PDA

Επιστροφή στο Forum : αυξηση ογκου



kvolt
19-09-11, 23:25
καλησπέρα σας.
έχω ενα θεματάκι και θέλω βοήθεια αν είναι εύκολο...
είμαι απο τα 20 μου σταθερός στα 67 κιλά και πλέον έχω φτάσει 27 αλλά δεν εχω πάρει γραμμάριο...
θα ήθελα να πάρω κάποιον σχετικό ογκο χωρίς να χάσω την γράμμωση που υπάρχει ήδη ( λόγω πολύωρης χειρονακτικης εργασίας με βαρία αντικείμενα και λόγο των χόμπυ μου - αναρριχηση κτλ κτλ ) εχω καταφερει να φτιάξω ικανοποιητικα το σωματοτυπο μου...
τι μπορω να κάνω λοιπόν????
δεν εχω όμως καθόλου χρόνο για γυμναστήριο μόνο οτι κάνω σπίτι...

Tasos Green
19-09-11, 23:31
απο διατροφή πως τα πας? τι θερμίδες καταναλώνεις καθημερινά? αν θέλεις να πάρεις κιλα το μυστικό ειναι ενα... περισσότερο φαγητό σε 5-6 γευματα.

Bodybuilder_44
19-09-11, 23:36
απο διατροφή πως τα πας? τι θερμίδες καταναλώνεις καθημερινά? αν θέλεις να πάρεις κιλα το μυστικό ειναι ενα... περισσότερο φαγητό σε 5-6 γευματα.

+1 :thumbup: απλα να αυξησης σταδιακα τις θερμιδες σου 250 ανα 7-10 μερες!

kvolt
20-09-11, 01:35
κοίτα δεν ξέρω ακριβώς τι θερμίδες καταναλώνω αλλά λογικά λαμβάνω γύρω στις 2500 με 3000 την μέρα.
τρώω αρκετά αλλά προσέχω όσο μπορώ... πολλά φρούτα πολλά λαχανικά κτλ κτλ
το θέμα είναι οτι δεν θέλω να γεμίσω λίπος.. θέλω ότι πάρω και οσο είναι αυτο να μείνει μηικη μάζα...
να πάρω κανένα συμπλήρωμα? καμιά κρεατίνη?

Tasos Green
20-09-11, 01:52
για να βάλεις κιλα πρεπει να αυξήσεις και αλο τις θερμίδες σου αλλιως δεν γίνεται... ακομα και κρεατινη να παρεις δεν θα δεις αύξηση στα κιλα σου απο αυτη μονο... καπια αυξηση στην δυναμη μονο και απο την στιγμη που μιλας για γυμναστική στο σπιτι δεν πιστευω οτι ειναι αναγκεα. (γνωμη μου)

αυτο που πρέπει να κοιτάξεις ειναι η πρωτεΐνη που λαμβάνεις καθημερινά.. 1,5-2 γρ ανα κιλο σωματικού βαρους καλο ειναι να παίρνεις.
και να καταναλώνεις περισσότερο σύνθετους υδατάνθρακες παρα απλους. (βρωμη , καστανο ρυζι κ.α ριξε μια ματια στις διατροφες θα βρεις αρκετα threads)

kvolt
21-09-11, 01:25
δηλαδή τάσο αν είμαι 70 κιλά πρέπει να λαμβάνω 140 τουλάχιστον γραμμάρια πρωτείνης???
και πως όλο αυτο δεν θα γίνει λίπος ????

billy89
22-09-11, 14:12
Η πρωτείνη πάει επί 2 ανά άλιπα κιλά μυικής μάζας. Μην αγχώνεσαι, καταρχάς η πρωτείνη δε γίνεται λίπος τόσο εύκολα αν αθλείσαι, μόνο αν κάθεσαι. Επίσης γιατί έχεις τόσο κόλλημα με το λίπος? Όγκος χωρίς λίπος δε γίνεται, γι' αυτό μετά κάνουμε γράμμωση για να το χάσουμε! Οπότε φαί - πολύ - ποιοτικό!

kvolt
22-09-11, 18:20
με πιάνει πανικός γιατί έχω πάρα πολυ πιεσμένο πρόγραμμα και δεν έχω σχεδόν καθόλου χρόνο...
οπότε δεν παίζει να πάω γυμναστήριο...
αυτό με αγχώνει... το να πάρω λίπος δεν πειράζει... το να γίνω φούσκας με αγχώνει...

lostgravity
22-09-11, 19:49
με πιάνει πανικός γιατί έχω πάρα πολυ πιεσμένο πρόγραμμα και δεν έχω σχεδόν καθόλου χρόνο...
οπότε δεν παίζει να πάω γυμναστήριο...
αυτό με αγχώνει... το να πάρω λίπος δεν πειράζει... το να γίνω φούσκας με αγχώνει...

Φιλε θελει προσπαθεια για να γινεις ''φουσκας''...δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα :welcome:

kvolt
22-09-11, 22:57
όταν εννοω φούσκας μιλάω για χοντρούλης με κοιλίτσα...
οχι φουσκωτός....

billy89
23-09-11, 00:26
Ωραία, πάμε πάλι απ την αρχή... τελικά απ το σώμα σου τι θέλεις? Γιατί σου ξαναλέω να βάλεις όγκο χωρίς λίπος δε γίνεται... επίσης όμως να βάλεις μυική μάζα χωρίς γυμναστική... αυτό κι αν δε γίνεται! Πες μας τι ακριβώς κάνεις από φυσική δραστηριότητα...

tiger
23-09-11, 00:59
δεν γινεται να παρεις ογκο και να μην θολωσεις καθολου..

kvolt
23-09-11, 16:47
απλά θέλω απο τα 67 κιλά να φτάσω περίπου στα 75 χωρίς να γίνω πλαδαρός.
δουλεύω 10 - 12 ώρες την μέρα με πολύ περπάτημα και συνεχόμενη κίνηση και αρκετά βάρη.
απο εκει και πέρα μέρα παρά μέρα κάνω αναρρίχηση κάθετου βράχου.
απλά θέλω να δείχνω λίγο πιο γεμάτος χωρίς να χαλαρώσω.
κοίτα μια φωτό που έχω στο αλμπούμ να καταλάβεις τι εννοώ...

billy89
24-09-11, 12:46
απλά θέλω απο τα 67 κιλά να φτάσω περίπου στα 75 χωρίς να γίνω πλαδαρός.
δουλεύω 10 - 12 ώρες την μέρα με πολύ περπάτημα και συνεχόμενη κίνηση και αρκετά βάρη.
απο εκει και πέρα μέρα παρά μέρα κάνω αναρρίχηση κάθετου βράχου.
απλά θέλω να δείχνω λίγο πιο γεμάτος χωρίς να χαλαρώσω.
κοίτα μια φωτό που έχω στο αλμπούμ να καταλάβεις τι εννοώ...

Εντάξει...για να είσαι έτσι λοιπόν (στη φώτο) σημαίνει ότι αποδίδει και η δουλειά σου και η αναρρίχηση... Τώρα εγώ δε θα σου συνιστούσα να μπεις κανονικά σε περίοδο όγκου και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι εφικτό αυτό με τόσο αερόβιο που κάνεις... αύξησε τις θερμίδες σου σταδιακά να δεις τι θα γίνει. Φτάσε δηλαδή στις 500 πάνω απ αυτές που καις την ημέρα και περίμενε να δεις αποτελέσματα. Πάντως για να σαι έτσι στα 67 κιλά τι να πω... πόσο ύψος έχεις?

TheWorst
24-09-11, 13:32
Μια χαρα γινεται να μη βαζεις λιπος οταν εισαι σε περιοδο ογκου.Παντως οσο γινεται πιο καθαρα ..Σπιτι να κανεις προπονηση .. Τι προπονηση ομως ? ..

kvolt
25-09-11, 13:29
το ύψος μου είναι 1,70
τώρα όσο για την προπόνηση στο σπίτι ήδη κάνω με cetebell ( ρόπαλα)
αλλά μπορώ να προμηθευτώ αλτήρες και πάγκο πολύ εύκολα...
δεν θέλω να γίνω τέρας άλλωστε απλά λίγο παραπάνω όγκο απο την μέση και πάνω...
κάνω και πολυ μονόζυγο...