PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεβασμένη Τρασαμινάση ΑST (SGOT)



thanasis7
07-09-11, 16:17
Πριν λίγες μέρες έκανα εξετάσης αίματος( είμαι 18,5 ετών) και το μόνο ανεβασμένο ήταν η Τρανσαμινάση AST (SGOT) το φυσιολογικό είναι 2-40(ετσι λέει το χαρτί) και εγώ έχω 44 U/L.Ξέρεται που μπορεί να οφείλεται αυτό και τι σημαίνει????

Kostas95
07-09-11, 16:48
Πριν λίγες μέρες έκανα εξετάσης αίματος( είμαι 18,5 ετών) και το μόνο ανεβασμένο ήταν η Τρανσαμινάση AST (SGOT) το φυσιολογικό είναι 2-40(ετσι λέει το χαρτί) και εγώ έχω 44 U/L.Ξέρεται που μπορεί να οφείλεται αυτό και τι σημαίνει????

Να σου πω την αποψη μου..16.5χρονων ειμαι και γω δεν ειμαι μεγαλος σε ηλικια μην νομιζεις πως μπορω να σου πω κατι τρομερο,εξιδικευμενο η σιγουρο..Απλα θελω να σπουδασω φυσικοθεραπεια(παλια ηθελα ιατρικη αλλλα για μενα ηταν κατι απιαστο,μεχρι τωρα που πεσανε οι βασεις)..Εχω διαβασει πολλα ιατρικα βιβλια και εχω ψαξει πολλα πραγματα στο ιντερνετ..Απο οσο γνωριζω η Τρανσαμιναση σχετιζει με το συκωτι...Θα πρεπει να πας σε παθολογο να κανεις ειδικες εξετασεις να δεις αν εχεις καποιο προβλημα..Δεν ειναι κατι τοσο ανησυχιτικο παντως καθως δεν απεχει πολυ απο τα φυσιολογικα ορια..Να κοιταξεις μηπως εχεις καποια φλεγμονη στο συκωτι,καποια μολυνση πχ..Η Τρανσαμιναση συνηθως ανεβαινει οταν περνεις τοξικες ουσιες,αναβολικα,ναρκωτικα..Απο οσο γνωριζω για αυτο ανεβαινει..Να κοιταξεις ομως μην εχεις καποια λιμοξη η τιποτα τετοιο,εγω στην προκειμενη περιπτωση,θα σου προτεινα να πας στον παθολογο σου..
Αυτα απο εμενα φιλικα παντα,και χωρις να εχω πολλες γνωσεις..

Kostas95
07-09-11, 16:52
Δεν ειναι ομως παντα σοβαρο,μπορει να σου χει ανεβει και απο καποιο συμπληρωμα πρωτεινης που περνεις..Μην φοβασε παντως;)

Kostas95
07-09-11, 16:57
Εχεις κοιταξει μηπως χεις χρονια ηπατοπαθεια επισης?Απο οτι ξερω αυτη ειναι η βασικη αιτια αυξημενων τρανσαμινασων..Εκτος αν ειναι το αλλο που σου ειπα..

Devil
07-09-11, 16:58
οταν εκανες εξετασεις μηπως επαιρνες καποιο φαρμακο πχ αντιβιοτικο,NSAIDs... ?

Devil
07-09-11, 16:59
Εχεις κοιταξει μηπως χεις χρονια ηπατοπαθεια επισης?Απο οτι ξερω αυτη ειναι η βασικη αιτια αυξημενων τρανσαμινασων..Εκτος αν ειναι το αλλο που σου ειπα..

wtf????? 4 μοναδες πανω απο το κανονικο εχει και εσυ τον εθαψες κανονικα.... calm down...

Kostas95
07-09-11, 17:00
wtf????? 4 μοναδες πανω απο το κανονικο εχει και εσυ τον εθαψες κανονικα.... calm down...

ναι του το πα στο πρωτο μυνημα πως αφου ειναι 4μοναδες πανω απο το κανονικο δεν ειναι κατι τρομερο..Απλα του λεει ολες τις περιπτωσεις μηπως παιζει κατι απο αυτο..

amateur666
07-09-11, 17:03
wtf????? 4 μοναδες πανω απο το κανονικο εχει και εσυ τον εθαψες κανονικα.... calm down...



:dooreek:
:P

Devil
07-09-11, 17:03
ναι του το πα στο πρωτο μυνημα πως αφου ειναι 4μοναδες πανω απο το κανονικο δεν ειναι κατι τρομερο..Απλα του λεει ολες τις περιπτωσεις μηπως παιζει κατι απο αυτο..

οκ.... απλα φοβαμαι οτι θα τον εβγαζες στο τελος με υπατιτηδα....

RAMBO
07-09-11, 17:09
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

thanasis7
07-09-11, 18:34
Έπαιρνα αντιβίωση γιατί είχα ιωση,δεν ξέρω μπορεί να έιναι απο αυτό.Απο συμπληρώματα παίρνω(πρωτείνη,πολυβιταμίνες,αμινοξέα και Ω3) επισης δεν καπνίζω και δεν πίνω.Α και κάτι άσχετό απο οκτώμβρη αρχίζω στο πρώτο έτος της ιατρικής.

COBRA_STYLE
07-09-11, 18:40
Έπαιρνα αντιβίωση γιατί είχα ιωση,δεν ξέρω μπορεί να έιναι απο αυτό.Απο συμπληρώματα παίρνω(πρωτείνη,πολυβιταμίνες,αμινοξέα και Ω3) επισης δεν καπνίζω και δεν πίνω.Α και κάτι άσχετό απο οκτώμβρη αρχίζω στο πρώτο έτος της ιατρικής.
ε λογικα θα ηταν απο την αντιβιωση..μην αγχωνεσαι;)

sogoku
07-09-11, 18:48
Kαθηγητης απο την Θεσσαλονικη ειπε σε γνωστο μου που πηγε να εξετασθει οτι τετοιες πολυ μικρες αυξησεις δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο δηλαδη δεν εχουν παθολογικο χαρακτηρα.Κια εγω ειχα πολυ λιγο ανεβασμενες.
Τωρα αν ισχυουν αυτα δεν ξερω.

Devil
07-09-11, 18:48
Έπαιρνα αντιβίωση γιατί είχα ιωση,δεν ξέρω μπορεί να έιναι απο αυτό.Απο συμπληρώματα παίρνω(πρωτείνη,πολυβιταμίνες,αμινοξέα και Ω3) επισης δεν καπνίζω και δεν πίνω.Α και κάτι άσχετό απο οκτώμβρη αρχίζω στο πρώτο έτος της ιατρικής.

τι αντιβιοση ηταν?

παιζει να εισαι αλεργικος σε καποια? αν και ειναι πολυ χαμηλα η ast για να σου κανει αλλεργια...

απο οκτωμβρη αρχηζουν και τα βασανα... κουραγιο:green:

Nive
08-09-11, 00:17
οταν εκανες εξετασεις μηπως επαιρνες καποιο φαρμακο πχ αντιβιοτικο,NSAIDs... ?

Άψογος...+1!!!

thanasis7
09-09-11, 04:25
Πήγα στο γιατρό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό και οτι από 3ψήφιο αριθμό και πανω είναι το πρόβλημα

PIPINA
09-09-11, 10:29
KALHMERA! EIMAI MANOULA ENOS AGORIOU 27 MHNVN.APO TON PERASMENO IANOUARIO KANOUME EXETASEIS KAI DIAPISTONOUME OTI XWRIS KAPOIO EMFANEI TOULAXISTON LOGO EXEI AFXIMENH TH SGOT APO ARXIKA 119, MEXRI SHMERA TELEFTEA METRHSH 126.MHPWS MPOREI NA VOHTHISEI KAPOIOS?

NASSER
09-09-11, 15:09
KALHMERA! EIMAI MANOULA ENOS AGORIOU 27 MHNVN.APO TON PERASMENO IANOUARIO KANOUME EXETASEIS KAI DIAPISTONOUME OTI XWRIS KAPOIO EMFANEI TOULAXISTON LOGO EXEI AFXIMENH TH SGOT APO ARXIKA 119, MEXRI SHMERA TELEFTEA METRHSH 126.MHPWS MPOREI NA VOHTHISEI KAPOIOS?

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Σε παρακαλώ να γράφεις με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες, καθώς είναι κανόνας του φόρουμ :)
Ο λόγος είναι κυρίως στη διατροφή (ειδικά αν είναι ευαίσθητος στο να ανεβαίνει η SGOT) και έπειτα γενετικό. Ειδικά στην ηλικία του παιδιού δεν δικαιολογείται.

Οι γιατροί τι σας λένε? Τι λύσεις προτείνουν?

Devil
09-09-11, 18:33
KALHMERA! EIMAI MANOULA ENOS AGORIOU 27 MHNVN.APO TON PERASMENO IANOUARIO KANOUME EXETASEIS KAI DIAPISTONOUME OTI XWRIS KAPOIO EMFANEI TOULAXISTON LOGO EXEI AFXIMENH TH SGOT APO ARXIKA 119, MEXRI SHMERA TELEFTEA METRHSH 126.MHPWS MPOREI NA VOHTHISEI KAPOIOS?

Συγνωμη αλλα μπαινετε σε ενα φορουμ BBing να ρωτησετε για το παιδι σας που ειναι 27μηνων και εχει τοσο αυξημενη τρανσαμινασι... προσωπικα μου φαινετε λιγο περιεργο...

καταρχην καταλαβαινετε οτι δεν γινετε να κανει καποιος ακομα και γιατρος να ειναι διαγνωση μεσω ιντερνετ... ειναι αδυνατον...

απο εκει και περα ο παιδιατρος του παιδιου δεν το εχει δει? δεν σας εχει πει κατι?

μονο η SGOT ειναι αυξημενη? SGPT,ALP και GGT σε τι επιπεδα βρισκοντε?

κανει χρηση καποιου φαρμακου? πασχει απο καποια παθηση?

PIPINA
09-09-11, 18:39
οι γιατροι με παραπέμπουν σε παιδογασταιντερολογο για περετερο εξετασεις.εχω μιλησει μεχρι τωρα σε 3 παιδιατρους οι οποιοι μου ειπαν πως δεν εχουν ξανα τυχη σε τετοια περιπτωση.

PIPINA
09-09-11, 19:01
σαφως και δε περιμενω να γινει καποια διαγνωση απο το ιντερνετ.απλα αναρωτιωμουν μηπως εχει τυχη και σε καποιον αλλων αυτη η περιπτωση.αφτο μονο.συγνωμη για την ενοχληση.

dio32
09-09-11, 19:08
φιλε πριν δωσεις αιμα εκανες μια εβδομαδα διακοπη απο προπονηση?

DrNio
09-09-11, 19:28
Κοιτάξτε και εδώ.
http://www.iatronet.gr/

Μπορείτε να ρωτήσετε και εκεί , ίσως σας βοηθήσουν .

Περαστικά εύχομαι !
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό .
:welcome:

beefmeup
09-09-11, 20:07
φιλε πριν δωσεις αιμα εκανες μια εβδομαδα διακοπη απο προπονηση?

η γυναικα ρωταει για το παιδι της που ειναι 27 μηνων φιλε,τι προπονηση να κανει??
ελεος δεν διαβαζετε τα ποστ καθολου??:turtle:

isis
09-09-11, 20:13
Ένας σχετικός πίνακας με τη κλινική σημασία των διαφόρων δεικτών για παιδιά :

http://uploader.ws/upload/201109/example.jpg

Πιο αναλυτικά συνημμένα!

Devil
09-09-11, 21:02
σαφως και δε περιμενω να γινει καποια διαγνωση απο το ιντερνετ.απλα αναρωτιωμουν μηπως εχει τυχη και σε καποιον αλλων αυτη η περιπτωση.αφτο μονο.συγνωμη για την ενοχληση.

αν θες δωσε μας και τις αλλες τιμες που σε ρωτησα...

dio32
09-09-11, 21:38
η γυναικα ρωταει για το παιδι της που ειναι 27 μηνων φιλε,τι προπονηση να κανει??
ελεος δεν διαβαζετε τα ποστ καθολου??:turtle:
μηπως εσυ δεν καταλαβες καλα?εγω αναφερομουν στον thanasis7 που εχει ανοιξει το ποστ.
μια χαρα διαβαζω εσυ βιαστηκες να μου την πεις.

thanasis7
10-09-11, 02:31
Όχι φίλε δεν είχα σταματήσει την προπόνηση μάλιστα πρέπει να έιχα πάει και την προηγούμενη μέρα πρην κάνω εξέταση

dio32
10-09-11, 09:15
κανονικα φιλε μου οσο αφορα για συκοτι γιατι εγω ειχα ενα θεμα με sgot gt πολυ ανεβασμενες,μια εβδομαδα κανεις παυση πριν δωσεις αιμα,εκτος αμα θες να δεις σε καιρο προπονησεις τι θα σου βγαλει το κανουν πολλοι αυτο.

TRIANTAFYLLOU
10-09-11, 15:19
Πριν λίγες μέρες έκανα εξετάσης αίματος( είμαι 18,5 ετών) και το μόνο ανεβασμένο ήταν η Τρανσαμινάση AST (SGOT) το φυσιολογικό είναι 2-40(ετσι λέει το χαρτί) και εγώ έχω 44 U/L.Ξέρεται που μπορεί να οφείλεται αυτό και τι σημαίνει????

δεν είναι τίποτε αυτο δεν είναι κατι ανυσηχητικό τόσο λίγο μπορεί να υπάρχει διακύμανση κάτι να έφαγες την προηγούμενη μέρα η να ήπιες κανένα ποτηράκι η νερό να μην πίνεις όσο χρειάζετε και να έχεις αν μικρό ανέβασμα , αλλα δεν το λαμβάνουμε καν υπόψιν τόσο μικρή διακύμανση

TRIANTAFYLLOU
10-09-11, 15:32
σαφως και δε περιμενω να γινει καποια διαγνωση απο το ιντερνετ.απλα αναρωτιωμουν μηπως εχει τυχη και σε καποιον αλλων αυτη η περιπτωση.αφτο μονο.συγνωμη για την ενοχληση.
λογικό είναι όταν σε αγχώνει κάτι ειδικά για το παιδάκι να ρωτάς για ενδεχόμενες περιπτώσεις , αλλα γενικά είναι σπάνιο αυτό αν και τα παιδια σε σχέση με τούς μεγάλους έχει διαφοροποιήσεις ο οργανισμός , ακόμη και οι χτύποι της καρδιάς μπορεί να είναι περισσότεροι , αλλα και ο μεταβολισμός του παιδιού δουλεύει με χίλια και ίσως να είναι και φυσιολογικό να έχει διαφοροποιήσεις στις τιμές του συκωτιού , αλλα σε θέματα υγείας εκτός απο παρακολούθηση δεν είναι κακό να παίρνουμε και δεύτερη η τρίτη ιατρική γνωμάτευση , γιατι όσο σπάνιο και να είναι δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει τύχει και σε αρκετές περιπτώσεις
γιατι η ιατρική εκτός απο θέμα γνώσεων είναι και θέμα εμπειρίας .
εύχομαι να είναι κάτι παροδικό που δεν θα ταλαιπωρήσει το παιδάκι και εσάς

beefmeup
11-09-11, 10:12
μηπως εσυ δεν καταλαβες καλα?εγω αναφερομουν στον thanasis7 που εχει ανοιξει το ποστ.
μια χαρα διαβαζω εσυ βιαστηκες να μου την πεις.

ναι φιλε δεν καταλαβα καλα..
γιατι ενω το δικο μου ποστ που σου "την ειπα" το εκανες παραθεση για να μου απαντησεις,δεν εκανες παραθεση το αρχικο ποστ που αναφεροσουν,κ ενω ειχαν προηγηθει 5(πεντε)ποστ που δεν αναφερομασταν στο αρχικο θεμα..

την επομενη λοιπον φορα που θα αναφερεσαι σε ενα ποστ μελους το οποιο βρισκετε χαμενο αρκετα ποστ πισω,καλο ειναι να το κανεις παραθεση για να καταλαβαινουμε καλα τι θες να πεις κ εμεις:welcome:

dio32
11-09-11, 15:10
ναι φιλε δεν καταλαβα καλα..
γιατι ενω το δικο μου ποστ που σου "την ειπα" το εκανες παραθεση για να μου απαντησεις,δεν εκανες παραθεση το αρχικο ποστ που αναφεροσουν,κ ενω ειχαν προηγηθει 5(πεντε)ποστ που δεν αναφερομασταν στο αρχικο θεμα..

την επομενη λοιπον φορα που θα αναφερεσαι σε ενα ποστ μελους το οποιο βρισκετε χαμενο αρκετα ποστ πισω,καλο ειναι να το κανεις παραθεση για να καταλαβαινουμε καλα τι θες να πεις κ εμεις:welcome:

φιλε μου,αμα δεις οταν εγραψα φιλε πριν δωσεις αιμα ειχες κανει διακοπη απο προπονηση?αμα το διαβαζες καλα θα καταλαβαινες οτι αναφερομουν στον thanasis7,γιατι ειπα φιλε,δεν ειπα κυρια η μητερα που ειναι η PIPINA,που ρωταγε για το παιδι της.
τεσπα αυτα.:)