PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή για χάσιμο λίπους και κοιλιακούς!



Anjelo17
23-09-11, 17:59
Την καλησπέρα μου στα μέλη του bodybuilding.gr!
Είμαι νέο αίμα στο φόρουμ, γι αυτό καταρχάς πρέπει να σας συστηθώ. Το όνομα μου είναι Άγγελος και βρίσκομαι στην ηλικία των 17. Έχω ύψος περίπου 1.82 με 1.83 και ζυγίζω 75 κιλά.

Πριν από 8 μήνες έκανα 6μηνη εγγραφή στο γυμναστήριο της γειτονιάς μου με σκοπό την μυική μου ανάπτυξή. Μετά από 6 μήνες γυμναστηρίο είχα αρκετές αλλαγές στο σώμα μου, με πιο σημαντική αυτή του όγκου. Για να φανταστείτε τα αρχικά μου κιλά ήταν στα 63 και μετά από πολύ κόπο κατάφερα να φτάσω στα 75!!! Νομίζω καταλαβαίνετε για τι είδους διαφορά μιλάω και ιδιαίτερα στους μυς μου. :bodybuilder2:

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι αυτά τα 12 κιλά που έβαλα δεν μου έκαναν μόνο καλό αλλά και κακό, διότι ενώ φαίνομαι γυμνασμένος στο στήθος, στα χέρια και στα πόδια, η περιοχή των κοιλιακών δεν θυμίζει σε τίποτα κοιλιακούς.
Δηλαδή σφίγγοντάς τους εμφανίζονται μόνο οι πάνω, καθώς παρακάτω υπάρχει λίπος... Ρώτησα τον γυμναστή μου και μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο να εμφανίζονται σε όλους.

Και για να μην σας κουράζω θα ήθελα να μου κάνετε κάποιες προτάσεις με το ποια θα πρέπει να είναι η διατροφή μου, ώστε να διώξω όσο περισσότερο μπορώ το λίπος από την κοιλιά μου.
Πιστεύετε είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσω λιποδιαλύτη σε προϊόν ??

Θέλω να φανούν έστω και λίγο οι κοιλιακοί μου καθώς είναι το πιο σημαντικό μέρος που κοιτάει κάποιο κορίτσι :thumbsup:

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω οι προτάσεις σας να μου φανούν χρήσιμες!!!

vp2
23-09-11, 21:16
Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι λιποδιαλύτη στα 17!Διάβσε τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ,βγάλε μια σωστή διατροφή γράμμωσης,κάνε και κάθε μέρα αερόβιο και τα αποτελέσματα δεν θα αργήσουν....:thumbup:
Αν και νομίζω ότι θες μερικά κιλά ακόμη και μετά γράμμωση....αλλά αυτό είναι επιλογή του καθενός..
Και τα κορίτσια δεν τα ρίχνεις με κοιλιακούς.....με το μυαλό τα ρίχνεις....αυτό βέβαια θα το διαπιστώσεις σε αρκετά χρόνια από τώρα μόνος σου...:turtle:
Καλώς ήρθες κιόλας...

billy89
24-09-11, 12:13
Πρώτον καλώς ήρθες! Δεύτερον, είναι λογικό να μη φαίνονται οι κοιλιακοί σου αφού είσαι σε περίοδο όγκου... και που φαίνονται οι πάνω πάλι καλά είσαι! Επίσης ο γυμναστής σου λέει χαζομάρες γιατί όλοι μπορούν να αποκτήσουν κοιλιακούς με σωστό πρόγραμμα. Για μένα συνέχισε τον όγκο μέχρι τα 83 κιλά και μετά μπες σε ήπια γράμμωση για να μην πέσεις πολύ. Για αρχή γράψε τι διατροφή ακολουθείς αυτή τη στιγμή για να σου πούμε γνώμες!

Anjelo17
24-09-11, 17:59
Πρωινό 7:30
1 ποτήρι γάλα με μέλι
2 φέτες ψωμί με μέλι
1 μπανάνα

Δεκατιανό
1 τυρόπιτα ή 1 τοστ

Μεσημεριανό
Ότι έχει μαγειρέψει η μάνα μου
(συνήθως 2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο, 1 ψάρια, συγκεκριμένα σολωμό και 1 φορά μοσχάρι)

Απογευματινό (μετά την προπόνηση)
2 ποτήρια γάλα με μέλι
2 αυγά βραστά
2 φέτες με ταχίνι και μέλι
(1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι λίγο αργότερα)

Βραδινό (τις μέρες που έχω προπόνηση)
Ότι έχει περισέψει από το μεσημεριανό φαγητό.
Καθώς και 1 ποτήρι γάλα με μέλι πριν κοιμηθώ!

Βραδινό (μέρες ανάπαυσης)
1 γιαούρτι με μέλι, καρύδια, βρώμη και λιναρόσπορο
ή 1 τοστ
Καθώς και 1 ποτήρι γάλα με μέλι πριν κοιμηθώ!


Το παραπάνω πρόγραμμα το εκτελώ τις καθημερινές μέρες συνήθως, τις οποίες έχω σχολείο!
Μου το πρότεινε ο γυμναστής μου για όλη τη περίοδο όγκου.

Να σημειώσω ότι 4 φορές την εβδομάδα επισκέπτομαι το γυμναστήριο!

billy89
26-09-11, 00:30
Πρωινό 7:30
1 ποτήρι γάλα με μέλι
2 φέτες ψωμί με μέλι
1 μπανάνα
Αν μπορείς βάλε 2-3 αυγουλάκια, μόνο το ασπράδι άντε και έναν κρόκο
Δεκατιανό
1 τυρόπιτα ή 1 τοστ
Άσε την τυρόπιτα, κράτα το τοστ με γαλοπούλα άντε και κασέρι
Μεσημεριανό
Ότι έχει μαγειρέψει η μάνα μου
(συνήθως 2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο, 1 ψάρια, συγκεκριμένα σολωμό και 1 φορά μοσχάρι)
Είσαι κομπλε, φαντάζομαι το κοτόπουλο κλπ δεν το τρως σκέτο, βάζεις ρυζάκι ή πατάτες από δίπλα ε?
Απογευματινό (μετά την προπόνηση)
2 ποτήρια γάλα με μέλι
2 αυγά βραστά
2 φέτες με ταχίνι και μέλι
(1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι λίγο αργότερα)
Εγώ θα σου έλεγα εδώ βάλε το βραδινό σου, δηλ ότι έχει απο το μεσημέρι πχ κοτόπουλο ρύζι και το ελαφρύ γεύμα κάνε το στη θέση του βραδυνού
Βραδινό (τις μέρες που έχω προπόνηση)
Ότι έχει περισέψει από το μεσημεριανό φαγητό.
Καθώς και 1 ποτήρι γάλα με μέλι πριν κοιμηθώ!

Βραδινό (μέρες ανάπαυσης)
1 γιαούρτι με μέλι, καρύδια, βρώμη και λιναρόσπορο
ή 1 τοστ
Καθώς και 1 ποτήρι γάλα με μέλι πριν κοιμηθώ!
Οπότε αυτό θα είναι το βραδυνό σου κάθε μέρα
Το παραπάνω πρόγραμμα το εκτελώ τις καθημερινές μέρες συνήθως, τις οποίες έχω σχολείο!
Μου το πρότεινε ο γυμναστής μου για όλη τη περίοδο όγκου.

Να σημειώσω ότι 4 φορές την εβδομάδα επισκέπτομαι το γυμναστήριο!

Γενικότερα μια που είσαι 17 ο μεταβολισμός σου είναι στα ύψη οπότε αφού θέλεις και όγκο τρώγε ΠΟΛΥ!:thumbup:

Anjelo17
26-09-11, 20:13
Ωραία!
Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σου... Θα συνεχίσω ακόμα 4-5 μήνες όγκο ώστε να φτάσω στα 80 και μετά θα αρχίσω γράμμωση.
Να σαι καλά! :thumbup:

vp2
27-09-11, 09:24
Αν θες βγάλε το μέλι από το βραδινό...Δεν υπάρχει λόγος εκείνη την ώρα,μόνο λίπος θα σου βάλει.

Anjelo17
27-09-11, 16:49
Μην φανταστείς ότι βάζω και καμιά μεγάλη ποσότητα αλλά μισό κουταλάκι θα το κρατήσω...:!: