PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Μειωσης λιπους-γραμμωσης



Chris92
18-09-11, 10:32
Καλημερα σε ολους.Ειμαι 19 χρονων 182cm 91kg δεν ξερω ποσο λιπος εχω πανω μου αλλα εχω αρκετουτσικο :( . Εχω BMR 2095X1.5=3142.
H διατροφη που ακολουθω ειναι η εξης:
Πρωινο: σε μπλεντερ 1 μπανανα,3κουταλιες της σουπας βρομη,1 σκουπ πρωτεινης,και 300-350μλ γαλα
δεκατιανο: σαντουιτς με 3 φετες γαλοπουλα,κασερι μιλνερ , ντοματα
μεσημεριανο: νεροβραστο κοτοπουλο ,2 ντοματες 1κσ ελαιολαδο
απογευμα: οτι και στο δεκατιανο και ενα γιαουρτι 2%
βραδυ: οτι και το μεσημερι

ξεχασα να αναφερω οτι ως μεταπροπονητικο παιρνω 1σκουπ πρωτεινης σε νερο

rey1989
18-09-11, 10:36
γιατί τρως νερόβραστη την κότα και οχι ψητή ? σου αρέσει καλύτερα? αν ναι πάω πάσο αν όχι ξανασκέψου το γιατί και εγω κάπως έτσι έτρωγα απο τότε που άρχισα την διατροφή μου , δεν με ενδιέφεραν οι γεύσεις και στο τέλος άρχισα να φλιπάρω ..:turtle:

Chris92
18-09-11, 10:38
λεω στο χασαπη και μου κοβει τη κοτα σε κομματακια και με βολευει περισσοτερο για βρασιμο. ψητη εχω την εντυπωση πως βγαινει πολυ στεγνη η κοτα

rey1989
18-09-11, 11:17
λεω στο χασαπη και μου κοβει τη κοτα σε κομματακια και με βολευει περισσοτερο για βρασιμο. ψητη εχω την εντυπωση πως βγαινει πολυ στεγνη η κοτα

αν την βάλεις στο φουρνο με λεμόνι είναι πολυ πιο ωραία και ζουμερή. Εμένα έτσι μου βγαίνει και δεν ξερω καν να μαγειρεύω , φαντάσου.

Giannistzn
18-09-11, 11:44
Καλο θα ηταν να βαλεις και τις ποσοτητες της κοτας που τρως. Γενικα την βλεπω ελλειπη σε υδ/κα και λιπαρα.

Ο στοχος σου ποιος ειναι?

Chris92
18-09-11, 11:45
μειωση λιπους-γραμμωση, θα γραψω ποσοτητες στο αρχικο ποστ

δεν πορω να κανω επεξεργασια το αρχικο δεν ξερω γιατι. τρωω 1kg αψητη κοτα σε 3 δοσεις (δηλαδη 2 μεσημερια 1 βραδυ)

Chris92
18-09-11, 16:23
καμια γνωμη/διορθοση?

tolis93
18-09-11, 17:09
καμια γνωμη/διορθοση?

φιλε εχεις τρελα πολυ κρεας δε χρειαζεται τοσο...απο πρωτεινη δλδ εισαι 200 γρ?επι 2, κατι το βαρος σου?για κανενα λογο...για μενα βαλε κ καλα λιπαρα ακομα κ οντως απο υδατανθρακα θες κ λιγο ακομα(καλα λιπαρα=ταχινακι φυστικοβουτηρο αμυγδαλα αναλατα καρυδια ελαιολαδο,υδατανθρακας βλεπε ρυζι μαυρο μακαρονια ολικης αλεσεως η με ενισχυμενη πρωτεινη μειωμενους υδατανθρακες(πολοι τα προτημουν σε γραμμωση ) βρωμη αλλα βλεπω εχεις κ τα φρουτα δεν ειν καθοοολου ασχημα) απο γυμναστικη κανεις τπτ?

Chris92
18-09-11, 17:14
κανω κανονικα βαρη 1μιση ωρα τη μερα 5μερες την εβδομαδα και οποτε εχω ορεξη τρεξιμο(δεν το γουσταρω καθολου).Υδατανθρακα δεν θελω να βαλω πολυ γιατι θελω να χασω σχετικα γρηγορα κιλα και να πεσω στα 80 περιπου...οσο για τα καλα λιπαρα εχεις δικιο πρεπει να βαλω

tolis93
18-09-11, 17:23
κανω κανονικα βαρη 1μιση ωρα τη μερα 5μερες την εβδομαδα και οποτε εχω ορεξη τρεξιμο(δεν το γουσταρω καθολου).Υδατανθρακα δεν θελω να βαλω πολυ γιατι θελω να χασω σχετικα γρηγορα κιλα και να πεσω στα 80 περιπου...οσο για τα καλα λιπαρα εχεις δικιο πρεπει να βαλω

φιλε...απωλεια λιπους χωρις τρεξιματακι....δυσκολακι κομματο(κομματακι δυσκολο).κανε σκοινακι κανε ποδηλατο κανε κολυμπι τοσα εχει

Devil
18-09-11, 17:43
κρατα υποθερμιδικη και κανε βαρη....μια χαρα χανεις και χωρις τρεξιμο...

αμα θες βαλε και καμια HIIT μεσα...

Giannistzn
18-09-11, 18:26
κρατα υποθερμιδικη και κανε βαρη....μια χαρα χανεις και χωρις τρεξιμο...

αμα θες βαλε και καμια HIIT μεσα...

Οτι χανεις χανεις, αλλα στεγνωμα χωρις λιωσιμο δυσκολο το βλεπω

Devil
18-09-11, 18:29
Οτι χανεις χανεις, αλλα στεγνωμα χωρις λιωσιμο δυσκολο το βλεπω

μπα μην το λες.... εχω χρονια να κανω cardio... και απο bf κρατιεμε around στο 10% +/- 2% ολο το χρονο....

Giannistzn
18-09-11, 18:34
μπα μην το λες.... εχω χρονια να κανω cardio... και απο bf κρατιεμε around στο 10% +/- 2% ολο το χρονο....

Τι να σου πω.. Μπορει να παιζουν και αλλοι παραγοντες γιατι απο προσωπικη εμπειρια, μονο με τρομακτικα προσεγμενη διατροφη, cardio 4-5 φορες την εβδομαδα και τοτε εκανα δουλεια. Βεβαια, 1 χρονο που νομιζα οτι εκανα κατι (οσον αφορα βαρη), δεν εκανα τιποτα, ουτε απο διατροφη οποτε απο μυΐκης αποψης ημουν σε μηδαμινα επιπεδα.

Μπορει να φταινε και ορισμενα σαπια genetics σωσιβιου που εχω :P

Chris92
18-09-11, 18:52
απο 91 σε 80 κιλα με 1.82 δε το λες και στεγνομα...

venom1987
18-09-11, 21:07
απο 91 σε 80 κιλα με 1.82 δε το λες και στεγνομα...

σε 1 χρονο εχασα 20 κιλα
και εκανα διατροφη που θες....δεν την δικια μ και παρε μια ιδεα την εχω ποσταρει....

Chris92
18-09-11, 21:31
την αρχικη που ποσταρες?

venom1987
18-09-11, 21:59
την αρχικη που ποσταρες?

ναι

Chris92
22-09-11, 15:33
συνεχιζω τη διατροφη ως εχειν, θα προσθεσω και πολυβιταμινη (adam της now) και ω3-6-9 (μαλλον της on η της now)

Chris92
24-09-11, 19:01
γεια και παλι, αγορασα το Flaxspeed OIL της ΟΝ που εχει ω3-6-9, θα ηταν μηπως προτιμότερο να επερνα σκετα ω3?

jannous44
24-09-11, 19:06
φιλε η διατροφη ειναι καλη σε γενικες γραμμες. προχωρα και βλεπουμε στη πορεια.. τα ω3-6-9 καλα ειναι βαλτα πρωι μεσημερι βραδυ απο 1 καψουλα..:thumbup:

thanos col
24-09-11, 19:29
φιλε επειδη λες μονο για κοτοπουλο στην διατροφη σου και ντοματα κοιτα να βαλεις και αλλες πηγες μεσα για να μην εχεις ελειψεις!πρωτεινη μπορεις να βαλεις τονο,γαλοπουλα.γενικα παιξε λιγο μην βρεθεις να εχεις ελειψη απο κατι και να μην βαρεθεις γρηγορα την διατροφη σου

Chris92
24-09-11, 19:52
φιλε επειδη λες μονο για κοτοπουλο στην διατροφη σου και ντοματα κοιτα να βαλεις και αλλες πηγες μεσα για να μην εχεις ελειψεις!πρωτεινη μπορεις να βαλεις τονο,γαλοπουλα.γενικα παιξε λιγο μην βρεθεις να εχεις ελειψη απο κατι και να μην βαρεθεις γρηγορα την διατροφη σου
τρωω 1 με 2 φορες την εβδομαδα σολομο, και σαββατα παιζει να φαω και κοκκινο κρεας

Chris92
27-09-11, 13:25
σημερα ειναι η μερα που τρωω σολομο,να παρω τα χαπια με τα ψαρολαδα ή ειναι υπερβολη?

average_joe
27-09-11, 18:13
^
αφου θα παρεις απο τη διατροφη σου τουλαχιστον για σημερα, δεν βλεπω το λογο να παρεις ψαρολαδο.
κακο δεν θα κανουν αλλα λεμε τωρα.

Chris92
09-10-11, 22:15
γεια σε ολους, η διατροφη παει πολυ καλα μιας και εχω δει μεγαλη αλλαγη πανω μου.Απο κιλα εχασα μονο 2 αλλα δε με ενδιαφερει και τοσο.εχω κανει καποιες μικρες παραλαγες αυτο το καιρο

8:00 :300μλ γαλα,1μπανανα,1 σκουπ βρωμης αλεσμενης,1 σκουπ πρωτεινης
11:00 :2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ, με 70γρ κοτατζ περιπου και 4 φετες γαλοπουλα
3:00 :300γρ(αβραστο) κοτοπουλο ή 1 φετα σολομου ή ψαρονεφρι,σαλατα μαρουλι με λιγη μουσταρδα και 1κσ ελαιολαδο, και καμια φορα και ρυζι μπασματι
5:00 :προπονηση
6:30 :1,5 σκουπ πρωτεινης
8:00 -8:30:2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ, με 70γρ κοτατζ περιπου και 4 φετες γαλοπουλα
12:00 :1 γιαουρτι με μισο σκουπ πρωτεινης,μια κοφτη κ.γ. κακαο,κανελα

8:00,3:00,8:00 παιρνω 1 softgel Flaxspeed OIL της ΟΝ(ω3-6-9)

θα ηταν καλο μηπως στο μεταπροπονητικο να βαλω καναν υδ/θρακα(γλυκοζη π.χ.)?
το βραδυ αντι για μισο σκουπ πρωτεινης τι θα μπορουσα να βαλω?
μουσταρδα,κετσαπ,μαγιονεζα(ολα λιγων λιπαρων και θερμιδων) επιτρεπονται μαζι με το κοτοπουλο?
ευπροσδεκτη καθε παρατηρηση!

tolis93
09-10-11, 22:24
γεια σε ολους, η διατροφη παει πολυ καλα μιας και εχω δει μεγαλη αλλαγη πανω μου.Απο κιλα εχασα μονο 2 αλλα δε με ενδιαφερει και τοσο.εχω κανει καποιες μικρες παραλαγες αυτο το καιρο

8:00 :300μλ γαλα,1μπανανα,1 σκουπ βρωμης αλεσμενης,1 σκουπ πρωτεινης<---βαλε ενα ξυνομηλο η αν σαρεσει η μπανανα οκ κρατα τη.εγω θα εβαζα κ 1 κ γλυκου φυστικοβουτηρο
11:00 :2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ, με 70γρ κοτατζ περιπου και 4 φετες γαλοπουλα
3:00 :300γρ(αβραστο) κοτοπουλο ή 1 φετα σολομου ή ψαρονεφρι,σαλατα μαρουλι με λιγη μουσταρδα και 1κσ ελαιολαδο, και καμια φορα και ρυζι μπασματι<---- εχω την εντυπωση πως παιζεις με πολυυυ κοτοπουλο.αλλα εσυ ξερεις
5:00 :προπονηση
6:30 :1,5 σκουπ πρωτεινης<--για μενα βαλε εδω τη μπανανα π εχεις το πρωι η βαλε μιση μπανανα μεσα
8:00 -8:30:2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ, με 70γρ κοτατζ περιπου και 4 φετες γαλοπουλα
12:00 :1 γιαουρτι με μισο σκουπ πρωτεινης,μια κοφτη κ.γ. κακαο,κανελα

8:00,3:00,8:00 παιρνω 1 softgel Flaxspeed OIL της ΟΝ(ω3-6-9)

θα ηταν καλο μηπως στο μεταπροπονητικο να βαλω καναν υδ/θρακα(γλυκοζη π.χ.)?
το βραδυ αντι για μισο σκουπ πρωτεινης τι θα μπορουσα να βαλω?
μουσταρδα,κετσαπ,μαγιονεζα(ολα λιγων λιπαρων και θερμιδων) επιτρεπονται μαζι με το κοτοπουλο?
ευπροσδεκτη καθε παρατηρηση!
για μενα μουσταρδα κετσαπ μαγιονεζα οι πιο λαιτ ειναι σε μικρες ποσοτητες οκ.κ εγω χρησιμοποιω.αλλα παιξε με μπαχαρικα να δεις θα σαρεσει πιο πολυ.η βαζε κ λιγο γιαουρτι μαζι να δεις τι ωραια π κατεβαινει.τωρα αντι για πρωτεινη απλα τρωγε 1 κοτατζζ εκει η λιγο παραπανω γιαουρτι αν θες να αυξησεις τη πρωτεινη σ.η κ κανενα ασπραδι αυγου θα ηταν αριστη επιλογη.π δν βλεπω δυστηχως στο διαιτολογιο σ

Chris92
09-10-11, 22:48
χμμμ δε το χα σκευτει καθολου για να πω την αληθεια,τι μπαχαρικα εχεις κατα νου δηλαδη?οσο για τη γλυκοζη στο μεταπροπονητικο? θα ηταν καλο για καποιον που προσπαθει να χασει λιπος?

tolis93
09-10-11, 22:55
χμμμ δε το χα σκευτει καθολου για να πω την αληθεια,τι μπαχαρικα εχεις κατα νου δηλαδη?οσο για τη γλυκοζη στο μεταπροπονητικο? θα ηταν καλο για καποιον που προσπαθει να χασει λιπος?

σου κανα μεταφορα τη μπανανα αν ειδες.γλυκοζη δε ξερω....εγω προτυμω να μη κανω τετοια.ειδικα στη γραμμωση.αφου απο αυριο κοβεται κ ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα. απο μπαχαρικα εγω τα χρησιμοποιω οσο δε παει.καπαρη ριγανη μειγμα για μπαρμπεκιου μιγμα κοτοπουλου(ετοιμα στα σουπερ μαρκετ) τζιντζερ μαυρο πιπερι κοκκινο πιπερι παπρικα κανελλα βανηλια σε σκονη υπαρχουν απειρα αρωματικα π μπορεις να βαλεις στα φαγητα σου.δεντρολιβανο δυοσμος βασιλικος γλυκανισο ....
ενα κολπο θα σ πω με απλα μπαλσαμικο ξυδι. βαλε σε αντικολλητικο τηγανι λαχανικα κ βαλε λιγο μπαλσαμικο.τπτ αλλο.θα δεις τι διαφορα θα εχουν στη γευση.μετα βαλε κ κοτοπουλο. αγαπημενο γευμα θα γινει...

Chris92
10-10-11, 00:10
σου κανα μεταφορα τη μπανανα αν ειδες.γλυκοζη δε ξερω....εγω προτυμω να μη κανω τετοια.ειδικα στη γραμμωση.αφου απο αυριο κοβεται κ ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα. απο μπαχαρικα εγω τα χρησιμοποιω οσο δε παει.καπαρη ριγανη μειγμα για μπαρμπεκιου μιγμα κοτοπουλου(ετοιμα στα σουπερ μαρκετ) τζιντζερ μαυρο πιπερι κοκκινο πιπερι παπρικα κανελλα βανηλια σε σκονη υπαρχουν απειρα αρωματικα π μπορεις να βαλεις στα φαγητα σου.δεντρολιβανο δυοσμος βασιλικος γλυκανισο ....
ενα κολπο θα σ πω με απλα μπαλσαμικο ξυδι. βαλε σε αντικολλητικο τηγανι λαχανικα κ βαλε λιγο μπαλσαμικο.τπτ αλλο.θα δεις τι διαφορα θα εχουν στη γευση.μετα βαλε κ κοτοπουλο. αγαπημενο γευμα θα γινει...
ενδιαφερον! γενικα σε κοβω πολυ ψαγμενο στις γευσεις:green:
το σιροπι σοκολατας που μου χες πει το δοκιμασα καλο βγηκε:clap: και τα ζελε του γιοτη που ειχες γραψει καπου τα τρωω 2-2!

tolis93
10-10-11, 15:10
ενδιαφερον! γενικα σε κοβω πολυ ψαγμενο στις γευσεις:green:
το σιροπι σοκολατας που μου χες πει το δοκιμασα καλο βγηκε:clap: και τα ζελε του γιοτη που ειχες γραψει καπου τα τρωω 2-2!
το φαγητο πρεπει να ειναι τεχνη. Αν αγαπας κ τη μαγειρικη....

Chris92
15-11-11, 18:57
γεια σας γκαϊζ, ακολουθω μεσες ακρες τη τελευταια διατροφη που ειχα ποσταρει σε αυτο το θεμα με μονη αλαγη οτι για βραδυ αντι για 1 γιαουρτι κ μισο σκουπ τρωω 2 γιαουρτια κ οτι δε παιρνω πλεον ω-3.
το θεμα μου ειναι οτι εχω μεινει εντελως στασιμος στα κιλα μου. μπορει να βαζω μυς και να χανω λιπος αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο για μενα. θελω να χασω και κιλα. καθε παρατηρηση/υποδειξη ευπροσδεκτη!
να σημειωσω πως εχω αυξησει αεροβιο σε 20 πριν τα βαρη και 20 μετα

Goofonly
15-11-11, 19:14
γεια σας γκαϊζ, ακολουθω μεσες ακρες τη τελευταια διατροφη που ειχα ποσταρει σε αυτο το θεμα με μονη αλαγη οτι για βραδυ αντι για 1 γιαουρτι κ μισο σκουπ τρωω 2 γιαουρτια κ οτι δε παιρνω πλεον ω-3.
το θεμα μου ειναι οτι εχω μεινει εντελως στασιμος στα κιλα μου. μπορει να βαζω μυς και να χανω λιπος αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο για μενα. θελω να χασω και κιλα. καθε παρατηρηση/υποδειξη ευπροσδεκτη!
να σημειωσω πως εχω αυξησει αεροβιο σε 20 πριν τα βαρη και 20 μετα

Τα 20' πριν τα βάρη βαλτα μετά. Είναι καλύτερα. Δηλαδή 5 λεπτά ζέσταμα, διατάσεις, προπόνηση, 40-45' αερόβιο, διατάσεις, γεια σας.

Καλύτερο απ'όλα είναι το πρωινό αερόβιο με άδειο στομάχι εάν έχεις τη δυνατότητα. Δηλαδή 30-45' αεροβική νηστικός όταν ξυπνήσεις ( πιες κανέναν καφέ να στανιάρεις ) και απόγευμα τα βάρη.

Chris92
15-11-11, 19:17
5' ζεσταμα μονο? τα 20 διαδρομο που κανς πριν απο τα βαρη για ζεσταμα τα κανω.για το πρωινο τρεξιμο το εχω διαβασει οτι κανει καλο, αλλα δε μπορω να το εφαρμοσω

Goofonly
16-11-11, 00:22
5' ζεσταμα μονο? τα 20 διαδρομο που κανς πριν απο τα βαρη για ζεσταμα τα κανω.για το πρωινο τρεξιμο το εχω διαβασει οτι κανει καλο, αλλα δε μπορω να το εφαρμοσω

δεν χρειάζεται πολύ, κάνε καλές διατάσεις... μετά τα βάρη είναι κατάλληλη ώρα να βάλεις παραπάνω αεροβική, τα 20' βάλε τα εκεί

Chris92
17-11-11, 00:22
καμια αλλη γνωμη?

gym
23-11-11, 16:11
κανεις ζεσταμα ειτε με διατασεις καλες ειτε με διαδρομο/ποδηλατο/ελλειπτικο/σκοινακι...ο,τι αγαπας...

μετα βαρη...

μετα αεροβιο κανονικα ...ξεκινα ενα 20λεπτο κ μετα ανεβαζε κανενα 5λεπτο σιγα σιγα οταν συνηθισεις...

σου ειπαν και πιο πανω οτι σαν επιλογες εχεις ειτε το αεροβιο ειτε το μετα τα βαρη ...εγω σου λεω και το σκετο αεροβιο μονη προπονηση μεσα σε μια οφφ μερα...


αν παλι δεν εχεις χρονο να κανεις κατι απο αυτα,κανε ΟΤΑΝ ΕΧΕΙς ΧΡΟΝΟ...απλα μην το χανεις το αεροβιο σου...

και συνεπεια στη διατροφη σου...μην χαλας εκει ο,τι προσπαθεις να φτιαξεις στο γυμναστηριο...

και μην ξεχνας τις; διατασεις μετα την προπονηση σου ΠΑΝΤΑ...

Chris92
24-11-11, 03:06
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση! οσο γι αυτο που λες να κανω αεροβιο τισ οφφ μερες μου, επειδη πολλες φορες δε βολευει να παω γυμναστηριο σκεφτομαι να κανς σχοινακι σπιτι. καλο ειναι? ή σαν το τρεξιμο/ποδηλατο τιποτα?

gym
24-11-11, 03:20
το σκοινακι οπως και το ποδηλατο,τρεξιμο ,κολυμπι ειναι μια μορφη αεροβιας...
θα το δουλεψεις ετσι και αυτο...
μπορει στην αρχη να δυσκολευτεις αλλα μετα οταν συνηθισεις ,θα πετας...

venom1987
24-11-11, 10:59
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση! οσο γι αυτο που λες να κανω αεροβιο τισ οφφ μερες μου, επειδη πολλες φορες δε βολευει να παω γυμναστηριο σκεφτομαι να κανς σχοινακι σπιτι. καλο ειναι? ή σαν το τρεξιμο/ποδηλατο τιποτα?


το σχοινακι επειδη το εχω λιωσει.......... ;) ειναι the best ..........
η καλυτερη αεροβια πιστευω και οπως σου ειπε παραπανω η gym μολις το μαθεις θα πετας....
εγω κανω σχεδον ολες τις τεχνικες...... ;)
αλλα με ρεγουλα το μισο χρονο απο τι οι αλλες αεροβιες πχ 30 λ διαδρομο= 10-15 λ σχ. και το θεμα ειναι να την κανεις σωστα για
να μην δημιουργησεις προβλημα στα γονατα και μεση.....
αρα με προσοχη

Goofonly
24-11-11, 15:03
το σχοινακι επειδη το εχω λιωσει.......... ;) ειναι the best ..........
η καλυτερη αεροβια πιστευω και οπως σου ειπε παραπανω η gym μολις το μαθεις θα πετας....
εγω κανω σχεδον ολες τις τεχνικες...... ;)
αλλα με ρεγουλα το μισο χρονο απο τι οι αλλες αεροβιες πχ 30 λ διαδρομο= 10-15 λ σχ. και το θεμα ειναι να την κανεις σωστα για
να μην δημιουργησεις προβλημα στα γονατα και μεση.....
αρα με προσοχη

γιατί το μισό χρόνο από τις άλλες αερόβιες... ? δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οι σφυγμοί και οι καύσεις δεν είναι σημαντικά διαφορετικές από το τρέξιμο...

venom1987
24-11-11, 15:17
γιατί το μισό χρόνο από τις άλλες αερόβιες... ? δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οι σφυγμοί και οι καύσεις δεν είναι σημαντικά διαφορετικές από το τρέξιμο...

φυσικα και ισχυει........πιανεις ποιο γρηγορα σφιγμους και καυσεις ποιο γρηγορες.........βεβαια αναλογα το βαρος,την τεχνηκη παιζουν πολλα ρολο.........

Goofonly
24-11-11, 15:44
φυσικα και ισχυει........πιανεις ποιο γρηγορα σφιγμους και καυσεις ποιο γρηγορες.........βεβαια αναλογα το βαρος,την τεχνηκη παιζουν πολλα ρολο.........



Is it true that three minutes of jumping rope is equivalent to 15 minutes of jogging?
I've gotten this question a lot over the years and I don't know where it comes from. The short answer is no, this is not true.
While both have the potential of being good cardio workouts, most people can't jump rope continuously for more than a few minutes. Jumping rope definitely works more muscles than jogging but the trade off is that it's even higher impact than running -- which itself is a fairly high impact activity. Skipping rope burns about 10 calories per minute whereas a moderately paced jog burns about 13. You can churn up as many as 18 calories per minute jumping rope but few people have the skill or stamina to last very long at that intensity.


Είναι στα αγγλικά αλλά δεν έβρισκα κάποιο άρθρο στα ελληνικά. Η αλήθεια είναι ότι με σωστή τεχνική, και εάν αντέχεις, είναι καλύτερο. Ο λόγος... ότι δουλεύουν πολλά μέρη του σώματος. Παρόλαυτα 20 λεπτά είναι το minimum. Και σίγουρα δεν ισοδυναμεί με 2 ή 3 φορές το τρέξιμο. Αποτελεί όμως μία πολύ καλή αεροβική άσκηση. Ενδεικτικά, σε μέση προς έντονη ταχύτητα, μπορείς να κάψεις 700-800 θερμίδες σε αντίθεση με το τρέξιμο που θα έκαιγες περίπου 500-550.

venom1987
24-11-11, 16:27
γεια σε ολους, η διατροφη παει πολυ καλα μιας και εχω δει μεγαλη αλλαγη πανω μου.Απο κιλα εχασα μονο 2 αλλα δε με ενδιαφερει και τοσο.εχω κανει καποιες μικρες παραλαγες αυτο το καιρο

8:00 :300μλ γαλα,1μπανανα,1 σκουπ βρωμης αλεσμενης,1 σκουπ πρωτεινης
11:00 :2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ, με 70γρ κοτατζ περιπου και 4 φετες γαλοπουλα
3:00 :300γρ(αβραστο) κοτοπουλο ή 1 φετα σολομου ή ψαρονεφρι,σαλατα μαρουλι με λιγη μουσταρδα και 1κσ ελαιολαδο, και καμια φορα και ρυζι μπασματι
5:00 :προπονηση
6:30 :1,5 σκουπ πρωτεινης
8:00 -8:30:2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ, με 70γρ κοτατζ περιπου και 4 φετες γαλοπουλα
12:00 :1 γιαουρτι με μισο σκουπ πρωτεινης,μια κοφτη κ.γ. κακαο,κανελα

8:00,3:00,8:00 παιρνω 1 softgel Flaxspeed OIL της ΟΝ(ω3-6-9)

θα ηταν καλο μηπως στο μεταπροπονητικο να βαλω καναν υδ/θρακα(γλυκοζη π.χ.)?
το βραδυ αντι για μισο σκουπ πρωτεινης τι θα μπορουσα να βαλω?
μουσταρδα,κετσαπ,μαγιονεζα(ολα λιγων λιπαρων και θερμιδων) επιτρεπονται μαζι με το κοτοπουλο?
ευπροσδεκτη καθε παρατηρηση!

αυτη η διατροφη ποσες θερμιδες ειναι ομως???
εχεις βγαλει ποσες χρειαζεσαι??
μακρος???

το πολυ 10 λεπτα πριν , δεν χρειαζεται γιατι δεν θα μπορεις να αποδοσεις τα μεγιστα στα βαροι....
στο τελος κανε οσο θες :P πλακα κανω οσο πρεπει το πολυ ομως 40 λεπτα
και διατασεις παντα στο τελος ποτε πριν....

velinos
24-11-11, 17:10
καλο θα ηταν να τρως και βραστη πατατα , μην τρως πολυ ψωμι και προσπάθησε να τρως αρκετες σαλατες :)

Chris92
24-11-11, 17:14
ρε παιδια δε γινεται σχοινακι και τρεξιμο να ειναι περιπου ιδια! καταρχας εγω στο 10λεπτο εντονο σχοινακι εχω βγει οφφ και εχουν πρηστει οι γαμπες μου!

venom1987
24-11-11, 17:33
ρε παιδια δε γινεται σχοινακι και τρεξιμο να ειναι περιπου ιδια! καταρχας εγω στο 10λεπτο εντονο σχοινακι εχω βγει οφφ και εχουν πρηστει οι γαμπες μου!

δεν ειναι φιλε μ ακουσε με κανω 1+ χρονο παλια εκανα μονο διαδρομο καμια σχεση......και οπως ειπες 10 λεπτα εντονο σχοινακι χωρις διακοπη ειναι υπερ αρκετο......αλλα ειπαμε με προσοχη.....

Goofonly
24-11-11, 19:59
ρε παιδια δε γινεται σχοινακι και τρεξιμο να ειναι περιπου ιδια! καταρχας εγω στο 10λεπτο εντονο σχοινακι εχω βγει οφφ και εχουν πρηστει οι γαμπες μου!


δεν ειναι φιλε μ ακουσε με κανω 1+ χρονο παλια εκανα μονο διαδρομο καμια σχεση......και οπως ειπες 10 λεπτα εντονο σχοινακι χωρις διακοπη ειναι υπερ αρκετο......αλλα ειπαμε με προσοχη.....

μάλλον εγώ είμαι superman που κάνω 45-60' μόνιμα στη γράμμωση

δεν είναι ίδια, αλλά 10 λεπτά δεν είναι αρκετό

just
24-11-11, 20:47
σε 1 χρονο εχασα 20 κιλα
και εκανα διατροφη που θες....δεν την δικια μ και παρε μια ιδεα την εχω ποσταρει....

που ειναι και δεν την βλεπω??

tolis93
24-11-11, 23:16
με σχοινακι κατα μεσο ορο καις 1000 θερμιδες. με διαδρομο κατα μεσο ορο 800. αυτη ειναι η διαφορα μεσα σε μια ωρα.κ πειτε οτι θελετε.απλα στο σχοινακι εχεις τη δυνατοτητα να κανεις πολυ πιο ευκολα hiit στο διαδρομο δν ειναι το ιδιο.

venom1987
25-11-11, 00:28
με σχοινακι κατα μεσο ορο καις 1000 θερμιδες. με διαδρομο κατα μεσο ορο 800. αυτη ειναι η διαφορα μεσα σε μια ωρα.κ πειτε οτι θελετε.απλα στο σχοινακι εχεις τη δυνατοτητα να κανεις πολυ πιο ευκολα hiit στο διαδρομο δν ειναι το ιδιο.

+1