PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανισορροπιες ανταγωνιστικων μυικων ομαδων



tasos2
23-09-11, 20:32
Ανοιγω το θεμα μιας και απο τοτε που ξεκινησα να γυμναζω ποδια κανω κυριων βαριες ασκησεις σκουοτ, πιεσεις και λοιπα που πιανουν κυριως τετρακεφαλους και γλουτους και ανεβαινω συνεχως σε δυναμη ενω για τους μοιριαιους δικεφαλους κανω 2-3 σετ ελξεις σε μηχανημα στο τελος ισα ισα για να πω οτι τους γυμνασα χωρις να προσπαθω και πολυ. Αρσεις θανατου εχω σταματησει εδω και χρονια λογω προβληματος στη μεση οποτε ουτε απο εκει παιρνουν ασκηση. Αυτο μπορει να μου δημιουργησει καποιο προβλημα μελλοντικα? Η ανισσοροπια σε δυναμη τετρακεφαλου και μοιριαιου δικεφαλου εννοω που ειναι ανταγωνιστικοι μυες.

Eddie
23-09-11, 20:37
Ωραιο θεμα..

Πιστευω οτι για να δημιουργηθει προβλημα θα πρεπει να φτασεις τα 4κεφαλα σε πολυ ψηλο επιπεδο μυικης μαζας,ωστε τα ποδια οντως να κουβαλανε φορτιο.Βασικα κι εγω που κανω χρονια ποδια,δικεφαλους γυμναζω τον τελευταιο εναμιση χρονο.Δεν ειχα ποτε προβλημα μεχρι στιγμης.

Τι προβλημα εχεις στη μεση?Αν δε μπορεις να κανεις αρσεις θανατου,κανε προβολες με πολυ μεγαλο ανοιγμα και κανε πρεσσα με τα ποδια ψηλα στην πλατφορμα και πληρη κινηση φυσικα.

tasos2
23-09-11, 21:10
Τι προβλημα εχεις στη μεση?Αν δε μπορεις να κανεις αρσεις θανατου,κανε προβολες με πολυ μεγαλο ανοιγμα και κανε πρεσσα με τα ποδια ψηλα στην πλατφορμα και πληρη κινηση φυσικα.

Ευχαριστω για τη συμβουλη. Στη μεση ειχα παθει μια κοιλη δισκου παλαιοτερα αλλα με ξαναπιανει με το παραμικρο. Ακομα και στα σκουοτ μπορει να το παθω αν δεν κανω ζεσταμα αλλα στις αρσεις θανατου ειναι πολυ πιο επικινδυνο και μετα για να περασει τελειως παιρνει μερες ή και βδομαδες. Αυτο με τις προβολες το σκεφτηκα αλλα και παλι πρωτα θα πιασουν οι τετρακεφαλοι και μετα οι δικεφαλοι. Νομιζω τουλαχιστον

MusclesOfShadow
23-09-11, 21:17
Εγω οποτε δεν τους γυμναζω, εχω προβλημα, νιωθω λιγο πιο αδυναμος και εχω και μερικες ενοχλησεις. Γυμναζε τους, μην τους παρατας, υπαρχει μια ασκηση που κανεις καμψεις μηριαιων ξαπλωτος, δοκιμασε την!;)

Eddie
23-09-11, 21:49
Ευχαριστω για τη συμβουλη. Στη μεση ειχα παθει μια κοιλη δισκου παλαιοτερα αλλα με ξαναπιανει με το παραμικρο. Ακομα και στα σκουοτ μπορει να το παθω αν δεν κανω ζεσταμα αλλα στις αρσεις θανατου ειναι πολυ πιο επικινδυνο και μετα για να περασει τελειως παιρνει μερες ή και βδομαδες. Αυτο με τις προβολες το σκεφτηκα αλλα και παλι πρωτα θα πιασουν οι τετρακεφαλοι και μετα οι δικεφαλοι. Νομιζω τουλαχιστον


Νομιζεις :green:

Πιανονται πολυ οι δικεφαλοι,και φυσικα ο κωλος.Μιλαω για μεγαλο ανοιγμα και οχι μικρο η μεσαιο.

Ω ρε φιλε και εχω κι εγω θεμα με τη μεση τωρα και δεν εχω παει ακομα σε γιατρο,σκεφτομαι τα "κατσε για κανα μηνα" κλπ και με πιανει πονοκεφαλος..

Nive
24-09-11, 01:05
Οι οπόσθιοι μηριαίοι γυμνάζονται επικουρικά σ`όλες τις ασκήσεις πιέσεων για τετρακεφάλους.Δηλαδή κάνεις μισά καθίσματα με κιλά στους ώμους για 4φάλους..???-->τότε οι οπόσθιοι μηριαίοι γυμνάζονται μερικώς επειδή συσπώνται ως συναγωνιστές μύες και προσδίδουν στην κίνηση ομοιογένεια και ισορροπία.Αλλιώς θα γινόταν ακανόνιστα!:thumbup:
Μία άσκηση οπισθίων μηριαίων ανά τρεις 4φάλων πιστεύω είναι μία χαρά αλλά θέλει 4σετ (προσωπική άποψη και φυσικά ανάλογα την προπόνηση):bbbiceps:
Εξάλλου η αναλογία δύναμης 4κεφάλου οπισθίων μηριαίων είναι 10/6 ! :welcome:


Μην ξεχνάτε πως οι οπίσθιοι μηριαίοι είναι ο δικέφαλος μηριαίος(2μυικές δεσμίδες) και από την άλλη πλευρά υμιτενοντώδης-υμιημενώδης...άλλες 2 μυικές δεν αξίζουν λοιπόν 4σετάκια αυτές οι τόσο σημαντικές μυικές ομάδες...την στιγμή που κάνουμε 2-3 ασκήσεις από 4σετ για τρικεφάλους??:P

Υ.Γ. οι άρσεις θανάτου είναι ``απαγορευμένη άσκηση`` όπως και πολλές ακόμη...μακάρι να μην χρειαστεί να πάθετε για να μέθετε!!

Νίκος...;)

sogoku
24-09-11, 01:32
Oπως τα λεει ο αγαπητος συναδελφος ειναι πολυ μυες γυμναζονται -συστελλονται ειτε ως ανταγωνιστες σταθεροποιειτες κ.α.

jimmy007
25-09-11, 22:24
Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, οι δικέφαλοι μηριαίοι συστέλλονται με διάφορους τρόπους σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις ποδιών(και όχι μόνο π.χ. στις κάμψεις δικεφάλων όρθιος με μπάρα). Για να υπάρχει πρόβλημα πρέπει να υπάρχει μεγάλη ανισορροπία στην ανάπτυξη, με αποτέλεσμα να δημιουργείται πρόβλημα στην άρθρωση του γονάτου.

steg
26-09-11, 18:48
Μεγαλύτερο μάλλον θα είναι το πρόβλημα από τη μη προπόνηση της κάτω πλάτης, παρά των μηριαίων δικεφάλων. Εννοώ ότι κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να φρενάρει η επίδοσή σου στο σκουότ, γιατί δεν θα μπορεί η κάτω πλάτη να υποστηρίξει το ανέβασμα (να κρατήσει τεντωμένο το σώμα στο ανέβασμα).

aepiskeptis
26-09-11, 19:28
tasouli

το πισω σκουοτ δουλευει περισσοτερο 2κεφαλα απ οτι 4κεφαλα

προσεξε δε λεω δουλευει, λεω δουλευει περισσοτερο.

στις συνθετες ασκησεις δεν υπαρχει το δεν δουλευει αυτο, υπαρχει το παιρνει λιγοτερο ή περισσοτερο φορτιο.


δε ξερω, αλλα το μοντερνο ββινγ δημιουργει πολυ μπερδεμα, εχετε πολλα παιδια την εντυπωση οτι για να γυμναστει ο μυς πρεπει να τον πιασετε απο 10 γωνιες με 10 ιδιες-διαφορετικες ασκησεις

κι εγω που κανω κυριως μπροστινο σκουοτ μια χαρα 2κεφαλα εχω, τωρα αν επιθυμεις αυτα που βλεπεις στα περιοδικα, καλη τυχη.

http://www.precisionnutrition.com/research-review-front-or-back-squats

tasos2
26-09-11, 21:57
Μεγαλύτερο μάλλον θα είναι το πρόβλημα από τη μη προπόνηση της κάτω πλάτης, παρά των μηριαίων δικεφάλων. Εννοώ ότι κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να φρενάρει η επίδοσή σου στο σκουότ, γιατί δεν θα μπορεί η κάτω πλάτη να υποστηρίξει το ανέβασμα (να κρατήσει τεντωμένο το σώμα στο ανέβασμα).

H κατω πλατη προπονειται στα σκουοτ και μαλιστα αρκετα. Εμενα τουλαχιστον ειναι πρησμενη μετα τα σκουοτ. Και λογικο τη χρειαζεσαι για να κανεις την ασκηση θα δυναμωσει αν την κανεις. Οι σρσεις δεν ειναι ο μονος τροπος να γυμνασεις την κατω πλατη, υπαρχουνε κι αλλες ασκησεις πολυ λιγοτερο επικινδυνες. Απ την αλλη για φαντασου να παθαινω καθε 3 και 2 προβληματα λογω των αρσεων. Μετα ουτε σκουοτ δε θα μπορω να κανω και θα τις χασω και τις 2 κορυφαιες ασκησεις

tasos2
26-09-11, 22:00
tasouli

το πισω σκουοτ δουλευει περισσοτερο 2κεφαλα απ οτι 4κεφαλα

προσεξε δε λεω δουλευει, λεω δουλευει περισσοτερο.
[/url]

Σιγουρα γυμναζονται με τα πισω σκουοτ αλλα λεω για ανισορροπια δηλαδη να τα γυμναζεις και τα 2 και να ανεβαινει πιο πολυ το αλλο. Εσυ λες ομως οτι πιανεις πιο πολυ δικεφαλα απο τετρακεφαλα με τα πισω σκουοτ. Τι να σου πω εμενα μονο τα τετρακεφαλα και οι γλουτοι πρηζονται αισθητα και σκυβω αρκετα την μεση μου προς τα κατω.

Nive
26-09-11, 23:49
Η ``σφικτή`` `κτιστή`` μέση είναι χειρότερη από την αγύμναστη...:shock:
Και καλό θα ήταν να κάνουμε τουλάχιστον 2/1 αναλογία κοιλιακών/ραχιαίων!!


Υ.Γ. απλή πληροφορία!;)

72K
26-09-11, 23:54
Υ.Γ. οι άρσεις θανάτου είναι ``απαγορευμένη άσκηση`` όπως και πολλές ακόμη...μακάρι να μην χρειαστεί να πάθετε για να μέθετε!!

Νίκος...;)

Μπορείς να το εξηγήσεις και να το τεκμηριώσεις αυτό;

amateur666
27-09-11, 00:14
Η ``σφικτή`` `κτιστή`` μέση είναι χειρότερη από την αγύμναστη...:shock:
Και καλό θα ήταν να κάνουμε τουλάχιστον 2/1 αναλογία κοιλιακών/ραχιαίων!!


Υ.Γ. απλή πληροφορία!;)

:???: why?..

steg
27-09-11, 08:01
H κατω πλατη προπονειται στα σκουοτ και μαλιστα αρκετα. Εμενα τουλαχιστον ειναι πρησμενη μετα τα σκουοτ. Και λογικο τη χρειαζεσαι για να κανεις την ασκηση θα δυναμωσει αν την κανεις. Οι σρσεις δεν ειναι ο μονος τροπος να γυμνασεις την κατω πλατη, υπαρχουνε κι αλλες ασκησεις πολυ λιγοτερο επικινδυνες. Απ την αλλη για φαντασου να παθαινω καθε 3 και 2 προβληματα λογω των αρσεων. Μετα ουτε σκουοτ δε θα μπορω να κανω και θα τις χασω και τις 2 κορυφαιες ασκησεις

Καλά, δεν είπα ότι πρέπει καλά και ντε να κάνεις dl. Απλά ότι αφού λόγω προβλήματος δεν κάνεις, ενδέχεται αυτό να φερνάρει τις επιδόσεις σου στα καθίσματα. Για να το πω αλλιώς: αυτό που πρέπει να σε προβληματίζει είναι το πώς θα συμβαδίσει η δύναμη της κάτω πλάτης με τη δύναμη των 4κέφαλων και όχι η ανισορροπία μηρ. 4κέφαλων-2κέφαλων.

Nive
27-09-11, 16:48
Η ``σφικτή``-``κτιστή`` μέση κατά 99% για να μην πω πάντα είναι ανελαστική.
Το ανελαστικό λοιπόν δεν είναι πάντα καλό...το ανελαστικό στην ακραία θέση θα συγκρατήσει ικανοποιητικά αλλά είναι πανεύκολο να τραυματιστεί μιας και η ακραία του θέση πλέον είναι πολύ πιο πριν απ`ό,τι όντας αγύμναστη (μέση).Με άλλα λόγια αν κάποιος αγύμναστος στο τεστ ελαστικότητας οσφύος (lumbar test flexibility) είχε ένα 3+/4 αν τον κάνεις τούμπανο στην μέση θα`χει 2+/3 το πολύ!! Και αυτό συμβαίνει διότι κανείς και όταν λέω κανείς το εννοώ (αν υπάρχει έστω κάποιος που να κάνει τιμή του..και μάλιστα πιστεύω πολύ καλό για εκείνον) δεν κάνει διατάσεις ραχιαίων!!! Ποιός κάνει..εγώ 5 χρόνια στα γυμναστήρια έχω δει 3-4 και αυτοί είχαν πάθει και έμαθαν!!
Έτσι λοιπόν όταν κάποιος κάνει πάρα πολύ καλή γυμναστική για να χτίσει την μέση του είναι πάρα πολύ καλό αρκεί να γίνει με τον σωστό τρόπο,γιατί αλλιώς βγαίνουν άλλα συνοδά πορβλήματα της ανελαστικότητας όπως--> trigger points ΠΑΝΤΟΥ ΌΜΩΣ!!:shock: / θλάσεις / καυσαλγίες ....
Από την άλλη πρέπει να αναφέρω πως σε προστατεύει περισσότερο όσον αφορά βλάβες του ΚΝΣ (κήλες-προπτώσεις κλπ) αλλά αν κάποιος το παρακάνει μπορεί να εμφανιστούν πιεστικά φαινόμενα,ευθειασμός,κατάγματα κόπωσης και σε καραία περίπτωση σπονδυλόλυση (αν φθάσει κάποιος στην σπονδυλολίσθιση ή έστω στην σπονδυλόλυση τότε η προπόνησή του ήταν πραγματικά απαράδεκτη ή πάρα πολύ άτυχος με γεννετική προδιάθεση όπως πχ μερική νοθρώτητα του προσθίου ή οπισθίου επιμήκη)


Με άλλα λόγια παιδιά και για να μην σας κουράζω άλλο το ιδανικό είναι δυνατό και ελαστικό...για να κερδίσεις το ένα θυσιάζεις πάντα λίγο από το άλλο...!
Ελπίζω να σας κάλυψα.
Φιλικά Νίκος.:welcome:

Nive
27-09-11, 16:55
Μπορείς να το εξηγήσεις και να το τεκμηριώσεις αυτό;

Όχι,φίλε την έχω ξανακάνει αυτή την κουβέντα! :unsure:
Πριν από έναν χρόνο με χλεύασαν αρκετά αλλά μέσα σ`αυτόν τον χρόνο δέχτηκα ήδη 3 pm από άτομα με τραυματισμό κατά τις άρσεις που με ρωτούσαν κάποια πράγματα!
Αν θες τεκμηρίωση ρώτα έναν γιατρό ορθοπαιδικό ή αθλητίατρο να σου πει...από κοντά μπορώ να σου μιλάω πραγματικά με τις ώρες..αλλά από εδώ δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση ν`αποδείξω εαν ξέρω κάτι ή όχι,έδωσα μία χρήσιμη πληροφορία και ο καθένας πράττει κατά το δοκούν!
Φιλικά Νίκος.:thumbup:

Υ.Γ. και πού να`λεγα για κάποιες άλλες ασκήσεις τι έχω ακούσει...χαχαχα θα με πετροβολούσαν...πλάκα έχετε!

Xxlakis
27-09-11, 18:42
Ξυνετε πληγες τωρα μαμω τις αρσεις μου μαμω...πριν 2 βδομαδες με χτυπησανε και πριν περασει τελειως εγω ξανα εκειιιιιιιιιιιιιιιι...και παρτον παλι...μεχρι και τους ραχιαιους θα κοψω μου φαινεται να χω το κεφαλι μου ησυχο...

Devil
27-09-11, 18:46
Όχι,φίλε την έχω ξανακάνει αυτή την κουβέντα! :unsure:
Πριν από έναν χρόνο με χλεύασαν αρκετά αλλά μέσα σ`αυτόν τον χρόνο δέχτηκα ήδη 3 pm από άτομα με τραυματισμό κατά τις άρσεις που με ρωτούσαν κάποια πράγματα!
Αν θες τεκμηρίωση ρώτα έναν γιατρό ορθοπαιδικό ή αθλητίατρο να σου πει...από κοντά μπορώ να σου μιλάω πραγματικά με τις ώρες..αλλά από εδώ δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση ν`αποδείξω εαν ξέρω κάτι ή όχι,έδωσα μία χρήσιμη πληροφορία και ο καθένας πράττει κατά το δοκούν!
Φιλικά Νίκος.:thumbup:

Υ.Γ. και πού να`λεγα για κάποιες άλλες ασκήσεις τι έχω ακούσει...χαχαχα θα με πετροβολούσαν...πλάκα έχετε!

nive καλο θα ηταν να πεις 2-3 πραγματα παραπανω... ειναι αρκετα ατομα που κανουν αρσεις... τουλαχιστον λινκαρε τα προηγουμενα ποστ που ειχες κανει...

οσο για το υ.γ. στο ποστ σου μου φαινετε λιγο ειρωνικο.... αλλα δεν μπαινω στον κοπο να σχολιασω...

Kazmaier
27-09-11, 19:15
Όχι,φίλε την έχω ξανακάνει αυτή την κουβέντα! :unsure:
Πριν από έναν χρόνο με χλεύασαν αρκετά αλλά μέσα σ`αυτόν τον χρόνο δέχτηκα ήδη 3 pm από άτομα με τραυματισμό κατά τις άρσεις που με ρωτούσαν κάποια πράγματα!
Αν θες τεκμηρίωση ρώτα έναν γιατρό ορθοπαιδικό ή αθλητίατρο να σου πει...από κοντά μπορώ να σου μιλάω πραγματικά με τις ώρες..αλλά από εδώ δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την διάθεση ν`αποδείξω εαν ξέρω κάτι ή όχι,έδωσα μία χρήσιμη πληροφορία και ο καθένας πράττει κατά το δοκούν!
Φιλικά Νίκος.:thumbup:

Υ.Γ. και πού να`λεγα για κάποιες άλλες ασκήσεις τι έχω ακούσει...χαχαχα θα με πετροβολούσαν...πλάκα έχετε!

nive, εχεις τοσες γνωσεις αλλα καθε φορα καταληγουμε στα ιδια και στα ιδια και ειναι κριμα, εφοσον λες κατι τετοιο για τις αρσεις που τις κανει τοσος κοσμος, αντιλαμβανεσαι οτι θα σου ζητησουν κατι πιο συγκεκριμενο, και μολις στο ζητανε γυριζεις και λες οπα μαγκες αυτη ειναι η αποψη μου αμα σασ αρεσει την ακουτε αμα δεν σας αρεσει δεν την ακολουθητε, ε δεν γινεται ετσι δουλεια ρε μαγκα, δεν θα σε μαλωσει κανεις αμα παραθεσεις παραπανω μερικα στοιχεια ντε, πες παιδες η γνωμη μου ειναι να μην κανετε αρσεις για τους εξεις λογους 1,2, 3 τελος, simple as that.

Αντωνης
27-09-11, 19:18
Toυ χει μεινει τραυματικη εμπειρια απο τοτε που ειχες λυσσαξει με το να του ζητας ερευνες:P:P:P

72K
27-09-11, 22:35
Πως γίνεται μια κίνηση για την οποία είναι φτιαγμένο το σώμα μας και δεν παρουσιάζει κάποια εμβιομηχανική ιδιαιτερότητα να είναι απαγορευμένη;

ΥΓ. Μην μου απαντήσεις με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο. Αν δεν μπορείς αλλιώς μην το κάνεις καθόλου. Καταλαβαίνω..

Nive
28-09-11, 00:13
Toυ χει μεινει τραυματικη εμπειρια απο τοτε που ειχες λυσσαξει με το να του ζητας ερευνες

χαχαχαχα ακριβώς.
72Κ φίλε δεν είχα τέτοιο σκοπό ούτε θέλω να κάνω αντίλογο,πραγματικά σου λέω δεν ήθελα να το πάρεις ως απαξίωση...το παιδί παραπάνω τα είπε όλα,έχω φάει πολύ δούλεμα-χλεύη-επιθετικότητα-αρνητικό τρόπο γραφής-ειρωνία και γενικά δεν θέλω ούτε έχω την ανάγκη να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν.Όποιος με γνωρίσει και σαν Νίκο αλλά και σαν θεραπευτή θα μπορεί να πει αν είμαι είρωνας,άσχετος ή κάτι άλλο!
Πραγματικά δεν με πειράζει να μου πει κάποιος πως είμαι άσχετος,αρκεί να`χει επιχειρήματα,από την άλλη εγώ δεν κατάφερα κάνοντας μία πρόχειρη ανασκόπηση στην αρθρογραφία να βρω κάποιο άρθρο πάνω στο θέμα μας.Οπότε μπορεί όντως να μην κάνω...
Παρόλαυτά μίλησα μ`έναν καλό φίλο που κάνει το διδακτορικό του πάνω σε αθλητικές κακώσεις και μου ανέφερε την έρευνα ενός πανεπιστημίου στην Αμερική που μετρά οστική πυκνώτητα-μυική αντοχή και κάμματο σε άτομα που ασχολούνται με την μυική διάπλαση,η οποιά είναι σε εξέλιξη και μέσα αναφέρονται κάποιες ασκήσεις που ``είναι υπόλογες`` σύμφωνα με τον ίδιο για τραυματισμούς. Δεν μπορώ να`χω άλλα στοιχεία και δεν είμαι σε θέση να`χω και πρόσβαση.
:unsure:

Αυτό που`χα αναφέρει και πέρσυ είναι πως αυτό το`χε αναφέρει καθηγητής ορθοπαιδικής off the record και έκρινα αναγκαίο να το αναφέρω με την σειρά μου ως πληροφορία μιας και κάποιος πολύ σωστά παραπάνω ανέφερε πως είναι πολλά τ`άτομα που κάνουν αυτή την άσκηση...προσωπικά έχω δει γίγαντα στην κυριολεξία να τσακίζει την μέση του μετά δεν ξέρω και`γω από πόσα χρόνια που`κανε την ίδια άσκηση..και όμως σε μία στιγμή έγινε.Είναι πολλοί αυτοί που έχουν τραυματιστεί και που δίνουν δουλειά σε νευροχειρούργους ή ορθοπαιδικούς.Έχω δουλέψει ήδη 2 τέτοια περιστατικά και λέω ``κοίτα σύμπτωση``...
Αλλά αυτό που εγώ ανέφερα καλοπροέραιτα γύρισε μπούμερανκ επειδή (συγνώμη κιόλας) δεν είχα πρόσφατη βιβλιογραφία ή έρευνα:thumbup:
Το μέλος kazmaier ήταν από τους πρώτους που έσπευσαν να τσαλαπατήσουν μία άποψη γι`αυτό τον λόγο εξάλλου ξαναποστάρει σε ανάλογο θέμα.
Δεν είναι κακό,από τον διάλογο πάντα είμαστε κερδισμένοι! Μπορεί να μην πάθει κανείς τίποτα και μακάρι να παίζει αυτή την άσκηση 100 χρόνια υγειέστατος και ας γίνουμε εμείς οι φυσ/τές κλέφτες :green:
Εγώ ανέφερα κάτι που μου`χει διαδαχθεί και απλά όποιος θέλει το ακολουθεί...δεν υποχρεώνω κανέναν.Το ξέρω πως πολλοί διαβάζουν τα ποστ μου και πραγματικά περιμένουν κάτι καλύτερο από ``μου το`πε ένας καθηγητής``,αλλά αυτό είναι παιδιά...δεν έχω κάτι άλλο,πήρα μία πονηρή-χρήσιμη πληροφορία και την μετέδωσα,μακάρι να βοήθησα κάποιους.
Θα σας πω μόνο αυτό,κάποια άτομα απ`αυτούς που με αμφισβήτησαν τότε μου`στιελαν πμ μέσα στον χρόνο για το συγκεκριμένο θέμα...μαντέψτε γιατί???!!!! :(

Μεγάλα παιδιά είμαστε,δεν μπορώ με το ζόρι να πείσω κάποιον για κάτι και δεν σας αδικώ και`γω είμαι πολύ δύσπιστος...χαχαχαχχα δεν πέρνω και μίζα για τις μη άρσεις!!!:P

Φιλικά Νίκος.

Υ.Γ. σας αφιερώνω ένα από τ`αγαπημένα μου κομμάτια...
http://www.youtube.com/watch?v=2tOsocuKEUo

Nive
28-09-11, 00:21
Πως γίνεται μια κίνηση για την οποία είναι φτιαγμένο το σώμα μας και δεν παρουσιάζει κάποια εμβιομηχανική ιδιαιτερότητα να είναι απαγορευμένη;

ΥΓ. Μην μου απαντήσεις με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο. Αν δεν μπορείς αλλιώς μην το κάνεις καθόλου. Καταλαβαίνω..

Φίλε μου εμβιομηχανικά η κίνηση δεν έχει πολλές ατέλειες αν και λίγοι είναι αυτοί που την παίζουν σωστά την άσκηση 1 και όχι όλοι αυτοί που προστατεύουν ανάλογα το σώμα τους 2 (ζώνη)
Όμως πέρα τούτου το σώμα μας έχει αντοχή π.χ. μέχρι τα 5 κιλά σε μία απλή όπως λες κίνηση.Αν του βάλεις λοιπόν άλλα 100 θα σου βγάλει τραυματισμό.
Θα στο πω πιο απλά,ο δικέφαλος μπορεί ν`αντέξει πχ 15 (φυσιολογικός-αγύμναστος) όταν πας να τον γυμνάσεις αυξάνεις κιλά παροδικά...τα κιλά αυτά όμως δεν επιβαρύνουν ούτε Ν.Μ.,ούτε Σ.Σ.,ούτε εξωθούν σε ακραίες θέσεις ισορροπίας τον κορμό,ούτε θέτουν σε συνθήκες ``αβέβαιης κίνησης`` το σώμα,ούτε αναπαράγουν μηχανισμούς κάκωσης (π.χ. λουμπάγκο) και γενικά είναι πιο ασφαλείς! :welcome:

Γενικά αυτή η άσκηση είναι δυνατή...αλλά έχει μεγάλο βαθμό επικινδυνότητας γι`αυτό και ανέφερα τον όρο ``απαγορευμένη``.;)

Nive
28-09-11, 00:23
nive, εχεις τοσες γνωσεις αλλα καθε φορα καταληγουμε στα ιδια και στα ιδια και ειναι κριμα, εφοσον λες κατι τετοιο για τις αρσεις που τις κανει τοσος κοσμος, αντιλαμβανεσαι οτι θα σου ζητησουν κατι πιο συγκεκριμενο, και μολις στο ζητανε γυριζεις και λες οπα μαγκες αυτη ειναι η αποψη μου αμα σασ αρεσει την ακουτε αμα δεν σας αρεσει δεν την ακολουθητε, ε δεν γινεται ετσι δουλεια ρε μαγκα, δεν θα σε μαλωσει κανεις αμα παραθεσεις παραπανω μερικα στοιχεια ντε, πες παιδες η γνωμη μου ειναι να μην κανετε αρσεις για τους εξεις λογους 1,2, 3 τελος, simple as that.
Τώρα μπορώ να πεθάνω...το είδα κι`αυτό!!:bowdown:

tasos2
28-09-11, 00:31
Όμως πέρα τούτου το σώμα μας έχει αντοχή π.χ. μέχρι τα 5 κιλά σε μία απλή όπως λες κίνηση.

Φιλε νομιζω καπου κανεις λαθος εδω. Το κατω τμημα της πλατης ειναι απο τους πιο δυνατους μυς του σωματος μας κι αυτο γιατι το σωμα εχει προνοησει για την περιπτωση που παμε να σηκωσουμε κατι πολυ βαρυ απο κατω (πολυ συχνα συμβαινει και οχι για να κανεις αρσεις θανατου αλλα για απλες δουλειες του σπιτιου ή της δουλειας). Στους κοιλιακους ας πουμε δεν υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να ασκησουμε καποια πολυ μεγαλη πιεση με αυτους γι αυτο τους εχει εφοδιασει με πολλη αντοχη και λιγοτερη δυναμη. Επομενως το 5 κιλα που λες οτι αντεχει η κατω πλατη μας απο που προκυπτει?

Nive
28-09-11, 00:52
Φιλε νομιζω καπου κανεις λαθος εδω. Το κατω τμημα της πλατης ειναι απο τους πιο δυνατους μυς του σωματος μας κι αυτο γιατι το σωμα εχει προνοησει για την περιπτωση που παμε να σηκωσουμε κατι πολυ βαρυ απο κατω (πολυ συχνα συμβαινει και οχι για να κανεις αρσεις θανατου αλλα για απλες δουλειες του σπιτιου ή της δουλειας). Στους κοιλιακους ας πουμε δεν υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να ασκησουμε καποια πολυ μεγαλη πιεση με αυτους γι αυτο τους εχει εφοδιασει με πολλη αντοχη και λιγοτερη δυναμη. Επομενως το 5 κιλα που λες οτι αντεχει η κατω πλατη μας απο που προκυπτει?

Π.Χ. είπα...και η πλάτη είναι δυνατή αλλά όχι από τους πιο δυνατούς!;)

Kazmaier
28-09-11, 00:58
τα ιδια και τα ιδια ρε nive, παλι το παιρνεις προσωπικα και αρχιζεις την κλαψα, εδω ειναι οι μοντεραδες αμα δουν οτι σε προκαλω και με οποιονδηποτε τροπο ειμαι εριστικος να μου ριξουν τα απαραιτητα infractions, αλλα δεν λες να αντιληφθεις μερικα πραγματα και σκεψου αυτη την φορα δεν ζητησα καν ερευνα:shock: απλα μια εξηγηση με λιγο περισσοτερο βαθος απο το ξερο απαγορευτικο στην ασκηση,ειδες o κωστας προσπαθησε να δωσει μια βαση ρωτωντας για την μηχανικη της ασκησης οποτε τουλαχιστον με τα πολλα στο τελευταιο σου ποστ ησουν σαφης , οτι δεν εχεις ψαχτει με το θεμα τοσο ,απλα το ακουσες και μας το μεταφερεις, το δεχομαι ασ το λεγες απο την αρχη να μας γλυτωνες απο τον κοπο να ρωταμε για more info
Οπως και να χει δεν θελω να προχωρησω αλλο την ετσι κιαλλιως ανουσια απο πλευρας μου αντιπαραθεση γιατι ειχες ξαναπεταξει σποντες οτι ενοχλησαι γενικοτερα και σκεφτοσουν να φυγεις απο το σιτε και επειδη οπως ειπα και πριν εχεις αρκετες γνωσεις κατα την γνωμη μου, και χρειαζεται ενας φυσικοθεραπευτης να πει μια γνωμη εδω μεσα, δεν θα ηθελα να ειμαι εγω ο λογος που θα αποχωρουσες .peace:cool:

Nive
28-09-11, 01:12
τα ιδια και τα ιδια ρε nive, παλι το παιρνεις προσωπικα και αρχιζεις την κλαψα, εδω ειναι οι μοντεραδες αμα δουν οτι σε προκαλω και με οποιονδηποτε τροπο ειμαι εριστικος να μου ριξουν τα απαραιτητα infractions, αλλα δεν λες να αντιληφθεις μερικα πραγματα και σκεψου αυτη την φορα δεν ζητησα καν ερευνα:shock: απλα μια εξηγηση με λιγο περισσοτερο βαθος απο το ξερο απαγορευτικο στην ασκηση,ειδες o κωστας προσπαθησε να δωσει μια βαση ρωτωντας για την μηχανικη της ασκησης οποτε τουλαχιστον με τα πολλα στο τελευταιο σου ποστ ησουν σαφης , οτι δεν εχεις ψαχτει με το θεμα τοσο ,απλα το ακουσες και μας το μεταφερεις, το δεχομαι ασ το λεγες απο την αρχη να μας γλυτωνες απο τον κοπο να ρωταμε για more info
Οπως και να χει δεν θελω να προχωρησω αλλο την ετσι κιαλλιως ανουσια απο πλευρας μου αντιπαραθεση γιατι ειχες ξαναπεταξει σποντες οτι ενοχλησαι γενικοτερα και σκεφτοσουν να φυγεις απο το σιτε και επειδη οπως ειπα και πριν εχεις αρκετες γνωσεις κατα την γνωμη μου, και χρειαζεται ενας φυσικοθεραπευτης να πει μια γνωμη εδω μεσα, δεν θα ηθελα να ειμαι εγω ο λογος που θα αποχωρουσες .peace:cool:

Αυτό πού το είδες...? Περίεργο...:unsure:
Τέσπα,το ό,τι δεν έχω πηγές και το ότι το`χα απλά ακούσει το`χα αναφέρει και από πέρσυ.Απλά μάλλον δεν το θυμάσαι.
Το αν ενοχλούμαι ή όχι το βλέπεις,συζητάμε..το αν αποχωρήσω ή όχι είναι κάτι προσωπικό..γιατί δεν έγινε πάλι είναι κάτι που αφορά εμένα και κάποια ακόμη άτομα :thumbup:
Αν έχεις κάτι να πεις-ρωτήσεις και φοβάσαι τυχόν αρνητική εξέλιξη από`μένα μην διστάζεις ρώτα,δεν έχω πρόβλημα..πραγματικά δεν κρατάω ούτε κακίες (έλεος μεγάλοι άνθρωποι είμαστε) ούτε είμαι αρνητικός στο διάλογο.Ο πασιφανέστατος λόγος που`χα ξενερώσει τότε ήταν αυτός που εξήγησα..και στο ξαναλέω αν ανατρέξετε στο τόπικ θα τα δείτε!
Φίλε έχουμε άλλα και άλλα να σκεφτούμε αυτά είναι λεπτομέριες και στο ξαναλέω δεν έχω κανένα θέμα μαζί σου απλά το χιούμορ μου είναι λίγο καυστικό :P
Τώρα το αν δεν με βρίζεις επειδή ένας φυσ/τής ``χρειάζεται`` τότε λάθος σου...χαχαχαχα :green:


Υ.Γ. το αρχίζεις την κλάψα το προσπερνώ...κάτι άλλο σκέφτηκες :welcome:

jimmy007
28-09-11, 02:46
Αυτό πού το είδες...? Περίεργο...:unsure:
Τέσπα,το ό,τι δεν έχω πηγές και το ότι το`χα απλά ακούσει το`χα αναφέρει και από πέρσυ.Απλά μάλλον δεν το θυμάσαι.
Το αν ενοχλούμαι ή όχι το βλέπεις,συζητάμε..το αν αποχωρήσω ή όχι είναι κάτι προσωπικό..γιατί δεν έγινε πάλι είναι κάτι που αφορά εμένα και κάποια ακόμη άτομα :thumbup:
Αν έχεις κάτι να πεις-ρωτήσεις και φοβάσαι τυχόν αρνητική εξέλιξη από`μένα μην διστάζεις ρώτα,δεν έχω πρόβλημα..πραγματικά δεν κρατάω ούτε κακίες (έλεος μεγάλοι άνθρωποι είμαστε) ούτε είμαι αρνητικός στο διάλογο.Ο πασιφανέστατος λόγος που`χα ξενερώσει τότε ήταν αυτός που εξήγησα..και στο ξαναλέω αν ανατρέξετε στο τόπικ θα τα δείτε!
Φίλε έχουμε άλλα και άλλα να σκεφτούμε αυτά είναι λεπτομέριες και στο ξαναλέω δεν έχω κανένα θέμα μαζί σου απλά το χιούμορ μου είναι λίγο καυστικό :P
Τώρα το αν δεν με βρίζεις επειδή ένας φυσ/τής ``χρειάζεται`` τότε λάθος σου...χαχαχαχα :green:


Υ.Γ. το αρχίζεις την κλάψα το προσπερνώ...κάτι άλλο σκέφτηκες :welcome:

Κοίτα πως έχει το πράγμα. Ή όταν λες κάτι θα πρέπει να μπορείς να το αιτιολογήσεις όταν σου το ζητάνε ή δεν θα το λες καθόλου γιατί εκτίθεσαι ο ίδιος. Αν 2 άνθρωποι δεν κάνουν σωστά μία άσκηση όπως οι άρσεις είναι πιθανό να τραυματιστούν. Δεν φταίει τότε η άσκηση αλλά η λάθος εκτέλεση. Πέρα από αυτό, στο γυμναστήριο υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού με οποιαδήποτε άσκηση,όσο σωστά και να την κάνεις,εκτός αν δουλεύεις συνεχώς σε υπερβολικά μικρές εντάσεις και είσαι χιλιόμετρα μακριά από την αποτυχία.
Και μιας και μιλάς για έρευνες, οι έρευνες είναι ένας πολύ πειστικός τρόπος να αποδείξεις κάτι που λες. Τα επιχειρήματα του στυλ" Μου το είπε ο φίλος μου από Αμερική που, που, που" δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλη ισχύ.
Και έστω αν δεν έχεις έρευνες,ούτε βιβλιογραφία, τότε εξήγησε με κάποιο τρόπο αυτά που λες...

beefmeup
28-09-11, 11:04
Κοίτα πως έχει το πράγμα. Ή όταν λες κάτι θα πρέπει να μπορείς να το αιτιολογήσεις όταν σου το ζητάνε ή δεν θα το λες καθόλου γιατί εκτίθεσαι ο ίδιος.

απο ποτε απαγορευτηκε η εκφραση της προσωπικης αποψης?
δλδ αμα πω την γνωμη μου καπου κ δεν εχω κατι να ποσταρω,μου αφαιρει κανεις εξ αρχης το δικαιωμα να πω την γνωμη μου?:unsure:
κ μετα δλδ εκτιθεμαι?
στα ματια ποιου εκτιθεμαι?


όταν σου το ζητάνε

εδω μιλας λες κ ο αλλος ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει για καποιο λογο εις βαθος..
μια γνωμη ειναι,take it or leave it.

καπου το εχετε χασει καποιοι..

jimmy007
28-09-11, 12:30
απο ποτε απαγορευτηκε η εκφραση της προσωπικης αποψης?
δλδ αμα πω την γνωμη μου καπου κ δεν εχω κατι να ποσταρω,μου αφαιρει κανεις εξ αρχης το δικαιωμα να πω την γνωμη μου?:unsure:
κ μετα δλδ εκτιθεμαι?
στα ματια ποιου εκτιθεμαι?



εδω μιλας λες κ ο αλλος ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει για καποιο λογο εις βαθος..
μια γνωμη ειναι,take it or leave it.

καπου το εχετε χασει καποιοι..

Διαφορετικό να λες τη γνώμη σου και διαφορετικό να είσαι κάθετος για αυτήν χωρίς να μπορείς να την αιτιολογήσεις...

beefmeup
28-09-11, 13:00
Διαφορετικό να λες τη γνώμη σου και διαφορετικό να είσαι κάθετος για αυτήν χωρίς να μπορείς να την αιτιολογήσεις...

οπως επισης εχεις διαφορα να ζητας τεκμηριωση ετσι..


Μπορείς να το εξηγήσεις και να το τεκμηριώσεις αυτό;

απο το να την ζητας ετσι..


Κοίτα πως έχει το πράγμα. Ή όταν λες κάτι θα πρέπει να μπορείς να το αιτιολογήσεις όταν σου το ζητάνε ή δεν θα το λες καθόλου γιατί εκτίθεσαι ο ίδιος.

κατεβειτε απο το καλαμι σας καποιοι.
εκτιθεστε.

Nive
28-09-11, 15:04
Κοίτα πως έχει το πράγμα. Ή όταν λες κάτι θα πρέπει να μπορείς να το αιτιολογήσεις όταν σου το ζητάνε ή δεν θα το λες καθόλου γιατί εκτίθεσαι ο ίδιος. Αν 2 άνθρωποι δεν κάνουν σωστά μία άσκηση όπως οι άρσεις είναι πιθανό να τραυματιστούν. Δεν φταίει τότε η άσκηση αλλά η λάθος εκτέλεση. Πέρα από αυτό, στο γυμναστήριο υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού με οποιαδήποτε άσκηση,όσο σωστά και να την κάνεις,εκτός αν δουλεύεις συνεχώς σε υπερβολικά μικρές εντάσεις και είσαι χιλιόμετρα μακριά από την αποτυχία.
Και μιας και μιλάς για έρευνες, οι έρευνες είναι ένας πολύ πειστικός τρόπος να αποδείξεις κάτι που λες. Τα επιχειρήματα του στυλ" Μου το είπε ο φίλος μου από Αμερική που, που, που" δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλη ισχύ.
Και έστω αν δεν έχεις έρευνες,ούτε βιβλιογραφία, τότε εξήγησε με κάποιο τρόπο αυτά που λες...

Φίλε μου τι δουλειά κάνεις?
Πάντως δεν νομίζω να`σαι ούτε ειδικός περί λογοκρισίας ούτε ιθύνων νους των πάντων.:unsure:
Γι`αυτό λέω πως έχετε πλάκα...λες και ΥΠΟΧΡΕΩΣΑ κανέναν να κόψει την άσκηση!!!

Αλήθεια με τι ασχολείσαι?

Nive
28-09-11, 15:09
http://fitnessmen.blogspot.com/2008/07/bodybuilding-sins-that-cause-back-pain.html

http://www.gatewaytobeauty.com/potpourri/archives_articles/article_cannone_bbs1_choosing_wrong.htm#article

``An imbalance between the quadriceps and hamstrings, which is also extremely common in bodybuilders, is a key contributor to back pain. This imbalance is easily identifiable by what people often call "Bubble Butt" or "Ghetto Booty."`` αυτό που αναφέρει είναι το κλειδί στο τόπικ...αλλά δεν σας πιέζω,αν θέλετε κρατήστε το,μην μου ζητάτε πάλι αποδείξεις!!! :P


Υ.Γ. ψάξτε βρείτε τον και ζητήστε του τεκμηρίωση γιατί αναφέρει πως οι πιέσεις πάγκου και οι εκτάσεις 4φάλων είναι ``ΛΑΘΟΣ`` ασκήσεις!!:clap::clap:

Nive
28-09-11, 15:12
Διαφορετικό να λες τη γνώμη σου και διαφορετικό να είσαι κάθετος για αυτήν χωρίς να μπορείς να την αιτιολογήσεις...

Υποχρέωσα κανέναν να την ενστερνηστεί την γνώμη μου,γιατί τρελένεσαι έτσι?? :shock:

Μακάρι να σου τύχεναι να μιλήσεις με τέτοιον γιατρό που πιο πάνω κοροϊδεύεις φίλε μου...γιατί θ`άλλαζες άρδειν τις απόψεις σου πάνω στην σωματοδομή.
Φιλικά Νίκος.;)

Nive
28-09-11, 15:14
Κοίτα πως έχει το πράγμα. Ή όταν λες κάτι θα πρέπει να μπορείς να το αιτιολογήσεις όταν σου το ζητάνε ή δεν θα το λες καθόλου γιατί εκτίθεσαι ο ίδιος. Αν 2 άνθρωποι δεν κάνουν σωστά μία άσκηση όπως οι άρσεις είναι πιθανό να τραυματιστούν. Δεν φταίει τότε η άσκηση αλλά η λάθος εκτέλεση. Πέρα από αυτό, στο γυμναστήριο υπάρχει πιθανότητα τραυματισμού με οποιαδήποτε άσκηση,όσο σωστά και να την κάνεις,εκτός αν δουλεύεις συνεχώς σε υπερβολικά μικρές εντάσεις και είσαι χιλιόμετρα μακριά από την αποτυχία.
Και μιας και μιλάς για έρευνες, οι έρευνες είναι ένας πολύ πειστικός τρόπος να αποδείξεις κάτι που λες. Τα επιχειρήματα του στυλ" Μου το είπε ο φίλος μου από Αμερική που, που, που" δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλη ισχύ.
Και έστω αν δεν έχεις έρευνες,ούτε βιβλιογραφία, τότε εξήγησε με κάποιο τρόπο αυτά που λες...

Νομίζεις...!!! Με 4 paper???:unsure:

jimmy007
28-09-11, 15:30
οπως επισης εχεις διαφορα να ζητας τεκμηριωση ετσι..

απο το να την ζητας ετσι..
κατεβειτε απο το καλαμι σας καποιοι.
εκτιθεστε.

Tέσπα ήταν απότομος ο τρόπος μου αλλά εμένα με εκνευρίζει όταν σε κάποιον ζητούν τεκμηρίωση να απαντάει ότι αρνείται να δώσει, ενώ επιμένει στην αποψή του.
Δεν θα δώσω όμως άλλη συνέχεια στο να αναλύω αυτό το πράγμα, γιατί δεν έχει ουσία.


Υποχρέωσα κανέναν να την ενστερνηστεί την γνώμη μου,γιατί τρελένεσαι έτσι?? :shock:

Μακάρι να σου τύχεναι να μιλήσεις με τέτοιον γιατρό που πιο πάνω κοροϊδεύεις φίλε μου...γιατί θ`άλλαζες άρδειν τις απόψεις σου πάνω στην σωματοδομή.
Φιλικά Νίκος.;)

Είσαι γιατρός? Φυσικοθεραπευτής διάβασα παραπάνω ότι είσαι, όχι γιατρός..
Και μιας και με ρώτησες με τι ασχολούμαι.. Φοιτητής Ιατρικής είμαι στην Αθήνα...

jimmy007
28-09-11, 15:35
http://fitnessmen.blogspot.com/2008/07/bodybuilding-sins-that-cause-back-pain.html

http://www.gatewaytobeauty.com/potpourri/archives_articles/article_cannone_bbs1_choosing_wrong.htm#article

``An imbalance between the quadriceps and hamstrings, which is also extremely common in bodybuilders, is a key contributor to back pain. This imbalance is easily identifiable by what people often call "Bubble Butt" or "Ghetto Booty."`` αυτό που αναφέρει είναι το κλειδί στο τόπικ...αλλά δεν σας πιέζω,αν θέλετε κρατήστε το,μην μου ζητάτε πάλι αποδείξεις!!! :P


Υ.Γ. ψάξτε βρείτε τον και ζητήστε του τεκμηρίωση γιατί αναφέρει πως οι πιέσεις πάγκου και οι εκτάσεις 4φάλων είναι ``ΛΑΘΟΣ`` ασκήσεις!!:clap::clap:

Και σχετικά με τα links που ανεβάζεις, το να χαρακτηρίσουμε έτσι γενικά κάποιες ασκήσεις σωστές και άλλες λάθος είναι γελοίο. Το άρθρο που ανέβασες είναι επίσης γελοίο αφού λέει τέτοια πράγματα.
Το αν θα υπεραναπτύξουμε το στήθος ή τους 4κέφαλους δεν εξαρτάται από μία μόνο άσκηση αλλά από το συνολικό μας πρόγραμμα εκγύμνασης.
Βλέπεις τα πράγματα πολύ μονοδιάστατα στην επιλογή των ασκήσεων. Και δεν έχεις σοβαρές αποδείξεις για αυτά που λες.

Niiick
28-09-11, 15:40
Βραχυμενος αγωνιστης -> αναχαιτισμενος ανταγωνιστης.

Oταν συμβαινει αυτο διαταρασεται η σειρα ενεργοποισης αυτων των μυων, και οταν χρειαστει να συσπαστουν ταυτοχρονα ή με μια συγκεκριμενη σειρα (που θα χρειαστει), δε θα μπορεσουν να το κανουν. Αρα τραυματισμος.. Ενα απλο απ τα πολλα προβληματα που μπορει να βγαλουν η μυικες ανισσοροπιες, καλη η δυναμη αλλα η ελαστικοτητα ειναι αυτο που υπολειπεται σε ολους μας. Και δεν ειναι λυση οκ παιζω βαρη και στους δυο. Πρεπει να δεις τι πρεπει να κανεις (ενδυναμωση-ελαστικοτητα), και με πια σειρα να τα κανεις. Σ ενα βραχυμενο μυ αν κανεις ενδυναμωση πας ακομα παρακατω, επιπλεον αναχαιτιση του ανταγωνιστη.

sogoku
28-09-11, 19:07
Eιδικα σε δικεφαλο μηριαιο τουλαχιστον οι μασκετμπολιστες εχουν πολλοι ανελαστικοτητα.

aepiskeptis
28-09-11, 20:50
Σιγουρα γυμναζονται με τα πισω σκουοτ αλλα λεω για ανισορροπια δηλαδη να τα γυμναζεις και τα 2 και να ανεβαινει πιο πολυ το αλλο. Εσυ λες ομως οτι πιανεις πιο πολυ δικεφαλα απο τετρακεφαλα με τα πισω σκουοτ. Τι να σου πω εμενα μονο τα τετρακεφαλα και οι γλουτοι πρηζονται αισθητα και σκυβω αρκετα την μεση μου προς τα κατω.

συγνωμητασουλη το παραπανω μηνυμα μου ειναι ο ορισμος της παραπλανησης αλα Αρνολντ. Βασικα, ειμαι ενοχος, ανοιγω
ο,τι θεματα και απαντω σε ολα σιμουλτανε λιγο εδω λιγο εκει κ γι αυτο φαινεται σαν να γραφω υπο την επηρεια παραισθησιογόνων μανηταριων.
ταυτογχρονα διαβαζα το λογκ ενος φιλου και τις παραπομπες που εκανε σε σχεση με το squat μπαρα χαμηλα, καπου εκει με πηρε τηλ η γυναικαρα μου και
βαρεσα ολικο σατ νταουν, ο ορισμος της σύγχυσης και της αποδιοργάνωσης. Που να δεις τι ομορφιες και με τι ευγλωττία εγραψα καπου παραδιπλα χαχαχαχα
δε βγαινει νοημα απο γραμμη σε γραμμη.



παραπανω μαλλον εννουσα δουλευει περισσοτερο σε σχεση με το φροντ σκουοτ και συνεπως μπορει καποιος να δωσει εμφαση κατα βουληση στην εξασκηση μυων αλλαζοντας από παραλλαγή σκουοτ σε σκουοτ.


Ωστοσο, τα σκουοτ πιανουν ολους τους μυς των ποδιων, ειναι ασκηση κυριως για τα ποδια
και δουλεουν και αλλοι ισομετρικα ως σταθεροποιητες ή ως ανταγωνιστες. και αναλογα τί σκουοτ κανεις εχει και περισσοτερο ή λιγοτερο μεταφορα
φορτιου απο τον ενα μυ σε αλλο.
High bar-low bar back squat, front squat, zercher squat, overhead squat, ομοιες ασκησεις αλλα αρκετα διαφορετικες.
Ακομα κ οι γαμπες με την κνημη νομιζω οτι δουλευουν αρκετα ως σταθεροποιητες του γονατου.


τωρα τα παιδια το πηγαν αλλου παρακατω στη συζητηση κ δεν εχω ιδεα πανω σε αυτα που συζητανε.

Η αποψη μου ειναι μη φοβασαι κανε πισω σκουοτ μπαρα ψηλα (οπως φανταζομαι οτι κανεις εξαλλου) βαλε και τιποτα υπερεκτασεις-καλημερες ελαφρυα κεισαι οκ πιστευω. ακομα και με τα κουπια δουλευουν τα μηριαια, ισομετρικα μεν αλλα δουλευουν.

Nive
28-09-11, 21:39
Tέσπα ήταν απότομος ο τρόπος μου αλλά εμένα με εκνευρίζει όταν σε κάποιον ζητούν τεκμηρίωση να απαντάει ότι αρνείται να δώσει, ενώ επιμένει στην αποψή του.
Δεν θα δώσω όμως άλλη συνέχεια στο να αναλύω αυτό το πράγμα, γιατί δεν έχει ουσία.



Είσαι γιατρός? Φυσικοθεραπευτής διάβασα παραπάνω ότι είσαι, όχι γιατρός..
Και μιας και με ρώτησες με τι ασχολούμαι.. Φοιτητής Ιατρικής είμαι στην Αθήνα...

Από την άλλη εμένα με εκνευρίζει να μην διαβάζουν το τι γράφω και ν`απαντούν με περιλήψεις...γιατρός δεν είμαι και δεν νομίζω κάπου να το ανέφερα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το ανέφερες,δηλαδή πρέπει να`ναι καποιος γιατρός για να εκφέρει γνώμη για κάτι που`χει δει??? Για το αν είμαι καλός στην δουλειά μου ή όχι άσε να το κρίνουν άλλοι,αλλά από το φοιτητής μέχρι το βγαίνω έξω και δουλεύω με ασθενείς απέχει μίλια φίλε και θα το δεις στην πράξη και σου εύχομαι να το δεις από την εύκολη οπτική.
Πόσους ασθενείς με οσφυαλγία έχεις αντιμετωπίσει φίλε μου φοιτητή της ιατρικής??? Πόσους ασθενείς εν τέλη,γιατί το ότι είσια φοιτητής μου λέει απλά οτι έβγαλες 19+ και πέρασες Αθήνα και όχι οτι ξέρεις τα πάντα (εκτός και αν είσαι μετά το 4ο έτος).Εγώ έχω αντιμετωπίσει από πρωταθλητές στίβου,κολύμβησης μέχρι ηλικιωμένους...δεν μπορώ να`χω μία άποψη λοιπόν για την μηχανική κάκωσης ή παράγοντες επικινδυνότητας??? Έλεος μου`ρχονται παραπεμπτικά με διάγνωση ``οσφυαλγία``...που αν πας στον περιπτερά και του πεις πονάει η μέση μου θα σου πει οσφυ=μέση + άλγος=πόνος όλο μαζί οσφυαλγία..χαίρω πολύ,αιτία??? Φυσικά δεν ξέρεις πως η οσφυαλγία πρέπει να δεκτεί διαφοροδιάγνωση που σημαίνει τουλάχιστον 100 διαφορετικοί λόγοι εμφάνισης!!! Φυσικά αυτό το απωμίζομαι εγώ...
Στο`παν και πιο πάνω...κατέβα από το καλάμι.

Θα σου πω και αυτό,είχα καθηγητή (αν θες σου στέλνω με pm τ`όνομά του) Φυσικοθεραπευτή που`κανε ημερίδες ενημέρωσης κινησιολογίας σε ορθοπαιδικούς στο ΚΑΤ...ορίστε?? τι?? με δεν είναι γιατρός φυσικοθεραπευτής είναι...γιατί να μιλήσει σε γιατρούς..τι θράσσος ε??? Γιατί μας ανέφεραν την κάμψη ώμου ``πάνω το χέρι``...

Παιδιά πολύ χαλιόμαστε και δεν υπάρχει λόγος,στην τελική εγώ μπήκα και έδωσα οδηγίες σε πολλούς που είχαν πρόβλημα,σε άτομα που χτύπησαν...χωρίς να ζητήσω κάτι,έτσι για την Κ...Α μου που λένε και βγήκα και Μ...ΑΣ.. γι`αυτό παρακαλώ κάποιον mod-admin να καταστήσει τον λογαριασμό μου ανενεργό.

Ευχαριστώ Νίκος.

COBRA_STYLE
28-09-11, 22:32
^ τι ανενεργους λογαριασμους και @@ ρε φιλε...απλα μη δινεις σημασια σε ατομα που ασχολουνται με το ζορι 1-2 χρονια και γενικα δεν ξερουν που πανε τα 4.......μπορεις να προσφερεις αρκετα εδω μεσα...οπως ειπες και συ ενηλικες ειμαστε και γιαυτο το λογο μην καθεσαι να ασχολεισαι με τετοια

steg
28-09-11, 22:51
Το να λέμε ότι το dl είναι απαγορευμένη άσκηση είναι ακραίο. Το ξεκόλλημα της μπάρας γίνεται με τα πόδια (και όχι με την πλάτη) και το κατέβασμα ξεκινάει ρίχνοντας τους γλουτούς προς τα πίσω. Κρατώντας ίσια την πλάτη σε όλη τη διάρκεια, δηλαδή εκτελώντας σωστά την άσκηση, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ. Τώρα αν κάποιος είναι τόσο ανόητος όπως ο τύπος στο βίντεο, τότε σίγουρα γι' αυτόν είναι απαγορευμένη άσκηση.


http://www.youtube.com/watch?v=P0ySblouCKs&NR=1

aepiskeptis
28-09-11, 23:18
^^^ χαχαχα

σωστος ο τυπας....


κοιτα κι αυτον ομως


http://www.youtube.com/watch?v=8VZOlFo0Q1U&feature=results_main&playnext=1&list=PL5051BA3CC1DBDA1F



αυτο λεγεται round backed και δεν οδηγει σε τραυματισμους σε εμπειρους αθλητες που την κανουν ετσι για συγκεκριμενους λογους

steg
29-09-11, 00:00
Κι αυτός με τα πόδια την ξεκολλάει. Είναι ο μόνος σωστός και ασφαλής τρόπος. Τα γόνατα λυγισμένα, οι γλουτοί χαμηλά, τα χέρια απλά γάντζοι που κρατάνε το βάρος. Μοναδικό μελανό σημείο του δικού σου βίντεο, οι τραγικές κάλτσες του τύπου. :shock::shock:

Devil
29-09-11, 01:25
Κι αυτός με τα πόδια την ξεκολλάει. Είναι ο μόνος σωστός και ασφαλής τρόπος. Τα γόνατα λυγισμένα, οι γλουτοί χαμηλά, τα χέρια απλά γάντζοι που κρατάνε το βάρος. Μοναδικό μελανό σημείο του δικού σου βίντεο, οι τραγικές κάλτσες του τύπου. :shock::shock:

δεν τις φοραει τυχαια...;) χωρις αυτες θα εκανε αποτρυχωση με τη μπαρα...:green::turtle:

72K
29-09-11, 07:50
δεν τις φοραει τυχαια...;) χωρις αυτες θα εκανε αποτρυχωση με τη μπαρα...:green::turtle:

Οταν αποφάσισα να σταματήσω την αιμοραγία στις κνήμες αγόρασα και εγώ τέτοιες:thumbup:

steg
29-09-11, 08:17
Χαχα κόντρα ξύρισμα. Και μια παραλλαγή της άσκησης, με κοντή άσπρη κάλτσα (σόρι για το οφ):


http://www.youtube.com/watch?v=fHoTTID10Tw&feature=autoplay&list=PL5051BA3CC1DBDA1F&lf=results_main&playnext=1

jimmy007
29-09-11, 13:25
Από την άλλη εμένα με εκνευρίζει να μην διαβάζουν το τι γράφω και ν`απαντούν με περιλήψεις...γιατρός δεν είμαι και δεν νομίζω κάπου να το ανέφερα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το ανέφερες,δηλαδή πρέπει να`ναι καποιος γιατρός για να εκφέρει γνώμη για κάτι που`χει δει??? Για το αν είμαι καλός στην δουλειά μου ή όχι άσε να το κρίνουν άλλοι,αλλά από το φοιτητής μέχρι το βγαίνω έξω και δουλεύω με ασθενείς απέχει μίλια φίλε και θα το δεις στην πράξη και σου εύχομαι να το δεις από την εύκολη οπτική.
Πόσους ασθενείς με οσφυαλγία έχεις αντιμετωπίσει φίλε μου φοιτητή της ιατρικής??? Πόσους ασθενείς εν τέλη,γιατί το ότι είσια φοιτητής μου λέει απλά οτι έβγαλες 19+ και πέρασες Αθήνα και όχι οτι ξέρεις τα πάντα (εκτός και αν είσαι μετά το 4ο έτος).Εγώ έχω αντιμετωπίσει από πρωταθλητές στίβου,κολύμβησης μέχρι ηλικιωμένους...δεν μπορώ να`χω μία άποψη λοιπόν για την μηχανική κάκωσης ή παράγοντες επικινδυνότητας??? Έλεος μου`ρχονται παραπεμπτικά με διάγνωση ``οσφυαλγία``...που αν πας στον περιπτερά και του πεις πονάει η μέση μου θα σου πει οσφυ=μέση + άλγος=πόνος όλο μαζί οσφυαλγία..χαίρω πολύ,αιτία??? Φυσικά δεν ξέρεις πως η οσφυαλγία πρέπει να δεκτεί διαφοροδιάγνωση που σημαίνει τουλάχιστον 100 διαφορετικοί λόγοι εμφάνισης!!! Φυσικά αυτό το απωμίζομαι εγώ...
Στο`παν και πιο πάνω...κατέβα από το καλάμι.

Θα σου πω και αυτό,είχα καθηγητή (αν θες σου στέλνω με pm τ`όνομά του) Φυσικοθεραπευτή που`κανε ημερίδες ενημέρωσης κινησιολογίας σε ορθοπαιδικούς στο ΚΑΤ...ορίστε?? τι?? με δεν είναι γιατρός φυσικοθεραπευτής είναι...γιατί να μιλήσει σε γιατρούς..τι θράσσος ε??? Γιατί μας ανέφεραν την κάμψη ώμου ``πάνω το χέρι``...

Παιδιά πολύ χαλιόμαστε και δεν υπάρχει λόγος,στην τελική εγώ μπήκα και έδωσα οδηγίες σε πολλούς που είχαν πρόβλημα,σε άτομα που χτύπησαν...χωρίς να ζητήσω κάτι,έτσι για την Κ...Α μου που λένε και βγήκα και Μ...ΑΣ.. γι`αυτό παρακαλώ κάποιον mod-admin να καταστήσει τον λογαριασμό μου ανενεργό.

Ευχαριστώ Νίκος.

Με αυτό:
Μακάρι να σου τύχεναι να μιλήσεις με τέτοιον γιατρό που πιο πάνω κοροϊδεύεις φίλε μου...γιατί θ`άλλαζες άρδειν τις απόψεις σου πάνω στην σωματοδομή., στον εαυτό σου δεν αναφέρεσαι? Ή κάνω λάθος.
Δεν υποτιμώ τους φυσικοθεραπευτές πάντως αν νομίζεις αυτό. Απλά δεν έχουν το επιστημονικό υπόβαθρο να κατανοήσουν και να εντρυφήσουν σε κάποιες ιατρικές πληροφορίες όπως ένας γιατρός(και αυτό λόγω του προγράμματος σπουδών που έχουν).