PDA

Επιστροφή στο Forum : να και η διατροφη μου μου...



tsiko
18-09-11, 21:03
λοιπον πλεον εχω μπει στον ογκο και παραθετω την διατροφη μου για νου μου πειτε τη γνωμη σας .....

πρωι (τροπος του λεγειν)
12:00μμ : 250ml γαλα με 100γρ κουακερ ηδημητριακα ολικης
250ml γαλα με 1 scoop whey

μεσημερι
3μμ : 150-200γρ κοτα-χοιρινη απαχη-γαλοπουλα
100γρ ρυζι η 200-250γρ πατατα ψητη

πριν την προπονηση
6μμ : 2κουταλιες μελι και 2ταχινι
1μπανανα η 1νεκταρινι

μετα την προπ
8μμ : 5γρ μονοηδρικη με 50γρ δεξρτωζη
μετα απο 20' 1 scoop whey με νερο

9μμ : 150-200γρ κοτα-χοιρινη απαχη-γαλοπουλα
100γρ ρυζι η 200-250γρ πατατα ψητη

12πμ με 1πμ : ομελετα με 3 ασπραδια ενα κροκο
στο τηγανακι χωρις λαδι και 1 φετα γαλοπουλα βραστη
και λιγο cottage 30γρ

συνηθως δεν ξανατρωω και κοιμαμαι κατα τις 4 , φοιτητης καταλαβενετε....

μου βγαινει το προγραμμα γυρω στις 2100με 2200 θερμιδες και βλεπω οτι για συντηρηση χρειαζομαι 3000 και δεν καταλαβαινω γιατι τοσο πολυ...
να πω οτι εχω αυξησει τη διατροφη μου απο τοτε που σταματησα τη διαιτα κατα 600-700 θερμιδες , θα μπορουσα να φαω κιαλλο αλλα φοβαμαι να μην λιπωσω
και σας παραθετω το παρακατω link μου για να καταλαβαιτε τους λογους που φοβαμαι....http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16916-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85.....

Dimitris X.
18-09-11, 21:15
κατα την γνωμη μου το πρωι βγαλε τα κουακερ . κανε και ενα ακομα γευμα στις 3 πριν τον υπνο

Dimitris X.
18-09-11, 21:16
αα συγνωμη τα δημητριακα να βγαλεις

tsiko
18-09-11, 21:44
αα συγνωμη τα δημητριακα να βγαλεις

γιατι τα δημητριακα ??

Txc
18-09-11, 22:00
γιατι τα δημητριακα ??

Θελει να πει οτι καλυτερα να τρως quaker παρα αυτα τα δημητριακα...

tolis93
18-09-11, 23:00
κοιτα φυσαει αυτο το πλανο μη λεμε βλακειες.εσυ εισαι μαγκας γιατι
1 εχεις προσαρμοσει ολοτ το θεμα στα δικα σ πλανα αλλοι(οπως εγω) ακομα κ τις οφ μερες απο θεμα σχολης-κολλεγιων ι οτι κανει ο καθε ενας συκωνονται για να τρωνε κ ξανα κοιμουνται
2 δεν εχεις ψωμια τοστ κ τετοια μεσα π τρωνε πολυ επεξεργασια
3 εισαι ολοσοστος σε τοποθετησεις στο διατροφικο σ πλανο
για μενα βαλε στο γευμα πριν τη προπονα κ ενα γιαουρτι 2 % θα σ συμπληρωσει κατι(ασε π σε συνδιασμο με ολα τα αλλα απλα γινεται τερμινειτορ)
και βαλε κ 1 γιαουρτακι πριν κοιμηθεις με λιγα αμυγδαλα αναλατα η βαλε 1 κοτατζ πριν κοιμηθεις.μη φοβασαι περι λιποματος...στα ιδια ημουν κ εγω κ η διατροφη μ ειναι τρελα πιο σαβουρα απο τη δικια σ κ λιπος ουτε με κυαλια δε το βλεπω.κ εχω παρει απο τοτε π αρχησα.μη το φοβασαι το μαμ.μαμ καλο για ντουκερμαν:green:

vp2
18-09-11, 23:08
Αν οι θερμίδες συντήρησης σου είναι 3000 και αυτή η διατροφή βγάζει 2200 δεν λέγεται διατροφή όγκου γιατί πολύ απλά θα χάσεις όγκο αντί να πάρεις.:shock:
Αν πραγματικά έχεις θερμίδες συντήρησης 3000 πρέπει στην αρχή να τις αυξήσεις σε 3250 και μετά σε 3500 για να πάρεις όγκο.
Είσαι σίγουρος ότι έχεις 3000 θερμίδες συντήρησης;;

tsiko
19-09-11, 01:59
Αν οι θερμίδες συντήρησης σου είναι 3000 και αυτή η διατροφή βγάζει 2200 δεν λέγεται διατροφή όγκου γιατί πολύ απλά θα χάσεις όγκο αντί να πάρεις.:shock:
Αν πραγματικά έχεις θερμίδες συντήρησης 3000 πρέπει στην αρχή να τις αυξήσεις σε 3250 και μετά σε 3500 για να πάρεις όγκο.
Είσαι σίγουρος ότι έχεις 3000 θερμίδες συντήρησης;;

αν κοιταξεις το link που εβαλα , θα δεις οτι ειμαι 21 χρονων , 183-4υψος 83 κιλα μεσω του τυπου εχω bmr καπου 2000 και αν το πολλαπλασιασεις 1,55 που ειναι ο δεικτης φυσικης δραστηριοτητας ενος κανονικου ανθρωπου που κανει και γυμναστηριο , βγαινει καπου 3075 νομιζω μου ειχε βγει για την ακριβεια...

το θεμα ειναι ομως οτι δεν μπορω να παω απο μεσα 2 βδομαδες απο τις 1600-1800 που επερνα κατα το καιρο της διαιτας στις 3300 η στις 3500 γιατι τοτε σιγουρα θα λιπωσεις ....

επισης εμενα μου φενονται παραπολλες αυτες οι θερμιδες , και να σας πω την αληθεια μου δεν βγαινω και οικονομικα να προσθεσω και αλλα 2 κυριως γευματα (κρεας) η να τρωω 20 ασπραδια την ημερα....

Υ.Γ. μηπως να προσθεσω πριν κοιμηθω και 2κρεπουλες (1αλμυρη 1 γλυκια ) η ενα τριπυτο (με γιαυρτι να ειναι διαιτης ) που εχουν περιπου 1000 θερμιδες να ερχομαι ακριβως (2200+1000= 3200)
εεεεεε ?? τι λετε ??

tsiko
19-09-11, 16:23
εσυ τολη λες να βαλω και κανα γιαυρτι ?? ερωτηση μπορω να βαλω γιαυρτι με φρουτα πχ vitaline 0% η δεν ειναι καλα ?? επειδη δεν πολυτρελενομαι και για σκετο γιαουρτι ...
επισης να πω οτι εχω λιγο θεμα με τα λαχανικα , δεν τρωω τιποτα πρασινο , μονο χορτα βραστα και αυτα δεν με τρελενουν κιολλας , επισης μπορω να φαω και λιγο ντοματα μετα δυσκολιας...
μηπως πρεπει να προσθεσω καποιο σημπληρωμα , για να καλυψει αυτα που δεν περνω απο τα λαχανικα ????

tolis93
19-09-11, 17:07
εσυ τολη λες να βαλω και κανα γιαυρτι ?? ερωτηση μπορω να βαλω γιαυρτι με φρουτα πχ vitaline 0% η δεν ειναι καλα ?? επειδη δεν πολυτρελενομαι και για σκετο γιαουρτι ...
επισης να πω οτι εχω λιγο θεμα με τα λαχανικα , δεν τρωω τιποτα πρασινο , μονο χορτα βραστα και αυτα δεν με τρελενουν κιολλας , επισης μπορω να φαω και λιγο ντοματα μετα δυσκολιας...
μηπως πρεπει να προσθεσω καποιο σημπληρωμα , για να καλυψει αυτα που δεν περνω απο τα λαχανικα ????

λαχανικα οπως κ δειποτε πρεπει να καταναλωνεις.οκ καλες οι πολυβιταμινες αλλα δεν εχουν φυτικες ινες...κατι π χρειαζομαστε.δοκιμασε να φτιαξεις κανενα ντρεσινκ με ελαιολαδο μουσταρδα ξυδι μπαλσαμικο κ κανα μπαχαρικο να δεις πως φευγουν.το θεμα ειναι να τα συνηθησεις.κ υπαρχουν πολλα π στανταρ δν εχεις δοκιμασει.απο σελινο κ σπαραγγια μεχρι κινεζικο λαχανο...γιαουρτι αυτο π λες ειναι το καλυτερο σε σχεση με τα αλλα π περιεχουν φρουτα αλλα νταξει καλυτερα βαζε σε στραγγιστο γιαουρτι λιγο μελι η κακαο κ ανακατεψε το(τουμπανακι γινεται) ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο.ειδικα για βραδυ πολυ υδατανθρακας αυτο με τα φρουτα.η βαλε κ πρωτεινη κ χτυπα το 1 κουταλακι τ γλυκου ξερω γω...κανενας δν σ πε σκετο γιαουρτι

vp2
19-09-11, 17:28
Άμα προσθέσεις κρέπες το λίπος θα πάει στα ύψη!
Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι 2 κρέπες θα σου βγαίνουν φτηνότερα από ρύζι με κοτόπουλο;;;:unsure:
Ποιο φθηνά θα σου βγει να μαγειρεύεις.

tsiko
19-09-11, 18:48
Άμα προσθέσεις κρέπες το λίπος θα πάει στα ύψη!
Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι 2 κρέπες θα σου βγαίνουν φτηνότερα από ρύζι με κοτόπουλο;;;:unsure:
Ποιο φθηνά θα σου βγει να μαγειρεύεις.

τις κρεπες και τα πιτογυρα , τα ειπα για πλακα ...

tsiko
19-09-11, 18:56
λαχανικα οπως κ δειποτε πρεπει να καταναλωνεις.οκ καλες οι πολυβιταμινες αλλα δεν εχουν φυτικες ινες...κατι π χρειαζομαστε.δοκιμασε να φτιαξεις κανενα ντρεσινκ με ελαιολαδο μουσταρδα ξυδι μπαλσαμικο κ κανα μπαχαρικο να δεις πως φευγουν.το θεμα ειναι να τα συνηθησεις.κ υπαρχουν πολλα π στανταρ δν εχεις δοκιμασει.απο σελινο κ σπαραγγια μεχρι κινεζικο λαχανο...γιαουρτι αυτο π λες ειναι το καλυτερο σε σχεση με τα αλλα π περιεχουν φρουτα αλλα νταξει καλυτερα βαζε σε στραγγιστο γιαουρτι λιγο μελι η κακαο κ ανακατεψε το(τουμπανακι γινεται) ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο.ειδικα για βραδυ πολυ υδατανθρακας αυτο με τα φρουτα.η βαλε κ πρωτεινη κ χτυπα το 1 κουταλακι τ γλυκου ξερω γω...κανενας δν σ πε σκετο γιαουρτι

θα δω μηπως βρω καποιο λαχανικο που να μπορω να το φαω . το κινεζικο λαχανο να σου πω δεν το εχω δοκιμασει , σελινο μονο μαγειρευτο , τα σπαραγγια με τιποτα....
δεν ξερω γιατι αλλα αν παω να φαω ειδικα μαρουλι αλλα και απο τα αλλα ,τα βγαζω δεν μπορω καν να τα καταπιω....οπως ειπα μονο χορτα βραστα , σπανακι βραστο αντε και λιγο ντοματα , να τρωω αυτα η και αυτα δεν πολυκανουν (ξερω οτι τα βραστα εχουν χασει ενα μεγαλο μερος των βιταμινων τους , και η ντοματα δεν ειναι και το καλυτερο λαχανικο ) ???