PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιστη Αεροβικη άσκηση σε ελλειπτικό?



tkodka
02-09-11, 21:24
Για λόγους καθαρά υγειας (εχω εγχειρισθεί στο γόνατο του ενος ποδιού για ρηξη επιγονατιδιου και χιαστου και η αποκατασταση ηταν χάλια ) δεν μπορώ να κάνω βαρυ τρεξιμο στον διαδρομο μεχρι να χαθουν παρα πολλα κιλά(που δεν θα γίνει γιατι παράλληλα αυξανω τους μυες) και γιαυτο απο όταν ξεκίνησα στο γυμναστηριο εδω και 1,5 χρόνο για αερόβια άσκηση συστηματικά δουλέυω στο ελλειπτικο που λείπει το τράνταγμα στο γόνατο .Ειμαι πολύ εξειδικευμενος σε αυτο το όργανο εξαιτιας της επιμονης και της υπομονής μου για να χασω τα κιλά που πρέπει.Επειδη μετα απο μελέτη αποφάσισα οτι χρεεάζεται να ακολουθείς ρυθμό στην συγκεκριμενη άσκηση , χρησιμοποίησα ακουστικά και μουσική που την διαμόρφωσα σε συγκεκριμένα μοτίβα αναλογα με το beat/per second και ακολουθώ το beat της μουσικής. Στην αρχή χρησιμοποιούσα και τα χέρια για να βοηθούν τα πόδια όταν κουράζοταν αλλα τωρα μετα απο τοση ασκηση δεν τα χρησιμοποιώ.Τα "προγραμματα" που εφτιαξα με δική μου ιδεα ηταν διαφορα όπως να ξεκινω απο 80 b/sec και να καταλήγω σε 30 min τα 125 b/sec η να χρησιμοποιώ εναλλασόμενους ρυθμους αργους - γρηγορους για ξεκουραση για περιπου 30-40 Min ή μεγάλα προγράματΑ 60+ μιν με ρυθμο 95-100 b/sec. Βεβαια η "αντισταση " το "φρενο" το ξεκίναγα απο το 11 για να ζεσταθω και το φθανω στο 20 σε κανονική λειτουργια (το μαχ ειναι 24 και το μηχανημα Technogym)
Το ερώτημα σε εμπειρους ειναι το εξης.
Ποτε ειναι καλύτερη η ασκηση για κάψιμο ? Μεγαλο χρονικά προγραμμα με ανεκτο ρυθμο,μικρότερο με εντονο ρυθμο; Εναλλασόμενο ; Εναλασσόμενη αντίσταση;
Δεν καταφερνω πιά να λαχανιάζω πολύ και με ενοχλεί. Τα πόδια μου εχουν αποκτήσει μετα παο τοση ασκηση πολύ σκληρους και μεγαλους μυες αλλα μηπως δεν ειναι το σωστό για να χασω βαρος?Πρεπει να χαθούν τουλάχιστον 10 κιλά λιπους σε εναν οριζοντα οκταμήνου.
Οποιαδηποτε συμβουλη στο συγκεκριμενο όργανο ειναι ευπρόσδεκτη

aprosektos
02-09-11, 21:36
Για λόγους καθαρά υγειας (εχω εγχειρισθεί στο γόνατο του ενος ποδιού για ρηξη επιγονατιδιου και χιαστου και η αποκατασταση ηταν χάλια ) δεν μπορώ να κάνω βαρυ τρεξιμο στον διαδρομο μεχρι να χαθουν παρα πολλα κιλά(που δεν θα γίνει γιατι παράλληλα αυξανω τους μυες) και γιαυτο απο όταν ξεκίνησα στο γυμναστηριο εδω και 1,5 χρόνο για αερόβια άσκηση συστηματικά δουλέυω στο ελλειπτικο που λείπει το τράνταγμα στο γόνατο .Ειμαι πολύ εξειδικευμενος σε αυτο το όργανο εξαιτιας της επιμονης και της υπομονής μου για να χασω τα κιλά που πρέπει.Επειδη μετα απο μελέτη αποφάσισα οτι χρεεάζεται να ακολουθείς ρυθμό στην συγκεκριμενη άσκηση , χρησιμοποίησα ακουστικά και μουσική που την διαμόρφωσα σε συγκεκριμένα μοτίβα αναλογα με το beat/per second και ακολουθώ το beat της μουσικής. Στην αρχή χρησιμοποιούσα και τα χέρια για να βοηθούν τα πόδια όταν κουράζοταν αλλα τωρα μετα απο τοση ασκηση δεν τα χρησιμοποιώ.Τα "προγραμματα" που εφτιαξα με δική μου ιδεα ηταν διαφορα όπως να ξεκινω απο 80 b/sec και να καταλήγω σε 30 min τα 125 b/sec η να χρησιμοποιώ εναλλασόμενους ρυθμους αργους - γρηγορους για ξεκουραση για περιπου 30-40 Min ή μεγάλα προγράματΑ 60+ μιν με ρυθμο 95-100 b/sec. Βεβαια η "αντισταση " το "φρενο" το ξεκίναγα απο το 11 για να ζεσταθω και το φθανω στο 20 σε κανονική λειτουργια (το μαχ ειναι 24 και το μηχανημα Technogym)
Το ερώτημα σε εμπειρους ειναι το εξης.
Ποτε ειναι καλύτερη η ασκηση για κάψιμο ? Μεγαλο χρονικά προγραμμα με ανεκτο ρυθμο,μικρότερο με εντονο ρυθμο; Εναλλασόμενο ; Εναλασσόμενη αντίσταση;
Δεν καταφερνω πιά να λαχανιάζω πολύ και με ενοχλεί. Τα πόδια μου εχουν αποκτήσει μετα παο τοση ασκηση πολύ σκληρους και μεγαλους μυες αλλα μηπως δεν ειναι το σωστό για να χασω βαρος?Πρεπει να χαθούν τουλάχιστον 10 κιλά λιπους σε εναν οριζοντα οκταμήνου.
Οποιαδηποτε συμβουλη στο συγκεκριμενο όργανο ειναι ευπρόσδεκτη
θες διατροφη δεν φτανει μονο η αεροβια

tkodka
02-09-11, 21:53
Εχεις δίκιο , Κάνω προσεκτική διατροφή (εχω χασει πανω απο 22 κιλά σε 1 χρονο) αλλα όχι τοσο σφικτή. Επειδη γυμναζομαι καθημερινα δεν αντεχω να πεινάω πολύ. Προσπαθω απλά να μην καταναλώνων θερμιδοβόρες τροφές και τρωω πολύ μικρές ποσοτητες αλλα η υπόλοιπη ημερα μου δεν ειναι αρκετα κουραστική εξαιτιας του τροπου ζωής μου.Ειμαι πολύ υπομονετικός και δεν προσδοκώ να χασω 10 κιλα σε ενα μήνα ,α πλά πιστευω στο κάψιμο λίπους με συστηματική και μελετημένη άσκηση.

aprosektos
02-09-11, 22:01
Εχεις δίκιο , Κάνω προσεκτική διατροφή (εχω χασει πανω απο 22 κιλά σε 1 χρονο) αλλα όχι τοσο σφικτή. Επειδη γυμναζομαι καθημερινα δεν αντεχω να πεινάω πολύ. Προσπαθω απλά να μην καταναλώνων θερμιδοβόρες τροφές και τρωω πολύ μικρές ποσοτητες αλλα η υπόλοιπη ημερα μου δεν ειναι αρκετα κουραστική εξαιτιας του τροπου ζωής μου.Ειμαι πολύ υπομονετικός και δεν προσδοκώ να χασω 10 κιλα σε ενα μήνα ,α πλά πιστευω στο κάψιμο λίπους με συστηματική και μελετημένη άσκηση.
ο συνδιασμος καλης διατροφης κ ασκησης θα φερει πιο γρηγορα αποτελεσματα.
ποσα κιλα εισαι ? υψος? ηλικια

tkodka
02-09-11, 22:45
Ειμαι 48 χρονων 1.84 και ειμαι 107 κιλά. Πριν απο 1 χρόνο ημουν 128 αλλα με καθε μερα προπονηση και διατροφή έχασα 21 και αυξησα τη μυικη μου μάζα.Εκανα σημερα λιπομετερηση και έχω 28% λίπος.Απο οτι μου ειπε ο γυμναστης μου το βασικό προβλημα ειναι το λιγο νερο , μολις 52 %.

Ikos
03-09-11, 04:04
Γιατί χρησιμοποιείς τόσο μεγάλη αντίσταση, στα 20? Ήταν παρότρυνση γιατρού, συμβουλή γυμναστή ή δική σου απόφαση κατά τη διάρκεια του 1,5 χρόνου για να δυσκολέψεις την άσκηση? Γιατί να μη χαμηλώσεις ένταση και να αυξήσεις RPM? Εκεί να δεις ιδρώτα..

Βασικά δεν μας είπες πόσο RPM πιάνεις. Επίσης πόση ώρα κάνεις ελλειπτικό.

Ενδιαφέρον αυτό που έκανες με τα ΒΡΜ των τραγουδιών, το έχω διαβάσει κάπου.

Το ελλειπτικό είναι πολύ καλό μηχάνημα με πολύ μικρη καταπόνηση σε γόνατα αλλά και τους μυες των ποδιών. Και λόγω της χαμηλότερης μυικής καταπόνησης, μπορείς να κάνεις πιο πολλές προπονήσεις την εβδομάδα σε σχέση πχ. με το διάδρομο.

Και κάτι τελευταίο, στις χειρολαβές του ελλειπτικού σου μετράει και τους καρδιακούς σφυγμούς, σωστά?

tkodka
03-09-11, 07:03
Χρησιμοποιώ μεγάλη αντίσταση για να καιω θερμίδες.Σιγα σιγα έφθασα μεχρι εκει μόνος μου όσο δυναμωνα εδω και 1 χρόνο .Κανω συνολικά 40-60 λεπτα την ημερα αεροβιο. Δεν γινεται παραπάνω γιατι πονάνε οι αρθρωσεις του ισχύου.Χρησιμοποιώ το ΒΡΜ απο τα τραγουδια για να με καθοδηγει σε ρυθμό.Ναι μετραει τους σφυγμους αλλα δεν χρησιμοποιώ πια τα χερια , παρα μονο τα πόδια.Σε στιγμες εντασης φθανω τα 125-130 ΒΡΜ αλλα δεν νομιζω οτι εκει καιω αλλα καταπονουμαι.Αυτο ρωταω αν καποιος ξέρει , σε τι ρυθμο γινονται οι καλύτερες καυσεις και σε τι "προγραμμα" ας πουμε.

steg
03-09-11, 12:49
Τα 130 είναι πολλά, δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνεις τόσο ψηλά. Χαμήλωσε στα 110 - 120 και θα έχεις την υψηλότερη ποσοστιαία συμμετοχή λίπους στις καύσεις, χωρίς την καταπόνηση που λες. Και για να το χτυπήσεις και διατροφικά, περιόρισε τους υδατάνθρακες και αύξησε την πρωτεϊνη και τα καλά λιπαρά στην υποθερμιδική που κάνεις.

tkodka
03-09-11, 13:33
Αρα 110 -120 ΒΡΜ περιπου 40-50 λεπτά και καλύτερη διατροφή οσον αφορα τη ζάχαρη (Ειναι σχεδον ο μονος υδατανθρακας που παίρνω και κανα τσιπουρο που που και που) που δεν ειναι τοσο ευκολη η απαλειψη της μια και καφες χωρίς ζαχαρη ειναι για τα μπάζα.
Ακομη μια σκέψη σχετικα με το ειδος του "προγραμματος" .Μια αυξανομενη γραμμικα σε ρυθμό μεχρι να φθασει το 115 ή συνεχεις εναλλασόμενες μεταξυ χαμηλού και ψηλού ρυθμου ειναι καλύτερες?
Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις.Ειμαι ακρκετα εμπειρος σε φορουμ (αλλων δραστηριοτητων) και απο πρωτο χερτι καταλαβαίνω ποσο βαρετο ειναι να απαντας σε ερωτησεις αρχαρίων.Και παλι ευχαριστω
Ακόμη : Η απαντηση που πηρα σχετικά με το χαμηλωμα της αντιστασης και την αυξηση του ρυθμού ειναι πολύ ενδιαφερουσα και θα τη δοκιμάσω , φοβάμαι ομως οτι η καταπόνηση των αρθρωσεων για πολυ μεγαλο χρονικό διαστημα σε πολυ υψηλό ρυθμο θα ειναι μεγάλη