PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη ογκου...ποτε και για ποσο



jackaction
31-08-11, 14:53
Δεν το κατεχω και πολυ με τις διατροφες και ετσι αντι να ποσταρω και την δικια μου και να κανω 100 ερωτησεις διαβαζω τους σχολιασμους στις διατροφες των αλλων και πιστευω αντλω σχεδον ολες τις πληροφοριες που θελω χωρις να κουραζω.
Ενα πραγμα ομως που παρατηρησα και με ανυσηχησε ειναι οτι αν καπιος ειναι λιγο πανω σε βαρος απο το υψος του (πχ 95 κιλα 1.88 υψος) αμεσως τα σχολια ειναι του τυπου μην ανεβεις κιλα μην παρεις λιπος μην πας για ογκο κτλ κτλ.
δηλαδη εστω οτι ενας κανει μια σωστη διατροφη ογκου ολο το φθηνοπωρο και ολο το χειμωνα και παιρνει 10 κιλα βαρος με οτι οφελει και "ασχημα" πραματα μπορει του δοσει αυτο...δεν προλαβαινει να κοψει με αναλογη διατροφη ολη την ανοιξη?:unsure::unsure::unsure:

Txc
31-08-11, 17:27
Δεν ειναι τα κιλα φιλε. Ολοι οι bodybuilders εχουν παραπανω κιλα απο το υψος τους, αλλα τους βλεπεις στυλακια...
Απλα πολυ εχουν συνδεσει τα κιλα με το BF, το οποιο ειναι λαθος...
ΤΟ ΒF παιζει ρολο, αν μπεις σε διαιτα ή οχι...
Αυτη ειναι γνωμη μου...
BF = Body Fat...

To λιπος παραμορφωνει το σωμα...
Οι μυς ομοιομορφα και ειναι αισθητικα κομψο...

jackaction
31-08-11, 19:59
με λιγα λογια καποιος που εχει ψηλο ποσοστο να μην μπει σε ογκο γιατι θα λυποσει ασχημα ενω καποιος ανεξαρτητα με τα κιλα του αν ειναι καλα σε λιπος να μπει.
προσωπικα δν εχω κανει ποτε μετρηση κρινω με καθρευτη μονο οπως επισης δν ζηγιζομαι συχνα αφηνω να περασει 1-2 βδομαδες για να δω αν αυτο π εκανα δουλεψε σε βαρος(οταν θελω να χασω πιο πολυ)
1.81 86 ειμαι τωρα και με κοβω ενα 20αρι στο νερο

Txc
31-08-11, 20:40
με λιγα λογια καποιος που εχει ψηλο ποσοστο να μην μπει σε ογκο γιατι θα λυποσει ασχημα ενω καποιος ανεξαρτητα με τα κιλα του αν ειναι καλα σε λιπος να μπει.
προσωπικα δν εχω κανει ποτε μετρηση κρινω με καθρευτη μονο οπως επισης δν ζηγιζομαι συχνα αφηνω να περασει 1-2 βδομαδες για να δω αν αυτο π εκανα δουλεψε σε βαρος(οταν θελω να χασω πιο πολυ)
1.81 86 ειμαι τωρα και με κοβω ενα 20αρι στο νερο

Κοιταξε, αυτο που γραφω ειναι η γνωμη μου...
Δεν ειναι απολυτο σε καμια περιπτωση...
Θα μπορουσες να συμβουλευτεις καπποιον ειδικο και να εκανες μια λιπομετρηση, δεν ειναι τιποτα...
Ο λογος που το γραφω αυτο, ειναι οτι αν εχεις πχ 20% λιπος και μπεις σε ογκο και πας λεμε τωρα 25%, μετα οταν μπεις στην γραμμωση, δεν θα μπορεσεις να το ριξεις παρα πολυ, ωστε να δειξεις...
Σκοπος ειναι να εισαι καπου στο 7% στο peak της γραμμωσης και εκει να πεις, οτι θα μπεις στον ογκο, να πας πχ 12-13% ωστε μετα να καταφερεις να το ριξεις για να δειξεις...
Δεν αναφερω αυτους που το ριχνουν 3-4%, εκει ειναι αλλο επιππεδο ( αγωνιστικο ) και πιστευω παιζεις με την υγεια σου...

Αυτο πιστευω, το 13% γινετε 7%...
Το 25% δεν γινετε 7%, θα γινει ενα 15% στην καλυτερη πιστευω...

Αυτη ειναι η λογικη μου...

Κατεμε μην μπεις σε ογκο, αν εχεις τοσο BF και προσπαθησε να το ριξεις με ασκηση και διατροφη στο 10%, το οποιο ειναι ενα αρκετα εφικτο και ρεαλιστικο νουμερο και εκει μπορεις να μπεις σε φαση ογκου...

Αυτη ειναι η γνωμη μου...

Napakos
31-08-11, 22:18
καλησπερα φιλε μου ,να πω και εγω την αποψη μου..για να εχεις φτασει 20% λυπος φανταζομαι δεν θα το εφτασες με καθαρο φαγητο αλλα και με σαβουρα..οποτε αν αλαξεις την ποιοτητα των τροφων ναι μεν θα εισαι υπερθερμιδικα αλλα δεν πιστευω να αυξησεις το λυπος σου αλλα αντιθετος οτι θα μειωθει..και κανωντας παραλληλα σκληρη προπονηση θα χτισεις αφου θα εισαι υπερθερμιδικα και θα εχεις δυναμη...αυτη ειναι η γνωμη μου..

tolis93
01-09-11, 00:08
συμφωνω με το παλικαρι παρα-παρα πανω.φτασε στα τοπ σου σε θεμα γραμμωσης δλδ χαμηλο ποσοστο λιπους εννοω και μετα μπες σε ποιοτικο ογκο.εγω εχω βαλει 1% λιπος και εχω παρει 2 κιλα.ειμαι μωλις στο 9% αυτη τη στιγμη με 79 κιλα(κ υψος 1,92 ναι οκ για εκτομορφο μιλαμε σχετικα αλλα αλλου το παω)απλα τρωω πολυ αλλα καθαρο φαγητο.δε λιπωνεις ευκολα μετα.αρκει να εισαι ηδη σε χαμηλα επιπεδα για να στεγνωσεις μετα κ να γινεις και μαμω

jackaction
01-09-11, 00:25
το λοιπος αυτο το ειπα λιγο πολυ στην τυχη θα κανω μια μετρηση συντομα ετσι για να ξερω που ειμαι απο νουμερα
επισης εδω δεν εφτασα με σαβουρα αλλα χανοντας 25 κιλα σε 1 χρονο και κατι και ανεβαινοντας παρα πολυ στο τι σηκωνω.
το φαι μου ειναι πολυ ποιοτικο μιας και πλεον αφιερωνω αρκετο χρονο γιαυτο κ εχω και υποστηρηξη απο το σπιτι αν και φοιτητης εκτος πολης.
απο σημπληρωματα κοινουμαι στα πολυ βασικα και με εχουν πεισει να μην το ριξω πολυ στα πειραματα γιατι θα την πληρωσει η τσεπη μου λιγο πολυ...για να κρεινετε πρεπει να ανεβασω φοτος διατροφες σπλιτ κτλ κτλ.

ανοιγοντας αυτο το τοπικ απλα εθεσα την απορια μου και πειρα την απαντηση που ηθελα λιγο πολυ(οτι ειστε της φηλοσοφιας του να φτασει κανεις στο πικ τησ γραμωσης και μετα να παιξει ογκο)
απο την αλλη εμενα μου φενεται αρκετα ευκολο καπιος να χασει κιλα (οχι να κοψει) απλα να χασει αλλα δεν ξερω τι απολιες μπορει να εχει αυτο.
λεω να παω ισοθερμιδικα προς υπερ γιατι για να κανεις ισο ακριβως αποτι διαβασα θελει πολυ ψαξιμο και ουτε τρελες γνωσεις εχω ουτε εμπειρια.

ευχαριστω για τις προσοπικες γνωμες σορυ για το μεγαλο ποστ και περιμενω και αλλες απαντησεις:thumbup:

Eddie
01-09-11, 01:18
Εγω παλι δε συμφωνω να μπει σε γραμμωση καποιος που δεν κουβαλαει ενα σεβαστο ποσοστο μυικης μαζας.Να γραμμωσει τι,τα μαλλια? (αυτα κι αν ειναι στον ογκο :P)
Για μενα μεινε στα κιλα σου,κανε καθαρη διατροφη χωρις πολλα σακχαρα,απλους υδατ και κορεσμενα-τρανς λιπαρα και οχι απαραιτητα υποθερμιδικη.Κανε ισοθερμιδικη εχοντας παραλληλα 2-3 αεροβια τη βδομαδα.Αν ησουν 1.81-95 κιλα ναι,τοτε θα λεγα πεσε καμια 5αρα..αλλα τωρα οχι.