PDA

Επιστροφή στο Forum : Kακός συνδιασμός τροφών : Mύθος ή πραγματικότητα?



RUHL
22-02-08, 18:00
Πατατες + κρεας μυθος η πραγματικοτητα δλδ κατι θυμαμαι που λεγανε οτι αμα τα φας μαζι στο ιδιο γευμα ακυρωνωντε κατι τετοια :P ποια ειναι η αληθεια τελικα ?

Gasturb
22-02-08, 18:06
πολύ παλιά κάτι ειχα διαβάσει κ θυμάμαι πολύ αχνά το οτιδήποτε - αν είναι μύθος ή όχι - άντε να βρω τώρα που ήταν αυτό :banghead:

Antonio
22-02-08, 20:39
Υπάρχει ολόκληρη λίστα με κακούς συνδιασμούς τροφών. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν αλλα επειδή το είχα διαβάσει πρίν πολλά χρόνια έχει γίνει συνήθειο και τους αποφεύγω.
Π.χ. τέτοιων συνδιασμών:
Πατάτες με γάλα
Γιαούρτι-γάλα με φρούτα
Ψάρι με τυρι

Gasturb
22-02-08, 21:04
Πατάτες με γάλα
Γιαούρτι-γάλα με φρούτα
Ψάρι με τυρι
Πατάτες με γάλα : δεν νομιζώ αφού προτείνεται πουρές με γάλα

Γιαούρτι-γάλα με φρούτα: πάλι δεν νομίζω αφού προτείνεται σε δίαιτες γυναικών

ψαρί με τυρί: σε αυτό ναι μερικοί μποροί να πάθουν δηλητηρίαση - προσωπικά οχι

Gt

Antonio
22-02-08, 21:14
Γιαυτό μιλάμε για πράγματα που πιθανον να αποτελούν μύθους.

asdf
22-02-08, 21:19
[quote=Antonio]
ψαρί με τυρί: σε αυτό ναι μερικοί μποροί να πάθουν δηλητηρίαση - προσωπικά οχι

Gt

Αυτος ειναι μεγαλος μυθος.. ποσα σαντουιτς με τονοσολατα και τυρακι εχο φαει....

Gasturb
22-02-08, 21:21
Δεν ειναι μύθος, έχω ακούσει περιπτώσεις λίγες μεν υπαρκτές δε.

Gt

toula_nomikou
22-02-08, 22:31
Πατατες + κρεας μυθος η πραγματικοτητα

Παιδια το εχω διαβασει κι εγω δε ξερω κατα ποσο ειναι αλήθεια γιατι στους αγωνες για να καταιβασουμε το ποσοστο λιπους τα πιο πολλα γευματα που κανουμε ειναι κρεας,κοτοπουλο η ψαρι με πατατες με τελεια αποτελεσματα.

Antonio
22-02-08, 22:57
Το μόνο που μου έρχετε στο μυαλο για τον συνδιασμό κρέας πατάτας είναι ο εκ των πραγμάτων κακός συνδιασμός αμυλώδους υδατάνθρακα με υψηλή ποσόστητα λίπους ο οποίος οδηγεί σε λιπογέννεση,αποφραξη αρτηριών κτλ.
Φυσικά λέγοντας κρέας εννοούμε παχία κρέατα όπως είναι το αρνί/κατσικί μαγειρεμένα στην κατσαρόλα ή ακόμα χειρότερα όταν έχουν τσιγαριστεί στο τιγάνι προηγουμένος με μπόλικη ποσότητα λαδιου... :porc:
Μου άνοιξε η όρεξη τώρα... :food:

stelios30
23-02-08, 02:31
Νομιζω οτι ειναι παλιοτερες αντιληψεις κ θα σας πω γιατι
α)τυρι με ψαρι εχει επικρατηση αυτη η αποψη γιατι παλιοτερα που δεν ειχαν ψυγεια και τα τυρια χαλουσαν προκαλουσαν ασχημη δηλητηριαση ο ματαραζο επινε ροφημα τονο με γαλα!μπλιαχ αηδια ε?ειναι καλος συνδιασμος αμινοξεων.
β)αμυλο με πρωτεινη αυτο δεν μπορεσα να το καταλαβω ποτε μιας κ η ιδια η φυση περιεχει τροφες με αμυλο κ πρωτεινη μαζι κ οπως πολυ σωστα ειπε κ η Τουλα οτι εμεις οι ββ το χρησιμοποιουμε με πολυ καλα αποτελεσματα κατι λεει ετσι?παντως εμπειρικα οι ββ ειναι πολυ πιο ενημερωμενοι κ απο διατροφολογους θα ελεγα μπορει να μην εχουμε επιστημονικη εξηγηση αλλα ξερουμε τι δουλευει!!
αυτα απο μενα ελπιζω να βοηθησα.

SOLID
23-02-08, 17:33
Επησης το αυγο με το ψαρι πειραζει αρκετο κοσμο!!!

RUHL
23-02-08, 17:40
Το μόνο που μου έρχετε στο μυαλο για τον συνδιασμό κρέας πατάτας είναι ο εκ των πραγμάτων κακός συνδιασμός αμυλώδους υδατάνθρακα με υψηλή ποσόστητα λίπους ο οποίος οδηγεί σε λιπογέννεση,αποφραξη αρτηριών κτλ.


Λες να ενοουν αυτο το πολυ παχυ κρεας επειδη το ειχα ακουσει αρκετες φορες απο διατροφολογους στην τηλεοραση

Vson
23-02-08, 18:43
βλακειες πιστευω παντως σιγουρα το φαγητο δεν αχρηστευεται ,δεν ειναι password η διατροφη,μπορει να αποβαλεται αν γινει καμια περιεργη φαση αλλα αυτες τις αποφευγεις με το να ξερεις τι σε πειραζει

αυτο με το γαλα και το ψαρι μου το λεει και η μαμα μου :P οτι προκαλει δηλητηριαση

Antonio
23-02-08, 19:37
Λες να ενοουν αυτο το πολυ παχυ κρεας επειδη το ειχα ακουσει αρκετες φορες απο διατροφολογους στην τηλεοραση

Εμένα εκεί πάει το μυαλό μου. Εκ τον πραγμάτων ο συνδιασμός υδατάνθρακα με λίπος δεν είναι οτι καλύτερο, ακόμα και για το bbing, αφού προάγει την λιπογέννση.Πόσο μάλλον όταν το λίπος προέρχεται από "κακές" πηγές.




βλακειες πιστευω παντως σιγουρα το φαγητο δεν αχρηστευεται ,δεν ειναι password η διατροφη

Vson τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο νομίζεις. Ακόμα και κάποιες μικρές γνώσεις που έχεις πάνω σε κάποια θέματα, τις οποίες μπορέι να θεωρείς πλέον δεδομένες, περιέχουν πολύ σοφία και μεγάλο χρέος. Χρέος στις γεννιές που άφησαν παρακαταθήκη αυτές τις γνώσεις στους νεότερους.
Π.χ. Για να θεωρούμε δεδομένη γνώση σήμερα οτι κάποια μανητάρια είναι δηλητηριώση κάποιοι, πρίν πολλά χρόνια πέθαναν από τροφική δηλητηρίαση. :wink: