PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαυση λιπους, αυξηση ογκου..



picchu
31-08-11, 04:32
Γεια χαρα σε ολους..
Πρωτη φορα που ποσταρω στο φορουμ σας, αλλα τακτικα διαβαζω αυτα που γραφετε..

Ειμαι 19 ετων, 1.82, και 80 κιλα.. Πηγαινα κολυμβητηριο κ πολο συνολικα 6 χρονια, θα χαρακτηριζα το σωμα μ γεροδεμενο χωρις ομως ιδιαιτερη γραμμωση (περαν των χεριων) , και με λιπος (ειδικα στην κοιλια , 'ψωμακια' )

Γιατι λεω ολα τα παραπανω..
Σε 2 μερες απο τωρα με το καλο, ξεκιναω σοβαρα γυμναστηριο-διατροφη..

Ο προβληματισμος μου..

Θελω να μειωθει το λιπος που προανεφερα.. Αλλα θελω να μου πειτε αν μπορει να γινει με διατροφη για ογκο, -και ταυτοχρονα περαν της γυμναστικης για ογκο- να δωσω μια βαση και στην αεροβια γυμναστικη...

Δηλαδη..

Αν παρουμε μια διατροφη για αυξηση ογκου (μαζι με συμπληρωματα κτλ), και τη συνδιασουμε με γυμναστικη αυξησης ογκου αλλα και με αεροβια γυμναστικη (προφανως οχι ιδιαιτερα μεγαλης εντασης) θα υπαρξουν αποτελεσματα? Η' το ενα αναιρει το αλλο οποτε τζαμπα κοπος?
Η' πρωτα να στοχευσω στη μειωση λιπους, και υστερα στην αυξηση καθαρης μυιικης μαζας?

Οποιος ξερει ας απαντησει...


Απο οσο το σκεφτομαι, το ποστ ανηκει τοσο στο φορουμ "Διατροφη" , οσο και στα "Προγραμματα ασκησης¨" οποτε συγχωρεστε με αν δν το αναρτησα σωστα..
Εχω μπερδευτει περισσοτερο τωρα :P

Jumaru
31-08-11, 07:43
Γεια σου φίλε.
Καταρχήν να σου πω ότι τίποτα δεν αναιρεί οτιδήποτε. Κάνε όσο διάδρομο θες πχ και διατροφή όγκου απλά δε θα δεις τον όγκο που θες αλλα και πάλι καλό θα κάνεις στον οργανισμό σου. Διατροφή όγκου = αναγκαστικά θα πάρεις και κάποιο λίπος. Να χάσεις και συχρόνως να βάλεις ποιοτικά κιλά ναι είναι εφικτό αλλα θέλει αυστηρό πρόγραμμα. Διάβασε τις ενότητες με διατροφή, υπολόγισε θερμίδες , 'παίξε' μετά με αυτές μέχρι να βρεις αυτό που πρέπει και υπομονή.

xrisbud
31-08-11, 12:17
Γεια χαρα σε ολους..
Πρωτη φορα που ποσταρω στο φορουμ σας, αλλα τακτικα διαβαζω αυτα που γραφετε..

Ειμαι 19 ετων, 1.82, και 80 κιλα.. Πηγαινα κολυμβητηριο κ πολο συνολικα 6 χρονια, θα χαρακτηριζα το σωμα μ γεροδεμενο χωρις ομως ιδιαιτερη γραμμωση (περαν των χεριων) , και με λιπος (ειδικα στην κοιλια , 'ψωμακια' )

Γιατι λεω ολα τα παραπανω..
Σε 2 μερες απο τωρα με το καλο, ξεκιναω σοβαρα γυμναστηριο-διατροφη..

Ο προβληματισμος μου..

Θελω να μειωθει το λιπος που προανεφερα.. Αλλα θελω να μου πειτε αν μπορει να γινει με διατροφη για ογκο, -και ταυτοχρονα περαν της γυμναστικης για ογκο- να δωσω μια βαση και στην αεροβια γυμναστικη...

Δηλαδη..

Αν παρουμε μια διατροφη για αυξηση ογκου (μαζι με συμπληρωματα κτλ), και τη συνδιασουμε με γυμναστικη αυξησης ογκου αλλα και με αεροβια γυμναστικη (προφανως οχι ιδιαιτερα μεγαλης εντασης) θα υπαρξουν αποτελεσματα? Η' το ενα αναιρει το αλλο οποτε τζαμπα κοπος?
Η' πρωτα να στοχευσω στη μειωση λιπους, και υστερα στην αυξηση καθαρης μυιικης μαζας?

Οποιος ξερει ας απαντησει...


Απο οσο το σκεφτομαι, το ποστ ανηκει τοσο στο φορουμ "Διατροφη" , οσο και στα "Προγραμματα ασκησης¨" οποτε συγχωρεστε με αν δν το αναρτησα σωστα..
Εχω μπερδευτει περισσοτερο τωρα :P

καλωσόρισες φίλε και καλή διαμονή στο φόρουμ.

Η' πρωτα να στοχευσω στη μειωση λιπους, και υστερα στην αυξηση καθαρης μυιικης μαζας? Απ.: τίποτα από τα 2. είναι νωρίς.

Γενικά. Η διατροφή όγκου περιλαμβάνει τροφές πλούσιες σε υδατάνθρακες που πάει να πεί ότι θα βάλεις βάρος (μάζα + λίπος)
θα πρότεινα να κάνεις διατροφή με περισσσότερη προτείνη και περιορισμένους υδατάνθρακες. Βράδυ δε, καθόλου υδατάνθρακες. Δώσε βαρύτητα στη διατροφή.
Λίγη αερόβια και μέτρια προπόνηση με βάρη για αρχή και σε 3-4 μήνες βλέπεις πόσο πρόοδο έκανες. Μετά τα ξαναλέμε από δω.
πάντως ρίξε μια ματιά σε θέματα διατροφής και προγράμματα να διαφωτιστέις.
φιλικά.
Τ.

picchu
31-08-11, 13:48
Γενικά. Η διατροφή όγκου περιλαμβάνει τροφές πλούσιες σε υδατάνθρακες που πάει να πεί ότι θα βάλεις βάρος (μάζα + λίπος)
θα πρότεινα να κάνεις διατροφή με περισσσότερη προτείνη και περιορισμένους υδατάνθρακες. Βράδυ δε, καθόλου υδατάνθρακες. Δώσε βαρύτητα στη διατροφή.
Λίγη αερόβια και μέτρια προπόνηση με βάρη για αρχή και σε 3-4 μήνες
Τ.

Nα στε καλα για τις πληροφοριες...
οποτε αυτο που πρεπει να κανω για τους πρωτους μηνες ειναι να
βρω μια διατροφη στα μετρα μου, πλουσια σε πρωτεινη, και με λιγους υδαρανθρακες.. αυτο στοχευει στην γραμμωση ετσι? (σε συνδιασμο και με την αεροβια γυμναστικη...)
Μπορει Καποιος να μ δωσει μια ενδεικτικη διατροφη που περιγραψαμε παραπανω?? Thx :bowdown:

lila_1
31-08-11, 13:56
Nα στε καλα για τις πληροφοριες...
οποτε αυτο που πρεπει να κανω για τους πρωτους μηνες ειναι να
βρω μια διατροφη στα μετρα μου, πλουσια σε πρωτεινη, και με λιγους υδαρανθρακες.. αυτο στοχευει στην γραμμωση ετσι? (σε συνδιασμο και με την αεροβια γυμναστικη...)
Μπορει Καποιος να μ δωσει μια ενδεικτικη διατροφη που περιγραψαμε παραπανω?? Thx :bowdown:

Koίτα να δείς...Αφού ξεκινάς ΤΩΡΑ τα βάρη, ότι και να τρώς το σώμα σου θα αρχίσει να παίρνει με τη μία. Ούτε όγκους ούτε τίποτα, είδικά αν λές ότι έχει λίπος, το τελευταίο που θες είναι να το αυξήσεις. Αν βλέπεις να χεις περιττά ξύγκια, πρέπει να κόψεις λίγο τη μάσα και να κάνεις και αερόβια.
Μν το ψάχνεις ιδιαίτερα, απλώς εμπλούτισε τη διατροφή σου με περισσότερη πρωτείνη, βγάλε λίγο τη σαβούρα που ενδεχωμένως τρώς και φάε πιο ποιοτικούς υδατάνθρακες. ΔΕν βλέπω κανένα λόγο να τους κόψεις.

giannis64
31-08-11, 17:02
Koίτα να δείς...Αφού ξεκινάς ΤΩΡΑ τα βάρη, ότι και να τρώς το σώμα σου θα αρχίσει να παίρνει με τη μία. Ούτε όγκους ούτε τίποτα, είδικά αν λές ότι έχει λίπος, το τελευταίο που θες είναι να το αυξήσεις. Αν βλέπεις να χεις περιττά ξύγκια, πρέπει να κόψεις λίγο τη μάσα και να κάνεις και αερόβια.
Μν το ψάχνεις ιδιαίτερα, απλώς εμπλούτισε τη διατροφή σου με περισσότερη πρωτείνη, βγάλε λίγο τη σαβούρα που ενδεχωμένως τρώς και φάε πιο ποιοτικούς υδατάνθρακες. ΔΕν βλέπω κανένα λόγο να τους κόψεις.

+1:thumbup:

προσπαθησε αυτο που σου ειπε η λιλα, και προσπαθησε οσο το δυνατων γινετε (αφου ξεκινας τωρα προπονησεις) να κρατας τα κιλα της ζυγαριας σου σταθερα. οσο το δυνατων.

picchu
31-08-11, 17:55
+1:thumbup:

προσπαθησε αυτο που σου ειπε η λιλα, και προσπαθησε οσο το δυνατων γινετε (αφου ξεκινας τωρα προπονησεις) να κρατας τα κιλα της ζυγαριας σου σταθερα. οσο το δυνατων.


αχα..μαλιστα, ενδιαφερον...
Ερωτηση , ισως χαζη...εφοσον θελουμε να χαθουν τα προαναφερθεντα "ξιγκια", δεν θα δω μειωση στη ζυγαρια?
Η' θα παραμενει σταθερη λογο ταυτοχρονης εκγυμνασης των μυων????? χμμμμμμμμμμμμμμμ:unsure:

giannis64
31-08-11, 18:00
σε καποιον αρχαριο το σωμα θα ακουσει και θα ακολουθηση την ανπτυξη πολυ πιο ευκολα αποτι σε εναν πιο εμειρο.

οποτε αν ξαφνηκα αλλαξει την διατροφη του και την καθαρησει απλα, σε εναν συνδιασμο προπονησεις με βαρη, θα εχει σαν αποτελεσμα και να χανει λιπος αλλα και να ανεβενει μυικα. φυσικα μιλαμε για μικρη ανοδο θερμιδικα στην διατροφη.

εγω θα ελεγα και να μην κανεουμε και αεροβια για αρχη οσπου να δουμε που βαδιζουμε.

picchu
31-08-11, 18:05
εγω θα ελεγα και να μην κανεουμε και αεροβια για αρχη οσπου να δουμε που βαδιζουμε.

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου φιλε Γιαννη...
Δεν καταλαβα βεβαια το τελευταιο.. να ΜΗΝ κανουμε αεροβια?? να το παω μονο διατροφικα το θεμα λιπους??

giannis64
31-08-11, 20:44
ναι διατροφηκα. και μετα, αναλογα τα αποτελεσματα βλεπεις αν πρεπει να βαλεις αεροβια. θεωρω ομως πως και με διατροφη και καλη προπονηση με βαρη, θα εχεις αποτελεσματα, τουλαχιστον στην αρχη.

xrisbud
01-09-11, 10:46
σε καποιον αρχαριο το σωμα θα ακουσει και θα ακολουθηση την ανπτυξη πολυ πιο ευκολα αποτι σε εναν πιο εμειρο.

οποτε αν ξαφνηκα αλλαξει την διατροφη του και την καθαρησει απλα, σε εναν συνδιασμο προπονησεις με βαρη, θα εχει σαν αποτελεσμα και να χανει λιπος αλλα και να ανεβενει μυικα. φυσικα μιλαμε για μικρη ανοδο θερμιδικα στην διατροφη.

εγω θα ελεγα και να μην κανεουμε και αεροβια για αρχη οσπου να δουμε που βαδιζουμε.

δε συμφωνώ, προοδευτικά πρέπει να μπει σ'αυτό που λες, να εγκλιματιστεί, αφού είναι πρωτάρης το παληκάρι, να μην αιφνιδιαστεί ο οργανισμός του και αντιδράσει ίσως και άσχημα.

lila_1
01-09-11, 10:50
Μα δεν είπαμε να αρχίσει απο το πουθενά να κάνει 7 γεύματα τη μέρα με κοτόπουλα και ρύζια σαν αγωνιστικός. Τη διατροφή του λέμε να καθαρίσει λίγο κ να κόψει τη σαβούρα...θα αντιδράσει ο οργανισμός άσχημα στην έλλειψη σαβούρας???

giannis64
01-09-11, 15:50
δε συμφωνώ, προοδευτικά πρέπει να μπει σ'αυτό που λες, να εγκλιματιστεί, αφού είναι πρωτάρης το παληκάρι, να μην αιφνιδιαστεί ο οργανισμός του και αντιδράσει ίσως και άσχημα.



σε καποιον αρχαριο το σωμα θα ακουσει και θα ακολουθηση την ανπτυξη πολυ πιο ευκολα αποτι σε εναν πιο εμειρο.

οποτε αν ξαφνηκα αλλαξει την διατροφη του και την καθαρησει απλα, σε εναν συνδιασμο προπονησεις με βαρη, θα εχει σαν αποτελεσμα και να χανει λιπος αλλα και να ανεβενει μυικα. φυσικα μιλαμε για μικρη ανοδο θερμιδικα στην διατροφη.

εγω θα ελεγα και να μην κανεουμε και αεροβια για αρχη οσπου να δουμε που βαδιζουμε.



Μα δεν είπαμε να αρχίσει απο το πουθενά να κάνει 7 γεύματα τη μέρα με κοτόπουλα και ρύζια σαν αγωνιστικός. Τη διατροφή του λέμε να καθαρίσει λίγο κ να κόψει τη σαβούρα...θα αντιδράσει ο οργανισμός άσχημα στην έλλειψη σαβούρας???

:thumbup: αυτο θελουμε και εμεις.. θα αιφνιδιαστει ακομα και με το καθαρισμα της διατροφης μονο. ε και τι εγινε?

picchu
02-09-11, 02:34
Eυχαριστω για τις απαντησεις σας...μ ανοιξατε αρκετα τα ματια..
Οπως ειπε η Λιλα κομμενες σαβουρες, στοχευση σε διατροφη με πρωτεινες κ λιγους υδατανθρακες,
και ταυτοχρονη χαλαρη προπονηση με βαρη....
Και ο θεος βοηθος...!!!:thumbup:

deluxe
02-09-11, 02:52
Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα, υπαρχει καποιο παιδι εδω μεσα που να εχει φτιαξει ενα ικανοποιητικο σωμα, χωρις να υπολογιζει τις θερμιδες με τη ζυγαρια, αλλα εμπειρικα; Ειναι εφικτο κατι τετοιο;

thanasis76
02-09-11, 13:39
Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα, υπαρχει καποιο παιδι εδω μεσα που να εχει φτιαξει ενα ικανοποιητικο σωμα, χωρις να υπολογιζει τις θερμιδες με τη ζυγαρια, αλλα εμπειρικα; Ειναι εφικτο κατι τετοιο;

νομιζω οτι οι περισσοτεροι εμπειρικα το παμε...
στην αρχη τα ειχα ολα σε γρ. και τα ζυγιζα και αφερουσα αν ηταν παραπανω, τωρα ναι μεν τα ζυγιζω αλλα αν αντι για 100γρ πεσουν 110-120 δεν το βγαζω τα αφηνω και τα τρωω, και δεν ειδα κατι να χαλασει στο σωμα ισα ισα απο το καλο στο καλητερο παω...:thumbup::thumbup:

giannis64
02-09-11, 19:08
δεν ειναι θεμα πως λιγο να κοβει το ματι σου δεν θελεις ζυγαρια για να φτιξεις ενα αξιοπρεπες σωμα.
το θεμα ειναι ομως, πως ενω δεν χρειαζεσαι και τοσα πολλα συμπληρωματα, αυτα τα περνει καποιος για να του δωσουν λιγο κλικ παραπανω \(και καλα ας πουμε), ενω με την ζυγαρια που μπορει να σε βοηθησει να κανεις ενα κλικ καλυτερη δουλεια, την εχουμε σαν δευτερη πρωτερεοτητα.

τελος παντων, θελω να πω πως δεν ειναι αναγκαια, ειδικα στον ογκο.
ειναι ομως πολυ πιο ευκολο για μας το θεμα γραμμωση, μετα απο μια περιοδο ογκου, αν εχουμε στα χερια μας μια ζυγαρια. αυτο θα μας βοηθησει ετσι ωστε να μπορουμε να κατεβενουμε σιγα σιγα σε θερμιδες, και ειδικα σε υδατανθρρακες, ετσι ωστε να μην χασουμε στην γραμμωση οσο το δυνατων λιγοτερα μπαλαρισματα, αλλα να μην πεινασουμε κιολλας. αυτο το τελευταιο ειναι το σημαντικοτερο.