PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισοθερμιδικη



DimitrisT
28-08-11, 12:55
Καλημερα παιδια!
Λοιπον, μετα από σχεδον 3 χρονια υποθερμιδικης διατροφης (οι 2 μηνες ηταν κετογονικη), λεω να επανελθω σε ‘’φυσιολογικη’’ ισοθερμιδικη.
Ειμαι 24 χρονων, 1,78 υψος.
Συμφωνα με το προγραμματακι που υπαρχει στο φορουμ για τον υπολογισμο των ημερισιων θερμιδων (εβαλα ως δραστηριοτητα ‘’μεση’’) μου εβγαλε γυρω στις 2700 θερμιδες.
Οποτε λεω να κυμανθω εκει γυρω. Ειμαι φοιτητης και κανω 5-6 μερες τη βδομαδα βαρη (2 φορες αεροβια).
Τωρα, λογικα η δραστηριοτητα μου πρεπει να είναι ‘’μεση’’ ετσι; :unsure:
Γιατι αν τη χαρακτηρισω ‘’βαρια’’ μου βγαζει 3000 θερμιδες..
Ποια η γνωμη σας;


Οπως και να'χει, η διατροφη που λεω να ακολουθησω ειναι η εξης (αριστερα ειναι στην αρχη με λιγες θερμιδες, θα ανεβαζω σιγα σιγα μεχρι να φτασω στην δεξια) :
30549 30550
Εχω υπολογισει/κανει κατι λαθος; Δεκτο οποιοδηποτε σχολιο!
Ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο να το διαβασει! :green:

DimitrisT
28-08-11, 13:24
(Πωωω τωρα το ειδα, δεν εχω γραψει τα κιλα μου, ελεος.. :unsure:)
Edit : 78 κιλα

Bodytlk
28-08-11, 13:30
Βασικα ποιος ειναι ο στοχος σου αυτη τη στιγμη?

kostas11
28-08-11, 13:33
τι πρόγραμμα είναι αυτό?αν θες στείλε μου σε πμ που το βρήκες.

η διατροφη ειναι οκ.

DimitrisT
28-08-11, 13:35
Βασικα ποιος ειναι ο στοχος σου αυτη τη στιγμη?

Εχω χασει τα περισσοτερα κιλα λιπους που θελω, αλλα επειδη εχω κολλησει, και ας εχω ριξει τις θερμιδες μου στις 2100 (κανοντας αεροβια νηστικος καθε μερα και βαρη το απογευμα), να κανω ενα διαλειμα για μερικους μηνες.
Μπας και ανεβει λιγο ο μεταβολισμος για να χασω και τα λιγα κιλα που θελω ακομα αργοτερα..

@Κωστα, το excel ειναι με χρωματα :P :P

kostas11
28-08-11, 13:38
Μάλιστα... ;)
Όσο για την διατροφή ισοθερμιδική είναι λίγο δύσκολο αν προσδιορίσεις ακριβώς τις θερμίδες.για να ξεκολλήσεις παίξε λιγο υπερθερμιδικά για καμία βδομάδα.

tasos2
28-08-11, 13:50
Μάλιστα... ;)
Όσο για την διατροφή ισοθερμιδική είναι λίγο δύσκολο αν προσδιορίσεις ακριβώς τις θερμίδες

Aδυνατον θα ελεγα. Πρεπει να ξερεις ακριβως τι θερμιδες καιει ο οργανισμος σου σε κατασταση ηρεμιας, υπνου, αεροβιας με την αντιστοιχη ενταση και προπονησης με βαρη. Και να σημειωνεις ακριβως τι κινησεις κανεις ολη μερα για να αφαιρεις τις θερμιδες απο αυτες που παιρνεις.

Στην πραγματικοτητα στο περιπου τα κανουν αυτα και παντα η ισοθερμιδικη θα ειναι ειτε ελαφρως υποθερμιδικη ειτε ελαφρως υπερθερμιδικη αλλα οχι ισοθερμιδικη

DimitrisT
28-08-11, 14:01
Αρα ορισμενες μερες θα ειναι ελαφρως υποθερμιδικη και αλλες ελαφρως υπερθερμιδικη.
Μαλιστα, γενικα σα διατροφη πως ειναι ομως;

tyler_durden
28-08-11, 14:08
φιλε πολυ αυγο βλεπω..βαλε και κανα αβοκαντο μαζι για να ελεγξεις την LDL,και να αυξησεις την HDL..

tasos2
28-08-11, 14:13
Μαλιστα, γενικα σα διατροφη πως ειναι ομως;

Miα χαρα ειναι. Δε βλεπω κατι ασχημο. Ισως στο γευμα 4 μπορεις να βαλεις λιγο υδατανθρακα βγαζοντας απο καπου αλλου. ΕΚτος αν ειναι το μεταπροπονητικο σου και το επομενο γευμα ειναι σε 1 ωρα. Τοτε ειανι ενταξει

panakos
28-08-11, 14:22
ρε παιδια δηλαδη τρωτε καθε μερα μονο κοτοπουλο ας πουμε??ο οργανισμος δεν κανει να δεχεται καθε μερα μια τροφη μονο...αυτο δεν μπορω να το καταλαβω αν γινεται εξηγηστε το λιγο...
γιατι ας πυομε αυτο αν το κανεις για 1 μηνα συνεχομενα θα εχεις ελλειψεις απο συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος σου!

DimitrisT
28-08-11, 14:23
ρε παιδια δηλαδη τρωτε καθε μερα μονο κοτοπουλο ας πουμε??ο οργανισμος δεν κανει να δεχεται καθε μερα μια τροφη μονο...αυτο δεν μπορω να το καταλαβω αν γινεται εξηγηστε το λιγο...
γιατι ας πυομε αυτο αν το κανεις για 1 μηνα συνεχομενα θα εχεις ελλειψεις απο συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος σου!

Ρε συ, εννοειται οτι οπου ''κοτοπουλο'' μπορει να ειναι οποιοδηποτε κρεας, ενδεικτικη ειναι απλα..

panakos
28-08-11, 14:27
οκ φιλε μου απλα μου κανει εντυπωση ξερεις το καθε μερα!!
καταλαβαινω τα γραμμαρια οτι πρεπει να ειναι σταθερα αν και βεβαια αυτο παιζει ρολο με τα λιπη που εχει το καθε κρεας η γενικα το φαγητο μας!(και οχι μονο λιπη)..

οκ φιλε σ εευχαριστω για την αμμεση απαντηση:welcome:

tasos2
28-08-11, 14:39
ρε παιδια δηλαδη τρωτε καθε μερα μονο κοτοπουλο ας πουμε??ο οργανισμος δεν κανει να δεχεται καθε μερα μια τροφη μονο...αυτο δεν μπορω να το καταλαβω αν γινεται εξηγηστε το λιγο...
γιατι ας πυομε αυτο αν το κανεις για 1 μηνα συνεχομενα θα εχεις ελλειψεις απο συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος σου!

Εχω το κανω χρονια εναλλαξ με μοσχαρι και δε μου λειπει τιποτα

panakos
28-08-11, 14:42
δηλαδη φιλε μου στερησε μακαρονια φασολακια ψαρονεφρι και χιλιαδες αλλες τροφες??
νομιζω οτι αυτο πολυ μεγαλο λαθος!δεν ειμαι φυσικα ειδικος να απαντησω αλλα οι διατροφολογοι οταν σου βγαζουν προγραμμα σου βαζουν ολεες τις τροφες!!

tasos2
28-08-11, 14:48
δηλαδη φιλε μου στερησε μακαρονια φασολακια ψαρονεφρι και χιλιαδες αλλες τροφες??
νομιζω οτι αυτο πολυ μεγαλο λαθος!δεν ειμαι φυσικα ειδικος να απαντησω αλλα οι διατροφολογοι οταν σου βγαζουν προγραμμα σου βαζουν ολεες τις τροφες!!

Oχι ολα τα τρωω σαν εξτρα ή συμπληρωματικα. Αλλα το κοτοπουλο ειναι στανταρ καθε μερα

panakos
28-08-11, 14:49
ααα οκ φιλε μου λαθος καταλαβα τοτε!!
μου φανηκε παραξενο γι αυτο σε ρωτησα...

βγηκαμε οφφ τοπικ αλλα ζηταμε συγνωμη!!:turtle:

DimitrisT
28-08-11, 16:07
Συγχωρεμενοι και οι 2!
Αλλα για να σας επαναφερω :green:, αν παιξω γυρω στις 2600-2700 της ημερες προπονησης και στις 2400-2500 τις ημερες ξεκουρασης, δε νομιζω να βαλω λιπος σωστα;

Txc
28-08-11, 20:48
Εγω τις ημερες ξεκουρασης, ριχνω τον υδατανθρακα μονο...

Txc
28-08-11, 20:54
δηλαδη φιλε μου στερησε μακαρονια φασολακια ψαρονεφρι και χιλιαδες αλλες τροφες??
νομιζω οτι αυτο πολυ μεγαλο λαθος!δεν ειμαι φυσικα ειδικος να απαντησω αλλα οι διατροφολογοι οταν σου βγαζουν προγραμμα σου βαζουν ολεες τις τροφες!!

ψαρονεφρι = χοιρινο ( απαγορευετε )
μακαρονια = αν ετρωγα, θα ετρωγα μονο post workout και σε αυτην την περιπτωση προτιμω το ΑΣΠΡΟ ρυζι στο πρωτο μου μεταπροπονητικο...
φασολακια - μπαμιες = δεν κανουν για ΒΒ, θα προτιμισω παλι το ΑΣΠΡΟ ρυζι ή πατατα ( μεταπροπονητικα παντα ) ( μονο pre workout πληρη δημητριακα, βρωμη κτλ )...

Για να μην πολυλογω και εγω καθημερινα τροω κοτοπουλο ή ψαρι, κοκκινο κρεας 3-4 φορες το μηνα ( ποτε χοιρινο εννοειτε, το χοιρινο εχει παραπανω λιπος απο πρωτεινη συμφωνα με τον θερμιδομετρητη μου )...

Οκ Δημητρη θα ελεγα στο πρωινο σου να βαλεις και κανα φρουτο, ριξε λιγο την βρωμη 20γρ ξερω γω και βαλε ενα φρουτο πχ μπανανα ή μηλο, μετα απο πολλες ωρες υπνου χρειαζομαστε αναπληρωση του γλυκογονου στο συκωτι...

Σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα η διατροφη σου...
Εγω θα ανεβαζα τον υδατανθρακα στο πρωτο στερεο μεταπρονητικο σε 100γρ ρυζι, γιατι απο οτι βλεπω στο μεταπροπονητικο σου ροφημα, δεν εχεις υδατανθρακα...

Giannistzn
28-08-11, 21:18
ψαρονεφρι = χοιρινο ( απαγορευετε )
μακαρονια = αν ετρωγα, θα ετρωγα μονο post workout και σε αυτην την περιπτωση προτιμω το ΑΣΠΡΟ ρυζι στο πρωτο μου μεταπροπονητικο...
φασολακια - μπαμιες = δεν κανουν για ΒΒ, θα προτιμισω παλι το ΑΣΠΡΟ ρυζι ή πατατα ( μεταπροπονητικα παντα ) ( μονο pre workout πληρη δημητριακα, βρωμη κτλ )...

Για να μην πολυλογω και εγω καθημερινα τροω κοτοπουλο ή ψαρι, κοκκινο κρεας 3-4 φορες το μηνα ( ποτε χοιρινο εννοειτε, το χοιρινο εχει παραπανω λιπος απο πρωτεινη συμφωνα με τον θερμιδομετρητη μου )...

Οκ Δημητρη θα ελεγα στο πρωινο σου να βαλεις και κανα φρουτο, ριξε λιγο την βρωμη 20γρ ξερω γω και βαλε ενα φρουτο πχ μπανανα ή μηλο, μετα απο πολλες ωρες υπνου χρειαζομαστε αναπληρωση του γλυκογονου στο συκωτι...

Σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα η διατροφη σου...
Εγω θα ανεβαζα τον υδατανθρακα στο πρωτο στερεο μεταπρονητικο σε 100γρ ρυζι, γιατι απο οτι βλεπω στο μεταπροπονητικο σου ροφημα, δεν εχεις υδατανθρακα...

Βασικα το απαγορευεται το θεωρω αστοχο. Τιποτα δεν απαγορευεται με μετρο.

Το ψαρονεφρι ειναι απο τα πιο ακριβα και καθαρα μερη του χοιρινου, ας μην υπερβαλουμε. Παρομοια διατροφικη αξια με το στηθος κοτοπουλου εχει (νομιζω). Το λιπος του ειναι ελαχιστο.

Για τα μακαρονια, δεν βρισκω καποιο λογο να μην φαει καποιος, πηγη υδ/κα ειναι και θρεπτικα συστατικα παρομοια με του ρυζιου.

Οσον αφορα τα φασολακια, αρκετες φορες τρωω σκετα σαν σαλατα, παλι δεν βρισκω λογο να μην φαει καποιος. Για το πρωΐνο φρουτο συμφωνω και εγω, ενας χυμος πορτοκαλι, ενα μηλαρακι, μια μπανανα και εισαι κομπλε.

Οσο για το λιπος που αναφερεις, εαν δεν κανω λαθος το μοσχαρισιο κρεας εχει περισσοτερο λιπος απο το χοιρινο (ακομα ψαχνω τους πινακες που ελεγε συσταση του σφάγιου καθε ζωου..)


edit: Eπιτελους το βρηκα, τα νουμερα πιθανως να εχουν μικρες αποκλισεις απο την πραγματικοτητα, αλλα οχι πολυ μεγαλες

30560

Το παραπανω αναφερεται στην : Μέση εκατοστιαία σύνθεση των ενηλίκων κατοικίδιων ζώων

DimitrisT
28-08-11, 22:27
Οκ Δημητρη θα ελεγα στο πρωινο σου να βαλεις και κανα φρουτο, ριξε λιγο την βρωμη 20γρ ξερω γω και βαλε ενα φρουτο πχ μπανανα ή μηλο, μετα απο πολλες ωρες υπνου χρειαζομαστε αναπληρωση του γλυκογονου στο συκωτι...
Σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα η διατροφη σου...
Εγω θα ανεβαζα τον υδατανθρακα στο πρωτο στερεο μεταπρονητικο σε 100γρ ρυζι, γιατι απο οτι βλεπω στο μεταπροπονητικο σου ροφημα, δεν εχεις υδατανθρακα...
Φρουτο λες ε; Θα δω αν με παιρνει να βαλω κανενα μηλο..
Παντως δε χρειαζεται υ/κας στο μεταπροπονητικο ροφημα απ'οτι ακουω, και σκετη πρωτεινη ειναι μια χαρα, γι'αυτο εχω βαλει ρυζι στο μεταπροπονητικο γευμα..

Edit : Γιαννη, ειναι σιγουρα σωστος ο παραπανω πινακας; Τα πτηνα εχουν ιδιες θερμιδες σχεδον με το μοσχαρι; Παντα νομιζα οτι το δευτερο ειχε παραπανω!

Giannistzn
28-08-11, 22:39
Φρουτο λες ε; Θα δω αν με παιρνει να βαλω κανενα μηλο..
Παντως δε χρειαζεται υ/κας στο μεταπροπονητικο ροφημα απ'οτι ακουω, και σκετη πρωτεινη ειναι μια χαρα, γι'αυτο εχω βαλει ρυζι στο μεταπροπονητικο γευμα..

Edit : Γιαννη, ειναι σιγουρα σωστος ο παραπανω πινακας; Τα πτηνα εχουν ιδιες θερμιδες σχεδον με το μοσχαρι; Παντα νομιζα οτι το δευτερο ειχε παραπανω!

Σιγουρος 100% δεν μπορω να ειμαι στη σχολη μας το εδωσαν οποτε πιστευω οτι βασιζεται σε καποια ερευνα.

Επισης, εχε κατα νου οτι στο βοδινο το περισσοτερο λιπος ειναι ενδομυΐκο ενω στο στηθος κοτοπουλο π.χ. ειναι γυρω γυρω, οποτε οταν τα μαγειρευουμε δεν μπορουμε να το βγαλουμε, αρα εκει η συσταση θα διαφερει.

Txc
28-08-11, 22:56
Απλα εγραψα, αυτο που ακολουθω εγω Γιαννη...
Δεν ειναι απολυτο, αυτο που κανω σε καμια περιπτωση...
Τωρα για τα μακαρονια και τα φασολακια, οκ, απλα εγω προτιμω ρυζι ή πατατα...
Αλλος παιζει μπασκετ και αλλος ποδοσφαιρο...
Τι να κανουμε τωρα?
Γουστα ειναι...

Giannistzn
28-08-11, 23:05
Απλα εγραψα, αυτο που ακολουθω εγω Γιαννη...
Δεν ειναι απολυτο, αυτο που κανω σε καμια περιπτωση...
Τωρα για τα μακαρονια και τα φασολακια, οκ, απλα εγω προτιμω ρυζι ή πατατα...
Αλλος παιζει μπασκετ και αλλος ποδοσφαιρο...
Τι να κανουμε τωρα?
Γουστα ειναι...

Συμφωνω, φυσικα και εγω την γνωμη μου ειπα μονο και φυσικα δεκτες και σεβαστες οι αποψεις σου ;)
Απλα ειμαι της αποψης οτι εαν εχεις μεγαλη ποικιλια στο μενου σου, ο οργανισμος συνηθιζει σε περισσοτερα πραγματα και δεν αντιδρα αν φας κατι διαφορετικο μια μερα. Εγω π.χ. τωρα που εκανα 4-5 μηνες αρκετα περιορισμενη διατροφη, τρωω κρεμυδι, μου πεφτει βαρυ, τρωω μελιτζανα το ιδιο, τρωω μανιταρι το ιδιο, τρωω κοκκινιστο κλπ κλπ. Τηγανιτο δεν το συζητω καν, ER κατευθειαν :P

Αλλα βγαινουμε οφφ απο το θεμα του δημητρη