PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλες για την διατροφη ογκου μου.



Jimakos_345
31-08-11, 09:21
Για σας παιδια. Ειμαι 19 χρονων, 1.87 υψος και 102 κιλα. Πριν 1.5 χρονο περιπου ξεκινησα την προπονηση με βαρη. Μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα εχω δει πολυ μεγαλα αποτελεσματα.Παρολα αυτα θελω να δω αυτο το φουσκωμα που σε κανει να ξεχωριζεις. Για αυτο το λογο αποφασησα να απευθυνθω στους ειδικους.
Το τελευταιο διμηνο καταναλωνω καθημερινα που μεγαλες ποσοτητες φαγητου, εχωντας στο μυαλο μου την νοοτροπια οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο. Παρακατω σας γραφω τι τρωω περιπου σε καθημερινη βαση.

1ο γευμα.(μολις ξυπνησω)
1 μπανανα, 1 μπολ δημητριακα και 1 ποτηρι γαλα 1.5%

2ο γευμα
2 βρασμενα αυγα

3ο γευμα
3 φετες ψωμι απλο με γαλοπουλα.

4ο γευμα(μεσημεριανο)
Αυτο το γευμα δεν ειναι σταθερο οποτε θα σας δωσω ενα παραδειγμα. 3 φιλετα κοτοπουλο, 1 πιατο ρυζι, 1-2
φετες ψωμι(απλο) και λιγη σαλατα.

5ο γευμα
1 μπανανα και ενα ποτηρι γαλα

6ο γευμα
3 φετες ψωμι απλο με γαλοπουλα.

7ο γευμα
Και αυτο το γευμα δεν ειναι σταθερο. Αλλες φορες κατι απο εξω, αλλες σαν το μεσημεριανο αλλα σε μειωμενη ποσοτητα.

8ο γευμα (πριν τον υπνο)
2-3 φετες ψωμι(απλο) με τυρι cottage και ενα ποτηρι γαλα.

Επισης χρησιμοποιω whey(1.5 scoup) μετα την προπονηση 3 φορες την εβδομαδα (Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη).
Θα ηθελα να μου επισημανετε τα λαθη μου, να μου τα εξηγησετε αν γινετε και να μου προτεινετε ενα προγραμμα διατοφης(οι ποσοτητες αν ειναι δυνατο σε γραμμ.) με το οποιο θα αυξησω την μυικη μαζα και θα μειωσω το λιπος.
Ολα τα σχολια ειναι καλοδεχουμενα και απαραιτητα.

Υ.Γ. Περυσι οταν ξεκηνησα χρησιμοποιησα whey με μικρη ποσοτητα γλουταμινης και ανεβηκαν τα υπατικα στο συκωτι μου(Πειτε μου τη γνωμη σας). Για αυτο το λογο θα ηθελα το προγραμμα που θα μου προτεινετε να περιελαμβανει whey μεταπροπονητηκα και οχι σε καθημερινη βαση(αν γινετε) χωρις να φυγουν μυες. Ευχαριστω.

Kagias
31-08-11, 09:39
Τι ποσοστο λιπους εχεις ; 102 κιλα και 187 μου φαινεται too much ... Μη παρεις αλλα κιλα

Jimakos_345
31-08-11, 09:57
Τι ποσοστο λιπους εχεις ; 102 κιλα και 187 μου φαινεται too much ... Μη παρεις αλλα κιλα

Εχω 20% ποσοστο λιπους και 29% μυικη μαζα.

loukiss
31-08-11, 10:00
παρα πολυ λιγη πρωτεινη, παρα πολυ κακος υδατανθρακας(πολυ ψωμι,δημητριακα,γαλακτοκομικα ) ,μηδεν λιπαρα (μονο απ τα 2 αβγα παιρνεις ελαχιστα). με αυτη τη διατροφη δν βλεπω προκοπη με τπτ.

Txc
31-08-11, 10:34
Πολυ ψωμι ρε παιδι μου...
Πηγη Ω3 δεν εχεις?
Σαλατα τρως? Αν ναι, βαζε ελαιολαδο...
Γιατι οχι whey καθημερινα?
Αλλος ενας που φοβατε τα συμπληρωματα, μηπως του συμβει κατι?
Απογοητευτικος απλα...
Κοιταξε διατροφες αλλων σε αλλα ποστς, να παρεις μια ιδεα, για το ποσο και τι πρεπει να τρως πανω κατω...
Για να διατηρησεις τον μυικο ιστο σου, πρεπει να καταναλωνεις καθημερινα πολυ πρωτεινη, ειτε ειναι απο φαγητο ειτε απο whey...
Η whey ειναι απλα μια πρακτικη λυση...
Συμβουλευσου εναν ειδικο ( διαιτολογο - διατροφολογο ), κανε μια λιπομετρηση και δες ποση μυικη μαζα εχεις και υπολογισε 2γρ πρωτεινης την ημερα ανα κιλο καθαρης μυικης μαζας και ΟΧΙ συνολικου βαρους...

Jimakos_345
31-08-11, 12:27
Πολυ ψωμι ρε παιδι μου...
Πηγη Ω3 δεν εχεις?
Σαλατα τρως? Αν ναι, βαζε ελαιολαδο...
Γιατι οχι whey καθημερινα?
Αλλος ενας που φοβατε τα συμπληρωματα, μηπως του συμβει κατι?
Απογοητευτικος απλα...
Κοιταξε διατροφες αλλων σε αλλα ποστς, να παρεις μια ιδεα, για το ποσο και τι πρεπει να τρως πανω κατω...
Για να διατηρησεις τον μυικο ιστο σου, πρεπει να καταναλωνεις καθημερινα πολυ πρωτεινη, ειτε ειναι απο φαγητο ειτε απο whey...
Η whey ειναι απλα μια πρακτικη λυση...
Συμβουλευσου εναν ειδικο ( διαιτολογο - διατροφολογο ), κανε μια λιπομετρηση και δες ποση μυικη μαζα εχεις και υπολογισε 2γρ πρωτεινης την ημερα ανα κιλο καθαρης μυικης μαζας και ΟΧΙ συνολικου βαρους...

Παιδια δωστε μου ενα συγκεκριμενο πλανο αν γινετε, να μην κανω πειραματα. Για την whey αυτο που εγραψα ισχυει?

Kagias
31-08-11, 14:26
Ρε φιλε που θα πας με 20% λιπος και τετοια μασα ;;; Δυσκολα πραματα πας να κανεις ... Για να λες οτι ειδες αποτελεσματα σε αυτον τον 1.5 χρονο φανταζομαι οτι ειχες πολλα κιλα και τα εχασες ...
Οπως σου ειπανε κοψε τα ψωμια ... Whey σε καθημερινη βαση δε χρειαζεσαι ... Αν δεν προλαβαινεις να φας σωστα ειναι αλλη φαση ... Τρεχαλες και ενταση στην προπονα θελεις ... Και επαναπροσδιορισε τους στοχους σου ! Τι φουσκωμα πας να κανεις με 102 κιλα ;;; Για τη διατροφη πρεπει να ψαχτεις μονος σου ... Ετοιμη λυση και ετοιμα πλανα δεν υπαρχουν ...