PDA

Επιστροφή στο Forum : αποψεις για την διατροφη μου?



spyros92
14-09-11, 13:14
Στοιχεια για μενα: 1.86 υψος , 90κιλα βαρος, περιπου 15% λιπος αυτο το χειμονα θελω να αυξησω λιγο την μυικη μου μαζα αλλα δεν θελω να παρω λιπος οποτε λεω να παιξω με μια διατροφη 300 θερμιων παραπανω απο τισ θερμιδεσ συντηρισης μου.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινο: 90g corn flakes + 30g σταφιδες + 200g γαλα 2% + 1 γιαουρτι 2%
Δεκατιανο: 1 τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 500γρ γαλα 2%
Μεσημεριανο: 200g ρυζι/150g πατατες/150γ μακαρονια με 125g κιμα μοσχαρισιο/100g στηθος κοτοπουλο/100g μπριζολα χοιρινη/200g ψαρι
Απογευματινo: 1 γιαουρτι + 2 κουταλιες μελι + 5 αποξηραμενα δαμασκηνα + 30g κασιους
Μεταπροπο: 1 μπανανα/1 κουταλια μελι + 1 Scoop Myofusion
Βραδυνο: 1 τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 500γρ γαλα 2%
Πριν τον υπνο: 1 scoop Myofusion

Επισης λεω να παω να παρω την πολυβιταμινη Αnavite και για μεσα στην προπονηση να βαλω τα Modern BCAA.

Περιμενω γνωμες! ευχαριστω

spyros Bodybuilding
17-09-11, 10:56
εγω λεω να πεσεις ακομη λιγο σε bodyfat

spyros92
17-09-11, 13:43
κι εγω το σκεφτηκα αλλα λεω μηπως καταφερω να αυξησω τη μυικη μου μαζα κ να μειωσω ελαχιστα το λιπος με διατροφη στισ θερμιδες συντηρησης. επισης δεν εχω πολλα περιθωρια να αυξομειωνω τα κιλα μου...

για τι διατροφη τι εχεις να πεις?

spyros Bodybuilding
17-09-11, 17:23
Στοιχεια για μενα: 1.86 υψος , 90κιλα βαρος, περιπου 15% λιπος αυτο το χειμονα θελω να αυξησω λιγο την μυικη μου μαζα αλλα δεν θελω να παρω λιπος οποτε λεω να παιξω με μια διατροφη 300 θερμιων παραπανω απο τισ θερμιδεσ συντηρισης μου.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινο: 90g corn flakes + 30g σταφιδες + 200g γαλα 2% + 1 γιαουρτι 2%(βαλε βρωμη και αυγα η whey και κρατα το γαλα)
Δεκατιανο: 1 τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 500γρ γαλα 2%
Μεσημεριανο: 200g ρυζι/150g πατατες/150γ μακαρονια με 125g κιμα μοσχαρισιο/100g στηθος κοτοπουλο/100g μπριζολα χοιρινη/200g ψαρι
Απογευματινo: 1 γιαουρτι + 2 κουταλιες μελι + 5 αποξηραμενα δαμασκηνα + 30g κασιους
Μεταπροπο: 1 μπανανα/1 κουταλια μελι + 1 Scoop Myofusion(βαλε και μια δευτερη μπανανα αμα θες)
Βραδυνο: 1 τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 500γρ γαλα 2%(εδω βαλε οτι και στο μεσημεριανο)
Πριν τον υπνο: 1 scoop Myofusion(βαλε γιαουρτακι με αμυγδαλα)

Επισης λεω να παω να παρω την πολυβιταμινη Αnavite και για μεσα στην προπονηση να βαλω τα Modern BCAA.

Περιμενω γνωμες! ευχαριστω

Αυτα απο εμενα λοιπον υπολογισε θερμιδες και ποσες πρωτεινες,υδατανθρακες και λιπη παιρνεις και οποτε κολλας θα ανεβαζεις ανα 300 θερμιδες.
Κοιτα για εμενα μπορεις να κανεις ογκο με 15bf αλλα δεν ξερω μαλλον θα κρατησεις περισσοτερο την γραμμωση σου:green::green:

spyros92
17-09-11, 17:56
ευχαριστω! ειχα υπολογισει τισ θερμιδες κ βγαινανε περιπου 300 με 180γρ πρωτεινη! λεω να την ξεκινησω απο δευτερα και να την αλλαξω αν ειναι μετα απο κανα 2μηνο! επισης σκεφτομαι να παω να παρω μια πολυβιταμινη αλλα δεν ξερω τι παιζει απο υπερβιταμινωση

spyros Bodybuilding
17-09-11, 20:47
αμα ειναι ποσταρε την παλι διορθωμενη

Txc
17-09-11, 21:08
Στοιχεια για μενα: 1.86 υψος , 90κιλα βαρος, περιπου 15% λιπος αυτο το χειμονα θελω να αυξησω λιγο την μυικη μου μαζα αλλα δεν θελω να παρω λιπος οποτε λεω να παιξω με μια διατροφη 300 θερμιων παραπανω απο τισ θερμιδεσ συντηρισης μου.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Πρωινο: 90g corn flakes + 30g σταφιδες + 200g γαλα 2% + 1 γιαουρτι 2%
Δεκατιανο: 1 τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 500γρ γαλα 2%
Μεσημεριανο: 200g ρυζι/150g πατατες/150γ μακαρονια με 125g κιμα μοσχαρισιο/100g στηθος κοτοπουλο/100g μπριζολα χοιρινη/200g ψαρι
Απογευματινo: 1 γιαουρτι + 2 κουταλιες μελι + 5 αποξηραμενα δαμασκηνα + 30g κασιους
Μεταπροπο: 1 μπανανα/1 κουταλια μελι + 1 Scoop Myofusion
Βραδυνο: 1 τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι χαμηλων λιπαρων + 500γρ γαλα 2%
Πριν τον υπνο: 1 scoop Myofusion

Επισης λεω να παω να παρω την πολυβιταμινη Αnavite και για μεσα στην προπονηση να βαλω τα Modern BCAA.

Περιμενω γνωμες! ευχαριστω

1) Τα corn flakes καντα βρωμη...
2) Οχι πατατες πριν την προπονηση, το ρυζι και τα μακαρονια ειναι μαυρα? Αν οχι, να τρως μαυρα. Πριν την προπονηση μονο συνθετο υδατανθρακα...
3) Το απογευματινο σου ειναι καταστροφικο...
4) Πριν τον υπνο βαλε και κανα ξυροκαρπι μαζι με το scoop. Καρυδια κατα προτιμηση γιατι βλεπω δεν παιρνεις συμπληρωμα ω3...
5) Να παρεις την Anavite ειναι πολυ καλη και παρε και κανα συμπληρωμα ω3, αν παρεις συμπληρωμα ω3 πριν τον υπνο βαλε αμυγδαλα αντι για καρυδια...
6) Βαλε και καμια σαλατα στο μεσημεριανο σου με ελαιολαδο ( ω6 )...

spyros92
18-09-11, 04:21
σαλατες θα εχω και στο μεσημεριανο και στο βραδυνο (το οποιο τελικα θα ειναι ιδιο με το μεσημεριανο) με μια κουταλια της σουπας λαδι στην καθε μια! προτεινε μου για το απογευματινο, μην μου λες απλα οτι ειναι χαλια...

spyros Bodybuilding
18-09-11, 09:04
σαλατες θα εχω και στο μεσημεριανο και στο βραδυνο (το οποιο τελικα θα ειναι ιδιο με το μεσημεριανο) με μια κουταλια της σουπας λαδι στην καθε μια! προτεινε μου για το απογευματινο, μην μου λες απλα οτι ειναι χαλια...

προπονηση ποτε θα κανεις??

Txc
18-09-11, 10:51
σαλατες θα εχω και στο μεσημεριανο και στο βραδυνο (το οποιο τελικα θα ειναι ιδιο με το μεσημεριανο) με μια κουταλια της σουπας λαδι στην καθε μια! προτεινε μου για το απογευματινο, μην μου λες απλα οτι ειναι χαλια...

2 Πιθανες επιλογες για απογευματινο - pre workout:

1) 2 φετες ολικης αλεσης με φυστικοβουτυρο βιολογικο, 1 scoop whey με γαλα και 1 φρουτο ( μηλο, πορτοκαλι, μπανανα )...
2) 40γρ βρωμη, 1 scoop whey με γαλα και 1 φρουτο ( μηλο, πορτοκαλι, μπανανα )...

spyros92
18-09-11, 13:20
να σε ρωτησω, με τοσα φρουτα μηπως ειναι υπερβολικη η πολυβιταμινη?

Txc
18-09-11, 14:00
να σε ρωτησω, με τοσα φρουτα μηπως ειναι υπερβολικη η πολυβιταμινη?

Απο την πολυβιταμινη περιμενεις να παρεις βιταμινες, ιχνοστοιχεια και μεταλλα...
Τα φρουτα τα βαζεις για extra θερμιδες, για να νιωθεις πιο χορτατος, φυτικες ινες κτλ...
3 φρουτα την ημερα και 2 σαλατες ειναι αστεια ποσοτητα...

Giannistzn
18-09-11, 18:31
Απο την πολυβιταμινη περιμενεις να παρεις βιταμινες, ιχνοστοιχεια και μεταλλα...
Τα φρουτα τα βαζεις για extra θερμιδες, για να νιωθεις πιο χορτατος, φυτικες ινες κτλ...
3 φρουτα την ημερα και 2 σαλατες ειναι αστεια ποσοτητα...

Μην τα ισοπεδωνεις ολα ρε συ.. Ολοι οι ανθρωποι που τρωνε δηλαδη 2-3 φρουτα τη μερα και 2-3 σαλατες θα επρεπε να ειναι αρρωστοι, χλωμοι, αδυναμοι και ελαχιστα καλυμενοι απο αποψη βιταμινων..

Δεν ειναι ετσι, δεν ειναι του πεταματου τα φρουτακια και οι σαλατες, κατι δινουν και αυτα

Tasos Green
18-09-11, 18:49
Απο την πολυβιταμινη περιμενεις να παρεις βιταμινες, ιχνοστοιχεια και μεταλλα...
Τα φρουτα τα βαζεις για extra θερμιδες, για να νιωθεις πιο χορτατος, φυτικες ινες κτλ...
3 φρουτα την ημερα και 2 σαλατες ειναι αστεια ποσοτητα...

για καποιον που δεν εχει πολυβιταμίνη μια χαρα ειναι τα φρουτα... το ακτινίδιο για παράδειγμα εχει 70 mg βηταμινη c (60 mg ειναι η συνιστώμενη ημερισια δωση για εναν ανθρωπο) ειναι πλουσιο σε κάλιο, μαγνήσιο, φώσφορο, φυτικές ίνες και ιχνοστοιχεία με 3-4 χωρισμένα αναμεσα στην μερα μια χαρα ειναι.

και με τα αλα φρωτα οπως πράσινα μηλα και αλλα εχουν καλα προφιλ βηταμινων ..

σε περιοδο υπερθερμιδικης τα τιμαω και με το παραπανω ολα τα φρουτα αναμεσα στα γευματα.

και απο σαλατες τσεκαρε το μπροκολο.

31242

Txc
18-09-11, 19:17
εσυ ας πουμε Τασο δεν παιρνεις πολυβιταμινη?

Txc
18-09-11, 19:19
Μην τα ισοπεδωνεις ολα ρε συ.. Ολοι οι ανθρωποι που τρωνε δηλαδη 2-3 φρουτα τη μερα και 2-3 σαλατες θα επρεπε να ειναι αρρωστοι, χλωμοι, αδυναμοι και ελαχιστα καλυμενοι απο αποψη βιταμινων..

Δεν ειναι ετσι, δεν ειναι του πεταματου τα φρουτακια και οι σαλατες, κατι δινουν και αυτα

Υπαρχει μια διαφορα σε αυτο που λες...
Υπαρχει ο φυσιολογικος ανθρωπος που τρεχει απο το σπιτι του μεχρι την σταση του λεωφορειου...
Υπαρχει και ο αθλητης που τρεχει χιλιομετρα και σηκωνει κιλα και με τα αυτια...

Λες να εχουν τις ιδιες αναγκες?
Δεν νομιζω...

Δεν ειπα οτι ειναι για πεταμα τα φρουτα και οι σαλατες...
Απλα ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ...

Chris92
18-09-11, 19:29
txc πουλας συμπληρωματα? επειδη σε ολα σου τα ποστ για διατροφη επιμενεις σε πολυ μεγαλο βαθμο στα συμπληρωματα

Txc
18-09-11, 19:30
txc πουλας συμπληρωματα? επειδη σε ολα σου τα ποστ για διατροφη επιμενεις σε πολυ μεγαλο βαθμο στα συμπληρωματα

οχι δεν πουλαω συμπληρωματα...
απλα πιστευω 3 συμπληρωματα ειναι απαραιτητα...

Giannistzn
18-09-11, 19:35
Απλα, αλλο πιστευω και προτεινω, και αλλο ειμαι καθετος και προσυλιτιζω. Ισως να μη φαινεται στο λογο σου, απλα σε καθε ποστ σου φαινεται σα να εισαι καθετος.

"αγορασε συμπληρωμα αλλιως δεν εχεις μελλον". Δεν ειναι ετσι. Και ναι εν μερη εχει να κανει οτι ενας απλος ανθρωπος μπορει να μην κανει πολλα. Αλλα και οι 9/10 εδω δεν πανε για προταθλητισμο. Απλα θελουν να προσεξουν το σωμα τους. Και οι περισσοτεροι μολις ξεκινουν οποτε δεν ειναι αναγκη να μπουν αμεσως στα συμπληρωματα..

Chris92
18-09-11, 19:35
παντως 3 συμπληρωματα και φαγητο ξεφευγει πολυυυυ οικονομικα

Tasos Green
18-09-11, 19:36
εσυ ας πουμε Τασο δεν παιρνεις πολυβιταμινη?

δεν σου το ειπα με γνώμονα οτι δεν παιρνω εγω πολυβιταμινη... στο ειπα για να καταλάβεις οτι δεν ειναι άχρηστες και αμελητέες οι ποσότητες των φρουτων και λαχανικών. εχει διαφορα.

spyros92
19-09-11, 02:08
προπονηση ποτε θα κανεις??

δεν εχω στανταρ ωρες οποτε μπορω. συνηθως αναμεσα στο μεσημεριανο με το απογευματινο ή στο απογευματινο με το βραδυνο. Θα κατσω να κοιταξω λιγο τις θερμιδες και θα ποσταρω την διορθομενη...

spyros92
19-09-11, 03:02
λοιπον η ανανεωμενη εκδοση της διατροφης μου ειναι:

ΠΡΩΙΝΟ: 70γρ βρωμη + 1 γιαουρτη + 1 μπανανα + anavite
ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:1 τοστ διπλο τυρι διπλη γαλοπουλα + 1 μηλο + 1 γιαουρτι
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 50γρ βρωμη + 1 σκουπ πρωτεινη + 250γρ γαλα + 1 μηλο
ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΙΤΙΚΟ: 1 σκουπ + 1 μπανανα
ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ: 1 γιαουρτι + 30 γρ κασιους

και μου μενουν 1000 θερμιδες να μειρασω για μεσημεριανο και βραδυνο στα οποια θα εχω 1 πηγη υδατανθρακα 1 πηγη πρωτεινης και 1 σαλατα.

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ? καλυτερο τωρα? δεν εχω αλλαξει πολλα το ξερω

Txc
19-09-11, 09:41
λοιπον η ανανεωμενη εκδοση της διατροφης μου ειναι:

ΠΡΩΙΝΟ: 70γρ βρωμη + 1 γιαουρτη + 1 μπανανα + anavite
ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:1 τοστ διπλο τυρι διπλη γαλοπουλα + 1 μηλο + 1 γιαουρτι
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 50γρ βρωμη + 1 σκουπ πρωτεινη + 250γρ γαλα + 1 μηλο
ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΙΤΙΚΟ: 1 σκουπ + 1 μπανανα
ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ: 1 γιαουρτι + 30 γρ κασιους

και μου μενουν 1000 θερμιδες να μειρασω για μεσημεριανο και βραδυνο στα οποια θα εχω 1 πηγη υδατανθρακα 1 πηγη πρωτεινης και 1 σαλατα.

ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ? καλυτερο τωρα? δεν εχω αλλαξει πολλα το ξερω

Πολυ καλυτερη...
Τι θα αλλαζα εγω?
Θελεις ακομα 1000 θερμιδες?
Βαλε ενα στερεο γευμα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα ( στα 30 - 45 λεπτα ) με πρωτεινη και συνθετο υδατανθρακα ( και παλι αυτο δεν το κοβω να βγαινει 1000 θερμιδες, βαρια βαρια καμια 500αρα με σαλατα μαζι )...
Πριν τον υπνο θα εβαζα καρυδια αντι για κασιους...
Στο πρωινο θα εβγαζα το γιαουρτι και θα εβαζα 250ml γαλα + 1 scoop whey...
Αυτα...

spyros92
19-09-11, 13:06
Πολυ καλυτερη...
Τι θα αλλαζα εγω?
Θελεις ακομα 1000 θερμιδες?
Βαλε ενα στερεο γευμα μετα το μεταπροπονητικο ροφημα ( στα 30 - 45 λεπτα ) με πρωτεινη και συνθετο υδατανθρακα ( και παλι αυτο δεν το κοβω να βγαινει 1000 θερμιδες, βαρια βαρια καμια 500αρα με σαλατα μαζι )...
Πριν τον υπνο θα εβαζα καρυδια αντι για κασιους...
Στο πρωινο θα εβγαζα το γιαουρτι και θα εβαζα 250ml γαλα + 1 scoop whey...
Αυτα...

μετα το μεταπροπονητικο θα βαζω το βραδυνο μου τοτε ανεξαρτητα ωρας...
οσον αφορα το πρωινο δεν ειναι πολυ να παιρνω 3 σκουπ την μερα?
για πριν τον υπνο εβαλα κασιους γιατι θα παρω συμπληρωμα ω3 (αν εχεις να μου προτεινεις 1 γιατι δεν το εχω ψαξει καθολου θα σου ημουν ευγνωμων)

Txc
19-09-11, 19:00
μετα το μεταπροπονητικο θα βαζω το βραδυνο μου τοτε ανεξαρτητα ωρας...
οσον αφορα το πρωινο δεν ειναι πολυ να παιρνω 3 σκουπ την μερα?
για πριν τον υπνο εβαλα κασιους γιατι θα παρω συμπληρωμα ω3 (αν εχεις να μου προτεινεις 1 γιατι δεν το εχω ψαξει καθολου θα σου ημουν ευγνωμων)

1) 3 scoops την ημερα πιστευω παιρνουμε οι περισσοτεροι. Ειναι φυσιολογικος αριθμος και τα 4 μη σου πω, μετα τα 4 ξεφευγει το πραγμα...
2) Αν βαλεις συμπληρωμα ω3, φαε οτι ξυροκαρπι σου αρεσει, παλι εγω θα διαλεγα αμυγδαλα ή ταχινι ολικης αλεσης ( προσωπικη επιλογη )...
3) Εγω εχω απο φαρμακειο της Solgar. Υπαρχουν και καλυτερες σιγουρα, δεν ξερω να σου πω κατι συγκεκριμενο...