PDA

Επιστροφή στο Forum : Tαχυτητα Τρεξιματος Στον Διαδρομο 60%-80% ΜΚΣ



chimairian
09-09-11, 14:50
καλημερα εχω την εξης απορια....


θελω να ακολουθησω ενα αεροβιο προγραμμα συνολο 45 λεπτων


το προγραμμα που εχω θεσει ως στοχο ειναι πχ.


τα πρωτα 22,5 λεπτα θα τρεχω στο 80% των μεγιστων καρδιακων παλμων μου

και τα υπολοιπα 22,5 λεπτα στο 60% ΣΥΝΟΛΟ= 45 Λεπτα


ειμαι 22 χρονων υψος 1,77 - κιλα 74 (αν και δεν χρειαζονται κιλα και υψος...)


το 80 % των καρδιακων παλμων μου για την ηλικια μου ειναι 158 παλμοι

και το 60% 118 παλμοι




στον διαδρομο σε ποια ταχυτητα πρεπει να τρεχω για να ειμαι στο 80 % ΜΚΣ ? πχ για να καταλαβετε...... πρεπει να τρεχω στο 12?

και σε τι ταχυτητα για 60 % ?



Να Σημειωσω οτι δεν ειμαι αρχαριος και ξερω τι κανω, τα προγραμματα που ακολουθω παντα περιλαμβανουν αεροβια προπονηση.

ευχαριστω και ελπιζω να μην σας μπερδεψα

xristosgaz
09-09-11, 15:53
Αγοραζεις ενα καρδιοσυχνομετρο και πιανεις τους παλμους που εχεις σαν στοχο ειτε ανεβαζοτας ταχυτητα η κλιση.Αν στο γυμναστηριο που πας εχει αισθητηρα μπορεις να τον ζητησεις και θα το βλεπεις πανω στην οθονη απο τον διαδρομο που τρεχεις

chimairian
09-09-11, 17:26
δηλαδη αλλη λυση δεν υπαρχει ?γιατι απο λεφτα δεν την παλευουμε καθολου.....

pankol
09-09-11, 17:31
μετρα τους με το χερι, βάζεις το δεικτη και το μεσο στο λαιμο, και μετρας τους χτυπους που γινονται μεσα σε 10 δευτερολεπτα. μετ ααυτο που βρηκες το πολλαπλασιαζεις με 6 και έχεις τους παλμους. τωρα σε ποια ταχυτητα πιανεις το 80 και το 60 % πρεπει να το βρεις ετσι απο μονος σου, γτ δεν ειναι το ιδιο για όλους.

average_joe
09-09-11, 17:35
οτι ειπε ο παραπανω οσο για την ταχυτητα trial and error. χαραμισε 1- 2 προπονησεις και κανε το εξης:

τρεχα σε μια ταχυτητα π.χ. στο 10 για κανα 20λεπτο και κατεβα.
μετρα τους παλμους σου καπακια.
αλλη μερα δοκιμασε αλλες ταχυτητες και θα το βρεις.

p.s τα lidl καπου πηρε το ματι μου οτι φερνουν σε προσφορα καρδιοσυχνομετρο αλλα πρεπει να τα πετυχεις εκεινη την εβδομαδα.

chimairian
09-09-11, 18:16
κατσε μπερδευτηκα.......

με το 6 για ποιο λογο το πολλαπλασιαζω για να βρω το 60%?

average_joe
09-09-11, 18:23
σου λεει μετρα παλμους για 10 δευτ (π.χ 12 παλμοι). πολλαπλασιασε επι 6 για να εχεις τους παλμους σου στο λεπτο.
στην προκειμενη περιπτωση εχεις 72 παλμους το λεπτο.
οκ?

chimairian
09-09-11, 18:34
οκ τωρα καταλαβα

xristosgaz
09-09-11, 22:56
οτι ειπε ο παραπανω οσο για την ταχυτητα trial and error. χαραμισε 1- 2 προπονησεις και κανε το εξης:

τρεχα σε μια ταχυτητα π.χ. στο 10 για κανα 20λεπτο και κατεβα.
μετρα τους παλμους σου καπακια.
αλλη μερα δοκιμασε αλλες ταχυτητες και θα το βρεις.

p.s τα lidl καπου πηρε το ματι μου οτι φερνουν σε προσφορα καρδιοσυχνομετρο αλλα πρεπει να τα πετυχεις εκεινη την εβδομαδα.

Εγω παντως αυτο εχω και μια χαρα δουλευει.......

PEGY
10-09-11, 08:39
Σκέψου να πάρεις έναν παλμογράφο.
Ένας καλός χωρίς πολλά μπιχλιμπίδια, που να καλύπτει όμως τις ανάγκες του ερασιτέχνη αθλητή δεν κοστίζει παραπάνω από 50 ευρώ. Θα σε διευκολίνει πολύ, γιατί δεν είναι κ ότι πιο ευχάριστο να σταματάς κ να ψάχνεις τους παλμούς σου στο λαιμό. . .

chimairian
12-09-11, 03:00
Σιγα γιατι τι θα παθω αν μετρησω με τα δαχτυλα? ας δοκιμασω πρωτα μονος μου και βλεπουμε...

Niiick
12-09-11, 04:21
Πιασε στη κερκιδικη στο καρπο, και οχι στη καρωτιδικη στο λαιμο, αν τελικα δε το βρισκεις και πιασεις καρωτιδικη ΜΗΝ πιεζεις το λαιμο σου, ισα ισα.

average_joe
12-09-11, 13:02
^^
αυτο. πολυ πιο ευκολο.

chimairian
13-09-11, 14:05
Ευχαριστω παιδια ομως, αφοτου σταματησω., μετα απο ποσο διαστημα πρεπει να μετρησω τους σφυγμους?
μετα απο 1 λεπτο?

Niiick
13-09-11, 15:38
Δε καταλαβα?

Αν θελεις να βρεις παλμους κατα την ασκηση, τοτε πρεπει να μετρηθεις κατα την ασκηση ή οσο πιο γρηγορα μετα γινεται. 1 λεπτο μετα παει το εχασες..

Για αυτο ειναι καλυτερο να μη κατσεις να μετρησεις 30" χ 2, ή 60", μετρα 15 χ 4, η ακομα και 10 χ 6.

average_joe
13-09-11, 17:27
κοιτα απο τη στιγμη που δεν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις καρδιοσυχνομετρο δεν μπορουμε να σου πουμε και πολλα. αυτο που σου προτεινα (μετρηση των παλμων καπακια απο το αεροβιο) πρεπει να γινει σχεδον αμεσως με το που κατεβεις.
καταλαβαινω οτι αυτο που σου λεμε ειναι εντελως "μπακιλιστικο" αλλα απο τη στιγμη που μου δινεις δυο πετρες για να αναψω φωτια, το καλυτερο που μπορω να κανω ειναι να αρχισω να τις κοπαναω! :green:
αν υπαρχει καποια αλλη προταση ευχαριστως να την ακουσω!

chimairian
15-09-11, 17:06
oλα καλα το βρηκα παιδια ευχαριστω για ολα.
2 δευτερολεπτα αμεσω μετα πηρα σφυγμους.. το 80% Moυ βγαινει αμα τρεξω στο 12.....

chimairian
16-09-11, 20:37
Αγορασα καρδιοσυχνομετρο σημερα με 20 ευρω και ησυχασα το τεσταρα δουλευει τζαμι...

average_joe
25-10-11, 18:50
@chimairian ετσι για τα πρακτικα, οι σφυγμοι/ταχυτητα εβγαιναν ιδια τα αποτελεσματα τους με το καρδιοσυχνομετρο και την μπακαλιστικη μεθοδο που τεσταρες?

chimairian
26-10-11, 01:05
ναι μου ειχαν βγει σωστα και με την μπακαλιστικη μεθοδο