PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω να ξεκινησω διατροφή



dj_panos
10-09-11, 02:57
Καλησπέρα! Λοιπόν παιδιά είμαι 17 χρονών, ύψος 1,80 και κιλά... 100 (μοσχάρι!)

Ήρθε η ώρα να ξεκινήσω κι εγώ μια διατροφή. Επειδή στο γυμναστήριο που πήγαινα για ενα διάστημα η διατροφη που μου είχε δώσει με εκανε να εξαντλούμαι πολύ και μερικες φορές μετα την άσκηση να ζαλίζομαι και λίγο κοιόλας,λεω να μην επειχηρήσω ξανα να την ακολουθήσω.

Λογικα εγω θελω πρώτα καψιμο λίπους,έτσι η κανω λαθος?

Υπάρχει κανενα διατροφολόγιο να μου δώσετε ωστε να ακολουθήσω?


Φιλικά,
Πάνος

Nicholas.php
10-09-11, 09:45
Διαβασε και μελετα στο φορουμ τις διατροφες εσυ θα τις προσαρμοσεις αναλογα με τους στοχους σου!!Εμεις θα σου πουμε αν ειναι καλη και θα την ακολουθησεις!!Αν ενιωθες ζαλαδες σημαινει δεν τρεφεσουν καλα το λογικο!!!Αν τρεφοσουν καλα πριν το γυμναστηριο παρε καμια βιταμινη αλλωστε αυτος ειναι ο ρολος της!!!Αλλη πιθανοτητα ειναι οτι εκανες πολλη σκληρη προπονηση(υπερπροπονηση)

dj_panos
17-09-11, 09:32
Καλησπέρα! Λοιπόν παιδιά είμαι 17 χρονών, ύψος 1,80 και κιλά... 100 (μοσχάρι!)

Ήρθε η ώρα να ξεκινήσω κι εγώ μια διατροφή. Επειδή στο γυμναστήριο που πήγαινα για ενα διάστημα η διατροφη που μου είχε δώσει με εκανε να εξαντλούμαι πολύ και μερικες φορές μετα την άσκηση να ζαλίζομαι και λίγο κοιόλας,λεω να μην επειχηρήσω ξανα να την ακολουθήσω.

Λογικα εγω θελω πρώτα καψιμο λίπους,έτσι η κανω λαθος?

Υπάρχει κανενα διατροφολόγιο να μου δώσετε ωστε να ακολουθήσω?


Φιλικά,
Πάνος


Λοιπόν παιδιά εδώ η διατροφή που εκανα εδω και μια βδομάδα απο μόνος μου.

Πρωϊνό: (7:00)
500ml γάλα diet με 1% λιπαρά μαζί με δημητριακά diet kellogs special K με 0,5 λιπαρά ανα μερίδα (έτσι γράφει)
+ 1 καφέ (φραπέ ή φρέντο,ότι μου την δώσει) με 1.5 κουταλάκι ζάχαρη

Σχολείο: (8:00 με 14:00)
Δεν τρώω τίποτα,πίνω μονο αλλον εναν καφε εκει + 1 λίτρο νερό περίπου

Μεσημεριανό: (Συνήθως στις 15:00)
Ότι φαγητό έχει κάνει η μάνα μου (σε λογική μερίδα εννοείται) συνοδευόμενο απο τυρι ΦΕΤΑ (μιση φετα) και αμα ειναι σουπα η κατι με ζουμί + 1 μικρή φέτα ψωμί.

Απογευματινό - Τίποτα,1 καφέ μονο μπορεί,όχι παντα

Βραδυνό (20:00)
1 Ντάκος με μισή φετα τυρί και ντομάτα

Νερό συνολικά πίνω γυρο στα 3 λίτρα τη μέρα,
Επίσης να αναφέρω οτι παίρνω και το LIPOTOX απο φαρμακείο ειναι λυποδιαλύτης 1 χάπι το πρωί και 2 χάπια 1 ώρα πριν το κύριο γεύμα.


Ένα παιδι απο το φορουμ μου πρότεινε μερικες αλλαγές...

Στο σχολείο να τρώω 1-2 φρούτα ή 1 απαχο τοστ ολικής αλεσεως με γαλοπούλα
Αντί για φέτα το μεσημέρι με το φαγητό τυρί κότατζ με χαμηλά λιπαρά
Απογευματινό - 1 γιαουρτι 2% λιπαρα με ταχινι
Βραδυνό απαχο κρέας ή ψάρί ή τονο σε νερό με αρκετα λαχανικά αντί για Ντακος με φετα και ντοματα που έτρωγα


Θα χαιρόμουν παρα πολυ να με βοηθούσατε εσεις οι ποιο έμπηροι για το τι αλλαγες να εκανα και για το αν οι αλλαγες που μου πρότεινε το παλικάρι είναι σωστές.

spyros Bodybuilding
17-09-11, 10:32
Λοιπόν παιδιά εδώ η διατροφή που εκανα εδω και μια βδομάδα απο μόνος μου.

Πρωϊνό: (7:00)
500ml γάλα diet με 1% λιπαρά μαζί με δημητριακά diet kellogs special K με 0,5 λιπαρά ανα μερίδα (έτσι γράφει)
+ 1 καφέ (φραπέ ή φρέντο,ότι μου την δώσει) με 1.5 κουταλάκι ζάχαρη (βαλε ασπραδια και βρωμη)
επισης περιορισε το γαλα στα 300μλ(και αμα θες βαλ το στο μπλεντερ με την βρωμη)

Σχολείο: (8:00 με 14:00)
Δεν τρώω τίποτα,πίνω μονο αλλον εναν καφε εκει + 1 λίτρο νερό περίπου(ασ τον καφε και βαλε ενα τοστ με γαλοπουλα και τυρι)

Μεσημεριανό: (Συνήθως στις 15:00)
Ότι φαγητό έχει κάνει η μάνα μου (σε λογική μερίδα εννοείται) συνοδευόμενο απο τυρι ΦΕΤΑ (μιση φετα) και αμα ειναι σουπα η κατι με ζουμί + 1 μικρή φέτα ψωμί.
βαλε ρυζι και κρεατα με καλες πρωτεινες(ψαρια,μοσχαρισια μπριζολα απαχη ,κοτοπουλα)

Απογευματινό - Τίποτα,1 καφέ μονο μπορεί,όχι παντα
εδω αμα ειναι ξεκινα γυμναστηριο και βαλε για αμεσως μετα την προπονηση ασπραδια και μια μπανανα

Βραδυνό (20:00)
1 Ντάκος με μισή φετα τυρί και ντομάτα(βαλε παλι κανα κρεατικο απο αυτα που σου προτεινα μαζι με μια σαλατα)

επισης πριν τον υπνο φαε κανα γιαουρτακι

Νερό συνολικά πίνω γυρο στα 3 λίτρα τη μέρα,
Επίσης να αναφέρω οτι παίρνω και το LIPOTOX απο φαρμακείο ειναι λυποδιαλύτης 1 χάπι το πρωί και 2 χάπια 1 ώρα πριν το κύριο γεύμα.


Ένα παιδι απο το φορουμ μου πρότεινε μερικες αλλαγές...

Στο σχολείο να τρώω 1-2 φρούτα ή 1 απαχο τοστ ολικής αλεσεως με γαλοπούλα
Αντί για φέτα το μεσημέρι με το φαγητό τυρί κότατζ με χαμηλά λιπαρά
Απογευματινό - 1 γιαουρτι 2% λιπαρα με ταχινι
Βραδυνό απαχο κρέας ή ψάρί ή τονο σε νερό με αρκετα λαχανικά αντί για Ντακος με φετα και ντοματα που έτρωγα


Θα χαιρόμουν παρα πολυ να με βοηθούσατε εσεις οι ποιο έμπηροι για το τι αλλαγες να εκανα και για το αν οι αλλαγες που μου πρότεινε το παλικάρι είναι σωστές.

φιλε εγω αυτα σου προτεινω.Τωρα για την αεροβια σου,η καλυτερη ωρα ειναι το πρωι οταν ξυπνησεις πριν φας τιποτα για να κανεις,αμα δεν μπορεις ομως κανε αεροβια μετα την προπονηση με βαρη

Πρεπει να υπολογισεις τις θερμιδες που θα καταναλωνεις και γενικως ποσες πρωτεινες,υδατανθρακες και λιπη παιρνεις απο την διατροφη.

υ.γ αμα παιρνεις whey μπορεις να αντικαταστησεις τα ασπραδια με αυτην σε οποιο γευμα θες(πρωινο η μεταπροπονητικο)

dj_panos
18-09-11, 23:03
Όχι whey δεν παιρνω και γυμναστηριο θα ξεκινησω σε μια - δυο βδομαδες...

Πρωινό βρώμη δεν μου αρεσει,γενικα η βρωμη βασικα,δεν μπορω να τρωω αυτα που εγραψα? 500ml γαλα + δημητριακα?

tolis93
18-09-11, 23:05
Όχι whey δεν παιρνω και γυμναστηριο θα ξεκινησω σε μια - δυο βδομαδες...

Πρωινό βρώμη δεν μου αρεσει,γενικα η βρωμη βασικα,δεν μπορω να τρωω αυτα που εγραψα? 500ml γαλα + δημητριακα?

φυσικα κ μπορεις απλα ειναι προτυμοτερη η βρωμη.καλα απλα δε δοκιμασες ποτε να την ανακατεψεις με ζεστο γαλα η με ζεστο νερο κ να ριξεις καμια κουταλια μελι μεσα...για καντο αυριο.αν δε σαρεσει κερναω πρωινο εγω.κ τα δικα μ πρωινα ειναι για λοχο:green:

dj_panos
19-09-11, 00:21
Οκ θα το δοκιμάσω και θα σε πώ! Παντως σε πιτάκι δεν μου άρεσε και εβαλα την 1η φορα 5 κ.σ. βρομη + 5 ασπραδια + 1 ολοκληρο αυγο και την αλλη φορα 3 κ.σ. βρομη + 3 ασπραδια + 1 ολοκληρο αυγο και παλι δεν μου άρεσε!

Txc
19-09-11, 09:52
Δοκιμασε musli αν δεν μπορεις καθαρη βρωμη...
Το musli εχει και αυτο βρωμη, αλλα εχει και αλλα πραγματακια μεσα...
Φρουτα, ξυρους καρπους, σιταρι κτλ...

dj_panos
19-09-11, 19:15
φυσικα κ μπορεις απλα ειναι προτυμοτερη η βρωμη.καλα απλα δε δοκιμασες ποτε να την ανακατεψεις με ζεστο γαλα η με ζεστο νερο κ να ριξεις καμια κουταλια μελι μεσα...για καντο αυριο.αν δε σαρεσει κερναω πρωινο εγω.κ τα δικα μ πρωινα ειναι για λοχο:green:


Λοιπον,τελικά δεν καιρνάς πρωινό! Μου άρεσε ανακατεμένη με γάλα και πολυ μαλιστα! Ειναι σαν γαλα με δημητριακα αυτα που τρωω καπως....

Οσο για τα ασπραδια,μπωρω το πρωι να τρωω γαλα με βρωμη και να βραζω και τα αυγα και να τρωω τα ασπραδια βραστα? Και αν ναι,ποσα αυγα πρεπει?

Bodybuilder_44
19-09-11, 21:45
Καλησπέρα! Λοιπόν παιδιά είμαι 17 χρονών, ύψος 1,80 και κιλά... 100 (μοσχάρι!)

Ήρθε η ώρα να ξεκινήσω κι εγώ μια διατροφή. Επειδή στο γυμναστήριο που πήγαινα για ενα διάστημα η διατροφη που μου είχε δώσει με εκανε να εξαντλούμαι πολύ και μερικες φορές μετα την άσκηση να ζαλίζομαι και λίγο κοιόλας,λεω να μην επειχηρήσω ξανα να την ακολουθήσω.

Λογικα εγω θελω πρώτα καψιμο λίπους,έτσι η κανω λαθος?

Υπάρχει κανενα διατροφολόγιο να μου δώσετε ωστε να ακολουθήσω?


Φιλικά,
Πάνος

Φιλε κοιτα να παρεις οπως ειπανε καμια βιταμινη και να φτιαξει ενα σωστοτερο προγραμμα διατροφης(κοιτα να κοψεις τους πολλους καφεδες και να τρως 6 γευματα ανα 3 ωρες το καθενα μικρα και πολλα γευμα γνωμη μου) και προπονησης (το προγραμμα σου να κοιταζεις να βγαινει στη 1 ωρα πανω) το να κανεις για μενα υπερπροπονηση οπως η περισοττεροι που βλεπω και ακουω δεν θα σου δωσει τπτ αντιθετος θα φυγεις απροπονητος.Λιποδιαλυτη γιατι ξεκινισες τοσο νωρις?

tolis93
20-09-11, 08:07
Λοιπον,τελικά δεν καιρνάς πρωινό! Μου άρεσε ανακατεμένη με γάλα και πολυ μαλιστα! Ειναι σαν γαλα με δημητριακα αυτα που τρωω καπως....

Οσο για τα ασπραδια,μπωρω το πρωι να τρωω γαλα με βρωμη και να βραζω και τα αυγα και να τρωω τα ασπραδια βραστα? Και αν ναι,ποσα αυγα πρεπει?

φυσικα κ μπορεις γιατι να μη μπορεις?κοιτα 1 ασπραδι αυγου εχει απο 15 εως 19 θερμιδες αναλογα με το μεγεθος του κ ειναι μονο πρωτεινη δλδ απο 3,8 μεχρι κ 5 γραμμαρια(μιλαμε για μεγαλο αυγο εδω)αναλογα με τις αναγκες σου τρως κ τα αναλογα αυγα.δοκιμασε κ λιγο μελι παντως στη βρωμη με το γαλα μαζι να δεις εκει γλυκα