PDA

Επιστροφή στο Forum : ριξτε και εδω μια ματια-διατροφη-συμβουλες και σχολια ευπροσδεκτα



bb-fitness
02-09-11, 18:59
ας ποσταρω και εγω την διατροφη μου.

βασιζεται στο σκεπτικο: ημερες προπονησης:χαμηλα τα λιπαρα-υψηλα οι υδατανθρακες
ημερες ξεκουρασης:υψηλα τα λιπαρα-χαμηλα οι υδατανθρακες


αλλα χρειαζομαι καθοδηγηση στην σωστη κατανομη λιπαρων και υδατανθρακων.
Ακομα σκεφτομαι να φτιαξω καπως τις ποσοτητες για 4 γευματα.

στοχος:αυξηση μυικης μαζας

ηλικια:18(σε λιγους μηνες τα κλεινω για την ακριβεια)
υψος:1.78
βαρος:68
1)νιφαδες βρωμης 1/3 φλιτζ.
1 κεσεδακι γιαουρτι 2% ή γαλα 1,5% 1 φλιτζ. + ενα αυγο τις ημερες ξεκ.
1 κουταλια της σουπας μελι + τις ημερες προπ.
1 μηλο
1 μπανανα

2)δυο φετες για τοστ ολικης αλεσεως
στηθος κοτοπουλου ή μπουτι/απαχη μοσχορισια μπριζολα/4 ασπραδια 2 κροκοι/τυρι cottage 2,2% ημ. πρ. 4% ημ. ξεκ.
στραγαλια ή μια κουταλια της σουπας ταχινι
ή μια μιση μαυρη οργανικη σοκολατα
ημερες ξεκουρασης + μια κουταλια ταχινι με τα στραγαλια και τη μαυρη σοκολατα.

στο 3 δυστυχως τρωω οτι εχει στο σπιτι
3) /αρακας /φακες
φασολια/φασολακια/μακαρονια(σπανια)
σαρδελα/4 ασπραδια 1 κροκος ημ. πρ. /3 ασπραδια 3 κροκο ημ.ξεκ./τυρι cottage 2,2% ή γιαουρτι 2% ημ.πρ./τυρι cottage 4%/στηθος κοτοπουλου/απαχη μοσχ. μπριζολα/μοσχ. συκωτι
1 κουταλια της σουπας μουρουνελαιο
τις ημερες πρ. αν λαχει και δεν εχει πατατα ή ρυζι καστανο,ασπρο προσθετω εγω.ενω τις ημερες ξεκ. αν εχει πατατες ή ρυζι ή μακαρονια καταναλωνω μικρες ποσοτητες
μεταπροπονητικο
4)βραστες πατατες ή ρυζι καστανο,ασπρο
δυο φετες ψωμιου ολικης αλεσεως
δυο κουταλιες της σουπας μελι (πανω στις φετες)
95 γρ στηθος κοτοπουλο/μπουτι κοοτοπουλου/απαχη μοσχ. μπριζολα/μοσχ. συκωτι/3-4 ασπραδια 2 κροκοι ή (3 κροκοι) ημ. ξεκ.
+ 1 κεσεδακι γιαουρτι 2%,σαλατα,ενα ποτηρι γαλα 1,5% στο οποιο εχω ριξει μια κουταλια του γλυκου coconut oil και μια κουταλια του γλυκου γυρη.

ημ. πρ.
5)σαλατα, 4 ασπραδια 1 κροκος/στηθος κοτοπουλου/μπουτι/
ημ. ξεκ. 2 γιαουρτια 2% ή ενα γιαουρτι 2% και 2 αυγα/τυρι cottage 2,2% ή 4% και 2 αυγα 1 κουτ. μουρουνελαιο και μια κουταλια ελαιολαδο

bb-fitness
03-09-11, 20:36
κανενα σχολιο????:unsure:

tolis93
04-09-11, 13:18
ας ποσταρω και εγω την διατροφη μου.

βασιζεται στο σκεπτικο: ημερες προπονησης:χαμηλα τα λιπαρα-υψηλα οι υδατανθρακες
ημερες ξεκουρασης:υψηλα τα λιπαρα-χαμηλα οι υδατανθρακες


αλλα χρειαζομαι καθοδηγηση στην σωστη κατανομη λιπαρων και υδατανθρακων.
Ακομα σκεφτομαι να φτιαξω καπως τις ποσοτητες για 4 γευματα.

στοχος:αυξηση μυικης μαζας

ηλικια:18(σε λιγους μηνες τα κλεινω για την ακριβεια)
υψος:1.78
βαρος:68
1)νιφαδες βρωμης 1/3 φλιτζ.
1 κεσεδακι γιαουρτι 2% ή γαλα 1,5% 1 φλιτζ. + ενα αυγο τις ημερες ξεκ.
1 κουταλια της σουπας μελι + τις ημερες προπ.
1 μηλο
1 μπανανα

2)δυο φετες για τοστ ολικης αλεσεως
στηθος κοτοπουλου ή μπουτι/απαχη μοσχορισια μπριζολα/4 ασπραδια 2 κροκοι/τυρι cottage 2,2% ημ. πρ. 4% ημ. ξεκ.
στραγαλια ή μια κουταλια της σουπας ταχινι
ή μια μιση μαυρη οργανικη σοκολατα
ημερες ξεκουρασης + μια κουταλια ταχινι με τα στραγαλια και τη μαυρη σοκολατα.

στο 3 δυστυχως τρωω οτι εχει στο σπιτι
3) /αρακας /φακες
φασολια/φασολακια/μακαρονια(σπανια)
σαρδελα/4 ασπραδια 1 κροκος ημ. πρ. /3 ασπραδια 3 κροκο ημ.ξεκ./τυρι cottage 2,2% ή γιαουρτι 2% ημ.πρ./τυρι cottage 4%/στηθος κοτοπουλου/απαχη μοσχ. μπριζολα/μοσχ. συκωτι
1 κουταλια της σουπας μουρουνελαιο
τις ημερες πρ. αν λαχει και δεν εχει πατατα ή ρυζι καστανο,ασπρο προσθετω εγω.ενω τις ημερες ξεκ. αν εχει πατατες ή ρυζι ή μακαρονια καταναλωνω μικρες ποσοτητες
μεταπροπονητικο
4)βραστες πατατες ή ρυζι καστανο,ασπρο
δυο φετες ψωμιου ολικης αλεσεως
δυο κουταλιες της σουπας μελι (πανω στις φετες)
95 γρ στηθος κοτοπουλο/μπουτι κοοτοπουλου/απαχη μοσχ. μπριζολα/μοσχ. συκωτι/3-4 ασπραδια 2 κροκοι ή (3 κροκοι) ημ. ξεκ.
+ 1 κεσεδακι γιαουρτι 2%,σαλατα,ενα ποτηρι γαλα 1,5% στο οποιο εχω ριξει μια κουταλια του γλυκου coconut oil και μια κουταλια του γλυκου γυρη.

ημ. πρ.
5)σαλατα, 4 ασπραδια 1 κροκος/στηθος κοτοπουλου/μπουτι/
ημ. ξεκ. 2 γιαουρτια 2% ή ενα γιαουρτι 2% και 2 αυγα/τυρι cottage 2,2% ή 4% και 2 αυγα 1 κουτ. μουρουνελαιο και μια κουταλια ελαιολαδο

ναι αρκετα βασικα.θες να παρεις ογκο λες...μακαρονακια κ ρυζακι γιατι δε παιζουν?ογκος = αρκετος υδατανθρακας μετρια πρωτεινη λιγα λιπαρα.τις ημερες ξεκουρασης κοιτα να ανεβαζεις λιγο τη πρωτεινη σου οχι τα λιπαρα κ μαλιστα τα κορεσμενα απο οτι βλεπω(κοτατζ 4% τι το θες τι καλο σ δινουν τα εξτρα κορεσμενα?) με μπερδεψες λιγο οπως γραφεις τα γευματα βασικα.τωρα το λαδι καρυδας δε ξερω τι παιζει τι δινει κτλπ δε το σχολιαζω.οργανικη σοκολατα τι τη θελεις?σακχαρα τιγκα απο οσο ξερω και κορεσμενα λιπαρα.αυτο το δυστυχως τρως οτι εχει σπιτι ηταν λαθος για μενα.οσπρια χρειαζονται στον ογκο για μενα.φασολια ειδικα...τη γυρη νομιζω δε κανει να τη συνδιαζεις με φαγητο ετσι εχω ακουσει καλυτερα χτυπα τη πριν το γυμναστηριο δινει ενεργεια εκει.για μενα ειναι σα να κανεις κατι σαν κετο για ογκο.δε ξερω αν λειτουργει αυτο βασικα λειτουργει απο οσο λενε.αλλα οκ εξαρταται κ απο εσενα.παντως για μενα αυξησε υδατανθρακα μειωσε λιπαρα.κ τις μερες ξεκουρασης μ φενεται η τρως αρκετα πιο πολυ?

bb-fitness
05-09-11, 01:16
ναι αρκετα βασικα.θες να παρεις ογκο λες...μακαρονακια κ ρυζακι γιατι δε παιζουν?ογκος = αρκετος υδατανθρακας μετρια πρωτεινη λιγα λιπαρα.τις ημερες ξεκουρασης κοιτα να ανεβαζεις λιγο τη πρωτεινη σου οχι τα λιπαρα κ μαλιστα τα κορεσμενα απο οτι βλεπω(κοτατζ 4% τι το θες τι καλο σ δινουν τα εξτρα κορεσμενα?) με μπερδεψες λιγο οπως γραφεις τα γευματα βασικα.τωρα το λαδι καρυδας δε ξερω τι παιζει τι δινει κτλπ δε το σχολιαζω.οργανικη σοκολατα τι τη θελεις?σακχαρα τιγκα απο οσο ξερω και κορεσμενα λιπαρα.αυτο το δυστυχως τρως οτι εχει σπιτι ηταν λαθος για μενα.οσπρια χρειαζονται στον ογκο για μενα.φασολια ειδικα...τη γυρη νομιζω δε κανει να τη συνδιαζεις με φαγητο ετσι εχω ακουσει καλυτερα χτυπα τη πριν το γυμναστηριο δινει ενεργεια εκει.για μενα ειναι σα να κανεις κατι σαν κετο για ογκο.δε ξερω αν λειτουργει αυτο βασικα λειτουργει απο οσο λενε.αλλα οκ εξαρταται κ απο εσενα.παντως για μενα αυξησε υδατανθρακα μειωσε λιπαρα.κ τις μερες ξεκουρασης μ φενεται η τρως αρκετα πιο πολυ?

ρυζι εχω στις ημερες προπονησης..μακαρονια σπανια.υπαρχουν τρια σκεπτικα διατροφης.1) χαμηλα τα λιπαρα-υψηλα οι υδατανθρακες, 2)υψηλα οι υδατανθρακες-χαμηλα τα λιπαρα, 3)μετρια λιπαρα,μετρια οι υδατανθρακες.η πρωτεινη παραμενει υψηλα και στις τρεις περιπτωσεις.

τις ημερες ξεκουρασης αυξανω τα λιπαρα.τις ημερες προπονησης τον υδατανθρακα
πως περιμενει καποιος να αναπτυχθει στην ηλικια των 18 χωρις λιπαρα?

η μαυρη οργανικη σοκολατα βοηθαει στην καυση του λιπους,την καταστολη της ορεξης την διατηρηση της ενεργειας,στην συγκεντρωση
περιεχει stearic acid !!! κορεσμενο λίπος με περισσεια χαρη! Ανεβαζει την καλή χοληστερίνη, κατεβαζει την κακη (συνεπώς μειωνει τα τριγλυκεριδια μια κ μετρηση (αποτι ξερω) για αυτη δεν υπαρχει, προσδιορίζεται με συναρτηση συναρτησει καλης χοληστερινης κ τριγλυκεριδιών), μειώνει την πιεση (οφελος για την καρδια), βελτιώνει την κυκλοφορία του αιματος, ειναι διεγερτική και συμβάλλει σε καλυτερη διαθεση
κανε ενα search για coconut oil.. και πες μου
τα κορεσμενα περιλαμβανουν πολλα λιπαρα θα ηταν προτιμοτερο να μου πεις ποια να αποφευγω και γιατι απο το να μου λες και γενικα και αοριστα τι τα θελω τα κορεσμενα λιπαρα.


δε μου αρεσει η λεξη καλα λιπαρα, υπαρχουν καταλληλα και ακαταλληλα λιπαρα ακαταλληλα ειναι τα υδρογονωμενα φυτικα ακα τεχνητα τρανς και τα φυτικά όταν καιγονται σπανε οι δεσμοι και γινονται τοξικα δλδ όλα τα φυτικα που διαφημιζονται για τηγανισμα Ω6 λιπαρα κατα βαση

Txc
05-09-11, 08:29
Καλα ειναι και τα κορεσμενα λιπαρα ( με μετρο ) , δινουν ενα boost στην τεστοστερονη...
Με μπερδεψε πολυ ο τροπος που εγραψες την διατροφη σου ολα μαζι και ή το ενα ή το αλλο δεν χρειαζοταν να το γραψεις, γι'αυτο δεν απαντησα...

Τις ημερες ξεκουρασης, αλλοι απλα χαμηλωνουν τον υδατανθρακα, την πρωτεινη την κρατας παντα ψηλα...
Τωρα οσων αφορα τα λιπαρα, κοιταξε να τα παιρνεις απο ελαιολαδο ( ω6 ) και απο λιπαρα ψαρια οπως ο σολομος, η σαρδελα και το σκουμπρι ή απο καρυδια ( ω3 )...
Προσωπικα δεν χαμηλονω τιποτα τις ημερες ξεκουρασης, μη σου πω, οτι τρωω και παραπανω γιατι θελω να αναπληρωσω δυναμεις και να μπω δυναμικα την επομενη εβδομαδα...

Καλη ειναι η μαυρη σοκολατα σαν snack, αν εισαι μακρια απο το σπιτι ξερω γω, βεβαια προτιμω τα meal replacements σε μια τετοια περιπτωση, μπαρα ή σοκολατα πρωτεινης απο καταστηματα αθλητικης διατροφης...

tolis93
05-09-11, 14:01
Καλα ειναι και τα κορεσμενα λιπαρα ( με μετρο ) , δινουν ενα boost στην τεστοστερονη...
Με μπερδεψε πολυ ο τροπος που εγραψες την διατροφη σου ολα μαζι και ή το ενα ή το αλλο δεν χρειαζοταν να το γραψεις, γι'αυτο δεν απαντησα...

Τις ημερες ξεκουρασης, αλλοι απλα χαμηλωνουν τον υδατανθρακα, την πρωτεινη την κρατας παντα ψηλα...
Τωρα οσων αφορα τα λιπαρα, κοιταξε να τα παιρνεις απο ελαιολαδο ( ω6 ) και απο λιπαρα ψαρια οπως ο σολομος, η σαρδελα και το σκουμπρι ή απο καρυδια ( ω3 )...
Προσωπικα δεν χαμηλονω τιποτα τις ημερες ξεκουρασης, μη σου πω, οτι τρωω και παραπανω γιατι θελω να αναπληρωσω δυναμεις και να μπω δυναμικα την επομενη εβδομαδα...

Καλη ειναι η μαυρη σοκολατα σαν snack, αν εισαι μακρια απο το σπιτι ξερω γω, βεβαια προτιμω τα meal replacements σε μια τετοια περιπτωση, μπαρα ή σοκολατα πρωτεινης απο καταστηματα αθλητικης διατροφης...
+1 επισης να ρωτησω κατι.εχεις αναγκη απο μειωση χολιστερινης κ τετοια στα 18 σου κ τα επισημαινεις?εννοω οκ τα κανει ολα αυτα.αλλα μηπως δε τα χρειαζεσαι τωρα?και μηπως μπορεις να βαλεις κατι ποιοτικοτερο στη θεση της?

bb-fitness
05-09-11, 21:15
Καλα ειναι και τα κορεσμενα λιπαρα ( με μετρο ) , δινουν ενα boost στην τεστοστερονη...
Με μπερδεψε πολυ ο τροπος που εγραψες την διατροφη σου ολα μαζι και ή το ενα ή το αλλο δεν χρειαζοταν να το γραψεις, γι'αυτο δεν απαντησα...

Τις ημερες ξεκουρασης, αλλοι απλα χαμηλωνουν τον υδατανθρακα, την πρωτεινη την κρατας παντα ψηλα...
Τωρα οσων αφορα τα λιπαρα, κοιταξε να τα παιρνεις απο ελαιολαδο ( ω6 ) και απο λιπαρα ψαρια οπως ο σολομος, η σαρδελα και το σκουμπρι ή απο καρυδια ( ω3 )...
Προσωπικα δεν χαμηλονω τιποτα τις ημερες ξεκουρασης, μη σου πω, οτι τρωω και παραπανω γιατι θελω να αναπληρωσω δυναμεις και να μπω δυναμικα την επομενη εβδομαδα...

Καλη ειναι η μαυρη σοκολατα σαν snack, αν εισαι μακρια απο το σπιτι ξερω γω, βεβαια προτιμω τα meal replacements σε μια τετοια περιπτωση, μπαρα ή σοκολατα πρωτεινης απο καταστηματα αθλητικης διατροφης...
ειπα εγω οτι η κατεβαζω πρωτεινη?:unsure:
ε οχι και σνακ η μαυρη σοκολατα 80% .μη την μπερδευεις με την απλη σοκολατα που ειναι γλυκο.αλλο το ενα αλλο το αλλο.το οτι εσυ προτιμας σοκολατα πρωτεινης δεν το σχολιαζω...

Txc
05-09-11, 21:19
ειπα εγω οτι η κατεβαζω πρωτεινη?:unsure:
ε οχι και σνακ η μαυρη σοκολατα 80% .μη την μπερδευεις με την απλη σοκολατα που ειναι γλυκο.αλλο το ενα αλλο το αλλο.το οτι εσυ προτιμας σοκολατα πρωτεινης δεν το σχολιαζω...

Γιατι? Τι σε χαλαει η σοκολατα πρωτεινης?
400 θερμιδες πανω κατω, 30γρ πρωτεινη, 30γρ υδατανθρακα, λιγα λιπαρα και χωρα στην τσεπη...
Τι καλυτερο?
Ε τι ειναι η μαυρη σοκολατα? Γευμα ειναι? Τα στατς βλεπω εγω. Ποση μαυρη σοκολατα πρεπει να φας για να παρεις 25-30γρ πρωτεινη?
Τωρα τελευταια εχουν βγει και κατι θεικα protein shots απο Muscletech, χωρις υδατανθρακα και λιπαρα, 45γρ πρωτεινη και χωρα στην τσεπη...
Eιπα εγω οτι κατεβαζεις την πρωτεινη?
Μυστηριος εισαι...

tolis93
05-09-11, 21:27
Γιατι? Τι σε χαλαει η σοκολατα πρωτεινης?
400 θερμιδες πανω κατω, 30γρ πρωτεινη, 30γρ υδατανθρακα, λιγα λιπαρα και χωρα στην τσεπη...
Τι καλυτερο?
Ε τι ειναι η μαυρη σοκολατα? Γευμα ειναι? Τα στατς βλεπω εγω. Ποση μαυρη σοκολατα πρεπει να φας για να παρεις 25-30γρ πρωτεινη?
Τωρα τελευταια εχουν βγει και κατι θεικα protein shots απο Muscletech, χωρις υδατανθρακα και λιπαρα, 45γρ πρωτεινη και χωρα στην τσεπη...
Eιπα εγω οτι κατεβαζεις την πρωτεινη?
Μυστηριος εισαι...

αυτα τα προτεινουχα σφυνακια τα σπανε τα δα κ εγω.να πας στο μπαρ κ να κανεις κοντρα ποιος θα πιει πιο πολλα τετοια.παλι το συκωτι θα την ακουσει μετα τα 9-10 πρωτα ποτηρακια.η μαγκια ειναι οτι δεν θα σου τσιταρουν τα οιστρογονα και θα τα αποβαλεις κιολας τα υπολοιπα ποτηρακια,τωρα πως,,,δε θελω να ξερω...τελος παντων για να μη βγαινω οφ...για μενα καλυτερη λυση στο εξω ειναι η σαντουιτσακι με ολικης αλεσεως ψωμι τυρι κοτατζ ασπραδια αυγων(και γρηγορης και εβερεστ φτιαχνουν τετοια) μετα ειναι απο σουπερμαρκετ τπτ(1 γιαουρτι πχ κ λιγα φρουτα στη τελικη παρε κ 10 φετες γαλοπουλα απο τα αλλαντικα) μετα ειναι μπαρες πρωτεινης αρκει η να τις εχεις μαζι η να βρεις αναλογο καταστημα να τις προμηθευει.και στη τελικη η καλυτερη λυση ειναι παστελι η αποξηραμενα φρουτα με ξηροκαρπια κ τα 2 απο περιπτερο τα βρισκεις.καλα λιπαρα το ενα και το αλλο καλα λιπαρα με υδατανθρακα.τωρα μαυρη σοκολατα...δε ξερω προτυμω 500 μλ γαλα 0% πακετο απο σουπερμαρκετ η ψιλικατζιδικο κ τελειωσε το θεμα

bb-fitness
05-09-11, 21:30
+1 επισης να ρωτησω κατι.εχεις αναγκη απο μειωση χολιστερινης κ τετοια στα 18 σου κ τα επισημαινεις?εννοω οκ τα κανει ολα αυτα.αλλα μηπως δε τα χρειαζεσαι τωρα?και μηπως μπορεις να βαλεις κατι ποιοτικοτερο στη θεση της?

εσυ εκει κολησες ρε τολη?απλα το ανεφερα ενα απο τα πολλα προτερηματα της.anyway δεν λεω οτι με αφορα σε τετοια ηλικια.
τωρα στο θεμα μας...το λιπος που περιεχει stearic acid ειναι απο τα ''καλα''κορεσμενα δινει ενα τεστο βοοστ
+τα αλλα που ανεφερα καυση λιπους,διατηρηση ενεργειας κ.α.

Txc
05-09-11, 21:35
Εγω θελω να με πεις ποσο γρ μαυρης σοκολατας πρεπει να φας για να παρεις 30γρ πρωτεινη και ποσες θερμιδες ειναι αυτο...
Στο τελος τα μακροσυστατικα ειναι που μετρανε...

tolis93
05-09-11, 21:37
εσυ εκει κολησες ρε τολη?απλα το ανεφερα ενα απο τα πολλα προτερηματα της.anyway δεν λεω οτι με αφορα σε τετοια ηλικια.
τωρα στο θεμα μας...το λιπος που περιεχει stearic acid ειναι απο τα ''καλα''κορεσμενα δινει ενα τεστο βοοστ
+τα αλλα που ανεφερα καυση λιπους,διατηρηση ενεργειας κ.α.

νταξει αδερφε δε σε κατηγορησε κανενας ουτε σε δειξαμε με το δαχτυλο που λεμε.απλα για μενα θα μπορουσες να βαλεις κ κατι καλυτερο στη θεση της.αν σαρεσει κ δεν θελεις να την αποχορηστεις απλα βαζε τη μιση απο οσο βαζεις κ βαλε κατι αλλο στη θεση της αλλης μισης;)

bb-fitness
05-09-11, 21:38
Εγω θελω να με πεις ποσο γρ μαυρης σοκολατας πρεπει να φας για να παρεις 30γρ πρωτεινη και ποσες θερμιδες ειναι αυτο...
Στο τελος τα μακροσυστατικα ειναι που μετρανε...

η μαυρη σοκολατα δεν αποτελει πηγη πρωτεινης αλλα πηγη λιπους.

Txc
05-09-11, 21:43
η μαυρη σοκολατα δεν αποτελει πηγη πρωτεινης αλλα πηγη λιπους.

Το μονο λιπος που χρειαζετε να παιρνεις ειναι ω6 και ω3...

ω6 = ελαιολαδο κυριως...
ω3 = λιπαρα ψαρια και καρυδια...

Δεν λεω, οτι το κορεσμενο θα σε κανει κακο, αλλα δεν το χρειαζεσε και στην τελικη...

bb-fitness
05-09-11, 21:45
νταξει αδερφε δε σε κατηγορησε κανενας ουτε σε δειξαμε με το δαχτυλο που λεμε.απλα για μενα θα μπορουσες να βαλεις κ κατι καλυτερο στη θεση της.αν σαρεσει κ δεν θελεις να την αποχορηστεις απλα βαζε τη μιση απο οσο βαζεις κ βαλε κατι αλλο στη θεση της αλλης μισης;)

ναι ενταξει φιλε δεν εγινε τιποτα.:toast:
τη μιση βαζω ως πηγη λιπους (αν και καποιες μερες εχω ξηρους καρπους και μαζι για εχω συνηθως στηθος κοτοπουλου και φτιαχνω τοστ. το προτιμω απο τα αλλαντικα καθως οι εταιρίες πάνε στα κρεοπωλεία κ αγοράζουν σε χαμηλές τιμές αυτά που οι κρεοπώλεις βγάζουν αρα το κρέας δεν είναι κ τόσο καλής ποιότητας.απλα τις ημερες ξεκουρασης εχω και ταχινι ή βιολογικο φυστικοβουτηρο.

bb-fitness
05-09-11, 21:54
Το μονο λιπος που χρειαζετε να παιρνεις ειναι ω6 και ω3...

ω6 = ελαιολαδο κυριως...
ω3 = λιπαρα ψαρια και καρυδια...

Δεν λεω, οτι το κορεσμενο θα σε κανει κακο, αλλα δεν το χρειαζεσε και στην τελικη...

υπαρχει καποια επιστημονικη ερευνα που το αναφερει αυτο?
για ω3 εχω μουρουνελαιο και ελαιολαδο

Txc
05-09-11, 21:58
υπαρχει καποια επιστημονικη ερευνα που το αναφερει αυτο?
για ω3 εχω μουρουνελαιο και ελαιολαδο

Πολλες οχι μονο μια...
Αυτα ειναι τα βασικα λιπαρα οξεα, τα οποια δεν μπορει να τα παραγει ο οργανισμος απο μονος του, οποτε πρεπει να τα παρεις απο τροφες και ειναι απαραιτητα για την σωστη αναπτυξη...
Ε αφου εχεις, εισαι αρχοντας...
Δεν ειπα οτι δεν μπορεις να τρως μαυρη σοκολατα, προς θεου...
Σιγουρα αξιζει, αλλα δεν το λες και γευμα...

bb-fitness
05-09-11, 22:10
Πολλες οχι μονο μια...
Αυτα ειναι τα βασικα λιπαρα οξεα, τα οποια δεν μπορει να τα παραγει ο οργανισμος απο μονος του, οποτε πρεπει να τα παρεις απο τροφες και ειναι απαραιτητα για την σωστη αναπτυξη...
Ε αφου εχεις, εισαι αρχοντας...
Δεν ειπα οτι δεν μπορεις να τρως μαυρη σοκολατα, προς θεου...
Σιγουρα αξιζει, αλλα δεν το λες και γευμα...
ενταξει δεν το λεω γευμα αλλα ουτε και γλυκο....οπως η κανονικη σοκολατα
μπορεις φιλε Txc να ανεβασεις καποια επιστημονικη ερευνα που να αναφερει οτι το μονο λιπος που χρειαζεσαι ειναι απο τα ω3 και ω6?

Txc
05-09-11, 22:19
ενταξει δεν το λεω γευμα αλλα ουτε και γλυκο....οπως η κανονικη σοκολατα
μπορεις φιλε Txc να ανεβασεις καποια επιστημονικη ερευνα που να αναφερει οτι το μονο λιπος που χρειαζεσαι ειναι απο τα ω3 και ω6?

Ριξε μια ματια εδω...

http://www.helpguide.org/life/healthy_diet_fats.htm

Εγω δεν σου ειπα, να μην καταναλωνεις κορεσμενο λιπος, καταναλωσε απλα σε περιορισμενη ποσοτητα...

bb-fitness
05-09-11, 23:01
Ριξε μια ματια εδω...

http://www.helpguide.org/life/healthy_diet_fats.htm

Εγω δεν σου ειπα, να μην καταναλωνεις κορεσμενο λιπος, καταναλωσε απλα σε περιορισμενη ποσοτητα...

πρωτον δεν αναφερει οτι το μονο λιπος που χρειαζεσαι πρεπει να ειναι απο τα ω3 και ω6 οπως εσυ ειπες πιο πανω
δευτερον εισαι σιγουρος οτι το συγκεκριμενο αρθρο αναφερεται και σε ατομα που γυμναζονται ΄ή απλα σε κανονικους ανθρωπους
μου λες να καταναλωνω κορεσμενο λιπος σε περιορισμενη ποσοτητα.. ο Mcdonald διαφωνει για κοιτα εδω http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/a-primer-on-dietary-fats-part-2.html


A a huge part of the problem is that the term saturated fats actually refers to a category that includes a number of different fatty acids. Lauric acid, palmitic acid, stearic acid and many others are all included under the general heading of saturated fat.

And at least part of the problem is that they don’t all act the same way in the body. Some specific saturated fatty acids have distinctly negative effects on the body, others do not. For anybody truly interested in the science of this topic, I’d recommend the paper Saturated Fats: What Dietary Intake which examines the issue in some detail.

As well, as I have discussed in other articles on this site such as Carbohydrate and Fat Controversies Part 1 and Carbohydrate and Fat Controversies Part 2, I think there is a huge issue of context in terms of the effect of saturated fat (or any nutrient for that matter) on overall health.

For someone who is lean, active, eating plenty of fruits and vegetables, who is in caloric balance there appears to be no real danger (in a health context) to an increased intake of saturated fats. One study I recall in cyclists found that, as long as they were in caloric balance, an increase intake of saturated fats had no impact on blood cholesterol one way or the other.


It’s worth mentioning in this context that some research suggests that saturated fat is required for optimal hormone levels (e.g. testosterone) so trying to reduce saturated fat excessively may be a mistake for athletes in the first place.


But not all individuals are lean, active athletes who are eating lots of fruits and vegetables who are in caloric balance. For someone who is overweight (which is an inflammatory state in and of itself), inactive (which has a host of negative health effects), is under a lot of stress, not eating sufficient fruits and vegetables, etc. , saturated fats may have a very different impact on the body.

tolis93
05-09-11, 23:21
και ολο αυτο για μια κωλοσοκολατα...σοκολατα?σοκολατααααααααααααααα(μπομπ σφουγκαρακης..)
παν μετρον αριστον.ολα τα λιπαρα ειναι καλα.αρκει να καταναλωνονται στις ποσοτητες π πρεπει.αν ηταν να μην εκαναν τα κορεσμενα δν θα παιρναμε γιαουρτια 2% η κοτατζ αναλογα.γαλατα θα βγαινανε πολλυ περισσοτερα με 0% κ οχι απο 2-3 εταιριες οπως κ γιαουρτια.το μοσχαρι θα ανηκε στη κατηγορια των τροφων μπομπα λογω των ενδομυικων λιπαρων.δεν σου πε το παιδι οτι δε θελει κ κορεσμενα.απλα πιο λιγα.αυτο ειπα κ εγω.φυτικα λιπαρα φορ δε γουιν οεοεοεοε

Txc
06-09-11, 05:08
πρωτον δεν αναφερει οτι το μονο λιπος που χρειαζεσαι πρεπει να ειναι απο τα ω3 και ω6 οπως εσυ ειπες πιο πανω
δευτερον εισαι σιγουρος οτι το συγκεκριμενο αρθρο αναφερεται και σε ατομα που γυμναζονται ΄ή απλα σε κανονικους ανθρωπους
μου λες να καταναλωνω κορεσμενο λιπος σε περιορισμενη ποσοτητα.. ο Mcdonald διαφωνει για κοιτα εδω http://www.bodyrecomposition.com/nutrition/a-primer-on-dietary-fats-part-2.html


A a huge part of the problem is that the term saturated fats actually refers to a category that includes a number of different fatty acids. Lauric acid, palmitic acid, stearic acid and many others are all included under the general heading of saturated fat.

And at least part of the problem is that they don’t all act the same way in the body. Some specific saturated fatty acids have distinctly negative effects on the body, others do not. For anybody truly interested in the science of this topic, I’d recommend the paper Saturated Fats: What Dietary Intake which examines the issue in some detail.

As well, as I have discussed in other articles on this site such as Carbohydrate and Fat Controversies Part 1 and Carbohydrate and Fat Controversies Part 2, I think there is a huge issue of context in terms of the effect of saturated fat (or any nutrient for that matter) on overall health.

For someone who is lean, active, eating plenty of fruits and vegetables, who is in caloric balance there appears to be no real danger (in a health context) to an increased intake of saturated fats. One study I recall in cyclists found that, as long as they were in caloric balance, an increase intake of saturated fats had no impact on blood cholesterol one way or the other.


It’s worth mentioning in this context that some research suggests that saturated fat is required for optimal hormone levels (e.g. testosterone) so trying to reduce saturated fat excessively may be a mistake for athletes in the first place.


But not all individuals are lean, active athletes who are eating lots of fruits and vegetables who are in caloric balance. For someone who is overweight (which is an inflammatory state in and of itself), inactive (which has a host of negative health effects), is under a lot of stress, not eating sufficient fruits and vegetables, etc. , saturated fats may have a very different impact on the body.

1) Δεν εχει σημασια αν εισαι αθλητης η οχι. Το αρθρο που σου εδειξα διαχωριζει τα << καλα >> απο τα << κακα >> λιπη. Σου λεει να αποφευγεις τα τρανς λιπαρα και να ελλατωσεις τα κορεσμενα λιπαρα γι'αυτους τους λογους. Ειναι αυτονοητο, οτι σου λεει να τα αποφυγεις αυτα οσο γινετε και να καταναλωνεις << καλα >> λιπη ω3 και ω6 πιστευω. Μηπως παιζεις με τις λεξεις?

2) Το λινκ σου σημαινει αυτο: Για καπποιον που ειναι ΣΤΕΓΝΟΣ, δραστηριος και τρωει πολλα φρουτα και λαχανικα και βρισκετε σε ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ διαιτα, δεν υπαρχει κινδυνος για την υγεια του η αυξημενη ποσοτητα ληψης κορεσμενου λιπους. Σου επιτρεπει να φας κορεσμενο λιπος, οσο εισαι σε ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ διαιτα. Μονος σου βγαινεις λαθος. Εγω δεν ειπα να μην καταλανωσεις κορεσμενο λιπος, αλλα κατω απο καπποιες προυποθεσεις. Μην μεταφρασω και την τελευταια παραγραφο, γιατι δεν σε συμφερει...

3) Το σκαλιζουμε παρα πολυ. Φαε μαυρη σοκολατα εσυ. Με γεια σου με χαρα σου. Εγω ομως οπως και πολλοι αλλοι δεν ειμαστε στεγνοι και σε καμια περιπτωση δεν ακολουθουμε μια ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ Η ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ διατα, γιατι εχουμε αλλους στοχους. Αλλος θελει να βαλει ΠΟΙΟΤΙΚΟ ογκο και αλλος θελει να στεγνωσει...

4) Ισοθερμιδικη = Ισορροπημενη

bb-fitness
06-09-11, 21:54
1) Δεν εχει σημασια αν εισαι αθλητης η οχι. Το αρθρο που σου εδειξα διαχωριζει τα << καλα >> απο τα << κακα >> λιπη. Σου λεει να αποφευγεις τα τρανς λιπαρα και να ελλατωσεις τα κορεσμενα λιπαρα γι'αυτους τους λογους. Ειναι αυτονοητο, οτι σου λεει να τα αποφυγεις αυτα οσο γινετε και να καταναλωνεις << καλα >> λιπη ω3 και ω6 πιστευω. Μηπως παιζεις με τις λεξεις?

δηλαδη θελεις να μου πεις οτι την ιδια διατροφη ακολουθει καποιος που αθλειται με καποιον που καθεται ολη μερα μπροστα στην τηλεοραση?ιδιες θερμιδες?ιδια δραστηριοτητα?
αν σε μια διατροφή υπάρχουν αρκετα λιπαρά και αρκετός υδατανθρακα και η διατροφή δεν είναι καθαρή, εχει κ τα γλυκακια της (στα οποία τα τεχνητα τρανς υπαρχουν σε απειρο βαθμο) και εχει και αρκετα αλευρια (δλδ πιττες συχνα ) και αρκετό αμυλο, τότε ο θυρωειδής δε μπορεί να εκκρίνει τις απαραίτητες ορμόνες κ το συκώτι να επεξεργαστεί τα λιπαρά κ τότε εχουμε αυξηση χοληστερίνης, τριγλυκεριδιών Αντιθετα, υψηλή χοληστερίνη με χαμηλα τριγλυκερίδια κ πίεση δεν είναι ενδειξη κινδύνου, αλλα ενδειξη υψηλής τεστοστερόνης).

εγω επιμενω στο οτι μου ειπες οτι το μονο λιποε που χρειαζεται να ειναι απο ω3 και ω6.......

2) Το λινκ σου σημαινει αυτο: Για καπποιον που ειναι ΣΤΕΓΝΟΣ, δραστηριος και τρωει πολλα φρουτα και λαχανικα και βρισκετε σε ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ διαιτα, δεν υπαρχει κινδυνος για την υγεια του η αυξημενη ποσοτητα ληψης κορεσμενου λιπους. Σου επιτρεπει να φας κορεσμενο λιπος, οσο εισαι σε ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ διαιτα. Μονος σου βγαινεις λαθος. Εγω δεν ειπα να μην καταλανωσεις κορεσμενο λιπος, αλλα κατω απο καπποιες προυποθεσεις. Μην μεταφρασω και την τελευταια παραγραφο, γιατι δεν σε συμφερει...

πιο πανω λες οτι το θεμα δεν ειναι αν εισαι αθλητης ή οχι απλα πρεπει να καταναλωνεις κορεσμενο λιπος με μετρο...


Το σκαλιζουμε παρα πολυ. Φαε μαυρη σοκολατα εσυ. Με γεια σου με χαρα σου. Εγω ομως οπως και πολλοι αλλοι δεν ειμαστε στεγνοι και σε καμια περιπτωση δεν ακολουθουμε μια ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ Η ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ διατα, γιατι εχουμε αλλους στοχους. Αλλος θελει να βαλει ΠΟΙΟΤΙΚΟ ογκο και αλλος θελει να στεγνωσει...


οντως το σκαλιζουμε πολυ.
δηλαδη εσυ θες να μου πεις οτι εισαι υπερβαρος και ακολουθεις μια διατροφη με σαβουρα?

το ολο θεμα ειναι ποια κορεσμενα λιπη πρεπει να περιορισουμε.δεν ειναι σωστο να λεμε γενικα και αοριστα οτι πρεπει να μειωσουμε ή να αποφευγουμε τα κορεσμενα λιπη.(δεν λεω οτι εσυ εισαι της αποψης να τα αποφευγουμε απλα το αναφερω)

Txc
06-09-11, 22:04
Ουτως η αλλως δεν μπορουμε να αποφυγουμε τα κορεσμενα λιπαρα, οσο και να προσεχουμε...
Εμπεριεχωντε σε πολλες τροφες που καταναλωνουμε καθημερινα, ακομα και το στηθος απο το κοτοπουλο εμπεριεχει μικρα ποσοστα κορεσμενου λιπους, οπως επισης και τα χαμηλα σε λιπαρα γαλακτομικα πχ γαλα, γιαουρτι, cottage κτλ...
Οχι δεν ειμαι υπερβαρος, αλλα ουτε και στεγνος, ειμαι καπου στην μεση...
Δεν προσπαθω να στεγνωσω...
Με ενδιαφερει ο << ποιοτικος >> ογκος και αποφευγω οσο μπορω τα κορεσμενα λιπαρα...
Αnyway ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για τον εαυτο του...
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι απολυτο αυτο που λεω...
Εσυ ομως γιατι υπερασπιζεσε τοσο σθεναρα την μαυρη σοκολατα?
Σου ειπαμε να μην τρως?
Προσπαθεις να μας πεις οτι ειναι σημαντικο να τρωμε μαυρη σοκολατα?
Δεν καταλαβα...
Υπαρχουν και αλλες αξιολογες πηγες λιπους με λιγοτερα ή χωρις κορεσμενα λιπαρα...
Αναλογα με τα γουστα ειναι...
Αλλος τρωει ξυροκαρπια...
Αλλος ταχινι...
Αλλος φυστικοβουτυρο...
Τι να κανουμε τωρα?

bb-fitness
06-09-11, 22:12
Ουτως η αλλως δεν μπορουμε να αποφυγουμε τα κορεσμενα λιπαρα, οσο και να προσεχουμε...
Εμπεριεχωντε σε πολλες τροφες που καταναλωνουμε καθημερινα, ακομα και το στηθος απο το κοτοπουλο εμπεριεχει μικρα ποσοστα κορεσμενου λιπους, οπως επισης και τα χαμηλα σε λιπαρα γαλακτομικα πχ γαλα, γιαουρτι, cottage κτλ...
Οχι δεν ειμαι υπερβαρος, αλλα ουτε και στεγνος, ειμαι καπου στην μεση...
Δεν προσπαθω να στεγνωσω...
Με ενδιαφερει ο << ποιοτικος >> ογκος και αποφευγω οσο μπορω τα κορεσμενα λιπαρα...
Αnyway ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο για τον εαυτο του...
Σε καμια περιπτωση δεν ειναι απολυτο αυτο που λεω...

συμφωνω :thumbup:
τωρα επειδη ξεφυγαμε λιγο.. καμια προταση-συμβουλη-σχολιο για την υπολοιπη διατροφη μου π.χ. το μεταπροπονητικο υπαρχει

tolis93
06-09-11, 22:17
ας ποσταρω και εγω την διατροφη μου.

βασιζεται στο σκεπτικο: ημερες προπονησης:χαμηλα τα λιπαρα-υψηλα οι υδατανθρακες
ημερες ξεκουρασης:υψηλα τα λιπαρα-χαμηλα οι υδατανθρακες


αλλα χρειαζομαι καθοδηγηση στην σωστη κατανομη λιπαρων και υδατανθρακων.
Ακομα σκεφτομαι να φτιαξω καπως τις ποσοτητες για 4 γευματα.

στοχος:αυξηση μυικης μαζας

ηλικια:18(σε λιγους μηνες τα κλεινω για την ακριβεια)
υψος:1.78
βαρος:68
1)νιφαδες βρωμης 1/3 φλιτζ.
1 κεσεδακι γιαουρτι 2% ή γαλα 1,5% 1 φλιτζ. + ενα αυγο τις ημερες ξεκ.
1 κουταλια της σουπας μελι + τις ημερες προπ.
1 μηλο
1 μπανανα

2)δυο φετες για τοστ ολικης αλεσεως
στηθος κοτοπουλου ή μπουτι/απαχη μοσχορισια μπριζολα/4 ασπραδια 2 κροκοι/τυρι cottage 2,2% ημ. πρ. 4% ημ. ξεκ.
στραγαλια ή μια κουταλια της σουπας ταχινι
ή μια μιση μαυρη οργανικη σοκολατα
ημερες ξεκουρασης + μια κουταλια ταχινι με τα στραγαλια και τη μαυρη σοκολατα.

στο 3 δυστυχως τρωω οτι εχει στο σπιτι
3) /αρακας /φακες
φασολια/φασολακια/μακαρονια(σπανια)
σαρδελα/4 ασπραδια 1 κροκος ημ. πρ. /3 ασπραδια 3 κροκο ημ.ξεκ./τυρι cottage 2,2% ή γιαουρτι 2% ημ.πρ./τυρι cottage 4%/στηθος κοτοπουλου/απαχη μοσχ. μπριζολα/μοσχ. συκωτι
1 κουταλια της σουπας μουρουνελαιο
τις ημερες πρ. αν λαχει και δεν εχει πατατα ή ρυζι καστανο,ασπρο προσθετω εγω.ενω τις ημερες ξεκ. αν εχει πατατες ή ρυζι ή μακαρονια καταναλωνω μικρες ποσοτητες
μεταπροπονητικο
4)βραστες πατατες ή ρυζι καστανο,ασπρο
δυο φετες ψωμιου ολικης αλεσεως
δυο κουταλιες της σουπας μελι (πανω στις φετες)
95 γρ στηθος κοτοπουλο/μπουτι κοοτοπουλου/απαχη μοσχ. μπριζολα/μοσχ. συκωτι/3-4 ασπραδια 2 κροκοι ή (3 κροκοι) ημ. ξεκ.
+ 1 κεσεδακι γιαουρτι 2%,σαλατα,ενα ποτηρι γαλα 1,5% στο οποιο εχω ριξει μια κουταλια του γλυκου coconut oil και μια κουταλια του γλυκου γυρη.

ημ. πρ.
5)σαλατα, 4 ασπραδια 1 κροκος/στηθος κοτοπουλου/μπουτι/
ημ. ξεκ. 2 γιαουρτια 2% ή ενα γιαουρτι 2% και 2 αυγα/τυρι cottage 2,2% ή 4% και 2 αυγα 1 κουτ. μουρουνελαιο και μια κουταλια ελαιολαδο

αυτο οολο ειναι το μεταπροπονητικο σ?

Txc
06-09-11, 22:25
Θα ελεγα να ξαναγραψεις την διατροφη σου, χωρις η το ενα η το αλλο, γιατι ειναι ενα μπερδεμα...

Πρωινο: αυτο
Δεκατιανο: αυτο
Μεταπροπονητικο: αυτο
Πριν τον υπνο: αυτο

Καπως ετσι για να βγαλουμε ακρη...
Το μεταπροπονητικο σου και το τελευταιο σου γευμα ειναι τελειως λαθος για μενα...
Μην γραψεις τι τρως τις ημερες ξεκουρασης, δεν εχει σημασια...

bb-fitness
06-09-11, 22:30
αυτο οολο ειναι το μεταπροπονητικο σ?

πατατες ή ρυζι με κοτοπουλο ή μοσχαρι/μοσχαρρισιο συκωτι ή αυγα + 100 γρ γιαουρτι , σαλατα, και 2 φετες μαυρο ψωμι με μελι μια κουταλια του γλυκου coconut oil σε ενα ποτηρι γαλα και μια κουταλια του γλυκου γυρη.

bb-fitness
06-09-11, 22:38
Θα ελεγα να ξαναγραψεις την διατροφη σου, χωρις η το ενα η το αλλο, γιατι ειναι ενα μπερδεμα...

Πρωινο: αυτο
Δεκατιανο: αυτο
Μεταπροπονητικο: αυτο
Πριν τον υπνο: αυτο

Καπως ετσι για να βγαλουμε ακρη...
Το μεταπροπονητικο σου και το τελευταιο σου γευμα ειναι τελειως λαθος για μενα...
Μην γραψεις τι τρως τις ημερες ξεκουρασης, δεν εχει σημασια...

το μεταπροπονητικο γιατι? Σε αυτο το γευμα θελεις περισσότερο και καλυτερο φαι

Txc
06-09-11, 22:47
το μεταπροπονητικο γιατι?

Στο πρωτο γευμα μετα την προπονηση χρειαζεσε απλο υδατανθρακα και υψηλου γλυκαιμικου δεικτη ( οχι φρουτα κατα προτιμηση ) και μια πηγη πρωτεινης χωρις λιπαρα, για αμεση απορροφηση απο το σωμα, γιατι το σωμα σου μετα τα βαρυ καταναλωνει λιπος και μυικο ιστο και εχει μπει σε καταβολισμο. Εσυ πρεπει να το σταματησεις αυτο, να δωσεις στο σωμα σου ενεργεια ΑΜΕΣΑ, ωστε να σωσεις το μυικο σου ιστο και να βαλεις το σωμα σου σε αναβολικο περιβαλλον ( πολυ γενικα )...

Τα λιπαρα θα καθυστερησουν την απορροφηση της πρωτεινης, οπως επισης και τα fibers των φρουτων...

Στο δευτερο γευμα σου μετα την προπονηση χρειαζεσε ΣΥΝΘΕΤΟ υδατανθρακα ( μαυρο ρυζι, βρωμη, μαυρο ψωμι, φασολια ) και μια πηγη πρωτεινης ( στηθος κοτοπουλου ή μοσχαρισια μπριζολα ξερω γω )...

Συμπερασμα: Κανε 6 γευματα αντι για 5...

bb-fitness
06-09-11, 23:06
Στο πρωτο γευμα μετα την προπονηση χρειαζεσε απλο υδατανθρακα και υψηλου γλυκαιμικου δεικτη ( οχι φρουτα κατα προτιμηση ) και μια πηγη πρωτεινης χωρις λιπαρα, για αμεση απορροφηση απο το σωμα, γιατι το σωμα σου μετα τα βαρυ καταναλωνει λιπος και μυικο ιστο και εχει μπει σε καταβολισμο. Εσυ πρεπει να το σταματησεις αυτο, να δωσεις στο σωμα σου ενεργεια ΑΜΕΣΑ, ωστε να σωσεις το μυικο σου ιστο και να βαλεις το σωμα σου σε αναβολικο περιβαλλον ( πολυ γενικα )...

Τα λιπαρα θα καθυστερησουν την απορροφηση της πρωτεινης, οπως επισης και τα fibers των φρουτων...

Στο δευτερο γευμα σου μετα την προπονηση χρειαζεσε ΣΥΝΘΕΤΟ υδατανθρακα ( μαυρο ρυζι, βρωμη, μαυρο ψωμι, φασολια ) και μια πηγη πρωτεινης ( στηθος κοτοπουλου ή μοσχαρισια μπριζολα ξερω γω )...
ημουν σιγουρος οτι θα μου ελεγες για το λιπος στο μεταπροπονητικο :)
ο λογος που το λενε αυτο ορισμενοι ειναι για να απορροφιεται πιο γρηγορα η πρωτεινη σωστα (η αφυσικα γρηγορη πρωτείνη που δεν υπαρχει πουθενα μονη της στη φυση χωρις καζεινη κ λιπος), αυτο που ξεχνανε οι περισσοτεροι ειναι ότι μετα την προπονηση εχεις πεσμενη χοληστερινη, και η χοληστερινη συνδεεται με την τεστοστερονη κ την αυξητικη ορμονη, θες μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση ή μεγαλυτερη εκκριση αυξτικης ορμονης.
θα μου πεις οι περισσοτεροι δεν βαζουν λιπος στο μεταπροπονητικο...ε... εγω φαινεται ειμαι απο τους λιγους....

τωρα κατι αλλο αφου λες οτι δεν πρεπει να υπαρχει το λιπος στο μεταπροπονητικο θα μπορουσες να στειλεις ενα μηνυμα στον Alan Aragon και να του πεις να διορθωσει το αρθρο του και τοτε το συζηταμε....
Fat: Pre, During, & Postexercise
http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf
στο πδφ αρχειο θα βρείς συγκεκριμένη απάντηση για αυτό που λες ότι δε θες λίπος στο μεταπροπονητικό γευμα
a common recommendation in sports and fitness circles is to avoid or minimaze fat intake immediately after training..., σελίδα 3 κατω κατω εως σελίδα 4, μετα εχει αρθρα κ μελετες, επιστημονικό περιοδικό είναι.

Txc
06-09-11, 23:09
Γιατι ρωτας την γνωμη μας, αφου εχεις μια απαντηση για ολα?
Αφου στο τελος, θα κανεις, αυτο που νομιζεις εσυ...
Γιατι μας ρωτας?
Ο Alan Aragon ειναι εναντιον της δεξτροζης...
Εγω δεν σου ειπα να παρεις δεξτροζη...
Παρε λιπος εσυ αν θελεις να καθυστερησεις το επομενο γευμα σου...
Αν κανεις πχ μεταπροπονητικο και μετα κανεις το επομενο σε 3 ωρες, παρε λιπος...
Εγω προσωπικα παιρνω μεταπροπονητικο snack και καπακι σε μιση ωρα, παιρνω δευτερο στερεο μεταπροπονητικο γευμα...
Υπαρχουν διαφορες φιλοσοφιες...

tolis93
06-09-11, 23:10
ημουν σιγουρος οτι θα μου ελεγες για το λιπος στο μεταπροπονητικο
ο λογος που το λενε αυτο ορισμενοι ειναι για να απορροφιεται πιο γρηγορα η πρωτεινη σωστα (η αφυσικα γρηγορη πρωτείνη που δεν υπαρχει πουθενα μονη της στη φυση χωρις καζεινη κ λιπος), αυτο που ξεχνανε οι περισσοτεροι ειναι ότι μετα την προπονηση εχεις πεσμενη χοληστερινη, και η χοληστερινη συνδεεται με την τεστοστερονη κ την αυξητικη ορμονη, θες μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση ή μεγαλυτερη εκκριση αυξτικης ορμονης.
θα μου πεις οι περισσοτεροι δεν βαζουν λιπος στο μεταπροπονητικο...ε... εγω φαινεται ειμαι απο τους λιγους....

τωρα κατι αλλο αφου λες οτι δεν πρεπει να υπαρχει το λιπος στο μεταπροπονητικο θα μπορουσες να στειλεις ενα μηνυμα στον Alan Aragon και να του πεις να διορθωσει το αρθρο του και τοτε το συζηταμε....
Fat: Pre, During, & Postexercise
http://user210805.websitewizard.com/files/unprotected/AARR-Jan-2008.pdf
στο πδφ αρχειο θα βρείς συγκεκριμένη απάντηση για αυτό που λες ότι δε θες λίπος στο μεταπροπονητικό γευμα
a common recommendation in sports and fitness circles is to avoid or minimaze fat intake immediately after training..., σελίδα 3 κατω κατω εως σελίδα 4, μετα εχει αρθρα κ μελετες, επιστημονικό περιοδικό είναι.
για το λιπος παιζουν πολλες αποψεις τουλαχιστον μπορεις να απαντας με λιγο πιο ευγενικο τροπο αν και δεν μου πεφτει λογος.φορουμ ειναι συζητηση κανουμε.κ μακαρι να διναμε κ απαντησεις σε τετοια ερωτηματα.πχ γαλα οχι μετα τη προπονηση οχι λιπαρα μετα τη προπονηση κτλπ.αν θυμαμαι καλα ο txc ηταν που ειπε οτι τα λιπαρα δν επιρεαζουν τη μεταπροπονητικη διατροφη.μπορει να κανω κ λαθος.καλο θα ηταν παντως να μας εδινε τα φωτα τ ενας π εχει κανει πειραμα μακροχρονιο.κ εννοω πανω τ.ουτε μελετες ουτε τπτ.γιατι ανθρωπος με ανθρωπο διαφερουν.και αν χωνευονται ξεχωριστα?αν τα λιπαρα ειναι πχ απο κοτατζ?π εχει πρωτεινη?καζεινη μεν.η απο γαλα?η απο γιαουρτι 1% πχ?κ μηπως παιζουν ρολο οι ποσοτητες τελικα?δλδ αλλο 4-5 γραμμαρια αλλο 10...????

Txc
06-09-11, 23:16
για το λιπος παιζουν πολλες αποψεις τουλαχιστον μπορεις να απαντας με λιγο πιο ευγενικο τροπο αν και δεν μου πεφτει λογος.φορουμ ειναι συζητηση κανουμε.κ μακαρι να διναμε κ απαντησεις σε τετοια ερωτηματα.πχ γαλα οχι μετα τη προπονηση οχι λιπαρα μετα τη προπονηση κτλπ.αν θυμαμαι καλα ο txc ηταν που ειπε οτι τα λιπαρα δν επιρεαζουν τη μεταπροπονητικη διατροφη.μπορει να κανω κ λαθος.καλο θα ηταν παντως να μας εδινε τα φωτα τ ενας π εχει κανει πειραμα μακροχρονιο.κ εννοω πανω τ.ουτε μελετες ουτε τπτ.γιατι ανθρωπος με ανθρωπο διαφερουν.και αν χωνευονται ξεχωριστα?αν τα λιπαρα ειναι πχ απο κοτατζ?π εχει πρωτεινη?καζεινη μεν.η απο γαλα?η απο γιαουρτι 1% πχ?κ μηπως παιζουν ρολο οι ποσοτητες τελικα?δλδ αλλο 4-5 γραμμαρια αλλο 10...????

Για το γαλα σου ειπα, οχι για τα λιπαρα...
Ειμαι εναντιον με τα λιπαρα μεταπροπονητικα...

bb-fitness
06-09-11, 23:18
Γιατι ρωτας την γνωμη μας, αφου εχεις μια απαντηση για ολα?
Αφου στο τελος, θα κανεις, αυτο που νομιζεις εσυ...
Γιατι μας ρωτας?
Ο Alan Aragon ειναι εναντιον της δεξτροζης...
Εγω δεν σου ειπα να παρεις δεξτροζη...
Παρε λιπος εσυ αν θελεις να καθυστερησεις το επομενο γευμα σου...
Αν κανεις πχ μεταπροπονητικο και μετα κανεις το επομενο σε 3 ωρες, παρε λιπος...
Εγω προσωπικα παιρνω μεταπροπονητικο snack και καπακι σε μιση ωρα, παιρνω δευτερο στερεο μεταπροπονητικο γευμα...
Υπαρχουν διαφορες φιλοσοφιες...

δεν εχω τιποτα με εσενα αδερφε :toast: απλως με ενοχλει που συνεχεια ακουω τα ιδια και τα ιδια απο πολλους οχι λιπος στο μεταπροπονητικο και τελος.εχει επικρατησει γενικα αυτη η αποψη και εχει βαθιες ριζες.οχι δεν μου ειπες να παρω δεξτροζη το ξερω.

Αν κανεις πχ μεταπροπονητικο και μετα κανεις το επομενο σε 3 ωρες, παρε λιπος...
αυτο κανω


Υπαρχουν διαφορες φιλοσοφιες...
το ξερω γι αυτο δεν χρειαζεται να λεμε κανε αυτο κανε εκεινο αλλα μπορουμε να λεμε οτι υπαρχει και καποια αλλη λυση.

bb-fitness
06-09-11, 23:23
για το λιπος παιζουν πολλες αποψεις τουλαχιστον μπορεις να απαντας με λιγο πιο ευγενικο τροπο αν και δεν μου πεφτει λογος.φορουμ ειναι συζητηση κανουμε.κ μακαρι να διναμε κ απαντησεις σε τετοια ερωτηματα.πχ γαλα οχι μετα τη προπονηση οχι λιπαρα μετα τη προπονηση κτλπ.αν θυμαμαι καλα ο txc ηταν που ειπε οτι τα λιπαρα δν επιρεαζουν τη μεταπροπονητικη διατροφη.μπορει να κανω κ λαθος.καλο θα ηταν παντως να μας εδινε τα φωτα τ ενας π εχει κανει πειραμα μακροχρονιο.κ εννοω πανω τ.ουτε μελετες ουτε τπτ.γιατι ανθρωπος με ανθρωπο διαφερουν.και αν χωνευονται ξεχωριστα?αν τα λιπαρα ειναι πχ απο κοτατζ?π εχει πρωτεινη?καζεινη μεν.η απο γαλα?η απο γιαουρτι 1% πχ?κ μηπως παιζουν ρολο οι ποσοτητες τελικα?δλδ αλλο 4-5 γραμμαρια αλλο 10...????

δεν εχω τιποτα με τον φιλο Txc.απλα με ενοχλει ιδιαιτερα που εχει υπερισχυσει αυτη η αντιληψη και οι περισσοτεροι αυτην ακολουθουν χωρις να εχουν διαβασει αντιθετες αποψεις δεν δεχονται κουβεντα για το λιπος στο μεταπροπονητικο.τι να κανουμε δεν ακολουθουμε ολοι τα ιδια.

tolis93
06-09-11, 23:24
εν εχω τιποτα με εσενα αδερφε :toast: απλως με ενοχλει που συνεχεια ακουω τα ιδια και τα ιδια απο πολλους οχι λιπος στο μεταπροπονητικο και τελος.εχει επικρατησει γενικα αυτη η αποψη και εχει βαθιες ριζες.οχι δεν μου ειπες να παρω δεξτροζη το ξερω.

Αν κανεις πχ μεταπροπονητικο και μετα κανεις το επομενο σε 3 ωρες, παρε λιπος...
αυτο κανω


Υπαρχουν διαφορες φιλοσοφιες...
το ξερω γι αυτο δεν χρειαζεται να λεμε κανε αυτο κανε εκεινο αλλα μπορουμε να λεμε οτι υπαρχει και καποια αλλη λυση.

ακυρο με τα λιπαρα.αλλα διαβασα ενα αρθρο σχετικα με το γαλα.ο λογος π λενε πως δεν κανει εχει βγει απο αρκετα παλια επειδη η αναλογια του σε υδατανθρακες λιπαρα πρωτεινες δε συμφερει κ καποιος πρεπει να πιει 4 λιτρα γαλα για να νιωσει πρωτεινη μεταπροπονητικα.συν του οτι η περισσοτερη ειναι καζεινη.αλλα οχι οτι αν συνδιαστει με αλλη πηγη πρωτεινης δε κανει.απλα δε καλυπτει

beefmeup
06-09-11, 23:27
αυτο που ξεχνανε οι περισσοτεροι ειναι ότι μετα την προπονηση εχεις πεσμενη χοληστερινη, και η χοληστερινη συνδεεται με την τεστοστερονη κ την αυξητικη ορμονη, θες μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση ή μεγαλυτερη εκκριση αυξτικης ορμονης.


φιλε αυτο που εχω κοκκινησει το ξεχνανε γιατι απλα δεν γινεται..
κ παρακατω..η αυξητικη δεν εχει σχεση με την τεστο.
που τα ειδες αυτα?:unsure:

bb-fitness
06-09-11, 23:54
φιλε αυτο που εχω κοκκινησει το ξεχνανε γιατι απλα δεν γινεται..
κ παρακατω..η αυξητικη δεν εχει σχεση με την τεστο.
που τα ειδες αυτα?:unsure:

για να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι ακριβως καπου στο νετ σε ξενο site θα το ψαξω....

αυτο που ξερω στανταρ για την αυξητική ορμόνη, ειναι οτι οπως θα δεις μεσα στο πδφ που ανεβασα πιο πανω ότι εκκρίνεται κατά τη διαρκεια της νύχτας, κ αυτό είναι γιατί, ο λόγος είναι ότι συνδεεται με τη νηστεία κατά τη διαρκεια του ύπνου, επίσης είναι αντίδραση στο στρεσ το σώμα παράγει κατεχολαμίνες, αδρεναλίνη, και οτι η αυξητική ορμόνη παρότι τη λενε αυξητική, καμία αναβολική δράση δεν έχει μόνη της, αλλά σε συνεργασία με την IGF1, insulin growth factor 1,
η εκκριση της οποίας γίνεται σε συνάφεια με την ινσούλινη ή και οχι νομιζω.. κάπου εδώ η σύζητηση το πότε είναι με κ πότε όχι γίνεται εξειδικευμένη
κ δεν ξερω να στο αναλύσω, κ αν κ το εχω διαβάσει δε το θυμάμαι ακριβώς κ θα σου πώ ανακρίβειες

beefmeup
06-09-11, 23:58
αυτα ολα που γραφεις εδω δεν εχουν σχεση με οτι γραφεις απο πανω για λιπαρα κλπ.
κ δεν συσχετιζουν την τεστο με την αυξητικη μετα την προπονηση που αρχισες το θεμα..
μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο..?:unsure:

tolis93
07-09-11, 00:04
κατι που βρηκα περι κορεσμενων λιπαρων.ενα μικρο αποσπασμα δλδ
There are those who believe that the particular saturated-fatty-acid make-up of the tropical oils, principally coconut oil and palm fruit oil, allows the body to metabolize them differently than animal fats, making them less harmful and even healthful, but there is no widespread consensus on this.
το βρηκα απο αυτο το σαιτ
http://lowfatcooking.about.com/od/faqs/f/satfatsoils.htm

bb-fitness
07-09-11, 00:06
αυτα ολα που γραφεις εδω δεν εχουν σχεση με οτι γραφεις απο πανω για λιπαρα κλπ.
κ δεν συσχετιζουν την τεστο με την αυξητικη μετα την προπονηση που αρχισες το θεμα..
μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο..?:unsure:

το ξερω οτι δεν εχουν σχεση εγραψα αυτα που γνωριζω για την αυξητικη σε σενα απαντησα οτι δεν θυμαμαι ακριβως αυτα που ανεφερα πιο πανω....
οτι θελει για το λιπος στο μεταπροπονητικο κοιτα το pdf του Alan Aragon
a common recommendation in sports and fitness circles is to avoid or minimaze fat intake immediately after training..., σελίδα 3 κατω κατω εως σελίδα 4, μετα εχει αρθρα κ μελετες