PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφη μου και το προγραμμα γυμναστικης μου δεκτες ολες οι αποψεις



sifounas2
28-08-11, 15:22
Καλησπερα ειναι το πρωτο μου αρθρο και θελω λιγη κατανοηση...εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα και ελπιζω να μαθω και αλλα πραγματα απο εσας.Αρχικα ειμαι 20 χρονων υψος 1.70 και κιλα 70 .Υποτιθεται οτι μολις εδω και 1-2 εβδομαδες αρχισα προπονηση για ογκο.Πριν 3 μηνες ειχα παει σε διατροφολογο και εκανα αναλογες εξετασεις. Εχω 20% λιπος δηλαδη 14 ολοκληρα κιλα και 80% τα υπολοιπα τα οποια εκτος απο νερο -σκελετο και οργανα εχω 40 κιλα μυικη μαζα.Βασικος μεταβολισμος 1900 θερμιδες, επισης 2600 οταν ειμαι active και 3300 οταν ειμαι very active.τωρα απο προπονησης τι κανω...3 μερες κολυμπι 1 ωρα καθε προπονηση[ βγαζω 2 χιλιομετρα καθε φορα] και 3 μερες βαρη στο σπιτι [μπαρα-στραβομπαρα-αλλα λιγα κιλα πιστευω απο αυτα που ακουω][αλτηρες 10-12 κιλα μπαρα 15 καθε πλευρα 30 συνολο και 10κιλα η μπαρα και στραβομπαρα 7.5 καθε πλευρα και 7 κιλα η στραβομπαρα συνολο 23κιλα ολα τα set ειναι 10-12-10-10] Η προπονησης μου διαρκουν 1 ωρα με σταδιακη ενταση δυο μυικες ομαδες την φορα.Τωρα διατροφη πρεπει να εχω πολλα λαθη,το μονο καλο οτι τρωω καθε 3 ωρες.
ΓΕΥΜΑ 1 6.30 πρωινο ενα μπολ kellogs 25gr με 150 ml γαλα 1% και ενα φρουτο και ενα κουταλακι μελι 1-2 gr.
ΓΕΥΜΑ 2 9.30 ενα τοστ ασπρο ψωμι μια φετα γαλοπουλα μια φετα τυρι
ΓΕΥΜΑ 3 12.00 ενα φρουτο και 1-2 κριτσινια ολικης αλεσεως
ΓΕΥΜΑ 4 15.00 σπιτικο φαγητο [οσπρια-λαδερα-κρεατα-ψαρια οτι εχουμε μαζι με σαλατα και ενα φρουτο]
ΓΕΥΜΑ 5 17.00 ξανα kellogs αλλα τωρα οχι ολικης κανονικα με υψηλο δεικτη ιδια με πρωινη ποσοτητα{ειμαι 5 ωρες πριν το κολυμπι]
ΓΕΥΜΑ 6 3 ωρες πριν το κολυμπι η τα βαρη παιρνω εδω και 1 εβδομαδα την syntha-6 ενα scoop και ενα φρουτο.
ΓΕΥΜΑ 7 μετα το κολυμπι εχω ενα σπιτικο γευμα μαζι με τονο 1 κονσερβα και προσεχω το καθε βραδινο να εχει και πρωτεινες και υδατανθρακες και φυτικες ινες [φρουτο]και λιπος και ενα κουταλι μελι 1-2 gr και μετα απο 3 ωρες υπνο.ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΙΤΣΕς ΟΥΤΕ ΓΛΥΚΑ ΟΥΤΕ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ λιγο ποτο 1-2 τον μηνα και 1-2 φορες σουβλακια χωρις πατατες μονο κοτοπουλο και μαρουλι και ντοματα]τωρα περιμενω τις γνωμες σας.Εγω θελω να χασω λιγο λιπος[normal 8%-10%] να αποκτησω ογκο και να ΦΤΙΑΞΩ αντοχη.

RAMBO
28-08-11, 15:25
καλως ηρθες,βασικα αυτο που θελω να πω καθωσ το εκανα πολυ παλια ειναι οτι σταματα τοσο πολυ προπο γιατι τα προβληματα επονται(ακριβως τα ιδια εκανα πριν 4 χρονια )

tolis93
28-08-11, 16:12
Καλησπερα ειναι το πρωτο μου αρθρο και θελω λιγη κατανοηση...εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα και ελπιζω να μαθω και αλλα πραγματα απο εσας.Αρχικα ειμαι 20 χρονων υψος 1.70 και κιλα 70 .Υποτιθεται οτι μολις εδω και 1-2 εβδομαδες αρχισα προπονηση για ογκο.Πριν 3 μηνες ειχα παει σε διατροφολογο και εκανα αναλογες εξετασεις. Εχω 20% λιπος δηλαδη 14 ολοκληρα κιλα και 80% τα υπολοιπα τα οποια εκτος απο νερο -σκελετο και οργανα εχω 40 κιλα μυικη μαζα.Βασικος μεταβολισμος 1900 θερμιδες, επισης 2600 οταν ειμαι active και 3300 οταν ειμαι very active.τωρα απο προπονησης τι κανω...3 μερες κολυμπι 1 ωρα καθε προπονηση[ βγαζω 2 χιλιομετρα καθε φορα] και 3 μερες βαρη στο σπιτι [μπαρα-στραβομπαρα-αλλα λιγα κιλα πιστευω απο αυτα που ακουω][αλτηρες 10-12 κιλα μπαρα 15 καθε πλευρα 30 συνολο και 10κιλα η μπαρα και στραβομπαρα 7.5 καθε πλευρα και 7 κιλα η στραβομπαρα συνολο 23κιλα ολα τα set ειναι 10-12-10-10] Η προπονησης μου διαρκουν 1 ωρα με σταδιακη ενταση δυο μυικες ομαδες την φορα.Τωρα διατροφη πρεπει να εχω πολλα λαθη,το μονο καλο οτι τρωω καθε 3 ωρες.
ΓΕΥΜΑ 1 6.30 πρωινο ενα μπολ kellogs 25gr με 150 ml γαλα 1% και ενα φρουτο και ενα κουταλακι μελι 1-2 gr. εννοεις 5-6 γραμμαρια τοσο ειναι ενα κουταλακι
ΓΕΥΜΑ 2 9.30 ενα τοστ ασπρο ψωμι μια φετα γαλοπουλα μια φετα τυρι <--- γιατι ασπρο???
ΓΕΥΜΑ 3 12.00 ενα φρουτο και 1-2 κριτσινια ολικης αλεσεως
ΓΕΥΜΑ 4 15.00 σπιτικο φαγητο [οσπρια-λαδερα-κρεατα-ψαρια οτι εχουμε μαζι με σαλατα και ενα φρουτο] δε χρειαζεται εδω
ΓΕΥΜΑ 5 17.00 ξανα kellogs αλλα τωρα οχι ολικης κανονικα με υψηλο δεικτη ιδια με πρωινη ποσοτητα{ειμαι 5 ωρες πριν το κολυμπι] <--- βαλε καμια βρωμη εδω με κανα γιαουρτι ρ αδερφε τι σαπιο ηταν αυτο?:green:
ΓΕΥΜΑ 6 3 ωρες πριν το κολυμπι η τα βαρη παιρνω εδω και 1 εβδομαδα την syntha-6 ενα scoop και ενα φρουτο. < προτυμησε μπανανα
ΓΕΥΜΑ 7 μετα το κολυμπι εχω ενα σπιτικο γευμα μαζι με τονο 1 κονσερβα και προσεχω το καθε βραδινο να εχει και πρωτεινες και υδατανθρακες και φυτικες ινες [φρουτο]εδω ξεχνα το το φρουτο βαλε κανονικο σωστο υδατανθρακα!!!και λιποςμεταπροπονητικα λιπος? και ενα κουταλι μελι 1-2 gr και μετα απο 3 ωρες υπνο.ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΙΤΣΕς ΟΥΤΕ ΓΛΥΚΑ ΟΥΤΕ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ λιγο ποτο 1-2 τον μηνα και 1-2 φορες σουβλακια χωρις πατατες μονο κοτοπουλο και μαρουλι και ντοματα]τωρα περιμενω τις γνωμες σας.Εγω θελω να χασω λιγο λιπος[normal 8%-10%] να αποκτησω ογκο και να ΦΤΙΑΞΩ αντοχη.

ρε φιλε με μονο φρουτα για υδατανθρακα καθολου λιπαρα απο οτι βλεπω εως ελαχιστα και τοσες ωρες προπονηση εσυ περιμενεις ο οργανισμος σου να χτισει και μυες? βαλε καστανο ρυζι μακαρονια ολικης βαλε γλυκοπατατες.οσο για την αντοχη ξεχνα το.το κανα αυτο π κανεις κ οχι αντοχη δεν απεκτησα αλλα κοντεψα να παθω και υπερκοπωση.με παρομοιο φαγητο

sifounas2
28-08-11, 16:35
ρε φιλε με μονο φρουτα για υδατανθρακα καθολου λιπαρα απο οτι βλεπω εως ελαχιστα και τοσες ωρες προπονηση εσυ περιμενεις ο οργανισμος σου να χτισει και μυες? βαλε καστανο ρυζι μακαρονια ολικης βαλε γλυκοπατατες.οσο για την αντοχη ξεχνα το.το κανα αυτο π κανεις κ οχι αντοχη δεν απεκτησα αλλα κοντεψα να παθω και υπερκοπωση.με παρομοιο φαγητο

υδατανθρακες δεν εχουν τα kellogs τα μακαρονια η το ρυζι[το μεσημερι και το βραδυ στο σπιτικο γευμα κατι παιζει απο ρυζι και μακαρονια και ασπρο ψωμι.Επισης η syntha-6 ειναι 50-50 εχει υδατανθρακα.ΜΠΟΡΩ να τρωω και 1-2 kellogs bars αν χρειαζεται].ΠΡΟΤΕΙΝΕ μου τι να τρωω για σωστα λιπαρα η τι να αλλαξω με λιγη λεπτομερια σε παρακαλω.

Madd_Chadd
28-08-11, 16:39
Kαλως ηρθες:welcome:

tolis93
28-08-11, 17:11
υδατανθρακες δεν εχουν τα kellogs τα μακαρονια η το ρυζι[το μεσημερι και το βραδυ στο σπιτικο γευμα κατι παιζει απο ρυζι και μακαρονια και ασπρο ψωμι.Επισης η syntha-6 ειναι 50-50 εχει υδατανθρακα.ΜΠΟΡΩ να τρωω και 1-2 kellogs bars αν χρειαζεται].ΠΡΟΤΕΙΝΕ μου τι να τρωω για σωστα λιπαρα η τι να αλλαξω με λιγη λεπτομερια σε παρακαλω.καλα δεν ειναι το ιδιο τα κελοκς και οι σκουπιδομπαρες ουτε ο υδατανθρακας απο συμπληρωμα με αυτον π εχουν οσπρια ζυμαρικα κ ρυζι.ψωμι γιατι λευκο?παρε σικαλης ολικης τοσα υπαρχουν....καλα το βραδυ δν ειναι οτι καλυτερο υδατανθρακας...σωστα λιπαρα=λινελαιο ελαιολαδο ταχινι φυστικοβουτηρο κροκοι αυγων λιναροσπορος σουσαμι....

sifounas2
28-08-11, 18:12
ok τολη θα αλλαξω οτι μπορω που μπορω να τα κανω αυτα που προτεινεις...οσο για το προγραμμα γυμναστικης μου λες οτι ειναι πολυ?Να μειωσω η να αλλαξω κατι??

tolis93
28-08-11, 23:08
ok τολη θα αλλαξω οτι μπορω που μπορω να τα κανω αυτα που προτεινεις...οσο για το προγραμμα γυμναστικης μου λες οτι ειναι πολυ?Να μειωσω η να αλλαξω κατι??

εχεις τρελα εντονη δραστηριοτητα.κοιτα οκ δε σου λεω τα γουσταρεις καντα.αλλα να κοιμασαι πολλες ωρες.κ εγω ειμαι γυμναστηριο κολυμβηση και μποξ αλλα ισομοιρασμενα.οχι να πεσουμε κατω:green: