PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονος Αυχενα



Hercules
03-09-11, 21:35
γεια σας παιδια,πριν κανα 40λεπτο εφυγα απ το γυμν. λογω ενος δυνατου πονου στο σβερκο..εκανα στηθος,πρωτη ασκηση πιεσεις σε ισιο παγκο,βρισκομαι στο 3ο σετ στα 80 κιλα ωσπου στη 10η επαν. σφιγκομαι λιγο παραπανω για να τη βγαλω με αποτελεσμα να με πιασει αυτος ο πονος που ξεκινουσε απ το σβερκο και "μεταφεροταν" κ σε ολο το πισω μερος του κεφαλιου,σαν οξυς πονοκεφαλος με επικεντρο τον αυχενα κ λιγο ζαλαδα.τωρα μετα απο 40 λεπτα περιπου ειμαι ολο και καλυτερα,ουτε ντεπον πηρα ουτε καποια θερμαντικη εβαλα αλλα εχασα την προπονηση σημερα :( .το εχει παθει κανεις αυτο?μηπως επρεπε να κανω καλυτερο ζεσταμα?

tyler_durden
03-09-11, 22:42
φιλε σε αυτες τις ασκησεις το κεφαλι σου πρεπει να να εφαπτεται απολυτα στον παγκο..
στο "σφιγγομαι λιγο παραπανω" που εγραψες φανταζομαι πως το γυρες προς τα μπρος;;;

πανω στο θεμα αυχενα ας αναφερουμε οτι παρομοιο κινδυνο(τραυματισμο) ενεχουν οι οπισθολαιμιες στην τροχαλια..

Hercules
03-09-11, 23:37
φιλε σε αυτες τις ασκησεις το κεφαλι σου πρεπει να να εφαπτεται απολυτα στον παγκο..
στο "σφιγγομαι λιγο παραπανω" που εγραψες φανταζομαι πως το γυρες προς τα μπρος;;;

πανω στο θεμα αυχενα ας αναφερουμε οτι παρομοιο κινδυνο(τραυματισμο) ενεχουν οι οπισθολαιμιες στην τροχαλια..

εχεις δικιο φιλε,στην τελευταια επαν. σηκωσα λιγο το κεφαλι για να "δωσω" και μαλλον επαθαν καποια υπερενταση οι μυες του αυχενα..τωρα ειμαι κομπλε,κριμα που εχασα την προπονηση

Nive
08-09-11, 00:24
Το`χω πάθει πολλές φορές. Έσπρωξα και`γω με το κεφάλι τον πάγκο απότομα από την ένταση και έμεινα εκεί. Υπομονή κάποιες μέρες γιατί θα σε ταλαιπωρήσει,αν θες να ξεμπερδεύεις γρήγορα πάρε μυοχαραρωτικό-αναλγητικό-αντιφλεγμονώδες και φυσικά μετά φρόντισε για καλύτερη ελαστικότητα του αυχένα σου,γιατί αυτός ο τραυματισμός σ`αυτό συνηγορεί!;)

condoros
10-01-12, 15:35
Γεια σε όλους!
Το ίδιο ακριβώς πράγμα έπαθα την προηγούμενη εβδομάδα στο σκουοτ.
Πήγα πρωί στο γυμναστήριο , έκανα 10 λεπτα ζέσταμα διάδρομο , 2 σετ ζέσταμα σκουοτ χ 15 ,βάζω κιλά κάνω 3 σετ με αυξηση βαρους(12-11-9 επαναληψεις). Μετά βγαζω τα μισά κιλά απο τη μπάρα με σκοπο να κάνω ένα 4ο τελευταίο αργό καλό σετ με 15 επαναλήψεις . μετά τη 12η επανάληψη στις 3 τελευταίες σφίχτηκα πολύ και χωρίς να καταλάβω έγυρα τον αυχένα εμπρός. Επίσης ίσως να είχα βάλει και τη μπάρα λίγο παραπάνω από τους ώμους, προς αυχένα μεριά. Μόλις άφησα τη μπάρα στους ορθοστάστες μετά τη 15 επαν. με ποιάνει ακραίος πονοκέφαλος σαν και αυτόν που περιέγραψε ο Hercules.
Πόνος τασεως από άρχιζε από τη βάση του αυχένα και εκτείνονταν προς τα πάνω. σαν με έσφιγκαν . ζαλάδα και ίλιγκος. έφυγα καπάκια από το γυμν. ..
Όπως τα περιγράφετε και εσείς μετά απο 40 λεπτά και με ένα Norgesic μου πέρασε. Το θέμα έιναι ότι πήγα και μετά απο 2 μέρες να κάνω χέρια και στην 1η ασκήση (κάμψεις με στραβόμπαρα όρθιος)
στο 3ο σετ μόλις σφίχτικα λίγο παραπάνω με έποιασε ο ίδιος πόνος. Χάλια μαύρα. Ξαναέφυγα.
Nive (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?4728-Nive) αυτό εννοείς οταν λες ότι θα ταλαιπωρίσει λίγο καιρό ο πόνος?

Από τότε έχω πάει δύο φορές και έκανα αερόβια και λίγους κοιλιακούς και δεν είχα πρόβλημα.
Τι θα γίνει όμως με τα βάρη? Πότε θα επιστρέψω στο σφίξιμο?

Jimy
28-01-12, 04:50
Γεια σε όλους!
Το ίδιο ακριβώς πράγμα έπαθα την προηγούμενη εβδομάδα στο σκουοτ.
Πήγα πρωί στο γυμναστήριο , έκανα 10 λεπτα ζέσταμα διάδρομο , 2 σετ ζέσταμα σκουοτ χ 15 ,βάζω κιλά κάνω 3 σετ με αυξηση βαρους(12-11-9 επαναληψεις). Μετά βγαζω τα μισά κιλά απο τη μπάρα με σκοπο να κάνω ένα 4ο τελευταίο αργό καλό σετ με 15 επαναλήψεις . μετά τη 12η επανάληψη στις 3 τελευταίες σφίχτηκα πολύ και χωρίς να καταλάβω έγυρα τον αυχένα εμπρός. Επίσης ίσως να είχα βάλει και τη μπάρα λίγο παραπάνω από τους ώμους, προς αυχένα μεριά. Μόλις άφησα τη μπάρα στους ορθοστάστες μετά τη 15 επαν. με ποιάνει ακραίος πονοκέφαλος σαν και αυτόν που περιέγραψε ο Hercules.
Πόνος τασεως από άρχιζε από τη βάση του αυχένα και εκτείνονταν προς τα πάνω. σαν με έσφιγκαν . ζαλάδα και ίλιγκος. έφυγα καπάκια από το γυμν. ..
Όπως τα περιγράφετε και εσείς μετά απο 40 λεπτά και με ένα Norgesic μου πέρασε. Το θέμα έιναι ότι πήγα και μετά απο 2 μέρες να κάνω χέρια και στην 1η ασκήση (κάμψεις με στραβόμπαρα όρθιος)
στο 3ο σετ μόλις σφίχτικα λίγο παραπάνω με έποιασε ο ίδιος πόνος. Χάλια μαύρα. Ξαναέφυγα.
Nive (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?4728-Nive) αυτό εννοείς οταν λες ότι θα ταλαιπωρίσει λίγο καιρό ο πόνος?

Από τότε έχω πάει δύο φορές και έκανα αερόβια και λίγους κοιλιακούς και δεν είχα πρόβλημα.
Τι θα γίνει όμως με τα βάρη? Πότε θα επιστρέψω στο σφίξιμο?

Ψαχνοντας για το προβλημα αυτο βρηκα οτι το παθαν κ'αλλοι.Στον παγκο λοιπον ενω εκανα στηθος με αλτηρες ενιωσα ενα πονο κατα μηκος του σβερκου.Δεν ενιωσα ουτε ζαλαδα,ουτε ακουσα καποιο "κρακ".Εκεινη τη μερα συνεχισα μια ασκηση που ειχε μεινει την αλλη μερα εχασα την προπονηση και την παραλλη συνεχισα κανονικα το προγραμμα μου αν και ο πονος παραμενει.Οχι στο βαθμο που ηταν αλλα αρκετα.Με ντουζ μαλακωνει πολυ ομως και με την θερμαντικη πριν τη γυμναστικη επισης.Οταν γερνω μπροστα το κεφαλι και στο πλαι και απο τις δυο πλευρες ποναει αρκετα..:unsure:
Περαστικα και προσοχη!

al1975
22-03-12, 01:52
Το ίδιο ακριβώς έπαθα και γω.:(

Στην αρχή νόμισα οτι είναι κρυωμα αλλά επέμενε.

Πηγα σε γιατρο και μου είπε για δέκα μέρες πρωι βράδυ norgesic , τρεις φορές την μέρα αλοιφη Musco-Rill και για δυο ώρες κολάρο για να ισιώσει ο αυχένας.

Αν μετα απο την θεραπεία πονάς ακόμα δεν είναι πλεον μυικο και πας για αξονική...

Όπως και να χει για καλο και για κακο πάτε και σε κανα γιατρο!

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
18-04-12, 14:52
Παιδιά έφαγα τράβηγμα σήμερα όπως και μια ακόμη φορά κ μάλιστα στο πιο χαλαρό δίχως υπερπροπόνηση.. ¨οπως ήδη προαναφέρθηκε προφανώς είναι κάποιο στιγμιαιο τράβηγμα, μια λάθος κίνηση στην άσκηση ή απλά δεν υπήρξε σωστό ζέσταμα.. Ένα είναι σίγουρο, θέλει ξεκούραση κ σίγουρα όχι υπερβολές. Από κει και πέρα σίγουρα μια εξέταση και συμβουλή γιατρού είναι απαραίτητη αν συνεχιστεί η κατασταση για αρκετό διάστημα..Ναστε όλοι καλά

sTeLaKoS
18-04-12, 15:29
Πες μας αν θέλεις πως το έπαθες, σε τι άσκηση;

Έχω πάθει τράβηγμα 2 φορές στο παρελθόν, και τις 2 από κακή εκτέλεση στρατιωτικών πιέσεων.
Τη πρώτη φορά, πέρυσι, γύρισα το κεφάλι μου να κοιτάξω δίπλα την ώρα της πίεσης (:banghead:) και ήταν αρκετά σοβαρό, σε σημείο να πάω στο νοσοκομείο την επομένη το πρωί γιατί από τον πόνο δε μπορούσα να κρατήσω το κεφάλι όρθιο.
Βγάλαμε ακτινογραφία αλλά δεν υπήρχε κάποια βλάβη, μου έκανε παυσίπονη ένεση, μου έδωσε μυοχαλαρωτικά, μαλακό κολάρο και πήγα σπίτι. Σε μερικές μέρες πέρασε, 10 μέρες αργότερα μπήκα ξανά σε προπονήσεις.
Τη 2η φορά προσφάτως ένιωσα την ίδια ενόχληση, πάλι στην ίδια άσκηση ενώ είχα κάνει ζέσταμα και τα κιλά δεν ήτανε πολλά. Ευτυχώς σε πολύ μικρότερο βαθμό. Συνέχισα τη προπόνηση μου με άλλες ασκήσεις και μέχρι να πάω σπίτι είχε περάσει εντελώς. Προφανώς λόγο του πρώτου τραυματισμού υπάρχει ευαισθησία.

Έκτοτε μετά από παρότρυνση του προπονητή kick-box του γυμναστηρίου, έχω βάλει στο πρόγραμμα μου 2-3 σετ της παρακάτω άσκησης.

http://www.exrx.net/AnimatedEx/Splenius/CBNeckExtension.gif
http://www.exrx.net/WeightExercises/Splenius/CBNeckExt.html

gym
15-05-12, 10:52
Πάνω από το 15% των ασθενών που επισκέπτονται τους οικογενειακούς τους ιατρούς σύμφωνα με μελέτες παραπονούνται για πόνο στον αυχένα. Η συχνότητα του πόνου κορυφώνεται στην ηλικία των πενήντα ετών και παρατηρείται συχνότερα σε γυναίκες παρά σε άντρες.

Ο πόνος μπορεί να εντοπίζεται στην οπίσθια περιοχή του αυχένα ή να περιλαμβάνει τον ώμο, το κεφάλι, τον βραχίονα, το αντιβράχιο, ολόκληρο το χέρι. Υπάρχει συχνά περιορισμός των κινήσεων του αυχένα, ενώ ο ασθενής μπορεί να εμφανίζει μούδιασμα τοπικά.

Αίτια πόνου στον αυχένα:

1. Σύνδρομα από κακή θέση ή στάση ή ψύξη

Η κακή στάση του σώματος, η καθιστική ζωή, η πολύωρη παραμονή μπροστά στο computer, η ψύξη, προκαλεί μη ειδικό πόνο του αυχένα. Ορισμένες παθήσεις της σπονδυλικής στήλης, όπως η σκολίωση, χαρακτηρίζονται από κακή θέση της σπονδυλικής στήλης συνολικά και συνδέονται με αυξημένη επίπτωση τοπικού πόνου. Επαγγελματικές δραστηριότητες, που προκαλούν αυξημένη δόνηση (π.χ. χειρισμός κομπρεσέρ), γυμναστικές δραστηριότητες που δεν γίνονται σωστά (π.χ. χρήση βαρών χωρίς προθέρμανση, ακατάλληλα υποδήματα), η παχυσαρκία, το άγχος, έχουν συνδεθεί με αυξημένη πιθανότητα εμφάνισης πόνων στη σπονδυλική στήλη.

2. Κάκωση αυχένα ή μυϊκή διάταση

Προέρχονται από κακώσεις στον αυχένα ή απότομη υπερέκταση κάμψη του αυχένα. Ο πόνος συνοδεύεται από μυϊκό σπασμό και σχετική ακαμψία.

3. Αυχενικό σύνδρομο

Είναι ένα σύνολο εκφυλιστικών αλλαγών στην αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης που περιλαμβάνουν εκφύλιση των δίσκων της αυχενικής μοίρας και προοδευτική ανάπτυξη οστεοφύτων.
Διακρίνουμε το δευτεροπαθές αυχενικό σύνδρομο που προκαλείται από συγκεκριμένο υποκείμενο οργανικό νόσημα ή παθολογική διαταραχή (π.χ. ενδοκρινικά νοσήματα, διαβήτης, νόσος Wilson) και το ιδιοπαθές αυχενικό σύνδρομο που έχει πολυπαραγοντική αιτιολογία και είναι συχνό.

H ηλικία, η κακή κληρονομικότητα, η παχυσαρκία, η χρόνια καταπόνηση της σπονδυλικής στήλης συγκαταλέγονται στους παράγοντες που εμπλέκονται στην εμφάνιση του ιδιοπαθούς συνδρόμου.

4. Κήλη δίσκου

Η ρήξη του πηκτοειδούς πυρήνα των αυχενικών δίσκων, προκαλεί πόνο, που συχνά επιδεινώνεται με τον βήχα, το φτάρνισμα, ορισμένες κινήσεις, ενώ υπάρχουν, αρκετές φορές και τοπικά νευρολογικά συμπτώματα.

5. Συστηματικές παθήσεις οστών, αρθρίτιδες, ινομυαλγία

Φλεγμονώδεις νόσοι με προσβολή αρθρώσεων (π.χ. ρευματοειδής αρθρίτιδα), μπορεί να εμφανίσουν πόνο στον αυχένα. Η ινομυαλγία αποτελεί πάθηση που χαρακτηρίζεται από χρόνιο διάχυτο μυοσκελετικό πόνο, δυσκαμψία, παραισθησίες, εύκολη κόπωση, μαζί με πολλαπλές ευαίσθητες αρθρώσεις με ευρεία και συμμετρική κατανομή.

6. Καρκινώματα ή όγκοι

Ορισμένοι όγκοι, προκαλούν μεταστάσεις ή προσβάλλουν την αυχενική μοίρα ή τον παρακείμενο εγκέφαλο, με αποτέλεσμα την εμφάνιση πόνου στον αυχένα.

7. Σύνδρομα θωρακικής εξόδου

Προέρχονται από συμπίεση νευροαγγειακών δομών που εξυπηρετούν τα άνω άκρα, λόγω χαλάρωσης της ωμικής ζώνης ως αποτέλεσμα ηλικίας, παχυσαρκίας, αιωρούμενων μαστών, είτε λόγω συνθηκών της καθημερινότητας είτε λόγω εμπλοκής ορισμένων οργανικών παραγόντων. Ο πόνος στον αυχένα ακτινοβολεί συνήθως από το σημείο της συμπίεσης και αφορά κυρίως τα άνω άκρα.

8. Οστεομυελίτιδα, μηνιγγίτιδα, φλεγμονές

Ορισμένοι παθογόνοι μικροοργανισμοί προσβάλλουν την περιοχή του αυχένα και παρακείμενα μόρια προκαλώντας τοπικά άλγος. Ορισμένες φορές η κατάσταση είναι ιδιαίτερα κρίσιμη με φλεγμονή του μυελού και ανάπτυξη οστεομυελίτιδας. Υπάρχουν περιπτώσεις, που καταστάσεις λοιμώξεων προκαλούν αντιδραστικό πόνο στον αυχένα, χωρίς τοπική προσβολή.

9. Συστηματικά νοσήματα

Η υπέρταση, ένα σύνηθες συστηματικό νόσημα, μπορεί να προκαλέσει κρίσεις πονοκεφάλου με αυχεναλγία. Ορισμένα συστηματικά νοσήματα (π.χ. γιγαντοκυτταρική αρτηρίτιδα) μπορεί να εμφανίσουν πόνο στον αυχένα.

10. Παθήσεις οργάνων άνωθεν του διαφράγματος ή του ΚΝΣ

Παθήσεις του εγκεφάλου προκαλούν πονοκέφαλο ή αυχεναλγία. Οργανικές βλάβες πάνω από το διάφραγμα, μπορεί σπάνια να εκδηλωθούν με πόνο στον αυχένα. Χαρακτηριστικά το θανατηφόρο έμφραγμα του μυοκαρδίου, μπορεί να εμφανιστεί σε άτυπες περιπτώσεις ως οξύ άλγος στον αυχένα.

Κομβική θέση στην θεραπεία του πόνου του αυχένα κατέχει ο εντοπισμός και η θεραπεία του υποκείμενου νοσήματος ή παράγοντα που τον προκαλεί. Σημαντικά για την διάγνωση είναι τα ευρήματα της σωστής ιατρικής εξέτασης.

Δρ. Αναστασία Μοσχοβάκη
www.pressgr.com

skourias
15-05-12, 13:52
Και σε ασκήσεις κοιλιακών μπορείς να την πάθεις.

stelakos σωστός για τις διατάσεις.;)

tasos2
16-05-12, 22:07
Εμεις που ειμαστε πολλες ωρες στον Η/Υ λογω δουλειας υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε ωστε να το καθυστερησουμε ή και να το γλιτωσουμε???

gym
16-05-12, 22:09
Εμεις που ειμαστε πολλες ωρες στον Η/Υ λογω δουλειας υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε ωστε να το καθυστερησουμε ή και να το γλιτωσουμε???

διατασεις τασο κ γενικα προσοχη σε ασκησεις με πολλα κιλα...
επισης βοηθα πολυ σε μας που καθομαστε σε υ/η το να δουλευουμε πολυ τον οπισθιο δελτοειδη κ την πλατη γενικοτερα...;)

tasos2
16-05-12, 22:23
διατασεις τασο κ γενικα προσοχη σε ασκησεις με πολλα κιλα...
επισης βοηθα πολυ σε μας που καθομαστε σε υ/η το να δουλευουμε πολυ τον οπισθιο δελτοειδη κ την πλατη γενικοτερα...;)

Διατασεις για τον αυχενα? Πως γινονται περιπου?

gym
16-05-12, 22:47
Διατασεις για τον αυχενα? Πως γινονται περιπου?

κανε ενα search για διατασεις ωμοαυχενικης περιοχης για να δεις...γιατι κ να σου πω δυσκολα θα καταλαβεις...

γενικα ομως οτι διατασεις υπαρχουν για ωμους...αλλα δεν φτανει μονο αυτο...θελει κ γενικοτερα να κανεις διατασεις στον ανω κορμο κ να γυμνασεις καποια σημεια πιο πολυ οπως προειπα...

δεν σημαινει οτι επειδη θα βαλεις διατασεις νταξει εισαι οκ...κ μετα πας κ καθεσαι με καμπουρα...πρπεει να το εχεις στο μυαλο σου οπουδηποτε εισαι να καθεσαι σωστα...απλη ορθοσωμικη;)

tasos2
16-05-12, 23:24
Oκ gym ευχαριστω.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
06-06-12, 13:21
Πες μας αν θέλεις πως το έπαθες, σε τι άσκηση;

Έχω πάθει τράβηγμα 2 φορές στο παρελθόν, και τις 2 από κακή εκτέλεση στρατιωτικών πιέσεων.
Τη πρώτη φορά, πέρυσι, γύρισα το κεφάλι μου να κοιτάξω δίπλα την ώρα της πίεσης (:banghead:) και ήταν αρκετά σοβαρό, σε σημείο να πάω στο νοσοκομείο την επομένη το πρωί γιατί από τον πόνο δε μπορούσα να κρατήσω το κεφάλι όρθιο.
Βγάλαμε ακτινογραφία αλλά δεν υπήρχε κάποια βλάβη, μου έκανε παυσίπονη ένεση, μου έδωσε μυοχαλαρωτικά, μαλακό κολάρο και πήγα σπίτι. Σε μερικές μέρες πέρασε, 10 μέρες αργότερα μπήκα ξανά σε προπονήσεις.
Τη 2η φορά προσφάτως ένιωσα την ίδια ενόχληση, πάλι στην ίδια άσκηση ενώ είχα κάνει ζέσταμα και τα κιλά δεν ήτανε πολλά. Ευτυχώς σε πολύ μικρότερο βαθμό. Συνέχισα τη προπόνηση μου με άλλες ασκήσεις και μέχρι να πάω σπίτι είχε περάσει εντελώς. Προφανώς λόγο του πρώτου τραυματισμού υπάρχει ευαισθησία.

Έκτοτε μετά από παρότρυνση του προπονητή kick-box του γυμναστηρίου, έχω βάλει στο πρόγραμμα μου 2-3 σετ της παρακάτω άσκησης.

http://www.exrx.net/AnimatedEx/Splenius/CBNeckExtension.gif
http://www.exrx.net/WeightExercises/Splenius/CBNeckExt.html


Καλησπέρα αδερφέ. Λοιπόν το έπαθα μετά από προπόνηση σε άσκηση ώμων με εμπρόσθιες εκτάσεις αλτήρων. Το αστείο είναι ότι ενώ εκτέλεσα κανονικά και τα 3 σετ ένιωθα ένα ελαφρύ κάψιμο στους τραπέζιους κ μετά από ώρα σκύβωντας απλά να ανοίξω τα κορδόνια ένιωσα έντονο τράβήγμα κ στους 2 τραπέζιους ταυτόχρονα. Ο πόνος ήταν στιγμιαίος αλλά άκρως δυνατός σαν τράβηγμα με τεντωμένο σχοινί (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα) Εντέλει πήγα στον αθλίατρο και προπονητή μου εδώ κ χρόνια και με είπε ότι έπαθα θλάση κάποιου επιπέδου και στου δυο τραπέζιους λόγω της έντονης μάλλον άσκησης η οποία απλά εκδηλώθηκε σε μια άσχετη στιγμή. Ϊσως από υπερβολική κούραση κ απ την δουλειά, ίσως μια λάθος κίνηση.. Το θέμα είναι ότι με έδωσε γλουταμίνη προσωρινά κ με είπε να κάνω και ακτίνες προληπτικά στις οποίες δεν βγήκε κάποιο πρόβλημα σε σπονδυλική στήλη. Για κάποιες μέρες καθηλώθηκα με αλοιφές, γλουταμίνες και τέλος ακόμα κ μυοχαλαρωτικά, όπου εντέλει συνήλθα εντελώς μετά από 7 περίπου ημέρες. Παρόλα αυτά το περίεργο είναι ότι ενώ κάνω άνετα όλες τις ασκήσεις για πλάτη και τραπέζιους, περιόρισα τις ασκήσεις των ώμων σε 2 (πλάγιες εκτάσεις αλτήρων, εμπρόσθιες πιεσεις αλτήρων καθιστός) βγάζοντας τις εμπρόσθιες εκτάσεις όρθιος απ το πλάνο μιας και απ ότι με είπε και ο προπ. τρώνε μεγαλύτερη πίεση στην εμπρόσθια μοίρα και ειδικά σε ασκήσεις όπως βυθίσεις και πιέσεις σε πάγκο για στήθος. Προφανώς δεν έδωσα τις απαιτούμενες μέρες ανάρρωσης και όταν ήρθε η στιγμή απλά με ξέσκισε.. Τώρα προσέχω περισσότερο και ομολογώ βάση αυτών που με είπε, οδεύω καλύτερα αν και κάπου κάπου τρώω στο άσχετο καμιά ενόχληση ακόμα κ όταν πίνω καφέ :P

Aiolos
24-09-13, 15:23
Ηρθε και η δικη μου σειρα να ακουσω το "κρακ" στον αυχενα!!Το ειχα παθει προπερσυ το "αυχενικο" σε ελαφρια μορφη λογω χειμωνα και επειδη ειχα
κανει κακο ζεσταμα..αλλα αυτη τη φορα ειναι τραγικη η κατασταση!!Μετα απο 5 λεπτα ποδηλατο και 2 σετ με 30κιλα σε ισιο παγκο ζεσταμα,ανεβασα σε
70 κιλα για το πρωτο μου σετ,οπου ειχα μια ελαχιστη ενοχληση.
Εχοντας "καει" ξανα εκανα καποιες διατασεις αυχενα και συνεχισα στο 2ο σετ στα 80κιλα και στην 11η επαναληψη ηρθε ο τραυματισμος!
Εννοειται οτι εφυγα απο το γυμναστηριο αμεσως..εβαλα ηλεκτρικο μαξιλαρι στον αυχενα,voltaren και Fenoclof μυοχαλαρωτικο χαπι αλλα μετα απο 24 ωρες
παω ακομα σαν λυκος...
Το λαθος μου ηταν οτι στην μεγιστη προσπαθεια πιεσα το κεφαλι προς τα πισω ασυναισθητα φυσικα..
Γι'αυτο προσοχη και συγκεντρωση την ωρα της ασκησης πεδες!!

procop
20-12-15, 21:39
Ξεθαβω αυτο το παλιο ποστ, για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

Η κοπελα μου εχει αυχενικο, οπως διεγνωσε ορθοπεδικος, εδω και περιπου τρια χρονια.

Γενικα, επειδη εργαζεται ως βοηθος οδοντιατρου και συνεχως κραταει αρκετη ωρα τα εργαλεια κατα την διαδικασια χειρουργειου, εχει τρομερους πονους στον αυχενα/ ανω πλατη.

Το θεμα ειναι , οτι αρκετα συχνα που το παθαινει , βαζει αλοιφες και προσωρινα περναει αλλα το προβλημα υπαρχει.

Η ορθοπεδικος της ειπε οτι πρεπει να γυμναζεται.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν υπαρχουν συγκεκριμενα μερη, τμηματα, κτλ που να μπορει καποιος να απευθυνθει για να βελτιωσει / περιορισει το προβλημα.

liveris
20-12-15, 23:31
το αυχενικο δεν ειναι ενα απλα προβλημα που μπορει να πει καποιος την γνωμη του για το τι να κανει καποιος..
αφου ο ορθοπεδικος συνεστησε ασκηση αυτος θα επρεπε να πει τι ασκησεις πρεπει να κανει κ τι δεν πρεπει οπως επισης κ αν χρειαζεται ειδικες ασκησεις
διατασεις κτλ..

Nive
20-12-15, 23:31
Θεραπευτικη γυμναστικη θελει.

procop
22-12-15, 00:26
Φιλε Liveris τα αυτονοητα μ λες..
Το προβλημα μου ειναι π θα βρει τμηματα, η συγκεκριμενα ας πουμε γυμναστηρια που να εχουν καταρτισμενο προσωπικο/γυμναστες...για να χειριζονται τετοια ατομα
Ο ιατρος εδωσε καποιες ασκησεις, περισσοτερο διατατικες...
Της ειπε πρεπει να δυναμωσεις τους μυς αλλα δεννειπε κατι συγκεκριμενο...για αυτο ψαχνω να βρω καταλληλα γυμναστηρια ας τα θεσω ετσι που να ξερουν να μας κατατοπισουν και οχι να οχι απλα να επισκεφθει ενα γυμναστηριο και να ρωτησει τον γυμναστη που πιθανοτατα να ειναι ασχετος..

Nive που απευθυνεσαι για τετοιου ειδουε γυμναστικη?

Nive
22-12-15, 09:59
Σε φυσικοθεραπευτη ή γυμναστη με ειδικευση (μεταπτυχιακο) στην θεραπευτικη γυμναστικη.

procop
22-12-15, 22:24
Nive ευχαριστω.. αυτο ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι..
Μηπως γνωριζεις εσυ?

Επισης, υπαρχει και η εναλλακτικη το κολυμπι που εκει ισως τα πραγματα να ειναι πιο απλα..κσι λιγοτερο επικινδυνο να γινει χειροτερο..

Nive
23-12-15, 00:48
Eχεις πμ. Για το κολυμπι αν αναφεροσουν στην μεση θα συμφωνουσα αλλα στο κολυμπι οχι.

bocanegra180
23-12-15, 02:10
+1 με τον Νίβ για το κολύμπι . Για την μέση ναι, αλλά για αυχένα δε θα σου κάνει κάτι ή μπορεί να σου κάνει και χειρότερη ζημιά αν παίρνεις λάθος στάση σώματος και δεν μπαινοβγάζεις σωστά για αναπνοές.

Nive
23-12-15, 09:48
* διορθωση
....στον αυχενα οχι!!

ippokratis
07-06-16, 05:37
Ανά διαστήματα με πιάνει αυχενικό με πολύ ισχυρούς πονοκεφάλους στο πίσω μέρος του κεφαλιού χαμηλά.
Παίρνω παυσίπονα με παρακεταμόλη, αλλά βλέπω ότι σταδιακά δεν "πιάνουν" τόσο πολύ πλέον.
Υπάρχει κάτι που να ενδείκνυται για αυχενικό; πχ μυοχαλαρωτικό, αντιφλεγμονώδες κλπ;

ΓΙΩΡΓΟΣ Μ
04-02-19, 18:04
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΑΓΚΕΣ,ΟΙ ΚΑΜΨΕΙΣ(ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΣΤΗΘΟΥΣ)ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΠΟΣΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δημητρης 1924
05-02-19, 14:10
Μάλλον εννοείς πιέσεις στήθους στον ίσιο πάγκο,ναι επηρεάζουν και τον αυχένα, αλλά εξαρτάται και σε τι κατάσταση είναι ο αυχενας αν υπάρχει πρόβλημα τότε η επιβάρυνση είναι μεγαλύτερη, γιατί όταν εκτελούμε την άσκηση δεν ανεβοκατεβαινουν μόνο τα χέρια αλλά συμμετέχει όλο το σώμα,όσο αφορά τον άνω κορμό κοιλιακοί, πλάτη, ώμοι, στήθος, τραπεζοειδεις,και χέρια είναι σφιγμένα σε όλη την διάρκεια της ασκήσεις δλδ και στην θετική φάση και στην αρνητική, οπότε είναι λογικό ότι όλη αυτή η ένταση περνάει και στον αυχένα,αν έχεις ήδη κάποιο πρόβλημα ο μόνος αρμόδιος που μπορεί να σε κατατοπίσει για το πόση επιβάρυνση δέχεται ο αυχενας σου είναι μόνο ο γιατρός

Υ.Γ. γράφε με μικρούς χαρακτήρες είναι κανόνας του forum.

Χαράλαμπος
05-02-19, 14:38
Νομίζω πως με τον όρο "κάμψεις για στήθος" αναφέρεται στα κλασικά πους απς.

Όταν εκτελείς τις κάμψεις και φροντίζεις να κρατάς τον κορμό, το κεφάλι και τα πόδια σε μία νοητή ευθεία (να μην κάνεις λόρδωση της μέσης, ούτε υπερέκταση του αυχένα) δεν κινδυνεύει ούτε ο αυχένας ούτε και η μέση.

ippokratis
07-06-19, 22:49
Παιδιά για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα το γράφω εδώ αν και είδα πολλά θέματα σχετικά με τον αυχένα.
Επειδή έχω θέμα χρόνια με αυχενικό τώρα τελευταία περπατώντας ένιωθα μια πολύ ελαφριά ζάλη, σαν αστάθεια.
Έβγαλα ακτινογραφίες και έχω ξεκινήσει να βγάζω οστεόφυτα στο σπόνδυλο Α5.
Εκτός από τις γνωστές ασκήσεις-διατάσεις αυχένα και πέριξ έχετε κατά νου κάτι που να έχετε δει να δουλεύει σε αντίστοιχο πρόβλημα;