PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφη του δρομέα...



dromeas
05-09-11, 19:31
Καλησπέρα σε όλους.Εδω θα προσπαθησω να καταγραψω ενα πρόγραμμα διατροφης που προσπαθησα να φτιαξω για τη νεα σεζον με στοχο την αυξηση μυικης μαζας κ μειωσης του λιπους.Αρχικα ειμαι 19 ετων 1.83 υψος και 75 Kg.Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι εχω ενα θεμα με το λιπος (αυξημενο στην κοιλια και στο στηθος σε σχεση με το υπολοιπο σωμα που φαινομαι αδυνατος) και δν θελω να λιπωσω κ αλλο στην περιοδο που θα ακολουθησω το συγκεκριμενο προγραμμα οποτε οι γνωστες να δωσετε τιπσ που να βοηθουν και στον συγκεκριμενο τομεα.

Θερμιδες συντηρησης: 2750 καλ

1ο γευμα: πολυβιταμινη + 1 καψουλα ω3

1 σκουπ myo + 250μλ γαλα + 40 γρ βρωμη

2ο γευμα:Πιτακι βρωμης+σοκολατα whey (συνταγη που εχω βρει στο φορουμ)


3ο γευμα (μεσημεριανο):Πατατεσ φουρνου η ρυζι η μακαρονια με μοσχαρισιο κρεας η κοτοπουλο μπουτι η ψαρι + σαλατα εποχης

4ο γευμα(pre-wo):1 scoop whey + 20 γρ βρωμη

5ο γευμα:1.5 σκουπ whey + 40γρ δεξτροζη

6ο γευμα: τονο η μπιφτεκι η κοτοπουλο + σαλατα πρασινη + 1καψουλα ω3

7ο γευμα: καρυδια η αμυγδαλα 20γρ + 1 γιαουρτι 2%

8ο γευμα (ακριβως πριν τον υπνο):1 σκουπ myo με γαλα


Σε αρχικο πλανο αυτα.Το παραθετω απο τωρα ωστε να διορθωθει μεχρι τοτε που θα ξεκινησω προπονησεις.Πολυβιταμηνη παιρνω της centrum και ω3 της reflex.Επισης για το μεσημεριανο δεν μπορω να κανω πολλα γιατι τρωω στη λεσχη στη σχολη.

beefmeup
05-09-11, 19:41
ωραια διατροφουλα φιλος..
καλυτερα που εχεις το μεγαλυτερο μερος των υ/ων πριν την προπονα.
ισως αλλαζα τα 2 τελευταια γευματα στην σειρα τους,αλλα κ παλι οκ ειναι κ ετς..

Txc
05-09-11, 20:19
+1 με τον απο πανω μου...

Προσωπικα θα εβαζα και κανα φρουτο στο πρωτο γευμα και στο pre workout γευμα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και θα ελεγα να κανεις οτι ειπε ο beefmeup οσων αφορα τα 2 τελευταια γευματα σου...

tolis93
06-09-11, 00:07
ρ παιδια δε παιζει με πολυ συμπληρωμα?δε βλεπω αλλο κανονικο φαγητο εκτος του μεσημεριανου μαλλον.ερωτηση το κοτοπουλο μπουτι δεν ειναι τιγκα στα λιπαρα?

dromeas
06-09-11, 00:36
Ποια η διαφορα με το να αλλαξω τα 2 τελ γευματα?Επισης αυτο με το φρουτο το σκεφτηκα κ γω κ περιμενα καποιον να μ το πει για να επιβεβαιωθω.θα το κανω.


Φιλε τολη φοιτητης ειμαι κ δν εχω το πλεονεκτημα του καλου σπιτικου φαγητου κ ουτε την οικονομικη ανεση να παιρνω συνεχεια κοτοπουλα κ τετοια.Απλα μερικες φορες θα αλλαζω το pre-wo με ασπραδια (6-7)

dromeas
06-09-11, 00:39
Επισης το κοτοπουλο μπουτι δν το συμπαθω αλ αν προσεξες εχω αναφερει στο τελος το λογο που το εμπεριεχω στη διατροφη μου.Κανονικο γευμα ειναι και το βραδυνο κ το 7ο και το 2ο

tolis93
06-09-11, 08:40
Επισης το κοτοπουλο μπουτι δν το συμπαθω αλ αν προσεξες εχω αναφερει στο τελος το λογο που το εμπεριεχω στη διατροφη μου.Κανονικο γευμα ειναι και το βραδυνο κ το 7ο και το 2ο

νταξει η αληθεια ειναι πως τα συμπληρωματα ειδικα για ενα φοιτητη ειναι πολυ βολικα.σε νιωθω εξαλου απιστευτα πολυ.ποτε να φας η να μαγειρεψεις? απλα μπορεις να βαλεις κ ενα γιαουρτι πχ η κατι αναλογο δλδ ευκολο γρηγορο κ φθηνο γευμα.τα αυγα πχ δν ειναι κ τοσο ακριβα.η η βρωμη.αλλα πως τη παιρνεις μαζι τη βρωμη.τελος παντων εσυ ξερεις καλυτερα τις αναγκες σου:green:

PEGY
06-09-11, 10:22
Θα συμφωνήσω στο οτι δεν υπάρχει κ πολλή φαγητό στο διαιτολόγιό σου κ απο την εμπειρία μου θα σου πω πως οταν ακούω τέτοια μου μυρίζονται δικαιολογίες κ λίγο βαρεμάρα.. . Αν θέλεις όμως να φροντίσεις το σώμα σου κ να το θρέψεις όπως πρέπει, τη βρίσκεις τη λύση. Οταν ήμουν φοιτήτρια έκανα την τέλεια διατροφή, η φοιτητική περίοδος χαρακτηρίζεται απο πλήρη ελευθερία κ είμαι σίγουρη πως αν φτιάξεις το καθημερινό σου πρόγραμμα κ το οργανώσεις λίγο καλύτερα σίγουρα θα βρείς χρόνο να μαγειρέψεις μέσα σε ένα απόγευμα για τις τρείς επόμενες μέρες, μην σου πω για ολοκληρη την εβδομάδα.
Δηλαδή άμα αρχίσετε να δουλεύετε τι θα κάνετε; Τη διαιτα των αστροναυτών;
Στο γραφείο χτυπάω 15 ωρα κ όμως ποτέ δεν έχω ξεμείνει απο φαγητό. Κ μιλάμε για γραφείο που μπαινοβγαίνει κόσμος, όχι για σχολή που κατα μέσο όρο ανα 1-2 ωρες υπάρχει διάλειμμα. . .

NASSER
06-09-11, 14:20
Εγω δεν κατάλαβα ποιος είναι ο στόχος σου...
Να μειωσεις το λίπος σε πρωτη φαση και μετα να ανεβάσεις κιλά? Το να καταναλώνεις τόσα γεύματα απο συμπληρώματα σε μια μέρα, μην περιμένεις πως θα τα αφομοιώνεις όλα. Θα προτειμούσα να έχεις 5 εως 6 καλά γεύματα, παρά 8.

dromeas
17-09-11, 11:38
Αρχικα θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο ελλειψης ικανοτητων στον τομεα τησ μαγειρικης παρα η βαρεμαρα.Αλλα θα το κοιταξω για να το βελτιωσω το προγραμμα σαυτον τον τομεα.

Επισης NASSER θα μπορουσεσ να με βοηθησεις λεγοντασ μου ποια γευματα πιστευεις οτι πρεπει να βγαλω απ το πλανο?Ο στοχοσ μου ειναι ακριβωσ αυτοσ που περιεγραψες πιο πανω.

Ευχαριστω παιδια που διαβασατε και σχολιασατε το προγραμμα:thumbup: