PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου



Σελίδες : [1] 2 3

rey1989
30-05-11, 13:49
Θα γράψω μερικές πληροφορίες που λογικά θα τις χρειάζεστε για να μου πείτε την γνώμη σας.

Είμαι 21 χρονών 1,73 106 κιλά.

Ξυπνάω το πρωί στις 8:00 δεν τρώω τίποτα , στις 9 πάω γυμναστήριο κάνω 1 ώρα (30 λεπτά στην αρχή και 30 στο τέλος) διάδρομο και ενδιάμεσα περνάω σχεδόν από όλα τα μηχανήματα του γυμναστηρίου και κάνω 4 set των 15 επαναλήψεων στο καθένα όπως μου έχει υποδείξει ο γυμναστής.

Η διατροφή που έκανα ήταν τελείως λάθος και έτσι την άλλαξα και από σήμερα ακολουθώ την παρακάτω.

Γυρίζω σπίτι και πίνω 1 scoop whey με νερό.
Μετά από τρεις ώρες τρώω 150gr κοτόπουλο στήθος η ένα τόνο σε νερό και τα δυο με πράσινη σαλάτα.
τρεις ώρες μετά τρώω ένα μήλο
και τρεις ώρες μετά τρώω ένα γιαούρτι 0%

Περιμένω τις γνώμες σας:P

Giannistzn
30-05-11, 13:57
Oλα λαθος ειναι.. Πραγματικα το μονο που σε οφελει ειναι η πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι.

Οσον αφορα τα γευματα σου, δεν παιρνεις ουτε το 10% των θερμιδων/θρεπτικων συστατικων που χρειαζεσαι. Βασικα πρεπει να κατσεις να διαβασεις εδω και να φτιαξεις ενα προγραμμα που να εχει ισσοροπημενα γευματα καθε 2,5 - 3 ωρες.

Ισσοροπημενο γευμα = Υδατανθρακας + Πρωτεΐνη + Λιπαρα (+σαλατα).

Π.χ. ισσοροπημενο πρωινο, 4-5ασπραδια + 1-2 κροκους + 100γρ κουακερ
ισσοροπημενο γευμα 150γρ κοτοπουλο με 100γρ ρυζι και σαλατα και 1κουτ. σουπας λαδι.

Επισης ο στοχος σου υποθετω ειναι να χασεις κιλα ετσι?

Invincible
30-05-11, 14:00
Θα γράψω μερικές πληροφορίες που λογικά θα τις χρειάζεστε για να μου πείτε την γνώμη σας.

Είμαι 21 χρονών 1,73 106 κιλά.

Ξυπνάω το πρωί στις 8:00 δεν τρώω τίποτα , στις 9 πάω γυμναστήριο κάνω 1 ώρα (30 λεπτά στην αρχή και 30 στο τέλος) διάδρομο και ενδιάμεσα περνάω σχεδόν από όλα τα μηχανήματα του γυμναστηρίου και κάνω 4 set των 15 επαναλήψεων στο καθένα όπως μου έχει υποδείξει ο γυμναστής.

Η διατροφή που έκανα ήταν τελείως λάθος και έτσι την άλλαξα και από σήμερα ακολουθώ την παρακάτω.

Γυρίζω σπίτι και πίνω 1 scoop whey με νερό.
Μετά από τρεις ώρες τρώω 150gr κοτόπουλο στήθος η ένα τόνο σε νερό και τα δυο με πράσινη σαλάτα.
τρεις ώρες μετά τρώω ένα μήλο
και τρεις ώρες μετά τρώω ένα γιαούρτι 0%

Περιμένω τις γνώμες σας:P

Φίλε δεν είμαι σε θέση να σου πω για τη διατροφή πολλά αλλά άκου κάποια βασικά.Πρώτα απο όλα πρέπει να μην ξεχνάς ότι πρέπει να έχεις πέντε - έξι γεύματα καθημερινα. Ως αναφορά την γυμναστική σου με βάρη θα έλεγα ότι πρεπει να γυμνάζεις το πολύ 3 μυικές ομάδες την ημέρα(και αυτό είναι πολύ) γιατί θα πονάς καθημερινά παντού και θα δεν θα δεις και πολλά αποτελέσματα ώς αναφορά την αύξηση της μυικής σου μάζας.

rey1989
30-05-11, 15:57
Oλα λαθος ειναι.. Πραγματικα το μονο που σε οφελει ειναι η πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι.

Οσον αφορα τα γευματα σου, δεν παιρνεις ουτε το 10% των θερμιδων/θρεπτικων συστατικων που χρειαζεσαι. Βασικα πρεπει να κατσεις να διαβασεις εδω και να φτιαξεις ενα προγραμμα που να εχει ισσοροπημενα γευματα καθε 2,5 - 3 ωρες.

Ισσοροπημενο γευμα = Υδατανθρακας + Πρωτεΐνη + Λιπαρα (+σαλατα).

Π.χ. ισσοροπημενο πρωινο, 4-5ασπραδια + 1-2 κροκους + 100γρ κουακερ
ισσοροπημενο γευμα 150γρ κοτοπουλο με 100γρ ρυζι και σαλατα και 1κουτ. σουπας λαδι.

Επισης ο στοχος σου υποθετω ειναι να χασεις κιλα ετσι?

ο στόχος μου είναι να πάω περίπου στα 85 κιλά για αρχή χάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερη μυϊκή μάζα και να συνεχίσω γυμναστική + διατροφή μέχρι να φτάσω σε ένα καλο σημείο να αρχίσω την ενασχόληση μου με το bodybuilding. :weights:



Φίλε δεν είμαι σε θέση να σου πω για τη διατροφή πολλά αλλά άκου κάποια βασικά.Πρώτα απο όλα πρέπει να μην ξεχνάς ότι πρέπει να έχεις πέντε - έξι γεύματα καθημερινα. Ως αναφορά την γυμναστική σου με βάρη θα έλεγα ότι πρεπει να γυμνάζεις το πολύ 3 μυικές ομάδες την ημέρα(και αυτό είναι πολύ) γιατί θα πονάς καθημερινά παντού και θα δεν θα δεις και πολλά αποτελέσματα ώς αναφορά την αύξηση της μυικής σου μάζας.

Τις πρώτες δυο μέρες πιανόμουν αλλα τώρα όλα καλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες διορθώσεις διαβάζοντας το forum αν και είμαι παντελώς άσχετος.

rey1989
20-08-11, 16:28
Είμαι 21 χρονων , 1,74 και πλέον έχω πέσει στα 87 κιλα (πριν 5 μήνες ήμουν 132 αλλα ευτυχως δεν κρέμασα ) και χάνω 4-5 κιλά το μήνα.

Αναρωτιέμαι όμως ποτε θα πρέπει να αλλάξω την διατροφή μου(στα πόσα κιλά). Πάω γυμναστήριο 1,5/2 ώρες την μέρα/5 μέρες την εβδομάδα και κάνω καθημερινά 1 ώρα αερόβια έντονη και πριν την αερόβια 30 λεπτά περπάτημα γρήγορο για να πάω στο γυμναστήριο. Βάρη δεν έχω αρχίσει ακόμα γιατί μου είπαν πως καλο θα είναι να χάσω μερικά κιλά πρώτα (είχα πάει 112 κιλά στο γυμναστήριο) και οι μονες ασκήσεις με βάρη είναι στήθος , χερια , πόδια και αυτά με όχι ιδιαιτερα πολλά κιλά αλλα πολλές επαναλήψεις.

Πρέπει επιτέλους να μπω σε ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής γιατί πλησιάζει ο χειμώνας και αν καταφέρω να πάω 75 κιλα θα είναι πολύ καλο σημείο για να μπω στα βάρη και στο bodybuilding γενικότερα αλλα δεν βγάζω άκρη. Είναι τόσες πολλές διαφορετικές απόψεις που ακούω/διαβάζω που δεν βγάζω άκρη πια να ακολουθήσω.

Οι περισσότεροι μου λένε πως η διατροφή μου είναι ελλιπής αλλα φοβάμαι να την αυξήσω βάζοντας και άλλο φαγητό μέσα μην πάρο κιλά!:shock::shock::shock::shock::shock:

η διατροφή μου ειναι η παρακάτω

8:30 Ένα ποτήρι γάλα 0%
9:00 εχω φτάσει στο γυμναστήριο και αρχίζω αερόβια
11:00 περίπου φεύγω από το γυμναστήριο έχοντας κάνει 1 ώρα αερόβιας (ο διάδρομος λέει πως καίω 550 θερμίδες την ώρα με την ταχύτητα και την γωνια που βάζω αλλα δεν ξέρω ποσο ισχύει γιατί νομίζω είναι ρυθμισμένος να δείχνει για άτομα 70 κιλά απότι άκουσα) και κάποιες ασκήσεις που μου είπε ο γυμναστής να κάνω για να σφίξει το στήθος και τα πόδια κλπ. όσο χάνω.

11:25 είμαι σπίτι και πίνω 1 scoop πρωτεΐνη whey με νερό και τρώω ένα tost σίκαλης με 1 φέτα γαλοπούλα χαμηλών λιπαρών και 1 φέτα τυρί σόγιας και πίνω και ένα ποτήρι του νερού μικρό φυσικό χυμό πορτοκαλι χωρίς ζάχαρη.

2:00 τρώω μεσημεριανό (150-180gr στήθος κοτόπουλο/γαλοπούλα η μπιφτέκι κοτόπουλο/γαλοπούλα(και μια φορα την εβδομάδα μοσχαριού) χωρίς ψωμί κλπ μονο κιμάς με πιπέρι και κρεμμύδι. μαζί με σαλάτα πράσινη και μερικές φορες ντομάτα (χωρίς λάδι και αλάτι) και 50 gr πατάτα βραστή η μαυρο ρύζι.

5:00 τρώω ένα μήλο

8:00 τρώω ένα γιαούρτι 0%

------------------------------------
Σήμερα ξεκίνησα Mitotropin και αφαίρεσα από την διατροφή που γράφω το γιαούρτι, το ρύζι/πατάτα και το μήλο.

Εντωμεταξύ με αυτή την διατροφή δεν νιώθω αδυναμία ούτε παρατήρησα μείωση των μυων μου (σε τέσσερις μήνες θα το είχα προσέξει πιστεύω).
--

Αν μπορούσε κάποιος να με συμβουλέψει και να μου υποδείξει κάτι που θα πρέπει να αλλάξω για καλύτερα αποτελέσματα θα ήμουν υπόχρεος.:unsure:

ευχαριστω:thumbup::thumbup:

rey1989
20-08-11, 22:06
Ελατε ρε μαγκες , κανεις? :(

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Μάλιστα ο γυμναστής στο γυμναστήριο μου είπε να συνεχίσω αυτή την διατροφή.. :unsure:τελικά είναι σωστό όλο αυτό η κάνω κάτι λάθος? ...
Το γυμναστήριο που πάω είναι συνοικιακό και είναι και καλά fitness (πιο πολύ γυναίκες έρχονται)και για να κάνω αερόβια να χάσω τα κιλά μου ήταν μια χαρά στην αρχή αλλα σκέφτομαι να πάω σε ένα καθαρά bodybuilding γυμναστήριο σε ένα μηνα περίπου (οπότε θα βρώ κάποιον να με βοηθησει στην διατροφη κλπ) , που θα με βολεύει και στο θέμα της μετακίνησης , αλλα μέχρι τότε τι κάνουμε... :shock::shock::shock::shock:

thegravijia
20-08-11, 22:35
ενταξειω ρε συ τι να σου πουνε τα παιδια αφου φαινεται πως μονος σου δεν εχεις ασχοληθει καθολου
κατσε διαβασε το φορουμ φτιαξε μια διατροφη δικη σου κ μετα σε βοηθανε τα παιδια

DimitrisT
20-08-11, 22:47
(Μπορει το θεμα του ογκου να μη το κατεχω αλλα το χασιμο κιλων το 'χω! :turtle:)
Λοιπον, και εμενα ελλειπης μου φαινεται η διατροφη σου, θερμιδες μετρας;
Αυτα που εχεις γραψει δεν πρεπει να ειναι πανω απο 1500 θερμιδες, τις ιδιες μ@λ@κιες εκανα και εγω οταν ηθελα να χασω και τωρα το μετανιωνω.
Το οτι δεν κρεμασες δεν λεει κατι, εχεις ακομα κιλα να χασεις, αμα κατεβεις στο υψος σου περιπου τοτε θα δεις αν εχεις κρεμασει.
Μερικες συμβουλες :
-Κανεις πολυ λιγα γευματα και χρειαζεται πρωτεινη σε καθε γευμα, αυτο με το ενα μηλο σκετο δεν ''στεκει'', επισης ελπιζω να ξερεις οτι και το μηλο ειναι υ/ας..
-Θες και αλλη πρωτεινη, υπολογισε 1,5gr ανα κιλο σωματικου βαρους.
-Τα καλα λιπαρα που ειναι; λαδι/καρυδια/αμυγδαλα;
-Το γιαουρτι, οπου το τρως τελος παντων καντο 2%.

Καλα για τον λιποδιαλυτη δε θα το σχολιασω καν, εχει Τ2 μεσα (ορμονη θυροειδους), ελπιζω να μη σου δημιουγησει προβλημα με τον θυροειδη σου, να κανεις εξετασεις 1 μηνα μετα το χρηση του..
Πραγματικα απορω, αφου μονος σου λες οτι χανεις 4-5 κιλα το μηνα, τον λιποδιαλυτη τι τον πηρες;:unsure:
Τους λιποδιαλυτες τους παιρνουμε μονο και εφ'οσον ''κολησουμε'' στο χασιμο λιπους..


Βάρη δεν έχω αρχίσει ακόμα γιατί μου είπαν πως καλο θα είναι να χάσω μερικά κιλά πρώτα (είχα πάει 112 κιλά στο γυμναστήριο) και οι μονες ασκήσεις με βάρη είναι στήθος , χερια , πόδια και αυτά με όχι ιδιαιτερα πολλά κιλά αλλα πολλές επαναλήψεις.


Λαθος σου ειπαν, με τα βαρη καις θερμιδες και στην αρχη ειδικα παιρνεις και μυς, οσο περισσοτεροι μυς τοσο πιο πολλες καυσεις.. Πρωτα να κανεις τα βαρη σου και μετα την αεροβια και καλυτερα να γυμναζεις τα ΠΑΝΤΑ! (Η πλατη που ειναι; )

tolis93
20-08-11, 22:59
αδερφε πρεπει να βαλεις κ αλλα γευματα.εισαι ελλειπης σε ολα.κ μην εχεις την αισθηση πως με 1 ωρα αεροβια κ λιγο φαγητο καις λιπος.το σωμα σου καις:green: οντως κατσε διαβασε λιγο το φορουμ θα μαθεις αρκετα.εχει κ ο savage ενα πολυ ωραιο αρθρο εδω αλλα δε θυμαμαι πως λεγεται.παντως για μενα θελεις πιο δυνατο πρωινο.κατι ακομα το απογευμα.και μα το θεο!!!φαγητο το βραδυ.εσυ εισαι με 30 γραμμαρια υδατανθρακα τη μερα λιπαρα τπτ κ 40-50 γραμμαρια πρωτεινες το πολυ.με αυτα ουτε ο αδερφος μου δε τη βγαζει π ειναι ψυρα:green: κοιτα ειπαμε οικονομικη κριση και να μπενουμε στο πνευμα.αλλα οχι κ ετσι:P

DimitrisT
20-08-11, 23:03
αδερφε πρεπει να βαλεις κ αλλα γευματα.εισαι ελλειπης σε ολα.κ μην εχεις την αισθηση πως με 1 ωρα αεροβια κ λιγο φαγητο καις λιπος.το σωμα σου καις:green: οντως κατσε διαβασε λιγο το φορουμ θα μαθεις αρκετα.εχει κ ο savage ενα πολυ ωραιο αρθρο εδω αλλα δε θυμαμαι πως λεγεται.παντως για μενα θελεις πιο δυνατο πρωινο.κατι ακομα το απογευμα.και μα το θεο!!!φαγητο το βραδυ.εσυ εισαι με 30 γραμμαρια υδατανθρακα τη μερα λιπαρα τπτ κ 40-50 γραμμαρια πρωτεινες το πολυ.με αυτα ουτε ο αδερφος μου δε τη βγαζει π ειναι ψυρα:green: κοιτα ειπαμε οικονομικη κριση και να μπενουμε στο πνευμα.αλλα οχι κ ετσι:P

Αυτο πρεπει να λες Τολη ε;
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11024-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-by-Savage-%28update-20.6.2011%29

tolis93
20-08-11, 23:04
Αυτο πρεπει να λες Τολη ε;
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11024-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-by-Savage-%28update-20.6.2011%29

αυτο αυτο!!!τοπ αρθρο!

rey1989
21-08-11, 01:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το θέμα όμως είναι πως έχω ψάξει όμως φοβάμαι να αυξήσω το φαγητό για να μην πάρω κιλά.

Απότι κατάλαβα καλο θα είναι να αντικαταστήσω το μήλο που έτρωγα με πρωτεΐνη και να προσθέσω γεύματα , όμως δεν ξέρω πως να το κάνω σωστά για να μην την πατήσω.

Θα διαβάσω στο forum τα άρθρα και σκέφτομαι να βγάλω μια διατροφή σύμφωνα με τις θερμίδες που καίω ..

Μπορεί να μου πει κάποιος πως βρίσκω τις θερμίδες που καίω ? :shock:



(Μπορει το θεμα του ογκου να μη το κατεχω αλλα το χασιμο κιλων το 'χω! :turtle:)
Λαθος σου ειπαν, με τα βαρη καις θερμιδες και στην αρχη ειδικα παιρνεις και μυς, οσο περισσοτεροι μυς τοσο πιο πολλες καυσεις.. Πρωτα να κανεις τα βαρη σου και μετα την αεροβια και καλυτερα να γυμναζεις τα ΠΑΝΤΑ! (Η πλατη που ειναι; )

Αυτοί μου είπαν έτσι αλλα εγώ κάνω μια ώρα αερόβια και μια ώρα βάρη (γυμνάζω τα πάντα) απλα δεν κανω μπάρα κλπ και δεν βάζω πολλα βάρυ (λιγα και πολλες επαναλύψεις).:P

απλα με επιασαν και μου ελεγαν μην κάνεις βάρη θα σφίξεις σε αυτα τα κιλα και κάτι τέτοια :shock:

rey1989
21-08-11, 09:16
ενταξειω ρε συ τι να σου πουνε τα παιδια αφου φαινεται πως μονος σου δεν εχεις ασχοληθει καθολου
κατσε διαβασε το φορουμ φτιαξε μια διατροφη δικη σου κ μετα σε βοηθανε τα παιδια

Δεν είμαι τεμπέλης ούτε περιμένω να μου τα δώσετε όλα έτοιμα , απλά το θέμα είναι ότι η περίπτωση μου διαφέρει πολύ από αυτά που διαβάζω στο forum ώστε να πάρω ιδέες. :unsure:

Ήμουν 132 κιλά πριν 5 μήνες και στην αρχή όπως είναι φυσικό έχανα πολλά αλλα αργότερα έπεσα και πλέον εκτος ότι κολλάω μερικές φορες στα κιλά μου που πιστεύω είναι κάτι φυσικό , χάνω περίπου 4-5 κιλά τον μηνα (έχει τύχει ένα μηνα να κολλήσω και να χάσω 3 ) και ακολουθώ μια διατροφή χωρίς λιπαρά και με πολύ λίγο υδατάνθρακα αλλα και γενικότερα φαγητό τους τελευταίους 5 μήνες. Αν προσθέσω πολλά φαγητά απότομα φοβάμαι πως θα σοκαριστεί ο οργανισμός μου γιατί έχει ξεσυνηθίσει. Κάνω λάθος σε αυτό?

Οι διατροφές που βλέπω που είναι γράμμωσης κλπ αφορούν κάποιους που ακολούθησαν σωστή διατροφή τον τελευταίο καιρό , σε αντίθεση με εμενα που ίσως χάλασα τον μεταβολισμό μου με την λάθος διατροφή μου.

Αν κάνω λάθος και φοβάμαι αδίκος τότε θα προχωρήσω στην αλλαγή της διατροφής μου , απλά σκέφτηκα να τονίσω τις διαφορες μήπως τελικά είναι πιο σωστό να αρχίσω να προσθέτω σιγά σιγά και όχι απότομα.:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλα δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει σε αυτό γιατι δυστιχός ακόμα και ο γυμναστής του γυμναστηρίου προτιμά να αράζει να καπνίζει παρα να μας βοηθήσει λίγο..:shock::shock::shock:

rey1989
21-08-11, 11:41
Αν και είμαι επιφυλακτικός , άλλαξα την διατροφή μου και έφτιαξα την παρακάτω και βγαίνουν 5 γεύματα τώρα.

8:00 Mitotropin

8:30 200ml γάλα 0%

9:00 γυμναστήριο

11:20 τόστ σικάλεως(μαυρο) 1 φέτα γαλοπούλα χαμηλών λιπαρών/μια φετα τυρί σόγιας και 200ml φυσικός χυμός πορτοκαλι (χωρίς ζάχαρη)

1:50 150gr στήθος κοτόπουλο και 50gr μαύρο ρύζι/πατάτα και πράσινη σαλάτα και μια κουταλια ελαιόλαδο

4:20 1 scoop whey

6:50 150gr στήθος κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα


Περιμένω διορθώσεις και παρατηρήσεις.:turtle:

TToni Shark
21-08-11, 11:50
Δεν είμαι τεμπέλης ούτε περιμένω να μου τα δώσετε όλα έτοιμα , απλά το θέμα είναι ότι η περίπτωση μου διαφέρει πολύ από αυτά που διαβάζω στο forum ώστε να πάρω ιδέες. :unsure:

Ήμουν 132 κιλά πριν 5 μήνες και στην αρχή όπως είναι φυσικό έχανα πολλά αλλα αργότερα έπεσα και πλέον εκτος ότι κολλάω μερικές φορες στα κιλά μου που πιστεύω είναι κάτι φυσικό , χάνω περίπου 4-5 κιλά τον μηνα (έχει τύχει ένα μηνα να κολλήσω και να χάσω 3 ) και ακολουθώ μια διατροφή χωρίς λιπαρά και με πολύ λίγο υδατάνθρακα αλλα και γενικότερα φαγητό τους τελευταίους 5 μήνες. Αν προσθέσω πολλά φαγητά απότομα φοβάμαι πως θα σοκαριστεί ο οργανισμός μου γιατί έχει ξεσυνηθίσει. Κάνω λάθος σε αυτό?

Οι διατροφές που βλέπω που είναι γράμμωσης κλπ αφορούν κάποιους που ακολούθησαν σωστή διατροφή τον τελευταίο καιρό , σε αντίθεση με εμενα που ίσως χάλασα τον μεταβολισμό μου με την λάθος διατροφή μου.

Αν κάνω λάθος και φοβάμαι αδίκος τότε θα προχωρήσω στην αλλαγή της διατροφής μου , απλά σκέφτηκα να τονίσω τις διαφορες μήπως τελικά είναι πιο σωστό να αρχίσω να προσθέτω σιγά σιγά και όχι απότομα.:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλα δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει σε αυτό γιατι δυστιχός ακόμα και ο γυμναστής του γυμναστηρίου προτιμά να αράζει να καπνίζει παρα να μας βοηθήσει λίγο..:shock::shock::shock:

Καταρχήν συγχαρητήρια για το χάσιμο τόσον σαβουροκιλών!! Οι γυμναστές επειδή είναι γυμναστές δεν σημαίνει ότι ξέρουν και τι διατροφή χρειάζεται κάποιος:unsure:!! Διάβασε μέσα στο Forum και σίγουρα θα βρείς λύση;)

tolis93
21-08-11, 12:48
Αν και είμαι επιφυλακτικός , άλλαξα την διατροφή μου και έφτιαξα την παρακάτω και βγαίνουν 5 γεύματα τώρα.

8:00 Mitotropin

8:30 200ml γάλα 0% <--- βαλε κ ενα μηλο εδω

9:00 γυμναστήριο

11:20 τόστ σικάλεως(μαυρο) 1 φέτα γαλοπούλα χαμηλών λιπαρών/μια φετα τυρί σόγιας<--- απλα παιρνε αρλα 5% αυτα τα σογιας ειναι τιγκα στις ορμονες και 200ml φυσικός χυμός πορτοκαλι (χωρίς ζάχαρη)

1:50 150gr στήθος κοτόπουλο και 50gr μαύρο ρύζι/πατάτα και πράσινη σαλάτα και μια κουταλια ελαιόλαδο

4:20 1 scoop whey

6:50 150gr στήθος κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα<-----βαλτο κατα τις 9 αυτο με 10 και εδω βαλε κανενα γιαουρτι με κανενα φρουτο


Περιμένω διορθώσεις και παρατηρήσεις.:turtle:

ρε αδερφε ειλικρινα τωρα...με τι να παχυνεις?με τη γαλοπουλα η με τα φρουτα?για να παχυνεις κ να παρεις ενα κιλο σε ενα μηνα ξερεις τι πρεπει να τρως ρ συ? θελεις να σου πω τι τρωω εγω με 78 κιλα? κ δν παιρνω παλι κολλισα...

DimitrisT
21-08-11, 12:56
Αν και είμαι επιφυλακτικός , άλλαξα την διατροφή μου και έφτιαξα την παρακάτω και βγαίνουν 5 γεύματα τώρα.

8:00 Mitotropin

8:30 200ml γάλα 0% + 1 φρουτο, και το γαλα να το κανεις 2%

9:00 γυμναστήριο Αμεσως μετα στα καπακια βαλε τη whey σου.

11:20 τόστ σικάλεως(μαυρο) 1 φέτα γαλοπούλα χαμηλών λιπαρών/μια φετα τυρί σόγιας και 200ml φυσικός χυμός πορτοκαλι (χωρίς ζάχαρη) Εδω βαλε και αλλες φετες γαλοπουλα, 3-4 για να ανεβασεις πρωτεινη, επισης βαλε τυρι κανονικο με χαμηλα λιπαρα, μιλνερ η οτι αλλο θες. Επισης να το φας περιπου 1 ωρα μετα τη whey.

1:50 150gr στήθος κοτόπουλο και 50gr μαύρο ρύζι/πατάτα και πράσινη σαλάτα και μια κουταλια ελαιόλαδο Αυτο ειναι οκ.

4:20 1 scoop whey Δεν ειναι γευμα αυτο, με την καμμια ομως, αυτο βαλτο αμεσως μετα το γυμναστηριο, αυτη την ωρα εδω βαλε 1-2 γιαουρτακια 2%.

6:50 150gr στήθος κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα Βαλε και λιγο ελαιολαδο εδω.

Πριν τον υπνο βαλε 1 γιαουρτακι 2% και μερικα αμυγδαλα/καρυδια.

Περιμένω διορθώσεις και παρατηρήσεις.:turtle:

Αυτα απο μενα, μη σε φοβιζουν οι θερμιδες, ΔΕΝ θα παχυνεις..
Και ρπος θεου, ασε τα 0% γαλακτοκομικα, καντα ολα 2%, τα λιπαρα τους τα θελεις.

tolis93
21-08-11, 13:26
Αυτα απο μενα, μη σε φοβιζουν οι θερμιδες, ΔΕΝ θα παχυνεις..
Και ρπος θεου, ασε τα 0% γαλακτοκομικα, καντα ολα 2%, τα λιπαρα τους τα θελεις.

+1 εχουν λιποδυαλειτες βιταμινες

rey1989
21-08-11, 14:47
οκ , σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις , θα την αλλαξω απο αυριο.

Απλα έχω μια απορία : η τόσο απότομη αυξηση θερμίδων (εφοσον το σωμα μου εχει συνηθισει εδω και μηνες σε λιγες) δεν θα προκαλέσει αυξηση του βάρους μου ? (ισως ειναι χαζή ερώτηση αλλα το φοβάμαι):shock:

Ελπίζω να μην δω την ζιγαριά να ανεβαίνει !! :shock::shock::shock:

tolis93
21-08-11, 15:06
οκ , σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις , θα την αλλαξω απο αυριο.

Απλα έχω μια απορία : η τόσο απότομη αυξηση θερμίδων (εφοσον το σωμα μου εχει συνηθισει εδω και μηνες σε λιγες) δεν θα προκαλέσει αυξηση του βάρους μου ? (ισως ειναι χαζή ερώτηση αλλα το φοβάμαι):shock:

Ελπίζω να μην δω την ζιγαριά να ανεβαίνει !! :shock::shock::shock:

φιλε στο σωμα δεν αρεσουν τα ακραια.μπορει να δεις αυξηση λογω κατακρατησης υγρων.για να βαλεις λιπος πρεπει να ξεπερασεις σε θερμιδες τις αναγκες σου.εφοσον εδω κ μηνες τον εχεις παει στα ακρα τον οργανισμο.διψαει για παραπανω θερμιδες.οποτε θα τις καψει.ασε π οταν αυξανεις ενω δν εχει συνηθησει ο μεταβολισμος τις καιει.ετσι εχω διαβασει οτι γινεται αν φας πολλες παραπανω για 1 η 2 μερες βεβαια.αυξανεις σταδιακα.κ δν ειναι κ φοβερη αυξηση αυτα.ενα φρουτο π εχει 80 θερμιδες?η οι 100-150 απο το κοτοπουλο?π ειναι κ πρωτεινη.εχει σημασια κ τι τρως αδερφε.αλλο 2000 θερμιδες πατατακια αλλο 2000 θερμιδες κοτοπουλο

DimitrisT
21-08-11, 15:28
οκ , σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις , θα την αλλαξω απο αυριο.

Απλα έχω μια απορία : η τόσο απότομη αυξηση θερμίδων (εφοσον το σωμα μου εχει συνηθισει εδω και μηνες σε λιγες) δεν θα προκαλέσει αυξηση του βάρους μου ? (ισως ειναι χαζή ερώτηση αλλα το φοβάμαι):shock:

Ελπίζω να μην δω την ζιγαριά να ανεβαίνει !! :shock::shock::shock:

Μη σε νοιαζει η ζυγαρια, μη σου πω πετα την!
Ο καθρευτης να σε νοιαζει, να τραβας μερικες φωτογραφιες καθε 2 βδομαδες και να συγκρινεις.
Επισης, αρχισε τα βαρη κανονικα για ΟΛΕΣ τις μυικες ομαδες, αμα χασεις και αλλο λιπος και δεν εχεις εστω καποιους μυς που θα στηριχθει το δερμα; ;)
Τελος, ακου τον Τολη..

Υ.Γ. Την αυξηση βαρους τι θελουμε, την αυξηση λιπους ΔΕ θελουμε..

rey1989
21-08-11, 23:51
Επειδή έχω βαρεθεί να τρώω κάθε μέρα μαρούλι σκέφτηκα να το πάω εναλλάξ και να βάζω και κολοκυθάκια τα οποια θα έχω βάλει στον φούρνο κομμένα σε ροδέλες με λίγη ρίγανη να ψηθούν χωρίς λάδια και τίποτα και να τα τρώω με το μεσημεριανο/απογευματινό μου.

Βρήκα ότι τα νερόβραστα έχουν 16 θερμίδες/100gr , ισχύει το ίδιο και αν τα βάλω στον φούρνο χωρίς να βάλω τίποτα εκτος από ρίγανη/πιπέρι ? (λογικά ναι , απλός ρωτάω για σιγουριά).

Επίσης όταν τρώω μαρούλι βάζω 4-5 φιλα μαρουλιού στην σαλάτα μου (η αλήθεια είναι ότι το έχω σιχαθεί τόσους μήνες) οποτε ποσα κολοκυθάκια να βάζω όταν τα βάζω στην θέση της μαρουλοσαλάτας? 100gr ειναι καλα?:weights:

Η πλακα είναι ότι όσο έτρωγα ανθυγιεινά και ακολουθούσα άθλιο τρόπο ζωής όλα αυτά μου έφερναν εμετό (τα λαχανικά) και δεν μου άρεσαν με την καμια και τώρα μου έχει βγει μια όρεξη για λαχανικά , άλλο πράγμα!:P:P

tolis93
22-08-11, 00:00
Επειδή έχω βαρεθεί να τρώω κάθε μέρα μαρούλι σκέφτηκα να το πάω εναλλάξ και να βάζω και κολοκυθάκια τα οποια θα έχω βάλει στον φούρνο κομμένα σε ροδέλες με λίγη ρίγανη να ψηθούν χωρίς λάδια και τίποτα και να τα τρώω με το μεσημεριανο/απογευματινό μου.

Βρήκα ότι τα νερόβραστα έχουν 16 θερμίδες/100gr , ισχύει το ίδιο και αν τα βάλω στον φούρνο χωρίς να βάλω τίποτα εκτος από ρίγανη/πιπέρι ? (λογικά ναι , απλός ρωτάω για σιγουριά).

Επίσης όταν τρώω μαρούλι βάζω 4-5 φιλα μαρουλιού στην σαλάτα μου (η αλήθεια είναι ότι το έχω σιχαθεί τόσους μήνες) οποτε ποσα κολοκυθάκια να βάζω όταν τα βάζω στην θέση της μαρουλοσαλάτας? 100gr ειναι καλα?:weights:

Η πλακα είναι ότι όσο έτρωγα ανθυγιεινά και ακολουθούσα άθλιο τρόπο ζωής όλα αυτά μου έφερναν εμετό (τα λαχανικά) και δεν μου άρεσαν με την καμια και τώρα μου έχει βγει μια όρεξη για λαχανικά , άλλο πράγμα!:P:P
φιλτατε εχουν τις ιδιες θερμιδες.στο φουρνο τα σπανε.βαζε 2-3 κολοκυθακια μικρα 1 μεγαλο αυτα μη τα φοβασαι βασικα δεν σε παχαινουν αυτον τον υδατανθρακα τον καις και μονο για να τα χωνεψεις τα κολοκυθακια:) δοκιμασε κ μελιτζανες με τον ιδιο τροπο αλλα με λιγο μετρο γιατι ειναι βαριες..δοκιμασε επισης πρασινη πιπερια στο φουρνο και κοκκινη βγαινει ωραια αλλα σα τη πρασινη...(10 θερμιδες η μια εγω τρωω κ δν τις υπολογιζω καν) βαζεις κ λιγο μπαλσαμικο στο ψησιμο γινεται αψογη.γενικα λαχανικα στο φουρνο τασπανε.ΚΑΙ η ντοματα μετραει.αν βαρεθικες μαρουλι δοκιμασε βλητα πατζαρια σπαραγγια σπανακι...τοσα υπαρχουν(καλα τα δε βλητα αστο 0 θερμιδες)

rey1989
22-08-11, 08:23
ωραια ! θενξ γιατι ειχα αρχίζει να βαριέμε ελεινα την διατροφή μου μετα απο τόσους μήνες και θα ψάξω μερικά εναλακτικά για να έχω λίγη ποικηλία. Να φανταστείς οτι 2-3 μηνες απο αυτους έτρωγα κάθε μέρα στήθος γαλοπουλα με μαρούλι (μετά ανακάλυψα οτι μου αρεσει καλύτερα το στήθος κοτόπουλου xD!

εντομεταξύ το στήθος κοτόπουλου στα κάρβουνα χώρις αλάτια κλπ ειναι οκ να τρώω έτσι ? γιατι έτιχε να φτιάξω μιά φορά και μου φάνηκε 1000ες φορές καλύτερο απότι του φούρνου η ακομα χειρότερα το βραστό :turtle:

Με το cottage το τυρί τι παίζει ? γιατί θυμάμαι μου άρεσε που είχα δοκιμάσει παλιότερα , αλλα για τώρα που ακολουθώ διατροφή κάνει ? και αν ναι ποτε θα πρέπει να το έχω στο πρόγραμμα μου ? αν δεν κάνω λάθος βγαίνει και σε λάιτ σωστά?:turtle::turtle:

DimitrisT
22-08-11, 09:52
Να πως φαινεται οτι δεν εχεις διαβασει το φορουμ...
Τελος παντων, το κοτατζ ειναι σαν το γιαουρτι, μπορεις αντι για γιαουρτι να τωρως κοτατζ.
Αυτο της φαγε ειναι στα 4% λιπαρα ενω το ντιρολο στα 2,2% και του βασιλοπουλου στα 4% παλι.
Υπαρχουν και αλλες μαρκες.
Τωρα, τι λαιτ; Ολα τα κοτατζ δεν εχουν λιπαρα και ειναι με χαμηλες θερμιδες.
Στο ξαναλεω, δεν προκειται να παχυνεις απο αυτα (κολοκυθακια, κοτατζ, στηθος κοτοπουλο) μη μετρας και τις 16 θερμιδες απο τα κολοκυθια,
Και γενικα, μη φοβασαι ρε! Ελεος! :turtle:

rey1989
22-08-11, 11:28
Λοιπόν παιδιά από σήμερα ξεκίνησα την καινούρια διατροφή όπως μου προτείνατε. Γύρισα από το γυμναστήριο όλο ενέργεια και νιώθω τέλεια. (Σχετικά με αυτό που έγραψα στο θέμα με την δυσκοιλιότητα) η αλλαγή διατροφής με βοηθησε και σήμερα το πρωί πήγα κανονικότατα τουαλέτα χωρίς πρόβλημα και όλα κομπλέ!!!

Έχω να διαβάσω πολλά εδώ μέσα και ευτυχώς έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να το κάνω.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!:weights::weights::weights:;)

tolis93
22-08-11, 13:08
Λοιπόν παιδιά από σήμερα ξεκίνησα την καινούρια διατροφή όπως μου προτείνατε. Γύρισα από το γυμναστήριο όλο ενέργεια και νιώθω τέλεια. (Σχετικά με αυτό που έγραψα στο θέμα με την δυσκοιλιότητα) η αλλαγή διατροφής με βοηθησε και σήμερα το πρωί πήγα κανονικότατα τουαλέτα χωρίς πρόβλημα και όλα κομπλέ!!!

Έχω να διαβάσω πολλά εδώ μέσα και ευτυχώς έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να το κάνω.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!:weights::weights::weights:;)

anytime...και μια συμβουλη ακομα.να ακους το σωμα σου...οταν πεινας.κατι δε παει καλα.οταν κουραζεσαι πολυ.παλι κατι δε παει καλα.δν μιλαω μεμονομενα.αλλα μακροχρονια.γιατι αν ειναι να κουραζεσαι μια βδομαδα 2 βδομαδες 3 πανω απο το κανονικο. ε στη 4η θα πεσεις κατω.γενικα καταλαβαινεις τι εννοω.οταν ζηταει ξεκουραση να του τη δινεις

ggeorge
22-08-11, 14:07
δε πετας και το Mitotropin;

rey1989
22-08-11, 14:59
δε πετας και το Mitotropin;

Γιατί να το πετάξω ? σημερα έκανα την καλύτερη προπόνηση 1 ώρα αερόβια και 1 ώρα βάρη (λίγα βάρη πολλές επαναλήψεις, σε κύκλο η κάπως έτσι μου τον είπαν , που κανεις 20 επαναλήψεις στο ένα 20 στο άλλο και 20 στο άλλο όργανο και μετά ξεκουράζεσαι 30 δευτερόλεπτα (περιληπτικά το λέω , ελπίζω να καταλάβατε) χωρίς να κουραστώ και δεν είχα σχεδόν κανένα από τα side effects του. (Μονο νεύρα μου βγήκαν ξαφνικά χωρίς σημαντικό λόγο και πήγα να παίξω ξύλο με κάποιον) κατά τα αλλα όλα οκ.

Πάντως αν έχεις όρεξη και χρόνο να μου εξηγήσεις γιατί θα πρέπει να το σταματήσω είμαι ανοιχτός σε κάθε συμβουλή:weights:

DimitrisT
22-08-11, 15:30
Γιατί να το πετάξω ? σημερα έκανα την καλύτερη προπόνηση 1 ώρα αερόβια και 1 ώρα βάρη (λίγα βάρη πολλές επαναλήψεις, σε κύκλο η κάπως έτσι μου τον είπαν , που κανεις 20 επαναλήψεις στο ένα 20 στο άλλο και 20 στο άλλο όργανο και μετά ξεκουράζεσαι 30 δευτερόλεπτα (περιληπτικά το λέω , ελπίζω να καταλάβατε) χωρίς να κουραστώ και δεν είχα σχεδόν κανένα από τα side effects του. (Μονο νεύρα μου βγήκαν ξαφνικά χωρίς σημαντικό λόγο και πήγα να παίξω ξύλο με κάποιον) κατά τα αλλα όλα οκ.

Πάντως αν έχεις όρεξη και χρόνο να μου εξηγήσεις γιατί θα πρέπει να το σταματήσω είμαι ανοιχτός σε κάθε συμβουλή:weights:



Καλα για τον λιποδιαλυτη δε θα το σχολιασω καν, εχει Τ2 μεσα (ορμονη θυροειδους), ελπιζω να μη σου δημιουγησει προβλημα με τον θυροειδη σου, να κανεις εξετασεις 1 μηνα μετα το χρηση του..
Πραγματικα απορω, αφου μονος σου λες οτι χανεις 4-5 κιλα το μηνα, τον λιποδιαλυτη τι τον πηρες;:unsure:
Τους λιποδιαλυτες τους παιρνουμε μονο και εφ'οσον ''κολησουμε'' στο χασιμο λιπους..


Γιατι ο συγκεκριμενος παιζει με ορμονες, στο εγραψα πιο πανω...

rey1989
22-08-11, 15:59
Ναι το ξέρω , απλά ήθελα κάτι να με βοηθήσει γιατί τρώω κωλύματα και δεν χάνω (τα τελευταία κιλά είναι τα δυσκολότερα να φύγουν και έχω αλλα 11-12 να διώξω).

Οι λιποδιαλυτές γενικά δεν έχουν επίδραση σε εμενα γιατί οι περισσότεροι δουλεύουν με καφεΐνη και η καφεΐνη δεν με πιάνει. (όχι από την χρήση σκευασμάτων αλλα έχω μια φυσική ανοχή στην καφεΐνη) οποτε είπα να χρησιμοποιήσω κάτι που δεν δουλεύει μόνο με καφεΐνη όπως τα υπόλιπα που ουσιαστικά δεν θα μου χρησιμεύσουν. Δεν βλέπω τον λόγο να το σταματήσω πάντως εφόσον δεν έχω το παραμικρό side effect από αυτά που έχουν αναφερθεί στο ανάλογο θρέντ και σε αλλα sites που κοίταξα. (ακόμα και το θέμα των νεύρων που είχα ίσως να είναι τυχαίο γεγονός αφού είμαι στην 3η μέρα χρήσης του).

Ελπίζω να μην δουν τον λόγο οι εξετάσεις που θα κάνω στο τέλος. :turtle: :turtle: :turtle:

--
ειμαι 21 χρονων στα 22 (λέει πως πρέπει να είσαι 21+) , γυμνάζομαι καθημερινά τους τελευταίους 5 μήνες full αερόβια και με βάρη (όπως εξήγησα για καύση λίπους καθαρά) και δεν είμαι παχύσαρκος. Την διατροφή μου την διόρθωσα.

Ποιος ο λόγος να μην κάνω χρήση του ? δηλαδή για pious προορίζεται? :P

rey1989
27-08-11, 19:53
Σήμερα ολοκλήρωσα την διόρθωση της διατροφής μου. (πρόσθεσα αυτά που έλειπαν σιγά σιγά μην έχω πρόβλημα και φρικάρει ο οργανισμός μου αν τα έβαζα απότομα γιατί ουσιαστικά πρόσθεσα άλλο τόσο απότι έτρωγα).

Η διατροφή μου λοιπόν είναι η παρακάτω.

8:00 200ml γάλα 0% που θα το κανω 1,5% την αλλη εβδομάδα (9:00 γυμναστήριο)

11:00 1 scoop whey με νερό (άμεσος μόλις τελειώνω την γυμναστική πριν φύγω από το γυμναστήριο)

12:00 Ένα Τοστ μαύρο με 1 φέτα γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα Arla 5%

2:30 150gr Κοτόπουλο στήθος + μια κουταλια ελαιόλαδο ωμο στο πιάτο μου + 50gr μαύρο ρύζι + πράσινη σαλάτα/κολοκυθια και σπανια μια ντομάτα μικρή

5:00 τρία δαμάσκηνα αποξηραμένα + γιαούρτι 2%

7:30 150gr κοτόπουλο + πράσινη σαλάτα (όπως το μεσημεριανό αλλα χωρίς λάδι και ρύζι)

Μετά δεν έχω τίποτα γιατί ήδη πρόσθεσα πολλά και βλέπω πως η ζυγαριά μου μένει σταθερή από την ώρα που πρόσθεσα τα μισά και αγχώνομαι.

* Τα 150gr κοτόπουλο τα ζύγισα γιατί το έχω ψημένο σε μερίδες για την εβδομάδα και είναι 100gr ψημένο, λογικά χάνει νερά αλλα θα πάω να πάρο μια άλλη ζυγαριά μήπως και δεν δουλεύει καλά και βάζω λιγότερο απ ότι πρέπει.

αυτό με το γιαούρτι στις 5:00 και στις 7:30 κοτόπουλο στήθος με σαλάτα δεν μου κολλάει , γιατί διαβάζω συνεχώς πως τελευταίο γεύμα όλοι βάζουν το γιαούρτι , όμως να βάλω κοτόπουλο μετά από 3ης ώρες από το μεσημεριανό πάλι δεν μου κολλάει. Έχω μπερδευτεί.

ΥΓ : τα δαμάσκηνα είναι για το θέμα της δυσκοιλιότητας που είχα , δεν πιστεύω να έχουν πολλές θερμίδες και γενικά να με επηρεάζουν τόσο στην διατροφή μου ...

Περιμένω γνώμες και συμβουλές .

tolis93
27-08-11, 22:55
Σήμερα ολοκλήρωσα την διόρθωση της διατροφής μου. (πρόσθεσα αυτά που έλειπαν σιγά σιγά μην έχω πρόβλημα και φρικάρει ο οργανισμός μου αν τα έβαζα απότομα γιατί ουσιαστικά πρόσθεσα άλλο τόσο απότι έτρωγα).

Η διατροφή μου λοιπόν είναι η παρακάτω.

8:00 200ml γάλα 0% που θα το κανω 1,5% την αλλη εβδομάδα (9:00 γυμναστήριο)

11:00 1 scoop whey με νερό (άμεσος μόλις τελειώνω την γυμναστική πριν φύγω από το γυμναστήριο)

12:00 Ένα Τοστ μαύρο με 1 φέτα γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα Arla 5%

2:30 150gr Κοτόπουλο στήθος + μια κουταλια ελαιόλαδο ωμο στο πιάτο μου + 50gr μαύρο ρύζι + πράσινη σαλάτα/κολοκυθια και σπανια μια ντομάτα μικρή

5:00 τρία δαμάσκηνα αποξηραμένα + γιαούρτι 2%

7:30 150gr κοτόπουλο + πράσινη σαλάτα (όπως το μεσημεριανό αλλα χωρίς λάδι και ρύζι)

Μετά δεν έχω τίποτα γιατί ήδη πρόσθεσα πολλά και βλέπω πως η ζυγαριά μου μένει σταθερή από την ώρα που πρόσθεσα τα μισά και αγχώνομαι.

* Τα 150gr κοτόπουλο τα ζύγισα γιατί το έχω ψημένο σε μερίδες για την εβδομάδα και είναι 100gr ψημένο, λογικά χάνει νερά αλλα θα πάω να πάρο μια άλλη ζυγαριά μήπως και δεν δουλεύει καλά και βάζω λιγότερο απ ότι πρέπει.

αυτό με το γιαούρτι στις 5:00 και στις 7:30 κοτόπουλο στήθος με σαλάτα δεν μου κολλάει , γιατί διαβάζω συνεχώς πως τελευταίο γεύμα όλοι βάζουν το γιαούρτι , όμως να βάλω κοτόπουλο μετά από 3ης ώρες από το μεσημεριανό πάλι δεν μου κολλάει. Έχω μπερδευτεί.

ΥΓ : τα δαμάσκηνα είναι για το θέμα της δυσκοιλιότητας που είχα , δεν πιστεύω να έχουν πολλές θερμίδες και γενικά να με επηρεάζουν τόσο στην διατροφή μου ...

Περιμένω γνώμες και συμβουλές .

οχι δε καταλαβες.βαζουμε ΚΑΙ γιαουρτι.λιγο ψιλοπραματα μ φενεται εμενα αυτη στη θεση σου θα εβαζα τπτ ακομα κατα τις 9 ας πουμε.γιατι σπανια μια ντοματα?τι φοβασαι τα λιπαρα τις τα κορεσμενα??:green:

rey1989
27-08-11, 23:05
Δηλαδή ? τι θα άλλαζες ? :P:turtle::turtle:
Ντομάτα δεν τρώω συχνά γιατί μου έχουν πει ότι πιάνετε για φρούτο :unsure::unsure:

tolis93
27-08-11, 23:06
Δηλαδή ? τι θα άλλαζες ? :P:turtle::turtle:
Ντομάτα δεν τρώω συχνά γιατί μου έχουν πει ότι πιάνετε για φρούτο :unsure::unsure:

ναι ποιανεται οταν κανεις κετογονικη:green: εγω πχ θα εβαζα ενα τοστακι στις 7μισι ακομα με ασπραδι αυγου 2 φετες γαλοπουλα 1 τυρι κ στις 9μισι 10 9 αυτο π εχεις στις 7μισι.

Kostas95
27-08-11, 23:11
Δηλαδή ? τι θα άλλαζες ? :P:turtle::turtle:
Ντομάτα δεν τρώω συχνά γιατί μου έχουν πει ότι πιάνετε για φρούτο :unsure::unsure:

Ποιος σου πε οτι πιανετε για φρουτο?Η ντοματα ειναι σιγουρα στο τοπ5 των λαχανικων σε διατροφη ββ..Στο μεσημεριανο φτιαχνε μια πρασινη σαλατα(μαρουλι,μπροκολο,καροτο,σπανακι σπαραγγια) οχι ολα μαζι μια ιδεα λεω και στο βραδυνο φτιαξε ντοματοσαλατα(αγγουρι,πιπεριες,κρεμμυδια αγγουρια) η γνωμη μου θα ηταν να κανεις το γαλα 1,5% το γιαουρτι 2%.. http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 Διαβασε το αρθρο του muscleboss για γραμμωση πιστευω πως ολοι το εχουνε διαβασει στο φορουμ ειναι must!!και τα κιλα χαστα σιγα-σιγα οχι υπερβολες γιατι θα τα ξαναπαρεις πισω.

rey1989
27-08-11, 23:12
ναι ποιανεται οταν κανεις κετογονικη:green: εγω πχ θα εβαζα ενα τοστακι στις 7μισι ακομα με ασπραδι αυγου 2 φετες γαλοπουλα 1 τυρι κ στις 9μισι 10 9 αυτο π εχεις στις 7μισι.



Ο χριστός και η παναγια!:shock::shock::shock:
Δεν λέω πως προτείνεις λάθος πράγματα αλλα στην περίπτωση μου που χάνω και είχε συνηθίσει το σώμα μου να μην τρώει αυτά μου φαίνονται του μάτσ!:shock:

Θα δω να ξεκολλήσω πρώτα να πέσω ένα κιλό να σιγουρευτώ ότι δεν παίρνω με τις αλλαγές που έκανα και θα βάλω και αυτά που είπες σταδιακά (Σε 1 - 2 εβδομάδες μισά μισά).

Ευχαριστώ και πάλι :weights::weights::thumbup:

rey1989
27-08-11, 23:15
Ποιος σου πε οτι πιανετε για φρουτο?Η ντοματα ειναι σιγουρα στο τοπ5 των λαχανικων σε διατροφη ββ..Στο μεσημεριανο φτιαχνε μια πρασινη σαλατα(μαρουλι,μπροκολο,καροτο,σπανακι σπαραγγια) οχι ολα μαζι μια ιδεα λεω και στο βραδυνο φτιαξε ντοματοσαλατα(αγγουρι,πιπεριες,κρεμμυδια αγγουρια) η γνωμη μου θα ηταν να κανεις το γαλα 1,5% το γιαουρτι 2%.. http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 Διαβασε το αρθρο του muscleboss για γραμμωση πιστευω πως ολοι το εχουνε διαβασει στο φορουμ ειναι must!!και τα κιλα χαστα σιγα-σιγα οχι υπερβολες γιατι θα τα ξαναπαρεις πισω.

το γιαούρτι το έκανα ήδη 2% , το γάλα θα περιμένω να τελειώσει αυτό που έχω και θα πάρω 1,5% ;)
τα κιλά τα χάνω σιγά σιγά (3 το πολύ 4 το μήνα χάνω και λιώνω στο gym στην αερόβια και στις ασκήσεις καύσης λίπους με βάρη :P)

tolis93
27-08-11, 23:17
Ο χριστός και η παναγια!:shock::shock::shock:
Δεν λέω πως προτείνεις λάθος πράγματα αλλα στην περίπτωση μου που χάνω και είχε συνηθίσει το σώμα μου να μην τρώει αυτά μου φαίνονται του μάτσ!:shock:

Θα δω να ξεκολλήσω πρώτα να πέσω ένα κιλό να σιγουρευτώ ότι δεν παίρνω με τις αλλαγές που έκανα και θα βάλω και αυτά που είπες σταδιακά (Σε 1 - 2 εβδομάδες μισά μισά).

Ευχαριστώ και πάλι :weights::weights::thumbup:

ενι ταιμ:green:

Kostas95
27-08-11, 23:25
το γιαούρτι το έκανα ήδη 2% , το γάλα θα περιμένω να τελειώσει αυτό που έχω και θα πάρω 1,5% ;)
τα κιλά τα χάνω σιγά σιγά (3 το πολύ 4 το μήνα χάνω και λιώνω στο gym στην αερόβια και στις ασκήσεις καύσης λίπους με βάρη :P)

Τοτε εισαι μια χαρα,Καλη επιτυχια Ρει και προσεξε να επιλεξεις σωστο γυμναστηριο να σε βοηθησουνε ειναι το παν!!

rey1989
27-08-11, 23:37
Τοτε εισαι μια χαρα,Καλη επιτυχια Ρει και προσεξε να επιλεξεις σωστο γυμναστηριο να σε βοηθησουνε ειναι το παν!!

αυτό είναι το πρώτο που θέλω να κάνω τώρα που διόρθωσα την διατροφή μου. ;)

ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, καλή μας συνέχεια σε ότι επίπεδο και αν βρισκόμαστε. έχω σκοπό να φτάσω με τα χρόνια το σώμα μου στα όρια του (ευτυχώς δεν με πήραν και τα χρόνια έχω καιρό μπροστά μου! ;);)

tolis93
27-08-11, 23:38
αυτό είναι το πρώτο που θέλω να κάνω τώρα που διόρθωσα την διατροφή μου. ;)

ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, καλή μας συνέχεια σε ότι επίπεδο και αν βρισκόμαστε. έχω σκοπό να φτάσω με τα χρόνια το σώμα μου στα όρια του (ευτυχώς δεν με πήραν και τα χρόνια έχω καιρό μπροστά μου! ;);)

εχεις απειρα χρονια μπροστα σου ακομα μην ανχωνεσαι.αλλα καμια φωτο σου δεν εχουμε δει.κανε και ενα log να βλεπουμε πως πας

rey1989
27-08-11, 23:45
εχεις απειρα χρονια μπροστα σου ακομα μην ανχωνεσαι.αλλα καμια φωτο σου δεν εχουμε δει.κανε και ενα log να βλεπουμε πως πας

δεν είναι τυχαίο , μερικά κόμπλεξ εχουν ξεμίνει (χαχα)

όχι εντάξει θα ανεβάσω φωτογραφία , αρκεί να βρω κάποιον να με φωτογραφίσει γιατί πήγα να βγάλω μονος μου και δεν τα κατάφερα (να πάρω πόζα μπροστά να φανούν τα χερια μου κλπ να καταλάβετε σε τι γκουχου-χαλι-γκουχου επιπεδο είμαι αυτη την στιγμή .

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω το συντομότερο γιατί θέλω και κάποιες συμβουλές σχετικά με το λίπος στο στήθος (δεν νομίζω πως έχω γυναικομαστία γιατί δεν έχω περίεργες θηλές η βυζιά όπως είχα δει σε φωτογραφίες αλλα είναι πολύ φουσκωτό το στερνο μου και ενώ έχει λίπος εκεί που μαζεύουμε όλοι (λογικό , αφού πρέπει να χάσω 10 κιλά ακόμα) είναι σκληρό στο επάνω μέρος. και αν το χτυπήσεις είναι σαν ντουβάρι το στερνο μου. Ακούγομαι πολύ νιουφις/νούμπ/ασχετος και είμαι , αλλα δεν πειράζει θα μάθω και εγώ κάποια στιγμή.:turtle::turtle::turtle:

tolis93
27-08-11, 23:53
δεν είναι τυχαίο , μερικά κόμπλεξ εχουν ξεμίνει (χαχα)

όχι εντάξει θα ανεβάσω φωτογραφία , αρκεί να βρω κάποιον να με φωτογραφίσει γιατί πήγα να βγάλω μονος μου και δεν τα κατάφερα (να πάρω πόζα μπροστά να φανούν τα χερια μου κλπ να καταλάβετε σε τι γκουχου-χαλι-γκουχου επιπεδο είμαι αυτη την στιγμή .

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω το συντομότερο γιατί θέλω και κάποιες συμβουλές σχετικά με το λίπος στο στήθος (δεν νομίζω πως έχω γυναικομαστία γιατί δεν έχω περίεργες θηλές η βυζιά όπως είχα δει σε φωτογραφίες αλλα είναι πολύ φουσκωτό το στερνο μου και ενώ έχει λίπος εκεί που μαζεύουμε όλοι (λογικό , αφού πρέπει να χάσω 10 κιλά ακόμα) είναι σκληρό στο επάνω μέρος. και αν το χτυπήσεις είναι σαν ντουβάρι το στερνο μου. Ακούγομαι πολύ νιουφις/νούμπ/ασχετος και είμαι , αλλα δεν πειράζει θα μάθω και εγώ κάποια στιγμή.:turtle::turtle::turtle:
λιγα για τις πεταχτες ρογιτσες!!!:green: καλα πηγαινε στις φωτο π ανεβασα εγω δες πως ημουν κ μετα πες μ αν σ φυγε το κομπλεξ:green:

rey1989
29-08-11, 14:59
Υπολόγισα τι τρώω ολόκληρη την ημέρα και τις θερμίδες που παίρνω και είναι οι παρακάτω (αν έκανα λάθος σε κάτι διορθώστε με , γιατί έψαχνα πόσες θερμίδες έχει το κάθε τι και δεν έβρισκα για μερικά (από μερικά είχα τις συσκευασίες ευτυχώς).

200ml γάλα 76 θερμίδες
1 scoop πρωτεινης whey 50gr 187 θερμίδες
τόστ 1 φέτα γαλοπούλα βραστή/1 φέτα ARLA 5% 260 Θερμίδες
150gr κοτόπουλο στήθος 200 θερμίδες
50γρ ρύζι καφέ 182 θερμίδες
1κσ ελαιόλαδο 157 θερμίδες
3 δαμάσκηνα ξερά 120 θερμίδες
γιαουρτι 2% 140 θερμίδες
(και 2 κολοκυθάκια η 5 φύλλα μαρούλι στην σαλάτα).

σύνολο 1322 θερμίδες + 2 κολοκυθάκια τα βραστά ή μαρούλι.


Όπως είπα έτρωγα σχεδόν τα μισά και έχω αρχίσει να την διορθώνω σταδιακά. Απλά προσπαθώ να βγάλω πόσες θερμίδες καταναλώνω και να βρω πόσες πρέπει να παίρνω ώστε να φτιάξω επιτέλους την διατροφή μου.:shock::shock::shock:

αυτή την εβδομάδα θα προσθέσω και το άλλο γεύμα (150γρ κοτόπουλο/σαλατα)

tolis93
29-08-11, 15:03
Υπολόγισα τι τρώω ολόκληρη την ημέρα και τις θερμίδες που παίρνω και είναι οι παρακάτω (αν έκανα λάθος σε κάτι διορθώστε με , γιατί έψαχνα πόσες θερμίδες έχει το κάθε τι και δεν έβρισκα για μερικά (από μερικά είχα τις συσκευασίες ευτυχώς).

200ml γάλα 76 θερμίδες
1 scoop πρωτεινης whey 50gr 187 θερμίδες
τόστ 1 φέτα γαλοπούλα βραστή/1 φέτα ARLA 5% 260 Θερμίδες
150gr κοτόπουλο στήθος 200 θερμίδες
50γρ ρύζι καφέ 182 θερμίδες
1κσ ελαιόλαδο 157 θερμίδες
3 δαμάσκηνα ξερά 120 θερμίδες
γιαουρτι 2% 140 θερμίδες
(και 2 κολοκυθάκια η 5 φύλλα μαρούλι στην σαλάτα).

σύνολο 1322 θερμίδες + 2 κολοκυθάκια τα βραστά ή μαρούλι.


Όπως είπα έτρωγα σχεδόν τα μισά και έχω αρχίσει να την διορθώνω σταδιακά. Απλά προσπαθώ να βγάλω πόσες θερμίδες καταναλώνω και να βρω πόσες πρέπει να παίρνω ώστε να φτιάξω επιτέλους την διατροφή μου.:shock::shock::shock:

αυτή την εβδομάδα θα προσθέσω και το άλλο γεύμα (150γρ κοτόπουλο/σαλατα)

νταξει...αφου περπατας ακομα....εισαι λιγοτερες στανταρ.το λαδι εχει 120 η κ σουπας το δε τοστ πως διαολο σ βγαζει 260 θερμιδες δε ξερω.120 κ οι 2 φετες ψωμι αντε 140 το πολυ 20 η γαλοπουλα κ 20 το τυρι(το ιδιο παιρνω) ολα μαζι?180 το πολυ...

rey1989
29-08-11, 15:16
νταξει...αφου περπατας ακομα....εισαι λιγοτερες στανταρ.το λαδι εχει 120 η κ σουπας το δε τοστ πως διαολο σ βγαζει 260 θερμιδες δε ξερω.120 κ οι 2 φετες ψωμι αντε 140 το πολυ 20 η γαλοπουλα κ 20 το τυρι(το ιδιο παιρνω) ολα μαζι?180 το πολυ...

οπότε πόσες τις βγάζεις περίπου ? το κοτόπουλο στήθος δεν βρήκα πουθενά πόσες έχει .. ψάχνω εδω και ώρες για αυτα :(

μηπως μπορείς να μου δώσεις μια ιδεα πως βρήσκουμε τις θερμίδες που καίμε ?

Το ότι περπατάω ακόμα ίσως οφείλεται στο ότι έχω πολύ χρόνο αυτό τον καιρό και μετά το γυμναστήριο 2 ώρες που πάω ξαπλώνω και ξεκουράζομαι λίγο και γενικά δεν έχω πολλές δραστηριότητες μετά. Το πρόβλημα είναι ότι με πιάνει πίνα το βραδυ (θα διορθωθεί με το extra γεύμα πιστεύω)

Σε ένα μηνα περίπου θα έχω πολλές δραστηριότητες και πιστεύω πως αν συνεχίσω με αυτή την διατροφή δεν θα μου βγει σε καλο. Έχω βεβαια 10-11 κιλά να χάσω ακόμα αλλα έχω βάλει ένα πλάνο μέχρι τον δεκέμβρη να τα χάσω , δεν βιάζομαι , προτιμώ να σφίξω και να ισορροπήσω τον οργανισμό μου χάνοντας τα ομαλά αυτά τα τελευταία.

--
Σκέφτηκα κάτι και θέλω την γνώμη σου. Το τοστ αυτή την στιγμή είναι "μεταπροπονιτικο" γεύμα (στο δεκατιανό μου) και 30 λεπτά πριν το τόστ έχω πιει 1 scoop whey (ακριβως οταν τελειωνω το γυμναστιριο).

Σκέφτηκα λοιπόν , για αυτό το μηνα μέχρι να εντάξω το πιτακι στο πρωινό μου σε ένα μηνα από τώρα , να αρχίσω από αύριο να τρώω στις 11:30 αντί για το τοστ , ενα πιτάκι (4 κουταλιές βρώμη , 4 ασπράδια αβγών) μαζι με κάτι άλλο (δεν ξέρω τι , αν μπορεις να μου πρωτίνεις). Με αυτό τον τρόπο θα αλλάξω λίγο την διατροφή μου και θα χορταίνω πιστεύω και περισσότερο.

tolis93
29-08-11, 15:34
οπότε πόσες τις βγάζεις περίπου ? το κοτόπουλο στήθος δεν βρήκα πουθενά πόσες έχει .. ψάχνω εδω και ώρες για αυτα :(

μηπως μπορείς να μου δώσεις μια ιδεα πως βρήσκουμε τις θερμίδες που καίμε ?

Το ότι περπατάω ακόμα ίσως οφείλεται στο ότι έχω πολύ χρόνο αυτό τον καιρό και μετά το γυμναστήριο 2 ώρες που πάω ξαπλώνω και ξεκουράζομαι λίγο και γενικά δεν έχω πολλές δραστηριότητες μετά. Το πρόβλημα είναι ότι με πιάνει πίνα το βραδυ (θα διορθωθεί με το extra γεύμα πιστεύω)

Σε ένα μηνα περίπου θα έχω πολλές δραστηριότητες και πιστεύω πως αν συνεχίσω με αυτή την διατροφή δεν θα μου βγει σε καλο. Έχω βεβαια 10-11 κιλά να χάσω ακόμα αλλα έχω βάλει ένα πλάνο μέχρι τον δεκέμβρη να τα χάσω , δεν βιάζομαι , προτιμώ να σφίξω και να ισορροπήσω τον οργανισμό μου χάνοντας τα ομαλά αυτά τα τελευταία.

--
Σκέφτηκα κάτι και θέλω την γνώμη σου. Το τοστ αυτή την στιγμή είναι "μεταπροπονιτικο" γεύμα (στο δεκατιανό μου) και 30 λεπτά πριν το τόστ έχω πιει 1 scoop whey (ακριβως οταν τελειωνω το γυμναστιριο).

Σκέφτηκα λοιπόν , για αυτό το μηνα μέχρι να εντάξω το πιτακι στο πρωινό μου σε ένα μηνα από τώρα , να αρχίσω από αύριο να τρώω στις 11:30 αντί για το τοστ , ενα πιτάκι (4 κουταλιές βρώμη , 4 ασπράδια αβγών) μαζι με κάτι άλλο (δεν ξέρω τι , αν μπορεις να μου πρωτίνεις). Με αυτό τον τρόπο θα αλλάξω λίγο την διατροφή μου και θα χορταίνω πιστεύω και περισσότερο.
με αυτες τις θερμιδες μεχρι το δεκεμβρη θα εχεις χασει και μυικη μαζα κοβω το κεφαλι μου...εδω εγω με 1800 κ εχανα κ εχανα κ εχανα κ εχανα αλλα μονο λιπος δεν εχανα.και οταν εκανα μετρησεις κ τα δα τα επαιξα κ νευριασα κιολας γιατι κοπανιομουν επι μηνες νομιζοντας οτι εκανα το σωστο. για μενα για μεταπροπονητικο βγαλε το τοστ κ φαε 100 γρ μακαρονια η ρυζι(ζυγησμενα αβραστα) θα το πω αλλη μια φορα παιρνε τα ζωγραφος εχουν και πρωτεινη μεσα και πολυ μαλιστα(20%) και 50 γρ υδατανθρακα .απο θερμιδες 40 πανω απο τις 260 να σου βγουν.μαζι με το πιτακι βαλε κ γιαουρτι παει ωραια μια κουταλια γλυκου μελι η βαλε μια μπανανα απο πανω οταν το ψηνεις.και γιατι σε ενα μηνα απο τωρα το πιτακι?βασικα ανεβαζε σιγα σιγα θερμιδουλες γιατι θα μαθει εκει ο οργανισμος και θα σερνεται μετα.κ οταν θα θες να αυξησεις λογω παραπανω αναγκων θα φας βαρυ λουκι γιατι αποτομη αυξηση=αποθηκευση λιπους.βαζε σιγα σιγα 100 θερμιδουλες παραπανω ανα 4-5 μερες...ξερω π σ λεω...
οσο για τις θερμιδες π καις εξαρταται απο το μεταβολισμο σου απο δραστηριοτητες και απο το τι τρως.ο οργανισμος μαθαινει κ συμβιβαζεται.μια πρωιν μ να σ δωσω να καταλαβεις ετρωγε μια φορα στις 2 μερες και χωρις να ειμαι υπερβολικος ολο καφες κ τσιγαρο ηταν.και πιστεψε με μονο αδυνατη δεν ηταν κ ουτε ειχε θυρωειδη κ τετοια.νορμαλ κοπελα ηταν με τα πιασηματακια της.το δε κοτοπουλο ωμο στα 100 εχει 100 με 110 θερμιδες.κανε τον κοπο κ μπες εδω www.calorieking.com και ψαξε οτι θελεις.θα σου παρει χρονο αλλα απο ενα σημειο κ μετα θα τα ξερεις απεξω ξερω π σ λεω

rey1989
06-09-11, 14:22
Αυτή είναι η βελτιωμένη διατροφή μου. Πριν την αλλάξω είχα κολλήσει και όταν ξεκολούσα έχανα αργά και βασανιστικά (ειμαι 22, 1,75 84 κιλά , θέλω να πάω 75-76max για αρχή) και μόλις την διόρθωσα ο οργανισμός μου πήρε ένα boost και χάνω γρηγορότερα.(πρέπει να είχα δολοφονήσει τον μεταβολισμό μου , δεν εξηγείτε αλλιώς).

8:30 Πρωινό πριν το γυμναστήριο 200ml γάλα 1,5% (mitotropin). άδειο στομάχι = καλύτερη αερόβια

11:30 δεκατιανό/μεταπροπονητικό, μετά το γυμναστήριο πιτάκι (3 ασπράδια 3 κσ βρώμη στο αντικολιτικό χωρίς λαδιά και στο τέλος 1 κ.γλ μέλι από πάνω.

2:00 Μεσημεριανό 150γρ στήθος κοτόπουλο(τις Κυριακές παίζει μοσχάρι/ψαρονέφρι) και σαλάτα (ντομάτα /μαρούλι/κολοκυθάκια/πιπεριές) , 50γρ ρύζι καφέ και 1 κσ ελαιόλαδο

1 ώρα μετά mitotropin

4:30 τοστ ολικής πολύσπορο με 2 φέτες γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα ARLA

7:00 1 scoop whey gold της ΟΝ

9:30 1 γιαούρτι 2%

αυτή ειναι η αλλαγμένη διατροφή μου η οποια παίρνει ακόμα βελτίωση αλλά πάω προσεκτικά προσθέτοντας κάθε εβδομάδα (πριν 2 εβδομάδες έτρωγα τα μισά! ρωτήστε τον toli :green::green: :turtle::turtle:)

Περιμένω συμβουλές !:thumbup::thumbup::weights:

thanasis76
06-09-11, 14:33
Αυτή είναι η βελτιωμένη διατροφή μου. Πριν την αλλάξω είχα κολλήσει και όταν ξεκολούσα έχανα αργά και βασανιστικά (ειμαι 22, 1,75 84 κιλά , θέλω να πάω 75-76max για αρχή) και μόλις την διόρθωσα ο οργανισμός μου πήρε ένα boost και χάνω γρηγορότερα.(πρέπει να είχα δολοφονήσει τον μεταβολισμό μου , δεν εξηγείτε αλλιώς).

8:30 Πρωινό πριν το γυμναστήριο 200ml γάλα 1,5% (mitotropin). άδειο στομάχι = καλύτερη αερόβια

11:30 δεκατιανό/μεταπροπονητικό, μετά το γυμναστήριο πιτάκι (3 ασπράδια 3 κσ βρώμη στο αντικολιτικό χωρίς λαδιά και στο τέλος 1 κ.γλ μέλι από πάνω.

2:00 Μεσημεριανό 150γρ στήθος κοτόπουλο(τις Κυριακές παίζει μοσχάρι/ψαρονέφρι) και σαλάτα (ντομάτα /μαρούλι/κολοκυθάκια/πιπεριές) , 50γρ ρύζι καφέ και 1 κσ ελαιόλαδο

1 ώρα μετά mitotropin

4:30 τοστ ολικής πολύσπορο με 2 φέτες γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα ARLA

7:00 1 scoop whey gold της ΟΝ

9:30 1 γιαούρτι 2%

αυτή ειναι η αλλαγμένη διατροφή μου η οποια παίρνει ακόμα βελτίωση αλλά πάω προσεκτικά προσθέτοντας κάθε εβδομάδα (πριν 2 εβδομάδες έτρωγα τα μισά! ρωτήστε τον toli :green::green: :turtle::turtle:)

Περιμένω συμβουλές !:thumbup::thumbup::weights:

μετα την προπ. κανονικα θελεις πιο πολυ πρωτεινη. η κανε τα αυγα 5-6 η παρε και ενα σκουπ.
στο τοστ βαλε 5 φετες γαλοπουλα
γενικα πρεπει να κοιτας να περνεις 30γρ πρωτεινη ανα γευμα... αφου τα ξερεις βρε...:P:P

rey1989
06-09-11, 14:42
μετα την προπ. κανονικα θελεις πιο πολυ πρωτεινη. η κανε τα αυγα 5-6 η παρε και ενα σκουπ.
στο τοστ βαλε 5 φετες γαλοπουλα
γενικα πρεπει να κοιτας να περνεις 30γρ πρωτεινη ανα γευμα... αφου τα ξερεις βρε...:P:P

ναι , αυτά θα τα κάνω απλά προσθέτω ανά εβδομάδα για να μην φρικάρει το σώμα μου.:thumbup::P

thanasis76
06-09-11, 14:45
ναι , αυτά θα τα κάνω απλά προσθέτω ανά εβδομάδα για να μην φρικάρει το σώμα μου.:thumbup::P

τι να φρικαρει βρε?? εχεις υπολογισει τις θερμιδες??? πρεπει να ειναι πολυ λιγες....
και ετσι μαλλον θα το φρικαρεις... :unsure::unsure:

rey1989
06-09-11, 14:51
τι να φρικαρει βρε?? εχεις υπολογισει τις θερμιδες??? πρεπει να ειναι πολυ λιγες....
και ετσι μαλλον θα το φρικαρεις... :unsure::unsure:

αν παίρνεις 1200 θερμίδες για μήνες και τις ανεβάσεις ξαφνικά σε μια μέρα στις 2200 το σώμα θα φάει την φρίκη της ζωής του , άσε το στομάχι.:turtle::turtle:

thanasis76
06-09-11, 14:55
αν παίρνεις 1200 θερμίδες για μήνες και τις ανεβάσεις ξαφνικά σε μια μέρα στις 2200 το σώμα θα φάει την φρίκη της ζωής του , άσε το στομάχι.:turtle::turtle:

αν περνεις 1200 θερμιδες για μηνες απλα δεν ειναι διατροφη.... ( και με γυμναστηριο..... ) και γι αυτο εχει φρικαρει ο οργανισμος σου και δεν χανει...

rey1989
06-09-11, 14:59
αν περνεις 1200 θερμιδες για μηνες απλα δεν ειναι διατροφη.... ( και με γυμναστηριο..... ) και γι αυτο εχει φρικαρει ο οργανισμος σου και δεν χανει...

το ξέρω οτι δεν ειναι διατροφή . Κάτσε να μπεί και ο Tolis να μας πεί ! (του είχα βγάλει την ψυχή να με πείσει οτι ειναι λάθος και έπρεπε να αλλάξω διατροφή :rolf::rolf::rolf:)
έχανα απλα είχα αρχίσει να χάνω κανα 3 κιλά το μήνα , απλα τώρα που άλλαξα την διατροφή μου χάνω περισότερο.

thanasis76
06-09-11, 15:05
το ξέρω οτι δεν ειναι διατροφή . Κάτσε να μπεί και ο Tolis να μας πεί ! (του είχα βγάλει την ψυχή να με πείσει οτι ειναι λάθος και έπρεπε να αλλάξω διατροφή :rolf::rolf::rolf:)
έχανα απλα είχα αρχίσει να χάνω κανα 3 κιλά το μήνα , απλα τώρα που άλλαξα την διατροφή μου χάνω περισότερο.

επιδη αν δεις στα θεματα μου επρεπε να χασω κι εγω πολλα κιλα γι αυτο στα λεω... κατι εμαθα απο τα λαθη μου...:green::green:
παντος ποτε δεν επεσα κατω απο 2000 θερμιδες...
η διατροφη πρεπει να ειναι σωστη επαρκεις... και παραπανω αν αθλησε και να κανεις καυσεις... ετσι θα χανεις κιλα και θα ειναι και οκ η διατροφη σου...

rey1989
06-09-11, 15:09
επιδη αν δεις στα θεματα μου επρεπε να χασω κι εγω πολλα κιλα γι αυτο στα λεω... κατι εμαθα απο τα λαθη μου...:green::green:
παντος ποτε δεν επεσα κατω απο 2000 θερμιδες...
η διατροφη πρεπει να ειναι σωστη επαρκεις... και παραπανω αν αθλησε και να κανεις καυσεις... ετσι θα χανεις κιλα και θα ειναι και οκ η διατροφη σου...

ε ναι και εγώ αυτό προσπαθώ να φτιάξω τώρα. Άλλωστε κάνα 8άρι κιλά μείνανε να χάσω . απλά προσπαθώ να φέρω την διατροφή μου σε σωστό δρόμο. :thumbup:

thanasis76
06-09-11, 15:19
ε ναι και εγώ αυτό προσπαθώ να φτιάξω τώρα. Άλλωστε κάνα 8άρι κιλά μείνανε να χάσω . απλά προσπαθώ να φέρω την διατροφή μου σε σωστό δρόμο. :thumbup:

οκ, απλα η διατροφη που εχεις πιο πανω θελει πολυ δουλεια για τον σωστο δρομο....
κανε την πιο πλουσια για τον οργανισμο σου...
αν δεν δινεις στον οργανισμο καυσιμη υλη δεν μπορει να καψει ( λιπος ) :thumbup::thumbup:

venom1987
06-09-11, 15:23
Ρε Rey τι είπαμε ; Πολυ λίγες θερμίδες η διατροφη τι να σ κάνει ;;;

rey1989
06-09-11, 15:27
οκ, απλα η διατροφη που εχεις πιο πανω θελει πολυ δουλεια για τον σωστο δρομο....
κανε την πιο πλουσια για τον οργανισμο σου...
αν δεν δινεις στον οργανισμο καυσιμη υλη δεν μπορει να καψει ( λιπος ) :thumbup::thumbup:

θα την φτιάξω σιγά σιγά
μάσες που έχουν να πέσουν από 1/1/2012 (τότε θα αλλάξω την διατροφή μου σε όγκου εφόσον θα έχω πέσει στα κιλά μου και θα έχω κάνει συντήρηση κάνα μήνα :P)

Βέβαια δεν θα το παρακάνω , αργά και σταθερά και εκεί. Η αλήθεια είναι πάντως πως όπως είχε πεί και ο Tolis (πολυ τον αναφέρω σήμερα , θα τον πιάσει λόξιγκας) το σώμα είναι όπως το μάθεις , αν δεν το ταΐζεις ενέργεια δεν θα κάψει λίπος.;)


Ρε Rey τι είπαμε ; Πολυ λίγες θερμίδες η διατροφη τι να σ κάνει ;;;

ναι αλλα πρέπει να τις ανεβάσω σταδιακά , δεν μπορώ να πάω απο 1200 πχ σε 2200 σε μια μέρα.:toast:

γιαυτό ζητάω ιδέες και συμβουλές για να προετοιμάζομαι για τις αλλαγές της επόμενης εβδομάδας (τι θα προσθέσω).;)

venom1987
06-09-11, 15:30
Βάλε φαΐ μην το φοβάσαι . Βάλε στο πρωινό δημητριακά και στο γιαούρτι και 1 κ μέλι . Και μην φοβάσαι το λάδι 1 κ.σ έχει 2 λιπαρά

thanasis76
06-09-11, 15:31
Άλλωστε κάνα 8άρι κιλά μείνανε να χάσω


οσο γι αυτο που βραφεις εδω φτιαξε το σωμα σου, δωσε του κιλα σε μυες και μην κοιτας την ζυγαρια τι λεει...
στο λεω γιατι το βλεπω απο τον εαυτο μου... ειμαι 1.72 και ειμαι 88 κιλα... και ολοι με κανουν για 70...
φτιαξε καθαρη διατροφη με επαρκεις θερμιδες, βαλε καθαρα κιλα και διωξε το λιπος:thumbup::thumbup:
:weights::weights:

rey1989
06-09-11, 15:40
Βάλε φαΐ μην το φοβάσαι . Βάλε στο πρωινό δημητριακά και στο γιαούρτι και 1 κ μέλι . Και μην φοβάσαι το λάδι 1 κ.σ έχει 2 λιπαρά

το πρωί δεν τρώω γιατί πάω για αερόβια με άδειο στομάχι :P


οσο γι αυτο που βραφεις εδω φτιαξε το σωμα σου, δωσε του κιλα σε μυες και μην κοιτας την ζυγαρια τι λεει...
στο λεω γιατι το βλεπω απο τον εαυτο μου... ειμαι 1.72 και ειμαι 88 κιλα... και ολοι με κανουν για 70...
φτιαξε καθαρη διατροφη με επαρκεις θερμιδες, βαλε καθαρα κιλα και διωξε το λιπος:thumbup::thumbup:
:weights::weights:

:thumbup::thumbup::weights::weights:

venom1987
06-09-11, 15:51
οσο γι αυτο που βραφεις εδω φτιαξε το σωμα σου, δωσε του κιλα σε μυες και μην κοιτας την ζυγαρια τι λεει...
στο λεω γιατι το βλεπω απο τον εαυτο μου... ειμαι 1.72 και ειμαι 88 κιλα... και ολοι με κανουν για 70...
φτιαξε καθαρη διατροφη με επαρκεις θερμιδες, βαλε καθαρα κιλα και διωξε το λιπος:thumbup::thumbup:
:weights::weights:

Πολυ σωστα

rey1989
06-09-11, 17:43
Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι είμαι ανοιχτός σε συμβουλές . (μακάρι να ρίχνανε καμιά συμβουλή και τίποτα έμπυρα μέλη:unsure: άλλα μάλλον το οτι η διατροφή μου είναι ακόμα αρκετά κακή τους αποτρέπει ! :P:P)

average_joe
06-09-11, 18:25
ερωτηση: στην ουσια αυτο που θες να κανεις ειναι να κατεβεις κιλα και παραλληλα να αυξανεις την θερμιδικη σου προσληψη σωστα? και αν ναι αυτη η θερμιδικη προσληψη οσο και αν την αυξησεις θα παραμενεις υποθερμιδικα?

rey1989
06-09-11, 20:14
ερωτηση: στην ουσια αυτο που θες να κανεις ειναι να κατεβεις κιλα και παραλληλα να αυξανεις την θερμιδικη σου προσληψη σωστα? και αν ναι αυτη η θερμιδικη προσληψη οσο και αν την αυξησεις θα παραμενεις υποθερμιδικα?

ναι , μέχρι να πέσω στα κιλά μου και μετά να κάνω συντήρηση για κανα μήνα να μπω σιγά σιγά σε διατροφή όγκου (το σιγά σιγά σημαίνει πως θα κρατήσω διατροφή συντήρησης και θα ανεβάζω προσεκτικά).

tolis93
06-09-11, 20:15
hello rey..i am back:green:τολοιπονλοιπον.οκ αεροβια με αδειο στομαχι.αλλα ρε ομορφουλη...δε σκεφτηκες οτι δεν θα εχεις ιδια αποτελεσματα στα βαρη?ε?ε?ε?ε? ασε π δεν εχει αποδειχτι 100% οτι ισχυει πως καις λιπος ετσι.για μενα τρωγε κ κανε μιση αεροβια πριν τη προπονα με HIIT και μια απο τα ιδια μετα τη προπονα...ετσι καις οντως.εγω τουλαχιστον καιω οντως.για μενα το πρωι κανε το εξης.βαλε κ 1 γιαουρτι με 2 φρουτα πχ 2 μηλα 2 ροδακινα κ 1 κουταλια γλυκου ταχινακι.περαν του οτι σε κραταει(πρωτη φορα π τρωω κατι π με κραταει 4μισι ωρες...) σ δινει ενεργεια για το γυμναστηριο.τοτε ειναι π χρειαζεσαι ενεργεια.κ για μενα το βραδυ βαλε κ 100-150 γραμμαριακια κοτοπουλακι μαζι με το γιαουρτι.τη πρωτεινη να μη τη φοβασαι κ να οι λογοι...
για να διασπαστει η πρωτεινη ο οργανισμος θελει πολλες θερμιδες σε σχεση με υδατανθρακα κ λιπαρα.που σημαινει οτι αν στις 10 θερμιδες πρωτεινης οι 4 με 5 πανε για τη διασπαση.κανεις καλο στον εαυτο σ με το να τρως πρωτειναρα.οποτε για μενα.βαλε κ 100 150 γρ πρωτεινουλα το βραδυ εννοω κρεας ε οχι πρωτεινη καθαρη:green: να ανεβαζεις θερμιδες 100-100 ανα 3 με 5 μερες.για 3 λογους.1 ξεκολλαει ο οργανισμος.2 οταν θα μπεις σε ογκο δε θα λιπωσεις γιατι θα εχει μαθει το σωμα σ σε παραπανω θερμιδες.3 για καθε μισο κιλο μυικης μαζας θες συν 50 θερμιδες.αν δεν ανεβασεις θερμιδες.δεν παιρνεις μυικη μαζα.αυτα απο εμενα.μη τη φοβασαι τη πρωτεινη γενικα

rey1989
06-09-11, 20:28
hello rey..i am back:green:τολοιπονλοιπον.οκ αεροβια με αδειο στομαχι.αλλα ρε ομορφουλη...δε σκεφτηκες οτι δεν θα εχεις ιδια αποτελεσματα στα βαρη?ε?ε?ε?ε? ασε π δεν εχει αποδειχτι 100% οτι ισχυει πως καις λιπος ετσι.για μενα τρωγε κ κανε μιση αεροβια πριν τη προπονα με HIIT και μια απο τα ιδια μετα τη προπονα...ετσι καις οντως.εγω τουλαχιστον καιω οντως.για μενα το πρωι κανε το εξης.βαλε κ 1 γιαουρτι με 2 φρουτα πχ 2 μηλα 2 ροδακινα κ 1 κουταλια γλυκου ταχινακι.περαν του οτι σε κραταει(πρωτη φορα π τρωω κατι π με κραταει 4μισι ωρες...) σ δινει ενεργεια για το γυμναστηριο.τοτε ειναι π χρειαζεσαι ενεργεια.κ για μενα το βραδυ βαλε κ 100-150 γραμμαριακια κοτοπουλακι μαζι με το γιαουρτι.τη πρωτεινη να μη τη φοβασαι κ να οι λογοι...
για να διασπαστει η πρωτεινη ο οργανισμος θελει πολλες θερμιδες σε σχεση με υδατανθρακα κ λιπαρα.που σημαινει οτι αν στις 10 θερμιδες πρωτεινης οι 4 με 5 πανε για τη διασπαση.κανεις καλο στον εαυτο σ με το να τρως πρωτειναρα.οποτε για μενα.βαλε κ 100 150 γρ πρωτεινουλα το βραδυ εννοω κρεας ε οχι πρωτεινη καθαρη:green: να ανεβαζεις θερμιδες 100-100 ανα 3 με 5 μερες.για 3 λογους.1 ξεκολλαει ο οργανισμος.2 οταν θα μπεις σε ογκο δε θα λιπωσεις γιατι θα εχει μαθει το σωμα σ σε παραπανω θερμιδες.3 για καθε μισο κιλο μυικης μαζας θες συν 50 θερμιδες.αν δεν ανεβασεις θερμιδες.δεν παιρνεις μυικη μαζα.αυτα απο εμενα.μη τη φοβασαι τη πρωτεινη γενικα

οκ αυτό θα κάνω.

Αερόβια έκανα 1 ώρα διάδρομο την μέρα αλλα τώρα το άλλαξα και κάνω 15 λεπτά ελιπτικό (πολυ ιδρώτας!) 30 διάδρομο και μετά βάρη και 15-20 λεπτά ποδήλατο στο τέλος. Το θεωρείς οκ ? λέω να το κάνω όπως μου λές 30 / 30 , πως να το σπάσω όμως? 15 ελιπτικο και 15 διάδρομο και στο τέλος 15 διάδρομο/15 ποδήλατο ?

Το ελλειπτικο με κουράζει αρκετά , ίσως γιατι δεν το έχω συνηθίσει , όμως δεν έχω δοκιμάσει να κάνω αλλο ένα 15λεπτο στο τέλος.
Ξέχασα να πω ότι περπατάω 30 λεπτά για να πάω στο γυμναστήριο και με το που φτάνω ξεκινάω τα 15 ελλειπτικο/30 διάδρομο , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

τι είναι HIIT ? :unsure:

ώρα να σε κουφάνω τώρα :green::turtle::turtle:

Κουφή Ερώτηση νούμερο 1 : από πού παίρνω ταχίνι ? πως μοιάζει ?
κουφή ερώτηση νούμερο 2 : πως θα ξέρω ποτε να σταματήσω να προσθέτω στην διατροφή μου ? αν αλλάξω και αυτα που μου είπες πιστεύεις θα είναι οκ ?
κουφή ερώτηση νούμερο 3 : εφόσον τρώω ταχίνι να σταματήσω την 1 κγλ μέλι στο πιτάκι ? αλήθεια το πιτάκι 3 ασπράδια / 3 κσ βρώμη να το συνεχίσω για μεταπροπονιτικό γεύμα ?

tolis93
06-09-11, 20:40
οκ αυτό θα κάνω.

Αερόβια έκανα 1 ώρα διάδρομο την μέρα αλλα τώρα το άλλαξα και κάνω 15 λεπτά ελιπτικό (πολυ ιδρώτας!) 30 διάδρομο και μετά βάρη και 15-20 λεπτά ποδήλατο στο τέλος. Το θεωρείς οκ ? λέω να το κάνω όπως μου λές 30 / 30 , πως να το σπάσω όμως? 15 ελιπτικο και 15 διάδρομο και στο τέλος 15 διάδρομο/15 ποδήλατο ?

Το ελλειπτικο με κουράζει αρκετά , ίσως γιατι δεν το έχω συνηθίσει , όμως δεν έχω δοκιμάσει να κάνω αλλο ένα 15λεπτο στο τέλος.
Ξέχασα να πω ότι περπατάω 30 λεπτά για να πάω στο γυμναστήριο και με το που φτάνω ξεκινάω τα 15 ελλειπτικο/30 διάδρομο , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

τι είναι HIIT ? :unsure:

ώρα να σε κουφάνω τώρα :green::turtle::turtle:

Κουφή Ερώτηση νούμερο 1 : από πού παίρνω ταχίνι ? πως μοιάζει ?
κουφή ερώτηση νούμερο 2 : πως θα ξέρω ποτε να σταματήσω να προσθέτω στην διατροφή μου ? αν αλλάξω και αυτα που μου είπες πιστεύεις θα είναι οκ ?
κουφή ερώτηση νούμερο 3 : εφόσον τρώω ταχίνι να σταματήσω την 1 κγλ μέλι στο πιτάκι ? αλήθεια το πιτάκι 3 ασπράδια / 3 κσ βρώμη να το συνεχίσω για μεταπροπονιτικό γεύμα ?

δε ξερω τι παιζει με εσενα αλλα γουσταρω τρελα να σε βοηθαω.εχουμε κ λεμε.ενα ενα.το περπατημα ειναι αψογο παντως εγω περπαταω 1μισι με 2 ωρες τη μερα ετσι για το γαμωτο π λεμε.κανε ελληπτικο πριν τη προπονηση τη μια φορα κ την επομενη μετα.με λιγα λογια παιζε εναλλαξ.και το 30-30 ειναι οκ αν κ για μενα κανεις πολυυυ αεροβιο.HIIT τωρα...κανεις συνδιασμο υψιλη χαμηλη ενταση.δλδ 1 λεπτο στους 120 παλμους 1 λεπτο στους 160.η το πας με πυραμιδα.1 λεπτο 120 1 λεπτο 160.1 στους 120 2 στους 160.μεχρι να πας σε αναλογια 1 προς 5 πχ κ μετα μειωνεις παλι δλδ 1 α120 4 160 1 στα 120 3 στα 160 κτλπ.αυτο εχει σαν αποτελεσμα να καις παραπανω λιπος.το μετατρεπεις σε γλυκοζη δηλαδη.κ καις κ μετα τη γυμναστικη.
1)ταχινι παιρνεις απο σουπερμαρκετ.εγω το παιρνω απο τα λιντλ.100% ταχινι πολυ νοστημο και πιο φθηνο σε σχεση με τα αλλα(1,80 εναντι 3,10-4,10 στα αλλα σουπερμαρκετ)το ολικης ειναι επισης καλο αλλα πολυ πικρο κ δν εχει τρελες διαφορες.το βαζεις σε γιαουρτια η σε συνδιασμο με μελι ειναι αιθησμος.2) οταν δεις πως εχεις αρκετη ενεργεια κ χανεις ακομα σταδιακα τη κρατας εκει.μωλις δεις πως ενω αυξανεις θερμιδες αρχιζεις να μη χανεις τοσο γρηγορα.μειωνεις 100 θερμιδες κ μενεις εκει.μωλις κολλησεις κατεβαζεις αλλες 100 μεχρι να φτασεις το στοχο σου.3)ταχινι= καλα λιπαρα(1 κουταλακι τ γλυκου 4-4,5 γραμμαρια κ 40-45θερμιδες(να ξερεις κουταλακι τ γλυκου ειναι πιο μικρο απο το μισο της κουταλιας της σουπας)) το μελι ειναι υδατανθρακας(1 κουταλια γλυκου 5 γρ υδατανθρακας 20 θερμιδες περιπου) δεν το κοβεις.απλα δε ξερω αν ειναι οκ να βαλεις μεταπροπονητικα το ταχινι.για μενα το βραδυ με το γιαουρτι σ ειναι το καλυτερο.για μενα στο πιτακι δε αυξησε κατα 2 ακομα ασπραδακια.μη τα φοβασαι πρωτεινη ειναι σκετη.δλδ δε βαζεις λιπος.ποσο μαλλον μετα τη προπονηση π χρειαζεσαι πρωτεινη λογω μειωμενου γλυκογωνου.κ 1 κουταλια βρωμη ακομα θα την εβαζα να σου πω την αληθεια...επισης αν θες διαφορα στη γευση.παρε κ καμια πρωτεινη κ βαζε 1 κουταλακι τ γλυκου.για τη γευση κ μονο.συν πρωτεινη θα βαλεις κ σε τετοια ποσοτητα π δν μπορεις να πεις οτι παιρνεις συμπληρωμα(εκανα σημερα με βανιλια και τα αποτελεσματα ηταν παραπανω απο παραδεισσος...θυμασαι τις κρεμες γιωτης?αυτες π τρωγες πιτσιρικας?ε ετσι γινεται!!)

rey1989
06-09-11, 20:52
ωραίες ιδέες! θα τις υλοποιείσω! :thumbup::thumbup:
Η αλήθεια είναι πως κάνω πολύ αερόβια και ήθελα να βρω ενα τρόπο να την μειώσω αλλά να κρατήσω ποιότητα και τι εννοώ ?

Να την πάω 30 λεπτά στην αρχή και 15 στο τέλος αλλά να είναι 20-25 λεπτά ελλειπτικό. το θέμα είναι οτι ειμαι διστακτικός μήπως μειωνοντας την πέσει ο μεταβολισμός μου.

Όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να την μειώσω γιατί με 1+ ωρα την μέρα αερόβια δεν θα βγάζω την προπο με βάρη σοβαρά με πρόγραμμα που θα την αρχίσω σε μισο μήνα.(τώρα κάνω κυκλικά με λίγα κιλά για καύση λίπους) αλλα και δεν το θεωρό λογικό να κάνω 1 ώρα αερόβια όταν θα φτάσω στα κιλά που θέλω , μην γίνω και σκελετός(κάψω και τους μύες..) :shock:

καμιά ιδέα πώς να την μειώσω ομαλά ? και πόσο να την φτάσω ?.

(έχω σκεφτεί τον χειμώνα που θα εχω μπει κανονικά στα βάρη να έχω 2 μέρες την εβδομάδα με δυνατή αερόβια , δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό, τι λες?).

Τέλος να πω οτι θα πάω για λιπομέτριση /μέτρηση μυικής μάζας κλπ μέσα στο μήνα να ξέρω πού κινούμε! :thumbup:

θένξ!! ελπίζω να μην σε κούρασα (σε έπρηξα κανονικά όμως!..:rolf::rolf::turtle:)

tolis93
06-09-11, 20:59
ωραίες ιδέες! θα τις υλοποιείσω! :thumbup::thumbup:
Η αλήθεια είναι πως κάνω πολύ αερόβια και ήθελα να βρω ενα τρόπο να την μειώσω αλλά να κρατήσω ποιότητα και τι εννοώ ?

Να την πάω 30 λεπτά στην αρχή και 15 στο τέλος αλλά να είναι 20-25 λεπτά ελλειπτικό. το θέμα είναι οτι ειμαι διστακτικός μήπως μειωνοντας την πέσει ο μεταβολισμός μου.

Όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να την μειώσω γιατί με 1+ ωρα την μέρα αερόβια δεν θα βγάζω την προπο με βάρη σοβαρά με πρόγραμμα που θα την αρχίσω σε μισο μήνα.(τώρα κάνω κυκλικά με λίγα κιλά για καύση λίπους).

καμιά ιδέα πώς να την μειώσω ομαλά ? και πόσο να την φτάσω ?.

(έχω σκεφτεί τον χειμώνα που θα εχω μπει κανονικά στα βάρη να έχω 2 μέρες την εβδομάδα με δυνατή αερόβια , δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό, τι λες?).

Τέλος να πω οτι θα πάω για λιπομέτριση /μέτρηση μυικής μάζας κλπ μέσα στο μήνα να ξέρω πού κινούμε! :thumbup:

θένξ!! ελπίζω να μην σε κούρασα (σε έπρηξα κανονικά όμως!..:rolf::rolf::turtle:)

ρε συ δε κουραζεις αραξε....κοιτα αν θες να μειωσεις αεροβια κανε το εξης.παρε 2 δεστρες με βαρη για τα ποδια η ενα γιλεκο με βαρη...κ μειωσε αναλογα με τα εξτρα κιλα π βαζεις πανω.ετσι εχω κανει εγω γτ εκανα το ιδιο λαθος κ μετα φοβομουν να μειωσω.κ τρ απο 6 μερες προπονηση θα το κανω 5 γιατι δε βγαινει απλα την μια θα κανω μονο αεροβιο κ ετσι.κ την αλλη τελειως ρεστ μερα.το σχοινακι ειναι πολυυυ ποιοτικη αεροβια καιει κατα μεσο ορο 1000 θερμιδες την ωρα(μη ψαρωνεις με τα νουμερα κ βαρας ωρες)θελει λιγο να το μαθεις στην αρχη αλλα 5 λεπτα τη μερα να αφιερωνεις κ οχι απαραιτητα πανω στο γυμναστηριο θα το μαθεις.αργα αργα με διπλα αλματακια στην αρχη κ μετα θα πετας.μιλαμε για ιδρωτιλα μεχρι κ στον εγκεφαλο...επισης κατι π μπορεις να κανεις για το υπολοιπο τ μισου μηνα ειναι να αυξησεις τις εντασεις στα βαρη κ να μειωσεις τα διαλλειματα αναμεσα.εγω ακομα κ σε ογκο κ με αρκετα κιλα για οσα σηκωνα.κανω σουπερσετ πλεον.δηλαδη σχεδον τπτ διαλλειμα αναμεσα στα σετ.βεβαια παιζω πολλα κιλα αρκετες επαναληψεις κ γρηγορη εκτελεση αλλα αργα στο αρνητικο δν ειναι ακριβως σουπερσετ δηλαδη παντως κανει δουλεια το θεμα...δεν ειναι τυχαιο π παιζουν με αλτηρες στη γραμμωση κ με πολλες επαναληψεις γρηγορη εκτελεση και μετρια κιλα. αν κ αλλοι λενε πως γινεται λογω διατροφης(υποθερμιδικη και δεν εχεις τοδο δυναμη κτλπ) για μενα παιξε σε κατι τετοιο.και θελω τα αποτελεσματα σ μωλις κανεις λιπομετρησεις κτλπ.π πανω κατω κ τρ κανεις.οχι μυικη μαζα αλλα λιπομετρηση.αν θες το κανουμε κ τωρα επι τοπου.

rey1989
06-09-11, 21:02
.αν θες το κανουμε κ τωρα επι τοπου.

πώς ? δεν έχω μετρητή :unsure:

tolis93
06-09-11, 21:09
πώς ? δεν έχω μετρητή :unsure:

http://www.the-master-runner.com/military-body-fat-calculator.html
μπες εδω κ πηγαινε κατω κατω μια μεζουρα θελεις.εμενα αυτο μ βγαζει οσο πιο κοντα στο κανονικο μου.(8% αυτη τη στιγμη) παω να κανω ενα μπανακι μεχρι να κανεις μετρησεις:green:

rey1989
06-09-11, 21:21
height 175
Neck 36
waist 90 (:shock::shock::shock: δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω φάει λολ)
22,1% bf!

OMG! :shock::shock::shock:
Αν ισχύει την έβαψα!! :shock::shock: και τώρα τι κάνω?

θέλω να χάσω κανα 8-9 κιλά αλλα και πάλι ειναι πολυ αυτο το σωματικό λίπος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

νομίζω η μανα μου ξέρει μια αθλητίατρο που κάνει μετρήσεις και κουράρει μια ομάδα handball , λες να πάω σε αυτήν:shock::shock: ? ?!

πανικοβλήθηκα τώρα! :affraid::affraid::affraid:

tolis93
06-09-11, 21:23
height 175
Neck 36
waist 90 (:shock::shock::shock: δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω φάει λολ)
22,1% bf!

OMG! :shock::shock::shock:
Αν ισχύει την έβαψα!! :shock::shock: και τώρα τι κάνω?

θέλω να χάσω κανα 8-9 κιλά αλλα και πάλι ειναι πολυ αυτο το σωματικό λίπος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

νομίζω η μανα μου ξέρει μια αθλητίατρο που κάνει μετρήσεις και κουράρει μια ομάδα handball , λες να πάω σε αυτήν:shock::shock: ? ?!

πανικοβλήθηκα τώρα! :affraid::affraid::affraid:

ρε ρε ρε ηρεμια εχει να κανει κ με σωματοτυπο δν ειναι απαραιτητα ετσι τα πραγματα.ψαξε κανα 2 ακομα κ κανε.με ιδια ονομασια.κ δες τι θα σου βγαλει.πηγαινε κ στο αναλογο λινκ σαν του φορουμ αλλα με κομ στο τελος.για να μη βαζω λινκ γιατι απαγορευεται.κ εκει εχει κατι αναλογο να κανεις.κ αραξε αν παιζει λιπος ποιανει κ ογκο.κ ναι μετραει π εφαγες

rey1989
06-09-11, 21:28
το κανονικό βάρος για τα κιλά μου πόσο είναι ? 70 ? τώρα είμαι 84 πάντως :shock:
θα κοιτάξω αυτά που μου είπες και θα φροντίσω να πάω για λιπομέτριση το συντομότερο. :shock:

tolis93
06-09-11, 21:54
το κανονικό βάρος για τα κιλά μου πόσο είναι ? 70 ? τώρα είμαι 84 πάντως :shock:
θα κοιτάξω αυτά που μου είπες και θα φροντίσω να πάω για λιπομέτριση το συντομότερο. :shock:

εξαρταται κ το σωματοτυπο.δε στελνεις φωτο με πριβε μυνημα μια??? να σε δουμε τωρα δλδ

rey1989
06-09-11, 22:22
εξαρταται κ το σωματοτυπο.δε στελνεις φωτο με πριβε μυνημα μια??? να σε δουμε τωρα δλδ

πάω να προσπαθήσω να τραβήξω :thumbup:

rey1989
06-09-11, 23:04
άνοιξα θρέντ .. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16780-%CE%A6%CF_%CF_%CE%BF%CE%B3%CF_%CE%B1%CF_%CE%AF%CE%B5%CF_-%CE%BC%CE%BF%CF_.......&p=436062#post436062

venom1987
06-09-11, 23:18
http://www.the-master-runner.com/military-body-fat-calculator.html
μπες εδω κ πηγαινε κατω κατω μια μεζουρα θελεις.εμενα αυτο μ βγαζει οσο πιο κοντα στο κανονικο μου.(8% αυτη τη στιγμη) παω να κανω ενα μπανακι μεχρι να κανεις μετρησεις:green:


toli oreo ayto

ego evala
height 179
Neck 36
waist 78

12,2 telia :) oso ime dld fovero

tolis93
06-09-11, 23:21
toli oreo ayto

ego evala
height 179
Neck 36
waist 78

12,2 telia :) oso ime dld fovero

βγαζει καλα αποτελεσματα βασικα πολυ κοντα στα πραγματικα.μετρησεις αμερικανικου στρατου τι περιμενες.πεζοναυτες:green:

rey1989
06-09-11, 23:28
βγαζει καλα αποτελεσματα βασικα πολυ κοντα στα πραγματικα.μετρησεις αμερικανικου στρατου τι περιμενες.πεζοναυτες:green:

ανέβασα φωτογραφίες , τσέκαρε τες και μετά πες μου αν ισχύει η διατροφή που μου προτείνεις :rolf:

tolis93
06-09-11, 23:32
ανέβασα φωτογραφίες , τσέκαρε τες και μετά πες μου αν ισχύει η διατροφή που μου προτείνεις :rolf:

ναι τις ειδα κ σ λεω συνεχισε.δε χανεις με αυτα π τρως?χανεις.δοκιαμσε κ οσα σ πα κ αν δεις πως κολλας τα βγαζεις.π σ λεω δε θα κολλησεις.τα παρα κανεις τραγικα κ εσυ αδερφε.απλα προσπαθεια κ υπομονη θελει

rey1989
06-09-11, 23:40
ναι τις ειδα κ σ λεω συνεχισε.δε χανεις με αυτα π τρως?χανεις.δοκιαμσε κ οσα σ πα κ αν δεις πως κολλας τα βγαζεις.π σ λεω δε θα κολλησεις.τα παρα κανεις τραγικα κ εσυ αδερφε.απλα προσπαθεια κ υπομονη θελει

ωραία :thumbup:
αντε λίγες μέρες ακόμα να πάω σε γυμναστίριο της προκοπής να μπορέσω να σφήξω το σώμα μου επιτέλους! :weights::weights::weights:

venom1987
07-09-11, 00:34
ωραία :thumbup:
αντε λίγες μέρες ακόμα να πάω σε γυμναστίριο της προκοπής να μπορέσω να σφήξω το σώμα μου επιτέλους! :weights::weights::weights:

τρωγε ρε :P
αμα δεν τρως δεν χανεις απλος θελει σωστα πραγματα
εγω πριν λιγο μετα απο προπο τσακισα μια βρωμοπιτα με μελι μμμμμμ τρωγε αλλα σωστα και θα δεις
υπομονη και επιμονη θελει

rey1989
07-09-11, 07:25
τρωγε ρε :P
αμα δεν τρως δεν χανεις απλος θελει σωστα πραγματα
εγω πριν λιγο μετα απο προπο τσακισα μια βρωμοπιτα με μελι μμμμμμ τρωγε αλλα σωστα και θα δεις
υπομονη και επιμονη θελει

έχω και απο τα δύο! :green::turtle::turtle:

average_joe
07-09-11, 16:03
ερωτηση: στην ουσια αυτο που θες να κανεις ειναι να κατεβεις κιλα και παραλληλα να αυξανεις την θερμιδικη σου προσληψη σωστα? και αν ναι αυτη η θερμιδικη προσληψη οσο και αν την αυξησεις θα παραμενεις υποθερμιδικα?



ναι , μέχρι να πέσω στα κιλά μου και μετά να κάνω συντήρηση για κανα μήνα να μπω σιγά σιγά σε διατροφή όγκου (το σιγά σιγά σημαίνει πως θα κρατήσω διατροφή συντήρησης και θα ανεβάζω προσεκτικά).

ok ειδα και φωτο οποτε ενοιωσα. αν μπορεις κανε ενα ποστ ακομα με τη διατροφη σου με ολες τις αλλαγες που σου εχουν προτεινει και τα αλλα μελη και ειμαι στη διαθεση σου.

rey1989
07-09-11, 18:11
@average_joe

8:30 Πρωινό πριν το γυμναστήριο 200ml γάλα 1,5% (mitotropin). άδειο στομάχι = καλύτερη αερόβια

11:30 δεκατιανό/μεταπροπονητικό, μετά το γυμναστήριο πιτάκι (5 ασπράδια 3 κσ βρώμη στο αντικολιτικό χωρίς λαδιά και στο τέλος 1 κ.γλ μέλι από πάνω.

2:00 Μεσημεριανό 150γρ στήθος κοτόπουλο(τις Κυριακές παίζει μοσχάρι/ψαρονέφρι) και σαλάτα (ντομάτα /μαρούλι/κολοκυθάκια/πιπεριές) , 50γρ ρύζι καφέ και 1 κσ ελαιόλαδο

1 ώρα μετά mitotropin

4:30 τοστ ολικής πολύσπορο με 3 φέτες γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα ARLA

7:00 1 scoop whey gold της ΟΝ

9:30 1 γιαούρτι 2%

αυτές είναι η αλλαγές που έκανα για αυτή την εβδομάδα και την επόμενη θα κάνω τις υπόλοιπες που μου πρότεινε ο Tolis. :)

average_joe
07-09-11, 18:33
[SIZE=4]

8:30 Πρωινό πριν το γυμναστήριο 200ml γάλα 1,5% (mitotropin). άδειο στομάχι = καλύτερη αερόβια

λες αδειο στομαχι αλλα δεν ειναι. κοψε το γαλα κρατα τις θερμιδες και βαλτες σε επομενα γευματα. αν συμφωνεις το ξανασυζηταμε. στις παρατηρησεις που ακολουθουν παιρνω σαν δεδομενο οτι το γαλα το κρατας. το λεω για να συνεννοηθουμε καλυτερα.
οσο για το mito για μενα οσον αφορα τη δικια σου περιπτωση ενα μεγαλο οχι. οι λογοι αρκετοι, αν σε ενδιαφερει ρωτα.

11:30 δεκατιανό/μεταπροπονητικό, μετά το γυμναστήριο πιτάκι (5 ασπράδια 3 κσ βρώμη στο αντικολιτικό χωρίς λαδιά και στο τέλος 1 κ.γλ μέλι από πάνω.

προσθεσε ενα ασπραδι ακομα σιγουρα. βρωμη λογω των στοχων σου κρατα την εκει αν και σε διατροφες αλλων προτιμω τα γρ για να καταλαβαινω τι εννοει ο καθενας με π.χ. 3 κουταλιες της σουπας. αν δεν σου κανει κοπος γραψε kcal και αναλογιες μακροστοιχειων.

2:00 Μεσημεριανό 150γρ στήθος κοτόπουλο(τις Κυριακές παίζει μοσχάρι/ψαρονέφρι) και σαλάτα (ντομάτα /μαρούλι/κολοκυθάκια/πιπεριές) , 50γρ ρύζι καφέ και 1 κσ ελαιόλαδο

για μενα σωστοτατος.


1 ώρα μετά mitotropin


εδω οτι και παραπανω. your choice


4:30 τοστ ολικής πολύσπορο με 3 φέτες γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα ARLA


δεν μου αρεσει σε καθημερινη διατροφη η επεξεργασμενη γαλοπουλα αν εννοεις τετοια. προτιμω κανονικο φαγητο. δεν τρεχει βεβαια γιατι αναφερομαι σε well being. αν σε ευχαριστει οκ.


7:00 1 scoop whey gold της ΟΝ

φαουλ. σκετη σκονη για μενα δεν ειναι οτι καλυτερο οσον αφορα οτι θα πεινας σχετικα συντομα. προσθεσε ειτε βρωμη (carb) ειτε φυστικοβουτυρο (fat). τετοια ωρα θα εβαζα λιπος.

9:30 1 γιαούρτι 2%

βαλε αλλο ενα. σε αλλες περιπτωσεις θα ελεγα και λιπαρα αλλα αφου οι στοχοι σου ειναι να το πας σιγα σιγα αστο για αργοτερα.

.[/U] :)


αυτα.


εντιτ: επ ψαρωσα, αν η πρωτεινη που αναφερεις ειναι μεταπροπονητικο τοτε ως εχει.

rey1989
07-09-11, 19:04
το μιτο γιατι να το σταματήσω? :P (έτσι και αλλιώς σε 13 μέρες τελειώνει)
αυτο που λές για το γάλα θα το κάνω (όντως , δεν έχει σημασία που είναι υγρό εφόσον το στομάχι κάνει διαδικασία να το χωνέψει , δίκιο έχεις).

γαλοπούλα βάζω βραστή με τα χαμηλότερα λιπαρά . Ο λόγος που με βολεύει το τοστάκι είναι ότι είναι εύκολο και σε λίγες μέρες ιδικά που θα λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι θα το βολέψω για δεκατιανό (το πιτάκι θα πάει πρωινό και σκεφτομαι να βάλω το scoop της whey μεταπροπονητικό. αλλα γυμναστήριο θα πηγαίνω στις 12:30-1 το μεσημέρι περίπου, δεν ξέρω ακόμα , αναλόγως πότε θα σχολάω, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχω σταθερή ώρα γυμναστηρίου) .

αυτό για το scoop που λες μου το εξιγείς λίγο , πως θα πρόσθετες αυτα που αναφέρεις? θα τα ανακάτευες με το scoop?:unsure:

για να βάλω 2ρο γιαούρτι θα περάσει καμια εβδομάδα γιατι ίδι πρόσθεσα μερικά πράγματα , μην ανέβω απότομα θερμίδες ;)

ευχαριστώ για το χέλπ. :thumbup:

average_joe
07-09-11, 20:07
αυτό για το scoop που λες μου το εξιγείς λίγο , πως θα πρόσθετες αυτα που αναφέρεις? θα τα ανακάτευες με το scoop?:unsure:



που γραφω scoop? κανε ενα quote στο ποστ για να νοιωσω.



το μιτο γιατι να το σταματήσω? :P (έτσι και αλλιώς σε 13 μέρες τελειώνει)



το θεμα στο φορουμ το χεις δει και εχεις ποσταρει. ρο ερωτημα ειναι το διαβασες?
εισαι 22 αυτο εμενα με κανει να πιστευω οτι εισαι υπευθυνος των πραξεων σου.
τα σημεια που αναφερουν οτι παιζει με θυροειδη τα ειδες?
αν ναι, πασο (ετσι κι αλλιως δεν εχω διαθεση να σε φοβισω)
ο δευτερος λογος ειναι οτι εισαι αρχαριος με ενασχοληση με διατροφες/ βαρη. τα χεις κανει ολα καλα για να μπεις στη διαδικασια χρησης τετοιου ειδους συμπληρωματων?
παγια αποψη μου ειναι οτι η χρηση συμπληρωματων ειναι στα πλαισια του αθληματος αλλα με μια προυποθεση.
το σωμα πρεπει να εχει "ψηθει" πριν μπει σε οποιαδηποτε περαιτερω βοηθεια.
απλα η γνωμη μου. δεν αποτελει πανακεια. Ας απαντησουν και αλλα μελη για να εχεις σφαιρικοτερη αποψη.

rey1989
07-09-11, 20:34
αυτο που σε ρωτάω για το scoop είναι που έγραψες

φαουλ. σκετη σκονη για μενα δεν ειναι οτι καλυτερο οσον αφορα οτι θα πεινας σχετικα συντομα. προσθεσε ειτε βρωμη (carb) ειτε φυστικοβουτυρο (fat). τετοια ωρα θα εβαζα λιπος.

νόμιζα πως εννοούσες με το scoop της πρωτεΐνης να τα προσθέσω και αυτά.

average_joe
07-09-11, 20:54
οκ οποτε δεν χρειαζεται να απαντησω κατι αλλο αν ειδες και αυτο κομπλε


αυτα.


εντιτ: επ ψαρωσα, αν η πρωτεινη που αναφερεις ειναι μεταπροπονητικο τοτε ως εχει.

κατι τελευταιο αν κοψεις το γαλα το πρωι βαλε απο τωρα το δευτερο γιαουρτι στη διατροφη σου καθως ετσι θα την φερεις ξανα πανω κατω στις ιδιες θερμιδες που ειχες πριν.

:toast:

rey1989
07-09-11, 21:57
κατι τελευταιο αν κοψεις το γαλα το πρωι βαλε απο τωρα το δευτερο γιαουρτι στη διατροφη σου καθως ετσι θα την φερεις ξανα πανω κατω στις ιδιες θερμιδες που ειχες πριν.

:toast:

σωστός! :toast::toast:

rey1989
07-09-11, 23:32
ερώτηση. Πόσες ώρες μετά το τελευταίο γεύμα (γιαούρτι) είναι κάλο να κοιμάμαι, 2-3? γιατί τώρα αρχίζω και νυστάζω από νωρίς ..:unsure:

tolis93
07-09-11, 23:42
ερώτηση. Πόσες ώρες μετά το τελευταίο γεύμα (γιαούρτι) είναι κάλο να κοιμάμαι, 2-3? γιατί τώρα αρχίζω και νυστάζω από νωρίς ..:unsure:

δε παιζει τρελο ρολο.εγω καθε βραδυ το γιαουρτακι μ στο κρεβατι το τρωω

rey1989
07-09-11, 23:53
δε παιζει τρελο ρολο.εγω καθε βραδυ το γιαουρτακι μ στο κρεβατι το τρωω

και εγώ έμενα ξύπνιος για να κλήσω 3ης ώρες :puke:

tolis93
07-09-11, 23:55
και εγώ έμενα ξύπνιος για να κλήσω 3ης ώρες :puke:

κοιμησου μεγαλε..κ εγω παω να την αραξω εχει κ το θεο στο σταρ.παω να δω δικεφαλα πρισμενα κ στηθος σα της γιαγιας μ ενω εχει παρει βιαγκρα(το στηθος)ναι εχει σβατζενεκερ

rey1989
15-09-11, 17:25
7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 1 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

10:00 τόστ ολικής 3 γαλοπούλες βραστές / 1 ΑΡΛΑ

11:00 γυμναστήριο

13:00 1 scoop whey gold με νερό (με το που τελειώνω την προπ.)

15:00 150gr κοτόπουλο στηθ / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

18:00 ενα γιαούρτι 2%

21:00 ενα γιαούρτι 2%

venom1987
16-09-11, 00:16
7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 1 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

10:00 τόστ ολικής 3 γαλοπούλες βραστές / 1 ΑΡΛΑ

11:00 γυμναστήριο

13:00 1 scoop whey gold με νερό (με το που τελειώνω την προπ.)

15:00 150gr κοτόπουλο στηθ / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

18:00 ενα γιαούρτι 2%

21:00 ενα γιαούρτι 2%

τι ειναι αυτα.....???πολυ λιγες θερμιδες ειναι ρε.....

tolis93
16-09-11, 07:56
τι ειναι αυτα.....???πολυ λιγες θερμιδες ειναι ρε.....

κ που να δεις τι ετρωγε παλαιοτερα:)

venom1987
16-09-11, 08:00
κ που να δεις τι ετρωγε παλαιοτερα:)

ε παει θα πεσει κατω στο τελος.....:P

βαλε καθαρο φαει φιλε αφου γυμναζεσαι μην φοβασαι...

Txc
16-09-11, 10:12
ε παει θα πεσει κατω στο τελος.....:P

βαλε καθαρο φαει φιλε αφου γυμναζεσαι μην φοβασαι...

+1 :thumbup:

DimitrisT
16-09-11, 10:26
7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 1 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

10:00 τόστ ολικής 3 γαλοπούλες βραστές / 1 ΑΡΛΑ

11:00 γυμναστήριο

13:00 1 scoop whey gold με νερό (με το που τελειώνω την προπ.)

15:00 150gr κοτόπουλο στηθ / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

18:00 ενα γιαούρτι 2%

21:00 ενα γιαούρτι 2%
Και εγω θα ξαναρωτησω..
Θερμιδες μετρας;
Ασε αυτα τα ''μη σοκαριστει ο οργανισμος'', φτασε με τη μια το BMR (θερμιδες που καις ακινητος τη μερα) σου σε θερμιδες, που πρεπει να ειναι γυρω στις 1800-1900 και μετα παρτο λιιιγο πιο χαλαρα το ανεβασμα.
Πολυ χοντρικα πρεπει να φτασεις γυρω στις 2500 τη μερα..

venom1987
16-09-11, 10:59
7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 1 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι καλα αυτο δεν πιτακι με 1 κ σ βρωμη??????

10:00 τόστ ολικής 3 γαλοπούλες βραστές / 1 ΑΡΛΑ 180-200 θερμιδες

11:00 γυμναστήριο

13:00 1 scoop whey gold με νερό (με το που τελειώνω την προπ.) 133 θερμ

15:00 150gr κοτόπουλο στηθ / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

50γρ ρυζι???150 γρ κοτ???? βαλε ποσοτητα

18:00 ενα γιαούρτι 2% 146 θερμιδες
21:00 ενα γιαούρτι 2% 146 θερμιδες


διατροφη του χαρου ειναι.... :P

rey1989
16-09-11, 14:32
παιδιά το φαγητό μου αρέσει και μακάρι να μπορούσα από αύριο να αυξήσω τις ποσότητες που μου λέτε , όμως όταν είχα στο πιτάκι 3κσ βρώμη/5 ασπράδια ειχα κολλήσει και μάλιστα ειχα πάρει και 200-300γρ και για 3 μέρες δεν ξεκολλούσα , ούτε έχανα αυτά τα 200-300γρ. Για αυτό το λόγο είχα αφαιρέσει βρώμη και δεν πρόσθεσα άλλο φαγητό να δω πως θα πάω ..

Απ ότι κατάλαβα βέβαια ήταν κατακράτηση υγρών γιατί εκείνες τις ημέρες έπινα μια μπουκάλα 2ltr νερό πριν κοιμηθώ(ενώ όλη μέρα έπεινα κανα 5ρι ltr νερό όπως πάντα) και δεν ξυπνούσα το βράδυ για τουαλέτα αλλά ούτε το πρωί, οπότε το νερό ίσως έμενε, δεν είχα τρόπο να φύγει απο το σώμα πριν ζυγιστώ (ζυγιζόμουν όταν ξυπνούσα).

τι προτείνετε να κάνω ? :unsure:

venom1987
16-09-11, 15:13
παιδιά το φαγητό μου αρέσει και μακάρι να μπορούσα από αύριο να αυξήσω τις ποσότητες που μου λέτε , όμως όταν είχα στο πιτάκι 3κσ βρώμη/5 ασπράδια ειχα κολλήσει και μάλιστα ειχα πάρει και 200-300γρ και για 3 μέρες δεν ξεκολλούσα , ούτε έχανα αυτά τα 200-300γρ. Για αυτό το λόγο είχα αφαιρέσει βρώμη και δεν πρόσθεσα άλλο φαγητό να δω πως θα πάω ..

Απ ότι κατάλαβα βέβαια ήταν κατακράτηση υγρών γιατί εκείνες τις ημέρες έπινα μια μπουκάλα 2ltr νερό πριν κοιμηθώ(ενώ όλη μέρα έπεινα κανα 5ρι ltr νερό όπως πάντα) και δεν ξυπνούσα το βράδυ για τουαλέτα αλλά ούτε το πρωί, οπότε το νερό ίσως έμενε, δεν είχα τρόπο να φύγει απο το σώμα πριν ζυγιστώ (ζυγιζόμουν όταν ξυπνούσα).

τι προτείνετε να κάνω ? :unsure:


περισσοτερο αεροβια και μιωσε τον υδατανθρακα το βραδυ
και λιγο λιγοτερο νερο ειπαμε να πινουμε νερο οχι να γινουμε ενυδρειο......
ποτε 2 λιτρα πριν τον υπνο ελεος......

τρωγε και μην φοβασαι......αν τα κανεις σωστα δεν παιζει....

και εγω το πρωι ξυπναω και ειμαι 65 κιλα και μολις γυρναω απο την δουλεια στις 17:00 μετα απο 3 γευματα και νερα ειμαι 66 πανω κατω λογικο
ειναι ....μολις παω προπονηση ομως με 15 λεπτα σκοινακι φυγανε....

μην ανχωνεσαι....

tolis93
16-09-11, 15:15
παιδιά το φαγητό μου αρέσει και μακάρι να μπορούσα από αύριο να αυξήσω τις ποσότητες που μου λέτε , όμως όταν είχα στο πιτάκι 3κσ βρώμη/5 ασπράδια ειχα κολλήσει και μάλιστα ειχα πάρει και 200-300γρ και για 3 μέρες δεν ξεκολλούσα , ούτε έχανα αυτά τα 200-300γρ. Για αυτό το λόγο είχα αφαιρέσει βρώμη και δεν πρόσθεσα άλλο φαγητό να δω πως θα πάω ..

Απ ότι κατάλαβα βέβαια ήταν κατακράτηση υγρών γιατί εκείνες τις ημέρες έπινα μια μπουκάλα 2ltr νερό πριν κοιμηθώ(ενώ όλη μέρα έπεινα κανα 5ρι ltr νερό όπως πάντα) και δεν ξυπνούσα το βράδυ για τουαλέτα αλλά ούτε το πρωί, οπότε το νερό ίσως έμενε, δεν είχα τρόπο να φύγει απο το σώμα πριν ζυγιστώ (ζυγιζόμουν όταν ξυπνούσα).

τι προτείνετε να κάνω ? :unsure:

φιλος τελικα απο το νερο δε το παθες αυτο?

DimitrisT
16-09-11, 15:25
παιδιά το φαγητό μου αρέσει και μακάρι να μπορούσα από αύριο να αυξήσω τις ποσότητες που μου λέτε , όμως όταν είχα στο πιτάκι 3κσ βρώμη/5 ασπράδια ειχα κολλήσει και μάλιστα ειχα πάρει και 200-300γρ και για 3 μέρες δεν ξεκολλούσα , ούτε έχανα αυτά τα 200-300γρ. Για αυτό το λόγο είχα αφαιρέσει βρώμη και δεν πρόσθεσα άλλο φαγητό να δω πως θα πάω ..

Απ ότι κατάλαβα βέβαια ήταν κατακράτηση υγρών γιατί εκείνες τις ημέρες έπινα μια μπουκάλα 2ltr νερό πριν κοιμηθώ(ενώ όλη μέρα έπεινα κανα 5ρι ltr νερό όπως πάντα) και δεν ξυπνούσα το βράδυ για τουαλέτα αλλά ούτε το πρωί, οπότε το νερό ίσως έμενε, δεν είχα τρόπο να φύγει απο το σώμα πριν ζυγιστώ (ζυγιζόμουν όταν ξυπνούσα).

τι προτείνετε να κάνω ? :unsure:

300γρ λιπους ειναι ΠΟΛΥ χοντρικα 2100 θερμιδες.
Αρα θες να μου πεις οτι εφαγες 2100 θερμιδες παραπανω απ'οσες εκαψες.
Και ας πουμε οτι οντως εχεις μειωσει το μεταβολισμο σου και καις τη μερα 1500 θερμιδες και οτιδηποτε παραπανω γινεται λιπος.
Δηλαδη οι 3 κουταλιες βρωμης σου εδωσαν 2100 εξτρα θερμιδες;
Δε νομιζω.

venom1987
16-09-11, 15:31
300γρ λιπους ειναι ΠΟΛΥ χοντρικα 2100 θερμιδες.
Αρα θες να μου πεις οτι εφαγες 2100 θερμιδες παραπανω απ'οσες εκαψες.
Και ας πουμε οτι οντως εχεις μειωσει το μεταβολισμο σου και καις τη μερα 1500 θερμιδες και οτιδηποτε παραπανω γινεται λιπος.
Δηλαδη οι 3 κουταλιες βρωμης σου εδωσαν 2100 εξτρα θερμιδες;
Δε νομιζω.

πολυ σωστα

Αντωνης
16-09-11, 15:33
Γιατι απλα δεν κανεις ισοθερμιδικη για 2-3 βδομαδες,η' ακομα και ελαφρια υπερθερμιδικη,για να ξεσυνηθισεις τον οργανισμο απ τις τοσες λιγες θερμιδες που παιρνεις?Και μετα ξαναρχιζεις την διαιτα,μειωνοντας λιγο λιγο αυτην την φορα για να μην κολλησεις παλι.
Ετσι οπως το πας θα καταληξεις να παχαινεις με 2 μηλα κ ενα γιαουρτι την μερα....

rey1989
16-09-11, 16:12
φιλος τελικα απο το νερο δε το παθες αυτο?

λογικα ναι.


Γιατι απλα δεν κανεις ισοθερμιδικη για 2-3 βδομαδες,η' ακομα και ελαφρια υπερθερμιδικη,για να ξεσυνηθισεις τον οργανισμο απ τις τοσες λιγες θερμιδες που παιρνεις?Και μετα ξαναρχιζεις την διαιτα,μειωνοντας λιγο λιγο αυτην την φορα για να μην κολλησεις παλι.
Ετσι οπως το πας θα καταληξεις να παχαινεις με 2 μηλα κ ενα γιαουρτι την μερα....

μήπως υπερβάλεις λίγο ? (για το τελευταίο που ειπες) γιατι οτι τρώω λίγοτερο αποτι πρέπει το ξέρω αλλα όχι κ έτσι. Ο λογος που η διατροφή μου ήταν στα πατώματα ηταν η ασχετοσίνη μου και οτι εμπιστεύτηκα ενα άτομο που υποτίθεται οτι ήξερε και θα με βοηθούσε . Αυτή την στιγμή την διορθώνω , δεν μπορώ να ανεβάσω 1000 θερμίδες σε μια μέρα........:shock::shock:

tolis93
16-09-11, 16:20
λογικα ναι.



μήπως υπερβάλεις λίγο ? (για το τελευταίο που ειπες) γιατι οτι τρώω λίγοτερο αποτι πρέπει το ξέρω αλλα όχι κ έτσι. Ο λογος που η διατροφή μου ήταν στα πατώματα ηταν η ασχετοσίνη μου και οτι εμπιστεύτηκα ενα άτομο που υποτίθεται οτι ήξερε και θα με βοηθούσε . Αυτή την στιγμή την διορθώνω , δεν μπορώ να ανεβάσω 1000 θερμίδες σε μια μέρα........:shock::shock:

εφοσον απο νερα ανεβηκες τοτε ξανα βαλε οτι ειχες κ πριν.ρ συ κατι π παρατηρησα...απο λιπαρα που παιζεις?εννοω εισαι χαμηλες ποσοτητες το καλο θα ηταν να αυξησεις αυτα λιγο τωρα...κανα ταχινακι με το γιαουρτι 1 κ γλυκου πχ...καλαααα λιπαρα.η 1 φυστικοβουτηρο...πολυ καλα λιπαρα...και νοστημα τα ρημαδια κ τα 2

rey1989
16-09-11, 16:27
εφοσον απο νερα ανεβηκες τοτε ξανα βαλε οτι ειχες κ πριν.ρ συ κατι π παρατηρησα...απο λιπαρα που παιζεις?εννοω εισαι χαμηλες ποσοτητες το καλο θα ηταν να αυξησεις αυτα λιγο τωρα...κανα ταχινακι με το γιαουρτι 1 κ γλυκου πχ...καλαααα λιπαρα.η 1 φυστικοβουτηρο...πολυ καλα λιπαρα...και νοστημα τα ρημαδια κ τα 2

ταχίνι έχω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιείσει ακόμα.

Tαχίνι με πρεβιοτικές ίνες

ανά 100γρ

Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
Πρωτεΐνες: 20.7g
υδατάνθρακες: 2,7g
εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
λιπαρά: 48.2g
εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
χοληστερόλη: 0
εδώδιμες ίνες: 26g
εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
νάτριο: 0

κάνει η να πάρω άλλο ?

και αν κάνει η πάρω άλλο , να βάζω μια κουταλιά του γλυκού στο γιαούρτι το τελευταίο η το πρότελευταίο? :turtle:

DimitrisT
16-09-11, 16:46
δεν μπορώ να ανεβάσω 1000 θερμίδες σε μια μέρα........:shock::shock:

Μου εξηγεις το γιατι;
Εφ'οσον εξακολουθεις να εισαι υποθερμιδικα τι σε πειραζει;

rey1989
16-09-11, 16:51
Μου εξηγεις το γιατι;
Εφ'οσον εξακολουθεις να εισαι υποθερμιδικα τι σε πειραζει;

Εφ'οσον ακολουθώ μια χάλια διατροφή 3-4 μήνες πχ ειναι νορμάλ να ανεβάσω τόσο απότομα τις θερμίδες ?
γιατι και σε άλλα θέματα είχα διαβάσει που πρότειναν να ανεβάζεις 250-250 πχ.:unsure::unsure:

DimitrisT
16-09-11, 17:16
Εφ'οσον ακολουθώ μια χάλια διατροφή 3-4 μήνες πχ ειναι νορμάλ να ανεβάσω τόσο απότομα τις θερμίδες ?
γιατι και σε άλλα θέματα είχα διαβάσει που πρότειναν να ανεβάζεις 250-250 πχ.:unsure::unsure:
Ναι αυτο κυριως οταν κανεις υπερθερμιδικη και πας για ογκο για να μη λιπωσεις πολυ/αποτομα.
Απο τη στιγμη που εισαι υποθερμδικα, κανεις καθε μερα αεροβιο και βαρη, μη φοβασαι να ανεβασεις, ενταξει ισως οχι και 1000αρικο αλλα και 500 θερμιδες πανω να πας με τη μια δε θα εχεις προβλημα.

venom1987
16-09-11, 17:23
Εφ'οσον ακολουθώ μια χάλια διατροφή 3-4 μήνες πχ ειναι νορμάλ να ανεβάσω τόσο απότομα τις θερμίδες ?
γιατι και σε άλλα θέματα είχα διαβάσει που πρότειναν να ανεβάζεις 250-250 πχ.:unsure::unsure:

Εφ'οσον ακολουθας μια χάλια διατροφή φτιαξε την........
και βεβαια ανεβασε καμια 500αρα τι να σου κανουν 200-250????
βγαλε το 1 γιαουρτι και βαλε φαγητο
περισσοτερο βρωμη στο πιτακι 4-5 κ.σ
ρυζι 200-250 γρ με 200 γρ κοτοπ.
μετα την προπονηση πιες whey + dextose

απλα πραγματα.....

rey1989
16-09-11, 17:23
Ναι αυτο κυριως οταν κανεις υπερθερμιδικη και πας για ογκο για να μη λιπωσεις πολυ/αποτομα.
Απο τη στιγμη που εισαι υποθερμδικα, κανεις καθε μερα αεροβιο και βαρη, μη φοβασαι να ανεβασεις, ενταξει ισως οχι και 1000αρικο αλλα και 500 θερμιδες πανω να πας με τη μια δε θα εχεις προβλημα.

ωραία θα το έχω υπόψιν μου. Καλύτερα όμως να ανεβάσω απο Δευτέρα γιατι Σ/Κ ειμαι off. :P


Εφ'οσον ακολουθας μια χάλια διατροφή φτιαξε την........
και βεβαια ανεβασε καμια 500αρα τι να σου κανουν 200-250????
βγαλε το 1 γιαουρτι και βαλε φαγητο
περισσοτερο βρωμη στο πιτακι 4-5 κ.σ
ρυζι 200-250 γρ με 200 γρ κοτοπ.
μετα την προπονηση πιες whey + dextose

απλα πραγματα.....

200-250 γρ ρύζι ?:shock::shock: δεν ειμαι σε όγκο , στο χάσιμο τον τελευταίων κιλών είμαι, τόσο πολύ υδατάνθρακα να βάλω? (το μεσημεριανό είναι 2 ώρες μετά την πρόπ. , αν πήγαινα απόγευμα για προπ θα μου φαινόταν πιο νορμάλ αυτο ):shock:
τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ. :green: ιδικά κοτα έχω 150γρ (ζυγισμένη άψητη ). τα 200 εννοείς άψητο ζύγισμα έτσι ?:unsure:

venom1987
16-09-11, 17:35
ωραία θα το έχω υπόψιν μου. Καλύτερα όμως να ανεβάσω απο Δευτέρα γιατι Σ/Κ ειμαι off. :P



200-250 γρ ρύζι ?:shock::shock: δεν ειμαι σε όγκο , στο χάσιμο τον τελευταίων κιλών είμαι, τόσο πολύ υδατάνθρακα να βάλω? (το μεσημεριανό είναι 2 ώρες μετά την πρόπ. , αν πήγαινα απόγευμα για προπ θα μου φαινόταν πιο νορμάλ αυτο ):shock:
τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ. :green: ιδικά κοτα έχω 150γρ (ζυγισμένη άψητη ). τα 200 εννοείς άψητο ζύγισμα έτσι ?:unsure:

200 γρ ψημενο παντα
για ρυζι βαλε 150 οριστε....
στεγνο φαγητο με ντοματουλα και εισαι κομπλε
φτιαξτην ξανα και ποσταρε την να δουμε.....

rey1989
16-09-11, 17:39
200 γρ ψημενο παντα
για ρυζι βαλε 150 οριστε....
στεγνο φαγητο με ντοματουλα και εισαι κομπλε
φτιαξτην ξανα και ποσταρε την να δουμε.....

οκ αλλα απο Δευτερα οπως είπα γιατι Σ/Κ ειμαι off και νμζ δεν ειναι ιδανικό για τέτοιες αλλαγές :P

venom1987
16-09-11, 17:41
οκ αλλα απο Δευτερα οπως είπα γιατι Σ/Κ ειμαι off και νμζ δεν ειναι ιδανικό για τέτοιες αλλαγές :P

φτιαξε το πλανο σου και ποσταρετο .......να εχεις ενα πλανο και να το δουμε....

DimitrisT
16-09-11, 17:59
ωραία θα το έχω υπόψιν μου. Καλύτερα όμως να ανεβάσω απο Δευτέρα γιατι Σ/Κ ειμαι off. :P

Εχε χαρη τωρα που μενεις στην αλλη ακρη της Πατρας αλλιως θα σο ελεγα εγω.. :P
Γενικα στοχευε για 2200 τις ημερες οφ και 2500 τις υπολοιπες.

rey1989
16-09-11, 19:24
Εχε χαρη τωρα που μενεις στην αλλη ακρη της Πατρας αλλιως θα σο ελεγα εγω.. :P
Γενικα στοχευε για 2200 τις ημερες οφ και 2500 τις υπολοιπες.

μήπως είναι πολλές? 83 κιλά είμαι , πόσο να έχω συντήρησης για να είναι αυτές υποθερμιδικές? :unsure:

Αντωνης
16-09-11, 19:34
μήπως υπερβάλεις λίγο ? (για το τελευταίο που ειπες) γιατι οτι τρώω λίγοτερο αποτι πρέπει το ξέρω αλλα όχι κ έτσι. Ο λογος που η διατροφή μου ήταν στα πατώματα ηταν η ασχετοσίνη μου και οτι εμπιστεύτηκα ενα άτομο που υποτίθεται οτι ήξερε και θα με βοηθούσε . Αυτή την στιγμή την διορθώνω , δεν μπορώ να ανεβάσω 1000 θερμίδες σε μια μέρα........:shock::shock:

Ποιος ειπε να ανεβασεις 1000 θερμιδες σε μια μερα?:doh::doh::doh:
Τεσπα,κοιτα φιλε εχεις δυο επιλογες.ΕΙΤΕ ανεβαζεις σταδιακα καθε 3-4 μερες καμια 200αρα θερμιδες για ενα διαστημα 2-3 εβδομαδων,και παιρνεις πιθανως 1-2 κιλα(εκ των οποιων το μεγαλυτερο μερος θα ναι νερα που σημαινει οτι θα φυγουν αμεσως),ξεσυνηθιζεις τον οργανισμο απ τις λιγες θερμιδες που του δινεις τωρα και ξαναρχιζεις μετα απο αυτο το διαστημα σταδιακη υποθερμιδικη αυτην την φορα,ΕΙΤΕ μενεις ως εχεις,και ακομα και με το τοσο λιγο που τρως τωρα δεν χανεις κιλα και αναγκαζεσαι να μειωσεις κ αλλο τις θερμιδες με αποτελεσμα στο τελος να φτασεις να παιρνεις 300 θερμιδες την μερα και να μενεις και στασιμος(putting aside muscle matters)

Your choice.

rey1989
16-09-11, 19:39
Ποιος ειπε να ανεβασεις 1000 θερμιδες σε μια μερα?:doh::doh::doh:
Τεσπα,κοιτα φιλε εχεις δυο επιλογες.ΕΙΤΕ ανεβαζεις σταδιακα καθε 3-4 μερες καμια 200αρα θερμιδες για ενα διαστημα 2-3 εβδομαδων,και παιρνεις πιθανως 1-2 κιλα(εκ των οποιων το μεγαλυτερο μερος θα ναι νερα που σημαινει οτι θα φυγουν αμεσως),ξεσυνηθιζεις τον οργανισμο απ τις λιγες θερμιδες που του δινεις τωρα και ξαναρχιζεις μετα απο αυτο το διαστημα σταδιακη υποθερμιδικη αυτην την φορα,ΕΙΤΕ μενεις ως εχεις,και ακομα και με το τοσο λιγο που τρως τωρα δεν χανεις κιλα και αναγκαζεσαι να μειωσεις κ αλλο τις θερμιδες με αποτελεσμα στο τελος να φτασεις να παιρνεις 300 θερμιδες την μερα και να μενεις και στασιμος(putting aside muscle matters)

Your choice.

Δεν εχω πρόβλημα να ακολουθήσω συμβουλές , γιαυτό ποστάρω για να διορθώσω αυτά τα λάθη:P . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα προσπαθήσω να το φτιάξω το θέμα γιατί αρχίζω και δεν την παλεύω.:roll:

venom1987
16-09-11, 20:19
Δεν εχω πρόβλημα να ακολουθήσω συμβουλές , γιαυτό ποστάρω για να διορθώσω αυτά τα λάθη:P . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα προσπαθήσω να το φτιάξω το θέμα γιατί αρχίζω και δεν την παλεύω.:roll:

και μην φοβασαι για τα νερα οπως σου ειπαν φευγουν ευκολα

εγω πριν 2 ωρες ημουν 66,6 μετα απο γευματα και νερα και τωρα γυρισα απο προπονηση και ειμαι 65,2 .....
ολα γινονται αλλα αμα δεν τρως ο μεταβολισμος σ δυσλειτουργει....

γι αυτο σου λεμε να τρως :)

tolis93
17-09-11, 09:15
βασικα ρε παιδια κανενας δε γραφει πως με υπερβολικα ελαχιστες θερμιδες ο οργανισμος δε καιει μονο λιπος μακροχρονια....γιαυτο κ στη γραμμωση παμε 300 θερμιδες κατω τη φορα μεχρι να κολλησουμε.αυτα σταδιακα γινονται οσο κ αν θελουμε να ειμαστε ολοι φετονια...

rey1989
17-09-11, 10:51
εντάξει δεν κοιτάω να γίνω φετόνι προς το παρόν προσπαθώ να έρθω σε φυσιολογικά επίπεδα , όταν φτάσω αυτό το στόχο προχωράω στον επόμενο που είναι αυτός. :P:green:

Τελικά το ταχίνι που έγραψα κάνει να βάζω 1 κγλ στο γιαούρτι μου η να πάρω άλλο ? (χθές μου την βάρεσε και λέω δεν πάει στα κομάτια και να μην κάνει για μια φορά δεν τρέχει τίποτα και έβαλα μια κγλ στο γιαούρτι μου και ήταν φοβερό!! πολύ με άρεσε!! :green::turtle::turtle:)

σήμερα έβαλα 3κσ βρώμη στο πιτακι και από Δευτερα (που ξεκινάω ξανά προπ) τις πάω 4 και λέω να βάλω και στο μεσημεριανό μου 100gr ρύζι και 200gr κότα ζυγισμένα άψητα.

σκέφτομαι να βάλω και 100gr κότα/ πράσινη σαλάτα το απόγευμα αλλα αυτό από την επομενη εβδομάδα.:turtle:

tolis93
17-09-11, 13:13
εντάξει δεν κοιτάω να γίνω φετόνι προς το παρόν προσπαθώ να έρθω σε φυσιολογικά επίπεδα , όταν φτάσω αυτό το στόχο προχωράω στον επόμενο που είναι αυτός. :P:green:

Τελικά το ταχίνι που έγραψα κάνει να βάζω 1 κγλ στο γιαούρτι μου η να πάρω άλλο ? (χθές μου την βάρεσε και λέω δεν πάει στα κομάτια και να μην κάνει για μια φορά δεν τρέχει τίποτα και έβαλα μια κγλ στο γιαούρτι μου και ήταν φοβερό!! πολύ με άρεσε!! :green::turtle::turtle:)

σήμερα έβαλα 3κσ βρώμη στο πιτακι και από Δευτερα (που ξεκινάω ξανά προπ) τις πάω 4 και λέω να βάλω και στο μεσημεριανό μου 100gr ρύζι και 200gr κότα ζυγισμένα άψητα.

σκέφτομαι να βάλω και 100gr κότα/ πράσινη σαλάτα το απόγευμα αλλα αυτό από την επομενη εβδομάδα.:turtle:
Ταχινι να βαζεις καλα λιπαρα εχει κ 1 κ γλυκου εχει περιπου 40 θερμιδες κ καααπου στα 3,5 γρ λιπαρα.καλα κιολας οποτε εισαι οκ.μαρεσε η κοτα στο απογευμα(ειδικα μεσα σε κανα σαντουιτσακι λεει) τωρα για το ρυζι.μ φενεται καπως πολυ 100 γραμμαρια τη μερα αβραστο κιολας.η κοτα οκ να παει 200 χαλαρα κιολας.απλα ρυζι θα το πηγαινα 65-70 για αρχη γιατι οι στοχοι σ δν θελουν τοσο πολυ υδατανθρακα.κ με τη βρωμη οκ εισαι να την πας 3-4 κουταλιες.χαλαρα.απλα ΚΑΙ τη βρωμη πανω ΚΑΙ 100 γρ ρυζι μηπως παει παρα πλ σκεφτομαι.αν θες πειραματισου ομως

rey1989
17-09-11, 13:47
Ταχινι να βαζεις καλα λιπαρα εχει κ 1 κ γλυκου εχει περιπου 40 θερμιδες κ καααπου στα 3,5 γρ λιπαρα.καλα κιολας οποτε εισαι οκ.μαρεσε η κοτα στο απογευμα(ειδικα μεσα σε κανα σαντουιτσακι λεει) τωρα για το ρυζι.μ φενεται καπως πολυ 100 γραμμαρια τη μερα αβραστο κιολας.η κοτα οκ να παει 200 χαλαρα κιολας.απλα ρυζι θα το πηγαινα 65-70 για αρχη γιατι οι στοχοι σ δν θελουν τοσο πολυ υδατανθρακα.κ με τη βρωμη οκ εισαι να την πας 3-4 κουταλιες.χαλαρα.απλα ΚΑΙ τη βρωμη πανω ΚΑΙ 100 γρ ρυζι μηπως παει παρα πλ σκεφτομαι.αν θες πειραματισου ομως

συμφωνώ , και εμένα μου φάνηκε πολύ το ρύζι γιατι έχω και την βρώμη. κάπου εκει θα βάλω καμια 60γρ ρύζι για αρχή και βλέπουμε :P:P
το ταχίνι είναι απίστευτο πάντως !! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

tolis93
17-09-11, 15:42
συμφωνώ , και εμένα μου φάνηκε πολύ το ρύζι γιατι έχω και την βρώμη. κάπου εκει θα βάλω καμια 60γρ ρύζι για αρχή και βλέπουμε :P:P
το ταχίνι είναι απίστευτο πάντως !! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

καλα κ 75 γρ να βαλεις δλδ 5 κ σουπας αβραστο περιπου ολα καλα δν τρεχει κ κατι...ρ συ το ταχινι ειναι μαστ...δοκιμασε ρυζι γιαουρτι ταχινι μαζι να σ πω εγω αν θα σκεφτεις να φας τπτ αλλο μετα...γιαουρτι με ταχινι παιζει να ναι κ ο λογος π εχω παρει ζεστα τις κετογονικες πλεον:green:

rey1989
17-09-11, 16:02
καλα κ 75 γρ να βαλεις δλδ 5 κ σουπας αβραστο περιπου ολα καλα δν τρεχει κ κατι...ρ συ το ταχινι ειναι μαστ...δοκιμασε ρυζι γιαουρτι ταχινι μαζι να σ πω εγω αν θα σκεφτεις να φας τπτ αλλο μετα...γιαουρτι με ταχινι παιζει να ναι κ ο λογος π εχω παρει ζεστα τις κετογονικες πλεον:green:

ταχίνι :bowdown::bowdown::bowdown:

εντωμεταξύ κάτι άλλο . το ταχίνι στο τελευταίο η προτελευταίο γιαουρτι ?
αν βάλω 100γρ κότα με πράσινη σαλάτα το απόγευμα θα μου βγαίνουν οι ώρες να φάω τα γιαούρτια μαζί , τα κρατάω και τα δύο ?

rey1989
17-09-11, 17:17
επειδή έχω να φάω γλυκό εδώ και κανα 6-7 μήνες (τα είχα κόψει πριν ξεκινήσω διατροφή/άθληση) και μου την εχει βαρεσει .. πηρα ζελέ της Γιώτης "sweet & balance" χωρίς ζάχαρη με 10 θερμίδες ανα μερίδα. Βγάζει 5 μερίδες και είναι 600γρ σύνολο το μείγμα που βγαίνει . Αν τρώω κανα 400ρι gr ζελέ μια φορά την εβδομάδα δεν πειράζει σωστά ?

λέει ανα 120γρ (μερίδα)

10 θερμίδες
0,1γρ σάκχαρα
λιπαρά 0γρ
κορεσμένα λιπαρά 0γρ
νάτριο 0,04

:turtle::turtle:

tolis93
17-09-11, 17:21
επειδή έχω να φάω γλυκό εδώ και κανα 6-7 μήνες (τα είχα κόψει πριν ξεκινήσω διατροφή/άθληση) και μου την εχει βαρεσει .. πηρα ζελέ της Γιώτης "sweet & balance" χωρίς ζάχαρη με 10 θερμίδες ανα μερίδα. Βγάζει 5 μερίδες και είναι 600γρ σύνολο το μείγμα που βγαίνει . Αν τρώω κανα 400ρι gr ζελέ μια φορά την εβδομάδα δεν πειράζει σωστά ?

λέει ανα 120γρ (μερίδα)

10 θερμίδες
0,1γρ σάκχαρα
λιπαρά 0γρ
κορεσμένα λιπαρά 0γρ
νάτριο 0,04

:turtle::turtle:

τρωω 1 τη μερα η 1 μερα παρα μερα αναλογα τα κεφια.ολο το φακελο βαζε 45 θερμιδες πρωτεινη εχει.και παιρνε τα γιωτης αλλα με γλυκαντικα π λεει.τα ιδια εχουν κ για καποιο λογο τα χουν 50 λεπτα κατω.προφανως επειδη τα αλλα κ καλα ειναι για διαβητικους.λες κ τα αλλα τα φτιαχνουν αλλιως.ακριβως ιδια συστατικα εχουν.

rey1989
17-09-11, 17:28
τρωω 1 τη μερα η 1 μερα παρα μερα αναλογα τα κεφια.ολο το φακελο βαζε 45 θερμιδες πρωτεινη εχει.και παιρνε τα γιωτης αλλα με γλυκαντικα π λεει.τα ιδια εχουν κ για καποιο λογο τα χουν 50 λεπτα κατω.προφανως επειδη τα αλλα κ καλα ειναι για διαβητικους.λες κ τα αλλα τα φτιαχνουν αλλιως.ακριβως ιδια συστατικα εχουν.

ωραία θένξ!! :P:P :turtle::turtle::turtle:

rey1989
18-09-11, 16:48
αλλαγές από αύριο.

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

10:00 τόστ ολικής 3 γαλοπούλες βραστές / 1 ΑΡΛΑ

11:00 γυμναστήριο

13:00 1 scoop whey gold με νερό (με το που τελειώνω την προπ.)

15:00 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 60γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

18:00 ενα γιαούρτι 2%

21:00 ενα γιαούρτι 2% + 1κγλ ταχίνι

(από την επόμενη εβδομάδα θα προσθέσω και την απογευματινή κότα 100gr/πράσινη σαλάτα , αλλά προς το παρών μένω σε αυτά γιατι νομίζω πως το στομάχι μου είχα κλισει τόσους μήνες που υποσιτιζόμουν και νιώθω πρήξιμο αν βάλω πολύ φαί απότομα:P).

rey1989
20-09-11, 11:53
τα νευρα μου με την κ....λοσχολή!!! πάλι μου χαλάνε το πρόγραμμα επειδή τους την βάρεσε να μην κάνουμε μάθημα και να πηγαίνουμε μόνο για απουσίες. Δεν πειράζει όμως θα κάνω τις αλλαγές μου και εγω και σκοτίστηκα :P:P:turtle:

εφόσον δεν ειμαι αναγκασμένος να τρώω εκτός σπιτιού είπα να στείλω το τόστ και να γλιτώσω απο την επεξεργασμένη γαλοπούλα και τα ψωμιά.

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 100γρ κότα(ζυγισμένη ψημένη) με πράσινη σαλάτα/κολοκυθάκια

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 60γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

17:00 ενα γιαούρτι 2%

20:00 ενα γιαούρτι 2% + 1κγλ ταχίνι

εδώ να σημειώσω πως πλέον κοιμάμαι με τις κότες (μέχρι τις 11 το πολύ) οπότε δεν μένει κενό πάνω από 3 ώρες μετά το τελευταίο μου γεύμα πριν τον ύπνο.

Περιμένω σχόλια.:green::green::P:P:P

tolis93
20-09-11, 15:13
τα νευρα μου με την κ....λοσχολή!!! πάλι μου χαλάνε το πρόγραμμα επειδή τους την βάρεσε να μην κάνουμε μάθημα και να πηγαίνουμε μόνο για απουσίες. Δεν πειράζει όμως θα κάνω τις αλλαγές μου και εγω και σκοτίστηκα :P:P:turtle:

εφόσον δεν ειμαι αναγκασμένος να τρώω εκτός σπιτιού είπα να στείλω το τόστ και να γλιτώσω απο την επεξεργασμένη γαλοπούλα και τα ψωμιά.

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 100γρ κότα(ζυγισμένη ψημένη) με πράσινη σαλάτα/κολοκυθάκια

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 60γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

17:00 ενα γιαούρτι 2%

20:00 ενα γιαούρτι 2% + 1κγλ ταχίνι

εδώ να σημειώσω πως πλέον κοιμάμαι με τις κότες (μέχρι τις 11 το πολύ) οπότε δεν μένει κενό πάνω από 3 ώρες μετά το τελευταίο μου γεύμα πριν τον ύπνο.

Περιμένω σχόλια.:green::green::P:P:P

στη θεση του τοστ δε καταλαβα τι ακριβως εβαλες ομως:green: νταξει δν ειναι απαραιτητο το 3 ωρες...ηρεμια με αυτο το θεμα...εγω τρωω στις 10-10 κ μισι κ μετα παλι στις 12.κ ουσιαστικα 10 κ μισι 11 εχω τελειωσει το βραδυνο μ

rey1989
20-09-11, 15:42
στη θεση του τοστ δε καταλαβα τι ακριβως εβαλες ομως:green: νταξει δν ειναι απαραιτητο το 3 ωρες...ηρεμια με αυτο το θεμα...εγω τρωω στις 10-10 κ μισι κ μετα παλι στις 12.κ ουσιαστικα 10 κ μισι 11 εχω τελειωσει το βραδυνο μ

στην θέση του τοστ εβαλα κότα 100γρ / πράσινη σαλάτα εφόσον τρώω το δεκατιανό μετά το γυμναστήριο τώρα.
για δεκατιανό δεν κάνει η σαλατα/κότα ?

αν και έχω να βάλω 100γρ κότα/πράσινη σαλάτα το απόγευμα (που ειχα πει θα το προσθέσω από την αλλη εβδομάδα.

tolis93
20-09-11, 16:10
στην θέση του τοστ εβαλα κότα 100γρ / πράσινη σαλάτα εφόσον τρώω το δεκατιανό μετά το γυμναστήριο τώρα.
για δεκατιανό δεν κάνει η σαλατα/κότα ?

αν και έχω να βάλω 100γρ κότα/πράσινη σαλάτα το απόγευμα (που ειχα πει θα το προσθέσω από την αλλη εβδομάδα.

αστιευεσαι?τουμπανο ειναι για μετα το γυμναστηριο!ειδικα σε σχεση με το τοστ!

rey1989
20-09-11, 16:18
αστιευεσαι?τουμπανο ειναι για μετα το γυμναστηριο!ειδικα σε σχεση με το τοστ!

τότε κομπλέ! το κρατάω :green::P

tolis93
20-09-11, 16:22
τότε κομπλέ! το κρατάω :green::P

και σχολη να ειχες παντως απλα μπορεις να το βραζεις η να το ψηνεις απο τη προηγουμενη το βραδυ.οσο αραζεις στον υπολογιστη σ πχ.εγω το κανω αν ξερω πως θα μαι εξω κ δν προλαβαινω με τη καμια

rey1989
20-09-11, 17:22
και σχολη να ειχες παντως απλα μπορεις να το βραζεις η να το ψηνεις απο τη προηγουμενη το βραδυ.οσο αραζεις στον υπολογιστη σ πχ.εγω το κανω αν ξερω πως θα μαι εξω κ δν προλαβαινω με τη καμια

το έχω σκεφτει :green:
και κανονικές ώρες να αρχίσουμε θα δουλέψει ταπεράκι :green::green::turtle::turtle::turtle:

ερώτηση : στο γιαούρτι που τρώω στις 5:00 να βάζω μισο scoop gold whey της ON? (σκέφτηκα ότι θα συμπλήρωνε την πρωτεΐνη )

tolis93
20-09-11, 18:07
το έχω σκεφτει :green:
και κανονικές ώρες να αρχίσουμε θα δουλέψει ταπεράκι :green::green::turtle::turtle::turtle:

ερώτηση : στο γιαούρτι που τρώω στις 5:00 να βάζω μισο scoop gold whey της ON? (σκέφτηκα ότι θα συμπλήρωνε την πρωτεΐνη )

αν μιλαμε για 100αρα πρωτεινη καθαρη ναι γιατι οχι.αν θελεις εκει πρωτεινη ναι.ασε π αν ειναι με γευση τα σπαει ασχημα.παντως παρε κ ενα ωραιο τροπο να τρως τη πρωτεινη ς.κ λεω τρως γιατι οντως τη τρως.βαλε 1-2 σκουπ ποσα βαζεις με περιπου 40-50 μλ γαλα(ειναι ουτε μισ οφλυτζανι) και χτυπα τα σε μπλεντερ η σε μηχανημα του φραπε.θα γινει λιγο πηχτο.το βαζεις καταψηξη κ το αφηνεις μιση ωριτσα με μια...ε μετα ελα πες μ αν θα ξανα πιεις τη πρωτεινη η θα τη παιρνεις ετσι:green:

rey1989
20-09-11, 19:24
αν μιλαμε για 100αρα πρωτεινη καθαρη ναι γιατι οχι.αν θελεις εκει πρωτεινη ναι.ασε π αν ειναι με γευση τα σπαει ασχημα.παντως παρε κ ενα ωραιο τροπο να τρως τη πρωτεινη ς.κ λεω τρως γιατι οντως τη τρως.βαλε 1-2 σκουπ ποσα βαζεις με περιπου 40-50 μλ γαλα(ειναι ουτε μισ οφλυτζανι) και χτυπα τα σε μπλεντερ η σε μηχανημα του φραπε.θα γινει λιγο πηχτο.το βαζεις καταψηξη κ το αφηνεις μιση ωριτσα με μια...ε μετα ελα πες μ αν θα ξανα πιεις τη πρωτεινη η θα τη παιρνεις ετσι:green:

αμα ήμουν σε διατροφή όγκου θα δοκίμαζα 1000 παραλλαγές αλλά τώρα προτιμώ να προσέχω λίγο γιατι τόσες αλλαγές που κάνω στην διατροφή μου μην βάλω απότομα πολλά και τα παίξει ο οργανισμός και αρχίζει να βάζει αυτα που έχασε :rolf::rolf:

rey1989
20-09-11, 20:25
έφαγα φλασιά !:green::green:
λοιπόν θα γράψω μια διατροφή που σκέφτηκα να ακολουθήσω . θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που ξέρει με τις θερμίδες που βγαίνουν γιατι τα έκανα μ.. μαντάρα .. και δεν εβγαλα άκρη.

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 100γρ κότα(ζυγισμένη άψητη) με πράσινη σαλάτα/κολοκυθάκια

2:30 200gr κότα(ζυγισμένη άψητη) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

17:00 100γρ κότα(ζυγισμένη άψητη) με πράσινη σαλάτα/κολοκυθάκια

20:00 δυο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι

αυτή η διατροφή υπάρχει περίπτωση να υπερβαίνει τις θερμίδες που πρέπει να λαμβάνω για να χάσω τα υπόλοιπα 7 κιλά που μου απομένουν ? :P:P

21 χρονών , 1,75 , 83 κιλά , γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα.

venom1987
21-09-11, 08:35
έφαγα φλασιά !:green::green:
λοιπόν θα γράψω μια διατροφή που σκέφτηκα να ακολουθήσω . θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που ξέρει με τις θερμίδες που βγαίνουν γιατι τα έκανα μ.. μαντάρα .. και δεν εβγαλα άκρη.

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 100γρ κότα(ζυγισμένη άψητη) με πράσινη σαλάτα/κολοκυθάκια

2:30 200gr κότα(ζυγισμένη άψητη) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

17:00 100γρ κότα(ζυγισμένη άψητη) με πράσινη σαλάτα/κολοκυθάκια

20:00 δυο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι

αυτή η διατροφή υπάρχει περίπτωση να υπερβαίνει τις θερμίδες που πρέπει να λαμβάνω για να χάσω τα υπόλοιπα 7 κιλά που μου απομένουν ? :P:P

21 χρονών , 1,75 , 83 κιλά , γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα.

στο 11 βαλε και 40γρ δεξτροζη
οχι συνεχεια κοτα...βαλε κανενα μοσχαρι,γαλοπουλα,τονο,σολωμο

αντι για 2 γιαουρτια με ταχινη

βαλε 1 με δημητριακα και 1 κ μελι

δεν την υπερβαινεις τις θερμιδες σ χαλαρωσε.,,,

rey1989
21-09-11, 11:53
στο 11 βαλε και 40γρ δεξτροζη
οχι συνεχεια κοτα...βαλε κανενα μοσχαρι,γαλοπουλα,τονο,σολωμο

αντι για 2 γιαουρτια με ταχινη

βαλε 1 με δημητριακα και 1 κ μελι

δεν την υπερβαινεις τις θερμιδες σ χαλαρωσε.,,,

απορία : τι ειναι η δεξτρόζη και απο πού την προμιθέβομαι ?:turtle:
απορία 2 : τι εννοείς να βάλω 1 γιαούρτι με δημητριακά (βρόμη εννοείς??) και 1 με 1 κγλ μέλι ? (έχω ήδη 1 κγλ μέλι στο πρωινό πιτάκι:P)
απορία 3 : γιατί όχι συνέχεια κότα? για λόγους ποικιλίας της διατροφής ώστε να μην την βαρεθώ η για κάποιο άλλο λόγο ? γιατί η κότα βολεύει αρκετά.

μοσχάρι έχω μια φορά την εβδομάδα (η Σαββάτο η Κυριακή)

και τέλος να πω ότι είμαι 83 κιλά και θέλω να πέσω στα 75-6 γιαυτό δεν βάζω πολλά μοσχάρια κλπ.

venom1987
21-09-11, 13:33
απορία : τι ειναι η δεξτρόζη και απο πού την προμιθέβομαι ?:turtle:
απορία 2 : τι εννοείς να βάλω 1 γιαούρτι με δημητριακά (βρόμη εννοείς??) και 1 με 1 κγλ μέλι ? (έχω ήδη 1 κγλ μέλι στο πρωινό πιτάκι:P)
απορία 3 : γιατί όχι συνέχεια κότα? για λόγους ποικιλίας της διατροφής ώστε να μην την βαρεθώ η για κάποιο άλλο λόγο ? γιατί η κότα βολεύει αρκετά.

μοσχάρι έχω μια φορά την εβδομάδα (η Σαββάτο η Κυριακή)

και τέλος να πω ότι είμαι 83 κιλά και θέλω να πέσω στα 75-6 γιαυτό δεν βάζω πολλά μοσχάρια κλπ.


1: η δεξτροζη ειναι καθαρος υδατανθρακας και χρειαζεται οπωσδηποτε αμεσως μετα την προπονηση σε υγρη μορφη για να παει αμεσως στους μυις , την αγοραζεις απο καταστηματα αθλητικων ,εγω προτειμω xtream stores λογο τιμης 13 ευρο το κιλο και ποιοτητας

2: καλα στο πιτακι 1 κ,σ μελι βαλε τι να σ κανει 1 κ.γ???μην ανχωνεσε δεν παχαινει εκτος αν βαλεις 5-6
δημητριακα οτι θες βρωμη ,απλα ,εγω επειδη δεν μ αρεσει η βρωμη στο γιουρτι βαζω τα ολικης fitness που ειναι τα δευτερα καλυτερα πιστευω μετα την βρωμη

3: και λογο να μην βαρεθεις,και να παιρνεις και αλλα συστατικα θρεπτικα στοιχεια.......
μοσχαρι χρειαζεται λογο σιδηρου και αλλων .αμα παιρνεις απαχο και βγαζεις το λιπος απο γυρο μια χαρα βαλε 2-3 την βδομαδα,
βαλε τονο,σολωμο,και χοιρινο μια φορα....

tolis93
21-09-11, 23:02
απορία : τι ειναι η δεξτρόζη και απο πού την προμιθέβομαι ?:turtle:
απορία 2 : τι εννοείς να βάλω 1 γιαούρτι με δημητριακά (βρόμη εννοείς??) και 1 με 1 κγλ μέλι ? (έχω ήδη 1 κγλ μέλι στο πρωινό πιτάκι:P)
απορία 3 : γιατί όχι συνέχεια κότα? για λόγους ποικιλίας της διατροφής ώστε να μην την βαρεθώ η για κάποιο άλλο λόγο ? γιατί η κότα βολεύει αρκετά.

μοσχάρι έχω μια φορά την εβδομάδα (η Σαββάτο η Κυριακή)

και τέλος να πω ότι είμαι 83 κιλά και θέλω να πέσω στα 75-6 γιαυτό δεν βάζω πολλά μοσχάρια κλπ.

μη το φοβασαι το μσοχαρι.οθηση στους μυες δινει οχι στη κοιλια ς.αν επιλεγεις σωστα μερη τ μοσχαριου μονο λιπος δεν εχουν.καθε κρεας εχει κ αλλα θρεπτικα συστατικα καθως κ αλλου ειδους πρωτεινη.αλλο τα πουλερικα(λευκο κρεας)αλλο τα μοσχαρια χοιρινα κτλπ(κοκκινο κρεας)

average_joe
21-09-11, 23:06
1: η δεξτροζη ειναι καθαρος υδατανθρακας και χρειαζεται οπωσδηποτε αμεσως μετα την προπονηση σε υγρη μορφη για να παει αμεσως στους μυις , την αγοραζεις απο καταστηματα αθλητικων ,εγω προτειμω xtream stores λογο τιμης 13 ευρο το κιλο και ποιοτητας



για αυτο μην παιρνεις και ορκο.
@rey σου προτεινω να μην την προτιμησεις, εισαι ακομα σε υποθερμιδικη σωστα?
αν ναι φαε κανονικο φαγητο απο το να παιρνεις υγρες θερμιδες. τουλαχιστον ετσι θα κορεσθει η πεινα σου.

rey1989
22-09-11, 06:03
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:P:P

@average_joe και εγώ αυτό σκέφτηκα ;)

tolis93
22-09-11, 08:28
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:P:P

@average_joe και εγώ αυτό σκέφτηκα ;)

και κατι π δν επισημαινει κανενας.τα θαλασσινα.καλαμαρια γαριδες χταποδια κτλπ σουπιες κ ετσι ειναι τιγκα στη πρωτεινη οσο δε παει.φαε κ απο αυτα μη κολλας.οχι συνεχεια απλα βαλτα κ αυτα στη διατροφη σ.μια φορα τη βδομαδα παιζε μια ψαρι μια θαλασσινο

venom1987
22-09-11, 08:33
για αυτο μην παιρνεις και ορκο.
@rey σου προτεινω να μην την προτιμησεις, εισαι ακομα σε υποθερμιδικη σωστα?
αν ναι φαε κανονικο φαγητο απο το να παιρνεις υγρες θερμιδες. τουλαχιστον ετσι θα κορεσθει η πεινα σου.

χρειαζεται γι αυτο ακριβως τον λογο , επειδη ειναι υγρο και πρεπει να παει γρηγορα στο σωμα
οποτε πρεπει να βαλεις πρωτεινη 1 σκουπ και 2 σκουπ δεξτροζη......αμεσως ομως μετα την προπονηση δλδ μεχρι 10 λεπτα το πολυ
και μην ανχωνεσε δεν γινεται τπτ με 180 υγρες θερμιδες
και μετα απο 45 λεπτα θα παρεις το στερεο γευμα.....

tolis93
22-09-11, 08:52
χρειαζεται γι αυτο ακριβως τον λογο , επειδη ειναι υγρο και πρεπει να παει γρηγορα στο σωμα
οποτε πρεπει να βαλεις πρωτεινη 1 σκουπ και 2 σκουπ δεξτροζη......αμεσως ομως μετα την προπονηση δλδ μεχρι 10 λεπτα το πολυ
και μην ανχωνεσε δεν γινεται τπτ με 180 υγρες θερμιδες
και μετα απο 45 λεπτα θα παρεις το στερεο γευμα.....

γιατι μετα το 10λεπτο τι γινεται?αν δλδ τα ξεχασει καποιος σπιτι τ κ θελει ενα τεταρτο να παει σπιτι απο το γυμναστηριο?παιει σκαρτη η προπονηση?εδω κανουν ερευνες κ λενε πως αυτα τα παραθυρακια δεν ισχυουν...αλλοι τρωνε κ λιπαρα μετα τη προπονηση με τη μια

average_joe
22-09-11, 15:49
@venom, την αποψη μου πανω για τον μεταπροπονητικο υδατανθρακα σε σκονη την εχω ξαναγραψει.
οπως και το πρεπει που γραφεις δεν το βρισκω απαραιτητο.
εξαλλου, οταν δεν χρησιμοποιουσα συμπληρωματα και στο μεταπροπονητικο ειχα ασπραδια με μακαρονια (ολικης, ουτε να μπω σε διαδικασια για ινσουλινη κτλ) και αλλες φορες βρωμη (που εχει και λιπος και φυτικες ινες), τα αποτελεσματα ερχονταν.
τωρα γιατι χρησιμοποιω iso (λιγοτερο απο scoop btw) ή και σπανια πλεον αμινοξεα? για το "και καλα".
προφανως ο καθενας εχει τις αποψεις του. στην προκειμενη περιπτωση η δικια μου τεινει σε αυτα που εγραψε ο @tolis.
αυτο βεβαια δε σημαινει οτι η δικια μου ειναι σωστη.
κριτικη σκεψη εχεις, διαλεγεις και παιρνεις.

tolis93
25-09-11, 14:43
σχετικα παντως με το μεταπροπονητικο παιζουν πολλα.εγω πχ τρ π ειμαι σε κετο μετα τη προπονηση χτυπαω και υδατανθρακα αλλα λιγο(25 γρ το πολυ) και πρωτεινη αρκετη και λιπαρα.απλα τρωω 4-5 ασπραδια κ μετα τα υπολοιπα.κανα 15λεπτο 20λεπτο μετα δλδ μη φανταστεις.μεχρι τωρα ολα οκ...

rey1989
25-09-11, 15:03
μετά την προπόνηση το γεύμα μου (μετά την whey) είναι κότα / σαλάτα. Μπορώ να το αλλάξω με ασπράδια και κάτι άλλο ? ρίξτε καμιά ιδέα γιατί από την πολύ κότα θα κοτιάσω :rolf::turtle: (μην μου πείτε για τόνο σε νερό γιατι δεν τον μπορώ καθόλου :shock:)

μετά απο λίγες μέρες με (μεταπροπονιτικό δεκατιανό κότα/σαλάτα 100γρ άψητη) μεσημεριανό κότα(200γρ άψητη) και απογευματινό κότα(100γρ άψητη) μπορω να πω πως είχατε απόλυτο δίκιο , δεν τραβιέται τόση κότα με τίποτα !!

καιρός λοιπόν να εμπλουτίσω την διατροφή μου για να μην λαλήσω !:rolf:

tolis93
25-09-11, 15:08
μετά την προπόνηση το γεύμα μου (μετά την whey) είναι κότα / σαλάτα. Μπορώ να το αλλάξω με ασπράδια και κάτι άλλο ? ρίξτε καμιά ιδέα γιατί από την πολύ κότα θα κοτιάσω :rolf::turtle: (μην μου πείτε για τόνο σε νερό γιατι δεν τον μπορώ καθόλου :shock:)

μετά απο λίγες μέρες με (μεταπροπονιτικό δεκατιανό κότα/σαλάτα 100γρ άψητη) μεσημεριανό κότα(200γρ άψητη) και απογευματινό κότα(100γρ άψητη) μπορω να πω πως είχατε απόλυτο δίκιο , δεν τραβιέται τόση κότα με τίποτα !!

καιρός λοιπόν να εμπλουτίσω την διατροφή μου για να μην λαλήσω !:rolf:

ομελετα σε αντικολλητικο 5-6 ασπραδια 2 φετες γαλοπουλα λιγο ντοματουλα λιγο κρεμμυδι κ κανα μπαχαρικο...

rey1989
25-09-11, 15:26
ομελετα σε αντικολλητικο 5-6 ασπραδια 2 φετες γαλοπουλα λιγο ντοματουλα λιγο κρεμμυδι κ κανα μπαχαρικο...

ωραίος , με έφτιαξες. :thumbup:

rey1989
27-09-11, 22:52
η ζυγαριά κόλλησε στα 82,2 κιλά για δύο μέρες , όμως δεν σταμάτησα να τρώω , ας ξεκολίσει όποτε θέλει!! :green::green:

το λοιπόν.

την κότα την έχω βαρεθεί σε τραγικό σημείο, οπότε θα την αφήσω μόνο στο μεσημεριανό μου προς το παρόν, έτσι για ένα μήνα να ξεκοτιάσω λίγο.
θα ανεβάσω την διατροφή μου αυτή την στιγμή έτσι για update.

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι+ λίγη κανέλα (:P)

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:30 5 ασπράδια αυγού με λίγη πιπεριά και λίγο κρεμμύδι και 2 φέτες γαλοπούλα βραστή στο αντικολιτικό ομελέτα (χωρίς λάδια φυσικά)και λίγη ντομάτα ή ένα -δυο κολοκυθάκια.

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άψητο) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

17:00 εδώ έχω 100γρ κότα άβραστη με σαλάτα , αλλά δεν μου αρέσει και θέλω να βρω κάτι άλλο να βάλω. :unsure:

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι

tolis93
27-09-11, 23:30
η ζυγαριά κόλλησε στα 82,2 κιλά για δύο μέρες , όμως δεν σταμάτησα να τρώω , ας ξεκολίσει όποτε θέλει!! :green::green:

το λοιπόν.

την κότα την έχω βαρεθεί σε τραγικό σημείο, οπότε θα την αφήσω μόνο στο μεσημεριανό μου προς το παρόν, έτσι για ένα μήνα να ξεκοτιάσω λίγο.
θα ανεβάσω την διατροφή μου αυτή την στιγμή έτσι για update.

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι+ λίγη κανέλα (:P)

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:30 5 ασπράδια αυγού με λίγη πιπεριά και λίγο κρεμμύδι και 2 φέτες γαλοπούλα βραστή στο αντικολιτικό ομελέτα (χωρίς λάδια φυσικά)και λίγη ντομάτα ή ένα -δυο κολοκυθάκια.

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άψητο) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) / 1κσ ελαιόλαδο (Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι )

17:00 εδώ έχω 100γρ κότα άβραστη με σαλάτα , αλλά δεν μου αρέσει και θέλω να βρω κάτι άλλο να βάλω. :unsure:

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι
η κοτα στις 5 ποδαρακι...κανα κοτατζ δε σκεφτηκες να βαλεις ας πουμε?;) δες κ στις συνταγες μια...μαφιν σκετη πρωτεινη.θα τρως πολυ αυγο ομως μετα....αλλα αν γουσταρεις γιατι οχι.επισης.μπορεις να φτιαξεις και σιροπι σοκολατας ως εξης(δεν εχει τπτ απολυτως) 1-2 κουπας κακαο καθαρο.1-2 κουπας σχεδον βραστο νερο.4-6 ζαχαρινες.ανακατευεις καλα.προσθετεις αν θες κ 1 ζελατινη.το βαζεις σε βαζακι κ στο ψυγειο.σε 2-3 ωρες(να παγωσει λιγο δλδ) ειναι ετοιμο.απο γευση...καλυτερο κ απο μερεντα για μενα.απο μακροσυστατικα...1 κ σουπας δεν ξερω αν εχει κ τπτ...γτ βγαζει αρκετο πραμα.κ 1-2 κουπας δν ειναι ουτε 30 γρ κακαο...
κ για τη μαρμελαδα το ιδιο.τεμαχισε οποιο φρουτο γουσταριζεις.στο μπλεντερ καλυτερα η στο μουλτι.να γινει αλοιφη τελειως.βαλτο σε ενα κατσαρολακι.βαλε νερο ισα ισα να το σκεπαζει.κ 3 ζελατινες.κ κανα 2-3 ζαχαρινες δε θελει παραπανω αναλογα το φρουτο.αστο να βρασει λιγο.σε βαζακι κ στο ψυγειο για 3 ωρες.1 κ σουπας...0,4-0,6 υδατανθρακα?περιπου.μπορει κ πιο λιγο:green:

rey1989
28-09-11, 12:25
τι εννοείς 1-2 της κούπας ? μισή κούπα? πόσο είναι σε κσ , γιατί έχω πολλών ειδών κούπες και δεν ξέρω με πια να μετρήσω :P (αν και κάτι μου λέει πως εννοείς σούπας :P)

(σήμερα ζυγίστηκα και τελικά καλά έκανα που συνέχισα να τρώω γιατί ξεκόλλησα από τα 82,2 πήγα 81 :thumbup:):turtle::turtle:

tolis93
28-09-11, 12:48
τι εννοείς 1-2 της κούπας ? μισή κούπα? πόσο είναι σε κσ , γιατί έχω πολλών ειδών κούπες και δεν ξέρω με πια να μετρήσω :P (αν και κάτι μου λέει πως εννοείς σούπας :P)

(σήμερα ζυγίστηκα και τελικά καλά έκανα που συνέχισα να τρώω γιατί ξεκόλλησα από τα 82,2 πήγα 81 :thumbup:):turtle::turtle:

1-2 κουπας εννοω καπου στο ενα σκουπ περιπου σε μποντιμπιλντεραδικες μετρησεις:green:

rey1989
28-09-11, 12:59
1-2 κουπας εννοω καπου στο ενα σκουπ περιπου σε μποντιμπιλντεραδικες μετρησεις:green:

θα το μετρήσω με το σκούπ τότε :green:

vp2
28-09-11, 13:09
Στις 11.30 μετά την προπόνηση βάλε και σύνθετο υδατάνθρακα μαζί με τα αυγά......;)

Και στις 8 τι το θες το ταχίνι;;Καλύτερα αμύγδαλα....

rey1989
28-09-11, 13:17
Και στις 8 τι το θες το ταχίνι;;Καλύτερα αμύγδαλα....

τι κακό έχει ?

Τόλη εσύ τί λες? :unsure:

tolis93
28-09-11, 13:26
τι κακό έχει ?

Τόλη εσύ τί λες? :unsure:

εγω λεω οτι το ταχινι τα σπαει εκεινη την ωρα σου δινει επισης λιπαρα οποτε κρατα το και τελειωσε:green: φυτικα λιπαρα εχει κ το ταχινι και πολυ καλα μαλιστα.κατι καρυδια κατι αμυγδαλα κ τετοια δε τα μπορω προσωπικα.συν του οτι το ταχινι το παιρνεις κ με 6 ευρω το κιλο κ σ κραταει κατι αιωνες.οκ στις εποχες π ζουμε ΚΑΙ αυτα μετρανε.δλδ ειναι σα να λεμε κοτοπουλο φιλετο η κοτοπουλο στηθος...

vp2
28-09-11, 13:43
Εγώ το είπα γιατί το ταχίνι εκτός από καλά λιπαρά,έχει και κορεσμενα λιπαρά,λίγα αλλά έχει αλλά και υδατάνθρακες και πολλές θερμίδες επίσης.

Για όγκο αποτελεί άριστη τροφή,αλλά αν θέλει κάποιος να χάσει βάρος και λίπος δεν τρώεει ταχίνι και μάλιστα το βράδυ,ούτε καν αμύγδαλα το βράδυ.Αλλά αν δεν παίρνει ω3 σε συμπλήρωμα ας τρώεει τουλάχιστον αμύγδαλα.

Αυτό αποτελεί προσωπικη άποψη βέβαια.It's your choice!;)

Πάντως το πρώτο που σου είπα για μετά την προπόνηση σύνθετο υδατάνθρακα είναι το πιο σημαντικό.

tolis93
28-09-11, 14:41
Εγώ το είπα γιατί το ταχίνι εκτός από καλά λιπαρά,έχει και κορεσμενα λιπαρά,λίγα αλλά έχει αλλά και υδατάνθρακες και πολλές θερμίδες επίσης.

Για όγκο αποτελεί άριστη τροφή,αλλά αν θέλει κάποιος να χάσει βάρος και λίπος δεν τρώεει ταχίνι και μάλιστα το βράδυ,ούτε καν αμύγδαλα το βράδυ.Αλλά αν δεν παίρνει ω3 σε συμπλήρωμα ας τρώεει τουλάχιστον αμύγδαλα.

Αυτό αποτελεί προσωπικη άποψη βέβαια.It's your choice!;)

Πάντως το πρώτο που σου είπα για μετά την προπόνηση σύνθετο υδατάνθρακα είναι το πιο σημαντικό.

1 κουταλια γλυκου ταχινι = 36 θερμιδες 4 γρ λιπαρα περιπου.υδατανθρακες 1 γρ και αν...επισης εχει κ πρωτεινη.κοντα στα 2 γρ αν ειναι να τα βλεπουμε οοολα.και τα κορεσμενα του ειναι φυτικα κορεσμενα.βοηθουν στην αθξηση τεστοστερονης.ορμονης π βοηθα στη λιποδιαλυση.αν ειναι να το αναλυσουμε:green: και τα δε αμυγδαλα δεν εχουν θερμιδες δλδ?10 αμυγδαλα 40 θερμιδες δε βγαζουν?

vp2
28-09-11, 23:08
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα Τόλη!:green:
Απλά εγώ στη δικιά μου διατροφή γράμμωσης δεν βάζω ταχίνι.Στον όγκο βάζω μόνο.
Ο καθένας όπως νομίζει.

tolis93
28-09-11, 23:35
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα Τόλη!:green:
Απλά εγώ στη δικιά μου διατροφή γράμμωσης δεν βάζω ταχίνι.Στον όγκο βάζω μόνο.
Ο καθένας όπως νομίζει.

καλα σιγουρο αυτο! ειναι κ τι προτυμας τι σ αρεσει κτλπ.Η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι π βλεπω βαζουν αμυγδαλα καρυδια μεχρι κ φουντουκια εχω δει ας πουμε σε διατροφη.αλλοι φυστικοβουτηρο κτλπ.εξαρταται κ το προιον π παιρνεις.πχ ταχινι με ταχινι ολικης εχουν διαφορες.υποψη οτι στο ταχινι οι αποροφησημοι υδατανθρακες δε ξεπερνουν τους 1 γρ ανα 100 τελικα:green: αλλα οπως ειπες οτι προτυμα ο καθε ενας.λες κ εχουμε ολοι τα ιδια σωματα κ τον ιδιο οργανισμο

rey1989
03-10-11, 17:14
UPDATE

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και λίγο αγγούρι η πράσινη σαλάτα

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1 μήλο πράσινο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι

Αντωνης
03-10-11, 17:26
Οι θερμιδες εξακολουθουν να ειναι πολυ λιγες...Στην περιπτωση δε,που εξακολουθεις να κανεις και διπλες αεροβιες,κλαφτα Χαραλαμπε...

Και κατι αλλο,οταν ελεγες οτι παιρνει υδατανθρακα πριν την προπονα,εννοουσες 3 κσ βρωμη?Ρε συ μας δουλευεις?Αυτες δεν ειναι ουτε 20 γρ,δηλαδη ουτε 80 θερμιδες...

Η ποσοτητα οσον αφορα το χασιμο λιπους/βαλσιμο μυων παιζει πολυ μεγαλυτερη σημασια απ την ποιοτητα,να το θυμασαι λοιπον.Η συμβουλη μου ειναι λοιπον,αντι να ξεψαχνιζεις ποιο φαγητο εχει λιγη ζαχαριτσα κ παραπανω λιπαρα κτλ,να επικεντρωθεις στην συνολικη ποσοτητα θερμιδων που παιρνεις την μερα.Και σιγουρα κατα την προσωπικη μου γνωμη πρεπει να τις αυξησεις,τουλαχιστον για 2-3 βδομαδες.Και μετα αν θες ξαναμπαινεις σε διαιτα.
Στα χω γραψει κ πιο αναλυτικα κ στα προηγουμενα ποστς μου εδω...

loukiss
03-10-11, 17:38
εγω παλι δν καταλαβαινω γτ τρωτε carbs οταν ξυπνατε?αφου εκεινη την ωρα ειναι αρκετα ανεβασμενη η ινσουλινη... εγω θα προτεινα prot/fat meal...

κ επισης αν ειναι να πας πρωι πρωι γυμναστηριο γτ πρεπει να ξυπνησεις 2 ωρες νωριτερα για να φας? κοιμησου περισσοτερο και πηγαινε ενα 20λεπτο αφοτου ξυπνησεις ... μην ανησυχεις δν θα καταβολισεις >.<

tolis93
03-10-11, 17:39
εγω παλι δν καταλαβαινω γτ τρωτε carbs οταν ξυπνατε?αφου εκεινη την ωρα ειναι αρκετα ανεβασμενη η ινσουλινη... εγω θα προτεινα prot/fat meal...

κ επισης αν ειναι να πας πρωι πρωι γυμναστηριο γτ πρεπει να ξυπνησεις 2 ωρες νωριτερα για να φας? κοιμησου περισσοτερο και πηγαινε ενα 20λεπτο αφοτου ξυπνησεις ... μην ανησυχεις δν θα καταβολισεις >.<

σορυ για το οφ.αλλα η ινσουλινη δεν ειναι πεσμενη το πρωι?τουλαχιστον συμφωνα με το αρθρο διατροφη γραμμωσης του ΜΒ ετσι ξερω...

Αντωνης
03-10-11, 17:41
κοιμησου περισσοτερο και πηγαινε ενα 20λεπτο αφοτου ξυπνησεις ...

Το ΚΝΣ θελει περιπου 2 ωρες να επανελθει πληρως μετα τον 7-8ωρο υπνο;)
Η γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να κοιμηθει 6ωρο κ να παει μετα απο 2 ωρες,παρα να παει 20 λεπτα αφ οτου ξυπνησει,φρονω πως θα ειναι καλυτερο απο αποψη ενεργειας/ορεξης:toast:

Τουλαχιστον εγω,ειμαι σαν ζομπι για τουλαχιστον 30 λεπτα αφ οτου ξυπνησω:green:

loukiss
03-10-11, 17:47
καλα αντωνη αυτο π λες ειναι αναλογα κ στον ανθρωπο... εχω τραβηξει και γαμω τις προπονησεις καμια ωριτσα μετα το ξυπνημα (νηστικος παντα)....αυτο με την ενεργεια ενταξει... νομιζω οτι και οι 2 γνωριζουμε την αξια του νευρικου συστηματος εναντι της "ενεργειας"(Jedi style κ ετσι ε? :P )... παντως δοκιμασε το ... βασικα εγω πλεον απο τις νηστειες δν πειναω και πολυ το πρωι μετα απο κανα 3ωρο να με πιασει...

rey1989
03-10-11, 17:51
κ επισης αν ειναι να πας πρωι πρωι γυμναστηριο γτ πρεπει να ξυπνησεις 2 ωρες νωριτερα για να φας? κοιμησου περισσοτερο και πηγαινε ενα 20λεπτο αφοτου ξυπνησεις ... μην ανησυχεις δν θα καταβολισεις >.<

φεύγω με το λεωφορείο στις 7:20 πάω σε μια σχολή που έχω αρχίσει και δεν κάνουμε μάθημα και στο 2ορο φεύγω γιαυτό.:P:P:P


Το ΚΝΣ θελει περιπου 2 ωρες να επανελθει πληρως μετα τον 7-8ωρο υπνο;)
Η γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να κοιμηθει 6ωρο κ να παει μετα απο 2 ωρες,παρα να παει 20 λεπτα αφ οτου ξυπνησει,φρονω πως θα ειναι καλυτερο απο αποψη ενεργειας/ορεξης:toast:

μάντης είσαι αδερφέ? χαχ 6 ώρες κοιμάμαι περίπου και πάω μετά από 2 ώρες :green:

COBRA_STYLE
03-10-11, 17:55
εγω παλι δν καταλαβαινω γτ τρωτε carbs οταν ξυπνατε?αφου εκεινη την ωρα ειναι αρκετα ανεβασμενη η ινσουλινη... εγω θα προτεινα prot/fat meal...


αυτο απο που το χουμε αρχοντα?

tivadar
03-10-11, 18:25
Αντιθετα η κορτιζολη ειναι ανεβασμενη το πρωι λογω του καταβολισμου που επικρατει κατα την διαρκεια του υπνου οχι η ινσουλινη

Giannistzn
03-10-11, 18:56
UPDATE

7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και λίγο αγγούρι η πράσινη σαλάτα

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1 μήλο πράσινο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι

Oκ να θες να χασεις αλλα με αυτο θα κανεις κακο στον εαυτο σου. Κατσε βγαλε μας μια σουμα σε αναλογιες Π / Υ / Λ και θερμιδες και δες ποσα θες για συντηρηση και μετα κοβεις. Η λιμοκτονια δεν ειναι ο γρηγορος τροπος, trust me θα το βρεις μπροστα σου μετα. Και εγω τα ιδια λαθη εκανα.

edit τωρα ειδα και τις γενικες ερωτησεις. Δηλαδη συγγνωμη, σερνεσαι και εισαι τεζα και περιμενεις να σου πει καπως διαφορετικα ο οργανισμος οτι θελει φαγητο? Για εμενα ειναι απαραδεκτο να το κανεις συστηματικα και να μην ακους 5-10 ατομα εδω που σου μιλανε. Αλλαξε τελειως τη διατροφη σου, αυξησε ποσοτητες, κανε κανονικα το προγραμμα που κανεις, και αν παρεις ελα εδω και στησε μας στον τοιχο ολους.

Εαν δεν αναθεωρησεις οπως σου ειπε και ο αντωνης θα κολλησεις εκει που εισαι και θα χαλασεις το σωμα σου.

vp2
03-10-11, 20:15
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και επαυξάνω!Πολύ λίγες θερμίδες!

Ελάχιστος υδατάνθρακας...Ανύπαρκτα καλά λίπη...Λίγη και η πρωτεΐνη....


Και υποτίθεται παίρνεις ελάχιστες θερμίδες για να χάσεις και πας και μου βάζεις μέλι στο πρωινό που είναι σκέτη ζάχαρη και ταχίνι πριν κοιμηθείς.

Η γνώμη μου
Βγάλε το μέλι και βάλε το ταχίνι το πρωί.
Επίσης βάλε μετά το γυμναστήριο σύνθετους υδατάνθρακες.όχι μόνο ομελέτα και σαλάτα.Εκείνη την ώρα τους έχει ανάγκη το σώμα σου.
Και αύξησε θερμίδες...

rey1989
03-10-11, 20:29
Oκ να θες να χασεις αλλα με αυτο θα κανεις κακο στον εαυτο σου. Κατσε βγαλε μας μια σουμα σε αναλογιες Π / Υ / Λ και θερμιδες και δες ποσα θες για συντηρηση και μετα κοβεις. Η λιμοκτονια δεν ειναι ο γρηγορος τροπος, trust me θα το βρεις μπροστα σου μετα. Και εγω τα ιδια λαθη εκανα.

edit τωρα ειδα και τις γενικες ερωτησεις. Δηλαδη συγγνωμη, σερνεσαι και εισαι τεζα και περιμενεις να σου πει καπως διαφορετικα ο οργανισμος οτι θελει φαγητο? Για εμενα ειναι απαραδεκτο να το κανεις συστηματικα και να μην ακους 5-10 ατομα εδω που σου μιλανε. Αλλαξε τελειως τη διατροφη σου, αυξησε ποσοτητες, κανε κανονικα το προγραμμα που κανεις, και αν παρεις ελα εδω και στησε μας στον τοιχο ολους.

Εαν δεν αναθεωρήσεις οπως σου ειπε και ο αντωνης θα κολλησεις εκει που εισαι και θα χαλασεις το σωμα σου.

δεν το κάνω επίτηδες απλα αν ειχες δεί η διατροφή μου ήταν 10 φορές τραγικότερη και αυτες οι αλαγές έγιναν με την βοήθεια του Τόλη και κάποιον άλλων μελών .

δεν μου αρέσει να πεινάω ούτε να λιμοκτονώ , έχω φύγει τελείως από αυτό το σκεπτικό. Τωρα λέω θέλω να χάσω αλλα 5 κιλά ? οκ να τα χάσω μεσα στους επόμενους 3 μήνες κανένα πρόβλημα αρκεί να το κάνω σωστά.;)

απλά αύξησα μερικά πράγματα την προηγούμενη εβδομάδα και την διορθώνω σταδιακά. Δεν μπορούσα από εκεί που έτρωγα 0 υδατάνθρακα για
μήνες να τον πάω ξαφνικά 200γρ (παράδειγμα δίνω).

οι ποσότητες που λες να αυξήσω ειναι υδατάνθρακα?

και μιας και το ανέφερα ας ποστάρω την διατροφή μου όταν είχα μπεί πρώτη φορά για να καταλάβεις τι έκανα για μήνες που είναι και ο λόγος που δεν προχωρώ σε απότομη αλλαγή αλλά σε σταδιακή κάθε εβδομάδα.


Θα γράψω μερικές πληροφορίες που λογικά θα τις χρειάζεστε για να μου πείτε την γνώμη σας.
8:00 δεν τρώω τίποτα , στις 9 πάω γυμναστήριο
Γυρίζω σπίτι και πίνω 1 scoop whey με νερό.
Μετά από τρεις ώρες τρώω 150gr κοτόπουλο στήθος η ένα τόνο σε νερό και τα δυο με πράσινη σαλάτα.
τρεις ώρες μετά τρώω ένα μήλο
και τρεις ώρες μετά τρώω ένα γιαούρτι 0%


αυτή ήταν η διατροφή μου για μήνες .:doh::doh:


Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και επαυξάνω!Πολύ λίγες θερμίδες!

Ελάχιστος υδατάνθρακας...Ανύπαρκτα καλά λίπη...Λίγη και η πρωτεΐνη....


Και υποτίθεται παίρνεις ελάχιστες θερμίδες για να χάσεις και πας και μου βάζεις μέλι στο πρωινό που είναι σκέτη ζάχαρη και ταχίνι πριν κοιμηθείς.

Η γνώμη μου
Βγάλε το μέλι και βάλε το ταχίνι το πρωί.
Επίσης βάλε μετά το γυμναστήριο σύνθετους υδατάνθρακες.όχι μόνο ομελέτα και σαλάτα.Εκείνη την ώρα τους έχει ανάγκη το σώμα σου.
Και αύξησε θερμίδες...

οκ θα περιμένω να ακούσω τις απόψεις όλων γιατί απ ότι βλέπω οι απόψεις διίστανται :P

vp2
03-10-11, 20:31
Πόσο καιρό κάνεις την τελευταία βελτιωμένη διατροφή;

Αντωνης
03-10-11, 20:33
απλά αύξησα μερικά πράγματα την προηγούμενη εβδομάδα και την διορθώνω σταδιακά. Δεν μπορούσα από εκεί που έτρωγα 0 υδατάνθρακα για μήνες να τον πάω ξαφνικά 200γρ (παράδειγμα δίνω).


Εδω εισαι σωστος,αυτο ακριβως σου ειχα και την προηγουμενη φορα.Αυξησε σταδιακα για 2-3 βδομαδες ακομα,και μολις φτασεις στις 2.700-2.800 θερμιδες καθημερινα,ξεκινα παλι διαιτα(αν θες φυσικα)απο τις 2.300-2.400 αυτην την φορα

Το παραδειγμα ειναι τυχαιο και φυσικα μπορεις να το κανεις οπως θες,αλλα θεωρω οτι για να ξαναμπεις σε διαιτα πρεπει να φτασεις τουλαχιστον αυτο το ποσοστο,για να εχεις μετα το περιθωριο να κοβεις θερμιδες χωρις να κολλας

rey1989
03-10-11, 20:41
Πόσο καιρό κάνεις την τελευταία βελτιωμένη διατροφή;

με τις τελευταίες αλλαγές κανα δύο εβδομάδες και έχω χάσει 2 κιλά .


Εδω εισαι σωστος,αυτο ακριβως σου ειχα και την προηγουμενη φορα.Αυξησε σταδιακα για 2-3 βδομαδες ακομα,και μολις φτασεις στις 2.700-2.800 θερμιδες καθημερινα,ξεκινα παλι διαιτα(αν θες φυσικα)απο τις 2.300-2.400 αυτην την φορα

Το παραδειγμα ειναι τυχαιο και φυσικα μπορεις να το κανεις οπως θες,αλλα θεωρω οτι για να ξαναμπεις σε διαιτα πρεπει να φτασεις τουλαχιστον αυτο το ποσοστο,για να εχεις μετα το περιθωριο να κοβεις θερμιδες χωρις να κολλας

προς εκεί το πάω . αυτό θέλω να κάνω αλλά έτυχαν κάποια προσωπικά προβλήματα και που μυαλό ..

--

οπότε τί αλλαγές θα μου προτείνατε να κάνω για αρχή ? (αύριο θα κάτσω μετά το γυμναστήριο να προσπαθήσω να βγάλω αναλογίες Π / Υ / Λ και θερμίδες και ο θεός βοηθός :P

vp2
03-10-11, 20:45
Κάθε μέλος έχει και διαφορετική άποψη!Μην το ψάχνεις.

Τις ακούς όλες και κρατάς αυτές που νομίζεις εσύ ότι δουλεύουν πάνω σου.

Εκτός από αυτά που είναι στανταρ.Από εκεί και μετά πειραματίζεσαι μόνος σου και μαθαίνεις από το σώμα σου τι σε βοηθάει και τι όχι.;)

tivadar
03-10-11, 20:54
Eγω θα κανα το απλο 1,5γρ πρωτεινη για καθε κιλο σωματικου βαρους,1γρ λιπους για καθε κιλο αλιπης μαζας(τα κιλα σου μειον τα κιλα λιπους) και για τις υπολοιπες θερμιδες βαζεις υδατανθρακες.Μη ξεχνας 1γρ πρωτεινη 4θερμιδες 1γρ υδατανθρακας 4θερμιδες και 1γρ λιπος 9.Περα απο αυτα σταδιακες αλλαγες και προσεχε τα σημαδια που θα σου δειχνει το σωμα σου.

rey1989
04-10-11, 13:21
προσπάθησα να βγάλω στατς της διατροφή μου αν και μερικά δεν τα βρήκα οπότε δεν αναφέρω για τις πράσινες σαλάτες ας πούμε.


------------------------------
7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

5 ασπράδια
Πρωτεΐνη 18
Υδατάνθρακες 1
Λιπαρά 0,5
θερμίδες 85

50γρ βρώμη (3 κσ)
---------------------------
Πρωτεΐνη 6,5
Υδατάνθρακες 30
Λιπαρά 4
θερμίδες 178

σύνολο (εκτός της 1κγλ μέλι γιατι δεν μπορούσα να το βρώ).
Πρωτεΐνη 24,5
Υδατάνθρακες 31
Λιπαρά 4,5
θερμίδες 263

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

Πρωτείνη 24,2
Υδατάνθρακες 1,3γ
Λιπαρά 0,9
θερμίδες 110
11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και λίγο αγγούρι η πράσινη σαλάτα

5 ασπράδια
Πρωτείνη 18
Υδατάνθρακες 1
Λιπαρά 0,5
θερμίδες 85

τις 2 φέτες γαλοπούλα βραστή δεν μπορούσα να τις βρώ !....

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

200gr κότα ζυγισμένη άψητη (δεν έβρισκα πουθενά σε γραμμάρια

μόνο 1cup βρήκα ...)
Πρωτεΐνη 43γρ
Υδατάνθρακες 0
Λιπαρά 2γρ
θερμίδες 204

50gr ρύζι καφέ
Πρωτεΐνη 3,85
Υδατάνθρακες 38
Λιπαρά 1,15
θερμίδες 182

+1κσ ελαιόλαδο 120 θερμίδες 2γρ λιπαρά

σύνολο χωρίς την σαλάτα
Πρωτείνη 46.85
Υδατάνθρακες 38
Λιπαρά 5.15
θερμίδες 506

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1 μήλο πράσινο

80γρ τόνος σε νερό.
Πρωτείνη 24g
Υδατάνθρακες 0g
Λιπαρά 0.8g
θερμίδες 80

+1 μήλο πράσινο
Πρωτείνη 0,5g
Υδατάνθρακες 25g
Λιπαρά 0.4
θερμίδες 95

σύνολο χωρίς την σαλάτα
Πρωτείνη 24.5
Υδατάνθρακες 25g
Λιπαρά 1.2g
θερμίδες 175


20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι (

δύο γιαούρτια 2%
Πρωτεΐνη 32g
Υδατάνθρακες 14g
Λιπαρά 8g
θερμίδες 256

ταχίνι (1κγλ κοφτή , άρα 10γρ υπολογίζω)
Πρωτείνη 2,7γ
Υδατάνθρακες 0,27g
Λιπαρά 4,8γρg
θερμίδες 55,8

σύνολο :
Πρωτείνη 34,7g
Υδατάνθρακες 14,27g
Λιπαρά 12,8g
θερμίδες 311,8

1340.8 θερμίδες χωρίς τις σαλάτες , την 1κγλ μέλι και τις 2 γαλοπούλες.
λογικά κάπου στις 1500 θα είναι.

αν έκανα κάπου λάθος διορθώστε με ..

vp2
04-10-11, 14:17
Αν θες τη γνώμη μου,άλλαξε 1-2 πραγματάκια.Για τις θερμίδες είπαμε οκ τις αυξάνεις σιγά σιγά.
Το μήλο βγάλτο από το απόγευμα και βάλτο το πρωί.Είναι πιο χρήσιμο.
Επίσης έχω πει άλλες 2 -3 φορές ότι στο γεύμα στις 11.40 μετά το γυμναστήριο πρέπει να βάλεις σύνθετο υδατάνθρακα,ρύζι ή πατάτα.Αν δεν θες να αυξήσεις υδατάνθρακα με τίποτα βγάλτον από τις 2.30 και βάλτον στις 11.40.Δεν έχεις φάει απλό υδατάνθρακα μετά την προπόνηση γιατί θες να χάσεις κιλά.Οκ κι εγώ αυτό κάνω στη γράμμωση.Αλλά αν δεν βάλεις και στο επόμενο γεύμα σύνθετο υδατάνθρακα,11.40 δηλαδή,η κορτιζόλη θα κάνει πάρτυ στο σώμα σου και δεν το θες αυτό φαντάζομαι......
Επίσης αφού πας πρωί γυμναστήριο,αν θες στο πρωινό αύξησε λίγο πρωτεΐνη,1-2 ασπράδια ακόμα.
Λάδι δεν βλέπω...Υποθέτω βάζεις στις σαλάτες.90 θερμίδες η κουταλιά λάδι υπολόγισε και 10 γρ λίπους..Για τις σαλάτες μέσο όρο υπολόγισε 50-70 θερμίδες για μία σαλάτα με μαρούλι ή αγγούρι ή ντομάτα ή μπρόκολο κτλ..
Γνώμη μου πάλι, μην συνεχίσεις πολύ σε αυτές τις θερμίδες...Ανά βδομάδα αύξανε κατά 250 θερμίδες και βλέπε πως αντιδρά το σώμα σου στην ζυγαριά και συνεχίζεις.

rey1989
04-10-11, 14:30
η μόνη σαλάτα που έχει λάδι είναι στο μεσημεριανό που βάζω 1κσ ελαιόλαδο:P
αυτο με τις θερμίδες το κάνω ήδη και ψάχνω τι θα ανεβάσω τώρα. ;)
στις 11:40 θα μπει υδατάνθρακας νο πρόμπ. :thumbup:

οπότε το μήλο να το βάλω με το πιτάκι το πρωί ωμό η να το συνδυάσω με το πιτάκι ?κάνει καμία διαφορά ? (είδα μια συνταγή πιτακίου :P)

tivadar
04-10-11, 14:43
Τι μεσα στο πιτακι τι εξω παλι μηλο ειναι.Φτιαξτο οπως σου αρεσει.

tolis93
04-10-11, 14:55
προσπάθησα να βγάλω στατς της διατροφή μου αν και μερικά δεν τα βρήκα οπότε δεν αναφέρω για τις πράσινες σαλάτες ας πούμε.


------------------------------
7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

5 ασπράδια
Πρωτεΐνη 18
Υδατάνθρακες 1
Λιπαρά 0,5
θερμίδες 85

50γρ βρώμη (3 κσ)παιζει να ναι το πολυ 30 γρ 3 κ σουπας....
---------------------------
Πρωτεΐνη 6,5
Υδατάνθρακες 30
Λιπαρά 4
θερμίδες 178

σύνολο (εκτός της 1κγλ μέλι γιατι δεν μπορούσα να το βρώ).η μια κουταλια γλκ μελι ειναι 5 γρ υδατανθρακας 20 θερμιδες
Πρωτεΐνη 24,5
Υδατάνθρακες 31
Λιπαρά 4,5
θερμίδες 263

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

Πρωτείνη 24,2
Υδατάνθρακες 1,3γ
Λιπαρά 0,9
θερμίδες 110
11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και λίγο αγγούρι η πράσινη σαλάτα

5 ασπράδια
Πρωτείνη 18
Υδατάνθρακες 1
Λιπαρά 0,5
θερμίδες 85

τις 2 φέτες γαλοπούλα βραστή δεν μπορούσα να τις βρώ !.... καπου στα 25 γρ η μια 5 γρ πρωτεινη 0,2 υδατανθρακας κ 0,1 λιπαρα.και αν

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

200gr κότα ζυγισμένη άψητη (δεν έβρισκα πουθενά σε γραμμάρια τα 100 γρ εχουν 23-24 γρ πρωτεινη 1 γρ λιπαρα εως 2 κ υδατανθρακες 0 με 2

μόνο 1cup βρήκα ...)
Πρωτεΐνη 43γρ
Υδατάνθρακες 0
Λιπαρά 2γρ
θερμίδες 204

50gr ρύζι καφέ
Πρωτεΐνη 3,85
Υδατάνθρακες 38
Λιπαρά 1,15
θερμίδες 182

+1κσ ελαιόλαδο 120 θερμίδες 2γρ λιπαρά

σύνολο χωρίς την σαλάτα
Πρωτείνη 46.85
Υδατάνθρακες 38
Λιπαρά 5.15
θερμίδες 506

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1 μήλο πράσινο

80γρ τόνος σε νερό.
Πρωτείνη 24g
Υδατάνθρακες 0g
Λιπαρά 0.8g
θερμίδες 80

+1 μήλο πράσινο
Πρωτείνη 0,5g
Υδατάνθρακες 25g
Λιπαρά 0.4
θερμίδες 95

σύνολο χωρίς την σαλάτα
Πρωτείνη 24.5
Υδατάνθρακες 25g
Λιπαρά 1.2g
θερμίδες 175


20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι (

δύο γιαούρτια 2%
Πρωτεΐνη 32g
Υδατάνθρακες 14g
Λιπαρά 8g
θερμίδες 256

ταχίνι (1κγλ κοφτή , άρα 10γρ υπολογίζω) ειναι 6-7 γρ συγκεκριμενα το πολυ:green:
Πρωτείνη 2,7γ
Υδατάνθρακες 0,27g
Λιπαρά 4,8γρg
θερμίδες 55,8

σύνολο :
Πρωτείνη 34,7g
Υδατάνθρακες 14,27g
Λιπαρά 12,8g
θερμίδες 311,8

1340.8 θερμίδες χωρίς τις σαλάτες , την 1κγλ μέλι και τις 2 γαλοπούλες.
λογικά κάπου στις 1500 θα είναι.

αν έκανα κάπου λάθος διορθώστε με ..

θες πολυ αυξηση στις θερμιδες σου.πολυ ομως.ειδικα λιπαρα....

vp2
04-10-11, 15:11
η μόνη σαλάτα που έχει λάδι είναι στο μεσημεριανό που βάζω 1κσ ελαιόλαδο:P
αυτο με τις θερμίδες το κάνω ήδη και ψάχνω τι θα ανεβάσω τώρα. ;)
στις 11:40 θα μπει υδατάνθρακας νο πρόμπ. :thumbup:

οπότε το μήλο να το βάλω με το πιτάκι το πρωί ωμό η να το συνδυάσω με το πιτάκι ?κάνει καμία διαφορά ? (είδα μια συνταγή πιτακίου :P)

Καλύτερα ωμό.Γενικά φρούτα λαχανικά όσο τα επεξεργάζεσαι τόσο χάνουν βιταμίνες μέταλλα.
Βάλε και άλλη μια κουταλιά λάδι σε μια άλλη σαλάτα.Είναι λίγο μία τη μέρα.
Συμφωνώ με τον Τόλη πολύ λίγα τα λιπαρά.

tivadar
04-10-11, 15:15
Χωρις να ξερω την συνταγη που θελει να ακολουθησει υπεθεσα οτι απλα θα κοβε το μηλο και θα το βαζε στο πιτακι κατι που δεν μου φαινεται να δημιουργει τοσο μεγαλη διαφορα.Τωρα αμα το ψησει αλλαζει καπως το πραγμα αλλα και παλι δεν νομιζω να του καταστρεψει την διατροφη.

rey1989
04-10-11, 15:25
Η ζυγαριά έχει κολλήσει ακόμα και στα ίδια γραμμάρια όμως πιστεύω πως είναι κατακράτηση υγρών γιατί τα τελευταία βράδια με έπιασε μια λίσα για νερο (λες και είχα φάει αλατισμένα ξυροκάρπια ένα πράγμα!!)

Αυτό βέβαια δεν με πτοεί , εννοείτε πως θα αυξήσω μέχρι να φτάσω την διατροφή μου να γίνει σωστή!!
Άλλωστε θέλω να χάσω κανα 5ρι κιλά ακόμα το πολύ μέσα στους επόμενους 2 μήνες το οποίο είναι εφικτό.

και θέλω να τα χάσω σωστά , τι να το κάνω να τα χάσω σε ενα μήνα και λιγότερο αλλα με λάθος τρόπο? :P:thumbup:

Εκτός από την κουταλιά της σούπας λάδι στην σαλάτα το απόγευμα (αυτή με τα 80γρ τόνο) τι άλλη αλλαγή μου προτείνεται ?


Χωρις να ξερω την συνταγη που θελει να ακολουθήσει υπέθεσα οτι απλα θα κοβε το μηλο και θα το βαζε στο πιτακι κατι που δεν μου φαινεται να δημιουργει τοσο μεγαλη διαφορα.Τωρα αμα το ψησει αλλαζει καπως το πραγμα αλλα και παλι δεν νομιζω να του καταστρεψει την διατροφη.

καλά δεν τρέχει και ωμό μου αρέσει πολύ! :thumbup:

tivadar
04-10-11, 15:30
Οπως σε βολευει.Για μενα αναμεσα στην λεπτομερεια και στην γευση παντα νικαει το δευτερο γιατι καλως η κακως αν δεν ευχαριστιεσαι αυτο που τρως δεν θα εχει διαρκεια η διατροφη.

venom1987
04-10-11, 15:40
προσπάθησα να βγάλω στατς της διατροφή μου αν και μερικά δεν τα βρήκα οπότε δεν αναφέρω για τις πράσινες σαλάτες ας πούμε.


------------------------------
7:00 Πρωινό πιτάκι (5 ασπράδια/ 3 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι

5 ασπράδια
Πρωτεΐνη 18
Υδατάνθρακες 1
Λιπαρά 0,5
θερμίδες 85

50γρ βρώμη (3 κσ)
---------------------------
Πρωτεΐνη 6,5
Υδατάνθρακες 30
Λιπαρά 4
θερμίδες 178

σύνολο (εκτός της 1κγλ μέλι γιατι δεν μπορούσα να το βρώ).
Πρωτεΐνη 24,5
Υδατάνθρακες 31
Λιπαρά 4,5
θερμίδες 263

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

Πρωτείνη 24,2
Υδατάνθρακες 1,3γ
Λιπαρά 0,9
θερμίδες 110
11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και λίγο αγγούρι η πράσινη σαλάτα

5 ασπράδια
Πρωτείνη 18
Υδατάνθρακες 1
Λιπαρά 0,5
θερμίδες 85

τις 2 φέτες γαλοπούλα βραστή δεν μπορούσα να τις βρώ !....

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

200gr κότα ζυγισμένη άψητη (δεν έβρισκα πουθενά σε γραμμάρια

μόνο 1cup βρήκα ...)
Πρωτεΐνη 43γρ
Υδατάνθρακες 0
Λιπαρά 2γρ
θερμίδες 204

50gr ρύζι καφέ
Πρωτεΐνη 3,85
Υδατάνθρακες 38
Λιπαρά 1,15
θερμίδες 182

+1κσ ελαιόλαδο 120 θερμίδες 2γρ λιπαρά

σύνολο χωρίς την σαλάτα
Πρωτείνη 46.85
Υδατάνθρακες 38
Λιπαρά 5.15
θερμίδες 506

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1 μήλο πράσινο

80γρ τόνος σε νερό.
Πρωτείνη 24g
Υδατάνθρακες 0g
Λιπαρά 0.8g
θερμίδες 80

+1 μήλο πράσινο
Πρωτείνη 0,5g
Υδατάνθρακες 25g
Λιπαρά 0.4
θερμίδες 95

σύνολο χωρίς την σαλάτα
Πρωτείνη 24.5
Υδατάνθρακες 25g
Λιπαρά 1.2g
θερμίδες 175


20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι (

δύο γιαούρτια 2%
Πρωτεΐνη 32g
Υδατάνθρακες 14g
Λιπαρά 8g
θερμίδες 256

ταχίνι (1κγλ κοφτή , άρα 10γρ υπολογίζω)
Πρωτείνη 2,7γ
Υδατάνθρακες 0,27g
Λιπαρά 4,8γρg
θερμίδες 55,8

σύνολο :
Πρωτείνη 34,7g
Υδατάνθρακες 14,27g
Λιπαρά 12,8g
θερμίδες 311,8

1340.8 θερμίδες χωρίς τις σαλάτες , την 1κγλ μέλι και τις 2 γαλοπούλες.
λογικά κάπου στις 1500 θα είναι.

αν έκανα κάπου λάθος διορθώστε με ..

τραγικα λιγες θερμιδες φιλε μ.......θα παθεις τπτ....βαλε λιγο φαι.....δεν θα παρεις λιπος.......

rey1989
04-10-11, 16:35
τραγικα λιγες θερμιδες φιλε μ.......θα παθεις τπτ....βαλε λιγο φαι.....δεν θα παρεις λιπος.......

ναι αυτό θα κάνω , σταδιακά βέβαια.
κοίτα να δεις και πίστευα πως κάνω διατροφή 2200+ θερμίδων :rolf:
τελικά αν δεν τις βγάλεις να δεις τι κάνεις πας τελείως στα τυφλά ...
κοιτάζω τώρα να πάρω και μια ζυγαριά ακριβείας γιατί με τις κσ / κγλ δεν βγάζω άκρη.

vp2
04-10-11, 17:07
Εννοείτε ζυγαριά ακριβείας,θα σε βοηθήσει πολύ.
Το απογευματινό άστο όπως είναι ή κάνε τον τόνο 100γρ αν θες,άλλωστε οι πιο πολύ καθαροί από νερό τόσο βγαίνει το κεσεδάκι νομίζω.
Επίσης αφού τρως 2,30 το μεσημέρι το απογευματινό κάντο 5.30 ή 6,00 και το βραδινό 9,έτσι ώστε το τελευταίο γεύμα να πάει πιο αργά λίγο γιατί από 20.00 μέχρι 7 το πρωί που ξανατρώς είναι 11 ώρες!Τι να σου κάνουν 2 γιαουρτάκια.
Αυτό για τώρα που δεν θες να αυξήσεις πολύ θερμίδες.Μετά πρέπει να βάλεις ένα ακόμα γεύμα στις 8 και τα γιαούρτια στις 11.

tolis93
04-10-11, 17:45
ναι αυτό θα κάνω , σταδιακά βέβαια.
κοίτα να δεις και πίστευα πως κάνω διατροφή 2200+ θερμίδων :rolf:
τελικά αν δεν τις βγάλεις να δεις τι κάνεις πας τελείως στα τυφλά ...
κοιτάζω τώρα να πάρω και μια ζυγαριά ακριβείας γιατί με τις κσ / κγλ δεν βγάζω άκρη.

καρτα για ιντερνετ χρεωστικη εχεις?

rey1989
04-10-11, 18:17
κάντο 5.30 ή 6,00 και το βραδινό 9,έτσι ώστε το τελευταίο γεύμα να πάει πιο αργά λίγο γιατί από 20.00 μέχρι 7 το πρωί που ξανατρώς είναι 11 ώρες!Τι να σου κάνουν 2 γιαουρτάκια.
Αυτό για τώρα που δεν θες να αυξήσεις πολύ θερμίδες.Μετά πρέπει να βάλεις ένα ακόμα γεύμα στις 8 και τα γιαούρτια στις 11.

τα γιαούρτια καμιά φορά τα καθυστερώ λίγο και τα τρώω 8:30-9:00 γιατί τυχαίνει να λείπω η να έχω δουλειά οπότε δεν εχει πρόβλημα . Όμως θα αυξήσω τις θερμίδες οπότε ίσως βάλω από την άλλη εβδομάδα και κάτι ακόμα.


καρτα για ιντερνετ χρεωστικη εχεις?

έχω αλλά πρέπει να έχει λήξει .
βρήκα από 11-20-30 euro ζυγαριές .Θα πάω αύριο σε κανα 2 super market για ψώνια και θα ρίξω μια ματιά . αν δεν βρω εκεί θα παραγγείλω από το internet.

έχεις να μου προτείνεις καμιά καλή? :turtle:

tolis93
04-10-11, 18:28
τα γιαούρτια καμιά φορά τα καθυστερώ λίγο και τα τρώω 8:30-9:00 γιατί τυχαίνει να λείπω η να έχω δουλειά οπότε δεν εχει πρόβλημα . Όμως θα αυξήσω τις θερμίδες οπότε ίσως βάλω από την άλλη εβδομάδα και κάτι ακόμα.



έχω αλλά πρέπει να έχει λήξει .
βρήκα από 11-20-30 euro ζυγαριές .Θα πάω αύριο σε κανα 2 super market για ψώνια και θα ρίξω μια ματιά . αν δεν βρω εκεί θα παραγγείλω από το internet.

έχεις να μου προτείνεις καμιά καλή? :turtle:
στο παρτο τωρα(δε κανουμε διαφημηση καταλαβες ποιο σαιτ εννοω) αν κανεις πρωτη φορα αγορα εχεις εκπτωση 10 ευρω.π σημαινει οτι με 5 ευρω παιρνεις πολυ καλη.εγω ετσι εκανα

rey1989
04-10-11, 22:54
από αύριο οι παρακάτω αλλαγές και μου προτείνετε και εσείς αν θέλετε κάποιες..

7:00 Πρωινό πιτάκι (6 ασπράδια/ 4 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι+ 1 μήλο τελικά το μέλι το κρατάω?:unsure: (γιατί το μήλο που έβαλα έχει σάκχαρα):turtle:

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) σαλάτα και 100γρ πατάτα βραστή ζυγισμένη άβραστη

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1κσ ελαιόλαδο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι

σκεφτόμουν να βάλω στο πρωινό πιτάκι 1κγλ ταχίνι αλλα το φοβάμαι λίγο γιατι έβαλα 1κσ ελαιόλαδο στην δεύτερη σαλάτα και δεν ξέρω πόσο πρέπει να φτάσω τα λιπαρά.

tolis93
04-10-11, 23:05
από αύριο οι παρακάτω αλλαγές και μου προτείνετε και εσείς αν θέλετε κάποιες..

7:00 Πρωινό πιτάκι (6 ασπράδια/ 4 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι+ 1 μήλο τελικά το μέλι το κρατάω?:unsure: (γιατί το μήλο που έβαλα έχει σάκχαρα):turtle:

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) σαλάτα και 100γρ πατάτα βραστή ζυγισμένη άβραστη

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1κσ ελαιόλαδο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι

σκεφτόμουν να βάλω στο πρωινό πιτάκι 1κγλ ταχίνι αλλα το φοβάμαι λίγο γιατι έβαλα 1κσ ελαιόλαδο στην δεύτερη σαλάτα και δεν ξέρω πόσο πρέπει να φτάσω τα λιπαρά.

ναι κοιτα...βαλε 1 κουταλια σουπας κιολας μη σου πω στο πιτακι...τα λιπαρα σ ξερεις ποσο ειναι? 20 γρ 24 το πολυ.εγω ξερεις με ποσα παιζω? 100-110.... σε γραμμωση κιολας....οσο για το θεμα σακχαρων κτλπ μη φοβασαι.το πρωι ειναι πεσμενη η ινσουλινη σου.καλο κανουν τα φρουτα το πρωι.κ δν ειναι μονο σακχαρα.εχουν κ αλλα διαφορα.απο φυτικες ινες μεχρι μεχρι αν το ψαξεις θα το δεις.αν τα φοβασαι τοσο χτυπα ενα ξυνομηλο τι να σ πω.παντως εγω καθε μερα 2 μηλα κ 1 πορτοκαλι.κ αυτα περι αποθηκευσης γλυκογονου στο υπαρ.ναι γινεται.αλλα κ τι εγινε?μεχρι 100-120 γρ αποροφαει το υπαρ.ποσα θα παρεις απο φρουτα?5 γρ φρουκτοζη να εχει το μηλο...

rey1989
04-10-11, 23:19
ναι κοιτα...βαλε 1 κουταλια σουπας κιολας μη σου πω στο πιτακι...τα λιπαρα σ ξερεις ποσο ειναι? 20 γρ 24 το πολυ.εγω ξερεις με ποσα παιζω? 100-110.... σε γραμμωση κιολας....οσο για το θεμα σακχαρων κτλπ μη φοβασαι.το πρωι ειναι πεσμενη η ινσουλινη σου.καλο κανουν τα φρουτα το πρωι.κ δν ειναι μονο σακχαρα.εχουν κ αλλα διαφορα.απο φυτικες ινες μεχρι μεχρι αν το ψαξεις θα το δεις.αν τα φοβασαι τοσο χτυπα ενα ξυνομηλο τι να σ πω.παντως εγω καθε μερα 2 μηλα κ 1 πορτοκαλι.κ αυτα περι αποθηκευσης γλυκογονου στο υπαρ.ναι γινεται.αλλα κ τι εγινε?μεχρι 100-120 γρ αποροφαει το υπαρ.ποσα θα παρεις απο φρουτα?5 γρ φρουκτοζη να εχει το μηλο...

νομίζω ξινόμηλα έχω (πράσινα που δεν κοκκινίζουν ) :green::turtle::turtle:
δεν τα φοβάμαι τα φρούτα απλα δεν ήξερα μήπως έπρεπε να βγάλω το μέλι επιδι έβαλα το φρούτο.
οπότε βάζω κσ ταχίνι η κγλ ? (για αρχή γιατί μετά εννοείτε πως θα αυξηθούν , εχω καταλάβει οτι παίζω χαμηλότερα αποτι πρέπει σε ποσότητες ;) οπότε ίσως να βάλω για αρχή κγλ και μετά να γίνει κσ)

γενικά το πρωί δεν φοβάμαι να φάω.
λοιπόν οπότε αυτες τις αλλαγές ξεκινάω απο άυριο και βλέπουμε.
η καταραμένη η ζυγαριά θα ξεκολλήσει που θα μου πάει! :turtle::turtle:

ΑΑ ξέχασα να πω πως την παρασκευή που έχω γενέθλια θα φάω τα παρακάτω

300γρ ψαρονέφρι (ζυγισμένο άψητο ) ξέρω είναι πολύ αλλα μια φορά έχω γενέθλια , ας φάω το κατι τις μ λολ.
200γρ πατάτα στα κάρβουνα σε αλουμινόχαρτο (την οποία θα ανοίξω καυτή και θα ρίξω μέσα τζατζίκι ! πολύ τζατζίκι λεμε .. (με 2% γιαούρτι βέβαια:))
σαλάτα ντομάτα/κρεμμύδι/λιγο ελαιόλαδο
και σκεφτόμουν να φτιάξω και κανα 2 πίτες ψωμάκια από αλεύρι ολικής αλλά δεν ξέρω .. το ξανασκέφτομαι ξανά κ ξανα .. :P

τέλος θα φτιάξει η μάνα μου καρυδόπιτα και της είπα να βάλει λίγη ζάχαρη και μαυρη και πριν την σιροπιάσει να βγάλω ενα κομάτι ωστε να βάλω απο πάνω ενα μείγμα που θα φτιάξω από πρωτεΐνη σοκολάτα. (είπαμε να φάω αλλά όχι και σιρόπια ..)

πως και πως την περιμένω την Παρασκευή λολ.
εντωμεταξύ θα ακολουθήσω κανονικά την διατροφή μου την υπόλοιπη μέρα , ειναι οκ αυτο η να μιώσω κάτι ? αν και για μια μέρα δεν θα γινει τίποτα , ουτος η αλλως καθαρά φαγητά είναι δεν θα φάω σαβούρα :P:P

tolis93
04-10-11, 23:29
νομίζω ξινόμηλα έχω (πράσινα που δεν κοκκινίζουν ) :green::turtle::turtle:
δεν τα φοβάμαι τα φρούτα απλα δεν ήξερα μήπως έπρεπε να βγάλω το μέλι επιδι έβαλα το φρούτο.
οπότε βάζω κσ ταχίνι η κγλ ? (για αρχή γιατί μετά εννοείτε πως θα αυξηθούν , εχω καταλάβει οτι παίζω χαμηλότερα αποτι πρέπει σε ποσότητες ;) οπότε ίσως να βάλω για αρχή κγλ και μετά να γίνει κσ)

γενικά το πρωί δεν φοβάμαι να φάω.
λοιπόν οπότε αυτες τις αλλαγές ξεκινάω απο άυριο και βλέπουμε.
η καταραμένη η ζυγαριά θα ξεκολλήσει που θα μου πάει! :turtle::turtle:

ΑΑ ξέχασα να πω πως την παρασκευή που έχω γενέθλια θα φάω τα παρακάτω

300γρ ψαρονέφρι (ζυγισμένο άψητο ) ξέρω είναι πολύ αλλα μια φορά έχω γενέθλια , ας φάω το κατι τις μ λολ.
200γρ πατάτα στα κάρβουνα σε αλουμινόχαρτο (την οποία θα ανοίξω καυτή και θα ρίξω μέσα τζατζίκι ! πολύ τζατζίκι λεμε .. (με 2% γιαούρτι βέβαια:))
σαλάτα ντομάτα/κρεμμύδι/λιγο ελαιόλαδο
και σκεφτόμουν να φτιάξω και κανα 2 πίτες ψωμάκια από αλεύρι ολικής αλλά δεν ξέρω .. το ξανασκέφτομαι ξανά κ ξανα .. :P

τέλος θα φτιάξει η μάνα μου καρυδόπιτα και της είπα να βάλει λίγη ζάχαρη και μαυρη και πριν την σιροπιάσει να βγάλω ενα κομάτι ωστε να βάλω απο πάνω ενα μείγμα που θα φτιάξω από πρωτεΐνη σοκολάτα. (είπαμε να φάω αλλά όχι και σιρόπια ..)

πως και πως την περιμένω την Παρασκευή λολ.
εντωμεταξύ θα ακολουθήσω κανονικά την διατροφή μου την υπόλοιπη μέρα , ειναι οκ αυτο η να μιώσω κάτι ? αν και για μια μέρα δεν θα γινει τίποτα , ουτος η αλλως καθαρά φαγητά είναι δεν θα φάω σαβούρα :P:P
βαλε μια κουταλια σουπας ταχινι να νιωσεις εκει:green: οσο για τη παρασκευη.καλα χρονια πολλα θα σου πουμε κ τοτε εννοειται.αλλα εγω ειμαι εναντιων πολλων....τι 300 γρ ψαρονεφρι?500 καντο να το χαρεις εκει περα στη τελικη οτι πρωτεινη δε θα παιξει η θα την καψεις για ενεργεια η θα την αποβαλεις.τι πραγμα?2 πιτες ψωμακια ολικης? αντε αγορασε πιτες για σουβλακι ολικης απο το σουπερμαρκετ κ χτυπα 2-3 να τις χαρεις. οσο για το γλυκο μαρεσε η ιδεα σου.μπορει να βαλει κ ζαχαρινη παντως υποψη.κ μπορεις να κανεις κ εσυ δικο σ σιροπακι.ζελατινα ζαχαρινες κ λιγο μελι.παλια κολπα:green: τελος να σου πω πως ειναι μερικα πραγματα π πρεπει να τα χερομαστε.να τη χαρεις αυτη τη μερα κ καθε μερα γεννεθλιων σου.αλλοι ανθρωποι δε φτανουν καν να ζουν και φευγουν κ πολυ νεοτεροι.δυστυχηματα αυτοκτονιες εχει πολλα μεσα.μη σκαλωνεις για μια μερα στο φαγητο.5 κιλα θες να χασεις.οχι 30-40. θα τα χασεις αργα και ποιοτικα οπως πρεπει.και πανω απο ολα χωρις καταπιεση.σκεψου πως εχεις μια μερα για να κανεις λιιιγες παρασπονδιουλες.εδω αλλοι κανουμε 1 τη βδομαδα.σου αξιζει μετα απο τοση προσπαθεια στη τελικη...τον εχω περασει το δρομο σου και μονο ευκολος δεν ηταν

rey1989
04-10-11, 23:35
:thumbup::thumbup::thumbup: εννοείτε!
αυτό με τις ζαχαρίνες δεν το σκέφτηκα.
θα φτιάξω και δικό μου σιρόπι κομπλέ! :thumbup::thumbup:

rey1989
11-10-11, 06:25
όλα κομπλέ με την μάσα στα γενέθλια μου. το καταευχαριστήθηκα.:P:P:turtle::turtle:

κάτι άλλο τώρα .. βλέπω την ζυγαριά κολλημένη .. τι κάνω? μειώνω υδατάνθρακα φαντάζομαι, έτσι ?
κάποιες προτάσεις ? :turtle:
θέλω να πέσω στα 79 να κατέβω 10δά !! (λολ)
πάντα έτσι γίνετε και όταν ήταν να πέσω απο 100-99 σκάλωσα και στα 90 σκάλωσα .. :rolf:

tolis93
11-10-11, 08:16
όλα κομπλέ με την μάσα στα γενέθλια μου. το καταευχαριστήθηκα.:P:P:turtle::turtle:

κάτι άλλο τώρα .. βλέπω την ζυγαριά κολλημένη .. τι κάνω? μειώνω υδατάνθρακα φαντάζομαι, έτσι ?
κάποιες προτάσεις ? :turtle:
θέλω να πέσω στα 79 να κατέβω 10δά !! (λολ)
πάντα έτσι γίνετε και όταν ήταν να πέσω απο 100-99 σκάλωσα και στα 90 σκάλωσα .. :rolf:

εσυ 4-5 κιλα δεν ηθελες να χασεις ακομα?κανονισε να χτικιασεις....
για να χασεις κιλα αν βαρεσες πλατω η κανε 2πλες αεροβιες(δυσκολο) η μειωσε υδατανθρακα ανεβασε πρωτεινη λιπαρα>(ποιο ευκολο) η αυξησε τις θερμιδες σου για κανα 2 βδομαδες κ ξανα ριχτες οπως τις ειχες.300 θερμιδες πανω μιλαμε οχι παραπανω(προτεινομενο)
μπορεις να κανεις κ εναλλακτικες αεροβιες για να καψεις λιπος παντως.εγω ξεκινησα απο χτες ενα προγραμμα πολυ λιωσιμο

rey1989
11-10-11, 11:01
εσυ 4-5 κιλα δεν ηθελες να χασεις ακομα?κανονισε να χτικιασεις....
για να χασεις κιλα αν βαρεσες πλατω η κανε 2πλες αεροβιες(δυσκολο) η μειωσε υδατανθρακα ανεβασε πρωτεινη λιπαρα>(ποιο ευκολο) η αυξησε τις θερμιδες σου για κανα 2 βδομαδες κ ξανα ριχτες οπως τις ειχες.300 θερμιδες πανω μιλαμε οχι παραπανω(προτεινομενο)
μπορεις να κανεις κ εναλλακτικες αεροβιες για να καψεις λιπος παντως.εγω ξεκινησα απο χτες ενα προγραμμα πολυ λιωσιμο

τι εννοείς ότι θα χτικιάζω ? :rolf::rolf:

θελω να χάσω για αρχή 4-5 κιλά ακόμα και μετά να συνεχίσω με καθαρή διατροφή και να καθαρίζω και άλλο απο λίπος μέχρι να πεσω σε ποσοστά λίπους χτίζοντας παράλληλα κάποιες σωστές βάσεις , τουλάχιστον απο εδω και πέρα να το κάνω σωστά ότι κάνω χωρίς βιασύνη και τσαπατσουλιές ..

για την αερόβια δεν ξέρω , για να σου δώσω να καταλάβεις αυτή την στιγμή κάνω καθημερινά 15 λεπτά αερόβια ζέσταμα στην αρχή και 30 στο τέλος της προπόνησης και τις Τρίτες - πέμπτες που έχω μόνο κοιλιακούς-ραχιαίους κάνω 40 λεπτά στην αρχή και 15-20 στο τέλος , συνήθως ελλειπτικό στα 11-12km/h + ταχύτητα 20 λεπτά και παραπάνω καθημερινά (σήμερα έκανα 40 ελλειπτικό στην αρχή και 15 ποδήλατο στο τέλος ).

το ιδανικό θα ήταν να το καταφέρω με διατροφή πάντως.
αυτό που λες να μειώσω υδατάνθρακες και να αυξήσω πρωτεΐνη το σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς να το κάνω, να βγάλω τον υδατάνθρακα απο το μεσημεριανό ? (έχω ήδη στο πρωινό και στο μεταπροπονητικό γεύμα).:unsure:

tolis93
11-10-11, 13:02
από αύριο οι παρακάτω αλλαγές και μου προτείνετε και εσείς αν θέλετε κάποιες..

7:00 Πρωινό πιτάκι (6 ασπράδια/ 4 κσ βρώμη) + 1κγλ μέλι+ 1 μήλο τελικά το μέλι το κρατάω?:unsure: (γιατί το μήλο που έβαλα έχει σάκχαρα):turtle:

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ whey gold ON πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (5 ασπράδια , 2 φέτες γαλοπούλα βραστή , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) σαλάτα και 100γρ πατάτα βραστή ζυγισμένη άβραστη <---- βγαλε τη πατατα απο εδω κ βαλε 3 φετες γαλοπουλα(στο συνολο οχι 5 συνολικα.3 συνολικα)

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άβραστο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , μαρούλι, αγγούρι , κολοκυθάκια) / 50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) η 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1κσ ελαιόλαδο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 1κγλ ταχίνι <--- βαλε 1 κ σουπας ταχινι

σκεφτόμουν να βάλω στο πρωινό πιτάκι 1κγλ ταχίνι αλλα το φοβάμαι λίγο γιατι έβαλα 1κσ ελαιόλαδο στην δεύτερη σαλάτα και δεν ξέρω πόσο πρέπει να φτάσω τα λιπαρά.

απο εμενα αυτες τις αλλαγες κανε.δλδ ψιλοπραγματα ειναι.αν θες βαλε κ 4 φετες γαλοπουλα η 1 φετα απαχο τυρι.για μενα κανε αναποδα την αεροβια.λιγο στην αρχη κ πιο πολυ στο τελος.για τις μερες π κανεις κοιλιακους μιλαω.λαθος δικο μ περι χτικιασματος θυμωμουν οτι ισουν 90 τωρα κ λεω θελει να παει 85 τωρα λεει 79 οποτε 11 κιλα κατω αντι για 5. μετα χαλαρα μεγαλε καθαρη διατροφη κ γινεται recom χαλαρα κιολας.θα τα δεις κ μονος σου

rey1989
11-10-11, 13:37
την κσ ταχίνι απο το πρωινό την βγάζω? η την κρατάω ?

η κσ ταχίνι να είναι κοφτή η κανονική ? (κοφτή για εμένα είναι να πάρω ένα μαχαίρι και να περάσω ίσια από πάνω από το κουτάλι και κανονική δεν εννοώ με λοφάκι.

άντε να έρθει η ζυγαριά ακριβείας να κάνω δουλειά μου επιτέλους :turtle::thumbup::thumbup:

για να δούμε θα ξεκολλήσει η άτιμη η ζυγαριά ? :P
πάντως αυτό που πρόσεξα είναι πως πάντα όταν πάω να πέσω δεκάδα κιλών δηλαδή απο 100-99 η 90-89 και τώρα από 80 - 79 και κάτω κολλάω πάντα. σπάνια κόλλησα ενδιάμεσα :shock:

tolis93
11-10-11, 14:55
την κσ ταχίνι απο το πρωινό την βγάζω? η την κρατάω ?

η κσ ταχίνι να είναι κοφτή η κανονική ? (κοφτή για εμένα είναι να πάρω ένα μαχαίρι και να περάσω ίσια από πάνω από το κουτάλι και κανονική δεν εννοώ με λοφάκι.

άντε να έρθει η ζυγαριά ακριβείας να κάνω δουλειά μου επιτέλους :turtle::thumbup::thumbup:

για να δούμε θα ξεκολλήσει η άτιμη η ζυγαριά ? :P
πάντως αυτό που πρόσεξα είναι πως πάντα όταν πάω να πέσω δεκάδα κιλών δηλαδή απο 100-99 η 90-89 και τώρα από 80 - 79 και κάτω κολλάω πάντα. σπάνια κόλλησα ενδιάμεσα :shock:

χαχαχαχ θεικο εγω κολλαγα στα 92 μια ζωη.βαραγα ζαλαδες υποθερμιες υπνιλια κτλπ.μια φορα καταφερα να πεσω πιο κατω.ε απο τοτε δε ξανα ανεβηκα.αν το πρωι ειχες ταχινι εννοειται δε το βγαζεις.οχι κοφτη ρε συ.κανονικη.βαλε μια κουταλια αλλα οχι βουναρα.δλδ παρε μπολικο ασε λιγο να τρεξει μεσα στο βαζακι κουβαδακι εξαρταται τι παιρνεις κ βαλτο.δε λεω να τρεξει το μισο.αστο 2 δευτεραμε χρονομετρο στη τελικη:green:

rey1989
11-10-11, 15:06
να τρέξει ? :shock:
εμένα δεν είναι παχύρρευστο σαν μέλι , ειναι μαλακό αλλά σφιχτό , σαν μερέντα ενα πράγμα ..
το έχω στο ψυγείο , μάλλον αυτό φταίει ..
πως να το κάνω τώρα? χΔ

χαίρομαι πάντως που δεν θα το βγάλω απο το πρωινό γιατί το πιτάκι γίνεται τρελό με ταχίνι !! :turtle::turtle::turtle:
αφού ανυπομονώ να έρθει το επόμενο πρωί να φτιάξω χαχαχα :P:P

tolis93
11-10-11, 15:10
να τρέξει ? :shock:
εμένα δεν είναι παχύρρευστο σαν μέλι , ειναι μαλακό αλλά σφιχτό , σαν μερέντα ενα πράγμα ..
το έχω στο ψυγείο , μάλλον αυτό φταίει ..
πως να το κάνω τώρα? χΔ

χαίρομαι πάντως που δεν θα το βγάλω απο το πρωινό γιατί το πιτάκι γίνεται τρελό με ταχίνι !! :turtle::turtle::turtle:
αφού ανυπομονώ να έρθει το επόμενο πρωί να φτιάξω χαχαχα :P:P

ε τοτε εισαι μια χαρα βαλε με βουναλακι.τωρα μιλαμε για ποσοτητα 3-4 γραμμαρια ετσι?τπτ δλδ απλα κουβεντα να γινεται.νταξει το ταχινι ειναι λιγο μαστ.καθε μερα...

rey1989
11-10-11, 15:28
έχω πάρει κονσέρβες τόνου σε νερό (τις μικρές 80γρ) και τρώω στο απογευματινό μου με χόρτα(το λατρεύω:turtle::turtle:). με προβληματίζει βεβαία αυτό που διάβασα ότι δεν κάνει κάθε μέρα να τρως τόνο αλλά δεν ξέρω και τι άλλο να βάλω. τα ασπράδια τα αποκλείω γιατί τρώω ήδη 10-12 την ημέρα (πρωινό-μεταπροπονητικό).:unsure:

tolis93
11-10-11, 15:36
έχω πάρει κονσέρβες τόνου σε νερό (τις μικρές 80γρ) και τρώω στο απογευματινό μου με χόρτα(το λατρεύω:turtle::turtle:). με προβληματίζει βεβαία αυτό που διάβασα ότι δεν κάνει κάθε μέρα να τρως τόνο αλλά δεν ξέρω και τι άλλο να βάλω. τα ασπράδια τα αποκλείω γιατί τρώω ήδη 10-12 την ημέρα (πρωινό-μεταπροπονητικό).:unsure:
καλα κοιτα οντως δε κανει.κανε κ το αλλο παρε μια σουπια.1 κιλο κατεψυγμενη απο το σουπερμαρκετ 1μισι κιλο.14 ευρω τις εχουν κιολας(πιο φθηνες απο τν τονο:green:) κ βρασε μια μεγαλη οπως ειναι βαλε κ καμια σαλτσουλα ντοματας μετα κ μαριναρισε την κ εχε τη στο ψυγειο για ολη τη βδομαδα.κ τρωγε 100 γρ τη μερα.Και πολυ κουλ γευμα λεμε:thumbup::thumbup::thumbup:

rey1989
11-10-11, 15:42
όπα ιδέα!!
μου αρέσει! :thumbup::thumbup:
μπορείς να γράψεις μερικά ψάρια που κάνουν για την διατροφή μου να παίξω σε ποικιλία? :P

tolis93
11-10-11, 15:53
όπα ιδέα!!
μου αρέσει! :thumbup::thumbup:
μπορείς να γράψεις μερικά ψάρια που κάνουν για την διατροφή μου να παίξω σε ποικιλία? :P

σκουμπρι σαρδελες ξιφιας απο τα καλυτερα λιπαρα ψαρια
πεστροφα σολομος τσιπουρα βακαλαος πολυ καλα ψαρια πολλες βιταμινες
σουπιες καλαμαρια γαριδες καβουρια απο θαλασσινα καθως κ μυδια στρειδια κτλπ κτλπ
γαυρος μαριδα σαργος επισης απο τα πολυ καλα ψαρια εχουν πολυ βιταμινη D αν θυμαμαι καλα.
τωρα μπορει να βρεις κ αλλα πολλα στο σουπερμαρκετ δες μια στα κατεψυγμενα η στο ψαραδικο π εχει.
μαλιστα μερικα συμφερουν κ πιο πολυ απο τον τονο οικονομικα.
παντως σα τη σουπια....τπτ... τη τρως οπως θες. με λεμονι κ ριγανη κοκκινιστη με μαγιονεζα(λαιτ παντα εεε:green:) οπως θελεις.

vp2
11-10-11, 15:59
Eπανέρχομαι πάλι....
Η δικιά μου γνώμη είναι

Βγάλε το μέλι και το ταχίνι και θα δεις διαφορά!

Στο μεταπροπονητικό σου άσε τον σύνθετο υδατάνθρακα!

Ρε συ Τόλη γιατί να τον βγάλει εκείνη την ώρα τον υδατάνθρακα από το πρώτο στερεό μεταπροπονητικό του γεύμα;Πες μου λίγο την άποψη σου γιατί δεν το καταλαβαίνω.:unsure:

Τέλος,λογικό είναι να έχεις μπει σε πλατώ,ο οργανισμός σου συνήθισε αυτές τις θερμίδες οι οποίες είναι πολύ λίγες ούτως ή άλλως και έχει πέσει ο μεταβολισμός σου.Αύξησε σιγά σιγά θερμίδες τώρα με ποιοτικό φαγητό να μπουστάρεις λίγο το μεταβολισμό σου.Κατά 300 την μέρα για αρχή.

Αυτό τώρα που έχεις τι θερμίδες σου δίνει και τι μάκρος;

tolis93
11-10-11, 16:02
Eπανέρχομαι πάλι....
Η δικιά μου γνώμη είναι

Βγάλε το μέλι και το ταχίνι και θα δεις διαφορά!

Στο μεταπροπονητικό σου άσε τον σύνθετο υδατάνθρακα!

Ρε συ Τόλη γιατί να τον βγάλει εκείνη την ώρα τον υδατάνθρακα από το πρώτο στερεό μεταπροπονητικό του γεύμα;Πες μου λίγο την άποψη σου γιατί δεν το καταλαβαίνω.:unsure:

Τέλος,λογικό είναι να έχεις μπει σε πλατώ,ο οργανισμός σου συνήθισε αυτές τις θερμίδες οι οποίες είναι πολύ λίγες ούτως ή άλλως και έχει πέσει ο μεταβολισμός σου.Αύξησε σιγά σιγά θερμίδες τώρα με ποιοτικό φαγητό να μπουστάρεις λίγο το μεταβολισμό σου.Κατά 300 την μέρα για αρχή.

Αυτό τώρα που έχεις τι θερμίδες σου δίνει και τι μάκρος;αφου θα παρει κ μετα υδατανθρακα π ειν το θεμα?ενα αυτο.2ον. λες να ανεβασει θερμιδες κ τ λες να βγαλει μελι κ ταχινι?κ ειναι κ ελαχιστες οι ποσοτητες π τρωει απο αυτα.κ εγω τ ειπα βασικα να αυξησει τις θερμιδες αρχικα.

vp2
11-10-11, 16:13
Το θέμα είναι ότι μετά την προπόνηση η ινσουλίνη του οργανισμού είναι στα τάρταρα και η κορτιζόλη κάνιε πάρτυ ρε Τόλη.Νομίζω το ξέρεις αυτό.

Δεν τρώεει που δεν τρώει απλό υδατάνθρακα μαζί με το ρόφημα αν δεν βάλει και σύνθετο υδατάνθρακα στο στερεό γεύμα αμέσως μετά,πώς θα ανεβάσει και κρατήσει σταθερή την ινσουλίνη;Μόνο με πρωτείνη δεν γίνεται.Εσύ δηλαδή μετά από προπόνηση δεν τρως υδατάνθρακα;;;;;
Εκτός αν μας νοιάζει μόνο η δίαιτα και τον μυικό ιστό τον έχουμε γραμμένο.....Εκεί πάω πάσο.Αλλά αφού θα αυξήσει που θα αυξήσει θερμίδες εκείνη την ώρα ας βάλει ρύζι καστανό 60 γρ άβραστο που έχει 200 θερμίδες.

Το μέλι ξαναλέω είναι σκέτη ζάχαρη!Φάε καλύτερα μια κουταλιά ζάχαρη να τελειώνουμε.

μέλι και ταχίνι είναι φουλ ζάχαρα και για ένα πεσμένο μεταβολισμό όπως του φίλου,που είναι σίγουρα πεσμένος και πολύ, δεν είναι ότι καλύτερο,αφού θέλει να χάσει λίπος.Δεν θα πάθει τπτ χωρίς ταχίνι για λίγο καιρό.

Επίσης καλό θα είναι να αλλάξει λίγο τη διατροφή.Ας βγουν τα γιαούρτια από τις 8, να μπει στερεό γευμα και ένα γιαούρτι στις 11 είναι αρκετό,τώρα που είναι σε φάση να χάσει λίπος.

Πάρε βακαλάο σε ροδέλες αν θες από το σούπερ μάρκετ με σχεδόν μηδενικό λίπος και 17 γρ/100 πρωτείνη.ότι πρέπει.

Τέλος,αυτές οι φέτες γαλοπούλα να ξέρεις είναι τίγκα συντηρητικό και αλάτι.Μην κοιτάμε μόνο τα μάκρος και τις θερμίδες,όλα παίζουν ρόλο.

Υ.Γ.Φρόντισε rey οι θερμίδες σου άμεσα να πάνε 1800-1900 από 1500 που είσαι τώρα.Για 2 βδομάδες αυτό.Μετά πάλι αύξηση.Είσαι πολύ χαμηλά και δεν πρόκειται να χάσεις ούτε γραμμάριο.Ο οργανισμός σου έχει μπει σε safe mode!!!

rey1989
11-10-11, 16:36
οι απόψεις για άλλη μια φορά διίστανται ! :green:

το μέλι το καταλαβαίνω να το βγάλω αλλά αν βγάλω το ταχίνι τι θα έχω για λιπαρά ? :unsure:
τις θερμίδες τις αυξάνω ήδη ανά 1-2 εβδομάδες.

vp2
11-10-11, 16:53
Τώρα πρέπει να τις αυξήσεις πάλι τις θερμίδες!Στο λέει όλος ο κόσμος αν δεν σε πείθω εγώ.

Καλά λιπαρά....ή θα τρως καθημερινά λιναρόσπορο και ανα 2-3 μέρες σολωμό ή θα πάρεις συμπλήρωμα ω-3.

Και εννοείτε 3 κουταλιές ελαιόλαδο τη μέρα στη σαλάτα,το οποίο θα το τρως και δεν θα μένει όλο στο πιάτο εννοείτε!

tolis93
11-10-11, 16:54
Το θέμα είναι ότι μετά την προπόνηση η ινσουλίνη του οργανισμού είναι στα τάρταρα και η κορτιζόλη κάνιε πάρτυ ρε Τόλη.Νομίζω το ξέρεις αυτό.

Δεν τρώεει που δεν τρώει απλό υδατάνθρακα μαζί με το ρόφημα αν δεν βάλει και σύνθετο υδατάνθρακα στο στερεό γεύμα αμέσως μετά,πώς θα ανεβάσει και κρατήσει σταθερή την ινσουλίνη;Μόνο με πρωτείνη δεν γίνεται.Εσύ δηλαδή μετά από προπόνηση δεν τρως υδατάνθρακα;;;;;
Εκτός αν μας νοιάζει μόνο η δίαιτα και τον μυικό ιστό τον έχουμε γραμμένο.....Εκεί πάω πάσο.Αλλά αφού θα αυξήσει που θα αυξήσει θερμίδες εκείνη την ώρα ας βάλει ρύζι καστανό 60 γρ άβραστο που έχει 200 θερμίδες.

Το μέλι ξαναλέω είναι σκέτη ζάχαρη!Φάε καλύτερα μια κουταλιά ζάχαρη να τελειώνουμε.

μέλι και ταχίνι είναι φουλ ζάχαρα και για ένα πεσμένο μεταβολισμό όπως του φίλου,που είναι σίγουρα πεσμένος και πολύ, δεν είναι ότι καλύτερο,αφού θέλει να χάσει λίπος.Δεν θα πάθει τπτ χωρίς ταχίνι για λίγο καιρό.

Επίσης καλό θα είναι να αλλάξει λίγο τη διατροφή.Ας βγουν τα γιαούρτια από τις 8, να μπει στερεό γευμα και ένα γιαούρτι στις 11 είναι αρκετό,τώρα που είναι σε φάση να χάσει λίπος.

Πάρε βακαλάο σε ροδέλες αν θες από το σούπερ μάρκετ με σχεδόν μηδενικό λίπος και 17 γρ/100 πρωτείνη.ότι πρέπει.

Τέλος,αυτές οι φέτες γαλοπούλα να ξέρεις είναι τίγκα συντηρητικό και αλάτι.Μην κοιτάμε μόνο τα μάκρος και τις θερμίδες,όλα παίζουν ρόλο.

Υ.Γ.Φρόντισε rey οι θερμίδες σου άμεσα να πάνε 1800-1900 από 1500 που είσαι τώρα.Για 2 βδομάδες αυτό.Μετά πάλι αύξηση.Είσαι πολύ χαμηλά και δεν πρόκειται να χάσεις ούτε γραμμάριο.Ο οργανισμός σου έχει μπει σε safe mode!!!
εχεις απολυτο δικιο για τον υδατανθρακα μετα τη προπονηση απλα το θεμα ειναι κ τι προπονηση κανει ο καθε ενας.συμφωνω βασικα στο να μη φυγει απο εκει ο υδατανθρακας.τωρα σχετικα με το μελι.οκ 1 κουταλια τ γλυκου ειναι ελαχιστο ποσο δε νομιζω να τν καθυστερει.αυτο με τη γαλοπουλα σωστοτατο.τα πιο καλα π εχω βρει απο αλλαντικα ειναι τα εν ελλαδι δεν νιωθω αλλατι κ εχουν κ ελαιολαδο σε καποιο ποσοστο.καλα λιπαρα δλδ. τωρα ρευ αντι για ταχινι μπορεις να βαλεις πολλα πραγματα για λιπαρα.ελαιολαδο ιχθυαιλεο καρυδια αμυγδαλα φυσικο φυστικοβουτηρο κ πολλαααα πολλα ακομα.οσο για αυτο το στερεο συμφωνω καιρο τωρα....:green: αλλα ειναι κ οτι βολευει.

rey1989
11-10-11, 17:16
το ταχίνι κοντεύει να τελειώσει έτσι και αλλιώς και έχω ενα πακέτο ανάλατα άψητα μύγδαλα φυλαγμένο.(βρήκα στην αποθήκη μας και μια σακούλα άσπαστα)οπότε δεν είναι πρόβλημα να το γυρίσω σε ξυροκάρπια.
το ερώτημα είναι .. πόσα αμύγδαλα την φορά ?

οπότε το βράδυ αντι για ταχίνι με τα γιαούρτια να βάλω μύγδαλα ανάλατα , άψητα ? :unsure:

tolis93
11-10-11, 17:47
το ταχίνι κοντεύει να τελειώσει έτσι και αλλιώς και έχω ενα πακέτο ανάλατα άψητα μύγδαλα φυλαγμένο.(βρήκα στην αποθήκη μας και μια σακούλα άσπαστα)οπότε δεν είναι πρόβλημα να το γυρίσω σε ξυροκάρπια.
το ερώτημα είναι .. πόσα αμύγδαλα την φορά ?

οπότε το βράδυ αντι για ταχίνι με τα γιαούρτια να βάλω μύγδαλα ανάλατα , άψητα ? :unsure:

10-15 αμυγδαλα λογικα ειναι καλα.0,6 gr λιπαρα εχει το ενα 0,3 πρωτεινη κ 0,2 υδατανθρακα
παντως απο οτι ειδα κ τα φουντουκια ειναι καλα...

rey1989
11-10-11, 18:35
τρελαίνομαι για φουντούκια :P

rey1989
11-10-11, 19:46
7:00 Πρωινό πιτάκι (6 ασπράδια/ 4 κσ βρώμη) 1 μήλο (τελικά το ταχίνι στο πρωινό να το αφήσω η μπα?, αν όχι προτείνετε καμιά εναλλακτική γιατί δεν πάει κάτω σκέτο και το πρωί βιάζομαι να φάω μην χάσω το λεωφορείο και αγχώνομαι κ μια φορά παραλίγο να πνιγώ χΔ):green::green:

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ complete whey της warrior lab πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (6 ασπράδια , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και 100γρ πατάτα βραστή ζυγισμένη άβραστη

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άψητο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , αγγούρι , χόρτα)50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) ή 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1κσ ελαιόλαδο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 15 μικρά μύγδαλα αψητα /ανάλατα (αν πάρω μεγάλα θα βάζω 10).

------->>>>

αντικατέστησα το ταχίνι το βράδυ με 15 μικρά η 10 μεγάλα μύγδαλα και έβγαλα το μέλι από το πρωινό πιτάκι και αφαίρεσα και τις γαλοπούλες.

υδατάνθρακα από που να αφαιρέσω τελικά ? από το μεταπροπονητικό η απο το μεσημεριανό ?

επίσης έχετε να μου προτείνετε άλλες αλλαγές που θα ήταν καλό να κάνω?;);):thumbup:

tolis93
11-10-11, 21:14
7:00 Πρωινό πιτάκι (6 ασπράδια/ 4 κσ βρώμη) 1 μήλο (τελικά το ταχίνι στο πρωινό να το αφήσω η μπα?, αν όχι προτείνετε καμιά εναλλακτική γιατί δεν πάει κάτω σκέτο και το πρωί βιάζομαι να φάω μην χάσω το λεωφορείο και αγχώνομαι κ μια φορά παραλίγο να πνιγώ χΔ):green::green:

9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ complete whey της warrior lab πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (6 ασπράδια , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και 100γρ πατάτα βραστή ζυγισμένη άβραστη

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άψητο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , αγγούρι , χόρτα)50γρ ρύζι καφέ(ζυγισμένο άβραστο) ή 150γρ πατάτα ζυγισμένη άψητη / 1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1κσ ελαιόλαδο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 15 μικρά μύγδαλα αψητα /ανάλατα (αν πάρω μεγάλα θα βάζω 10).

------->>>>

αντικατέστησα το ταχίνι το βράδυ με 15 μικρά η 10 μεγάλα μύγδαλα και έβγαλα το μέλι από το πρωινό πιτάκι και αφαίρεσα και τις γαλοπούλες.

υδατάνθρακα από που να αφαιρέσω τελικά ? από το μεταπροπονητικό η απο το μεσημεριανό ?

επίσης έχετε να μου προτείνετε άλλες αλλαγές που θα ήταν καλό να κάνω?;);):thumbup:εξηγησε μου γιατι εβγαλες τις γαλοπουλες.π ειναι πρωτεινη κατα το μεγιστο.το ταχινι αστο το πρωι.τρ το μελι το βγαλεις δε το βγαλεις....υδατανθρακα αφεραισε καλυτερα απο το μεσημεριανο αλλα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΣΑ ΧΕΛΩΝΑ

rey1989
11-10-11, 21:29
7:00 Πρωινό πιτάκι (6 ασπράδια/ 4 κσ βρώμη) 1 μήλο + 1κσ ταχίνι
9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ complete whey της warrior lab πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (6 ασπράδια , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και 100γρ πατάτα βραστή ζυγισμένη άβραστη+3 γαλοπούλες βραστές

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άψητο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , αγγούρι , χόρτα)+1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1κσ ελαιόλαδο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 15 μικρά μύγδαλα αψητα /ανάλατα (αν πάρω μεγάλα θα βάζω 10).

οπότε κρατάω αυτή .
να την ανεβάσω από τώρα ή να δω αν αρχίσω να πέφτω ξανά με τις αλλαγές που έκανα και να την ανεβάσω απο την άλλη εβδομάδα? :turtle::turtle:

tolis93
11-10-11, 21:34
7:00 Πρωινό πιτάκι (6 ασπράδια/ 4 κσ βρώμη) 1 μήλο + 1κσ ταχίνι
9:00 γυμναστήριο

11:00 1 σκούπ complete whey της warrior lab πριν φύγω από το γυμναστήριο με νερό.

11:40 ομελέτα (6 ασπράδια , λίγη πιπεριά , λίγο κρεμμύδι) και 100γρ πατάτα βραστή ζυγισμένη άβραστη+3 γαλοπούλες βραστές

2:30 200gr κοτόπουλο στηθ(ζυγισμένο άψητο)(Κυριακές : 150 γρ μοσχάρι η ψαρονέφρι ) / σαλάτα(ντομάτα , αγγούρι , χόρτα)+1κσ ελαιόλαδο

17:00 80γρ τόνος σε νερό και χόρτα η πράσινη σαλάτα + 1κσ ελαιόλαδο

20:00 δύο γιαούρτια 2% + 15 μικρά μύγδαλα αψητα /ανάλατα (αν πάρω μεγάλα θα βάζω 10).

οπότε κρατάω αυτή .
να την ανεβάσω από τώρα ή να δω αν αρχίσω να πέφτω ξανά με τις αλλαγές που έκανα και να την ανεβάσω απο την άλλη εβδομάδα? :turtle::turtle:
δεν απαντησες καν στο γιαιτ εβγαλες τη πρωτεινη σου απο το γευμα των 11 κ 40.εδω σ πεφτουν τριχες ρε αδερφε λες να τη κατεβασεις σε θερμιδες?προκαλεις το σωμα σ?κριμα ειναι...

rey1989
11-10-11, 21:44
πιο πάνω υπόθηκε πως οι γαλοπούλες είναι γεμάτες αλάτι και έχω πρόβλημα με κατακράτηση νερών (το παθαίνω που και που).
εκτός αυτού το καταλάβαινα οτι έχουν αλάτι αλλα δεν το πίστευα , λέω γαλοπούλα βραστή με χαμηλά λιπαρά ? μπαα ..
αλλα τελικά έχουν. αυτό με τις τρίχες το πρόσεξα αφότου είχα σκεφτεί να αφαιρέσω τις γαλοπούλες , τώρα πανικοβλήθηκα και θα κάνω τα πάντα για την κώμη μου ! δεν πειράζει ας κολλήσω στα κιλα μου και 2 εβδομάδες αρκει να μην κάνω περαιτέρω ζημιά !!! :shock::shock:

tolis93
11-10-11, 22:20
πιο πάνω υπόθηκε πως οι γαλοπούλες είναι γεμάτες αλάτι και έχω πρόβλημα με κατακράτηση νερών (το παθαίνω που και που).
εκτός αυτού το καταλάβαινα οτι έχουν αλάτι αλλα δεν το πίστευα , λέω γαλοπούλα βραστή με χαμηλά λιπαρά ? μπαα ..
αλλα τελικά έχουν. αυτό με τις τρίχες το πρόσεξα αφότου είχα σκεφτεί να αφαιρέσω τις γαλοπούλες , τώρα πανικοβλήθηκα και θα κάνω τα πάντα για την κώμη μου ! δεν πειράζει ας κολλήσω στα κιλα μου και 2 εβδομάδες αρκει να μην κάνω περαιτέρω ζημιά !!! :shock::shock:

και κατα τη γνωμη σου δε χρειαζομαστε αλατι?ποσο αλατι νομιζεις οτι εχουν 1 γρ η μια φετα?

rey1989
11-10-11, 22:24
η γνώμη μου δεν μετράει γιατί είμαι άσχετος :P:P
αλάτι βάζω μόνο στο μεσημεριανό μου (μια τσιμπιά) εδώ και 2 μήνες, τους προηγούμενους μήνες δεν έτρωγα καθόλου αλάτι :shock:
άλλη μία βλακεία μου φυσικά.

μην κολλάς σε αυτό , μπορεί να κάνω/πω πολλές βλακείες σχετικά με την διατροφή..αν ήξερα που παν τα 4 δεν θα είχα κάνει τα λάθη που έκανα .. που θα πάει θα μάθω...

καλά που έχω και την βοήθεια σας και διορθώνομαι ..

θένξ αγκέν ;);):turtle::turtle:

tolis93
11-10-11, 22:36
η γνώμη μου δεν μετράει γιατί είμαι άσχετος :P:P
αλάτι βάζω μόνο στο μεσημεριανό μου (μια τσιμπιά) εδώ και 2 μήνες, τους προηγούμενους μήνες δεν έτρωγα καθόλου αλάτι :shock:
άλλη μία βλακεία μου φυσικά.

μην κολλάς σε αυτό , μπορεί να κάνω/πω πολλές βλακείες σχετικά με την διατροφή..αν ήξερα που παν τα 4 δεν θα είχα κάνει τα λάθη που έκανα .. που θα πάει θα μάθω...

καλά που έχω και την βοήθεια σας και διορθώνομαι ..

θένξ αγκέν ;);):turtle::turtle:
καλα αυτο με το αλλατι το εκανα κ εγω ο βλακας.τπτ τελειως τπτ.με αποτελεσμα να περνανε κατι φασεις π να παταω αλλου κ να βρισκομαι αλλου..απλα εσυ τωρα στο μυαλο σ τα χεις καπως ετσι---> αλατι κακο λιπαρα κακο ζυμαρικα κακο ψωμια κακο κ παει λεγωντας.το θεμα ειναι πως θα φας αυτο π θα φας.το αλλατι ειναι απαραιτητο ειδικα για σενα π γυμναζεσαι.οπως κ τα λιπαρα.οσο για ψωμι κ ζυμαρικα.ολικης αλεσεως κ εισαι αρχοντας. κ αυτα π ειναι καλα τα κανεις σε υπερβολη φανταζομαι. δλδ πινεις κουβαδες νερο στο γυμναστηριο κοιτας να ιδρωνεις οσο δε παει κτλπ.το θεμα ειναι οτι.ιδρωτας δε σημαινει χανω λιπος κ αν πινεις πολυ νερο χωρις να παιρνεις το απαραιτητο αλατι το αποτελεσμα θα ειναι να χασεις ηλεκτρολυτες.πας αλλου μετα.να θυμασαι παν μετρον αριστον.

rey1989
11-10-11, 22:53
αυτό που λες το έκανα μέχρι πριν μερικό καιρό.
πλέον προσέχω να εκτελώ σωστά τις ασκήσεις μου και στην αερόβια προσέχω τους καρδιακούς παλμούς και όχι το πόσο ιδρώτα θα ρίξω... ;);)

πάντως αρχίζω και καταλαβαίνω αν και με ρυθμούς χελώνας τι πρέπει να κάνω και ευτυχώς εχω διώξει αρκετά κολλήματα (ότι θα πάρω πίσω τα κιλά κλπ).

απλά θέλω να ακούω γνώμες γιατι είμαι ακόμα διστακτικός να κάνω δικές μου κινήσεις όμως όταν νιώσω σίγουρος τότε θα τολμήσω να πειραματιστώ στο θέμα της διατροφής.:turtle::turtle::)

tolis93
11-10-11, 22:58
αυτό που λες το έκανα μέχρι πριν μερικό καιρό.
πλέον προσέχω να εκτελώ σωστά τις ασκήσεις μου και στην αερόβια προσέχω τους καρδιακούς παλμούς και όχι το πόσο ιδρώτα θα ρίξω... ;);)

πάντως αρχίζω και καταλαβαίνω αν και με ρυθμούς χελώνας τι πρέπει να κάνω και ευτυχώς εχω διώξει αρκετά κολλήματα (ότι θα πάρω πίσω τα κιλά κλπ).

απλά θέλω να ακούω γνώμες γιατι είμαι ακόμα διστακτικός να κάνω δικές μου κινήσεις όμως όταν νιώσω σίγουρος τότε θα τολμήσω να πειραματιστώ στο θέμα της διατροφής.:turtle::turtle::)

εγω για να φυγω απο τα κολληματα μου εφαγα πολυ καιρο κ με πηγε πολυ πισω το θεμα.ακομα με παει πολυ πισω το θεμα γτ εχω ορισμενα κολληματα.σκεψου πως κ εγω δε παιζω πανω απο 2200 θερμιδες τη μερα ευκολα.αυτο εγινε με λαθος υπολογισμους.κ τωρα ανεβαζω σταδιακα σταδιακα μεχρι να βρω τις ισοθερμιδικες μου αναγκες.αλλα δν ειναι κ ευκολο.για μενα ανεβασε θερμιδες παντως.οσο παραπανω μυες χτιζεις τοσο παραπανω λιπος καις κ θελεις κ παραπανω θερμιδες.κανονας αυτο.οι μυες ειναι ακριβοι για το σωμα.θελουν ενεργεια

vp2
12-10-11, 00:27
Tι να μειώσεις υδατάνθρακα ρε συ;;;Να αυξήσεις πρέπει!Θα μας τρελάνεις;;;

Λοιπόν πρώτον αυτό με τις γαλοπούλες το είπα όχι μόνο για το αλάτι,γιατί αυτό συζητάτε μόνο,αλλά για τα συντηρητικά και την ποιότητα.Πώς νομίζεται φτιάχνονται οι γαλοπούλες και τα ζαμπόν;;Δεν θες να ξέρεις άστο....
Οπότε αφού είναι και μετά την προπόνηση σου,καλύτερη πηγή πρωτεΐνης θα ήταν τα σκέτα ασπράδια παρά γαλοπούλες και αηδίες.
ύστερα μετά την προπόνηση είναι λίγο 100 γρ πατάτα.ή κάντο 200 γρ πατάτα ή καλύτερα 50-60 γρ ρύζι καστανό.

Τα αμύγδαλα καλύτερα το πρωί βάλτα,όχι πολλά λιπαρά πριν τον ύπνο.Δεν παίζει και μεγάλο ρόλο αυτό αλλά κάντο.

Επίσης αφού κάνεις βάρη και αερόβια υποθέτω χρειάζεσαι και αλάτι!Μην το κόβεις τελείως.Βάζε λίγο αλατάκι στο γεύμα σου.

Και περιμένω να δω διατροφή με 1900 θερμίδες άμεσα!

rey1989
12-10-11, 12:59
θα πάει 1900 σύντομα :P (ζυγίστηκα το πρωί -μισό κιλό από χθες , ξεκόλλησα τελικά).

λοιπόν . Επειδή φράγκα δεν παίζουν αυτή την στιγμή (αλλά θα παίζουν τον άλλο μήνα .. ) πήρα την πολυβιταμίνη multi max και enteric-coated fish oil της ON .

πού λέτε να τα βάλω αυτά ? την πολυβιταμίνη φαντάζομαι με το πρωινό σωστά? τα ω3 ? ;)

tolis93
12-10-11, 13:17
θα πάει 1900 σύντομα :P (ζυγίστηκα το πρωί -μισό κιλό από χθες , ξεκόλλησα τελικά).

λοιπόν . Επειδή φράγκα δεν παίζουν αυτή την στιγμή (αλλά θα παίζουν τον άλλο μήνα .. ) πήρα την πολυβιταμίνη multi max και enteric-coated fish oil της ON .

πού λέτε να τα βάλω αυτά ? την πολυβιταμίνη φαντάζομαι με το πρωινό σωστά? τα ω3 ? ;)

τη πολυβιταμινη βαλτην η το πρωι η μετα τη προπονηση γιατι χτυπας υψιλου γλυκαιμικου δεικτη τροφη κ αποροφαται ταχυτερα.τα ω3 εγω με το μεσημεριανο μ θα τα εβαζα

rey1989
12-10-11, 13:22
ωραία θα βάλω την πολυβιταμίνη στο πρωινό μου και τα ω3 στο μεσημεριανό.
ποσότητες? 1 πολ ? ω3 πόσα? ένα ?:unsure:

tolis93
12-10-11, 14:42
ωραία θα βάλω την πολυβιταμίνη στο πρωινό μου και τα ω3 στο μεσημεριανό.
ποσότητες? 1 πολ ? ω3 πόσα? ένα ?:unsure:

εξαρταται τι περιεχει η καθε καψουλα.για μενα να παιρνεις 1-2 καψουλες ω3 ειναι οκ.κ πολυβιταμινη 1 καλο νουμερο ειναι.

rey1989
12-10-11, 14:48
να το πινακάκι

32240

tolis93
12-10-11, 14:49
ειναι της Optimum Nutrition

να και το πινακάκι

32240

κατι μ λεει πως η συνιστομενη δοση π αναγραφει πανω ειναι 3 φορες τη μερα απο 3 καψουλες?

rey1989
12-10-11, 15:00
1-2 ταμπλέτες 3 φορές την ημέρα λέει:unsure: