PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή Druid - Από κόψιμο σε μάζες



Druid
07-09-11, 03:46
Θα προσπαθήσω να κάνω σύντομο και κατανοητό το ποστ αυτό και το στόχο μου. Δεν κάνω λιπομετρήσεις, προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ πολλά σκευάσματα και μ'αρέσει η σκληρή δουλειά στο γυμναστήριο και στο σπίτι. Το πρόβλημα μου ήταν όμως πάντα η επιθυμία μου για γλυκά, τα λατρεύω.

Θεωρώ πως έχω κόμπλεξ με το σώμα μου, για αυτό και ποτέ δεν είμαι ικανοποιημένος. Έτσι άρχισα διατροφή γράμμωσης και αερόβιο για να στεγνώσω καθώς το λίπος είναι εχθρός μου, παίζουμε συνέχεια μπουνιές. Μία αυτό με παγωτά και γλυκά και μία εγώ με τρεξίματα.


Για 1 μήνα και για ακόμα μία εβδομάδα η διατροφή μου είναι η εξής:

1ο - 50γρ βρώμη με 500ml 0% γάλα

2ο - 150γρ κιμάς με λαχανικά εποχής και 1 κουταλιά γλυκού ελαιόλαδο

3ο - 150γρ κοτόπουλο με λαχανικά εποχής στον ατμό

4ο - pre 1 πορτοκάλι + 1 καφέ κρύο ( 40 λεπτά πριν )

5ο - post 1 κουταλιά σούπας μέλι --- 15 λεπτά μετά ---> 150γρ κοτόπουλο + λαχανικά στον ατμό

6ο - 1 γιαούρτι 0% και λίγα καρύδια

3 φορές σκοινάκι και τρέξιμο τη βδομάδα με άδειο στομάχι το πρωί - 4 προπόνες ( στήθος δικέφαλα - πόδια - πλάτη τρικέφαλα - ώμοι / γάμπες / κοιλιακοί )


Από μέσα Σεπτεμβρίου και ύστερα αρχίζω όγκο, θα ήθελα να μην βάλω λίπος σε αυτή μου τη προσπάθεια οπότε παραθέτω από τώρα τη διατροφή για τυχόν διορθώσεις.


1ο - 100γρ βρώμη - 500ml γάλα 1.5 % - πολυβιταμίνη
2ο - 100γρ μακαρόνια ή ρύζι ( καστανά ) + 100γρ κοτόπουλο ή κιμά
3ο - pre 1 σκοοπ πρωτείνη + 1 μπανάνα
4ο - 2 κουταλιές μέλι + 1 μπανάνα ---- 10' μετά ---> 1 σκοοπ πρωτ
5ο - 100γρ μακαρόνια ή ρύζι ( καστανά ) + 100γρ κοτόπουλο ή κιμά
6ο - 1 γιαούρτι 2% + λίγα καρύδια


Οι προπόνες θα είναι Δ: Στήθος Δικέφαλα - Τ: Πόδια - Τ: Ξεκούραση - Π: Πλάτη Τρικέφαλα - Π: Ώμοι Κοιλιακοί Γάμπες - Σ: Ξεκούραση - Κ: Τρέξιμο 45-60' το πρωί με άδειο στομάχι και μετά ξεκούραση




Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :) :)

Txc
07-09-11, 04:36
Ποσα κιλα εισαι?
Τι υψος εχεις?
Εχεις υπολογισει θερμιδες στο διατροφικο σου πλανο και μακροσυστατικα?
Στο προγραμμα ογκου, στο πρωτο μεταπροπονητικο σου γευμα θα ελεγα να βγαλεις την μπανανα και να βαλεις ρυζογκοφρετες...
Τα υπολοιπα μου φαινοντε μια χαρα...

Txc
07-09-11, 04:54
Οσων αφορα το προγραμμα προπονησης σου στον ογκο, θα εκανα στηθος - τρικεφαλο και πλατη - δικεφαλο. Στηθος - δικεφαλο στο ιδιο workout ειναι πολυ επιπονο και ισως δεν βγαλεις σωστα τις ασκησεις ή εχεις μειωμενη αποδοση λογω εξαντηλησης...

Druid
07-09-11, 05:18
Έχεις δίκιο, ξέχασα να αναφέρω τα στατιστικά μου. Λοιπόν:

1.84 ύψος
74 κιλά

BMR ~ 1880 - συντήρησης 3100 με έντονο συντελεστή και 2800 με μέσο


Όσο για το πρόγραμμα, θεωρώ ότι εάν και με αυτό που είπες δίνω περισσότερη ξεκούραση, κάνοντας το με το δικό μου τρόπο γυμνάζω καλύτερα διότι είναι αντίθετοι μύες, ενώ κάνοντας στήθος τρικ και πλάτη δικ, πηγαίνοντας στη μικρότερη ομάδα, θα είναι ήδη κουρασμένη. Τη μπανάνα για ενέργεια την έχωσα πιο πολύ.

thanasis76
07-09-11, 12:55
1ο - 100γρ βρώμη - 500ml γάλα 1.5 % - πολυβιταμίνη εδω θελεις κι αλλη πρωτεινη
2ο - 100γρ μακαρόνια ή ρύζι ( καστανά ) + 100γρ κοτόπουλο ή κιμά εδω θελεις και σαλατα
3ο - pre 1 σκοοπ πρωτείνη + 1 μπανάνα
4ο - 2 κουταλιές μέλι + 1 μπανάνα ---- 10' μετά ---> 1 σκοοπ πρωτ
5ο - 100γρ μακαρόνια ή ρύζι ( καστανά ) + 100γρ κοτόπουλο ή κιμάκι εδω σαλατα
6ο - 1 γιαούρτι 2% + λίγα καρύδια εδω κι αλλη πρωτεινη
προσπαθησε γενικα στην διατροφη σου να βαλεις σαλατικα, οσπρια που δεν εχεις καθολου και αυγα...
επισης δεν βλεπω να εχεις πολλα λιπαρα...


σου εκανα τις κατα την γνωμη μου διορθωσεις και θα προσθεσω επισης οτι καλο θα ηταν να κανεις καθε μερα και 1 μυικη ομαδα, γιατι κατα την γνωμη μου και την εμπειρια μου εχεις πιο καλα αποτελεσματα...
καλη συνεχεια...

Druid
07-09-11, 13:36
Ίσως στα γεύματα που σημείωσες χρειάζεται λίγη παραπάνω πρωτείνη, αν και συνολικά η διατροφή αυτή έχει 160γρ - δηλαδή με υπολογισμούς μου 2.3γρ ανά κιλό μυικής μάζας μου, το οποίο είναι περισσότερο από αρκετό σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω.

Για τις σαλάτες, εάν κοιτάξεις στη διατροφή γράμμωσης θα δεις ότι έχω πολύ πράμα, ο λόγος που δεν υπάρχει πρασινάδα είναι ότι ήδη θα τρώω τον άμπακα για να βάλω κιλά, δεν κάνει καμιά διαφορά στις θερμίδες ( οι οποίες είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζεις στον όγκο ) και πιάνουν πολύ χώρο στη κοιλιά. :puke:

Θα το κοιτάξω πάντως ακούγοντας και τις υπόλοιπες γνώμες. :toast:


Edit: Όσπρια θα υπάρχουν σαν κύριο γεύμα 2 φορές μέσα στη βδομάδα αλλά με λιπαρά δεν παίζω πολύ, προτιμώ να βάλω πιο πολύ υδατάνθρακα παρά να παίξω με λιπαρά, δεν τα μεταβολίζω καλά.

thanasis76
07-09-11, 14:01
Ίσως στα γεύματα που σημείωσες χρειάζεται λίγη παραπάνω πρωτείνη, αν και συνολικά η διατροφή αυτή έχει 160γρ - δηλαδή με υπολογισμούς μου 2.3γρ ανά κιλό μυικής μάζας μου, το οποίο είναι περισσότερο από αρκετό σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω.

Για τις σαλάτες, εάν κοιτάξεις στη διατροφή γράμμωσης θα δεις ότι έχω πολύ πράμα, ο λόγος που δεν υπάρχει πρασινάδα είναι ότι ήδη θα τρώω τον άμπακα για να βάλω κιλά, δεν κάνει καμιά διαφορά στις θερμίδες ( οι οποίες είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζεις στον όγκο ) και πιάνουν πολύ χώρο στη κοιλιά. :puke:

Θα το κοιτάξω πάντως ακούγοντας και τις υπόλοιπες γνώμες. :toast:


Edit: Όσπρια θα υπάρχουν σαν κύριο γεύμα 2 φορές μέσα στη βδομάδα αλλά με λιπαρά δεν παίζω πολύ, προτιμώ να βάλω πιο πολύ υδατάνθρακα παρά να παίξω με λιπαρά, δεν τα μεταβολίζω καλά.

οκ, εσυ ξερεις καλητερα τον εαυτο σου... παντος στις διατροφες καλο ειναι να τρωμε απο ολα...

Druid
08-09-11, 02:58
Καμιά άλλη γνώμη? :)