PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΑΥΞΗΣΗ ΟΓΚΟΥ



MrPresidento
05-09-11, 12:24
Δεν με ενδιαφερει να γινω...σουγκλακος σε λιγο χρονικο διαστημα ,απλα θελω να αυξησω τη μυικη μαζα του σωματος μου.
Ειμαι περιπου 1.80 και 70 κιλα (17 χρονων) . Ποσα κιλα πρεπει να βαλω...???(για ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα σε συνδυασμο με το γυμναστηριο). Σε γενικες γραμμες η μερα μου ειναι ως εξης (λογω σχολειου υπαρχουν μειωμενες δυνατοτητες αλλα το παλευω)

ΠΡΩΙΝΟ 7.30:
ΓΑΛΑ ΜΕ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ (ΑΛΛΟΤΕ ΚΟΥΑΚΕΡ)
ΤΟΣΤ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΤΥΡΙ
2-3 ΑΣΠΡΑΔΙΑ


ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 10.30 :
2 ΤΟΣΤ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ-ΤΥΡΙ ( ΑΛΛΟΤΕ ΜΑΓΚΕΤΑ ΤΟΝΟ ΜΕ Ω3, Η ΜΑΓΚΕΤΑ ΜΕ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ)

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 14.00 : ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΑ ( Η ΑΛΛΟΤΕ ΟΣΠΡΙΟ)
ΡΙΖΙΑ ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ Κ.Ο.Κ (ΠΟΙΚΙΛΕΙ ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ)

ΑΠΟΓΕΥΜΑ :18.00 : ΦΡΟΥΤΑ (ΑΡΚΕΤΑ), ΚΑΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ (0%)

ΒΡΑΔΥΝΟ : 22.00 : ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ, ΜΠΡΙΖΟΛΑ ,ΡΥΖΙ , ΠΑΤΑΤΑ ΒΡΑΣΤΗ ΚΟΚ

Ξερω οτι ειναι πολυ προχειρο και αρχαριο, και χρειαζεται πολλες διορθωσεις ..Αν καποιος μπορει ας μ προτεινει , ακομα και ενα καινουργιο προγραμμα....Ευχαριστωωω......!!

tolis93
05-09-11, 12:42
Δεν με ενδιαφερει να γινω...σουγκλακος σε λιγο χρονικο διαστημα ,απλα θελω να αυξησω τη μυικη μαζα του σωματος μου.
Ειμαι περιπου 1.80 και 70 κιλα (17 χρονων) . Ποσα κιλα πρεπει να βαλω...???(για ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα σε συνδυασμο με το γυμναστηριο). Σε γενικες γραμμες η μερα μου ειναι ως εξης (λογω σχολειου υπαρχουν μειωμενες δυνατοτητες αλλα το παλευω)

ΠΡΩΙΝΟ 7.30:
ΓΑΛΑ ΜΕ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ (ΑΛΛΟΤΕ ΚΟΥΑΚΕΡ)
ΤΟΣΤ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΤΥΡΙ
2-3 ΑΣΠΡΑΔΙΑ


ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 10.30 :
2 ΤΟΣΤ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ-ΤΥΡΙ ( ΑΛΛΟΤΕ ΜΑΓΚΕΤΑ ΤΟΝΟ ΜΕ Ω3, Η ΜΑΓΚΕΤΑ ΜΕ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ)

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 14.00 : ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΑ ( Η ΑΛΛΟΤΕ ΟΣΠΡΙΟ)
ΡΙΖΙΑ ,ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ Κ.Ο.Κ (ΠΟΙΚΙΛΕΙ ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ)

ΑΠΟΓΕΥΜΑ :18.00 : ΦΡΟΥΤΑ (ΑΡΚΕΤΑ), ΚΑΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ (0%)

ΒΡΑΔΥΝΟ : 22.00 : ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ, ΜΠΡΙΖΟΛΑ ,ΡΥΖΙ , ΠΑΤΑΤΑ ΒΡΑΣΤΗ ΚΟΚ

Ξερω οτι ειναι πολυ προχειρο και αρχαριο, και χρειαζεται πολλες διορθωσεις ..Αν καποιος μπορει ας μ προτεινει , ακομα και ενα καινουργιο προγραμμα....Ευχαριστωωω......!!
εγω λεω για αρχη δε γραφουμε κ ποσοτητουλες διπλα?:green:

NASSER
06-09-11, 14:11
ΘΑ πρέπει να καθορίσεις τις ποσότητες που καταναλώνεις.

MrPresidento
02-11-11, 23:28
ΘΑ πρέπει να καθορίσεις τις ποσότητες που καταναλώνεις.

ΠΡΩΙΝΟ 7.00:

1 ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΟΥΑΚΕΡ(6 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ)
ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ (ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ (πχ γιωτησ εχω παρει ,μηπως υπαρχει τπτ καλυτερο ??) περιπου 30 γρ.

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 10.00 :

1 ΜΠΑΓΚΕΤΑ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΤΥΡΙ ΜΑΡΟΥΛΙ ΚΑΙ ΑΠΟ 2 ΑΥΓΑ ΑΣΠΡΑΔΙΑ

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 13.30-14.00

ΑΣΠΡΑΔΙΑ 4
ΚΥΡΙΩΣ ΓΕΥΜΑ: (ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗΘΟΣ (ποσοτητα :οσο στηθος εχει ενα κοπουλο τελως παντων...κατι παραπανω απο ατομικη) ,ψαρονεφρι (ατομικη μεριδα) μοσχαρισια η μοσχαρι βραστο , οσπρια με ψωμι
ΣΑΛΑΤΑ (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 2) ΠΡΑΣΙΝΕΣ
ΤΥΡΙ ΧΑΜΗΛΑ ΛΙΠΑΡΑ (ΠΧ ΛΟΓΑΔΙ )
2 ΦΡΟΥΤΑ

ΑΠΟΓΕΥΜΑ 16.30 -17.00

ΓΙΑΟΥΡΤΙ 0% Η 2% ΜΕ ΚΟΥΑΚΕΡ (6 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ)
Η΄ ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΜΕ ΜΠΑΝΑΝΑ

ΠΡΙΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:1 ΜΠΑΝΑΝΑ
ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΑ: 1 ΜΠΑΝΑΝΑ + ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΜΕ ΓΑΛΑ (+ΑΣΠΡΑΔΙΑ 3Η4) ( ΤΟ ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)

ΒΡΑΔΥΝΟ: 22.00
ΑΣΠΡΑΔΙΑ (3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ,βλεπεις αλλιως πρεπει να αγορασω ενα κοτετσι !!:green: )
ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΟΣΧΑΡΙ Η ΨΑΡΟΝΕΦΡΙ Η ΟΣΠΡΙΑ Η ΨΑΡΙ Η ΤΟΝΟ )
1 ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ 2 ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΣΑΛΑΤΕΣ
ΠΑΤΑΤΑ ΒΡΑΣΤΗ (ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΧΙ ΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ)

ΠΡΙΝ ΥΠΝΟ :
ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΑΜΥΓΔΑΛΑ + 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΑΧΙΝΙ
ΚΑΙ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΑΛΑ

ελπιζω κατι να βοηθησα για να κρινετε:thumbup: ...αναμενω ....:)

tolis93
02-11-11, 23:42
ΠΡΩΙΝΟ 7.00:

1 ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΟΥΑΚΕΡ(6 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ)<---τα φρουτα απο το μεσημερι βαλτα εδω
ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ (ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ (πχ γιωτησ εχω παρει ,μηπως υπαρχει τπτ καλυτερο ??) περιπου 30 γρ.

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ 10.00 :

1 ΜΠΑΓΚΕΤΑ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΤΥΡΙ ΜΑΡΟΥΛΙ ΚΑΙ ΑΠΟ 2 ΑΥΓΑ ΑΣΠΡΑΔΙΑ

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ 13.30-14.00

ΑΣΠΡΑΔΙΑ 4<--- βγαλτα.τι να τα κανεις με τοσο κρεας το μεσημερι?οταν εχει οσπριο βαλε κ 1 κοτατζ.κ γενικα καλυτερα αντι για λογαδι αλλα οκ
ΚΥΡΙΩΣ ΓΕΥΜΑ: (ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗΘΟΣ (ποσοτητα :οσο στηθος εχει ενα κοπουλο τελως παντων...κατι παραπανω απο ατομικη) ,ψαρονεφρι (ατομικη μεριδα) μοσχαρισια η μοσχαρι βραστο , οσπρια με ψωμι
ΣΑΛΑΤΑ (ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 2) ΠΡΑΣΙΝΕΣ <---για τη σαλατα οπως ειπα βαλε οσες θελεις δε θα παρεις ογκο με σαλατα απλα φουσκωνεις
ΤΥΡΙ ΧΑΜΗΛΑ ΛΙΠΑΡΑ (ΠΧ ΛΟΓΑΔΙ )
2 ΦΡΟΥΤΑ <--- καλυτερα βγαλε τα φρουτα απο το μεσημεριανο.δε τα θες εδω.

ΑΠΟΓΕΥΜΑ 16.30 -17.00

ΓΙΑΟΥΡΤΙ 0% Η 2% ΜΕ ΚΟΥΑΚΕΡ (6 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ)<--- για μενα κρατα αυτο
Η΄ ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΜΕ ΜΠΑΝΑΝΑ

ΠΡΙΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:1 ΜΠΑΝΑΝΑ
ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΑ: 1 ΜΠΑΝΑΝΑ + ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΜΕ ΓΑΛΑ (+ΑΣΠΡΑΔΙΑ 3Η4) ( ΤΟ ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)

ΒΡΑΔΥΝΟ: 22.00
ΑΣΠΡΑΔΙΑ (3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ,βλεπεις αλλιως πρεπει να αγορασω ενα κοτετσι !!:green: )
ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Η ΜΟΣΧΑΡΙ Η ΨΑΡΟΝΕΦΡΙ Η ΟΣΠΡΙΑ Η ΨΑΡΙ Η ΤΟΝΟ )
1 ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ 2 ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΣΑΛΑΤΕΣ<--- σαλατες τωρα κ 5 να φας δε θα βαλεις ογκο με σαλατες
ΠΑΤΑΤΑ ΒΡΑΣΤΗ (ΑΡΚΕΤΕΣ ΟΧΙ ΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ)<----ναι αλλα ποσο?1?2?5?

ΠΡΙΝ ΥΠΝΟ :
ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΑΜΥΓΔΑΛΑ + 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΑΧΙΝΙ <--- δε νομιζω οτι και ταχινι κ αμυγδαλα χρειαζονται
ΚΑΙ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΑΛΑ

ελπιζω κατι να βοηθησα για να κρινετε:thumbup: ...αναμενω ....:)

αποροια.το ρυζαλευρο π γραφεις τι ακριβως ειναι τι ρολο βαραει?

Xxlakis
03-11-11, 22:46
Το ριζαλευρο ειναι πηγη υδατανθρακα παρομοια με το κουακερ.Μικρε δεν ξερω αν εφτιαξες την διατροφη μονος σου παντως οι τροφες που χρησιμοποιεις ειναι σωστες και μπραβο σου.Εχω δει διατροφες απο αλλους στην ηλικια σου να τραβας τα μαλλια σου οποτε εισαι σε καλο δρομο.Απλα να υπολογιζεις ποσοτητες για να εχεις ενα μπουσουλα σε περιπτωση που πρεπει να μειωσεις ή να αυξησεις θερμιδες.Μερικες σημειωσεις μονο.
Στις σαλατες να βαζεις 1-2 κουταλιες ελαιολαδο
Στα κυριως γευματα τα ασπραδια δεν χρειαζονται αφου παιρνεις αρκετη πρωτεινη απο το κρεας οποτε βαλτα πρωι αν θες και μετα την προπονηση.
Το γαλα με το ανθος αραβοσιτου δεν χρειαζεται μετα τη προπονηση αφου χρειαζεσαι κατι γρηγορο.Αν πεινας τοσο πολυ τοτε αστο.
Στο βραδυνο σου να εχεις παντα πατατα βραστη ή αλλο υδατανθρακα.
Πριν τον υπνο αντι για γαλα βαλε γιαουρτι.

Τελος διαβασε τα αρθρα εδω μεσα για να εχεις μια ιδεα για τις ποσοτητες που χρειαζεσαι και προσαρμοσε τες στο βαρος σου.

Kolorizos
03-11-11, 23:25
παιδια εγω αυτην την περιοδο κανω κυκλικο προγραμμα υδατανθρακων γιαν ογκο 2 off 1 on τ εχει δοκιμασει κανεις??

tolis93
04-11-11, 01:10
παιδια εγω αυτην την περιοδο κανω κυκλικο προγραμμα υδατανθρακων γιαν ογκο 2 off 1 on τ εχει δοκιμασει κανεις??

εισαι λιγο οφ τοπικ εδω βασικα.πανω σε θρεντ αλλου παιδιου.ανοιξε ενα αλλο θρεντ να το συζητησουμε γτ ακουγεται ενδιαφερον

MrPresidento
06-11-11, 22:37
Το ριζαλευρο ειναι πηγη υδατανθρακα παρομοια με το κουακερ.Μικρε δεν ξερω αν εφτιαξες την διατροφη μονος σου παντως οι τροφες που χρησιμοποιεις ειναι σωστες και μπραβο σου.Εχω δει διατροφες απο αλλους στην ηλικια σου να τραβας τα μαλλια σου οποτε εισαι σε καλο δρομο.Απλα να υπολογιζεις ποσοτητες για να εχεις ενα μπουσουλα σε περιπτωση που πρεπει να μειωσεις ή να αυξησεις θερμιδες.Μερικες σημειωσεις μονο.
Στις σαλατες να βαζεις 1-2 κουταλιες ελαιολαδο
Στα κυριως γευματα τα ασπραδια δεν χρειαζονται αφου παιρνεις αρκετη πρωτεινη απο το κρεας οποτε βαλτα πρωι αν θες και μετα την προπονηση.
Το γαλα με το ανθος αραβοσιτου δεν χρειαζεται μετα τη προπονηση αφου χρειαζεσαι κατι γρηγορο.Αν πεινας τοσο πολυ τοτε αστο.
Στο βραδυνο σου να εχεις παντα πατατα βραστη ή αλλο υδατανθρακα.
Πριν τον υπνο αντι για γαλα βαλε γιαουρτι.

Τελος διαβασε τα αρθρα εδω μεσα για να εχεις μια ιδεα για τις ποσοτητες που χρειαζεσαι και προσαρμοσε τες στο βαρος σου.

Ευχαριστω ! Ναι μονος μου το φτιαξα....μεσα απο αυτα π εχω διαβασει εδω αλλα και οσα ακουω γενικα... Το ερωτημα ειναι , πιστευεις οτι ετσι οπως ειναι η με τις μικροαλλαγες σου και του τολη , ειναι κομπλε...και θα αποφερει αποτελεσματα χωρις τη χρηση συμπληρωματων.....??

Xxlakis
06-11-11, 23:02
Αμα τρως αυτα που πρεπει δεν χρειαζεσαι κανενα συμπληρωμα κατα τη γνωμη μου.Απο τη στιγμη που εισαι και μικρος ακομα και μλκιες να τρωγες που λεει ο λογος με σωστη προπονηση θα βλεπες καποιες αλλαγες πανω σου ποσο μαλλον αμα εφοδιαζεις τον οργανισμο σου με ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα για να εχει την μεγιστη αποδοση με τα ερεθισματα που του δινεις στο γυμναστηριο.
Μαθε να εκτελεις τις ασκησεις σου ΣΩΣΤΑ για να μην εχεις θεματα τραυματισμων
Τρωγε αυτα που ποσταρες με κανενα JUNK 1-2 φορες την εβδομαδα για να ξεφευγει το μυαλο σου λιγο απο τη μονοτονια
Να σκεφτεσαι πως το κανεις για την υγεια σου πανω απο ολα ψυχικη-σωματικη γιατι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα να γουσταρεις τον εαυτο σου..ε ας τον γουσταρει και καμια γκομενα παραπανω δεν μας χαλαει.