PDA

Επιστροφή στο Forum : αιματολογικες εξετασεις



yiantheo
23-09-11, 00:18
καλησπερα. εκανα χτες αιματολογικες εξετασεις ολα καλα αλλα το CPK βγηκε υπερβολικα ψηλο να σημειωσω πως την προηγουμενη των εξετασεων ειχα κανει εντονη γυμναστικη.

Οταν τα πηγα στον παθολογο λοιπον με ειδε με ενα βλεμμα εμενα και την μανα μου και μας λεει οτι ειναι υπερβολικα ψηλο και αν κανω χρηση συμπληρωματων με γυμναστικη. Του απαντησα οτι παιρνω συμπληρωμα πρωτεινης και νιτρικου οξειδιου. Πανικοβληθηκε και αρχισε να λεει στην μανα μου γιατι τον αφηνεις να παιρνει αυτα τα πραγματα ειναι ανηλικος και αυτα δεν επιτρεπονται. Α μου ειπε οτι προκαλουν και στειρωση ετσι λοιπον με καλοδιωσε εξετασεις αμεσως τους ειπε καρδιογραφημα και ακτινογραφιες. Εντομεταξυ ειδα και ενα νοσοκομο που της εκανε νοημα οτι ο μικρος πρεπει να παιρνει και αναβολικα ΕΛΕΟΣ, το προσπερασα. Μας εβαλε σε ενα δωματιο να περιμενουμε τα αποτελεσματα οπως καταλαμβενετε εκει αρχισαν τα οργανα και με την μανα μου. Εγω τους ελεγα ξανα και ξανα οτι ειναι απο την εντονη γυμναστικη που εκανα την προηγουμενη μερα αλλα που.... Ηρθαν τα αποτελεσματα με πεσμενη την CPK απο 2300 σε 1550 μου ειπε να προσεχω και να τα κοψω ολα και οτι δεν υπαρχει αναγκη να κανω βαρη. Σας παραθετω και τις εξετασεις απο κατω...

Πριν...
31409



Μετα..
31410

Devil
23-09-11, 00:59
νταξ λογικο ειναι... το εχουμε ξαναπει πως πρεπει να γινοντε εξετασεις.... 3-5 μερες οφφφ.....

yiantheo
27-09-11, 15:23
θα κατσω 2-3 μερες αλλα αυτα που μου ειπε για τα συμπληρωματα ισχυουν η δεν εχουν σχεση με την cpk?

Devil
27-09-11, 16:13
θα κατσω 2-3 μερες αλλα αυτα που μου ειπε για τα συμπληρωματα ισχυουν η δεν εχουν σχεση με την cpk?

δεν εχουν σχεση κατα τη γνωμη μου... αλλα αν δεν κανεις σωστα τις εξετασεις δεν μπορεις να ξερεις....

gaz
11-10-11, 18:45
και μενα μια απο τα ιδια μου βγηκε η cpk 2075 με οριο 174 ενω δε εχω χρησιμοποιησει ποτε στη ζωη μου συμπληρωματα. με εβαλε να κοψω το γυμναστηριο και συγκεκριμενα τα βαρη για ενα μηνα και να ξανακανω εξετασεις λεγοντας μου οτι μπορει να παθω μεχρι και ραβδομυολυση. οποιος γνωριζει σχετικα ας εξηγησει γιατι εχω κλασει μεντες.Παντως απο το λιγο που εψαξα κατεληξα οτι η γιατρος ειναι animal και οτι προφανως οφειλεται στην ενταση των προπονησεων μου

ginus
11-10-11, 19:08
παιδες εχει γινει πολλες φορες αυτη η συζητηση...η cpk δειχνει την κιναση της κρεατινης..ειναι φυσικο να ανεβαινει μετα απο προπονησεις καθοτι και η φωσφορικη κρεατινη αυξανεται για να αναπληρωσει τα τελειωμενα αποθεματα ΑΤP...αυτο γινεται μεσω της cpk

COBRA_STYLE
11-10-11, 19:33
και μενα μια απο τα ιδια μου βγηκε η cpk 2075 με οριο 174 ενω δε εχω χρησιμοποιησει ποτε στη ζωη μου συμπληρωματα. με εβαλε να κοψω το γυμναστηριο και συγκεκριμενα τα βαρη για ενα μηνα και να ξανακανω εξετασεις λεγοντας μου οτι μπορει να παθω μεχρι και ραβδομυολυση. οποιος γνωριζει σχετικα ας εξηγησει γιατι εχω κλασει μεντες.Παντως απο το λιγο που εψαξα κατεληξα οτι η γιατρος ειναι animal και οτι προφανως οφειλεται στην ενταση των προπονησεων μου


παιδες εχει γινει πολλες φορες αυτη η συζητηση...η cpk δειχνει την κιναση της κρεατινης..ειναι φυσικο να ανεβαινει μετα απο προπονησεις καθοτι και η φωσφορικη κρεατινη αυξανεται για να αναπληρωσει τα τελειωμενα αποθεματα ΑΤP...αυτο γινεται μεσω της cpk

ναι αλλα γενικα η ραβδομυοληση ειναι συνδεμενη με την cpk...απλα για να παθεις ραβδομυοληση πραγμα πολυ σοβαρο πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι

amateur666
11-10-11, 19:43
εμενα μ εχει βγει την επομενη μερα μετα την προπο 440(αν θυμαμαι καλα!..) αλλα ξερω οτι οφειλεται στην προπο!...τωρα το 2000 +..μ φαινεται καπως πολυ ανεβασμενο!

ginus
11-10-11, 19:48
ναι αλλα γενικα η ραβδομυοληση ειναι συνδεμενη με την cpk...απλα για να παθεις ραβδομυοληση πραγμα πολυ σοβαρο πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι

δεν μιλαμε για τετοια περιπτωση ρε...αυτη ειναι υπερσπανια περιπτωση...
και ολα τα ορια στις τιμες στις εξετασεις ειναι για τον μεσο μη αθλουμενο ανθρωπο

gaz
11-10-11, 22:26
ευχαριστω το συζητησα και με 2 περσοναλ τρεινερσ αποφοιτουσ τεφαα τα ιδια μου ειπαν και μαλιστα μου ειπαν πως δεν πρεπει να υπαρχε ουτε καν μυικη υπερκοπωση

kleiza7
19-10-11, 03:07
ευχαριστω το συζητησα και με 2 περσοναλ τρεινερσ αποφοιτουσ τεφαα τα ιδια μου ειπαν και μαλιστα μου ειπαν πως δεν πρεπει να υπαρχε ουτε καν μυικη υπερκοπωση

Μαλακιες σου ειπαν οι περσοναλ. Η cpk, μετραει στην ουσια την καταστροφη μυικων κυτταρων.αρα ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ! και το τι ειναι υπερκοπωση ειναι σχετικο! θΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....
Σου μιλαει ανθρωπος που ΕΙΧΕ ραβδομυολυση, και εμεινε στο νοσοκομειο 5 ΜΕΡΕΣ πινοντας νερο και αλλαζοντας ορους γιατι πολυ απλα, αν ολα ειναι κομπλε το γιατρικο για να πεσει η cpk ειναι το νερακι................ΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!

ποσο ηταν η cpk σου? 3000?

για τη δικη μου ανεβα λιγο παραπανω

25.000

δεν ειναι κατι ανησυχιτικο ΑΝ το προσεξεις. αν ειναι ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΑΝΩ η cpk για χρονια μηνες δεν ξερω αναλογα και με την προδιαθεση πιθανον να προκαλεσει νεφρικη ανεπαρκεια.... (ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΘΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΙΣ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ---ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΣΑΝ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ, ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΚΤΛ)
ΔΕΝ νομιζω οτι παιζουν ρολο η πρωτεινη π.χ ωστε να ανεβει. εγω για παραδειγμα οχι χρηση συμπληρωματος δεν εκανα αλλα επαιρνα δεν επαιρνα 1γρ πρωτεινης / κιλο απο διατροφη....

ΟΜΩΣ η cpk ανεβηκε ΑΚΡΙΒΩΣ για τον λογο που σου ειπαν οι επιστημονες οι περσοναλ τρεινερς οτι δεν ανεβαινει...
μακαρι να ηταν κανενας ψαγμενος γυμναστης και να μου ελεγε "χαλαρωσε λιγακι" οταν του ελεγα οτι ειμαι ΤΡΕΛΑΑΑΑ πιασμενος, αντι να μου λεει...ΔΩΣΤΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ

ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ.
Δεν ειναι οτι ηταν εντονη ασκηση ΓΕΝΙΚΑ . ειναι οτι ηταν ΕΝΤΟΝΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. Ειχα να γυμναστω μισο χρονο και πλακωθηκα σε 2 εβδομαδες , πηγα 10 φορες γυμναστηριο και ημουνα ΠΙΑΣΜΕΝΟΣ που λεμε ΜΟΝΙΜΩΣ!!!!! στους δικεφαλους στα ποδια παντου....κανωντας με 5κιλα βαρακια , κανοντας οργανα και οχι λευθερα και καωντας ελειπτικο 20λεπτα+ αν και ειμαι 75 κιλα 1.80 γιατι γουσταρω να ειμαι φιτ

Τι κιλα να σηκωνα με 6 μηνες αποχη? αστεια προπονηση εκανα.
Αλλα ηταν ΠΟΛΥ για εμενα.

++++++++++++++++++++++ Η αφυδατωση.... επινα δεν επινα 1 λιτρο την ημερα....ΣΟΒΑΡΑ ομως ουτε ενα λιτρο, τα εβαλα κατω μετα.......

Απο τοτε εμαθα τι ειναι το νερακι και τι μας προσφερει.....
οσο πιο πολυ νερο επινα , τοσο επεφτε η cpk,

ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ Α & Ω
ΔΙΑΤΡΟΦΗ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΚΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, να πιεζουμε τους εαυτους μας....αλλα με μετρο, τη χρυση τομη θα τη βρεις εσυ.

τωρα που κανω πιο σκληρη προπονηση και πινω και καμια πρωτεινουλα αραια και που ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ!!! την κοιταω ανα τακτα χρονικα διαστημα την cpk. και παλι την εχω ξεπερασει οριακα καποιες φορες και ειναι απο αυτο...επειδη π.χ ειχα να παω καμια εβδομαδα γυμναστηριο μετα πηγα 3-4 μερες καπακι και φανηκαν στις αιματολογικες.....

2 πραγματα ακομα ελπιζω να μη σε κουρασα.....

Οταν παθεις ραβδομυολυση ΣΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ την πρωτεινη και τα λιπαρα, αυτο κατι λεει....
ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΥΓΡΑ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ....
ΕΧΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΝΑΣ ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 2 ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΓΥΜΝΑΖΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ 1 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΟ ΑΝΑ ΩΡΑ ΑΣΚΗΣΗΣ.
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΠΟΥΝ, ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Κ.Τ.Λ
ΟΚ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΩ ΚΑΝΟΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΜΕΝΟΙ.

ΜΠΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΡΑΒΔΟΜΥΟΛΥΣΗ ΣΤΟ GOOGLE ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΜΗΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΑ ΑΡΧΙ... ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣ ΣΤΗΝ ΕΣΠΑΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΤΛ

τρελη υπερβολη ο ενας μηνας που σου ειπε να κοψεις το γυμναστηριο σου. οχι επειδη σου ειπε να κανεις break. ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΕΒΛΕΠΕ 3.000 την CPK και να σου ελεγε "Μην αγχωνεσαι απο την ασκηση ειναι.....δεν τρεχει κατι συνεχισε" αμα δεν ετρεχε κατι δεν θα υπηρχε και οριο στη cpk , σωστα? δεν θα πεθανεις. αλλα δεν θα πεθανεις και αν χαλαρωσεις για κανα 10ημερο απο τη γυμναστικη για να πειστεις οτι ειναι απο αυτο!
ΘΕΛΕΙ να δει ο ανθρωπος πως διαχειριζεται ο οργανισμος σου αυτο το δεικτη και αμα θα τον ριξει.... οποτε του δινω ενα δικιο. θα σου ελεγα να τις επαναλαβεις σε 1 εβδομαδα και θα δεις οτι θα εχουν πεσει.

Παρολα αυτα θεωρω ΛΑΘΟΣ αυτο που λενε τα παιδια να κανεις δηλαδη εξετασεις εχοντας σταματησει το γυμναστηριο και τα συμπληρωματα για 5-6 μερες!!!
ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ.....
Στις εξετασεις δεν δειχνουμε μια ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ.Θελουμε να δουμε απο τις εξετασεις ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΚΗ!!!!!!!!
Αν παιζει θεμα , ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΥΜΕ την ασκηση μας...δεν "κλεβουμε" στις ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!!!

Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ!

Hercules
19-10-11, 03:15
o φιλος ειναι απολυτα σωστος...μιλαει τεκμηριωμενα κ οχι με παπαρολογιες.μια μερα πριν τις αιματολογικες εξετασεις παντως δεν κανουμε γυμναστικη και τρωμε πολυ ελαφρα,το βραδακι μενουμε νηστικοι αν προκειτε να δωσουμε αιμα το πρωι

beefmeup
19-10-11, 10:47
Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ!

αυτο ακριβως..
αν κανεις επανηλειμενα εξετασεις κ ειναι ψηλα καποιες τιμες,απλα υποθετεις οτι ειναι λογω της ασκησης..
δεν ξερεις πραγματικα αν κοψεις τις προπονησεις αν θα συνεχισουν να ειναι επιβαρυμενες οι τιμες.
γιαυτο εγω πιστευω οτι ενα 2-3ημερο οφ απο προπονησεις ειναι καλο πριν κανεις εξετασεις..χωρις να σημαινει οτι τις "κλεβεις" τοτε απλα,εχεις μια καλυτερη εικονα στο τι συμβαινει στο σωμα σου σε κατασταση ηρεμιας κ αυτο ειναι το σωστο πιστευω.

kleiza7
19-10-11, 20:06
αυτο ακριβως..
αν κανεις επανηλειμενα εξετασεις κ ειναι ψηλα καποιες τιμες,απλα υποθετεις οτι ειναι λογω της ασκησης..
δεν ξερεις πραγματικα αν κοψεις τις προπονησεις αν θα συνεχισουν να ειναι επιβαρυμενες οι τιμες.
γιαυτο εγω πιστευω οτι ενα 2-3ημερο οφ απο προπονησεις ειναι καλο πριν κανεις εξετασεις..χωρις να σημαινει οτι τις "κλεβεις" τοτε απλα,εχεις μια καλυτερη εικονα στο τι συμβαινει στο σωμα σου σε κατασταση ηρεμιας κ αυτο ειναι το σωστο πιστευω.

+++++ Αυτο ακριβως!