


:green:

Kostas95
30-08-11, 16:53
:green:

ααα συμπληρωματα εννουσες?δεν εχω βαλει ακομα συμληρωματα στην διατροφη μου..θα βαλω σε 1μηνα..θα το παρω απο το γυμναστηριο ενος γνωστου μου..

exkaliber
30-08-11, 16:58
και απλα περνω myofusion gaspari nutrition στο συμπληρωμα αντι whey για ενα ποιο οικονομικο συμπληρωμα..


:unsure::unsure::unsure:

εννοεις ΘΑ παρεις?

average_joe
30-08-11, 17:24
γενικα, δεν χρησιμοποιω υδατανθρακα σε σκονη οποτε και σε καποιον αλλο θα προτεινα το αντιστοιχο (δεν ειμαι κατα των συμπληρωματων, χρησιμοποιω αρκετα). απλα ο υδατανθρακας απο φαγητο ειναι φθηνος ετσι κι αλλιως (σε σχεση με την πρωτεινη που εκει ισως οικονομικα να συμφερει η αγορα της σε σκονη) και γενικα προτιμω αυτες τις kcal να τις "ευχαριστιεμαι" απο το φαγητο. τωρα σε περιοδους διατροφης ογκου που εσκαγα απο το πολυ φαγητο, χρησιμοποιουσα υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο μου καθως οι υγρες θερμιδες καταναλωνονται πολυ πιο ευκολα απο τις στερεες αλλα και παλι οχι δεξτροζη (προτιμω μαλτοδεξτρινη ή waxy/ κορν φλαουερ). οποτε θα σου προτεινα αρχικα μην το χρησιμοποιησεις και καθως βαθμιαια οπως λες και συ ανεβαινεις θερμιδες και δεις απο ενα σημειο και μετα οτι δεν μπορεις να καταναλωνεις μεγαλα ή κοντινης συχνοτητας γευματα (καθως η πεινα σου θα εχει κορεσθει) τοτε σκεψου την χρηση υδατανθρακα σε σκονη.

exkaliber
30-08-11, 17:40
δε μου ξεκθαρισες ομως αυτο με την mypofusion
αν πηρες ή θα παρεις

Kostas95
30-08-11, 17:40
:unsure::unsure::unsure:

εννοεις ΘΑ παρεις?

ναι

Kostas95
26-10-11, 17:54
Συνεχιζω Διατροφη Ογκου σταθερα στα 74κιλα πλεον!!!!:green::green:

giannis64
26-10-11, 19:37
ωραιος κωστα. 2 κιλα τον μηνα ειναι πολυ καλα.;)

Kostas95
27-10-11, 10:15
ωραιος κωστα. 2 κιλα τον μηνα ειναι πολυ καλα.;)

Ευχαριστω πολυ Γιαννη!!!:)

Lucif3r
27-10-11, 10:42
ωραιος μεγαλε..καλη συνεχεια

iraklis g10
27-10-11, 12:35
στο σχολειο μετα κοτοπουλα και τα ρυζια πας?

Kostas95
27-10-11, 23:32
ωραιος μεγαλε..καλη συνεχεια

Ευχαριστω πολυ φιλε..

Kostas95
27-10-11, 23:33
στο σχολειο μετα κοτοπουλα και τα ρυζια πας?

Τα βαζω σε ταπερ και παω στο μπανιο και τρωω η φτιαχνω τοστ-σαντουιτς και τα τρωω:P

AntwnhsSs
27-10-11, 23:37
Τα βαζω σε ταπερ και παω στο μπανιο και τρωω η φτιαχνω τοστ-σαντουιτς και τα
τρωω:P

καλα ρε πως τα τρως εκει μεσα δεν βρομαει? εγω παντος δεν θα με ενιαζε να με βλεπανε με ταπερ στα @@ μου τι θα λεγανε ;)

Kostas95
27-10-11, 23:39
καλα ρε πως τα τρως εκει μεσα δεν βρομαει? εγω παντος δεν θα με ενιαζε να με βλεπανε με ταπερ στα @@ μου τι θα λεγανε ;)

οχι δεν βρομαει το μπανιο παντως:P...,δεν ντρεπομαι να τρωω με ταπερ ρ τρωω και μπροστα στα παιδια και ολες οι χαζογκομενες με ζαλιζουν,του τυπου πως τοσα και δεν παχαινεις και μπλα μπλα:P

AntwnhsSs
27-10-11, 23:42
χαχα ορεως :green:

tolis93
30-10-11, 09:53
η κοινωνια μας φταιει πιστευω για αυτο π εχουμε μερικοι δλδ π οκ γουσταρουμε ρυζι κ κοτοπουλο κ ψιλοκολαμε να τα φαμε μπροστα στους αλλους γιατι το κλασικο κ καθιερωμενο ειναι πιτσα κ τυροπιτα.για μενα να καθεσαι να μασας και μπροστα απο το μικροφωνο τ διεφθυντη να ακουγεται απο τα μεγαφωνα.και οταν σκαλωνουν τους απαντας. διατροφη και γυμναστηριο και το κλινεις εκει.εγω στα τουρ με το συγκροτημα με τις κονσερβουλες τονου ειμαι καθε φορα.(επισης καλη λυση για το σχολειο)

Αντωνης
30-10-11, 10:16
Κωστα μιας και ειχες ανοιξεις παλια το θεμα για ακμη και σου λεγαμε περι αγχους...

Βλεπω πολυ στερεο φαι στην διατροφη σου.Πολυ στερεο φαι=μεγαλος χρονος προετοιμασιας,πολυ πλυσιμο πιατων,μεγαλος χρονος καταπωσης του φαγητου στα γευματα,αναγκαιοτητα ταπερ οταν εισαι εξω....αρα?και πιο πολυ αγχος
Η γνωμη μου ειναι να βαλεις αρκετες ευκολες θερμιδες στην διατροφη σου...Π.χ ΠΟΛΥ ελαιολαδο-λινελαιο,ΠΟΛΥ φυστικοβουτυρο,ΠΟΛΥ γαλα(=1 λιτρο και πανω)..Και αμα θες παιρνε και κανα συμπληρωμα υδατανθρακα η' και καμια 500-600αρα θερμιδες απο σαβουριτσα,πιστεψε με δεν θα επηρεασει καθολου την αναπτυξη σου

Θα σου λυθουν τα χερια σε μεγαλο βαθμο...Μην φορτωνεσαι με τοσες εννοιες τωρα που ειναι να δωσεις Πανελληνιες,εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου

Kostas95
30-10-11, 14:26
Κωστα μιας και ειχες ανοιξεις παλια το θεμα για ακμη και σου λεγαμε περι αγχους...

Βλεπω πολυ στερεο φαι στην διατροφη σου.Πολυ στερεο φαι=μεγαλος χρονος προετοιμασιας,πολυ πλυσιμο πιατων,μεγαλος χρονος καταπωσης του φαγητου στα γευματα,αναγκαιοτητα ταπερ οταν εισαι εξω....αρα?και πιο πολυ αγχος
Η γνωμη μου ειναι να βαλεις αρκετες ευκολες θερμιδες στην διατροφη σου...Π.χ ΠΟΛΥ ελαιολαδο-λινελαιο,ΠΟΛΥ φυστικοβουτυρο,ΠΟΛΥ γαλα(=1 λιτρο και πανω)..Και αμα θες παιρνε και κανα συμπληρωμα υδατανθρακα η' και καμια 500-600αρα θερμιδες απο σαβουριτσα,πιστεψε με δεν θα επηρεασει καθολου την αναπτυξη σου

Θα σου λυθουν τα χερια σε μεγαλο βαθμο...Μην φορτωνεσαι με τοσες εννοιες τωρα που ειναι να δωσεις Πανελληνιες,εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου

Εχεις απολυτο δικιο..Εχω μεγαλο μπελα με την προετοιμασια τρωω αρκετες ωρες..Σκεφτομαι για συμπληρωμα πρωτεινης-κρεατινης απο δεκεβρη θα μιλησω αν ειναι και με τον γυμναστη μου..