PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος κατά το τρέξιμο... :-(



ANGI28
18-09-11, 12:14
Καλημέρα και από εδώ! Οπως έγραψα και στα νέα μέλη, είμαι 28 χρονών, 1.72 και 65 κιλά. Εχω αρχίσει να τρέχω μία βδομάδα τώρα γιατί θέλω να έχω καλή φυσική κατάσταση και γιατί θέλω να κάνω μια προσπάθεια για την προκήρυξη των ειδκών φρουρών, μιας και είναι η τελευταία φορά που μπορώ να δώσω. Ξέρω ότι ίσως να είναι λάθος αλλά κάνω το προγραμμα που έδινε η Μαρία στην Ιωάννα το 2008 γιατί δεν έχω κανενα γνωστό να με βοηθήσει και ένα προπονητή που πηγα να ρωτήσω στο στάδιο που έχουμε (επαρχία είμαι, είναι σε πολύ κακή κατάσταση και 200μ η στροφή) για το απο που μέχρι που είναι τα 100 μέτρα, με σνόμπαρε και δεν μου απάντησε καν. Αρχισα λοιπόν να κάνω το πρόγραμμα της Μαρίας και της δύο πρώτες προπονήσης πήγα ακρετά καλά, τις έβγαλα μια χαρά. Ομως δεν έχω κάποιον να μου πει για το αν τρέχω σωστά και στην δεύτερη προπόνηση πονούσα αντί στην γάμπα, στο καλάμι μπροστά και στα δύο πόδια. Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό ή αν πατάω λάθος. Περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας :-) Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Kostas95
18-09-11, 12:17
Γεια σου φιλε μου..Το τρεξιμο δεν εχει καποια συγκεκριμενη τεχνικη,δηλαδη οπως και να το κανει καποιος(με εξαιρεσεις) σωστο ειναι..Εχεις μηπως καποιο ιστορικο με τραυματισμους στα ποδια,καθως ειπες πως ασχολιοσουνα πολλα χρονια με την κολυμβηση..??Εγω στην αρχη υπεθεσα οτι σε ποναει η σπλινα σου οταν τρεχεις,οταν ειπες για καλαμι μου φανηκε παραξενο..

eri_87
18-09-11, 14:32
Έλα καλέ, δεν είναι τίποτα! Πόσες φορές μου έχει τύχει να περπατάω γρήγορα πηγαίνοντας σε δουλειές (ειδικά αν βρω κ καμια ανηφορίτσα) και να πονάνε τα καλάμια!! :green: Όταν λες ότι ήσουν κ εντελώς αγύμναστη, πολύ λογικό! Βέβαια να ξέρεις ότι για να τρέχεις θέλεις κ κατάλληλα παπούτσια... Μη πηγαίνεις με τίποτα αθλητικά για περπάτημα.... ε;

Kostas95
18-09-11, 14:39
Αντρας η γυναικα εισαι γιατι μπερδευτηκα?:P

ANGI28
18-09-11, 21:53
Φίλη είμαι, όχι φίλος!!! :-) Απλά έλεγα μήπως δεν πατάω σωστά και γι αυτό να το νιώθω αυτό. Πήγα και σήμερα και είμαι πτώμα!!! Πονάνε τα πόδια μου γενικότεραα!!! Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση!!!

Galthazar
18-09-11, 21:57
δεν ειναι τιποτα ειναι πιασμενα τα ποδια σου..σε χωμα τρεχεις?

ANGI28
18-09-11, 22:00
Ναι σε ανοιχτό γυμναστηριο 200μ/στροφή με χώμα, σε κακή κατάσταση κιόλας. Αλλά δεν υπάρχει και άλλη επιλογή. Και εκεί που πάω, πηδάω τα κάγκελα για να μπω γιατί τις ώρες που μπορώ να πάω το έχουν κλειστό.

Galthazar
18-09-11, 22:20
Ναι σε ανοιχτό γυμναστηριο 200μ/στροφή με χώμα, σε κακή κατάσταση κιόλας. Αλλά δεν υπάρχει και άλλη επιλογή. Και εκεί που πάω, πηδάω τα κάγκελα για να μπω γιατί τις ώρες που μπορώ να πάω το έχουν κλειστό.

καταλαβα και το δικο μας ετσι ειναι (κανω και γω το κολπο με τα καγκελα :green:). Παιζει και αυτο ρολο το χωμα. Καλες διατασεις θελει μετα το τρεξιμο και προσοχη στην υπερπροπονηση.

Creative
29-09-11, 18:59
Γεία σας, εγώ όταν κάνω τρέξιμο με πιάνει κάτι σαν πόνος – τράβηγμα (δεν ξέρω πώς να το πώ)ψηλά στο στήθος (μοιάζει σαν τον πόνο που μας πιάνει στη σπλήνα).
Δεν νομίζω να είναι από την καρδία γιατί αν ήταν θα με πονούσε χαμηλά δεξιά ή πίσω στην πλάτη. Πάντως δεν με κάνει να σταματάω το τρέξιμο, δηλαδή υποφέρεται.


Τι λέτε να είναι, αν γνωρίζουν και τα παιδία που σπουδάζουν ιατρική να πουν μια γνώμη;

eri_87
30-09-11, 15:22
Γεία σας, εγώ όταν κάνω τρέξιμο με πιάνει κάτι σαν πόνος – τράβηγμα (δεν ξέρω πώς να το πώ)ψηλά στο στήθος (μοιάζει σαν τον πόνο που μας πιάνει στη σπλήνα).
Δεν νομίζω να είναι από την καρδία γιατί αν ήταν θα με πονούσε χαμηλά δεξιά ή πίσω στην πλάτη. Πάντως δεν με κάνει να σταματάω το τρέξιμο, δηλαδή υποφέρεται.


Τι λέτε να είναι, αν γνωρίζουν και τα παιδία που σπουδάζουν ιατρική να πουν μια γνώμη;

Μήπως παίρνεις πολύ βαθιές ανάσες με ανοιχτό το στόμα και ο πόνος προέρχεται από αυτό; Έχει τύχει να κάνω αερόβια και να με πονάει την άλλη μέρα το στήθος από τις ανάσες, γιαυτό στο λέω...

Galthazar
30-09-11, 15:30
εχει τυχει να το παθω και γω αυτο αλλα την ιδια ωρα που τρεχω... Ειναι απο τις βαθιες ανασες που παιρνεις.

Creative
30-09-11, 16:50
εχει τυχει να το παθω και γω αυτο αλλα την ιδια ωρα που τρεχω... Ειναι απο τις βαθιες ανασες που παιρνεις.

Ναι την ώρα που τρέχω με πιάνει, όχι την άλλη μερα. Αν είναι πάντως από αυτό, είναι ανησυχητικό;
Εγώ έλεγα οτι είναι κανας νευρόπονος.

RAMBO
30-09-11, 16:59
ο πονοσ στο καλαμι ειναι περιοστιτιδα δημιουργειτε φλεγμονη πανω στο κοκκαλο το ειχα παθει σε αντοιστιχει περιπτωση που εκανα προπο για προκηρυξη και ειχα μεινει καγκελο στο κρεββατο 2 μερεσ με τρομερους πονουσ.αρχισα φυσικοθεραπεια αλλα τπτ μονο με την ξεκουρασει περασε οτι τα αντιφλεγμονωδη με πιασανε...

luckyseven
30-09-11, 20:43
Ναι την ώρα που τρέχω με πιάνει, όχι την άλλη μερα. Αν είναι πάντως από αυτό, είναι ανησυχητικό;
Εγώ έλεγα οτι είναι κανας νευρόπονος.

Εμένα με έπιανε πόνος επείδη στέγνωνε ο λαιμός μου γιατί δεν έπινα νερό κατά την διάρκεια του αερόβιου.Την επόμενη μέρα που ξανά έκανα αερόβιο πήρα ένα μπουκαλάκι νερό μαζί μου και σταμάτησα αμέσως να πονάω.

Creative
30-09-11, 23:23
^^^
Σήμερα πάντως που πήγα για τρέξιμο πρόσεξα τις αναπνοές μου, που μου είπατε πιο πάνω και δεν τον ένοιωθα αυτόν τον πόνο σχεδόν καθόλου.
Πιστεύω υπάρχουν κι άλλα περιθώρια βελτίωσης της αναπνοής μου (όσον αφορά την τεχνική), ώστε να μην το αισθάνομαι καθόλου.
Ευχαρίστω πάντως παιδιά για το ενδιαφέρον.:toast: