PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΟΓΚΟΥ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΛΙΠΟΥΣ



FAtypeofguy
23-09-11, 12:27
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα μερικες συμβουλες αν ειναι ευκολο.Ειμαι 20 χρονων με υψος 1.70 και 60 κιλα.Παω συστηματικα στο γυμναστηριο για 6 μηνες τωρα και εχω δει αποτελεσματα ως προς την τονωση στο σωμα μου αλλα δεν μπορω να παρω ογκο.....Η βασικη ερωτηση που;) θελω να κανω ειναι αν ειναι δυνατον με διατροφη ογκου ταυτοχρονα να μειωσω το σωματικο λιπος.????????
Στο γυμναστηριο παω 6 φορες την εβδομαδα και τις μερες απο δευτερα εως παρασκευη ακολουθω αυτη τρην διατροφη(ειμαι φοιτητης οποτε μεχρι το μεσημερι προσπαθω να τρωω οσο πιο υγειινα μπορω αλλα ευκολα γευματα)
1ο ΓΕΥΜΑ(ΠΡΩΙΝΟ)
80γρ κουακερ με 1 ποτηρι γαλα και 2 φετες γαλοπουλα+1 φλυτζανι πρασινο τσαι

2ο ΓΕΥΜΑ(μετα απο 2-2:30 ωρες)
1 σαντουιτς με 2 φετες του τοστ ολικης αλεσης με (γαλοπουλα+λιγη φετα ή κασερι+ντοματα αλλιως με τονο+μαρουλι+ντοματα) + 1 ποτηρι χυμο ή 1 φρουτο

3ο ΓΕΥΜΑ(μεσημεριανο)
κρεας με ρυζι η μακαρονια με κιμα η κοτοπουλο στηθος με λαχανικα και παντα τρωω λιγη σαλατα(γενικοτερα προσπαθω να συνδυαζω πρωτεινη με υδατανθρακα)

4ο ΓΕΥΜΑ (προ-προπονητικο 1 ωρα πριν)
1μηλο με λιγο cottage chesse ή λιγη φετα αμα δεν εχω ή μια μπανανα και μισο ποτηρι γαλα ή ενα μπαρακι δημητριακων και ενα ποτηρι γαλα

5ο ΓΕΥΜΑ(αμεσως μετα την προπονηση)
1 scoop whey σε νερο και ενα μπαρακι δημητριακων+ 1 φλυτζανι πρασινο τσαι

6ο ΓΕΥΜΑ (περιπου 1 ωρα μετα το 5ο ΓΕΥΜΑ)
τονο με λεμονι και ντοματα η 1 γιαουρτι 2% με 1 φρουτο+1 τοστ μονο με γαλοπουλα και μαυρο ψωμι ή κοτοπουλο με ρυζι

ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΠΙΝΩ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ 12-14 ΠΟΤΗΡΙΑ

Ως προς το προγραμμα στο γυμναστηριο βαρη κανω 6 φορες την εβδομαδα και την 6η μερα μετα τα βαρη κανω τρεξιμο για 30 λεπτα

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιαδηποτε συμβουλη ειναι χρησιμη!! ;)

Chris92
23-09-11, 12:32
φιλε δε στεκει αυτο που λες δηλαδη ογκος με μειωση λιπους..μπες διαβασε στο σαιτ το αρθρο διατροφη ογκου και διατροφη γραμμωσης για να καταλαβεις τι παιζει

beefmeup
23-09-11, 13:57
μια χαρα στεκει..
αν καποιος δεν εκανε ποτε διατροφη,κ ξεκινησει μια ισο/ελαφρως υπερθερμιδικη θα βαλει κ μυς στην πορεια κ αν η διατροφη ειναι καθαρη σχετικα δεν θα λιπωσει ιδιαιτερα.
απλα αυτο το πλανο θελει χρονο για να δειξει σε σχεση με μια απλη υπερθερμιδικη διατροφη που εκει απλα κοιτας να καλυψεις θερμιδες απο οπουδηποτε με στοχο την (σχετικα) γρηγορη αυξηση βαρους.

iroNMike1995
23-09-11, 15:46
Με 6 φορές την εβδομάδα βάρη δεν βάζεις όγκο..

Giannistzn
23-09-11, 16:26
Με 6 φορές την εβδομάδα βάρη δεν βάζεις όγκο..

:unsure::unsure: Και η αιτιολογηση?

iroNMike1995
23-09-11, 16:49
Με τόση προπόνηση χάνεις αντί να βάζεις κιλά,το καλύτερο για όγκο είναι 3-4 φορές την εβδομάδα για να ξεκουράζονται οι μύες και να τρέφονται για να μπορέσουν να αναπτυχθούν.

Dimitris X.
23-09-11, 17:08
εγω δεν συμφωνώ με αυτό

vp2
23-09-11, 17:11
Όταν είσαι αρχάριος γίνεται....αλλά θέλει πιο αυστηρή διατροφή από αυτή που γράφεις.....Δηλαδή χωρίς μακαρόνια,φέτα και ψωμί τουλάχιστον....

TheWorst
23-09-11, 17:29
Και αν κανω προπονηση 2 φορες την ημερα βαρη και αεροβιο , το ενα πρωι και το αλλο βραδυ ?? Θα χασω κιλα ? Και αν τρωω 4500-5000 θερμιδες ?

DimitrisT
23-09-11, 17:38
Με 6 φορές την εβδομάδα βάρη δεν βάζεις όγκο..

Ρε παιδια, ηθελα να ηξερα, αυτα που τα διαβαζετε;
Δηλαδη εχεις δοκιμασει 6 φορες τη βδομαδα προπονηση και ειχες αντιθετο αποτελεσμα;
6 φορες τη βδομαδα κανω και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Edit : Εκτος και αν εννοεις 6 φορες τη βδομαδα κυκλικη.. που και παλι κατι κανεις!

beefmeup
23-09-11, 18:25
Ρε παιδια, ηθελα να ηξερα, αυτα που τα διαβαζετε;


+1.
πραγματικα..
μπαινει ενας του λεει δεν γινεται απο πλευρας διατροφης.
μπαινει ο αλλος του λεει,δεν γινεται απο πλευρας προπονησης..

δλδ που το εχετε δει εσεις που το λετε αυτο?
μεινετε στον σχολιασμο της διατροφης του φιλου αν θελετε,κ καντε τυχων διορθωσεις εκει,τα υπολοιπα ποστ ειναι οφ τοπικ...

TheWorst
23-09-11, 18:26
Ετσι κι αλλιως και στον ογκο κανεις 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβιο :thumbup: 3-4 (το πολυ 5 συνηθως) βαρη , παλι καλυπτεις 6-8 προπονησεις και σιγουρα μπορω να πω.. Μια χαρα ογκο βαζεις και με πολλες προπονησεις :weights:

TheWorst
23-09-11, 18:29
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα μερικες συμβουλες αν ειναι ευκολο.Ειμαι 20 χρονων με υψος 1.70 και 60 κιλα.Παω συστηματικα στο γυμναστηριο για 6 μηνες τωρα και εχω δει αποτελεσματα ως προς την τονωση στο σωμα μου αλλα δεν μπορω να παρω ογκο.....Η βασικη ερωτηση που;) θελω να κανω ειναι αν ειναι δυνατον με διατροφη ογκου ταυτοχρονα να μειωσω το σωματικο λιπος.????????
Στο γυμναστηριο παω 6 φορες την εβδομαδα και τις μερες απο δευτερα εως παρασκευη ακολουθω αυτη τρην διατροφη(ειμαι φοιτητης οποτε μεχρι το μεσημερι προσπαθω να τρωω οσο πιο υγειινα μπορω αλλα ευκολα γευματα)
1ο ΓΕΥΜΑ(ΠΡΩΙΝΟ)
80γρ κουακερ με 1 ποτηρι γαλα και 2 φετες γαλοπουλα+1 φλυτζανι πρασινο τσαι

2ο ΓΕΥΜΑ(μετα απο 2-2:30 ωρες)
1 σαντουιτς με 2 φετες του τοστ ολικης αλεσης με (γαλοπουλα+λιγη φετα ή κασερι+ντοματα αλλιως με τονο+μαρουλι+ντοματα) + 1 ποτηρι χυμο ή 1 φρουτο

3ο ΓΕΥΜΑ(μεσημεριανο)
κρεας με ρυζι η μακαρονια με κιμα η κοτοπουλο στηθος με λαχανικα και παντα τρωω λιγη σαλατα(γενικοτερα προσπαθω να συνδυαζω πρωτεινη με υδατανθρακα)

4ο ΓΕΥΜΑ (προ-προπονητικο 1 ωρα πριν)
1μηλο με λιγο cottage chesse ή λιγη φετα αμα δεν εχω ή μια μπανανα και μισο ποτηρι γαλα ή ενα μπαρακι δημητριακων και ενα ποτηρι γαλα

5ο ΓΕΥΜΑ(αμεσως μετα την προπονηση)
1 scoop whey σε νερο και ενα μπαρακι δημητριακων+ 1 φλυτζανι πρασινο τσαι

6ο ΓΕΥΜΑ (περιπου 1 ωρα μετα το 5ο ΓΕΥΜΑ)
τονο με λεμονι και ντοματα η 1 γιαουρτι 2% με 1 φρουτο+1 τοστ μονο με γαλοπουλα και μαυρο ψωμι ή κοτοπουλο με ρυζι

ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΠΙΝΩ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ 12-14 ΠΟΤΗΡΙΑ

Ως προς το προγραμμα στο γυμναστηριο βαρη κανω 6 φορες την εβδομαδα και την 6η μερα μετα τα βαρη κανω τρεξιμο για 30 λεπτα

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιαδηποτε συμβουλη ειναι χρησιμη!! ;)

Φιλε για τα γραμμαρια τιποτα δε λες..Εχεις υπολογισει τπτ ή οχι ?

billy89
24-09-11, 12:29
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα μερικες συμβουλες αν ειναι ευκολο.Ειμαι 20 χρονων με υψος 1.70 και 60 κιλα.Παω συστηματικα στο γυμναστηριο για 6 μηνες τωρα και εχω δει αποτελεσματα ως προς την τονωση στο σωμα μου αλλα δεν μπορω να παρω ογκο.....Η βασικη ερωτηση που;) θελω να κανω ειναι αν ειναι δυνατον με διατροφη ογκου ταυτοχρονα να μειωσω το σωματικο λιπος.????????
Στο γυμναστηριο παω 6 φορες την εβδομαδα και τις μερες απο δευτερα εως παρασκευη ακολουθω αυτη τρην διατροφη(ειμαι φοιτητης οποτε μεχρι το μεσημερι προσπαθω να τρωω οσο πιο υγειινα μπορω αλλα ευκολα γευματα)
1ο ΓΕΥΜΑ(ΠΡΩΙΝΟ)
80γρ κουακερ με 1 ποτηρι γαλα και 2 φετες γαλοπουλα+1 φλυτζανι πρασινο τσαι
Βγάλε τη γαλοπούλα - βάλε 2-3 ασπράδια αυγού
2ο ΓΕΥΜΑ(μετα απο 2-2:30 ωρες)
1 σαντουιτς με 2 φετες του τοστ ολικης αλεσης με (γαλοπουλα+λιγη φετα ή κασερι+ντοματα αλλιως με τονο+μαρουλι+ντοματα) + 1 ποτηρι χυμο ή 1 φρουτο
Για μένα μην παίρνεις ψωμί του τοστ (πολύ επεξεργασμένο) προτίμησε κανονικό ολικής.3ο ΓΕΥΜΑ(μεσημεριανο)
κρεας με ρυζι η μακαρονια με κιμα η κοτοπουλο στηθος με λαχανικα και παντα τρωω λιγη σαλατα(γενικοτερα προσπαθω να συνδυαζω πρωτεινη με υδατανθρακα)

4ο ΓΕΥΜΑ (προ-προπονητικο 1 ωρα πριν)
1μηλο με λιγο cottage chesse ή λιγη φετα αμα δεν εχω ή μια μπανανα και μισο ποτηρι γαλα ή ενα μπαρακι δημητριακων και ενα ποτηρι γαλα
Για μένα αυτό το γεύμα δε χρειάζεται καν. Το μεσημεριανό σε καλύπτει μια χαρά για να πας προπόνηση. Αν περνάει πάνω από 3ωρο μεταξύ του μεσημεριανού σου και της προπόνησης βάλε ένα γεύμα σαν το 2ο και μετά από 2 ώρες προπόνηση
5ο ΓΕΥΜΑ(αμεσως μετα την προπονηση)
1 scoop whey σε νερο και ενα μπαρακι δημητριακων+ 1 φλυτζανι πρασινο τσαι

6ο ΓΕΥΜΑ (περιπου 1 ωρα μετα το 5ο ΓΕΥΜΑ)
τονο με λεμονι και ντοματα η 1 γιαουρτι 2% με 1 φρουτο+1 τοστ μονο με γαλοπουλα και μαυρο ψωμι ή κοτοπουλο με ρυζι
Αυτό το γεύμα να είναι σαν το μεσημεριανό σου (πρωτείνη υδατάνθρακας λιπαρά)ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΠΙΝΩ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ 12-14 ΠΟΤΗΡΙΑ

Ως προς το προγραμμα στο γυμναστηριο βαρη κανω 6 φορες την εβδομαδα και την 6η μερα μετα τα βαρη κανω τρεξιμο για 30 λεπτα

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιαδηποτε συμβουλη ειναι χρησιμη!! ;)

Βάλε ένα ακόμα γεύμα προ ύπνου γιαούρτι ή κόττατζ με αμύγδαλα ή καρύδια. Πέτα τις μπάρες δημητριακών είναι κι αυτές πολύ επεξεργασμένες. Θυμήσου να βάζεις ωμό ελαιόλαδο στο φαγητό σου για καλά λιπαρά. Επίσης υπολόγισε αν μπορείς γραμμάρια και θερμίδες και γράψτα για να ξέρεις τι σου γίνεται... Γενικά αυτά που γράφεις δε μου φαίνονται υπερθερμιδική πάντως...

tolis93
24-09-11, 12:46
αν δεν βαζεις ογκο με 6 φορες τη βδομαδα γυμναστικη με εντονο ρυθμο και 25-30 λεπτα αεροβιο καθε μερα τοτε εγω δεν ειμαι ανθρωπινο ον η αποτελω εξαιρεση.6 κιλα εβαλα σε 1 μηνα κ κατι.και απο λιπος οχι ιδιαιτερο λογω αεροβιας λογικα,μη με τρελενετε με κατι σχολια τ τυπου δε βαζεις ογκο....

spyros Bodybuilding
25-09-11, 23:10
αν δεν βαζεις ογκο με 6 φορες τη βδομαδα γυμναστικη με εντονο ρυθμο και 25-30 λεπτα αεροβιο καθε μερα τοτε εγω δεν ειμαι ανθρωπινο ον η αποτελω εξαιρεση.6 κιλα εβαλα σε 1 μηνα κ κατι.και απο λιπος οχι ιδιαιτερο λογω αεροβιας λογικα,μη με τρελενετε με κατι σχολια τ τυπου δε βαζεις ογκο....

δηλαδη μου εβαλες 6 κιλα με ελαχιστο λιπος λογω αεροβιας??

Εγω ξερεις τι καταλαβα απο αυτο,οτι κανεις ογκο βαζεις μυς και λιπος αλλα το λιπος το καις, εγω αυτο καταλαβα
Αλλα ξερεις κατι αμα ηταν ετσι ολοι θα καναμε αεροβια στον ογκο και δεν θα χρειαζομασταν μετα γραμμωση(η εστω πολυ λιγη).Εγω ξερω οτι αμα κανεις αεροβια στον ογκο θα βαλεις λιγοτερο λιπος αλλα και λιγοτερους μυς και μου ακουγεται πιο λογικο αυτο.

κοιτα μπορει να εννοεις κατι αλλο,αλλα αμα εννοεις αυτο που μου φαινεται συγνωμη αλλα δεν σε πιστευω(εκτος αμα εισαι κανα γεννετικο φρικιο:green: τοτε παω πασο)

FAtypeofguy
12-10-11, 17:44
Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας ειχα καιρο να μπω λογω καποιων οικογενεικακων προβληματων.....εχω κανει διορθωσεις τισ οποιες θ τις ποστρω σε καινουργιο θεμα.......εθχαριστω και παλι