PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλο ουρικο οξυ



paulos perakis
09-09-11, 10:09
Γεια σας παιδια πριν απο 2 εβδομαδες εκανα εξετασεις αιματος και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι εχω υψηλο ουρικο οξυ η συμβουλη του γιατρο ηταν να κοψω τα συμπληρωματα και το πολυ κρεας ετσι και εκανα,αλλα τωρα τελευταια κανουν κλατς:( οι αγκωνες μου και αλλες αρθρωσεις και τωρα θα βγω απ τον ογκο και θα κανω συντηρηση για να μειωσω την μεγαλη προσληψη πρωτεινων που μου ανεβασε το ουρικο ποια εναι η δικια σας γνωμη? Να πω επισης οτι ειμαι 17 χρονων 76 κιλα απο 65 που ειμουν πριν απο 5 μηνες και 173 cm
Ευχαριστω!

SOSTARAS
09-09-11, 10:23
να κανεισ την διατροφη σου κανονικα απλα σταματα τα συμπληρωματα για κανενα 2μηνο !!!!γνωμη μου !!!τα κλατσ ειναι επειδη σταματησεσ να τρωσ κρεασ και πρωτεινουχα και απλα αποδυναμοωοναται οι μυσ οι οποιοι αυτοι κρατανε τισ αρθρωσεισ και τα κοκαλα!!

karpoutzidis
09-09-11, 10:32
δεν νομίζω οτι η πρωτεΐνη με αρκετό νερό θα έχει αυτές τις επιπτώσεις.πιστεύω οτι το κάνει η κρεάτινη πιο πολύ και ίσως και η πολύβιταμίνη αν πάλη δεν καταναλώνεις άφθονο νερό.

paulos perakis
09-09-11, 10:42
να κανεισ την διατροφη σου κανονικα απλα σταματα τα συμπληρωματα για κανενα 2μηνο !!!!γνωμη μου !!!τα κλατσ ειναι επειδη σταματησεσ να τρωσ κρεασ και πρωτεινουχα και απλα αποδυναμοωοναται οι μυσ οι οποιοι αυτοι κρατανε τισ αρθρωσεισ και τα κοκαλα!!

κοιτα μπορει να εκοψα τα σκευασματα αλλα τρωω 5 μεγαλα γευματα με πολλη πρωτεινη(κοτοπουλα,ψαρια,οσπρια με ρυζι κτλπ) και γενικα ο γιατρος μου ειπε να σταματησω το bbying και να κανω αλλου ειδους γυμναστικη και επισης να μην τρωω τοσο πολυ γιατι εγω τρωω καθε 3 ωρες μεγαλες ποσοτητες φαγητου και πιστευω οτι απ το να γινω 100 κιλα μυικη μαζα και να εχω τετοιου ειδους προβληματα προτιμω να σταματησω ετσι κι αλλιως αν διατηρησω την τωρινη μου φυσικη κατασταση θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος

paulos perakis
09-09-11, 10:44
δεν νομίζω οτι η πρωτεΐνη με αρκετό νερό θα έχει αυτές τις επιπτώσεις.πιστεύω οτι το κάνει η κρεάτινη πιο πολύ και ίσως και η πολύβιταμίνη αν πάλη δεν καταναλώνεις άφθονο νερό.

νερο επινα πολυ αλλα προκαλεσα και προβλημα στα νεφρα μου γιατι πηγαινα στην τουαλετα πολυ συχνα ασε τα εχω κανει..........

SOSTARAS
09-09-11, 10:44
αυτοι οι γιατροι τι κολημα εχουν με αυτο το αθλημα !!!!μα εννοειτε οτι καταναλωνει 1 λιτρο ανα 25 κιλα σοματικου βαρουσ τουλαχιστον!!

paulos perakis
09-09-11, 10:52
αυτοι οι γιατροι τι κολημα εχουν με αυτο το αθλημα !!!!μα εννοειτε οτι καταναλωνει 1 λιτρο ανα 25 κιλα σοματικου βαρουσ τουλαχιστον!!

εγω πιστευω οτι κανωντας βαρη με λιγα κιλα να μου βγαινουν δηλαδη ανετα 15 επ και τρωγωντας τρια μεγαλα γευματ και δυο ενδιαμεσα που θα ειναι κανενα τοστ με φρουτα και επισης το μεταπροπονητικο που θα ειναι γιαουρτι με μελι και αμυγδαλα και δυο κουταλιες φυστικοβουτηρο πριν τι λες?

SOSTARAS
09-09-11, 11:11
τρωγε κανονικα οπωσ ετρωγεσ απλα κοψε τα συμληρωματα !!!ναι και αυτο που λεσ καλο ειναι!!οσο για τησ επεναληψεισ στισ 15 οι 3 τελευταιεσ να βγαινουν με λιγο ζορι οχι ανετα!!

kostas11
09-09-11, 11:19
Πόσα λίτρα νερό πίνεις?

vagg
09-09-11, 11:23
ποσο ουρικο ειχες??to οριο νομιζω ειναι 8..

karpoutzidis
09-09-11, 11:26
δεν μου κάθεται καλά να πίνεις νερό και να έχεις αυτά προβλήματα.ήθελα να δω τι θα έλεγε ο γιατρός αν δεν του έλεγες οτι παίρνεις συμπληρώματα

sogoku
09-09-11, 11:30
To κλατσ αυτο ειναι πολυ γενικο μην το συγχεεις με το γεγονος και δεν εχει σχεση με τους μυες που ειπε ο φιλος.

SOSTARAS
09-09-11, 11:37
To κλατσ αυτο ειναι πολυ γενικο μην το συγχεεις με το γεγονος και δεν εχει σχεση με τους μυες που ειπε ο φιλος.

εγω αυτο καταλαβα οταν σταματησα να κανω διατροφη αρχισαν να βαραν ολα ομοι αγκωνεσ και ειναι ενοχλητικο οσο εκανα γυμ και δυναμωναν οι μυσ δεν ειχα προβλημα μολισ σταματησα γυμ και διατροφη αρχισαν ολα να βαραν

sogoku
09-09-11, 17:21
Ενταξει σεβαστη η προσωπικη σου εμπειρια αλλα δεν γινομαστε και ερειπια μολις στματαμε την γυμναστικη;).Τα κλατσ περιεχουν καποιες φορες εναν μηχανισμο κακωσης κ.α ή τιποτα.

oldhiphop
12-09-11, 23:32
Φιλε μου και εγω ειχα και εχω αυξημενο ουρικο οξυ και οντος μου δοσανε μια διατροφη απο το νοσοκομειο με μειομενη ληψη πρωτεινης.
επισεις απο το ουρικο μου ειχε πριστη και το ποδη κατω. ο γιατρος μου ειπε πως και απο την πολη πρωτεινη μπορει να διμιουργιθικε αλα προσοπικα εμενα μου λιπει ενα ενζυμο εκ γενιτης και γιαυτο ανεβενη. παντος εγω θα ξαναρχισω σε κανα μηνα να περνω πρωτεινη παλι. και να δω πως θα παει ;)