PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο ή τρέξιμο?



NikosL
02-09-11, 14:41
Καλησπέρα και καλώς σας (ξάνα)βρήκα! :)

Μετά απο τις καλοκαιρινές κραιπάλες έβαλα πάλι τον εαυτό μου σε πρόγραμμα να χάσω αυτα τα 2-3 κιλάκια που πήρα το καλοκαίρι.
Αν και μετά απο τόσο καιρό αποτυχημένων αλλα και επιτυχημένων προσπαθειών εχω βρεί πλέον το κατάλληλο πρόγραμμα/δίαιτα για μένα,
μένει ενα ερώτημα που δεν έχω βρεί απάντηση ακόμα.

Λοιπόν. Το πρόγραμμά μου είναι 3 μέρες βάρη, 3 αερόβια και 1 rest day.
Οι μέρες με αερόβια άσκηση είναι οι μέρες που κάνω μαθήματα αυτοάμυνας (1μισι ώρα) αλλά μερικές φορές για τον Α-Β λόγο
μπορεί να μην συμπίπτουν με το πρόγραμμά μου είτε επιδή κάτι έτυχε ή γιατι αναβλήθηκε το μάθημα (λόγου χάρη σήμερα, γι'αυτό μου ήρθε να ρωτήσω εδώ).
Αυτές τις μέρες πέρνω το ποδήλατο και κάνω βόλτες στη Θεσσαλονίκη, κυρίως στις ανηφόρες τις άνω πόλης.

Τώρα η ερώτηση μου είναι, εφόσον θέλω να χάσω λίπος και να αυξήσω την αντοχή μου, να συνεχίσω ποδήλατο έτσι όπως είναι στο πρόγραμμα ή να κατεβαίνω για τρέξιμο?
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τρέξιμο στην άσφαλτο και το τελευταίο που θέλω τώρα είναι πρόβλημα στα πόδια...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Kostas95
02-09-11, 14:49
Τρεξιμο γυμναζεις ολο το σωμα καις και ποιο πολλες θερμιδες!!!:thumbup::thumbup:

tyler_durden
02-09-11, 15:01
αν δεν εισαι υπερβαρος,τρεξιμο χωρις κουβεντα..

NASSER
02-09-11, 15:09
Το τρέξιμο πρέπει να γίνεται σε μαλακό έδαφος και θέλεις το σωστο μέρος. Με το ποδηλατο μπορεις να κινηθεις πιο ευκολα.
Εγω θα έλεγα να κανεις και τα δυο. Εγω αυτο κάνω ;)

NikosL
02-09-11, 15:19
Υπέρβαρος δεν είμαι, 88 κιλά είμαι με γύρω στα 22% λίπος και με τα γόνατα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Απλά το θέμα είναι οτι, τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη, δεν γνωρίζω κανένα μέρος που να είναι κατάληλο για τρέξιμο...

NASSER
02-09-11, 15:21
Υπέρβαρος δεν είμαι, 88 κιλά είμαι με γύρω στα 22% λίπος και με τα γόνατα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Απλά το θέμα είναι οτι, τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη, δεν γνωρίζω κανένα μέρος που να είναι κατάληλο για τρέξιμο...

Στα βοηθητικα γήπεδα, Καυταντζόγλιο και του Αρη που είναι απέναντι τις ωρες κοινου. Παλιά εκει πηγαινα και εγω.

Timoleon
02-09-11, 15:43
αν δεν εισαι υπερβαρος,τρεξιμο χωρις κουβεντα..

Συμφωνώ_

rey1989
02-09-11, 15:51
εγώ είμαι 85 κιλά και μπορώ να τρέξω κλπ όλα κομπλέ αλλά δεν μπορώ να τρέξω σε διάδρομο , δεν μου κολλάει. Οπότε ξεκινάω με γρήγορο περπάτημα στο διάδρομο 6-6,5km/h και 6-7% κλίση και μετά από 30 λεπτά αλλάζω σε 15-20 ελλειπτικό (επίπεδο 5-6) και μετά τα βάρη στο τέλος άλλα 15 διάδρομο όπως στην αρχή και 15-20 λεπτά ποδήλατο.

Ίσως είναι πολύ soft αυτό αλλά από την άλλη λειτουργεί προς το παρόν , όταν δω ότι κολλάω θα ανεβάσω ελλειπτικό , μέχρι να μπορώ να βγάλω 30λεπτα να ξεφορτωθώ τον διάδρομο που τόσο αντιπαθώ.:turtle:

jackaction
02-09-11, 15:57
αν δεν υπαρχει καποιος περιορισμος (γονατα πολα κιλα) το τρεξιμο ειναι πολυ καλο αρκει να εχεις ρυθμο και προγραμμα :weights:

gym
02-09-11, 16:09
Το τρέξιμο πρέπει να γίνεται σε μαλακό έδαφος και θέλεις το σωστο μέρος. Με το ποδηλατο μπορεις να κινηθεις πιο ευκολα.
Εγω θα έλεγα να κανεις και τα δυο. Εγω αυτο κάνω ;)

:thumbup:
καλο ειναι να εναλλασεις τον τροπο που κανεις αεροβιο για να μην συνηθιζει και το σωμα σου...οποτε ορεξη να εχεις και απο επιλογες πολλες...;)

παντως εαν δεν εισαι αρκετα προπονημενος(εαν δεν εχει συνηθισει το σωμα σου ακομα) στο τρεξιμο,τοτε πηγαινε σε μαλακο εδαφος που λεει κ ο νασερ κ οχι σε ασφαλτο ....

jackaction
02-09-11, 16:13
ακομα και να συνιθισει γιατι να καταπονει διαφορα στις σπασμενες πλακες της ανακαινησμενης παραλιας μας?:turtle:
εχουν προσθεσει στην ακρη σε μεγαλο σημειο ξυλο σαν καλυτερο εδαφος για τρεξιμο στην παραλια...το ειχα τιμισει 1-2 φορες αλλα οταν φυσαει ο υπεροχος νοτιας και σε παιρνει η μυρωδια και σε πιτσιλαει και λιγο η πεντακαθαρη θαλασα μας σου χανεται η ορεξη :P

gym
02-09-11, 16:33
ακομα και να συνιθισει γιατι να καταπονει διαφορα στις σπασμενες πλακες της ανακαινησμενης παραλιας μας?:turtle:
εχουν προσθεσει στην ακρη σε μεγαλο σημειο ξυλο σαν καλυτερο εδαφος για τρεξιμο στην παραλια...το ειχα τιμισει 1-2 φορες αλλα οταν φυσαει ο υπεροχος νοτιας και σε παιρνει η μυρωδια και σε πιτσιλαει και λιγο η πεντακαθαρη θαλασα μας σου χανεται η ορεξη :P

μονο που δεν ειναι αρκετα μεγαλο αυτο το κομματι...κουτσικο ειναι...και επισης βαρετο να πηγαινεις κ να ερχεσαι....
οσο για το τελευταιο...ειναι το καλυτερο εαν δεν εχει κανενα σκουπιδι στην ακρη:green:

TRIANTAFYLLOU
02-09-11, 19:04
σωστα τα είπαν και πιο πάνω τα παιδια νασερ και τζίμ και έχω να προσθέσω καλύτερο είναι αυτό που μας αρέσει , αφού μπορούμε να πετύχουμε τον σκοπό μας αν τα κάνουμε σωστα με όλες αυτές τις μεθόδους .

όσο αναφορα την ένταση στο χέρι μας είναι να το κάνουμε δύσκολο η εύκολο , ενω πχ λέμε το τρέξιμο είναι πιο δύσκολο απο το ποδήλατο , αν τρέχουμε χαλαρά η περπατάμε και κάνουμε ποδήλατο σε ανηφόρα η με ένταση χρησιμοποιωντας μεγάλη ταχύτητα , αυξάνουμε τούς σφυγμούς περισσότερο , επίσης μπορούμε να κάνουμε και μεγαλύτερη διάρκεια .

καλό είναι η ποικιλία στην αερόβια , εκτός αν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα με αρθρώσεις η είναι υπέρβαρος , οπότε εκεί αντί για τρέξιμο το καλύτερο είναι ποδήλατο η γρήγορο περπάτημα , οι περισσότεροι ββερ επαγγελματίες λόγω και των κιλών που έχουν προτιμούν το γρήγορο περπάτημα .
γιατι στην τελική αν με όλες τις περιπτώσεις αερόβιας έχουμε τούς ίδιους σφυγμούς και στην ίδια διάρκεια μπορούμε να έχουμε και το ίδιο αποτέλεσμα .
απλα στην περίπτωση του τρεξίματος ειδικα αν γίνετε σε τακτική βάση , μετράει πολυ το που θα τρέξουμε , δηλαδή το έδαφος και τα σωστα παπούτσια , γιατι ακόμη και αν δεν έχουμε πρόβλημα σε βάθος χρόνου μπορεί να δημιουργηθεί

ενας άλλος δύσκολος τρόπος είναι στην παραλία σε πατημένη άμμο αλλα εκεί θέλει προσοχή αν τρέχουμε δίπλα εκεί που σκάει το κύμα έχει κλιση το έδαφος και στρεσάρει αστραγάλους και γόνατα

marvin
02-09-11, 19:27
Τρεξιμο και παλι τρεξιμο.Αν και απο αναγκη ,αυτο τον καιρο προμηθευτικα στατικο ποδηλατο:(..σαν αυτα που νιωθω στο τρεξιμο δεν ειναι!!!

NikosL
27-09-11, 03:20
Καλησπέρα!

Συγνώμη για την πολύ καθυστερημένη απάντηση αλλά είχα προβλήματα με το PC...
Τέλος πάντων, από θέμα προπόνησης και αντοχής δεν έχω κανένα πρόβλημα (ο δάσκαλός μου στις προπονήσεις αυτοάμυνας είναι πρώην καταδρομέας και νυν λιμενικός, οπότε καταλαβαίνετε τι ζέσταμα βγάζουμε! :P) απλά έχω χτυπήσει "πλατώ" και το μισάωρο ζέσταμα μέτριας έντασης αερόβιας το βγάζω χωρίς καν να λαχανιάσω.
Ψάχνω ένα καλό μέρος για να ξεκινήσω Hiit (High Intensity Interval Training) και τα μόνα μέρη που σκέφτηκα (και πέφτουν και σχετικά κοντά. Μένω δίπλα στη Ροτόντα) είναι η παραλιακή ή ο ποδηλατόδρομος της Αγίου Δημητρίου...

Επίσης σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε για να απαντήσετε! :)

NASSER
27-09-11, 08:10
Εγω θα διάλεγα τον ποδηλατόδρομο της οδού Αγίου Δημητρίου. Δεν έχει κίνηση και είναι ευθεία.