PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέρμα, νερά, λίπος και υγεία. Βοήθεια.



Druid
12-09-11, 17:53
Ήθελα από καιρό τώρα να ανοίξω ένα θέμα για να μου πείτε της εμπειρίες ή τις απόψεις σας σε αυτό. Παλαιότερα υπήρξα γεματούλης, με αποτέλεσμα να χαλαρώσει το δέρμα, κυρίως στη περιοχή της κοιλιάς και του στήθους. Αν και δεν είναι σε μεγάλο βαθμό, ότι και αν έκανα, όσο σκληρά και αν δούλεψα ή αν έφτιαξα τη διατροφή μου, δεν κατόρθωσα να το φτιάξω όπως θέλω.

Τι εννοώ? Ενώ ανά διαστήματα βλέπω καθαρά 6 κοιλιακούς, άλλες ώρες τους βλέπω πολύ θολά. Άλλες φορές το δέρμα μου φαίνεται πιο σφιχτό, άλλες πιο χαλαρό. Όταν κουνιέμαι ή χοροπηδάω ( παρά το χαμηλό μου λίπος, 10% σε πρόσφατη λιπομέτρηση ) τα πάντα πηγαίνουν πάνω κάτω... Σκέφτηκα πως θα είναι τα νερά... Έτσι για 3 μέρες, από 3-4 λίτρα που έπινα το έκοψα στα 500-750ml.. Όμως καμία διαφορά...

Τι μπορεί να συμβαίνει? Θέλω να ξεκαθαρήσω ότι γυμνάζομαι πάρα πολύ συστηματικά, με βάρη 4-5 φορές τη βδομάδα και 3-4 πρωινά αερόβια, επί πολύ καιρό, και πάντα με άψογη διατροφή, στις σωστές θερμίδες και γραμμάρια. Προτίμησα να κινηθώ υποθερμιδικά για να δω αν θα υπάρξει διαφορά όμως τίποτα φοβερό.

sogoku
12-09-11, 18:22
Ήθελα από καιρό τώρα να ανοίξω ένα θέμα για να μου πείτε της εμπειρίες ή τις απόψεις σας σε αυτό. Παλαιότερα υπήρξα γεματούλης, με αποτέλεσμα να χαλαρώσει το δέρμα, κυρίως στη περιοχή της κοιλιάς και του στήθους. Αν και δεν είναι σε μεγάλο βαθμό, ότι και αν έκανα, όσο σκληρά και αν δούλεψα ή αν έφτιαξα τη διατροφή μου, δεν κατόρθωσα να το φτιάξω όπως θέλω.

Τι εννοώ? Ενώ ανά διαστήματα βλέπω καθαρά 6 κοιλιακούς, άλλες ώρες τους βλέπω πολύ θολά. Άλλες φορές το δέρμα μου φαίνεται πιο σφιχτό, άλλες πιο χαλαρό. Όταν κουνιέμαι ή χοροπηδάω ( παρά το χαμηλό μου λίπος, 10% σε πρόσφατη λιπομέτρηση ) τα πάντα πηγαίνουν πάνω κάτω... Σκέφτηκα πως θα είναι τα νερά... Έτσι για 3 μέρες, από 3-4 λίτρα που έπινα το έκοψα στα 500-750ml.. Όμως καμία διαφορά...

Τι μπορεί να συμβαίνει? Θέλω να ξεκαθαρήσω ότι γυμνάζομαι πάρα πολύ συστηματικά, με βάρη 4-5 φορές τη βδομάδα και 3-4 πρωινά αερόβια, επί πολύ καιρό, και πάντα με άψογη διατροφή, στις σωστές θερμίδες και γραμμάρια. Προτίμησα να κινηθώ υποθερμιδικά για να δω αν θα υπάρξει διαφορά όμως τίποτα φοβερό.

Φιλαρακι ισως ειναι το δερμα τι να πω γιατι κατι παρομοιο(χωρις να ειμαι σε τετοιο ποσοστο λιπους) εχω και εγω.
Και αυτα που λενε κανε προπονηση φτιαξε την διατροφη και ολα θα φτιαξουν τα ακουω βερεσε.

Druid
12-09-11, 19:14
Προφανώς και κάτι τέτοιο ευθύνεται, εγώ πιάνω το δέρμα της κοιλιάς και δεν μου μοιάζει με λίπος, ειναι πολύ αραιό σαν ζυμαράκι και πιάνω φλέβες, μετά τους κοιλιακούς μου μπορώ να δω και κάποιες στη κοιλιά, δεν μπορεί να είναι λίπος. Αλλά και τόσα νερά? Που στο δι....λο βρεθήκανε?

Καμιά πρόταση / γνώμη παιδιά?

chourdakis
12-09-11, 19:56
Προφανώς και κάτι τέτοιο ευθύνεται, εγώ πιάνω το δέρμα της κοιλιάς και δεν μου μοιάζει με λίπος, ειναι πολύ αραιό σαν ζυμαράκι και πιάνω φλέβες, μετά τους κοιλιακούς μου μπορώ να δω και κάποιες στη κοιλιά, δεν μπορεί να είναι λίπος. Αλλά και τόσα νερά? Που στο δι....λο βρεθήκανε?

Καμιά πρόταση / γνώμη παιδιά?

αν απο παλια ειχες τιν ταση να εισαι γεματουλης...ριξε το λιπος σου καπου στο 8%...θα δεις οτι μετα δν θα εχεις προβλημα,και ακομα και αν ξαναπαχυνεις οταν αδυνατισεις παλι στο 10% δν θα εισαι οπως εισαι τωρα....εγω και στο 10% εχω μικρη περιφερεια...ασ πουμε..

Druid
13-09-11, 00:38
Δεν είναι πρόβλημα λίπους νομίζω... Όταν κουνάω το δέρμα της κοιλιάς μου βλέπω ακόμα και τις φλέβες κάτω απ'το δέρμα. Δε νομίζω να τις έβλεπα εάν δεν είχα μικρό ποσοστό λίπους. Και μέσα σε μία βδομάδα από τη λιπομέτρηση παίζει να έπεσα κι'άλλο...

TRIANTAFYLLOU
14-09-11, 16:17
πολλες φορές αυτές οι ιδέες όταν μας μπαίνουν με νερα η λίπος , κάνουμε ακρότητες όπως πχ να κόψεις το νερό .
αντίθετα πίνουμε αρκετό νερό όχι υπερβολές για να μειώσουμε την κατακράτηση και το νερό είναι βασικό συστατικό για τον μεταβολισμό και για την ζωή γενικότερα

απλα όταν κάποιος είχε κιλα και τα έχασε εκεί ανάλογα με την ποιότητα του δέρματος , τις διατροφικές του συνήθειες και γενικά τον τρόπο ζωής του , το δέρμα επανέρχετε γρήγορα και κολάει πάνω στούς μυς δίνοντας μια σφιχτή εμφάνηση , σε άλλες περιπτώσεις χρειάζετε περισσότερο χρόνο και δείχνει χαλαρό και σαν να έχει υποδόριο λίπος .

γι αυτο χρειάζετε περισσότερος χρόνος να επανέλθει στα φυσιολογικα , όπως και σε περιπτώσεις με τις ραγάδες , άλλοι βάζουν πολλα κιλα και χάνουν και δεν υπάρχει καμία επίπτωση στο δέρμα και άλλοι με την παραμικρή αυξομοίωση κάνουν ραγάδες και σημάδια , αυτο βελτιώνετε με την σωστή διατροφή και σωστή θεωρείτε όταν ανάλογα με τον οργανισμό δίνουμε αυτα ακριβώς που χρειάζετε, ώστε να έχει ελαστικότητα το δέρμα και να είναι ενυδατωμένο και εκτός απο τις πρωτείνες και υδατάνθρακες , βιταμίνες , μέταλα και ιχνοστοιχεία σε ισοροπία παίζουν μεγάλο ρόλα

franky94
14-09-11, 16:25
κατι παρομοιο εχω και εγω αλλα ο κυριος Τριανταφυλλου μου ελυσε τις αποριες!!!