PDA

Επιστροφή στο Forum : Βγαλμενος ωμος απο πιεσεις



nicknick
18-09-11, 13:47
Παιδια καλησπερα χτες εκανα καθιστος πιεσεις ομων σε καθισμα ορθη γωνια με αλτηρες .Ξεκινωντας λοιπον την τεταρτη πιεση το βαρος μου γυρναει το χερι μπροστα και νιωθω ενα πραγματικα φρικτο πονο και ενα "γκλουπ" πολυ ανατριχιαστικο απο τον ομο.Αφηνω αμμεσως τον αλτηρα και ξανακανει αυτο το "γκλουπ" ο ομος και μου περναει κατα πολυ ο πονος.Απο εκεινη τη στιγμη το εχω δεμενο και με ποναει η αρθρωση απλα. οχι κατι το τραγικο.Αυριο εχω ραντεβου σε ορθοπεδικο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει πιθανοτητα εφοσον εγινε αυτο να μου βγαινει συνεχεια και να μην μπορεσω να κανω βαρη. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?? πρεπει να παρω κανα αντιφλεγμωνωδες μηπωσ?

jannous44
18-09-11, 13:51
απο καποια αρθρα που εχω διαβασει στο παρελθον γιατι κ εγω εχω ενα προβλημα με τον ωμο... στο μονοζυγο σε καποια ατομα οταν καναν τους εβγενε ο ομος.. αυτο που λες πηγα να το παθω και εγω οταν εκανα καθιστες πιεσεις ομων με αλτηρα , ειχα τον 25κιλο και πηγε το δεξι μου χερι να φυγει προς τα πισω και να μου γυρισει το χερι. παλι καλα που εβαλα δυναμη και το κρατησα..

Nive
18-09-11, 15:28
1.Πρέπει να βγάλεις ακτίνα να δεις αν ο ώμος ``κούμπωσε σωστά``...αλλά αν δεν είχε κουμπώσει θα υπήρχε πόνος,μούδιασμα και αν είχε πνιγμό το βραχιόνιο πλέγμα τώρα δεν θα αισθανόσουν τίποτα από τον ώμο και κάτω...απλά έτσι πάει το πρωτόκολο.
2.Ορθοπαιδικός για τεστ ``προσθίου-οπισθίου`` εξαρθρήματος ώμου...
3.Πρέπει να ελεγχθεί κατά πόσο έχει επηρεαστεί η σταθερότητα της άρθρωσης....
4.Τεστ δύναμης και τροχιάς για να ελεγχεί κατά πόσο η κεφαλή του βραχιονίου ολισθαίνει-κυλίεται μέσα στην ωμογλήνη...
....αν κριθεί αναγκαίο περαιτέρω εξέταση για να απιτυπωθεί τυχόν τραυματισμός θου αρθρικού θυλάκου,της αρθρικής κάψας,του αρθρικού υμένα....κλπ.

Περαστηκά και να`χεις στα υπ`όψιν πως μόλις με το καλό επιστρέψεις πρέπει να δουλέψεις πολύ ασκήσεις σταθερότητας ώμου καθώς και ασκήσεις ωμοβραχιονίου ρυθμού.
Φιλικά Νίκος...;)


Υ.Γ προφανώς για να βγήκε και να μπήκε ακαριαία μάλλον έπαθες υπεξάρθροιμα ώμου και όχι εξάρθρωση...αλλά για καλό και για καkό επισκέψου κάποιον που ξέρει να σου πει με σιγουριά και με κλινική εξέταση καλύτερα απ`ό,τι εγώ από ένα pc.:thumbup:
Aν το παραμελήσεις υπάρχει κίνδυνος αστάθειας άρα υπαρκτό ενδεχόμενο να σου βγαίνει πολύ εύκολα.:unsure:

jannous44
18-09-11, 16:04
να σε ρωτησα κατι νιβ..εμενα παλια με πονουσε υπερβολικα ο δεξιος ομος.. σε σημειο να ειμαι εξω να εχω φρικτους πονους να χαμιελε και να σηκωνομε να φευγω... δεν ηξερα απο τι προερχετε εως οτου σταματησα να κανω πιεσεις τρικεφαλων με το βαρος μου που εκενα και σταματησε να ποναει.. τωρα αν με δεις απο τι πισω πλευρα θα παρατηρσεις οτι η δεξια πλευρα του ομου ειναι πιο κατω απο την αριστερη ενα πραμα σαν να κρεμετε....μπορω να κανω μια παραξενη κινηση στο δεξιο ομου που δεν μπορω με τον αριστερο πως να στο εξηγησω.. σαν να βγαζω το κοκαλο ενα πραγμα .. εσωτερικα το νιωθω... τι μπορει να ειναι?

Nive
18-09-11, 20:13
να σε ρωτησα κατι νιβ..εμενα παλια με πονουσε υπερβολικα ο δεξιος ομος.. σε σημειο να ειμαι εξω να εχω φρικτους πονους να χαμιελε και να σηκωνομε να φευγω... δεν ηξερα απο τι προερχετε εως οτου σταματησα να κανω πιεσεις τρικεφαλων με το βαρος μου που εκενα και σταματησε να ποναει.. τωρα αν με δεις απο τι πισω πλευρα θα παρατηρσεις οτι η δεξια πλευρα του ομου ειναι πιο κατω απο την αριστερη ενα πραμα σαν να κρεμετε....μπορω να κανω μια παραξενη κινηση στο δεξιο ομου που δεν μπορω με τον αριστερο πως να στο εξηγησω.. σαν να βγαζω το κοκαλο ενα πραγμα .. εσωτερικα το νιωθω... τι μπορει να ειναι?

μμμ...με μπέρδεψες λίγο...αν δεν το δω δεν μπορώ να σου πω. Πάντως γενικά να ξέρεις πως κανείς δεν είναι 100% ομοιογεννής...εγώ που είμαι αριστερόχειρας ο αριστερός μου ώμος είναι λίγο πιο κάτω...;)

nicknick
18-09-11, 20:36
Ευχαριστω παιδια.. νιβ το εχεισ μελετεσει το θεμα αποτι βλεπω:).Θα δουμε τι θα μου πει ο δοκτορας αυριο..
Κριμα η διατροφη γραμμωσης που εκανα εδω και κανα τριμηνο και ειχα δει τρελο αποτελεσμα:( μαλλον θα μου πει να μεινω καιρο εκτος..

Nive
19-09-11, 00:10
Φίλε φυσικοθεραπευτής είμαι....πώς να μην το`χω ψάξει...η δουλειά μου είναι.
Και λέγομαι Νίκος...σας το`γραψα και πάνω...;):P

jminas82
19-09-11, 08:39
Εχω και εγω παρομοιο προβλημα, συνδρομο προσκρουσης του ωμου.Πρεπει να κανεις καποιες ασκησεις με ΛΑΣΤΙΧΑ ετσι ωστε να δυναμωσουν οι σταθεροποιητικοι μυες του ωμου.Αυτοι βρισκονται πισω στην ωμοπλατη.Ο φιλος φυσιθεραπευτης ξερει να σου πει.

Nive
19-09-11, 18:21
Σύνδρομο πρόσκρουσης έχω και`γω...αλλά το πρόλαβα εγκαίρως και κάνω ``αυτοθεραπείες``...οι ασκήσεις που χρειάζεται το παιδί είναι παρόμοιες και σίγουρα διπλάσιες απ`αυτές που θέλουμε εμείς...:P

jminas82
19-09-11, 18:40
Σιγουρα, εμενα δεν μου βγαινει ο ομως, και με τις πιεσεις ειμαι πολυ προσεκτικος.Κανω μονο smith για εμπροσθολαιμιες.

jminas82
19-09-11, 18:44
Πρεπει οπωσδηποτε να το κοιταξει και να μην το αφησει!!

nicknick
19-09-11, 21:31
Πριν λιγο γυρισα απο τον γιατρο και μου ειπε αυτο που ειπε ο νικος, υπεξάρθροιμα ώμου ειναι τελικα.Καναμε αναπαρασταση πως βγηκε και δουλεψαμε τις κινησεις να δει που με ποναει και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται μαγνητικη και οτι ακτινογραφια δεν θα δειξει τιποτα.Απλα 3 μερες δεσιμο οπως το εχω, για τις επομενες 10 μερες να μην σηκωσω βαρος να μην κανω γυμναστικη κλπ και για τισ επομενες 15 να αρχισω γυμναστικη πολυ συντηριτικα και να κανω καποιες ειδικες ασκισεις για να δυναμωσουν καποιοι μυες και καλο να αποφεθγω γενικως τις πιεσεις ομων σε καθισμα.Ειναι λεει η θεση του τροχονομου οταν εχεισ το χερι ετσι προς τα πανω και ειναι το σημειο που μπορει να φυγει πολυ ευκολα ο ομος.

Μια εβδομαδα εκτος απο σημερα, παλι καλα θα μπορουσαν να ηταν πολυ χειροτερα τα πραγματα:)
Προσοχη παιδες στην ασκηση αυτη γιατι μου ειπε οτι αν παθεις εξαρθρωση σου μενει μονιμα προβλημα μετα..

Nive
19-09-11, 23:57
Πριν λιγο γυρισα απο τον γιατρο και μου ειπε αυτο που ειπε ο νικος, υπεξάρθροιμα ώμου ειναι τελικα.Καναμε αναπαρασταση πως βγηκε και δουλεψαμε τις κινησεις να δει που με ποναει και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται μαγνητικη και οτι ακτινογραφια δεν θα δειξει τιποτα.Απλα 3 μερες δεσιμο οπως το εχω, για τις επομενες 10 μερες να μην σηκωσω βαρος να μην κανω γυμναστικη κλπ και για τισ επομενες 15 να αρχισω γυμναστικη πολυ συντηριτικα και να κανω καποιες ειδικες ασκισεις για να δυναμωσουν καποιοι μυες και καλο να αποφεθγω γενικως τις πιεσεις ομων σε καθισμα.Ειναι λεει η θεση του τροχονομου οταν εχεισ το χερι ετσι προς τα πανω και ειναι το σημειο που μπορει να φυγει πολυ ευκολα ο ομος.

Μια εβδομαδα εκτος απο σημερα, παλι καλα θα μπορουσαν να ηταν πολυ χειροτερα τα πραγματα:)
Προσοχη παιδες στην ασκηση αυτη γιατι μου ειπε οτι αν παθεις εξαρθρωση σου μενει μονιμα προβλημα μετα..

Μπράβο φίλε...χαίρομαι που δεν είναι κάτι πιο σοβαρό...;)
Ναι,η θέση του τροχονόμου που λες στην ανέφερα όταν σου`πα για τεστ πρισθίου-οπισθίου εξαρθρήματος...αλλιώς λέγεται και τεστ ``φόβου`` γιατί θυμάσαι τον μηχανισμό κάκωσης και δεν αφήνεις τον γιατρό να σε δει :green:
Υπομονή τώρα γθα να μπεις πάλι μετά δυνατά...αφού γλίτωσες μαξιλαράκια κλπ και πολυήμερες ακινητοποιήσεις μην μιλάς καθόλου...;)

Λάστιχα σου πρότεινε...στροφές και τα γνωστά? Πέταλο στροφέων κλπ...


Υ.Γ. πολύ σημαντικό που δεν σε πονάει γιατί αντικατοπτρίζει την κατάσταση της άρθρωσης...που προφανώς δεν έχει τραυματιστεί άρα υπάρχει απουσία και πόνου..

nicknick
20-09-11, 12:29
Ναι ναι με λαστιχα αυτα που λες αλλα το χερι σε ολες τισ ασκησεις να σηκωνετε μεχρι παραλληλα με το υψος του ομου ποτε παραπανω. Και οπως το πες πιο πολυ το φοβου παει παρα του τροχονομου:P οταν μου δοκιμαζε το χερι χεστηκα πανω μου λεω παει θα μου ξαναβγει αλλα ολα καλα τελικα:)

john john
20-09-11, 13:11
καλησπερα φιλε μου..εγω το ειχα παθει αυτο πριν αρκετα χρονια (5) στον επικλινή παγκο που εκανα στηθος μου εφυγε η μπαρα μπροστα..και πεθανα στον πονο και ενα γκλουπ οπως εσυ..αποτελεσμα να μην μπορω να κανω ακομα και σημερα εκτασεις αλτηρων ωμους μπροστα..απο τα ποδια μεχρι το υψος του προσωπου,γιατι οταν παω να τα κατεβασω σαν να μην μπορει το χερι να κρατησει αντισταση βεβαια το μεγαλο προβλημα το ειχα στα 2 πρώτα χρονια..τωρα καπως καλυτερα..πρεπει να προσεχουμε με ελευθερους αλτηρες.περαστικα

Nive
20-09-11, 18:11
Ναι ναι με λαστιχα αυτα που λες αλλα το χερι σε ολες τισ ασκησεις να σηκωνετε μεχρι παραλληλα με το υψος του ομου ποτε παραπανω. Και οπως το πες πιο πολυ το φοβου παει παρα του τροχονομου:P οταν μου δοκιμαζε το χερι χεστηκα πανω μου λεω παει θα μου ξαναβγει αλλα ολα καλα τελικα:)

:welcome::welcome::P