PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκουωτ και κηλη...



swimmer_90
11-09-11, 18:20
Χαιρετω σας...επειδη πασχω απο το συνδρομο "μεγαλη πλατη-ποδια καλαμια" περυσι αποφασισα να μπω πολυ δυνατα στα ποδια...εκανα αρκετο σκουωτ και πρεσα οχι υπερβολες σε κιλα...150 πρεσα και γυρω 70-80 σκουωτ...μετα απο ενα σημειο αρχισα να νιωθω πονο στο ενα μπαλακι...πηγα σε γιατρο,μου εκανε υπερηχο και δεν βρηκε κατι...ΟΜΩΣ!!!!μου ειπε οτι μεγαλες επιβαρυνσεις σε πιεσεις ποδιων μπορουν να κανουν κηλη...ετσι αναγκαστηκα να παιζω με λιγα κιλα και τα ποδια παραμενουν καλαμια...και εχω φοβηθει ειναι η αληθεια...τωρα τι μπορω να κανω για να αποκτισω ποδια ποδοσφαιριστη χωρις να τρεχω σε χειρουργεια????να τον γραψω στα @@ μου και να πλακωθω στα καθισματα?!η μηπως οχι...?

TheWorst
11-09-11, 18:23
Ποδια ποδοσφαιριστη ? Για ποσταρε καμια φωτο .. Παντως για κατι τετοιο απο σκουωτ δεν εχω ακουσει , για δεαδλιφτ ισως ( συμφωνα με λογικη , παλι δε ..)

thegravijia
11-09-11, 18:34
aφου λες οτι δεν εχεις κυλη ! εκανες υπερυχο - ελπιζω εγχρωμο γιατι στον ασπρομαυρο δεν φαινεται τιποτα
το χω παθει με γιατρο γι αυτο σου λεω - μου κανε εξεταση για κυλη σε ασπρομαυρο κ οταν πηγα κ τα εδειξα σ ενα αλλο ντοκτορ τραβαγε τα μαλλια του κ μου πε σε ασπρομαυρο δεν φαινεται τιποτα

τεσπα φιλε ετσι ειναι αυτα αμα θες να προπονησε βαρια υπαρχει περιπτωση να χτυπησεις αλλιως καθεσαι σπιτι

τωρα το αν θα παθεις η οχι που να ξερουμε εμεις ?

αμα ηταν ετσι οπως λες ολοι στα χειρουργια θα τρεχαμε

Txc
11-09-11, 18:42
και το squat και οι αρσεις θανατου ειναι επικυνδυνες ασκησεις με πολλα κιλα...
αν κανεις με πανω απο 80 κιλα, καλο θα ηταν να εβαζες ζωνη για να προστατεψεις την μεση σου...

geo28
11-09-11, 18:48
και το squat και οι αρσεις θανατου ειναι επικυνδυνες ασκησεις με πολλα κιλα...
αν κανεις με πανω απο 80 κιλα, καλο θα ηταν να εβαζες ζωνη για να προστατεψεις την μεση σου...

δεν προστατευει καμια μεση η ζωνη,απλά χειριζεσαι περισσοτερα κιλα μ αυτη..

Txc
11-09-11, 18:50
δεν προστατευει καμια μεση η ζωνη,απλά χειριζεσαι περισσοτερα κιλα μ αυτη..

αα ναι?

γιατι εγω την φοραω για προστασια περισσοτερο...
ωραιο placebo...

nopain
15-03-12, 17:37
καλησπέρα παιδιά
προχθες πήγα προπόνηση και από την επόμενη μέρα νιώθω κατι στο ένα μπαλάκι και εγώ αλλά δεν το λέω καν πόνος
ένα ελαφρύ τσούξιμο που θα με πιάσει μερικές φορές στη μέρα
προτείνετε να πάω σε γιατρό?
και επίσης όταν κάποιος έχει κηλη πρέπει να χειρουργηθεί?

thegravijia
15-03-12, 17:43
καλησπέρα παιδιά
προχθες πήγα προπόνηση και από την επόμενη μέρα νιώθω κατι στο ένα μπαλάκι και εγώ αλλά δεν το λέω καν πόνος
ένα ελαφρύ τσούξιμο που θα με πιάσει μερικές φορές στη μέρα
προτείνετε να πάω σε γιατρό?
και επίσης όταν κάποιος έχει κηλη πρέπει να χειρουργηθεί?

πρεπει να πας ΣΕ γιατρο που ξερει κ που εμπιστευεσαι γιατι πολλα λαμογια θα σου πουνε ναι εχεις ελα να σε ανοιξω...
η απλα θα σου πουνε κοψε την προπονηση...λαλακιες δηλ
αστο λιγες μερες και αμα συνεχισει πηγαινε σε καποιο καλο γιατρο

nopain
15-03-12, 17:46
κατάλαβα
οπότε αφήνω και για 2-3 μέρες ακόμα την προπόνηση μιας και φοβάμαι να πιεστώ ξανά

billys15
15-03-12, 23:41
Κανε λιγοτερα κιλα τοτε και ανεβα επαναληψεις.Δεν χρειαζεται να σηκωνεις και τοσο πολλα αφου πονας,δεν θα κερδισεις και τιποτα..

Ikos
16-03-12, 03:53
Θες να αποκτησεις ποδια ποδοσφαιριστη...

Σκεψου τι κανει ο ποδοσφαιριστης την πιο πολυ ωρα στην προπονα του...

Θα σε βοηθησω: ΤΡΕΧΕΙ ΠΟΛΥ....

Απλο δεν ειναι?

nopain
14-05-12, 01:35
παίδες και πάλι δυστυχώς χωρίς κάποια πίεση ξαφνικά έχω ένα πολύ ελαφρύ ποναλάκι στον αριστερό όρχι και νιώθω ένα μικρό μούδιασμα...
άμα σηκώσω κάτι βαρύ νιώθω μια μικρή ενόχληση
αύριο ραντεβού με ουρολόγο
αν έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι ευπρόσδεκτη...

andreasaxo
14-05-12, 10:29
παίδες και πάλι δυστυχώς χωρίς κάποια πίεση ξαφνικά έχω ένα πολύ ελαφρύ ποναλάκι στον αριστερό όρχι και νιώθω ένα μικρό μούδιασμα...
άμα σηκώσω κάτι βαρύ νιώθω μια μικρή ενόχληση
αύριο ραντεβού με ουρολόγο
αν έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι ευπρόσδεκτη...

Στον γιατρό από ΧΘΕΣ κι'όλας.
Όπως το περιγράφεις είναι κήλη, έτσι ξεκίνησε στον φίλο μου, δεν έδωσε σημασία στο μούδιασμα και συνέχισε, την άλλη μέρα υπέφερε και τελικά κατέληξε από το πουθενά στο χειρουργείο.
Στον γιατρό ΑΜΕΣΟΣ.
Μην ξανά πας στο gym αν δεν ξεκαθαριστεί η κατάσταση και δεν έχεις μια καθαρή εικόνα για το τι συμβαίνει.
Σου εύχομαι να μην έχεις τίποτα.

nopain
14-05-12, 13:07
μάλιστα... τώρα σηκώθηκα και ώρα να κλείσω ραντεβού.. ελπίζω να μην είναι τίποτα
πάντως για τον πόνο που λες τον εχω 3 μέρες τώρα ( ίσα ίσα ενοχλητικός ) και πάλι σήμερα ελάχιστα...
για να δούμε!

Ariel
14-05-12, 14:49
ατιμη μεση...οσφυαλγια ...και με βαραει συνεχεια με θλασεις μαλακων μοριων....
δεν περναει ποτε....ποσους κοιλιακους και ραχιαιους πια????
κανενα αλλο κολπο???βαρεθηκα τη θερμοφορα!ασε που καηκα με το καυτο νερο της!:P

gym
14-05-12, 18:27
ατιμη μεση...οσφυαλγια ...και με βαραει συνεχεια με θλασεις μαλακων μοριων....
δεν περναει ποτε....ποσους κοιλιακους και ραχιαιους πια????
κανενα αλλο κολπο???βαρεθηκα τη θερμοφορα!ασε που καηκα με το καυτο νερο της!:P

δοκιμασε πιλατες...σωστο πιλατες....ακομη και γιογκα....θα σε βοηθησει εκτος απο τους απλους κοιλιακους/ραχιαιους(βεβαια δεν ξερω τι ακριβως κανεις απλα σου λεω κ την αλλη πλευρα)

nopain
14-05-12, 20:55
παιδιά πήγα σε ουρολόγο με εξέτασε και μου είπε όλα καλά και να μη πάω για 2-3 μέρες γυμναστήριο αν πιστεύω ότι επηρεάζει. Μου είπε ότι δεν έχω ούτε κήλη ούτε κυρσοκήλη και να ηρεμίσω! ΟΛΕ!

andreasaxo
14-05-12, 21:25
παιδιά πήγα σε ουρολόγο με εξέτασε και μου είπε όλα καλά και να μη πάω για 2-3 μέρες γυμναστήριο αν πιστεύω ότι επηρεάζει. Μου είπε ότι δεν έχω ούτε κήλη ούτε κυρσοκήλη και να ηρεμίσω! ΟΛΕ!

:thumbup::thumbup::thumbup:;););)

Ariel
14-05-12, 22:22
δοκιμασε πιλατες...σωστο πιλατες....ακομη και γιογκα....θα σε βοηθησει εκτος απο τους απλους κοιλιακους/ραχιαιους(βεβαια δεν ξερω τι ακριβως κανεις απλα σου λεω κ την αλλη πλευρα)

ναι....ορθοσωμικες ασκησεις μια χαρα ειναι αυτα....θα ηθελα να ασχοληθω με αυτο το θεμα...εχεις κανα καλο σεμιναριο υπ'οψιν σου?γτ του χρονου με το μεταπτυχιακο θα ηθελα να τα συνδυασω(στειλε μου π.μ.);)
αλλα γενικα ασχολουμαι συνεχως με βαρη ,ενοργανη και αθλητικη χορογραφια...
οποτε...μαζευονται ολα μαζι και γινεται ενα μπαμ!
θερμοφορες,κρεμες απλα ανακουφιζουν πονο...ζωνη απλα βοηθα για περισσοτερα κιλα...
αδιεξοδο...!

gym
15-05-12, 08:41
ναι....ορθοσωμικες ασκησεις μια χαρα ειναι αυτα....θα ηθελα να ασχοληθω με αυτο το θεμα...εχεις κανα καλο σεμιναριο υπ'οψιν σου?γτ του χρονου με το μεταπτυχιακο θα ηθελα να τα συνδυασω(στειλε μου π.μ.);)
αλλα γενικα ασχολουμαι συνεχως με βαρη ,ενοργανη και αθλητικη χορογραφια...
οποτε...μαζευονται ολα μαζι και γινεται ενα μπαμ!
θερμοφορες,κρεμες απλα ανακουφιζουν πονο...ζωνη απλα βοηθα για περισσοτερα κιλα...
αδιεξοδο...!

αυτο ακριβως...καλυπτεις το προβλημα κ δεν το λυνεις...;)