PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος στην κλειδα



sak
11-09-11, 20:11
Την επομενη ημερα και μετα απο πιεσεις παγκου με μπαρα και βαζοντας πιο πολλα κιλα απο οτι συνηθως αλλα με βοηθεια μετα την 3τη επαναληψη, ενοιωσα εναν πονο στην πανω πλευρα της κλειδας την επομενη ομως ημερα. To θεμα ειναι οτι δεν με ποναει παρα μονο σε ενα συγκεκριμενο σημειο ,οταν ειναι τεντωμενο το χερι κοντα στον κορμο και προς τα πισω, οταν κανω διατασεις για ομους με τις παλαμες ενωμενες πισω απο την πλατη και οταν παταω με το δαχτυλο το κοκαλακι που ειναι σαν μπιλια στο τελειωμα της κλειδας, δεν ξερω πως αλλιως να το αναφερω. Το κακο ειναι οτι δεν αισθανομαι τον πονο σαν "τσιμπιμα" οπως ειχα παλιοτερα με τραυματισμους αλλα καπως πιο εντονο και σε συγκεκριμενο σημειο οταν στριβω το χερι . Το θεμα ειναι οτι αυτο εγινε περιπου πριν 5-6 ημερες και ο πονος ειναι σχεδον ο ιδιος ( σημ. περνω και to flex της universal αλλα δεν ειδα καποια υποχωρηση ) Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο ή εχει να μου δωσει καποια γνωμη ? :unsure:

Nive
13-09-11, 00:57
Ενδέχεται να`ναι Impingement syndrome,σύνδρομο πρόσκρουσης ώμου....:unsure: τράβηγμα...

sak
14-09-11, 22:32
Προχθες πηγα στο γιατρο και ειδε τις ακτινογραφιες και μου ειπε πως ειναι τενωντας. Μου εδωσε επισεις αντιφλεγμονωδη loxitan. Προπονηση πηγαινω αλλα κανω οσο πιο χαλαρα μπορω και με πολυ λιγα κιλα. Ειναι παντως δευτερη εβδομαδα (τριτη ημερα ομως που περνω τα αντιφλεγμονωδη ) και ο πονος δεν εχει υποχωρησει .

sogoku
15-09-11, 01:05
Τι διεγνωσε ο γιατρος ακριβως?.Αν διεγνωσε τενοντιτιδα κακως μαλλον κανεις ακομα βαρη.

sak
15-09-11, 03:42
...ναι μου ειπε οτι ειναι ο τενωντας... Βαρη κανω με το 1/3 απο τα κιλα που βαζω κανονικα (εκτος ποδια που σχεδον βαζω τα κανονικα κιλα)

Nive
15-09-11, 23:04
Τι διεγνωσε ο γιατρος ακριβως?.Αν διεγνωσε τενοντιτιδα κακως μαλλον κανεις ακομα βαρη.

Αφού λέει τένοντας...ή μακρά κεφαλή δικεφάλου ή υπερακάνθιος...;)

sogoku
16-09-11, 02:42
Ναι δεν ρωτησα ποιον απλα αν διεγνωσε τενοντιτιδα γιατι ο φιλος ελεγε απλα τενοντας.;)

sak
16-09-11, 04:10
Ελπιζω να περασει με τα αντιφλεγμονωδη :-| γιατι και ο τενοντας στον καρπο με ταλαιπωρει εδω και ενα τριμηνο κοντα! Μακαρι να μη τραβηξει τοσο... αν και ο γιατρος μου ειπε οτι θα τα εχω μια ζωη ,αφου και καλα ασχολουμαι με βαρη, και οτι κατα καιρους θα με πιανουνε... μαλιστα! Θα βγω για αποσυρση στο τελος μου φαινετε!! :cool:

sogoku
16-09-11, 12:43
Παντως μην ευχεσαι μονο να φυγει φιλε μου.Συμβουλευσου εναν φυσικοθεραπευτη η τενοντιτιδα ειναι υπουλη και δεν περναει μονο με χαπια αλλα ξεκουραση και προοδευτικη επανοδο.Αν εξελιχθει σε χρόνια μετα τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.

HIAB XS
24-08-12, 01:17
Προχθες πηγα στο γιατρο και ειδε τις ακτινογραφιες και μου ειπε πως ειναι τενωντας. Μου εδωσε επισεις αντιφλεγμονωδη loxitan. Προπονηση πηγαινω αλλα κανω οσο πιο χαλαρα μπορω και με πολυ λιγα κιλα. Ειναι παντως δευτερη εβδομαδα (τριτη ημερα ομως που περνω τα αντιφλεγμονωδη ) και ο πονος δεν εχει υποχωρησει .

Eγω επαθα στην κλειδα πριν 5 μηνες!!επειδη εχω εμπειρια απο πολλους τραυματισμους στους ομους θα σου προτεινα να μην κανεις τιποτα μεχρι να σε αφησει εντελως..μετα κανε ελαφρια βαρη για κανενα μηνα κ μετα πολυ σιγα αρχησε να ανεβαζεις κιλα...εαν δεν κανεις καλη αποθεραπεια θα εχεις προβλημα μελοντικα...τωρα αν η δουλεια σου ειναι χειρονακτικη εργασια προσεχε ακομα ποιο πολυ!! φαε επισεις μπανανες που εχουν καλιο κ βοηθανε στην αναρρωση!! δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα να εχεις φθασει σε ενα επιπεδο Α κ να παθεις ζημια...απλα κανε υπομονη!!

FiVo-Alex/City
24-08-12, 01:59
Eγω επαθα στην κλειδα πριν 5 μηνες!!επειδη εχω εμπειρια απο πολλους τραυματισμους στους ομους θα σου προτεινα να μην κανεις τιποτα μεχρι να σε αφησει εντελως..μετα κανε ελαφρια βαρη για κανενα μηνα κ μετα πολυ σιγα αρχησε να ανεβαζεις κιλα...εαν δεν κανεις καλη αποθεραπεια θα εχεις προβλημα μελοντικα...τωρα αν η δουλεια σου ειναι χειρονακτικη εργασια προσεχε ακομα ποιο πολυ!! φαε επισεις μπανανες που εχουν καλιο κ βοηθανε στην αναρρωση!! δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα να εχεις φθασει σε ενα επιπεδο Α κ να παθεις ζημια...απλα κανε υπομονη!!

+1 Στο επάνω post.
Τα πρώτα συμπτώματα τα είχα τον Ιανουάριο και έκανα ακριβώς το αντίθετο από αυτά που λέω να κάνουν τα άτομα που δουλεύουμε μαζί. Δεν του έδωσα σημασία, συνέχισα να γυμνάζομαι. Αποτέλεσμα, τενοντίτιδα στροφικού πετάλου, είμαι ήδη 2 μήνες εκτός γυμναστηρίου, με βελονισμό, αντιφλεγμονώδη, φυσιοθεραπείες και ακόμα πονάει. Δεν μου κάνουν κορτιζόνη γιατί φοβούνται για ρήξη όποτε μάλλον θα θέλω άλλον ένα με δυο μήνες. Αν μπορείς να το κρεμάσεις το χέρι και να μην το δουλεύεις θα βοηθήσει πολύ, κάτι που λόγο δουλείας δεν μπορώ να κάνω εγώ.
Κουράγιο και περαστικά.

ελμερ
24-08-12, 03:28
Το ειχα παθει και γω ...οταν με το καλο εισαι οκ να ξεκινησεις ασκησεις στους ωμους να κανεις πααααρα πολυ καλο ζεσταμα ..αυτο κανω και εκανα και γω και δοξα το θεο ειμαι οκ......(περαστικα):welcome:

iron maiden
24-08-12, 06:54
απο αυτα που λες μαλλον για υπερακανθειο το βλεπω.αν με το ζεσταμα το βλεπεισ να καλυτερευει ειναι τενοντιτιδα αν ο πονος ειναι σταθεροσ η μεγαλωνει ειναι μεγαλυτερη η ζημια το καλο ειναι οτι δεν σε πονεσε πανω στην ασκηση.σε πρωτη φαση κοψε οτι σε ποναει ,μην κανεις ασκησεις ομων παρα μονο ασκησεισ για τους στροφεις rotoror cuff ,μην κανεισ παγκο με μπαρα μπορεισ να κανεισ πιεσεισ με αλτηρεσ με τισ παλαμες να κοιτουν το σωμα και τουσ αγκωνες κοντα στο σωμα,μην κανεις οπισθολαιμιες πλατη ,και ζητα μια δευτερη γνωμη ιατρου να ξερεις τι ακριβως εχεις ενας καλοσ γιατροςειδικοσ στον ωμο με πειρα μονο με τισ κοντρες που θα σου βαλει στην κλινικη εξεταση ξερει που ειναι η ζημια και ποσο σημαντικη ειναι.

HIAB XS
27-08-12, 14:38
+1 Στο επάνω post.
Τα πρώτα συμπτώματα τα είχα τον Ιανουάριο και έκανα ακριβώς το αντίθετο από αυτά που λέω να κάνουν τα άτομα που δουλεύουμε μαζί. Δεν του έδωσα σημασία, συνέχισα να γυμνάζομαι. Αποτέλεσμα, τενοντίτιδα στροφικού πετάλου, είμαι ήδη 2 μήνες εκτός γυμναστηρίου, με βελονισμό, αντιφλεγμονώδη, φυσιοθεραπείες και ακόμα πονάει. Δεν μου κάνουν κορτιζόνη γιατί φοβούνται για ρήξη όποτε μάλλον θα θέλω άλλον ένα με δυο μήνες. Αν μπορείς να το κρεμάσεις το χέρι και να μην το δουλεύεις θα βοηθήσει πολύ, κάτι που λόγο δουλείας δεν μπορώ να κάνω εγώ.
Κουράγιο και περαστικά.

Φιλε μου επαθες μεγαλη ζημια!σε καταλαβαινω πως νιωθεις που δεν μπορεις να πας στο γυμναστηριο....O iron maiden εχει δικιο για της ασκησεις που να μην κανεις....γενικα δεν θελει να σηκωνεις τα χερια ποιο πανω απο τους ομους!!!ετσι μου ειπε ο γιατρος μου!!εγω τωρα που μπηκα σιγα σιγα μετα απο 5.5 μηνες με το 50% της δυναμης κ εχω κατι τσιμπηματακια! η κλειδα κ η τενοντητηδα θελουν μεγαλη αποχη....τωρα εμεις δουλευουμε χειρονακτικα,,πιασε το αυγο κ κουρευτο!!καλη αναρωση σου ευχομαι!!!