PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθημα κουρασης



john john
21-09-11, 10:08
Καλημεριζω την παρεα σας, εχω ξεκινησει απο μάιο την γυμναστικη με τις 2 φορες την εβδομαδα ξεκουραση,τωρα ομως αρχιζω και ''κλαταρω'' το νιωθω και στο γυμναστηριο αλλα και γενικα..τρεφομαι σωστα.περνω BCAA και πρωτεϊνη και τωρα για να το αντιμετωπισω πηρα τις ADAM βιταμίνες..να σταματησω καμια βδομαδα??η οχι?θελω πολυ να κανω γυμναστικη αλλα...ευχαριστω εκ των προτερων.

kostas11
21-09-11, 10:12
Καλημεριζω την παρεα σας, εχω ξεκινησει απο μάιο την γυμναστικη με τις 2 φορες την εβδομαδα ξεκουραση,τωρα ομως αρχιζω και ''κλαταρω'' το νιωθω και στο γυμναστηριο αλλα και γενικα..τρεφομαι σωστα.περνω BCAA και πρωτεϊνη και τωρα για να το αντιμετωπισω πηρα τις ADAM βιταμίνες..να σταματησω καμια βδομαδα??η οχι?θελω πολυ να κανω γυμναστικη αλλα...ευχαριστω εκ των προτερων.

Γράψε το πρόγραμμα σου και την διατροφή σου.Απο δουλειά πως πας εργάζεσαι?

john john
21-09-11, 10:17
κωστα καλημερα,το προγραμμα μου ειναι το 80% της δυμανης που μπορω να καταβαλω..δεν νομιζω να εχει νοϊμα να το αναφερω,δουλεια δεν κουράζομαι σε γραφειο ειμαι,δεν κανω χειρωνακτική εργασια..

SOSTARAS
21-09-11, 10:21
2 μηνεσ γυμ 1 εβδομαδα ξεκουραση γνωμη μου !!

kostas11
21-09-11, 10:27
κωστα καλημερα,το προγραμμα μου ειναι το 80% της δυμανης που μπορω να καταβαλω..δεν νομιζω να εχει νοϊμα να το αναφερω,δουλεια δεν κουράζομαι σε γραφειο ειμαι,δεν κανω χειρωνακτική εργασια..

Ρωτάω γιατί ίσως να το χεις παραφορτώσει το πρόγραμμα...πόση ώρα διαρκεί?

john john
21-09-11, 10:33
συνηθως παω κατα τις 19.15 και φευγω κατα τις 20.45..αυτο που λες SOSTARAS μαλλον θα κανω θα παω να παρω κανα game PS3 και θα κατσω να το απολαυσω-ξεκουραστω..

kostas11
21-09-11, 10:41
συνηθως παω κατα τις 19.15 και φευγω κατα τις 20.45..αυτο που λες SOSTARAS μαλλον θα κανω θα παω να παρω κανα game PS3 και θα κατσω να το απολαυσω-ξεκουραστω..

1.30 ώρα τι κάνεις στο γυμ.??Γιαύτο ρώτησα το προγραμμά σου,μήπως υπερπροπονήσε,και εχεις και ελλειπής διατροφή...η προπόνηση πρέπει να διαρκεί απο 40λ-1ώρα το πολύ..
Κάνε ένα deload,παίξε με το 50% της έντασης για 1 βδομάδα,αυτό πρέπει να γίνεται καθε 1 μήνα εφόσον η προπονήσεις σου είναι 100% δυνατές και έχεις στρεσσάρει το ΚΝΣ

SOSTARAS
21-09-11, 10:41
συνηθως παω κατα τις 19.15 και φευγω κατα τις 20.45..αυτο που λες SOSTARAS μαλλον θα κανω θα παω να παρω κανα game PS3 και θα κατσω να το απολαυσω-ξεκουραστω..

μονο μην κολησεισ στο ps3 και δεν ξαναπασ γυμ!!!:green::P εγω αυτο που σου ειπα να το κανεισ σαν κυκλο 2 μηνεσ γυμ 1 εδβομαδα ξεκουραση και ξανα 2 μηνεσ γυμ 1 εβδομαδα ξεκουραση!!

john john
21-09-11, 10:54
1.30 ώρα τι κάνεις στο γυμ.??Γιαύτο ρώτησα το προγραμμά σου,μήπως υπερπροπονήσε,και εχεις και ελλειπής διατροφή...η προπόνηση πρέπει να διαρκεί απο 40λ-1ώρα το πολύ..
Κάνε ένα deload,παίξε με το 50% της έντασης για 1 βδομάδα,αυτό πρέπει να γίνεται καθε 1 μήνα εφόσον η προπονήσεις σου είναι 100% δυνατές και έχεις στρεσσάρει το ΚΝΣ

τι σημαινει εχει στρεσσαριστει το κεντρικο νευρικο συστημα??αυτο δεν το ηξερα...παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Lao
21-09-11, 14:12
john john, το ότι κουράζεσαι με 2 φορές την βδομάδα γυμναστήριο είναι ένδειξη ότι κάτι δεν κάνεις σωστά.

Εκτός και αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας είτε σε ρίχνει κάτι ψυχολογικά, ισχύει κάτι από τα παρακάτω:

- Δεν τρως σωστά. Μπορεί να νομίζεις ότι το κάνεις και στην πραγματικότητα να έχεις ελλείψεις.

- Δεν αποθεραπεύεσαι σωστά. Κοιμάσαι καλά; Πρόσεξε, όχι πολύ, καλά. Είναι ποιοτικός ο ύπνος σου;

- Μήπως η δουλειά σου είναι πολύ αγχωτική; Όταν είσαι όλη μέρα στο άγχος, κουράζεσαι πιο πολύ απ'όσο μπορεί να νομίζεις, ο οργανισμός για να ανταπεξέλθει δαπανάει τεράστια ποσά ενέργειας.

Πάντως, δεν νομίζω να νιώθεις έτσι λόγω προπόνησης.

tyler_durden
21-09-11, 14:25
john john, το ότι κουράζεσαι με 2 φορές την βδομάδα γυμναστήριο είναι ένδειξη ότι κάτι δεν κάνεις σωστά.

Εκτός και αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας είτε σε ρίχνει κάτι ψυχολογικά, ισχύει κάτι από τα παρακάτω:

.


απ'οτι καταλαβα φιλε 2 μερες ξεκουραζεται,κ 5 γυμναζεται!


ειπες οτι το προγραμμα σου κραταει 1 κ 45 λ..αυτος ο χρονος ειναι αφιερωμενος αποκλειστικα στα βαρη ή περιεχει και αεροβια μεσα;;
αν κανεις 1 κ 45 μονο βαρη τοτε υπερποπονεισαι.

για αποφορτιση σου προτεινω καμια εβδομαδα κυκλικο στο 50% της μεγιστης εντασης με 12αρια σετς.

DimitrisT
21-09-11, 14:31
Καλημεριζω την παρεα σας, εχω ξεκινησει απο μάιο την γυμναστικη με τις 2 φορες την εβδομαδα ξεκουραση,τωρα ομως αρχιζω και ''κλαταρω'' το νιωθω και στο γυμναστηριο αλλα και γενικα..τρεφομαι σωστα.περνω BCAA και πρωτεϊνη και τωρα για να το αντιμετωπισω πηρα τις ADAM βιταμίνες..να σταματησω καμια βδομαδα??η οχι?θελω πολυ να κανω γυμναστικη αλλα...ευχαριστω εκ των προτερων.

Αν τρεφοσουν σωστα δεν θα ειχες αναγκη τα παραπανω..
Περα απο αυτο τωρα, κοιταξε λιγο το θεμα του υπνου, δηλαδη δοκιμασε να κοιμασαι λιγο νωριτερα, ισως να ξεκουραστεις καλυτερα.
Φαε και κανενα φρουτο/σαλατα.

Υ.Γ. Το ορθογραφικο του τιτλου μου εβγαλε το ματι.. :shock:

ελμερ
21-09-11, 14:32
καλησπερα και απο μενα....νομιζω πως υπαρχει προβλημα με τον υπνο....κοιμασαι σωστα?εχεις καλο υπνο ποιοτικο?

john john
21-09-11, 15:09
lao γυμναζομαι 5 φορες και 2 εχω ρεπο,σαββατοκυριακο συνηθως...υπνος κοιμαμαι 01.00 περιπου με 08.30..μαλλον μπορει να θελω να ριξω λιγο ρυθμους η να κανω καμια παυση..5-7 μερες..

Lao
21-09-11, 15:15
lao γυμναζομαι 5 φορες και 2 εχω ρεπο,σαββατοκυριακο συνηθως...υπνος κοιμαμαι 01.00 περιπου με 08.30..μαλλον μπορει να θελω να ριξω λιγο ρυθμους η να κανω καμια παυση..5-7 μερες..

Τότε συγγνώμη που δεν κατάλαβα καλά.

Έτσι όπως τα λες τότε, ναι, το παρακάνεις. Ρίξε λίγο ρυθμούς και θα'σαι ΟΚ. Remember, όσο σημαντική είναι η άσκηση και η διατροφή, άλλο τόσο είναι η αποθεραπεία.

john john
21-09-11, 15:34
απ'οτι καταλαβα φιλε 2 μερες ξεκουραζεται,κ 5 γυμναζεται!


ειπες οτι το προγραμμα σου κραταει 1 κ 45 λ..αυτος ο χρονος ειναι αφιερωμενος αποκλειστικα στα βαρη ή περιεχει και αεροβια μεσα;;
αν κανεις 1 κ 45 μονο βαρη τοτε υπερποπονεισαι.

για αποφορτιση σου προτεινω καμια εβδομαδα κυκλικο στο 50% της μεγιστης εντασης με 12αρια σετς.
γενικα κραταει τοσο..απο την ωρα που θα μπω μεχρι την τελευταία σταγονα της iso100,το θεμα ειναι να κανω αυτο που προτείνεις η παυση τελείως???

john john
23-09-11, 11:17
τελικα εκανα μια μικρη παυση ξεκιναω πάλι απο δευτερα..οπως λεει και ο κιαμος..ευχαριστω οσους εδειξαν ενδιαφέρων .